Fotoreport: Záhorie, krajina miznúcich mlynov

Niektoré sú zachované, iné, bohužiaľ, nemali toľko šťastia.

Študent Filip Jurovatý precestoval takmer celé Slovensko. Tentokrát však zašiel nedaľeko svojej rodnej Senice, aby hľadal staré mlyny. Po niektorých, bohužiaľ, nezostal ani kameň na kameni.

Trajlínky, Moravský Svätý Ján

V 18. storočí vznikla mlynská osada Trajlínky. Prvý doložený vlastník najzachovalejšieho mlyna, Trajlínek, sa spomína v súpise mlynov Bratislavskej župy v roku 1723.

mlyn
mlyn
mlyn

Podľa ústnej tradície mlyn založili traja bratia pôvodom z nemeckých krajín. V roku 1920 bol mlyn prestavaný na valcový a prenajímaný.

Na Lakšárskom potoku bolo vystavaných niekoľko mlynov, v okolí ktorých vznikali osady. Aj napriek tomu, že osady ďalej existujú, z mlynov sa zachoval už len Trajlínek.

Mlyny, Plavecký Peter

V malebnej dedinke Plavecký Peter bývali dva mlyny. Prvý mlyn leží priamo v dedine. Vznikol medzi 19. a 20. storočím.

mlyn
mlyn

Od roku 1992 je tento elektrický mlyn kultúrnou pamiatkou. Druhý mlyn sa nachádzal na konci obce a jeho budova stojí dodnes.

Pollákov mlyn, Kúty

Polákov mlyn v Kútoch vznikol pravdepodobne v 17. storočí.

mlyn

V roku 1949 bol znárodnený, odvtedy chátra, hoci je v ňom zariadenie a má funkčný náhon.

Thebery mlyn, Dojč

Významnejším mlynom pre širší región je Nový mlyn. Koncom 19. storočia sa uvažovalo o stavbe železničnej stanice, ktorá by spájala Kúty a Trnavu.

Pôvodný vlastník mlynu Dobša dal z toho dôvodu postaviť novú budovu mlyna s vodným kolesom s vrchným náhonom bližšie k vytýčenej trati. Keďže bol vlastníkom už jedného mlyna, dostal tento mlyn názov Nový.

Dcéru Dobšu si zobral mešťan Michnay, ktorý sa k manuálnej práci nemal, preto mlyn predal grófke Terézii Machatovej. Senická pani kaštieľa, mlyn prenajímala nájomcom.

Mlyn odkúpil richtár zo Štefanova Ján Tomša pre dcéru Albínu, ktorá sa vydala za zemana z Dojča Jána Theberyho a prenajímala ho mlynárom.

Po skončení mlynárskej školy v Břeclavi mohol konečne prvý člen rodiny – Friedrich Thebery – viesť mlyn. Ten však neprosperoval, tak ho nahradil jeho brat Ladislav. Vyštudoval za mlynára v Pezinku.

Mlynu sa začalo veľmi dariť a v roku 1944 sa pristavila píla. Tento mlyn v roku 1948 do základov rozobral a na jeho mieste postavil nový viacposchodový.

Po spustení prevádzky v roku 1950 bol mlyn po troch mesiacoch znárodnený. V roku 1991 získal mlyn potomok mlynárskej rodiny Ivan Thebery a obnovil prevádzku.

Prvý Dobšov mlyn, Dojč

V obci Dojč sa mlynárske remeslo spomína už v roku 1544.

mlyn

V roku 1940 fungoval už len Nový mlyn a Dobšov mlyn.

Mlyny v Osuskom

V Osuskom sa nachádzajú dva mlyny. Jeden je v osade Riasnik, ktorého význam sa stratil po regulácii Brezovského potoka a zakopaní jeho náhonu.

mlyn

Druhý mlyn sa nachádza priamo v dedine a je pri ňom zachovaná hrádza, cez ktorú sa hnala voda priamo na koleso. Rok vzniku mlynov je neznámy, v súčasnosti slúžia ako víkendové chalupy.

Kučerových mlyn na kopaniciach, Hradište pod Vrátom

Najzachovalejším z mlynov je mlyn Kučerových z roku 1852. Vodný kolesový mlyn disponuje valcovou mlecou sústavou. Pôvodné vrchové koleso s priemerom približne 6 metrov bolo najväčším mlynským kolesom na Slovensku.

mlyn

Mlyn patrí od roku 1963 do zoznamu chránených kultúrnych pamiatok, ktorého súčasťou sú len 4 mlyny v okrese Senica.

