Miesta v Stupave, na ktorých vám milí ľudia zaručene zlepšia deň

Prinášame vám tipy od čitateľov Sódy na miesta v Stupave, kde stretnete ľudí, ktorí majú svoju prácu radi a spríjemnia vám deň.

Stretnutie s milým človekom zlepší náladu a často aj celý deň. Je totiž vedecky dokázané, že úsmev a dobrá nálada sú nákazlivé. Redakcia Sódy sa preto spolu s O2 opäť vydala do slovenských miest hľadať ľudí, ktorí majú svoju prácu radi a cítiť to aj na kvalite ich služieb.

Po predchádzajúcej časti nášho seriálu, v ktorej sme vám predstavili milých ľudí v Poprade, prichádza narad Stupava.

Lokálne potraviny Hrica

V miestnych potravinách si nielen nakúpite, ale priučíte sa aj záhoráckemu dialektu, ktorý v tomto regióne určite využijete. Dobre naladené predavačky s vami rady zaspomínajú na časy, keď poznali všetkých svojich zákazníkov a tovar objednávali podľa toho, kto čo potreboval.

Keď sa rozhliadnete okolo seba, miestami sa budete cítiť ako v hračkárstve, preto sú tieto potraviny malým rajom na zemi aj pre deti.

Prevádzka Mlyn

Návšteva Zámockého parku je počas návštevy Stupavy skrátka nutnosť. Príjemná prechádzka popod platany okolo jazierka s kačkami zavedie človeka po pár minútach chôdze k prevádzke Mlyn. Budova, v ktorej sa nachádza, má okolo 400 rokov a predstavuje obľúbené miesto na načerpanie síl, posedenie s priateľmi a doplnenie tekutín.

Najrýchlejší mobilný internet 4G LTE od O2 si môže naplno vychutnať už 90 % obyvateľov Slovenska. Viac informácií o pokrytí nájdete tu.

Mlynu dnes kraľuje Barbora, ktorej otec kúpil starý rozpadnutý mlyn v roku 1978 ako svadobný dar jej mame a postupne ho zrekonštruoval.

Predaj z dvora

Ak potrebujete doplniť zásoby, ste na správnom mieste, jeseň v Stupave totiž patrí predaju z dvora. Takmer pred každým domom sú popri ceste vystavené kapustové hlavy, zemiaky a tekvice.

Brány do dvorov domácich predajcov sú otvorené a miestni vám s úsmevom na perách radi ponúknu to, čo sa im podarilo počas sezóny vypestovať.

Kvetinárstvo Kytička

Pôsobí príjemne nielen zvnútra, ale aj zvonka a upúta vás hneď pri vjazde do Stupavy. Vždy vysmiate kvetinárky sa tu strácajú v množstve kvetov, sviečok a ďalších maličkostí, preto môže byť v  prvom momente ťažké nájsť ich.

Ak vám náladu nezlepšia kvety ani milý personál, prichádza na rad usmiaty pes, ktorý je pevnou súčasťou tohto obchodíku.

Kozmetický salón
Júlia Švehlová Makeup Art

Nájdete v ňom tri výrečné a vždy usmiate ženy, ktoré poznajú každého a každý pozná ich. Mama a jej dve dcéry sa postarajú o vaše vlasy, vašu pleť aj dobrú náladu. Hneď po vkročení do salónu je jasné, že to, čo robia, ich baví. Júlia sa okrem kozmetiky či manikúry postará o dokonalý make-up na svadbu alebo inú príležitosť.

Kým dámy relaxujú, páni môžu zájsť do pneuservisu vo dvore, ktorý vlastní otec tejto rodiny.

Za instantne dobrú náladu a tipy ďakujeme čitateľom a tešíme sa na ďalšie námety na miesta plné milých ľudí vo vašom meste.

Najrýchlejší mobilný internet si môžete užiť aj na Záhorí

Počas objavovania zákutí Záhoria môžu zákazníci O2 využiť najrýchlejšie mobilné internetové pripojenie 4G LTE  na Slovensku. Aby ste si mohli užiť vysokorýchlostný internet od O2 naplno, potrebujete telefón alebo tablet s podporou 4G LTE a 4G LTE SIM kartu.

