7 lekcií pre život z filmu Kung Fu Panda

Kung Fu Panda je na prvý pohľad bežný animovaný film určený pre detského diváka, no nájdeme v ňom aj pravdy východných filozofií či pozitívne myšlienky pre bežný život.

Kung Fu Panda je na prvý pohľad bežný animovaný film určený pre detského diváka. No vyskytuje sa v ňom množstvo dobrých myšlienok a je celkom evidentné, že štúdio DreamWorks sa pri jeho tvorbe značne inšpirovalo východnou filozofiou, najmä zakladateľom taoizmu Lao-c’.

Popri starých pravdách čínskeho učenia vo filme nájdeme aj množstvo vcelku bežných, avšak praktických rád a pozitívnych príkladov pre bežný život:

1. Žiť by sme mali v prítomnom okamihu.

“Včerajšok je história, zajtrajšok je záhada, platí však to, čo je dnes. A to je pre nás najkrajší dar.” Majster Oogway

Ak sa príliš zaoberáme krivdami minulosti alebo obavami z budúcnosti, často nám unikajú malé zázračné momenty, ukryté v kažodennej všednej realite. Nenechajme si vziať vzácne okamihy šťastia zbytočnými starosťami. Aj keby to boli len drobnosti ako chvíľka pohody pri šálke kávy alebo krása zasneženej krajiny.

2. Osud si vytvárame sami.

“Mnohí stretnú svoj osud na ceste, ktorú si vybrali, aby sa mu vyhli.” Majster Oogway

Film Kung Fu Panda nás učí, že osud síce existuje, ale sme to v prvom rade my, kto ho formuje. Myšlienka, že každý si je strojcom svojho vlastného šťastia, sa vo filme vyskytuje niekoľkokrát.

Napríklad v druhom pokračovaní hovorí veštica pande Po: “Tvoj príbeh možno nemá šťastný začiatok, ale nehovorí o tom, kto si. Iba ty rozhoduješ o tom, kým sa staneš.”

A o čosi neskôr ju Po zopakuje v boji s pávom: “Zabudni na minulosť, nie je dôležitá. Dôležité je len to, kým sa rozhodneš byť teraz.”

3. Riešiť problémy je najlepšie s chladnou hlavou.

“Tvoja myseľ je ako voda. Vo chvíli, keď sa rozvíri, prestávaš jasne vidieť. Ak ju ale necháš upokojiť, odpoveď sa stane jasnou.” Majster Oogway

Odpovede na problémy, ktoré dlhodobo riešime, sa často vynárajú práve vo chviľach, keď prestaneme takpovediac “tlačiť na pílu”. Aj zo skúseností vieme, že tie najlepšie nápady sa zázračne objavujú vo chvíľach, keď naša myseľ “oddychuje”, najmä pri rutinných činnostiach, napríklad pri sprchovaní či umývaní zubov.

4. Nič, čo si myseľ vie predstaviť a v čo dokáže uveriť, nie je nemožné.

“Potrebuješ len veriť.” Majster Oogway

Každý, kto začína niečo nové, má zo začiatku pochybnosti a strach. No, aby mohli byť veľké sny uskutočnené, potrebujú aj veľkú porciu viery. Ak sebe a svojej myšlienke neveríte, nepresvedčíte o nej, ani nikoho iného.

5. Žiadna tajná ingrediencia neexistuje.

“Tajná ingrediencia nie je. Ak chceš mať niečo výnimočné, stačí veriť, že to také je.” Mr. Ping

Neverte, že za úspech môžu vonkajšie okolnosti. Často hľadáme všemožné výhovorky, ako sa do niečo nepustiť. Myslíme si, že na začiatok potrebujeme viac peňazí, šťastia či času. V skutočnosti všetko, čo potrebujeme už máme vo svojom vnútri. Potrebujeme pracovať na sebe, na svojej osobnosti a talentoch, aby sme to odtiaľ dostali.

6. Veci sa dejú z nejakého dôvodu.

“Náhody neexistujú.” Majster Oogway

Filozofický koncept, že sa nič nedeje náhodou je vo východných filozofiách bežný a vyskytuje sa napríklad aj v prácach švajčiarského psychológa Carla Gustava Junga. Nemusí s tým každý súhlasiť. Ak sa ale aj na zlé veci, ktoré sa nám stanú, pozeráme skôr ako na príležitosti, ktoré nás môžu niekam posunúť, budeme prekážky prekonávať ľahšie a rýchlejšie.  

