4 miesta v Banskej Bystrici, na ktorých vám ľudia zaručene zlepšia deň

Kaviareň, kultúrne centrum či kníhkupectvo. Spolu s O2 vám prinášame tipy na miesta v metropole stredného Slovenska, kde stretnete ľudí, ktorí majú svoju prácu naozaj radi.

Banská Bystrica je mesto mnohých tvárí, no výrazný vplyv v ňom má aj kultúra. Spojili sa tu viaceré kreatívne skupiny a vytvorili množstvo unikátnych projektov. Vládne medzi nimi súdržnosť a úprimný vzťah k tomu, čo robia. S O2 sme navštívili niekoľko zaujímavých miest, ktoré si vás pri návšteve návštevu tohto mesta zaručene získajú.   

Užite si rýchly 4G internet počas svojich ciest po Slovensku vďaka novej sieti od O2. Viac informácií

Tipy na miesta, kde zaručene stretnete milých ľudí, nám pomohli vybrať aj O2 Guru zo Zákazníckeho centra O2, ktoré v meste sídli.

Beniczky Cafe & Wine Bar

Po príchode do Banskej Bystrice sme si v ranných hodinách chceli vychutnať šálku dobrej kávy v centre mesta. Zašli sme teda k Beniczkemu, kaviarni, ktorá nás hneď po vstupne oslovila svojím moderným, no útulným priestorom. Farebnosť interiéru zdôrazňovali slnečné lúče, ktoré dnu prenikali cez veľké okná.

Obsluha bola príjemná aj napriek tomu, že bola sobota a väčšina ľudí by si najradšej užívala pokoj domova. Po preštudovaní ponukového lístka, ktorý nebol preplnený zbytočnosťami, sme si dali sladké raňajky s kávou a vychutnávali si pokojnú atmosféru tohto príjemného miesta.

V kaviarni sa v čase našej návštevy nachádzal aj jej vedúci Martin Teplan. Pomáhal obsluhe za barom, čo bol pre nás ďalší sympatický znak toho, že Beniczky ponúka nielen vkusný interiér a dobrú kávu, ale aj férový prístup k práci a rodinnú atmosféru, pre ktorú sa tam chcete vrátiť.

Beniczky Cafe & Wine Bar nájdete aj vďaka veľkej terase, ktorú v poobedňajších hodinách zaplavuje slnko, a vy si tak môžete vychutnať kávu s poctivým koláčom na čerstvom vzduchu.

Záhrada – Centrum nezávislej kultúry

Záhrada, ako ju domáci v skratke nazývajú, vznikla aj vďaka skupine mladých oddaných umelcov, miestnych ľudí, študentov a dobrovoľníkov, ktorí veria tomu, čo robia. Centrum nezávislej kultúry tak vďaka ich úsiliu funguje už 8 rokov.

„Budova na začiatku vyzerala ako stavenisko, na ktorom ste mohli nájsť iba kopu odpadu. Postupné svojpomocné prerábanie dávalo priestoru čoraz reálnejšie kontúry,” zaspomínala si Kristína Chmeliková, ktorá nám celý koncept predstavila. ,,Striedajú sa tu naozaj všetky vekové kategórie či komunity, čo dáva miestu slobodu. Aj napriek tomu sa však stále snažíme ľudí akýmsi spôsobom aj vychovávať,” ozrejmila.

Záhrada ponúka počas celého roka zaujímavý program, ktorý tvoria prevažne performatívne predstavenia, teda divadlo, tanec a hudba. Kolektív umelcov, ktorí toto centrum vedie, neustále nadväzuje spolupráce s ďalšími skupinami a kreatívcami. Úzku spolupracujú napríklad s miestnym Artforom, ale aj s občianskym združením SKOK!, ktoré sa zameriava najmä na súčasný tanec a fyzické divadlo.

V letnom období centrum prevádzkuje aj reálnu záhradu, v ktorej si môžete oddýchnuť. Ak by ste sa chceli do banskobystrickej Záhrady niekedy pozrieť, nájdete ju v Beniczkého pasáži, ktorá má vstup aj z Námestia SNP.

Artforum Banská Bystrica

V tesnej blízkosti Záhrady si v zelenom domčeku našlo svoje miesto aj kníhkupectvo Artforum. To banskobystrické vzniklo v roku 2015, keď si skupina milovníkov literatúry povedala, že im v meste chýba miesto s výberovou literatúrou a špecifickým prístupom k zákazníkom. Po oslovení známej siete kníhkupectiev a necelom roku sa ich sen splnil.

