10 filmov, ktoré vás dostanú šokujúcou pointou

Pripravili sme pre vás výber najoriginálnejších filmových zakončení všetkých čias.

Vymyslieť originálne rozuzlenie príbehu je pre scenáristov čoraz ťažší oriešok. V nasledujúcom výbere sa pozrieme na niekoľko nezabudnuteľných filmov, ktoré sa do dejín zapísali najmä svojou pointou, ktorá celý dej obrátila naruby.

Sledujte magazín Sóda aj na Instagrame.

Identita – Identity

V osamotenom starom moteli uprostred nevadskej púšte sa náhodou stretáva 11 ľudí, ktorí sa sem prišli ukryť pred silnou búrkou. Cesta je v obidvoch smeroch zaplavená, telefóny nefungujú, niet kam ísť. Keď začnú jeden po druhom záhadne umierať, uvedomia si, že vrah musí byť niekto z nich.

Tí druhí – The Others

Končí sa druhá svetová vojna a hlavná hrdinka Grace čaká so svojimi dvomi deťmi na návrat manžela z bojov v Normandii. Jej syn a dcéra trpia alergiou na slnko, a tak musí služobníctvo celý dom udržiavať zatemnený. Starý viktoriánsky dom však okrem neurotickej matky a bledých detí skrýva vo svojich temných zákutiach aj oveľa desivejšie tajomstvá.

Psycho


V kultovom horore režiséra Alfreda Hitchcocka sekretárka Marion Crane odcudzí peniaze svojmu šéfovi a ukryje sa na noc v zapadnutom moteli, ktorý vlastnia matka a syn Batesovci. Starý strašidelný dom a motel zívajúci prázdnotou však rozhodne nie sú miestom pokojného odpočinku.

Koniec príbehu už dnes ostrieľaného filmového fanúšika pravdepodobne príliš neprekvapí. V čase vzniku išlo o geniálny zvrat, ktorý neskôr filmoví tvorcovia napodobňovali na množstvo spôsobov.

Hra – The Game


Nicholas von Orton je úspešný investičný bankár, ktorý neberie ohľad na nikoho a nič a žije len pre seba. Na narodeniny mu jeho brat daruje poukážku na Hru. O tom, čo je jej náplňou, mu však odmietne čokoľvek prezradiť. Nicholas však čoskoro zisťuje, že Hra je podvod, ktorý ho má skompromitovať a obrať o majetok. Nakoniec sa preberá v hrobke zabudnutého cintorína kdesi v Mexiku bez dokladov a bez peňazí, ale s odhodlaním vybojovať si svoj život späť.

Existenz


Existenz je virtuálna počítačová hra, ktorú vytvorila talentovaná vynálezkyňa Allegra Gellerová. Herná konzola, ktorá hru riadi, nie je práve typické Playstation. Je vytvorená z biologického materiálu a hráči sa do hry zapájajú akousi pupočnou šnúrou zapojenou do bioportu v chrbtici. Problém nastane vo chvíli, keď pri prvom verejnom testovaní hry hráčov napadne radikálny odporca technológií deformujúcich realitu.

Šiesty zmysel – The Sixth Sense


Cole Sear je traumatizovaný osemročný chlapec, ktorí, ako sám vraví, „vidí mŕtvych ľudí“. Pomôcť mu chce racionálne založený detský psychológ Dr. Malcom Crowe, čiastočne aj preto, aby uľavil svojmu pocitu viny z predošlého prípadu. Malcoma trápi, že nedokázal pomôcť bývalému pacientovi, ktorý sa mu vlámal do domu, pokúsil sa ho zastreliť a následne spáchal samovraždu. Najväčšie prekvapenie však ešte len príde.

Osada – The Village


V malej dedinke uprostred lesov si ľudia nažívajú relatívne pokojným životom. Jedinou škvrnou na inak idylickom fungovaní komunity je neustále prítomný strach z okolitých lesov, kde žijú. S tajomnými bytosťami („tými, o ktorých nehovoríme“)  dedinčania uzatvorili dohodu – oni nevstupujú do lesov a stvorenia nevstupujú do osady. Až do chvíle, kým dohodu jedného dňa naruší jeden z osadníkov.

