10 tipov, ako si zlepšiť deň jedlom

Nemusíte chodiť do drahých reštaurácií, ani skúšať exotické recepty. Stačí vedieť, čo treba jesť a ako.

Nálada, pracovný výkon a zdravie ako také, ide ruka v ruke s tým, čo človek počas dňa zje a aj vypije. K niektorým ľuďom sa preto pred obedom nie je múdre približovať, u iných zas badať výrazné zmeny výkonnosti v závislosti od plnosti šálky s kávou.

My me pre vás vybrali zoznam potravín a nápojov, ktoré vám dokážu nielen zlepšiť deň, ale aj pomôcť sústrediť sa či lepšie zaspať.

Na zlepšenie nálady

Surový kakaový prášok

Kakao je superpotravina s najvyšším obsahom antioxidantov a horčíka spomedzi všetkých známych potravín. Znižuje aj chuť do jedla, ale čo je podstatnejšie, kakao ako jediná potravina obsahuje anandamid, takzvanú molekulu blaženosti a fenyletylamín, rovnakú látku, ktorú mozog produkuje, keď sa zamilujeme. Pokiaľ ide o zlepšovanie nálady niet lepšej potraviny ako kakaa.

Vyhýbajte sa nadmernému užívaniu cukru

Kakao síce spúšťa eufóriu, ale čokoláda s cukrom môže viesť aj ku kolísaniu nálad. Rafinovaný cukor totiž potláča tvorbu rastového hormónu BDNF. Výskum ukázal, že nízke hladiny tejto látky sa vyskytovali u pacientov trpiacich depresiami či schizofréniou.

Káva

Že je kofeín stimulantom dobrej nálady, nie je pravdepobne nič nové. Možno ale neviete, že u osôb, ktoré pijú aspoň dve šálky kávy denne je o 15 percent nižšia pravdepodobnosť výskytu depresie. Potvrdila to rozsiahla štúdia z Harvardu na vzorke 50 tisícoch žien, ktoré sú vo všeobecnosti náchylnejšie na depresívne stavy.

káva

Zelený čaj

Zelený čaj je ospevovaný pre celý rad pozitívnych účinkov na organizmus. Je prevenciou rakoviny, cukrovky či Parkinsonovej choroby a obsahuje množstvo antioxidantov, ktoré bránia poškodeniu buniek a teda spomaľujú starnutie a udržiavajú orgány v kondícii.

Zelený čaj obsahuje aminokyselinu theanín, ktorá vyvoláva dobrú náladu a povzbudzuje myseľ, na rozdiel od kofeínu však, paradoxne, telo uvoľňuje.

Čili papričky
Kapsaicín je látka, vďaka ktorej čili chutí štipľavo. Mozog reaguje na pálivý kapsaicín rovnako, ako keď sa snaží tlmiť bolesť – spúšťa endorfíny. Tie sú zdrojom krátkodobého zlepšenia nálady a môžu byť prevenciou depresie či úzkosti.

čili

Na rýchlejšie chudnutie

Základ každého udržateľného chudnutia je dostatok pohybu a zdravá a pestrá výživa. Je však pár maličkostí, ktoré nestoja veľa námahy a môžu priniesť relevantné výsledky:

Neponáhľajte sa s jedlom, vychutnávajte

Raňajky zjedzte najneskôr do hodiny od prebudenia. A na obed a večeru si vyčleňte aspoň 30 minút. Každé sústo prežujte aspoň dvadsaťkrát. Matt Mullenweg, známy podnikateľ a experimentátor na svojom blogu uvádza, že touto jedinou zmenou vo svojom prístupe k jedlu sa mu podarilo schudnúť 9 kíl.

Nepiť nič sladené

Ak chcete začať rýchlejšie chudnúť, pite iba čistú vodu, minerálku a nesladený čaj alebo kávu. Aj diétna kola má v sebe umelé sladidlá. Tie zvyšujú tvorbu inzulínu, ktorého úlohou je odburávať z krvi cukor. Prudký pokles cukru v krvi má za dôsledok, že človek skôr vyhladne. Navyše inzulín podporuje ukladanie tukových zásob.

K jedlám pridávajte škoricu a citrón

Škorica podľa výskumov môže znížiť glykemický index jedál až o 29 percent, čo môže výrazne pomôcť pri zhadzovaní kíl. Výborne sa hodí napríklad ako náhrada sladidla do kávy. Používajte čerstvú škoricu, vyvetraná stráca svoju účinnosť. Pozor, nie však viac ako 4 gramy denne (jeden a pol čajovej lyžičky).

