Historické filmy a filmy na základe skutočných udalostí sa medzi divákmi odjakživa tešia veľkej obľube. Aby bol ale príbeh zaujímavejší, scenáristi a režiséri musia niekedy dej trochu zdramatizovať a prikrášliť. Práve vtedy sa do príbehu „prepašujú“ rôzne chyby a historické nepresnosti, ktoré si bežný divák väčšinou nevšimne.
Prinášame vám deviatku filmov, v ktorých boli udalosti, rekvizity či postavy zobrazené nesprávne a viacerým fundovaným historikom či učiteľom dejepisu pravdepodobne spôsobili vrásky na čele.
Gladiátor
Azda žiaden film sa nezviditeľnil toľkými chybami a nepresnosťami ako tento. Hlavným hrdinom filmu je gladiátor Maximus, ktorý túži po smrti rímskeho cisára Commoda, aby tak pomstil vraždu členov svojej rodiny. Jednou z tých najvýraznejších chýb je Maximusova prezývka Španiel. V dobe, kedy sa film odohráva, totiž Španielsko ešte neexistovalo. Ako štát vzniklo až o celých 13. storočí neskôr.
Pobavia aj busty rímskych cisárov v Commodusovej izbe. Niektorí z nich sa totiž v skutočnosti narodili až po jeho smrti. V inej scéne zase pomáha Rimanom v bitke nemecký ovčiak – plemeno, ktoré bolo vyšľachtené až v 19. storočí (na videu v 3:32).
Divoký Django
Skvelý film slávneho amerického režiséra Quentina Tarantina má niekoľko chybičiek, ktoré sa mu ale dajú odpustiť. Tou historickou je napríklad scéna (na videu v 0:34), kde je Django nahodený v červenom obleku a súčasťou jeho outfitu sú aj slnečné okuliare, ktoré vytiahne z vrecka. Dej filmu sa odohráva ešte pred Občianskou vojnou, ktorá v Amerike začala v roku 1861, pričom prvé slnečné okuliare v USA predal obchodník Sam Foster v roku 1929. Django je teda vo filme, čo sa týka módy, veľmi nadčasový.
Forrest Gump
V tejto legendárnej snímke Forrest nakoniec zbohatol vďaka jeho investícii „do nejakej firmy cez ovocie“. Práve s touto populárnou scénkou sa ale spája jedna historická nepresnosť. Na liste od firmy Apple, ktorý Forrestovi príde ako poďakovanie za investíciu a kúpu akcií, je jasne rozpoznateľný septembrový dátum roku 1975. V skutočnosti však v tej dobe nemohol do Apple investovať, pretože akcie tejto firmy sa stali verejnými až okolo roku 1980.
Patriot
Hrdinom filmu je Benjamin Martin, ktorého snímka vykresľuje ako mierumilovného amerického farmára. Počas britskej kolonizácie mu anglická armáda zničí domov a z neho sa v honbe za nezávislosťou stáva hrdina americkej revolúcie, ktorej výsledkom bolo zvrhnutie britskej vlády a vznik USA. Historici však dokladujú, že Benjamin nebol skromný farmár, ale otrokár a násilník, čo tvorcom filmu ušlo. Navyše film očierňuje Britániu a zobrazuje praktiky anglických vojsk, napríklad vypaľovanie kostolov, ktoré nikdy nevykonávali.
10 000 pred Kristom
Film 10 000 pred Kristom má len veľmi málo pozitívnych hodnotení a jedným z dôvodov môžu byť historické fakty, ktoré režisérovi ušli. Najväčšiu kritiku si odniesol za vyobrazenie mamutov. Tie vo filme žijú na púšti a navyše sú vycvičené na pomoc pri stavaní egyptských pyramíd. Mamuty, samozrejme, na púštiach nikdy nežili a prvé pyramídy v Egypte boli postavené až o viac ako 7000 rokov neskôr. To už je naozaj dosť veľká odchýlka v datovaní.
Pearl Harbor
Tento film mal veľký úspech, no zoznam chýb v zobrazení udalostí podľa režiséra Michaela Baya je podľa historikov nekonečný. Od modelov vojnových lodí a lietadiel, ktoré sa v tej dobe v boji nepoužívali až po oku lahodiace bikiny, ktoré mali na sebe sestričky, no v tých rokoch ešte neexistovali. Veľké počty japonských lietadiel či bombardovanie nemocnice Japoncami sú tiež prvky slúžiace len na dramatizáciu deja a v skutočnosti sa neodohrali.
Mária Antoinetta
Životopisný film zožal veľký úspech najmä vďaka veľkolepým kostýmom, ktoré sú naozaj prepracované. V jednej scéne je však medzi lodičkami vidieť aj tenisky značky Converse (na videu v 0:28). Režisérka filmu sa vyjadrila, že nejde o chybu, chcela iba ukázať, že Mária bola napriek vysokému postaveniu stále len tínedžer. Faktom však zostáva, že v dobe, keď sa film odohráva, značka Converse s určitosťou neexistovala.
Statočné srdce
Film o škótskom bojovníkovi Williamovi Wallaceovi je historickými nepresnosťami doslova pretkaný. Škóti si napríklad nemaľovali tváre na modro a v 13. storočí, keď sa dej odohráva, neexistovali ani gajdy či tradičné kilty. Tvorcovia filmu ich použili, aby divák rozlíšil škótske a anglické armády. Veľmi nepravdepodobný je aj vzťah hlavného hrdinu s princeznou Izabelou, pretože počas Bitky pri Falkirku, ktorú film zobrazuje, mala v skutočnosti približne 3 roky a Williama nikdy nestretla.
Trója
Príbeh o vojne medzi trójskymi a gréckymi vojskami je filmovou klasikou. Z historického hľadiska je však v tejto snímke hneď niekoľko hrubých chýb. Hrdinovia používajú železné meče či brnenie, no bitka sa odohráva počas doby bronzovej. V jednej scéne je vidieť ružový slnečník – vynález (na videu v 1:26), ktorý sa prvý raz objavil až o 500 rokov neskôr. Takisto tu možno na niektorých koňoch vidieť strmene, ktoré vtedy ešte neexistovali. Čerešničkou je Sparta, ktorá v skutočnosti ležala vo vnútrozemí, ale vo filme je vyobrazená pri mori.
Pozrite si dobrý film, nech ste kdekoľvek
Máte chuť na dobrý film? Nainštalujte si aplikáciou O2 TV v mobile a vychutnajte si tie najlepšie snímky a program viac ako 30 televíznych kanálov priamo vo svojom smartfóne.