Klub bitkárov – Fight Club


Mladý muž, ktorý si vraví Jack, má ubíjajúcu prácu a trpí najťažšou formou nespavosti. Svet okolo mu pripadá ako jeden nekonečný depresívny sen. Až kým nestretne Tylera Durdena, obchodníka s mydlom, s ktorým založia v podzemí baru tajnú organizáciu Klub bitkárov, ktorá sa riadi prísnymi pravidlami. Tyler má však oveľa deštruktívnejšie ambície a Jack je jediný, kto mu v nich môže zabrániť.

Prekliaty ostrov – Shutter Island


Detektív Tedy Daniels prichádza na odľahlý ostrov spolu s kolegom Chuckom Auleym vyšetriť zmiznutie pacientky z psychiatrickej liečebne Ashecliffe. Postupne zisťuje, že nie všetky procedúry sú úplne v súlade s Hippokratovou prísahou a pod tlakom spomienok z nedávno skončenej druhej svetovej vojny a manželkinej smrti sa sám prestáva cítiť psychicky dobre.

Obvyklí podozriví – The Usual Suspects


Polícia vypočúva pouličného zlodeja Verbala, ktorý bol svedkom masakra na pašeráckej lodi. Postupne odhaľuje činnosť päťčlenného gangu, ktorý pracoval pre tajomného muža menom Keyser Söze. Hoci je jeho totožnosť neznáma, jeho meno budí v podsvetí hrôzu. Film vrcholí scénou, ktorá sa považuje za jeden z najlepších zvratov v dejinách novodobého filmu.

Máte aj vy tip na dobrý film s prekvapivou pointou, o ktorý by ste sa chceli podeliť s čitateľmi Sódy? Napíšte nám do komentárov pod tento článok na náš Facebook.

Pozrite si dobrý film, nech ste kdekoľvek

Máte chuť pozrieť si dobrý film? Nainštalujte si aplikáciu O2 TV v mobile a vychutnajte si filmy, seriály a program viac ako 30 televíznych kanálov priamo vo svojom smartfóne.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Na Zozname svetového dedičstva nie je len Spišský hrad či Banská Štiavnica, ale aj fujara a modrotlač

V Zozname nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO má Slovensko šesť unikátnych zápisov.

Pamiatky a miesta zapísané na Zozname svetového dedičstva UNESCO ako Spišský hrad, Bardejov či Banská Štiavnica sú dobre známe. Vedeli ste však, že existuje aj Zoznam nehmotného kultúrneho dedičstva a Slovensko v ňom má zatiaľ šesť zápisov?

Podeľte sa o svoje zážitky zo spoznávania kultúrneho dedičstva Slovenska vďaka rýchlej 4G sieti od O2.

Pod pojmom kultúrne dedičstvo si väčšina z nás predstaví súbor historických predmetov alebo kultúrne a prírodné pamiatky. Do kultúrneho dedičstva však patria aj rituály, tradície, spev, umenie, zvyklosti, vedomosti či zručnosti, ktoré si naši predkovia odovzdávali v priebehu stáročí.

Prečítajte si viac o šestici prvkov, ktoré sa dostali do Zoznamu nehmotného dedičstva UNESCO.

Fujara – hudobný nástroj a jeho hudba

Fujara je rozšírená len na Slovensku a podľa odborníkov miesto jej vzniku spadá približne do oblasti severne od Banskej Bystrice – do okolia Slovenskej Ľupče. Hrávali na nej najmä pastieri na holiach pri pasení oviec a používala sa aj pri rôznych slávnostných či smutných príležitostiach.

Najstaršia zmienka o tomto nástroji pochádza z 18. storočia. Na zoznam nehmotného kultúrneho dedičstva ju organizácia UNESCO zaradila v roku 2008.

