Dobrodružná fotografka fotila v Gruzínsku pastierov z konského sedla

Strhujúce horské masívy, zelené údolia a pasúce sa stáda. Pozrite si Kaukaz objektívom mladej slovenskej fotografky.

Ako radi spoznávate nové krajiny? Autom, na bicykli alebo radšej pešo? Ku krajine pastierov, akou je Gruzínsko, rýchly cval naprieč údoliami a pláňami akosi prirodzene patrí.

Do sedla sa ale vyšvihnú okrem domácich iba tí odvážnejší. Ako napríklad mladá fotografka Dia Takáczová, ktorá spomína na svoj nezabudnuteľný výlet do kaukazských hôr.

Gruzínsko bolo súčasťou Sovietskeho zväzu takmer 70 rokov, keď po jeho rozpade v roku 1991 prišla ekonomická nestabilita. Občianska vojna a neutíchajúce etnické konflikty na území Abcházska spôsobili, že krajina bola roky vnímaná ako politicky nestabilná a nie veľmi bezpečná pre zahraničných turistov.

Táto krajina situovaná na križovatkách medzi západnou Áziou a východnou Európou je však veľmi srdečná a nájdete v nej množstvo prírodných a historických krás.

Posledné roky sa čoraz častejšie stáva turistickou destináciou a mnohé oblasti stále lákajú svojimi tradíciami, ktoré sú úzko previazané s prírodou.

Deň v horách s kaukazskými pastiermi

Dia si naplánovala trasu po Gruzínsku mimo bežných chodníčkov. Podarilo sa – prvých turistov dobrodruhovia stretli až po týždni. V malebnej dedinke Stepantsminda na svahoch Kaukazu sa však pomer medzi domácimi a turistami nečakane otočil. Zrazu bolo všade množstvo cestovateľov a aj miestna ponuka aktivít bola šitá na mieru turizmu.

Aby unikli davom, vybrali sa s priateľom na niekoľkohodinový výstup ku kostolu Najsvätejšej Trojice. Akoby Gruzínci mali záľubu v budovaní kostolov na spektakulárnych lokalitách. Tento kostol sa hrdo týči v  nadmorskej výške 2 170 metrov nad morom s jednou z najvyšších hôr kaukazského masívu Kazbegi.

Na ceste späť sa prihovorili skupinke miestnych mladíkov. “Spýtali sme sa, či by nás nezviezli dole do dediny autom. Najprv boli mladí Gruzínci nedôverčiví, ale nakoniec nás rovno prizvali na piknik.” spomína Dia.

A keď sa pri konverzácii spýtala otázku „U vas jest’ lošad’?“ (Máte koňa?), jeden z mladíkov s úsmevom odpovedal, že doma ich má štyridsať a pozval ich na návštevu.

Slovo dalo slovo a na druhý deň sa s pastiermi vydali na celodenný výlet do priľahlého údolia na na koňoch až k ich príbytku obkolesenému masívnymi horami.

Trojica pastierov počas letnej sezóny žije v horách, ďaleko od civilizácie. Starajú sa o dobytok, vyrábajú syry, strážia stádo pred medveďmi.

Dia opisuje noc, ktorú v jurte strávila: “V ich skromnom príbytku nič nechýbalo. Hoci po celú noc husto pršalo, my sme to ani nepocítili. A ráno sa prebudíte do neuveriteľnej scenérie, ktorá je pre týchto ľudí každodennou kulisou.”

Východ je prekvapenie, často aj chaos

Mladá fotografka si vyberá miesta, ktoré sú často izolované alebo zabudnuté. Tieto miesta si uchovávajú zvyky, ktoré v nich boli po stáročia, sú plné stôp z často pohnutej histórie. Poháňa ju záujem dozvedieť sa o svete viac a spoznať také miesta, o ktorých médiá bežne nepíšu.

Dia si väčšinou pripraví len približný plán cesty. Cestuje spolu s miestnymi – autobusmi, maršrutkami, vlakmi, či taxíkmi. Balkán si prešla v karavane, čo bol nový zážitok.

V jej portfóliu z ciest nájdete množstvo krajín východnej Európy. Čo ju ťahá do tohto kúta sveta? “Krajiny na východ od nás majú niečo dôverne známe, ale zároveň aj neznáme. Existuje veľká skupina cestovateľov, ktorí namiesto západnej „uhladenosti“ vyhľadávajú autenticitu, dedičstvo (a určite aj estetiku) východu.”

Trend obrátiť pozornosť namiesto na juh či západ práve na krajiny ako Albánsko, Gruzínsko či Balkán vo svete nie je žiadnou novinkou.

Dôvodom zvýšeného záujmu je jednako búranie predsudkov voči týmto krajinám, zvýšenie bezpečnosti a čoraz väčšia otvorenosť voči návštevníkom. Spomínané Albánsko, často nazývané aj posledným tajomstvom Európy, už niekoľko sezón objavujú aj slovenskí dovolenkári.