Mlyn Kičkársky (Habánsky), Podbranč

Predpokladá sa, že mlyn vznikol niekedy v 18. storočí. V roku 1957 mal byť zbúraný, no nestalo sa tak. Až technická zastaranosť a dopravná náročnosť zapríčinila koniec jeho prevádzky v roku 1963.

Následne miestne JRD v rámci rekultivácie pôdy zlikvidovalo kanál na vodu v časti mimo pozemku prislúchajúceho k mlynu.

Dedičia sa rozhodli ponechať mlyn ako pamiatku, preto stojí dodnes spolu s pôvodným vybavením a nábytkom. Dňa 7. marca 2008 bol klasicistický objekt zapísaný za kultúrnu pamiatku.

V snahe o obnovu mlyna Želmíra Pagáčová vybudovala okolo mlyna protipovodňovú hrádzu, zregulovala odtokový kanál a ďalej sa snaží o ďalšiu záchranu.

Mlyn u Vranu, Sobotište

Ďalší mlyn sa nachádzal v osade Valcha a volal sa Mlyn u Vranu. O histórii mlyna sa vie ale málo. V roku 1844 bola vlastníkom mlyna evanjelická cirkev, ktorá ho opravila, ďalší vlastníci nie sú známi až do prvej svetovej vojny.

Krajánek (sezónne vyučený tovariš, ktorého si ľudia prenajímali) Ludvík Vrana neskôr mlyn odkúpil. Na mlyne chcel pracovať spolu so svojou ženou, no z prvej svetovej vojny sa už nevrátil, preto viedla mlyn jeho žena a neskôr syn. Tento mlyn bol znárodnený v rokoch 1949 – 1950 a v roku 1952 sa v ňom prestalo mlieť.

Habánsky mlyn, Sobotište

Najznámejším a veľmi dobre zdokumentovaným mlynom v Sobotišti je Habánsky mlyn. Habáni kúpili nedokončený mlyn 29. júna 1546 od šľachtica Klementa Pappa z Rovenska. Po vyhorení v roku 1636 bol znova vybudovaný.

V mlyne sa mlelo až do roku 1956. Aby sa táto stavba zachovala pre budúce generácie, bola zapísaná v roku 1963 do registra pamiatok. Z registra vyplýva, že oficiálny vznik barokovej stavby je datovaný do roku 1739.

Škodáčkov mlyn, Senica

Jediná dochovaná technická pamiatka s pôvodným technickým vybavením v meste Senica je Škodáčkov mlyn. Od roku 1913 patril mlyn rodine Škodáčkovcov až do roku 2002.

V mlyne sa mlelo do 60. rokov 20. storočia, potom už len na potreby roľníckeho družstva a šrotovanie krmiva. V trojpodlažnom mlyne s motorovým zariadením je umiestnená stála expozícia Mlyny a mlynárske remeslo na území dnešnej Senice a História Čáčova.

Horný sotinský mlyn, Senica

V bývalej dedine Sotina boli dva mlyny. Najstarší mlyn tu existoval už v roku 1549, ten sa však nezachoval, pretože v roku 1556 celá Sotina vyhorela.

Horný sotinský mlyn sa spomína až v roku 1691. Dnes sa na mieste bývalého mlyna zachovali už len zvyšky náhonu, pôdorysy stavby a machom zarastené kamene.

Pustý mlyn, Cerová-Lieskové

O existencii mlyna v Cerovej niet písomných dokladov. Jediným podkladom existencie je názov bývalej usadlosti Pustý mlyn.

Miesto sa nachádza pri brehu Myjavskej Rudavy a zvyšky mlyna pripomína už len niekoľko kameňov.

Ak chcete vedieť viac o cestách Filipa Jurovatého, prípadne sa čo-to priučiť o Slovensku navštívte jeho blog Filipove cesto-viny.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

5 aplikácií pre tých, ktorí v telefóne neznesú obyčajnosť

Telefóny s Androidom môžu za niekoľko sekúnd vyzerať ako Lumia, iPhone alebo ako smartfón z Disneyovky či z Matrixu.

Zariadenia s OS Android majú oproti konkurentom výhodu, že ich dokážete jednoducho zmeniť na nepoznanie. Za niekoľko sekúnd môže váš android vyzerať ako Lumia, iPhone alebo ako smartfón z Disneyovky či z Matrixu.

V tomto článku vám ukážeme, ako využiť najznámejšie launchery – aplikácie pre zmenu vzhľadu smartfónu.

