Hľadáte originálny darček pre dieťa? Skúste spomienky
Pekné okamihy sú vzácne a prchavé. Ak ich uchováte, ich hodnota sa každým uplynutým dňom znásobí.
Zdieľať
19. 10. 2015;Autor: Sóda
Z prvých troch, možno štyroch rokov života si dieťa nezapamätá takmer nič. Príčinou absencie spomienok je, že v tomto ranom období života hippocampus a amygdala – časti mozgu zodpovedné za ich uchovávanie – ešte nie sú dostatočne vyvinuté.
No ani potom nie je mozog dokonalým archívom. Spomienky blednú a postupne miznú.
Naštastie existuje množstvo spôsobov, ako tieto vzácne prvé okamihy života svojich detí môžete zachovať navždy. Po čase sa pri nich určite dobre pobavíte, a možno si aj trošku poplačete od dojatia.
1. Opakujte si s deťmi zážitky
Deti vedia donekonečna počúvať ich obľúbenú rozprávku alebo príbeh. Aj slovenské ľudové povesti prežili generácie práve vďaka ústnemu podaniu, až dokým neboli zozbierané a spísané do kníh.
Rozprávajte sa deťmi o rodinných zážitkoch už od malička, ich opätovné prerozprávanie pomáha deťom udržať si spomienku živšie v pamäti.
2. Zaznamenávajte udalosti do denníka
Skúste si nájsť čas na napísanie niekoľkých viet do denníka, zaznamenávajte si dôležité udalosti, akými sú prvé kroky, ale aj každodenné radosti. K poznámke pripíšte vždy aj dátum.
Vznikne tak kronika, v ktorej si v dospelosti budú môcť vaše deti zalistovať ako v knižke. Stane sa ich osobným pokladom, ktorý si určite radi prečítajú aj ich deti.
3. Nechajte deti samé povedať, čo je pre ne dôležité
Nápadov, čo vsetko sa dá zaznamenať formou hry, je veľa. Zahrajte sa s deťmi na malý rozhovor. Opýtajte sa ich, čo sa im na spoločnom výlete najviac páčilo.
Natočte počas narodeninovej oslavy ich želania do ďalšieho roku. Založte si krabičku, do ktorej vložíte papierik s krátkou správou o tom, čo ste spolu práve prežili.
4. Fotoalbumy
Dnes je už väčšina fotiek digitálnych a málokto si nájde čas pravidelne ich tlačiť vo fotolabe. O dáta však môžete ľahko prísť – pri technických poruchách, pri krádeži, alebo sa jednoducho fotky stratia v záplave iných dát. Naučte sa fotografie archivovať systematicky.
Pomenujte ich podľa lokality, pripíšte dátum, vytvorte si priečinky podľa rokov. Založte si účet na Flickri, kam môžete pridávať fotky priebežne – okrem zálohovania dát vám Flickr umožní zoradiť ich do kategórií a vy rýchlejšie spravíte výber na tlačené fotoalbumy. Čo fotka, to jeden príbeh.
5. Založte krabicu spomienok
Odkladajte deťom na pamiatku ich obľúbené hračky, suveníry z výletov alebo lístky z predstavení. Každoročnou zábavou môže byť vytváranie “časových kapsúl”.
Deti naplnia nádobku niekoľkými predmetmi, ktoré nechávajú odkaz pre ich dospelácke ja. V odložených drobnostiach sa uchovajú všetky pekné chvíle z detstva, o ktorých budú môcť rozprávať aj svojim deťom.
6. Videá
Najautentickejším spôsobom uchovávania spomienok je natáčanie videí. Kamera v správnom čase na správnom mieste dokáže zachytiť okamihy, ktoré budete môcť sledovať dookola a nikdy vás neomrzia.
Nápad, ako originálnym spôsobom uchovávať detské spomienky mal aj nový slovenský startup. Benjamin Button vyvíja zariadenie na uchovávanie spomienok detí – nositeľnú mikrokameru a babymonitor v jednom.Minikameramá tvar malého gombíka a pripína sa na oblečenie.
