10 filmov, ktoré vás dostanú šokujúcou pointou

Pripravili sme pre vás výber najoriginálnejších filmových zakončení všetkých čias.

Vymyslieť originálne rozuzlenie príbehu je pre scenáristov čoraz ťažší oriešok. V nasledujúcom výbere sa pozrieme na niekoľko nezabudnuteľných filmov, ktoré sa do dejín zapísali najmä svojou pointou, ktorá celý dej obrátila naruby.

Sledujte magazín Sóda aj na Instagrame.

Identita – Identity

V osamotenom starom moteli uprostred nevadskej púšte sa náhodou stretáva 11 ľudí, ktorí sa sem prišli ukryť pred silnou búrkou. Cesta je v obidvoch smeroch zaplavená, telefóny nefungujú, niet kam ísť. Keď začnú jeden po druhom záhadne umierať, uvedomia si, že vrah musí byť niekto z nich.

Tí druhí – The Others

Končí sa druhá svetová vojna a hlavná hrdinka Grace čaká so svojimi dvomi deťmi na návrat manžela z bojov v Normandii. Jej syn a dcéra trpia alergiou na slnko, a tak musí služobníctvo celý dom udržiavať zatemnený. Starý viktoriánsky dom však okrem neurotickej matky a bledých detí skrýva vo svojich temných zákutiach aj oveľa desivejšie tajomstvá.

Psycho


V kultovom horore režiséra Alfreda Hitchcocka sekretárka Marion Crane odcudzí peniaze svojmu šéfovi a ukryje sa na noc v zapadnutom moteli, ktorý vlastnia matka a syn Batesovci. Starý strašidelný dom a motel zívajúci prázdnotou však rozhodne nie sú miestom pokojného odpočinku.

Koniec príbehu už dnes ostrieľaného filmového fanúšika pravdepodobne príliš neprekvapí. V čase vzniku išlo o geniálny zvrat, ktorý neskôr filmoví tvorcovia napodobňovali na množstvo spôsobov.

Hra – The Game


Nicholas von Orton je úspešný investičný bankár, ktorý neberie ohľad na nikoho a nič a žije len pre seba. Na narodeniny mu jeho brat daruje poukážku na Hru. O tom, čo je jej náplňou, mu však odmietne čokoľvek prezradiť. Nicholas však čoskoro zisťuje, že Hra je podvod, ktorý ho má skompromitovať a obrať o majetok. Nakoniec sa preberá v hrobke zabudnutého cintorína kdesi v Mexiku bez dokladov a bez peňazí, ale s odhodlaním vybojovať si svoj život späť.

Existenz


Existenz je virtuálna počítačová hra, ktorú vytvorila talentovaná vynálezkyňa Allegra Gellerová. Herná konzola, ktorá hru riadi, nie je práve typické Playstation. Je vytvorená z biologického materiálu a hráči sa do hry zapájajú akousi pupočnou šnúrou zapojenou do bioportu v chrbtici. Problém nastane vo chvíli, keď pri prvom verejnom testovaní hry hráčov napadne radikálny odporca technológií deformujúcich realitu.

Šiesty zmysel – The Sixth Sense


Cole Sear je traumatizovaný osemročný chlapec, ktorí, ako sám vraví, „vidí mŕtvych ľudí“. Pomôcť mu chce racionálne založený detský psychológ Dr. Malcom Crowe, čiastočne aj preto, aby uľavil svojmu pocitu viny z predošlého prípadu. Malcoma trápi, že nedokázal pomôcť bývalému pacientovi, ktorý sa mu vlámal do domu, pokúsil sa ho zastreliť a následne spáchal samovraždu. Najväčšie prekvapenie však ešte len príde.

Osada – The Village


V malej dedinke uprostred lesov si ľudia nažívajú relatívne pokojným životom. Jedinou škvrnou na inak idylickom fungovaní komunity je neustále prítomný strach z okolitých lesov, kde žijú. S tajomnými bytosťami („tými, o ktorých nehovoríme“)  dedinčania uzatvorili dohodu – oni nevstupujú do lesov a stvorenia nevstupujú do osady. Až do chvíle, kým dohodu jedného dňa naruší jeden z osadníkov.

