Najkrajšie mestečká severnej Európy, ktoré musíte vidieť

Objavte s nami skutočné turistické poklady, v ktorých ešte poznať pravého ducha národa.

Každá krajina má malé romantické mestečká, ktoré akoby zamrzli v čase. Ďaleko od davov turistov, od veľkých bulvárov, nepokazené, autentické, čarovné. Náš seriál o takýchto miestach uzatvárame posledným dielom o mestách severnej Európy. Nechajte sa uhranúť ich kúzlom:

Sigtuna, Švédsko

Sigtuna je najstarším mestom vo Švédsku. Bolo postavené v roku 980. Aj keď počet obyvateľov neprekračuje 10-tisíc, nádherné historické centrum ponúka množstvo reštaurácií, kaviarní a malých obchodíkov s handmade výrobkami.

mestečk
ulica
kostol
mestečko

Autori fotografií: Udo Schröter (1), Brorsson (2 a 4), Arild Vågen (3)

Reine, Nórsko

Nesmierne fotogenická dedinka Reine je najčastejšie zobrazovaným objektom na titulkách turistických brožúriek o Nórsku. Nórsky týždenník Allers Reine ju označil za najkrajšiu obec v krajine.

mestečko
hory
nábrežie

Autor fotografií: Nelson Minar (1 a 3) a Mathias Hermann (2)

Ribe, Dánsko

Ribe, založené v 8. storočí, je najstarším dánskym mestom a zároveň jedno z najkrajších v krajine.

Centru dominuje románska katedrála, od ktorej sa na všetky strany rozbiehajú dláždené cestičky, pomedzi päťstoročné murované domčeky so škridľovou strechou. Akoby celé mesto zamrzlo v čase.

kostol
ulica
rieka

Autor fotografií: Arne List a Johan Wieland (2 a 3)

Kuressaare, Estónsko

Mesto s 15-tisícovým obyvateľstvom a bohatým stredovekým kultúrnym dedičstvom si počas existencie prešlo mnohými podobami.

Dodnes mu zostalo aj nemecké meno (Arensburg), zatiaľ čo ruské meno používané za sovietskej éry (Kingissepa) je už minulosťou. Zaujímavosťou je miestny hrad, ktorý nesie meno mesta (Kuressaarsky hrad).

dedina
most
hradby

Autor fotografií: Jonas Löwgren (1) a Eesti.pl (2 a3)

Porvoo, Fínsko

Porvoo je jedinečné napríklad tým, že aj keď sa nachádza vo Fínsku, nie je celkom “fínske”. Vyše 30% populácie sa totiž hlási k švédskej minorite a preto je švédštinu (materinský jazyk spomínanej minority) v meste aj dosť počuť.

Inak je toto mesto vzdialené od Helsínk len päťdesiat kilometrov známe aj bohatou históriou, počínajúc 14. storočím, či stredovekými pamiatkami, ktoré vytvárajú zaujímavý kontrast s budovami postavenými v štýle strohej modernej severskej architektúry.

mestečko
rieka
nábrežie

Autori fotografií: Dmitry Kirillov (1 a 3) a Anna (2)

Kuldiga, Lotyšsko

Kuldiga je jediným mestom svojho druhu v rámci baltských krajín, vzniklo totiž ako predmestie Kulgigského stredovekého hradu.

Ten však už schátral. Dnes sú hlavnými atrakciami mesta historické centrum, ktorého dominantu tvorí impozantná radnica.

nábrežie
dedinka
ulica

Autori fotografií: Kyle TaylorIeva Haa a Bernt Rostad

Anykščiai, Litva

Dominantou vnútrozemného mesta je gotický kostol, ktorý je zároveň najvyšší v krajine. Jeho veže siahajú do výšky 79 metrov.

Mesto samo o sebe je úzko späté s prírodou, kde sa nachádza väčšina jeho atrakcií. Neďaleko centra je napríklad nanovo vybudovaný drevený hrad, ktorý býval strediskom okolitého diania.

mestečká
dedina
kostol

Autor fotografií: Daniel Ebbert

Aké mestečká v Európe sú podľa vás najkrajšie? Napíšte nám svoj názor do komentárov na facebookovej stránke Sódy.

Volania v týchto mestách EÚ za ceny ako doma

Dobrá správa pre všetkých vášnivých cestovateľov. Majitelia Platinového a Diamantového O2 Paušálu odteraz volajú a SMS-kujú na svojich dovolenkách po celej Európskej únii za rovnakých podmienok, ako kdekoľvek na Slovensku. Vo svojich balíčkoch majú tiež 1 GB dát, ktoré môžu využívať v EÚ bez poplatkov navyše.

Ak si teraz do O2 prenesiete svoje číslo, zmluvnú pokutu s vašim operátorom vyrieši O2. A k tomu všetkému vám dá O2 bonus na nový telefón až do 528 €.

Máte záujem o prenos čísla?

Radi vám poradíme a pomôžeme.
Nechajte nám vaše telefónne číslo
a budeme vás kontaktovať.
Radi vám poradíme a pomôžeme.
Nechajte nám vaše telefónne číslo a zavoláme vám
v priebehu najbližšieho pracovného dňa.
Ďakujeme. Zavoláme vám.
Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

5 najlepších smartfónov na hranie hier

Rebríček sme zostavili podľa toho, čo dostanete v pomere k tomu, čo budete musieť za telefón zaplatiť.