Dokáže nahrávať video alebo zaznamenávať sekvencie fotografii, inteligentný softvér potom dokáže vybrať najpodarenejšie snímky na základe analýzy pohybu a tváre.
Keď pripnete gombík na oblečěnie vašemu dieťaťu, kamera nepotrebuje obsluhu, kamera nepotrebuje obsluhu a nahráva video automaticky, z jeho perspektívy.
Obľúbené hračky sa časom opotrebujú alebo upadnú do zabudnutia. Uchovaním spomienok dáte deťom niečo, čo daleko predčí všetky darčeky. Myslite dopredu a pripravte fantastický materiál pre vaše dieťa, nad ktorým bude aj po rokoch žasnúť, už ako dospelák.
Páčil sa vám článok?
Slabé
Loading...
Super
Páči sa vám, čo práve čítate?
Rôzne pohľady na celospoločenské otázky, vzťahy aj duševné zdravie a pohyb, popkultúru či technológie si môžete nájsť v mailovej schránke každý druhý týždeň.
Ďakujeme za prihlásenie na odber nášho newslettera. Už to skoro je, len ešte jedna drobnosť. Potrebujeme ešte potvrdiť Vašu e-mailovú adresu. Stačí, aby ste klikli na odkaz, ktorý sme vám práve zaslali na váš e-mail.
Slúchadlá boli vždy verným pomocníkom smartfónov, no dnes už získavajú status nevyhnutného doplnku každého inteligentného telefónu. Funkcie a schopnosti bezdrôtových slúchadiel sa neustále rozširujú a čoraz väčší zmysel dávajú aj tým, ktorí cez svoj smartfón hudbu nepočúvajú.
Telefonovať bez nutnosti mať smartfón bezprostredne pri sebe, vyťahovať ho z vrecka či kabelky, ovládať hlasového asistenta, prepínať hudbu v playliste alebo sa sústrediť na prácu potlačením hluku okolitého sveta. Kombo slúchadlá + smartfón toho dnes dokáže naozaj veľa, preto sme si pre vás pripravili niekoľko rád, ktoré vám pomôžu vybrať si ideálne slúchadlá pre vaše potreby.
Zvuk nie je jediné kritérium
Vybrať si perfektne vyhovujúce slúchadlá môže byť rovnako zložité ako nájsť dokonalý smartfón. Aj v tomto prípade ide o otázku osobných preferencií a kompromisov. Je však zopár vecí, ktoré by ste pred výberom mali vedieť.
Prirodzene a logicky sa núka, že najdôležitejšou charakteristikou slúchadiel je zvuk. Povedzme si však úprimne, hľadať slúchadlá s hi-fi zvukom ako doplnok k smartfónu je úplne zbytočné. Dokonalý zvuk si totiž najlepšie vychutnáte v pohodlí, keď sa naň sústredíte a máte samotné skladby v dostatočnej kvalite. Obmedzenie kvality pre vás neplatí, ak máte ako súčasť svojho O2 Paušálu predplatné na TIDAL, službu, cez ktorú môžete streamovať hudbu v nekomprimovanom formáte FLAC.
Uniformita má logický dôvod
Samozrejme, rozdiel v kvalite zvuku medzi 30- a 180-eurovými slúchadlami budete počuť, no nebude až taký zásadný. A to aj z toho dôvodu, že výrobcovia dnes vedia veľa vecí vyladiť softvérovo.
Dôvod, prečo sú takmer všetky slúchadlá ladené do prebasovaného zvuku, ktorý dokáže vytiahnuť každý jeden detail skladby, je ten, že takýto zvuk je pomerne univerzálny v mainstreamovej hudbe a najmä funkčný. Cez slúchadlá totiž čoraz viac telefonujeme, ovládame nimi smartfón a počúvame hovorené slovo v podcastoch.