Podobne funguje citrónová alebo grapefruitová šťava skonzumovaná polhodinu pred jedlom alebo naraz s jedlom.

citron

Pre rýchlejšie myslenie:

Ryby a vlašské orechy

Omega-3 mastné kyseliny sú nevyhnutné pre správny vývoj a fungovanie mozgu. Mozog ich ale zase až toľko nepotrebuje, vystačí si s 350 mg denne. Medzi ryby, ktoré majú vysoký podiel omega-3 mastných kyselín patria makrely, tuniaky, lososy, jesetere, sardinky, slede a pstruhy.

Ak chcete konzumovať rybí tuk formou výživového doplnku, dajte si pozor, často je v dôsledku znečistenia vôd alebo zlého zaobchádzania výrobcom jeho kvalita pochybná.

Nielen ryby sú potrava pre mozog. Vysoký podiel esenciálnych kyselín majú aj vlašské orechy či tekvicové semienka.

Na dobrý spánok

O potravinách v súvislosti so spánkom sme už podrobnejšie písali, v samostatnom článku . Ak vás zaujíma táto kategória, viac sa dočítate tu.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Čudné, bizarné, prekvapivé, ale geniálne: 7 originálnych nápadov, ktoré môžu zmeniť svet k lepšiemu

Nápady, ktoré nám pomôžu vytvoriť udržateľnú budúcnosť, sú v súčasnosti potrebné viac ako kedykoľvek predtým. Aj zdanlivo jednoduché myšlienky môžu zmeniť svet k lepšiemu.

Mnoho ľudí má nápady, ktoré môžu svetu naozaj pomôcť, no chýba im podpora. Práve preto vznikla medzinárodná súťaž Chivas VENTURE. Podnikatelia z celého sveta v rámci nej prezentujú svoje podnikateľské aktivity, prostredníctvom ktorých riešia enviromentálne či sociálne problémy. Súťažiaci môžu v súťaži získať podiel z 1 milióna amerických dolárov a osobný koučing.

Do súťaže sa môžu prihlásiť aj slovenské firmy. Stačí, ak vyplnia online prihlášku.

Kým nájdete odvahu prihlásiť sa, pozrite si zatiaľ niektoré šikovné nápady, ktoré na súťaži v minulosti prezentovali podnikatelia z rôznych krajín. Viac nápadov, ktoré menia svet, nájdete na tomto odkaze.

Využívanie kravského hnoja v udržateľnej móde

Intenzívnym chovom hovädzieho dobytka v mnohých krajinách vzniká problém, ako sa zbaviť príliš veľkého množstva hnoja. Ako organické hnojivo je využiteľná iba časť. Zvyšok predstavuje živočíšny odpad, ktorý je potrebné nejakým spôsobom spracovať, aby neznečisťoval podzemné vody či ovzdušie.

Na jedno z možných riešení tohto problému prišla holandská spoločnosť Mestic. Z hmoty dokážu extrahovať celulózu a z nej vyrobiť rôzne ďalšie materiály, ktoré nahradia bežný textil, plast či papier. Svoju metódu si nechali patentovať.

Nahradenie proteínov v strave múkou z cvrčkov

Živočíšna bielkovina v mnohých ohľadoch predčí tu rastlinnú. Chov zvierat je však často spojený s ich utrpením a zároveň je pomerne neekologický, napríklad 1 kg hovädzieho mäsa má na emisie podobný dopad ako 250 km jazda autom.

Česká firma SENS však ponúka zaujímavé riešenie, ako získať živočíšnu bielkovinu bez trápenia zvierat a zároveň pri oveľa menších nárokoch na životné prostredie. Vyrába proteínové tyčinky z hmyzu, presnejšie z cvrčkov. Nahradením hovädzieho cvrčkami doposiaľ ušetrila približne 2 000 t krmiva, 700 000 l vody a skleníkové plyny zodpovedajúce jazde autom okolo celého sveta.

Invalidné vozíky prerobené na elektrické trojkolky

Na svete sú milióny užívateľov invalidných vozíkov, ktorí dennodenne zápasia so zničenými chodníkmi či s nezrovnalosťami v teréne. Aj zdanlivé triviálnosti ako piesok či tráva môžu byť prekážkou, pre ktorú musí vozíčkar hľadať náhradné trasy.

brazílskej firme Livre si povedali, že ľudom odkázaným na vozíček skúsia spríjemniť neľahký život a vnesú im doň viac slobody a sebavedomia. Začali preto s výrobou špeciálnych terénnych vozíkov na troch kolesách poháňaných elektrinou. Trojkolky neslúžia ich majiteľom len ako riešenie ich problému, ale zároveň pre nich predstavujú určitý životný štýl a prinášajú novú komunitu priateľov.