Slavo Sochor ako jeden zo zakladateľov miestneho Artfora nám prezradil, že pri jeho vzniku stálo približne 10 ľudí. „Ide o pestrú skupinku, ktorá literatúru dovtedy poznala len z pozície čitateľa. Nájdete medzi nami študentov umenia, projektových manažérov z tretieho sektora, ale aj zástupcu z IT biznisu,” vysvetlil.

A v čom sa práve to ich líši od ostatných? „Každé kníhkupectvo Artforum spája určitá garancia osobného prístupu ku knihám, ale aj k zákazníkom. Knihy nevnímame iba ako tovar. Vzťah medzi zákazníkom a kníhkupcom je u nás menej anonymný. Naše kníhkupectvo je možno výnimočné aj tým, že sa nám cez zakladateľov podarilo osloviť široké publikum a zároveň máme silné väzby s umeleckou a aktívnou občianskou spoločnosťou,” priblížil Slavo.

V rámci pozdvihnutia literatúry a jej vnímania intenzívne spolupracujú s projektom Literárna bašta, ktorý v minulosti podporila aj Férová Nadácia O2. Tento projekt sa usiluje o vytvorenie multifunkčného centra vhodného na rezidencie spisovateľov, ako aj kultivovanie literárneho povedomia. „Práve s touto iniciatívou pripravujeme vzdelávacie programy a verejné aktivity, ktorými chceme dobré knihy viac priblížiť ľuďom všetkých vekových kategórií,” predstavil Slavo plány do budúcna.

Amfiteáter Banská Bystrica

V rámci našej návštevy mesta sme zašli aj do miestneho stále fungujúceho Amfiteátra. Iniciatív, ktoré sa sústredili na to, aby sa zachoval, bolo v Bystrici hneď niekoľko, napríklad v rámci oživovania zabudnutých miest umením.

„Snaha oživiť amfík premietaním na jeden večer alebo pár večerov v roku však často narážala na viac či menej absurdné okolnosti. Stále viac sme videli, že Bystrica skutočne môže o svoj amfík prísť a naše kultúrne aktivity sa začali meniť na viac aktivistické,” zaspomínal si jeden z iniciátorov záchrany Juraj Havlík.

Mladí aktivisti urobili z amfiteátra verejnú tému a snažili sa o jeho rekonštrukciu a celkové zachovanie. ,,Stále sme verili, že sa stane nejaký zázrak a niekto sa k nám pridá,” spomína. A tak sa aj stalo. Amfiteáter dostala do prenájmu rodina Lánikovcov, ktorá sa oň stará doteraz.

Ich rodina je celý život úzko spätá s kočovným životom kolotočiarov a má bohatú históriu. „Im treba ďakovať za revitalizáciu a prevádzku amfiteátra. My sme nakoniec zostali v pozícii organizátorov Letného kina, máme za sebou už 3 sezóny, naši premietači zrekonštruovali pôvodnú premietaciu techniku a momentálne pomáhame Lánikovcom s digitalizáciou kina,” vysvetlil nám fungovanie spolupráce Juraj.

„Som veľmi rád, že amfiteáter prevádzkujú ľudia, ktorí majú k nemu osobný vzťah, dokážu si udržať svoje zásady a hodnoty a žijú aj preto, aby niečo rozvíjali a zveľaďovali,” približil.

Po našom osobnom stretnutí s manželmi Lánikovcami môžeme Jurajove slová len potvrdiť. Návšteva amfiteátra bola pre nás veľkým zážitkom a určite sa tam niekedy ešte vrátime.

Tento článok je súčasťou víkendového vydania magazínu Sóda o strednom Slovensku. Partnerom vydania je nová sieť od O2, ktorá prináša rýchly 4G internet už vyše 94 % Slovenska a umožňuje tak spoznávať Slovensko inak a objavovať rôzne nepoznané zákutia. Viac informácií o novej sieti nájdete na www.o2.sk/4g alebo sa zastavte v ktorejkoľvek O2 Predajni, kde vám s jej nastavením radi pomôžu.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Víkendové čítanie: Objavte s nami krásu stredného Slovenska

Patríte k ľuďom, ktorí radi cestujú, no pred domovinou uprednostňujete zahraničie? Spoznajte s nami ďalšiu časť našej krajiny.

