Dvojzmyselné esemesky, ktoré si bez hlasu vysvetlíte inak

Napísali ste esemesku, po ktorej zostalo ticho? Napraví to jedine zvuk vášho hlasu.

Esemeskovanie niekedy prináša viac konfliktov, ako zbližovania medzi ľuďmi. Hoci si písmenkovací svet vymyslel smajlíkov rôzneho druhu, slovo napísané bez kontextu ľudský hlas nikdy nenahradí.

Dokonca ani päť smajlíkov nie je tým, čím je skutočný smiech na druhom konci linky. Nehovoriac už o reálnom kontakte medzi ľuďmi. Ak píšete slová, za ktorými sa skrýva emócia, radšej volajte ako píšte.

Sóda vybrala zopár príkladov, kedy zvuk hlasu chýba natoľko, že napísané slová môžu byť pochopené v úplne inom kontexte, ako boli myslené.

Určite.

Jednoduché slovo. Ale – vyjadrujete ním súhlas, alebo zápor podfarbený iróniou?

Lepšie si to už nemohol vymyslieť.

Skutočná pochvala pre nejaký nápad. Ibaže by ste to mysleli presne naopak a veta je vlastne kritikou.

Určite sa vám ozvem.

Slová, ktoré poznajú mnohí hľadači práce. A po ktorej márne čakajú na telefonát. Alebo je naozaj ubezpečením, že človek vám zavolá? Bez tónu jeho hlasu to neodlíšite.

To je fakt sranda.

Dobre ste sa pobavili? Alebo je za týmito slovami nepríjemný pocit a zvolené slová ste vôbec nepovažovali za vtipné?

Si fakt sexy.

Pekný kompliment. Ibaže by všetko bolo úplne naopak…

Ďakujem veľmi pekne.

Nie je za čo. Alebo je za tým irónia?

Lepší plán ste už ani nemohli vymyslieť, šéfe.

Šéf asi išiel na maximum a v rámci daných možností sa už nič iné vymyslieť nedalo. Alebo dalo a jeho plán je hlúposť? Ktovie, bez hlasu…

Jasné.

Jasné. Je to úplne jasné. Ibaže by nebolo.

Si predstav!

Skutočné prekvapenie alebo skutočná irónia?

Lepšie to už ani nemôže byť.

Ibaže by mohlo. Ale ako to bolo myslené, keď chýba zvuk?

Máte ďalšie nápady, kedy chýbajúci hlas dá vete viac významov? Podeľte sa o ne v komentároch na Facebooku Sódy.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Používajte pri fotení odrazové plochy, zlepší to kvalitu vašich fotografií

Odrazové plochy majú pre fotografa jasnú úlohu. Dostať svetlo tam, kde nie je.

Ako dostať pri fotení svetlo tam, kde nie je? Pomocou odrazových plôch. Nie vždy sú však k dispozícii prirodzené odrazové plochy ako biela stena, či okno. Vtedy každý fotograf ocení na dosvetlenie portrétovaného pomoc tzv. odraziek. Sú to umelé odrazové plochy oválneho tvaru, ktoré sa skladajú z napínacej pružiny a k nej pripevnenej špeciálnej látky dobre odrážajúcej svetlo.

Keď sa povie odrazová plocha, väčšinou ľuďom napadne napríklad zrkadlo alebo sklenená tabuľa, do ktorej sa opiera slnko. Fotograf sa však učí vnímať aj skryté odrazové plochy okolo seba. Biele steny, mokrá cesta, lesklý chodník, alebo naleštená podlaha poslúžia rovnako dobre.

V zásade platí, že veľké svetlé plochy odrážajú viac svetla. Cvičené oko fotografa pri takýchto plochách zbadá to správne miesto na fotografovanie.

Prirodzené odrazové plochy

Biela stena

Odrazové plochy sú všade okolo nás. Taká čisto biela stena odrazí svetlo, v priestore ho rozptýli, a nezmení jeho teplotu. Svetlo odrazené od steny na fotografovanom objekte pôsobí jemne a prirodzene. Portrétovaného nasvietite pomerne jednoducho – postavíte ho kúsok od steny, na ktorú dopadá svetlo. A môžete fotografovať.

Medzi nevýhody tejto voľne dostupnej odrazovej plochy však patrí napríklad to, že si nemôžete zvoliť vlastné pozadie. Model musí stáť blízko pri stene a jeho pohyb je obmedzený. Vtedy treba viac premýšľať o kompozícii.

Zrkadlá a okná

V exteriéroch veľa zrkadiel nenájdete, preto sa zameriame na sklenené tabule, ktoré sú bežnou súčasťou obydlí človeka. Okná a výklady totiž dokážu pod určitým uhlom odraziť svetlo skoro tak dobre ako zrkadlo. Zároveň odrazia viac svetla ako biele steny.

Pracujete ale s výrazne silnejším a tvrdším svetlom, ktoré môže byť pre model nepríjemné. Pozor si treba dávať aj na príliš výrazné tiene.

Na príkladoch vám ukážeme niekoľko trikov ako dosvietiť model odrazeným svetlom.

Svetlo sa odráža od svetlej steny, preto je príjemne rozptýlené.

Model má tvár dosvietenú odrazom z okna. Takéto podmienky sa však veľmi rýchlo menia.

Umelé odrazové plochy – odrazky

Odrazky určené na fotografovanie nájdete u špecializovaných predajcov fototechniky. Odrazky majú rôzne tvary, veľkosti aj farby. Najzákladnejšie fotografické odrazky majú kruhový tvar a priemer od 50cm do 150cm. Vyrábajú sa v troch štandardných farbách: striebornej, bielej a zlatej.

Pri portrétoch sa používa najmä biela odrazka, prípadne strieborná. Dôvodom je to, že tieto typy odrazky neovplyvňujú farebnosť svetla. Odrazené svetlo má reálnu farbu a nasvietenie modelu nebude pôsobiť neprirodzene.

Fotografická odrazová doska odráža svetlo do vlasov, pre ich lepšie vykreslenie a lesk.

Doplnky k odrazkám

Pokiaľ nemáte po ruke asistenta (prípadne statív), ktorý vám odrazku podrží, môže byť manipulácia s odrazkou a fotoaparátom nepohodlná a nepraktická. Niektorí výrobcovia odraziek preto pridali praktický držiak.

Ako používať odrazky a aké sú najčastejšie chyby?

Zvolili ste si vhodné miesto na fotografovanie. Snažte sa ho nájsť také, aby malo dostatočný zdroj svetla, pri ktorom odrazku nemusíte použiť vôbec. Ak potrebujete model viac nasvietiť, na rad príde odrazka.

Začínajte vždy s bielou odrazkou. Je najmenej rušivá a svetlo, ktoré ňou odrazíte, pôsobí prirodzene.

Mnoho začínajúcich (ale často aj pokročilých) fotografov odrazky používa nesprávne.

Odrazka slúži na to, aby vám svetlo zvýraznila. Neslúži na to, aby ste ňou svetlo potlačili, prípadne si vyrobili nové. Nevytvárajte odrazkou svetlo, ktoré tam byť nemá (tzv. parazitné svetlo). Pokiaľ biela odrazka nestačí, použite striebornú odrazku.

Najhoršie, čo s odrazkou môžete urobiť, je nasvietiť ňou model priamo zospodu. Svetlo vytvorí na tvári podobnú svetelnú scénu, akú nájdete v amerických hororoch. Takú, pri ktorej si obeť svieti baterkou do tváre zospodu.

Na tejto fotografii dosvetľuje modelku biela odrazka zospodu.

Použitie jemnej bielej odrazovej plochy však fotografii veľmi neublíži. Ak by sme na ilustračnú fotografiu použili striebornú odrazovú plochu, osvetlenie fotografie by bolo neprirodzené.

Zlatá odrazka nie je pre civilné portréty vhodná. Prečo? Keď namiesto striebornej odrazky použijete zlatú, svetlo získa teplejšiu farbu. Výsledná fotografia pôsobí veľmi neprirodzene.

Ak sa naučíte základné triky s odrazkami, uľahčí vám to prácu a zlepší to kvalitu vašich portrétnych fotografií.

Darian je inovatívny fotoobchod, ktorý prináša na Slovensko fotopríslušenstvo z celého sveta. Zameriavame sa na novinky, ktoré fotografom zjednodušujú prácu, pomáhaju im byť kreatívnymi a efektívnymi. Špecializujeme sa na ateliérové osvetlenie, produktovú fotografiu ,tlač fotografií a drony.
Majo Eliáš je fotograf z Liptovského Mikuláša, ktorý sa špecializuje na fashion a reklamnú fotografiu a rád pracuje s prirodzeným svetlom.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Skladačka, novinka s AI vychytávkami aj obrovský tablet. Vybrali sme 5 zariadení, na ktorých displej je radosť sa pozerať

Čítaj viac

Hudobník a spisovateľ Braňo Jobus: Dospelosť ma nezomlela, v mojich knižkách pre deti si stále žmýkam srdce

Čítaj viac

Šetrenie nám dáva slobodu aj priestor zlyhať. Simona a Gréta vedú projekt o peniazoch a poradia, ako si nastaviť vlastnú finančnú rovnováhu

Čítaj viac