Poznáte niekoho, kto má firmu prospešnú pre spoločnosť? Zazdieľajte mu tento článok.

Výroba tenisiek z odpadkov

Tenisky Xinca vyzerajú ako úplne bežná obuv, v porovnaní si konkurenčnými značkami majú ale jednu zvláštnosť – sú celé z odpadu. Na ich výrobu sa používajú staré pneumatiky a textílie vyvezené na skládku.

Nielenže sa tak nemusí likvidovať guma, ktorá pri spaľovaní uvoľňuje do ovzdušia množstvo škodlivín, obchádza sa tak aj potreba využívať vzácne prírodné zdroje. Argentínska spoločnosť Xinca zároveň zamestnáva bývalých väzňov, čím im pomáha uplatniť sa na trhu práce a zaradiť sa do normálneho života.

Vysádzanie umelých stromov, ktoré čistia vzduch

Nemecká spoločnosť Green City Solutions vyvinula „umelý strom“. Ide o vertikálnu plošinu porastenú rastlinami podobnými machu, ktorá v kombinácii s rôznymi technológiami filtruje prach z ulice, oxidy dusíka a oxid uhličitý. Panel z rastlín takto dokáže nahradiť až 275 mestských stromov,pričom zaberá o 99 % priestoru menej.

Konštrukcia obsahuje snímače, ktoré zhromažďujú enviromentálne a klimatické údaje, kontrolujú a regulujú jednotku a zabezpečujú prežitie rastlín. Vďaka solárnym panelom a systémom na zadržiavanie dažďovej vody zariadenie vyžaduje len niekoľko hodín údržby ročne.

Pomáhanie ľuďom bez domova pomocou kávy

Bezdomovectvo je vážnym problémom najmä veľkých miest. Napríklad v Londýne žije podľa štatistík až 4 000 ľudí, ktorí každý deň prespávajú na ulici. Londýnska firma Change Please si preto povedala, že skúsi pre týchto ľudí doslova uvariť lepšiu budúcnosť a to prostredníctvom kávy.

Ľuďom bez domova ponúka možnosť rekvalifikovať sa na baristov a poskytuje im tak prácu. Počas prvých 10 dní im pomôže nájsť bývanie a vyplatí im slušný plat. Firma všetky zisky opäť investuje do ďalšej pomoci. Okrem toho svoje podnikanie prevádzkuje trvalo udržateľným spôsobom. Všetky poháre sú recyklovateľné a káva pochádza z fariem, ktoré podporujú miestne komunity. Káva tak nielenže dobre chutí, ale dobro aj šíri.

Spolupráca s včelami na čistení životného prostredia

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) zomiera každý rok 12,6 milióna ľudí v dôsledku toho, že žije alebo pracuje v nezdravom prostredí. To znamená, že jedno zo štyroch úmrtí vo svete súvisí so znečistením.

Spoločnosť Beeodiversity z Belgicka pomáha firmám a miestnym autoritám odhaľovať pôvod znečistenia v ich oblasti a vypracováva konkrétne odporúčania na zlepšenie. Na túto činnosť zamestnáva aj veľmi netradičnú skupinku zamestnancov – včely. Včelie robotnice usilovne zbierajú vzorky z miliárd kvetov, ktoré sa následne dôkladne analyzujú. Na základe výsledkov sa môže nariadiť napríklad špeciálne vysádzanie semien alebo zníženie spotreby pesticídov v určitých oblastiach.

Je váš nápad lepší? Prihláste sa do súťaže Chivas VENTURE

Určite sa aj u nás na Slovensku nájde veľa ľudí s nápadmi, ktoré môžu pomôcť svetu. Ak máte pocit, že je to práve ten váš, medzinárodná súťaž Chivas VENTURE môže byť pre vás to pravé.

Ak vaše podnikanie pomáha ľuďom alebo životnému prostrediu, prihláste sa do 31. októbra 2018 a získajte podiel z finančného balíka vo výške 1 milión amerických dolárov a koučing od svetových mentorov.

Formulár na prihlásenie, podmienky súťaže aj detailné informácie nájdete na tomto mieste: https://www.chivas.com/sk-sk/the-venture/apply


96 hodín s Huawei: Získajte vybrané modely s veľkou zľavou

Čítaj viac

Lifetech: Čo je nové