A rada na záver pre všetkých cestovateľov – objavujte a nebojte sa. Je dôležité nezabúdať, že svet nekončí za našimi hranicami. Robte to ale s otvorenou mysľou.

Dia Takácsová (narodená v roku 1992) je slovenská fotografka a absolventka univerzity Sv. Cyrila a Metoda v Trnave. Fotografka hľadá na svojich cestách cez objektív zaujímavé príbehy, ktoré boli publikované na medzinárodných portáloch ako iGNANT, Freunde von Freunden, The Adventure Handbook ci Roady Magazine. Jej cestovateľský blog bol zaradený medzi 10 najlepších slovenských blogov v súťaži Slovenský bloger roka 2014 v kategórii Cestovanie.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Žiadosť o ruku chce kvalitný plán. Páni, na toto sa pripravte skôr než pokľaknete

Čo všetko by ste mali mať na pamäti, kým sa rozhodnete vysloviť osudovú otázku?

Ste spolu už “nejaký ten piatok” a vy rozmýšľate nad tým, že tými “piatkami” chcete vyplniť celý svoj život. V hlave vám začne víriť myšlienka, že je čas urobiť ďalší krok – požiadať priateľku o ruku. Aby bol tento okamih dokonalý, chce to poriadny scenár. Jeden z redaktorov Sódy si tým nedávno (úspešne) prešiel a dal dokopy pár tipov, ako sa pripraviť na tento životný krok. Nie je to nič zložité, chce to len trochu plánovania.

1. Výber prsteňa

Od momentu, kedy si v duchu poviete, že svoju polovičku požiadate o ruku, sa všetky rozhovory o šperkoch v okamihu premenia na neobyčajne zaujímavé. Až do takej miery, že si budete nadávať, že ste doteraz nepočúvali pozornejšie.

Každý najmenší náznak o vyberanom vkuse vašej polovičky sa teraz bude nesmierne hodiť. Ktorej kamarátke pochválila prsteň a ktorú naopak za chrbtom ohovorila? Pri ktorom výklade v obchodnom centre sa pristavila a jemne si povzdychla?

Každý detail si poznačte do telefónu (ten máte vždy po ruke). Najlepšie niekam do skrytých poznámok, ktoré navyše viete zaheslovať. Zozbierajte si adresy internetových stránok klenotníctiev, utrúsené poznámky či konkrétny názov a typ prsteňa.

2. Kúpa

Ak už máte dosť vstupných dát o priateľkinom vkuse, je načase pristúpiť k samotnej kúpe. Hľadať prsteň by ste mali začať ideálne štyri až šesť týždňov pred zásnubami, aby vám stihli prsteň vyrobiť na mieru a vy ste neboli odkázaní len na to, čo zvýšilo na predajni.

Spravte si poctivý rešerš na internete a vyberte si pár kľúčových predajní, kam podniknete prvé odvážne výpravy.

V tejto fáze premkne väčšinu mužov panika. Zistia, že vlastne vôbec netušia, akú veľkosť prsteňa by mali hľadať. Prvotné zdesenie opadne po uistení predajcu, že presnú veľkosť trafí len pár vyvolených ale korekcia prsteňa o dve čísla sa dá urobiť bez väčších problémov a väčšinou je v cene.

Už len trafiť aspoň približnú veľkosť. Na to existuje niekoľko starých trikov.

Napríklad vystriehnuť moment, keď niektorý zo svojich prsteňov partnerka nechá len tak na nočnom stolíku. Využite šancu a spravte si odtlačok do kúsku mydla alebo plastelíny. Prípadne si prsteň nasaďte na svoj prst a urobte si čiarku na mieste, kde už nepôjde ďalej.

Pomôcť môže aj odborné oko a skúsenosti partnerkinej najlepšej kamarátky.

Ak chcete ísť na istotu, máte možnosť si prsteň na chvíľu “čmajznúť” a odbehnite s ním do najbližšieho klenotníctva. Ak kupujete prsteň s diamantom, pri kúpe sa nezabudnite uistiť, že od predajcu máte aj záručný list a certifikát o jeho pravosti.

3. Úkryt

Blahoželáme, už máte prsteň. Teraz ho treba dobre ukryť. Ktoré miesta zaručene vaša priateľka nikdy neupratuje? Šuflík s vašim spodným prádlom? Tajnú priehradku v kufri pod posteľou alebo v aute? Ak si nie ste istí, nechajte prsteň u kamaráta alebo v práci. Alebo ho schovajte rovno na mieste, na ktorom budete žiadať o ruku.

Ak s prsteňom budete cestovať, môžete ho vybrať z krabičky a dať si ho do vrecka. Pri prechádzaní cez letiskovú kontrolu si ho však nechajte v batožine. Aby sa nestalo, že pri náhodnej kontrole vás zamestnanec letiska pripraví o prekvapenie, keď vám prikáže povyberať všetko z vreciek.