7. Niekedy veci potrebujú dozrieť.

“Vidíš ten strom Šifu? Nemôžem ho prinútiť, aby kvitol, kedy chcem. Alebo, aby zarodil skôr, než príde jeho čas.” Majster Oogway

Občas sa snažíme do vecí príliš zasahovať. Všemožne sa snažíme danú situáciu ovplyvniť, trápime sa, ale pritom neprichádza žiadne východisko. Ak sa však oprostíme od výsledku a snahy mať veci pod kontrolou a len tak “splynieme s prúdom”, problémy sa často vyriešia aj samé.

Mimochodom v taoistickej filozofii sa tento prístup nezasahovania nazýva wu-wej, čo by sa dalo preložiť aj ako konanie nekonaním – nechať veci plynúť vlastnou cestou.

 

Na dobrodružsvá sympatickej pandy Po, majstra Šifu a Zúrivej päťky sa môžeme opäť tešiť v treťom pokračovaní filmu, ktorý bude mať v kinách premiéru už 18. marca.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Čudné, bizarné, prekvapivé, ale geniálne: 7 originálnych nápadov, ktoré môžu zmeniť svet k lepšiemu

Nápady, ktoré nám pomôžu vytvoriť udržateľnú budúcnosť, sú v súčasnosti potrebné viac ako kedykoľvek predtým. Aj zdanlivo jednoduché myšlienky môžu zmeniť svet k lepšiemu.

Mnoho ľudí má nápady, ktoré môžu svetu naozaj pomôcť, no chýba im podpora. Práve preto vznikla medzinárodná súťaž Chivas VENTURE. Podnikatelia z celého sveta v rámci nej prezentujú svoje podnikateľské aktivity, prostredníctvom ktorých riešia enviromentálne či sociálne problémy. Súťažiaci môžu v súťaži získať podiel z 1 milióna amerických dolárov a osobný koučing.

Do súťaže sa môžu prihlásiť aj slovenské firmy. Stačí, ak vyplnia online prihlášku.

Kým nájdete odvahu prihlásiť sa, pozrite si zatiaľ niektoré šikovné nápady, ktoré na súťaži v minulosti prezentovali podnikatelia z rôznych krajín. Viac nápadov, ktoré menia svet, nájdete na tomto odkaze.

Využívanie kravského hnoja v udržateľnej móde

Intenzívnym chovom hovädzieho dobytka v mnohých krajinách vzniká problém, ako sa zbaviť príliš veľkého množstva hnoja. Ako organické hnojivo je využiteľná iba časť. Zvyšok predstavuje živočíšny odpad, ktorý je potrebné nejakým spôsobom spracovať, aby neznečisťoval podzemné vody či ovzdušie.

Na jedno z možných riešení tohto problému prišla holandská spoločnosť Mestic. Z hmoty dokážu extrahovať celulózu a z nej vyrobiť rôzne ďalšie materiály, ktoré nahradia bežný textil, plast či papier. Svoju metódu si nechali patentovať.

Nahradenie proteínov v strave múkou z cvrčkov

Živočíšna bielkovina v mnohých ohľadoch predčí tu rastlinnú. Chov zvierat je však často spojený s ich utrpením a zároveň je pomerne neekologický, napríklad 1 kg hovädzieho mäsa má na emisie podobný dopad ako 250 km jazda autom.

Česká firma SENS však ponúka zaujímavé riešenie, ako získať živočíšnu bielkovinu bez trápenia zvierat a zároveň pri oveľa menších nárokoch na životné prostredie. Vyrába proteínové tyčinky z hmyzu, presnejšie z cvrčkov. Nahradením hovädzieho cvrčkami doposiaľ ušetrila približne 2 000 t krmiva, 700 000 l vody a skleníkové plyny zodpovedajúce jazde autom okolo celého sveta.

Invalidné vozíky prerobené na elektrické trojkolky

Na svete sú milióny užívateľov invalidných vozíkov, ktorí dennodenne zápasia so zničenými chodníkmi či s nezrovnalosťami v teréne. Aj zdanlivé triviálnosti ako piesok či tráva môžu byť prekážkou, pre ktorú musí vozíčkar hľadať náhradné trasy.

brazílskej firme Livre si povedali, že ľudom odkázaným na vozíček skúsia spríjemniť neľahký život a vnesú im doň viac slobody a sebavedomia. Začali preto s výrobou špeciálnych terénnych vozíkov na troch kolesách poháňaných elektrinou. Trojkolky neslúžia ich majiteľom len ako riešenie ich problému, ale zároveň pre nich predstavujú určitý životný štýl a prinášajú novú komunitu priateľov.