Klub bitkárov – Fight Club


Mladý muž, ktorý si vraví Jack, má ubíjajúcu prácu a trpí najťažšou formou nespavosti. Svet okolo mu pripadá ako jeden nekonečný depresívny sen. Až kým nestretne Tylera Durdena, obchodníka s mydlom, s ktorým založia v podzemí baru tajnú organizáciu Klub bitkárov, ktorá sa riadi prísnymi pravidlami. Tyler má však oveľa deštruktívnejšie ambície a Jack je jediný, kto mu v nich môže zabrániť.

Prekliaty ostrov – Shutter Island


Detektív Tedy Daniels prichádza na odľahlý ostrov spolu s kolegom Chuckom Auleym vyšetriť zmiznutie pacientky z psychiatrickej liečebne Ashecliffe. Postupne zisťuje, že nie všetky procedúry sú úplne v súlade s Hippokratovou prísahou a pod tlakom spomienok z nedávno skončenej druhej svetovej vojny a manželkinej smrti sa sám prestáva cítiť psychicky dobre.

Obvyklí podozriví – The Usual Suspects


Polícia vypočúva pouličného zlodeja Verbala, ktorý bol svedkom masakra na pašeráckej lodi. Postupne odhaľuje činnosť päťčlenného gangu, ktorý pracoval pre tajomného muža menom Keyser Söze. Hoci je jeho totožnosť neznáma, jeho meno budí v podsvetí hrôzu. Film vrcholí scénou, ktorá sa považuje za jeden z najlepších zvratov v dejinách novodobého filmu.

Máte aj vy tip na dobrý film s prekvapivou pointou, o ktorý by ste sa chceli podeliť s čitateľmi Sódy? Napíšte nám do komentárov pod tento článok na náš Facebook.

Pozrite si dobrý film, nech ste kdekoľvek

Máte chuť pozrieť si dobrý film? Nainštalujte si aplikáciu O2 TV v mobile a vychutnajte si filmy, seriály a program viac ako 30 televíznych kanálov priamo vo svojom smartfóne.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Rasťo Chvála bloguje: Veľký záväzok

Obľúbený motoristický novinár a bývalý majster Slovenska v rely hovorí o záväzku, ktorý si dal s ďalšími známymi tvárami.

Motoristický novinár, ambasádor kampane O2 Nebuď pirát a aktivity Chvála bezpečnej jazde, ktorá motoristom prináša nielen množstvo dobrých rád, ale aj špeciálnu ponuku O2 Extra výhod, vo svojom prvom blogu vysvetľuje, prečo má kampaň, upozorňujúca na nebezpečenstvo používania mobilu za volantom, zmysel a prečo sú ohrození najmä dobrí šoféri.   

Pravidelne mi v hlave ožíva spomienka na rozhovor s dopravným psychológom a expertom na vplyv omamných látok a alkoholu na správanie vodiča. Je to už dávno, možno aj 15 rokov.

V rámci prípravy na veľký redakčný test správania opitého vodiča za volantom som zašiel po radu k odborníkovi. Podobne ako väčšina reportérov som vtedy za ním prišiel s predstavou, čo chcem počuť. V mysli som mal krivolaké jazdy a šoférovanie auta po čiare.

Prečítajte si: Sajfa nebol za volantom prichytený náhodou, stojí za kampaňou O2

Zrazu mi expert vyvrátil moje predstavy a očakávania výsledkov testu, ktorý sa ešte neuskutočnil. „Pán redaktor, nečakajte, že šofér pod vplyvom alkoholu pôjde zo strany na stranu,“ povedal. Vzápätí mi vysvetlil, že zdatní alkoholici za volantom sa vedia „vo svojej „hladinke“ doviezť domov bez toho, aby zišli z cesty.

„Problém nastane v chybnom rozhodnutí. Ak vznikne neštandardná situácia, akou je chodec na ceste, nečakaná prekážka alebo čokoľvek, čo vyžaduje spoľahlivú reakciu a nezapadá do štandardu,“ priblížil.

„Dobrý a zručný šofér znamená riziko, keďže je náchylný počas šoférovania častejšie siahnuť po telefóne.“

Tak sa aj stalo. Do testu na vytýčenej trati na letiskovej ploche sme zaradili úlohy, vyžadujúce pohotovú myseľ. Už po dvoch pohárikoch nedokázali vodiči rozlišovať požadovaný počet objazdov alebo smer, z ktorého treba obchádzať kužele. K rúcaniu kužeľov alebo k zídeniu z dráhy dochádzalo až vo veľkolepom finále, keď boli figuranti na mol.