Ktoré sú tie správne kritériá, vďaka ktorým sa telefón hodí na hranie? Je to rozlíšenie displeja alebo je to výkon procesoru, veľkosť pamäte RAM či výdrž batérie? Nepochybne je to kombinácia všetkých parametrov.

No tým najdôležitejším faktorom pri rozhodovaní pre väčšinu smrteľníkov bola, je a bude cena zariadenia. Náš rebríček sme preto zostavili podľa toho, čo dostanete v pomere k tomu, čo budete musieť za telefón zaplatiť.

5. Honor 5X: Atraktívny pomer cena/výkon

Honor 5X ponúka vo svojej cenovej kategórii nevýdanú výbavu. Osemjadrový procesor Snapdragon 616 a 2 GB operačnej pamäte RAM, spolu s veľkým 5,5 palcovým displejom sú parametre postačujúce aj pre otrlejších herných nadšencov, no treba počítať s tým, že náročnejšie grafické tituly dajú telefónu zabrať.

Mínusy telefónu sú v podstate rovnaké ako pre všetky nízkonákladové telefóny. Slabší výkon a výdrž batérie. Telefón ponúka len 16 GB vlastnej pamäte, ale s microSD kartou je rozšíriteľná až do 128 GB. Poteší luxusné kovové prevedenie a to, že telefón sa vďaka zaobleným hranám drží ozaj príjemne. Za danú cenu definitívne odporúčame.

4. Lenovo Moto Z Play: Šampión vo výdrži

Ak ste typ hráča, ktorý si hraním hier na telefóne kráti čas najmä v exteriéroch za pochodu, napríklad pri hre typu Pokémon Go, pravdepodobne najviac oceníte dobrú výdrž batérie. Nie je nič horšie, ak sa dobre rozohratá herná akcia preruší hlásením o vybitej batérii.

Moto Z Play je vďaka optimalizácii výkonu efektívnejším procesorom, šetrným displejom SuperAMOLED a ďalšími úspornými komponentami v kombinácii s 3510 mAh batériou špičkou v behu na dlhé trate. Na jedno nabitie pri bežnom používaní vydrží pokojne dva dni bez nabíjania. Pritom vďaka rýchlemu nabíjaniu TurboPower ho nabijete na celých 9 hodín používania už v priebehu 15 minút.

3. Honor 8: Manželstvo z rozumu

Honor 8 sa síce výkonom nepohybuje po úplnej špičke rebríčka medzi modelmi ako Galaxy S7 alebo iPhone 7, ale napriek tomu je solídnym kandidátom, ktorý zmieneným modelom až znepokojivo dýcha na krk. Najmä, ak má byť cena, tým, čo rozhoduje.

Pri sume 433 € totiž tento telefón prichádza s výkonným osemjadrovým procesorom HiSilicon Kirin 950 doplneným o 4 GB operačnej pamäte RAM, čo je výkon postačujúci aj na najnáročnejšie 3D tituly.

2. iPhone 7 Plus: Vysoká cena vs. vysoký výkon

Nová vlajková loď Apple s novým procesorom A10 Fusion a 3GB ramkou poráža vo výkonnostných testoch aj androidovú konkurenciu. Výkonu na hry je teda viac než dosť. Ak sa k tomu pripojí 5 a pol palcový IPS displej s Full HD rozlišením, o hernú extázu je postarané.  Prečo sme ho teda zaradili až na druhé miesto?

Aj keď je nový iphone “nadupaný” smartfón, nájde sa aj viacero mínusov. Najvýraznejšou je cenovka, čo pri značke Apple zase až tak neprekvapí. Hry zároveň vyžadujú mnoho priestoru a iPhone 7, ako jediný z hodnotených telefónov nepodporuje microSD.

Herných maniakov nepoteší ani 2900 mAh batéria, ktorá sa radí skôr k priemeru. Navyše telefónu chýba aj 3,5 mm jack konektor na slúchadla, ktorý je potrebné vyriešiť dodávanou redukciou.

1. Samsung Galaxy S7 Edge: Kráľ hernej scény

Kým sa nedočkáme novej vlajkovej lode, Galaxy S7 ňou stále ostáva kvôli svojmu kolegovi s výbušnejšou povahou, tým najlepším z najlepšieho. Model Edge dokáže vďaka zahnutému displeju z 5 a pol palcového displeja vyťažiť ešte o čosi viac.

Výkon “pod kapotou” by mal odolať ešte minimálne dvom rokom technologického vývoja a zvládať s prehľadom všetky herné tituly, ktoré sú k dispozícii na tej najvyššej úrovni. Postarajú sa o to osemjadrový procesor Exynos, štyri gigabajty operačnej pamäte a bezpróblemová dvojdňová výdrž batérie bez prehrievania aj pri graficky náročných tituloch.

Obidva modely (S7 a S7 Edge) sú vybavené vlastným ovládacím centrom hier a funkciami, ako je nahrávanie hrania hier. Navyše, sú vodeodolné, takže nie je problém zahrať si hoci aj vo vani.


Lifetech: Čo je nové