Kung Fu Panda je na prvý pohľad bežný animovaný film určený pre detského diváka. No vyskytuje sa v ňom množstvo dobrých myšlienok a je celkom evidentné, že štúdio DreamWorks sa pri jeho tvorbe značne inšpirovalo východnou filozofiou, najmä zakladateľom taoizmu Lao-c’.
Popri starých pravdách čínskeho učenia vo filme nájdeme aj množstvo vcelku bežných, avšak praktických rád a pozitívnych príkladov pre bežný život:
1. Žiť by sme mali v prítomnom okamihu.
“Včerajšok je história, zajtrajšok je záhada, platí však to, čo je dnes. A to je pre nás najkrajší dar.” Majster Oogway
Ak sa príliš zaoberáme krivdami minulosti alebo obavami z budúcnosti, často nám unikajú malé zázračné momenty, ukryté v kažodennej všednej realite. Nenechajme si vziať vzácne okamihy šťastia zbytočnými starosťami. Aj keby to boli len drobnosti ako chvíľka pohody pri šálke kávy alebo krása zasneženej krajiny.
2. Osud si vytvárame sami.
“Mnohí stretnú svoj osud na ceste, ktorú si vybrali, aby sa mu vyhli.” Majster Oogway
Film Kung Fu Panda nás učí, že osud síce existuje, ale sme to v prvom rade my, kto ho formuje. Myšlienka, že každý si je strojcom svojho vlastného šťastia, sa vo filme vyskytuje niekoľkokrát.
Napríklad v druhom pokračovaní hovorí veštica pande Po: “Tvoj príbeh možno nemá šťastný začiatok, ale nehovorí o tom, kto si. Iba ty rozhoduješ o tom, kým sa staneš.”
A o čosi neskôr ju Po zopakuje v boji s pávom: “Zabudni na minulosť, nie je dôležitá. Dôležité je len to, kým sa rozhodneš byť teraz.”
3. Riešiť problémy je najlepšie s chladnou hlavou.
“Tvoja myseľ je ako voda. Vo chvíli, keď sa rozvíri, prestávaš jasne vidieť. Ak ju ale necháš upokojiť, odpoveď sa stane jasnou.” Majster Oogway
Odpovede na problémy, ktoré dlhodobo riešime, sa často vynárajú práve vo chviľach, keď prestaneme takpovediac “tlačiť na pílu”. Aj zo skúseností vieme, že tie najlepšie nápady sa zázračne objavujú vo chvíľach, keď naša myseľ “oddychuje”, najmä pri rutinných činnostiach, napríklad pri sprchovaní či umývaní zubov.
4. Nič, čo si myseľ vie predstaviť a v čo dokáže uveriť, nie je nemožné.
“Potrebuješ len veriť.” Majster Oogway
Každý, kto začína niečo nové, má zo začiatku pochybnosti a strach. No, aby mohli byť veľké sny uskutočnené, potrebujú aj veľkú porciu viery. Ak sebe a svojej myšlienke neveríte, nepresvedčíte o nej, ani nikoho iného.
5. Žiadna tajná ingrediencia neexistuje.
“Tajná ingrediencia nie je. Ak chceš mať niečo výnimočné, stačí veriť, že to také je.” Mr. Ping
Neverte, že za úspech môžu vonkajšie okolnosti. Často hľadáme všemožné výhovorky, ako sa do niečo nepustiť. Myslíme si, že na začiatok potrebujeme viac peňazí, šťastia či času. V skutočnosti všetko, čo potrebujeme už máme vo svojom vnútri. Potrebujeme pracovať na sebe, na svojej osobnosti a talentoch, aby sme to odtiaľ dostali.
6. Veci sa dejú z nejakého dôvodu.
“Náhody neexistujú.” Majster Oogway
Filozofický koncept, že sa nič nedeje náhodou je vo východných filozofiách bežný a vyskytuje sa napríklad aj v prácach švajčiarského psychológa Carla Gustava Junga. Nemusí s tým každý súhlasiť. Ak sa ale aj na zlé veci, ktoré sa nám stanú, pozeráme skôr ako na príležitosti, ktoré nás môžu niekam posunúť, budeme prekážky prekonávať ľahšie a rýchlejšie.
7. Niekedy veci potrebujú dozrieť.
“Vidíš ten strom Šifu? Nemôžem ho prinútiť, aby kvitol, kedy chcem. Alebo, aby zarodil skôr, než príde jeho čas.” Majster Oogway
Občas sa snažíme do vecí príliš zasahovať. Všemožne sa snažíme danú situáciu ovplyvniť, trápime sa, ale pritom neprichádza žiadne východisko. Ak sa však oprostíme od výsledku a snahy mať veci pod kontrolou a len tak “splynieme s prúdom”, problémy sa často vyriešia aj samé.
Mimochodom v taoistickej filozofii sa tento prístup nezasahovania nazýva wu-wej, čo by sa dalo preložiť aj ako konanie nekonaním – nechať veci plynúť vlastnou cestou.
Na dobrodružsvá sympatickej pandy Po, majstra Šifu a Zúrivej päťky sa môžeme opäť tešiť v treťom pokračovaní filmu, ktorý bude mať v kinách premiéru už 18. marca.