Nova Launcher

Najpopulárnejší launcher, s ktorým si zmeníte nielen vzhľad telefónu, ale aj nastavenia zobrazenia aplikácií. Zmeniť tapetu si dokáže každý, ale len vďaka tejto aplikácii je možné dať si na plochu až 144 aplikácií oproti štandardným dvadsiatim.

Jednoduchým kliknutím si mriežku na displeji nastavíte 12×12, aj keď je to len jedna z možností. Nova Launcher umožňuje meniť aj tapety a animácie v menu telefónu, ako aj pri prechode z jednej stránky displeja na druhú.

Nova Launcher

Nova Launcher dokáže aj ušetriť batériu. Jednoduchým nastavením je možné určiť, aké aplikácie majú byť aktívne aj po vypnutí obrazovky, čím sa zvýši rýchlosť zariadenia pri jeho používaní.

Mnohí určite využijú aj novinku z poslednej aktualizácie – nočný režim.  Vďaka nemu sa zmení prostredie systému do čo najtmavších farieb.

Arrow Launcher

Ponúka jednoduchšie a hlavne iné rozloženie obrazovky oproti štandardným launcherom. Zoradiť najviac používané aplikácie, aby ste ich mali vždy poruke.

Ale nie je to len o aplikáciách. Na ďalšej ploche nájdeme diár s kontaktmi, ktorým najčastejšie voláme, pripomienky, ako aj posledné akcie vykonané v telefóne.

Arrow Launcher

Ak vám widgety zaplnia obrazovku, Arrow Launcher ich zoradí zhora nadol pod seba.

Nevýhodou môže byť ovládacia lišta s rýchlymi aplikáciami alebo ikonami pre Wi-Fi, Bluetooth či jas obrazovky na spodku displeja, keďže toto nastavenie býva takmer vo všetkých smartfónoch na vrchu.

Hola Launcher

Základné rýchle nastavenia s možnosťou nastavenia vlastných funkcií – aj o tom je Hola Launcher. Poteší nie len rýchlosťou pri práci so zariadením, ale aj nízke hardware-ové nároky. K tomu pridajte aj podporu tém pre úpravu vzhľadu zariadenia, vďaka ktorej bude vyzerať presne tak, ako si budete želať.

Hola Launcher

Navyše, Hola Launcher obsahuje hneď dvoch pomocníkov. Prvým je Hola Boost pre ľahké a rýchle uvoľnenie pamäte RAM – práca so smartfónom teda bude rýchlejšia.

Druhým je Hola Shine – vysúvacie menu v ľavom dolnom rohu obrazovky, kde je rýchly prístup k posledným spusteným a najčastejšie používaným aplikáciám alebo prepínač Wi-fi alebo mobilnej siete.

Go Launcher

Najviac stiahnutí má na konte Go Launcher, a to úctyhodných niekoľko desiatok miliónov. Nastaviť sa s ním dá naozaj všetko, na čo si len spomeniete, od rôznych akcií až po rozloženie aplikácií.

Go Launcher

Nevýhodou môže byť skúšobná verzia, ktorá obsahuje reklamy. A ak ich nechcete, musíte si zaplatiť. Od 6,50 € až do necelých 23 €. Pokiaľ si priplatíte, získate prístup ku všetkým témam, ktoré sú po vizuálnej stránke naozaj prepracované.

Reklamy sú však uvidíte tak často, že vás donúti buď zaplatiť, alebo prejsť ku konkurencii.

Thing Launcher

Intuitívny launcher čo používa umelú inteligenciu a učí sa, čo a akým spôsobom používate. Aj o tom je Thing Launcher, ktorý zbiera informácie o využívaní smartfónu a učí sa, kedy, čo a hlavne ako robíte. Cieľom je skoro vôbec ho nepoužívať.

Chce to hlavne čas, kým sa aplikácia naučí, kedy a kde ste, čo a ako robíte, aké úlohy ste urobili a podobne. Aplikácia je prepojená aj s inými užitočnými appkami ako je Uber alebo Spotify.

THING Launcher

Kým začne appka naozaj dobre fungovať, chvíľu to potrvá, pretože sa musí naučiť to, ako svoj smartfón využívate. Môže sa zo začiatku tváriť nešikovne, no len preto, že vás ešte nepozná. To sa časom určite zmení.

Jednou z ďalších výhod aplikácie je možnosť vytvoriť si vlastných automatických agentov, ktorým len priradíte úlohu v príslušnej aplikácií – vypnúť zvonenie a zapnúť vibrácie po príchode do práce podľa GPS.

Všetko vie byť jednoduchšie, chce to len trochu času v rámci nastavení. Aj s tým vám poradia O2 Guru v predajniach O2.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac