Miesta v Stupave, na ktorých vám milí ľudia zaručene zlepšia deň

Prinášame vám tipy od čitateľov Sódy na miesta v Stupave, kde stretnete ľudí, ktorí majú svoju prácu radi a spríjemnia vám deň.

Stretnutie s milým človekom zlepší náladu a často aj celý deň. Je totiž vedecky dokázané, že úsmev a dobrá nálada sú nákazlivé. Redakcia Sódy sa preto spolu s O2 opäť vydala do slovenských miest hľadať ľudí, ktorí majú svoju prácu radi a cítiť to aj na kvalite ich služieb.

Po predchádzajúcej časti nášho seriálu, v ktorej sme vám predstavili milých ľudí v Poprade, prichádza narad Stupava.

Lokálne potraviny Hrica

V miestnych potravinách si nielen nakúpite, ale priučíte sa aj záhoráckemu dialektu, ktorý v tomto regióne určite využijete. Dobre naladené predavačky s vami rady zaspomínajú na časy, keď poznali všetkých svojich zákazníkov a tovar objednávali podľa toho, kto čo potreboval.

Keď sa rozhliadnete okolo seba, miestami sa budete cítiť ako v hračkárstve, preto sú tieto potraviny malým rajom na zemi aj pre deti.

Prevádzka Mlyn

Návšteva Zámockého parku je počas návštevy Stupavy skrátka nutnosť. Príjemná prechádzka popod platany okolo jazierka s kačkami zavedie človeka po pár minútach chôdze k prevádzke Mlyn. Budova, v ktorej sa nachádza, má okolo 400 rokov a predstavuje obľúbené miesto na načerpanie síl, posedenie s priateľmi a doplnenie tekutín.

Najrýchlejší mobilný internet 4G LTE od O2 si môže naplno vychutnať už 90 % obyvateľov Slovenska. Viac informácií o pokrytí nájdete tu.

Mlynu dnes kraľuje Barbora, ktorej otec kúpil starý rozpadnutý mlyn v roku 1978 ako svadobný dar jej mame a postupne ho zrekonštruoval.

Predaj z dvora

Ak potrebujete doplniť zásoby, ste na správnom mieste, jeseň v Stupave totiž patrí predaju z dvora. Takmer pred každým domom sú popri ceste vystavené kapustové hlavy, zemiaky a tekvice.

Brány do dvorov domácich predajcov sú otvorené a miestni vám s úsmevom na perách radi ponúknu to, čo sa im podarilo počas sezóny vypestovať.

Kvetinárstvo Kytička

Pôsobí príjemne nielen zvnútra, ale aj zvonka a upúta vás hneď pri vjazde do Stupavy. Vždy vysmiate kvetinárky sa tu strácajú v množstve kvetov, sviečok a ďalších maličkostí, preto môže byť v  prvom momente ťažké nájsť ich.

Ak vám náladu nezlepšia kvety ani milý personál, prichádza na rad usmiaty pes, ktorý je pevnou súčasťou tohto obchodíku.

Kozmetický salón
Júlia Švehlová Makeup Art

Nájdete v ňom tri výrečné a vždy usmiate ženy, ktoré poznajú každého a každý pozná ich. Mama a jej dve dcéry sa postarajú o vaše vlasy, vašu pleť aj dobrú náladu. Hneď po vkročení do salónu je jasné, že to, čo robia, ich baví. Júlia sa okrem kozmetiky či manikúry postará o dokonalý make-up na svadbu alebo inú príležitosť.

Kým dámy relaxujú, páni môžu zájsť do pneuservisu vo dvore, ktorý vlastní otec tejto rodiny.

Za instantne dobrú náladu a tipy ďakujeme čitateľom a tešíme sa na ďalšie námety na miesta plné milých ľudí vo vašom meste.

Najrýchlejší mobilný internet si môžete užiť aj na Záhorí

Počas objavovania zákutí Záhoria môžu zákazníci O2 využiť najrýchlejšie mobilné internetové pripojenie 4G LTE  na Slovensku. Aby ste si mohli užiť vysokorýchlostný internet od O2 naplno, potrebujete telefón alebo tablet s podporou 4G LTE a 4G LTE SIM kartu.

Viac informácií nájdete na www.o2.sk/4GLTE.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

10 zlozvykov pri spotrebe elektriny, ktorými sa pripravujete o peniaze

Jednoduché tipy, ako si znížiť účty.

Ak by bol na každom spotrebiči taxameter, pri každom stlačení gombičky by sme ihneď vedeli, na čom sme. Účty za spotrebovanú elektrinu prichádzajú však iba raz za rok a nik vám nepovie, kde miniete najviac elektriny a kde najmenej. Hľadáte miesta, kde môžete ušetriť? Vystopujte svoje zlozvyky.

1. Chladíte viac ako treba

Chladnička je ako dobre vychladená špajza, v ktorej si sami podľa potreby zvolíte teplotu skladovania. Je zbytočné, aby chladila na plné obrátky, ak nemáte v poličke na pár dní kus čerstvého mäsa, alebo trojdňovú zeleninovú polievku.

Uberte chladenie na minimum a pridajte dočasne chladiaci výkon vždy vtedy, keď potrebujete skladovať citlivejšie jedlá alebo suroviny. Teplomer položený na vrchnej poličke vás uvedie do tajov nastavení. Syr, maslo, suchá saláma, horčica, kečup, čerstvá zelenina či slanina nie sú žiadne citlivky.

2. Nepozeráte na rysky

Je úplne jedno, či si vodu na kávu a čaj ohrievate v elektrickej kanvici, alebo v čajníku na indukčnej varnej doske. Oveľa dôležitejšie je, či jej ohrievate také množstvo, ktoré naozaj aj potrebujete.

Zoznámte sa v domácnosti s objemom hrnčekov a šálok, spravte si svoje domáce rysky a vždy zohrejte k varu iba toľko vody, koľko jej naozaj na zalievanie miniete.

3. Neodstrihnete skrytých žrútov

Tucet rôznych nabíjačiek, vypnutý televízor, ale aj HiFi veža míňajú v pohotovostnom režime elektrinu, hoci vám neprinášajú žiadny úžitok. I keď nemáme zásuvky s vypínačmi ako v Anglicku, predsa len je šikovné riešenie ako ich odstrihnúť od elektriny.

Nakúpte si predlžovačky a rozbočovače s podsvietenými vypínačmi, aby ste jediným kliknutím vypli všetko, čo môže spať. Znížite spotrebu, ale aj riziko požiaru.

4. Nevypínate počítač

Možno je to iba zlozvyk z pohodlnosti, môže za tým však byť aj zárodok vznikajúcej závislosti. Ak vo vašej domácnosti nonstop beží počítač alebo notebook, určite by ste s tým niečo mali spraviť. Každé kliknutie na vypínač vám šetrí peniaze a prináša voľný čas.

Naučte sa zapínať počítač len pre zábavu a prácu, po zvyšok času ho ponechajte vypnutý. Veď ste obklopení kopou inej elektroniky, ktorá vás poteší hudbou i multimédiami.

5. Práčku neplníte doplna

Je pekné, ak si pred praním rozdelíte bielizeň na niekoľko kôpok, ktoré do diaľky žiaria poriadkom, systémom a dokonalým prehľadom. Pravdou však je, že práčku by ste mali spúšťať vtedy, ak dokážete jej bubon naplniť doplna.

Naučte sa bielizeň kombinovať pri praní tak, aby ste vždy využili plnú kapacitu bubna. Hoďte si na váhu bielizeň a tak uvidíte, kedy sa ručička priblíži k méte 5, 7 či 8 kilogramov. Možno budete prekvapení, ako veľmi ste svoju práčku doposiaľ podceňovali.

6. Nekombinujete pri pečení

O tom, že pokrievka patrí na každý hrniec, v ktorom sa varí polievka alebo zemiaky, azda netreba priveľmi hovoriť. Ak sa však chystáte na pečenie, naučte sa kombinovať na pečiacich roštoch nádoby.

Kým sa v pekáči do zlatista zapečie štefanská fašírka s vajíčkom, vo vedľajšej mise si môžete pripraviť zemiaky a k nim navyše aj omáčku. Rúra dokáže nielen piecť a zapekať, ale aj variť. To všetko v jednom čase a na dvoch poschodiach.

7. Umývačku nastavujete na vysoké teploty

Každá umývačka riadu je vo svojej podstate úsporná, aj keby ste ju plnili iba do polovice. Pravdou však je, že ak namiesto automatického programu spustíte niektorú z manuálnych predvolieb, umývací cyklus môže byť úspornejší.

Väčšinu riadu stačí umývať pri 50 ºC, pre opláchnutie stačí dokonca aj 40 ºC. Automaty počítajú s tým, že teplota sa vyšplhá k 65 ºC, ak sa voda pri umývaní zakalí.

8. Neohrievate malé porcie v mikrovlnke

V rozlietanej domácnosti, kde každý žije svojím vlastným životom, dokáže mikrovlnná rúra pri ohrievaní jedál ušetriť kopu peňazí. Ak 3-krát položíte na varný panel veľký hrniec s gulášom pre jedinú porciu, určite miniete viac elektriny, akoby ste 3-krát zohriali plne naložený tanier v mikrovlnke.

Nič to však nemení na tom, že najlepšie chutí v spoločnosti za prestretým stolom. Vtedy i veľký hrniec patrí na sporák. Predsa len, je to tak chutnejšie.

9. Svietite nadarmo

Špajza, záchod i komora sú za zavretými dverami, takže v roztržitosti sa ľahko stane že sa v nich zostane svietiť dlhé hodiny, i keď ste už dávno mimo domu. Ak je to váš prípad, mali by ste vedieť že riešenie je jednoduché.

Ak vymeníte obyčajný vypínač za časovač, alebo pohybový senzor, zhasínať sa bude automaticky. V predaji sú aj žiarovky, ktoré sa rozsvecujú keď zacítia” vašu prítomnosť a tmu.

10. Živíte staré spotrebiče

Vysávač, ktorý ste dostali ako svadobný dar, chladnička, ktorá nadobro zažltla a 15-ročná práčka nedokážu súperiť s najnovšími spotrebičmi, pri ktorých na energetických štítkoch vyčítate zástupy písmen A, za ktorými nasleduje plejáda plusiek.

Uvážená výmena vám môže priniesť úsporu, ktorá rýchlo vykryje cenu nových spotrebičov. Obzvlášť vtedy, ak sa vám z tých starších vráti pri bazárovom predaji zopár eur na prilepšenie.

Čítajte aj:

Milan Gigel

 

Je dlhoročný redaktor, ktorý sa snaží vo svojich článkoch podeliť o zručnosti a skúsenosti. Venuje sa aktívnemu spôsobu života po boku remesiel, drobnochovu, záhradkárstva a pobytu v prírode.


Lifetech: Čo je nové