Slová dokážu zraniť. Ale aj urobiť krajší deň, zmeniť náladu a často i spôsob uvažovania. Niektoré slová a slovné spojenia vedia povzbudiť, pomôcť, vyriešiť konflikt či mu dokonca predísť.
Práve na také sme sa zamerali a prinášame “hitparádu” 9 slov a slovných spojení, ktoré vám zmenia život, ak ich pridáte do každodenného slovníka.
“Ako si to myslel/myslela?”
Toto slovné spojenie dokáže byť veľmi silným nástrojom ako zažehnať začínajúci konflikt, vyjasniť neprehľadnú situáciu či dokonca už existujúci konflikt vyriešiť k spokojnosti oboch strán. Stačí ak každá strana dostane dostatočný priestor na vysvetlenie vzniknutej situácie.
“Porozprávajme sa”
Ďalším z klenotov ako predchádzať nepríjemným hádkam a s tým spojeným zbytočným stresom a sklamaniu je spolu komunikovať. Jednoducho nájsť si čas a o všetkom sa dôkladne s druhou stranou porozprávať, vysvetliť detaily, prečo ste sa tak alebo onak rozhodli. Je to o umení vedieť si obhájiť svoj názor alebo rozhodnutie.
“Vysvetlíš mi to?”
Máte o niečom pochybnosti? Nie ste si celkom istí, čo druhá strana svojim rozhodnutím myslela? Spôsobí vám výsledok problémy? Nič nie je jednoduchšie, ako sa spýtať na vysvetlenie a všetko je okamžite jasné.
“Pomôžem ti?/ Pomôžeš mi?”
Pomoc sa vždy cení. Ak si s niečím neviete dať rady, požiadajte o pomoc. Ako sa vraví: “Viac hláv, viac rozumu.” A nielen toho, ale aj viac názorov a pohľadov na danú tému alebo problematiku. Je príjemné vedieť, že na riešenie nie ste sami a máte podporu, alebo môžte niekomu takúto podporu poskytnúť práve vy. Ten pocit stojí za to.
“Vážim si to”
Buďte vďační. Vážte si pomoc ktorá sa vám naskytne. V dnešnej dobe to totiž vôbec nie je samozrejmosťou. Každý je zaneprázdnený a má dostatok vlastných problémov, nie to ešte riešiť problémy iných. Ak vám ale nejaká dobrá duša dobrovoľne chce pomôcť, patrične to odceňte a nebojte sa povedať: “Vážim si to.”
“Čo si o tom myslíš?/ Aký je tvoj názor?”
Často si myslíme, že náš názor je ten najlepší a nikto iný to proste lepšie nevie, ale platí: “Koľko ľudí, toľko názorov.” Preto by sme sa mali pýtať na názory iných a žiadať spätnú väzbu tak často, ako je to možné. Práve vďaka názorom iných tvoríme lepšie produkty, prezentácie a kvalitnejšie a plnohodnotnejšie vzájomne komunikujeme.
“Prosím”
Môže to byť otázka a prosba o pomoc alebo radu, aj odpoveď pre niekoho, komu ste pomohli. Je to taká milá maličkosť vo vete, ktorá by mala byť samozrejmosťou. V dnešnej dobe ňou už dávno nie je, a preto je už skôr len milým spestrením, ak sa nám jej dostane.
“Stretneme sa?”
Vidieť sa naživo je stokrát lepšie, ako sa len počuť. Pri osobnom stretnutí to nie je len o slovách ktoré používame, ale aj o emóciách v tvári a reči tela. Tiež týmto slovným spojením vyjadrujeme druhej strane pocit, že sú pre nás dôležití a vážime si ich názor natoľko, že sme ochotní investovať čas a energiu do osobného stretnutia. Osobné stretnutia majú veľkú moc a veci sa takýmto spôsobom zvyknú riešiť rýchlo a efektívne.
“Ďakujem”
Je úplným základom slovnej zásoby. Jedno z najčastejšie používaných slovíčok. Je prejavom slušnosti a dobrej výchovy. Taktiež vďaky a úcty k druhému človeku.