Aj preto pri smartfónových slúchadlách argumentovať v prospech lepšieho zvuku pripojením cez 3,5 mm jack konektor nie je práve presné. Najmä ak máte k dispozícii pripojenie Bluetooth 5.0 a viac. Možnosť použiť kábel na pripojenie slúchadiel k smartfónu sa vám však hodí, ak na smartfóne hráte hry, veľa cestujete, pozeráte filmy, prípadne striháte videá.
Výdrž batérie bezdrôtových slúchadiel na úrovni 6 a viac hodín môže pôsobiť postačujúco, no nie je to vždy tak. Samozrejme, záleží najmä na tom, či aj váš smartfón má ešte možnosť pripojiť slúchadlá cez 3,5 mm jack.
Pri práci nepodceňujte kvalitný mikrofón
Buďme však konkrétnejší. Ste manažér, pre ktorého je smartfón v prvom rade pracovný nástroj? Potom je pre vás dôležité, aby ste mohli mať slúchadlá pohodlne nasadené v ušiach aj celý deň bez toho, aby vás obťažovali.
Presne pre takéto použitie sú vhodné štuple. Či sa rozhodnete pre tie s nožičkou, ako majú napríklad Xiaomi FlipBuds Pro, alebo bez nožičky, ako napríklad Samsung Galaxy Buds2, je len vecou osobnej preferencie.
Dôležité pre vás je, aby mali slúchadlá dostatočne dlhú výdrž batérie na jedno nabitie, prípadne ponúkali puzdro, ktoré ich dokáže nabiť. Ako napríklad Apple AirPods (2022), ktoré vďaka puzdru bez nabíjacieho kábla vydržia okolo 30 hodín počúvania hudby a 24 hodín telefonovania.
Pre podnikateľov, študentov či manažérov je dôležitý parameter ANC, teda aktívne potláčanie okolitého ruchu, čo je veľmi užitočné, keď sa treba sústrediť. Preto sa zamerajte na to, aby výrobca kládol dôraz aj na zapracovanie kvalitných mikrofónov. Užitočnou funkciou je aj schopnosť slúchadiel automaticky sa prepnúť z jedného zariadenia na druhé. Napríklad po príchode do kancelárie zo smartfónu na notebook.
Hľadáte niečo univerzálne?
Nemáte na slúchadlá špeciálne požiadavky? V tom prípade bude výber o niečo jednoduchší a aj lacnejší. Dnes už vyložene zlé a nekvalitné slúchadlá kúpite, len ak sa rozhodne pre nejakú úplne neznámu značku v niektorom z čínskych online marketov.
Konkurenčný boj je čoraz intenzívnejší, a preto aj známe značky dnes dokážu za pár desiatok eur pripraviť zaujímavú ponuku. Jedným z veľmi milých prekvapení sú nové bezdrôtové slúchadlá O2 pods.
Za skutočne priaznivú cenu ponúkajú výbavu, o ktorej by ste v dostupnej kategórii ani len nesnívali. O2 pods majú dobrý zvuk, na telefonovanie sú priam ideálne. Okrem integrovaného mikrofónu aj pre pohodlné dotykové ovládanie.
Párovanie so zariadením – smartfónom, tabletom alebo notebookom – je viac ako spoľahlivé a rýchle. Prirodzene si slúchadlá rozumejú ako s operačným systémom Android, tak s iOS a aj Windows či MacOS.
Nabíjacie puzdro sa postará o 20-hodinovú výdrž na jediné nabitie, vybavené je aj technológiou na bezdrôtové nabíjanie. Inak je k dispozícii aj USB-C konektor.
Ak preferujete skôr klasickú konštrukciu slúchadiel a nie „štuple“, zaujímavou voľbou sú bezdrôtové slúchadlá Music Hero s mäkkými náušníkmi, zabudovaným mikrofónom a multifunkčnými tlačidlami na ovládanie hudby a vybavovanie telefonických hovorov.