Viac informácií nájdete na www.o2.sk/4GLTE.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Čudné, bizarné, prekvapivé, ale geniálne: 7 originálnych nápadov, ktoré môžu zmeniť svet k lepšiemu

Nápady, ktoré nám pomôžu vytvoriť udržateľnú budúcnosť, sú v súčasnosti potrebné viac ako kedykoľvek predtým. Aj zdanlivo jednoduché myšlienky môžu zmeniť svet k lepšiemu.

Mnoho ľudí má nápady, ktoré môžu svetu naozaj pomôcť, no chýba im podpora. Práve preto vznikla medzinárodná súťaž Chivas VENTURE. Podnikatelia z celého sveta v rámci nej prezentujú svoje podnikateľské aktivity, prostredníctvom ktorých riešia enviromentálne či sociálne problémy. Súťažiaci môžu v súťaži získať podiel z 1 milióna amerických dolárov a osobný koučing.

Do súťaže sa môžu prihlásiť aj slovenské firmy. Stačí, ak vyplnia online prihlášku.

Kým nájdete odvahu prihlásiť sa, pozrite si zatiaľ niektoré šikovné nápady, ktoré na súťaži v minulosti prezentovali podnikatelia z rôznych krajín. Viac nápadov, ktoré menia svet, nájdete na tomto odkaze.

Využívanie kravského hnoja v udržateľnej móde

Intenzívnym chovom hovädzieho dobytka v mnohých krajinách vzniká problém, ako sa zbaviť príliš veľkého množstva hnoja. Ako organické hnojivo je využiteľná iba časť. Zvyšok predstavuje živočíšny odpad, ktorý je potrebné nejakým spôsobom spracovať, aby neznečisťoval podzemné vody či ovzdušie.

Na jedno z možných riešení tohto problému prišla holandská spoločnosť Mestic. Z hmoty dokážu extrahovať celulózu a z nej vyrobiť rôzne ďalšie materiály, ktoré nahradia bežný textil, plast či papier. Svoju metódu si nechali patentovať.

Nahradenie proteínov v strave múkou z cvrčkov

Živočíšna bielkovina v mnohých ohľadoch predčí tu rastlinnú. Chov zvierat je však často spojený s ich utrpením a zároveň je pomerne neekologický, napríklad 1 kg hovädzieho mäsa má na emisie podobný dopad ako 250 km jazda autom.

Česká firma SENS však ponúka zaujímavé riešenie, ako získať živočíšnu bielkovinu bez trápenia zvierat a zároveň pri oveľa menších nárokoch na životné prostredie. Vyrába proteínové tyčinky z hmyzu, presnejšie z cvrčkov. Nahradením hovädzieho cvrčkami doposiaľ ušetrila približne 2 000 t krmiva, 700 000 l vody a skleníkové plyny zodpovedajúce jazde autom okolo celého sveta.

Invalidné vozíky prerobené na elektrické trojkolky

Na svete sú milióny užívateľov invalidných vozíkov, ktorí dennodenne zápasia so zničenými chodníkmi či s nezrovnalosťami v teréne. Aj zdanlivé triviálnosti ako piesok či tráva môžu byť prekážkou, pre ktorú musí vozíčkar hľadať náhradné trasy.

brazílskej firme Livre si povedali, že ľudom odkázaným na vozíček skúsia spríjemniť neľahký život a vnesú im doň viac slobody a sebavedomia. Začali preto s výrobou špeciálnych terénnych vozíkov na troch kolesách poháňaných elektrinou. Trojkolky neslúžia ich majiteľom len ako riešenie ich problému, ale zároveň pre nich predstavujú určitý životný štýl a prinášajú novú komunitu priateľov.

Poznáte niekoho, kto má firmu prospešnú pre spoločnosť? Zazdieľajte mu tento článok.