Poznáte niekoho, kto má firmu prospešnú pre spoločnosť? Zazdieľajte mu tento článok.

Výroba tenisiek z odpadkov

Tenisky Xinca vyzerajú ako úplne bežná obuv, v porovnaní si konkurenčnými značkami majú ale jednu zvláštnosť – sú celé z odpadu. Na ich výrobu sa používajú staré pneumatiky a textílie vyvezené na skládku.

Nielenže sa tak nemusí likvidovať guma, ktorá pri spaľovaní uvoľňuje do ovzdušia množstvo škodlivín, obchádza sa tak aj potreba využívať vzácne prírodné zdroje. Argentínska spoločnosť Xinca zároveň zamestnáva bývalých väzňov, čím im pomáha uplatniť sa na trhu práce a zaradiť sa do normálneho života.

Vysádzanie umelých stromov, ktoré čistia vzduch

Nemecká spoločnosť Green City Solutions vyvinula „umelý strom“. Ide o vertikálnu plošinu porastenú rastlinami podobnými machu, ktorá v kombinácii s rôznymi technológiami filtruje prach z ulice, oxidy dusíka a oxid uhličitý. Panel z rastlín takto dokáže nahradiť až 275 mestských stromov,pričom zaberá o 99 % priestoru menej.

Konštrukcia obsahuje snímače, ktoré zhromažďujú enviromentálne a klimatické údaje, kontrolujú a regulujú jednotku a zabezpečujú prežitie rastlín. Vďaka solárnym panelom a systémom na zadržiavanie dažďovej vody zariadenie vyžaduje len niekoľko hodín údržby ročne.

Pomáhanie ľuďom bez domova pomocou kávy

Bezdomovectvo je vážnym problémom najmä veľkých miest. Napríklad v Londýne žije podľa štatistík až 4 000 ľudí, ktorí každý deň prespávajú na ulici. Londýnska firma Change Please si preto povedala, že skúsi pre týchto ľudí doslova uvariť lepšiu budúcnosť a to prostredníctvom kávy.

Ľuďom bez domova ponúka možnosť rekvalifikovať sa na baristov a poskytuje im tak prácu. Počas prvých 10 dní im pomôže nájsť bývanie a vyplatí im slušný plat. Firma všetky zisky opäť investuje do ďalšej pomoci. Okrem toho svoje podnikanie prevádzkuje trvalo udržateľným spôsobom. Všetky poháre sú recyklovateľné a káva pochádza z fariem, ktoré podporujú miestne komunity. Káva tak nielenže dobre chutí, ale dobro aj šíri.

Spolupráca s včelami na čistení životného prostredia

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) zomiera každý rok 12,6 milióna ľudí v dôsledku toho, že žije alebo pracuje v nezdravom prostredí. To znamená, že jedno zo štyroch úmrtí vo svete súvisí so znečistením.

Spoločnosť Beeodiversity z Belgicka pomáha firmám a miestnym autoritám odhaľovať pôvod znečistenia v ich oblasti a vypracováva konkrétne odporúčania na zlepšenie. Na túto činnosť zamestnáva aj veľmi netradičnú skupinku zamestnancov – včely. Včelie robotnice usilovne zbierajú vzorky z miliárd kvetov, ktoré sa následne dôkladne analyzujú. Na základe výsledkov sa môže nariadiť napríklad špeciálne vysádzanie semien alebo zníženie spotreby pesticídov v určitých oblastiach.

Je váš nápad lepší? Prihláste sa do súťaže Chivas VENTURE

Určite sa aj u nás na Slovensku nájde veľa ľudí s nápadmi, ktoré môžu pomôcť svetu. Ak máte pocit, že je to práve ten váš, medzinárodná súťaž Chivas VENTURE môže byť pre vás to pravé.

Ak vaše podnikanie pomáha ľuďom alebo životnému prostrediu, prihláste sa do 31. októbra 2018 a získajte podiel z finančného balíka vo výške 1 milión amerických dolárov a koučing od svetových mentorov.

Formulár na prihlásenie, podmienky súťaže aj detailné informácie nájdete na tomto mieste: https://www.chivas.com/sk-sk/the-venture/apply


96 hodín s Huawei: Získajte vybrané modely s veľkou zľavou

Čítaj viac

Lifetech: Čo je nové