Z prvých troch, možno štyroch rokov života si dieťa nezapamätá takmer nič. Príčinou absencie spomienok je, že v tomto ranom období života hippocampus a amygdala – časti mozgu zodpovedné za ich uchovávanie – ešte nie sú dostatočne vyvinuté.
No ani potom nie je mozog dokonalým archívom. Spomienky blednú a postupne miznú.
Naštastie existuje množstvo spôsobov, ako tieto vzácne prvé okamihy života svojich detí môžete zachovať navždy. Po čase sa pri nich určite dobre pobavíte, a možno si aj trošku poplačete od dojatia.
1. Opakujte si s deťmi zážitky
Deti vedia donekonečna počúvať ich obľúbenú rozprávku alebo príbeh. Aj slovenské ľudové povesti prežili generácie práve vďaka ústnemu podaniu, až dokým neboli zozbierané a spísané do kníh.
Rozprávajte sa deťmi o rodinných zážitkoch už od malička, ich opätovné prerozprávanie pomáha deťom udržať si spomienku živšie v pamäti.
2. Zaznamenávajte udalosti do denníka
Skúste si nájsť čas na napísanie niekoľkých viet do denníka, zaznamenávajte si dôležité udalosti, akými sú prvé kroky, ale aj každodenné radosti. K poznámke pripíšte vždy aj dátum.
Vznikne tak kronika, v ktorej si v dospelosti budú môcť vaše deti zalistovať ako v knižke. Stane sa ich osobným pokladom, ktorý si určite radi prečítajú aj ich deti.
3. Nechajte deti samé povedať, čo je pre ne dôležité
Nápadov, čo vsetko sa dá zaznamenať formou hry, je veľa. Zahrajte sa s deťmi na malý rozhovor. Opýtajte sa ich, čo sa im na spoločnom výlete najviac páčilo.
Natočte počas narodeninovej oslavy ich želania do ďalšieho roku. Založte si krabičku, do ktorej vložíte papierik s krátkou správou o tom, čo ste spolu práve prežili.
4. Fotoalbumy
Dnes je už väčšina fotiek digitálnych a málokto si nájde čas pravidelne ich tlačiť vo fotolabe. O dáta však môžete ľahko prísť – pri technických poruchách, pri krádeži, alebo sa jednoducho fotky stratia v záplave iných dát. Naučte sa fotografie archivovať systematicky.
Pomenujte ich podľa lokality, pripíšte dátum, vytvorte si priečinky podľa rokov. Založte si účet na Flickri, kam môžete pridávať fotky priebežne – okrem zálohovania dát vám Flickr umožní zoradiť ich do kategórií a vy rýchlejšie spravíte výber na tlačené fotoalbumy. Čo fotka, to jeden príbeh.
5. Založte krabicu spomienok
Odkladajte deťom na pamiatku ich obľúbené hračky, suveníry z výletov alebo lístky z predstavení. Každoročnou zábavou môže byť vytváranie “časových kapsúl”.
Deti naplnia nádobku niekoľkými predmetmi, ktoré nechávajú odkaz pre ich dospelácke ja. V odložených drobnostiach sa uchovajú všetky pekné chvíle z detstva, o ktorých budú môcť rozprávať aj svojim deťom.
6. Videá
Najautentickejším spôsobom uchovávania spomienok je natáčanie videí. Kamera v správnom čase na správnom mieste dokáže zachytiť okamihy, ktoré budete môcť sledovať dookola a nikdy vás neomrzia.
Nápad, ako originálnym spôsobom uchovávať detské spomienky mal aj nový slovenský startup. Benjamin Button vyvíja zariadenie na uchovávanie spomienok detí – nositeľnú mikrokameru a babymonitor v jednom. Minikamera má tvar malého gombíka a pripína sa na oblečenie.
Dokáže nahrávať video alebo zaznamenávať sekvencie fotografii, inteligentný softvér potom dokáže vybrať najpodarenejšie snímky na základe analýzy pohybu a tváre.
Keď pripnete gombík na oblečěnie vašemu dieťaťu, kamera nepotrebuje obsluhu, kamera nepotrebuje obsluhu a nahráva video automaticky, z jeho perspektívy.
Obľúbené hračky sa časom opotrebujú alebo upadnú do zabudnutia. Uchovaním spomienok dáte deťom niečo, čo daleko predčí všetky darčeky. Myslite dopredu a pripravte fantastický materiál pre vaše dieťa, nad ktorým bude aj po rokoch žasnúť, už ako dospelák.