Terchovská muzika

Terchovská muzika sa v Terchovej a jej okolí ústne tradovala celé generácie. Charakterizuje ju sláčiková skupina, ktorá sa skladá z jedného alebo dvoch primášov, kontráša a basáka, ktorý hrá na malú dvojstrunovú basu.

Príznačný je pre ňu aj viachlasný spev všetkých muzikantov.  Na Zozname nehmotného kultúrneho dedičstva je od roku 2013.

Gajdošská kultúra

Gajdy sú tradičný nástroj vyrobený z dreva, kovu a kože zvierat, s ktorým sa môžete stretnúť na celom Slovensku. Hoci sa objavuje aj v iných krajinách, u nás nájdeme viacero znakov, ktoré sú typické pre našu ľudovú kultúru. Ide napríklad o unikátne technologické postupy pri výrobe, estetické stvárnenie, piesňový a tanečný repertoár, rôzne rituály a obrady.

Gajdošskú kultúru tvoria všetky prejavy a vedomosti spojené s týmto nástrojom. Ide o kontinuálnu hudobnú tradíciu slovenských roľníkov a pastierov, ktorá siaha až do 14. storočia. Na Zoznam nehmotného kultúrneho dedičstva sa gajdošská kultúra dostala v roku 2015.

Bábkarstvo na Slovensku a v Česku

Bábkarstvo má na Slovensku a v Česku bohatú tradíciu a od roku 2016 aj spoločný zápis v Zozname nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO. Na Slovensku siaha tradícia bábkarstva až do 17. storočia, pričom pôvodne ho praktizovali kočovné rodiny marionetárov.

Prvé hry neboli rozprávky, ale zjednodušené drámy ako Faust a Don Juan. Pre ľudí z vidieka táto umelecká činnosť predstavovala prvý kontakt s divadelnou kultúrou. S bábkarstvom úzko súvisi aj ľudová tvorba v podobe rezania, maľovania a obliekania bábok.

Horehronský viachlasný spev

Horehronský viachlasný spev je fenomén charakteristický pre obce Vernár, Telgárt, Šumiac, Pohorelá, Heľpa, Závadka nad Hronom a Polomka. Tradícia spevu siaha stáročia dozadu a vychádza z valašsko-pastierskej kultúry a náboženských piesní typických pre východnú kresťanskú cirkev.

Horehronský spev je známy viachlasnými súzvukmi a intenzívnym prejavom znejúcim do diaľky. Najznámejšou piesňou, spievanou s týmto spevom, je Na kráľovej holi. Na Zoznam nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO ho zapísali v roku 2017.

Modrotlač

Modrotlač je špeciálna technika nanášania indigového farbiva na látku. Na Slovensku sa začala používať už v 18. storočí, spočiatku najmä v regiónoch Orava, Spiš a Šariš. Postupne sa ujala najmä na vidieku a stala sa dôležitou súčasťou krojov, slávnostných odevov, ale aj obrusov, posteľnej bielizne a ďalšieho úžitkového textilu.

Každá dedina mala svoje špecifické vzory, používali sa kresťanské motívy alebo motívy miestnej fauny a flóry. Zápis modrotlače na Zoznam nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO je čerstvý, medzinárodný výbor ho schválil 28. novembra 2018.

Na Slovensku máme množstvo svetových unikátov, ktoré nikde inde vo svete neuvidíte. Ak vás článok zaujal, prečítajte si aj o slovenských pamiatkach a miestach, ktoré sa o zápis do Zoznamu svetového kultúrneho dedičstva uchádzajú.

Krásne miesta a výnimočné kultúrne dedičstvo sa oplatí objavovať a o zážitky sa oplatí podeliť. Vďaka rýchlej 4G sieti od O2 dostupnej pre viac ako 95 % obyvateľov Slovenska tak môžete spraviť rýchlo a prakticky kdekoľvek.


Lifetech: Čo je nové