4. Reč

Vyhnite sa klišé, opísaným textom a videám z internetu. Môžu síce byť úspešné a romantické, no vaša reč by mala byť hlavne úprimná a osobná. Nevadí, že nie ste Shakespeare. Spíšte na papier všetky najkrajšie spoločné spomienky a dovôdy, pre ktoré si ju chcete vziať. V čom je váš život iný vďaka nej?

Vyberte si kľúčovú spomienku a niekoľko dôvodov a máte začiatok a stred vašej žiadosti. Už len pár posledných slov a čarovná vetička “Vezmeš si ma?”. Až pri tejto vete si kľaknete na koleno a počkajte v tejto polohe, kým neodpovie.

To všetko spolu by nemalo trvať dlhšie ako minútu. Ak máte prejav spísaný, povedzte si ho párkrát nahlas, keď budete osamote. Nezanedbať prípravu sa naozaj oplatí. To zistíte v rozhodujúcom okamihu.

5. Miesto

Snáď najdôležitejšia vec z celého zoznamu je miesto a okolnosti vášho zasnúbenia. Preto starostlivo všetko naplánujte, aby sa nič nemohlo pokaziť. Tu je niekoľko klasických tipov, kde a ako požiadať o ruku:

Na mieste, na ktoré máte pekné spomienky

Pamätáte si, kde ste si dali prvý bozk alebo kde ste sa dali dokopy? Nič nehrá viac do karát, ako zaspomínanie si na hanblivé a rozpačité začiatky.

Ak je to možné, môžete si na takom mieste napríklad spraviť piknik a prekvapenie schovať v piknikovom koši. Požiadajte niekoho v parku, nech vám spraví milú fotku, počas ktorej si z ničoho nič pokľaknete. Nielenže to vaša priateľka nebude čakať, ale budete mať túto jedinečnú chvíľu rovno zvečnenú vo svojom mobilnom telefóne.

Na verejnosti

Ak sa nebojíte náhodných okoloidúcich, využite neformálnosť verejných miest, kde by to vaša nastávajúca vôbec nečakala.

Len si predstavte situáciu, že by ste si uprostred ulice, v obľúbenej kaviarni, alebo v parku začali náhodou zaväzovať šnúrky a namiesto šnúrok by ste sa zodvihli s prstienkom v ruke.

Na výlete po romantických miestach

Najslávnejšie romantické miesta ako Eiffelovka v Paríži alebo Fontána di Trevi v Ríme môžu znieť ako dobrý nápad, ale realita je často odlišná. Davy turistov a otravných predavačov, či ruch a hluk môžu atmosféru pokaziť.

Ak ste na dovolenke v cudzom meste, najprv si potenciálne miesto dobre vytipujte a pozorne obzrite. Či už priamo na mieste alebo dopredu na mape a na fórach, kde píšu ľudia svoje zážitky. Všade na svete sa dá nájsť pokojné a romantické zákutie, ktoré bežnej mase turistov unikne.

V pohodlí domova

Výhodou domova je pokojná harmonická atmosféra a fakt, že si môžete dopriať more času, aby ste miesto romanticky vyzdobili. Základom je veľa sviečok, kvety, jemná hudba a skvelá večera. Využite kamarátov, aby ju odlákali z domu a vy ste mali čas všetko pripraviť. Pri jej príchode, využijete moment zaskočenia na pokľaknutie a položenie magickej otázky.

Na dovolenke

Teplý piesok, jemný morský vánok a krásny západ slnka. Ak chcete, aby príroda za vás pripravila romantickú atmosféru, vyberte sa na dovolenku k moru alebo do hôr.

Zoberte partnerku na romantickú večeru na útes s výhľadom na horizont a započúvajte sa do spevu miestnych hudobníkov. Dohodnite sa s nimi predtým, aby zakomponovali do pesničky pár viet o vás a v tom najlepšom sa jej môžete spýtať to, na čo celý večer čakáte.

Na záver si nezabudnite premyslieť aj taký drobný detail, čo budete robiť po tom, ako vám vaša polovička povie “áno”. Má vás kto odfotiť? Máte kam ísť, nezabudli ste napríklad rezervovať miesto v reštaurácií? Máte v peňaženke hotovosť na taxík?

Miest na požiadanie o ruku a spôsobov, ako to vykonať, je naozaj veľa. Avšak dôležité je samotné prekvapenie a správne načasovanie.

A aké máte skúsenosti s požiadaním o ruku vy? Máte nejaké tipy na originálne spôsoby?

Článok vznikol v spolupráci s online klenotníctvom http://eppi.sk

Online klenotníctvo Eppi ponúka zásnubné prstene s diamantmi a drahými kameňmi, ale tiež náušnice, prívesky, náramky, či manžetové gombíky pre pánov. Na webstránke okrem toho nájdete aj množstvo vzdelávacích a informačných materiálov a články s tipmi – nie len na zásnuby.


Lifetech: Čo je nové