Odvtedy som pri reportážach a testoch hľadal výsledky namiesto utvrdzovania sa v predstavách. Presné meracie zariadenia mi často vyvrátili vžité očakávania. Podobne to bolo aj teraz, keď som pre populárne osobnosti internetovej scény staval testovaciu trať. Po predchádzajúcom verejnom vyhlásení mali Sajfa, Pil C, Zrebný a Fero Joke predviesť, aké riziko so sebou prináša používanie telefónu za volantom.

V O2 chceli najskôr jazdu po vytýčenej, pre nich neznámej trati najprv s použitím telefónu a potom bez neho. To mi prišlo príliš prvoplánové, pretože vo výsledku by viac hrala úlohu neznáma trať než telefón. Chalani však súhlasili, že pripravenú dráhu najskôr pešo preskúmajú, Sajfa ju dokonca dvakrát absolvoval s autom bez telefónu v ruke.

Každý z nich predviedol, že svoje auto dokáže šoférovať a zároveň za volantom aj písať. Nezíde pritom z cesty ani nerúca kužele, pretože má auto aj telefón manuálne zvládnuté.

Dobrý a zručný šofér v tomto prípade znamená riziko, keďže je náchylný počas šoférovania častejšie siahnuť po telefóne. Všetci dobrí šoféri však v našom teste s telefónom v ruke a očami na displeji prehliadli značku STOP, nečakane menili rýchlosť, teda prehliadali dôležité veci a vytvárali nečakané nebezpečenstvo pre ostatných.

„Kto by mal byť lepším vzorom pre začínajúcich šoférov, ak nie my hriešnici, ktorí nastupujeme na cestu obrátenia.“

Odpútanie pohľadu od cesty je asi to najhoršie, najmä ak sa situácia na ceste mení každú sekundu.

Možno si teraz položíte otázku, čo sme projektom O2 Nebuď pirát i celým zinscenovaným pokusom na cvičnej dráhe dokázali. Predsa každému bolo jasné, ako to dopadne a prehliadnutá „stopka“ tiež neprekvapila.

Podstatou projektu ostáva priznanie si chyby a snaha o nápravu v najrizikovejšej skupine skúsených a zručných vodičov.

Čítajte aj: Matej „Sajfa“ Cifra: Viem, že telefón za volantom nie je správna vec

Sám viem, ako ťažko sa sústredím na bežnú jazdu, keďže štandardné šoférovanie už takmer nevnímam. Pri rýchlej jazde na čas, šmýkaní sa na snehu alebo driftovaní mi nejaký telefón ani nezíde na um.

Bežne si však pripadám ako jeden nepoučiteľný vodič zo školy bezpečnej jazdy, kde sme porovnávali absolventov autoškoly a spomenutého šoféra s osemročnou praxou. Mladí doslova hltali všetko a každou jazdou rástli k lepšiemu, kým „skúsený“ vodič si išiel stále svoje bez známok nápravy.

Kto by mal byť lepším vzorom pre začínajúcich šoférov, ak nie my hriešnici, ktorí nastupujeme na cestu obrátenia. Každý vo svojom košiari. Ak spočítam iba odberateľov na YouTube a fanúšikov, máme veľkú šancu osloviť takmer miliónové publikum.

Zároveň však máme milión kontrolórov a to nebude „sranda“, lebo už viac netreba rozprávať, aký je mobil za volantom zlý, teraz treba ukázať, ako jazdiť bez neho.

Rasťo Chvála

Jazdite zodpovedne, pozrite si Rasťove tipy na bezpečnú jazdu a staňte sa lepším vodičom. Navyše môžete využiť špeciálnu ponuku O2 Extra výhod. Viac informácií nájdete na www.extravyhody.o2.sk.

Rasťo Chvála

Je motoristický novinár, ktorý už viac ako 20 rokov testuje autá. V súčasnosti sa naplno venuje vlastnému projektu na YouTube Garáž TV, ktorý môžete sledovať aj na Instagrame @garaz.tv. Je bývalý majster Slovenska v rely a svoje skúsenosti z motošportu sa snaží preniesť aj do odporúčaní pre vodičov v každodennej premávke. Stal sa ambasádorom kampane O2 Nebuď pirát, v rámci ktorej vznikla aj aktivita Chvála bezpečnej jazde. Tá vodičom prináša nielen množstvo cenných rád, ale aj špeciálnu ponuku O2 Extra výhod.   


Huawei 1+1: získajte k smartfónu Huawei aj druhý telefón alebo hodinky

Čítaj viac

Lifetech: Čo je nové