Výroba tenisiek z odpadkov

Tenisky Xinca vyzerajú ako úplne bežná obuv, v porovnaní si konkurenčnými značkami majú ale jednu zvláštnosť – sú celé z odpadu. Na ich výrobu sa používajú staré pneumatiky a textílie vyvezené na skládku.

Nielenže sa tak nemusí likvidovať guma, ktorá pri spaľovaní uvoľňuje do ovzdušia množstvo škodlivín, obchádza sa tak aj potreba využívať vzácne prírodné zdroje. Argentínska spoločnosť Xinca zároveň zamestnáva bývalých väzňov, čím im pomáha uplatniť sa na trhu práce a zaradiť sa do normálneho života.

Vysádzanie umelých stromov, ktoré čistia vzduch

Nemecká spoločnosť Green City Solutions vyvinula „umelý strom“. Ide o vertikálnu plošinu porastenú rastlinami podobnými machu, ktorá v kombinácii s rôznymi technológiami filtruje prach z ulice, oxidy dusíka a oxid uhličitý. Panel z rastlín takto dokáže nahradiť až 275 mestských stromov,pričom zaberá o 99 % priestoru menej.

Konštrukcia obsahuje snímače, ktoré zhromažďujú enviromentálne a klimatické údaje, kontrolujú a regulujú jednotku a zabezpečujú prežitie rastlín. Vďaka solárnym panelom a systémom na zadržiavanie dažďovej vody zariadenie vyžaduje len niekoľko hodín údržby ročne.

Pomáhanie ľuďom bez domova pomocou kávy

Bezdomovectvo je vážnym problémom najmä veľkých miest. Napríklad v Londýne žije podľa štatistík až 4 000 ľudí, ktorí každý deň prespávajú na ulici. Londýnska firma Change Please si preto povedala, že skúsi pre týchto ľudí doslova uvariť lepšiu budúcnosť a to prostredníctvom kávy.

Ľuďom bez domova ponúka možnosť rekvalifikovať sa na baristov a poskytuje im tak prácu. Počas prvých 10 dní im pomôže nájsť bývanie a vyplatí im slušný plat. Firma všetky zisky opäť investuje do ďalšej pomoci. Okrem toho svoje podnikanie prevádzkuje trvalo udržateľným spôsobom. Všetky poháre sú recyklovateľné a káva pochádza z fariem, ktoré podporujú miestne komunity. Káva tak nielenže dobre chutí, ale dobro aj šíri.

Spolupráca s včelami na čistení životného prostredia

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) zomiera každý rok 12,6 milióna ľudí v dôsledku toho, že žije alebo pracuje v nezdravom prostredí. To znamená, že jedno zo štyroch úmrtí vo svete súvisí so znečistením.

Spoločnosť Beeodiversity z Belgicka pomáha firmám a miestnym autoritám odhaľovať pôvod znečistenia v ich oblasti a vypracováva konkrétne odporúčania na zlepšenie. Na túto činnosť zamestnáva aj veľmi netradičnú skupinku zamestnancov – včely. Včelie robotnice usilovne zbierajú vzorky z miliárd kvetov, ktoré sa následne dôkladne analyzujú. Na základe výsledkov sa môže nariadiť napríklad špeciálne vysádzanie semien alebo zníženie spotreby pesticídov v určitých oblastiach.

Je váš nápad lepší? Prihláste sa do súťaže Chivas VENTURE

Určite sa aj u nás na Slovensku nájde veľa ľudí s nápadmi, ktoré môžu pomôcť svetu. Ak máte pocit, že je to práve ten váš, medzinárodná súťaž Chivas VENTURE môže byť pre vás to pravé.

Ak vaše podnikanie pomáha ľuďom alebo životnému prostrediu, prihláste sa do 31. októbra 2018 a získajte podiel z finančného balíka vo výške 1 milión amerických dolárov a koučing od svetových mentorov.

Formulár na prihlásenie, podmienky súťaže aj detailné informácie nájdete na tomto mieste: https://www.chivas.com/sk-sk/the-venture/apply


96 hodín s Huawei: Získajte vybrané modely s veľkou zľavou

Čítaj viac

Lifetech: Čo je nové