Sú štuple vhodné pre športovcov?
Napriek tomu, že výrobcovia často tvrdia, že bežné štupľové slúchadlá sú vhodné aj na šport, poobzerajte sa radšej po tých s prívlastkom športové. Líšia sa konštrukciou, na štupľoch sú napríklad malé ramienka, ktoré lepšie držia. Aktívne potláčanie hluku je v tomto prípade skôr zbytočné, možno až nebezpečné. Ak behávate v meste popri ceste, je určite lepšie, ak môžete vnímať svoje okolie.
Pre športovcov nemusí byť vždy ideálne ovládanie dotykom na štupli. Keď máte dotykovú plochu vlhkú od potu, nemusí správne reagovať, preto je praktickejšie ovládanie na šnúrkach na krku. Zaujímavým tipom na športovanie sú napríklad flexibilné a mäkké Sony WIC200.
Pre milovníkov dizajnu
Ak je pre vás dôležitý dizajn a väčšiu dôveru máte skôr k tradičným výrobcom zvukovej techniky, nebojte sa vyskúšať niektorú z overených značiek, ako je napríklad Bang & Olufsen. Aj firmy z hi-fi sveta totiž vidia potenciál v praktických štupľoch.
Pravda však je, že aj v prípade smartfónových slúchadiel sa sústredia primárne na zvuk, preto môžu ponúkať o generáciu starší Bluetooth alebo nemajú aktívne potláčanie hluku.
Nie je to však prípad dizajnových SONY LinkBuds, ktorých netradičný dizajn dopĺňajú 12 mm meniče, Bluetooth 5.2 alebo 17,5-hodinová výdrž batérie, samozrejme, v spojení s puzdrom. Nechýbajú ani kodeky SBC a AA.
Ani klasiky nie sú krokom vedľa
Dôvodov, prečo vám nemusia vyhovovať štuple a radšej siahnete po klasických slúchadlách, je veľa a všetky sú legitímne. Aj tu ide o vec osobných preferencií. Klasické slúchadlá sú väčšie, prekryjú ucho, čím môžu do určitej miery suplovať funkciu potláčania hluku a pasívne ucho izolovať od okolitých ruchov a zvukov.
Pre mnohých ľudí sú pohodlnejšie na nosenie, ale nie na dlhé hodiny. S veľkými slúchadlami vám môže byť teplo a sú oproti štupľom ťažšie.
Klasické veľké slúchadlá ocenia skôr hráči, pre ktorých sú dôležité rôzne zvukové kodeky. Samozrejme, spokojnejší budú aj milovníci hudby, keďže pri takýchto slúchadlách sa so zvukom už pracuje inak, dôkazom čoho sú napríklad aj slúchadlá SONY WHCH510, ktoré okrem kvalitného zvuku ponúkajú výdrž batérie na jedno nabitie 35 hodín.
Bohatú ponuku bezdrôtových slúchadiel na rôzne účely nájdete aj v e-shope O2.
Páči sa vám, čo práve čítate?
Rôzne pohľady na celospoločenské otázky, vzťahy aj duševné zdravie a pohyb, popkultúru či technológie si môžete nájsť v mailovej schránke každý druhý týždeň.
Ďakujeme za prihlásenie na odber nášho newslettera. Už to skoro je, len ešte jedna drobnosť. Potrebujeme ešte potvrdiť Vašu e-mailovú adresu. Stačí, aby ste klikli na odkaz, ktorý sme vám práve zaslali na váš e-mail.
Inšpiratívne články o duševnom zdraví, pohybe, spoločenských témach, popkultúre či technológiách posielame každú druhú nedeľu.
Ďakujeme za prihlásenie na odber nášho newslettera. Už to skoro je, len ešte jedna drobnosť. Potrebujeme ešte potvrdiť Vašu e-mailovú adresu. Stačí, aby ste klikli na odkaz, ktorý sme vám práve zaslali na váš e-mail.