Neporušená príroda, pamiatky, o ktorých ste možno ani nechyrovali, pohostinní ľudia a mnoho iného. Po víkendovom vydaní venovanom východnému Slovensku sme sa tentoraz rozhodli zamerať sa na ďalšiu časť našej krajiny a viac vám predstaviť stredné Slovensko.

Ukážeme vám, že aj naša domovina ponúka množstvo miest, ktoré sa určite oplatí navštíviť a na ktoré často zabúdame. Pri príprave tohto víkendového vydania sme sa spojili so šikovnými ľuďmi, ktorí v tomto regióne žijú a snažia sa pozdvihnúť a spraviť z neho lepšie a krajšie miesto.

Toto vydanie vzniklo v spolupráci s novou sieťou od O2, ktorá prináša rýchly 4G internet už vyše 94 % obyvateľom Slovenska. Možno sa to na prvý pohľad nezdá, ale smartfón s mobilným internetom sa môže stať skvelým pomocníkom pri spoznávaní krás našej krajiny a objavovaní nepoznaných zákutí. Viac informácií nájdete na www.o2.sk/4g alebo sa zastavte v ktorejkoľvek O2 Predajni, kde vám s nastavením 4G siete radi pomôžu.

V tomto vydaní nájdete:

Stĺpček Michala Hrčku: Pestrá stredozem. Venuje sa obnove historických pamiatok a vďaka tomu pozná stredné Slovensko ako málokto. Vo svojom stĺpčeku zhrnul hrady, kaštiele aj kostoly, ktoré si vás svojou jedinečnou atmosférou určite získajú.

Ivana Rešutíková: Stredné Slovensko je výnimočné rozmanitosťou prírodných krás, znamenitým folklórom a srdečnosťou. Prečítajte si rozhovor so sympatickou ženou, ktorá sa po návrate na Slovensko rozhodla prinášať ľuďom nevšedné zážitky.

O výnimočnosti tohto regiónu sa môžete presvedčiť v článkoch s tipmi na zaujímavé miesta a prevádzky, kde stretnete naozaj milých ľudí. V rámci našich potuliek stredným Slovenskom sme zavítali do Banskej Bystrice, LučencaRimavskej Soboty.

Redakcia Sódy odporúča: Tieto miesta na strednom Slovensku stoja za navštívenie. Plánujete dovolenku alebo len krátky výlet a neviete, ktoré miesta navštíviť? Pripravili sme pre vás výber tých, ktoré si získali nás v redakcii.

Ako dobre poznáte stredné Slovensko? Otestujte sa v našom kvíze. Veľké mestá, ale aj malé dediny majú bohatú históriu a ukrývajú veľa pamiatok a zaujímavostí. Zistite, čo všetko o nich viete.


5 tipov na príjemnú rodinnú dovolenku

Chcete si užiť pekné chvíle so svojimi blízkymi a navštíviť niečo nové? Tieto miesta vás určite nesklamú.

Chcete si užiť príjemný čas so svojou rodinou a navštíviť pekné miesta ešte predtým, ako sa naplno rozbehne hlavná turistická sezóna? Vybrali sme pre vás 5 lokalít, kde sa budú dobre cítiť dospelí aj deti.

Podeľte sa o zážitky zo svojich ciest po Slovensku vďaka rýchlej 4G sieti od O2. Viac informácií

Modra

Vo vinohradníckom mestečku Modre si môžete užiť skvelú rodinnú dovolenku a cítiť sa ako v malom Toskánsku. Môžete sa tam priučiť aj základom hrnčiarstva a navštíviť pôvodnú fabriku, v ktorej slávnu modranskú keramiku vyrábali. Ak budete v tomto kraji, určite neobíďte novú rozhľadňu, ktorá sa nachádza na vrchu Veľká Homoľa.

Špania Dolina

Pôvabná dedinka ležiaca len 11 km od Banskej Bystrice v smere na Donovaly je mimoriadne populárna medzi chalupármi a predstavuje výborné miesto na únik od povinností. Niektoré domy, v ktorých sa môžete aj ubytovať, majú vyše 400 rokov a sú kultúrnymi pamiatkami.

V centre obce sa navyše nachádza známy banícky orloj. Zúčastniť sa tam môžete aj na kurze paličkovanej čipky, ktorá Španiu Dolinu preslávila. Táto obec je tiež dobrým východiskovým bodom na turistiku v Starohorských horách.

Kysucké Nové Mesto

Možno nepatrí medzi vyhľadávané dovolenkové destinácie, na Kysuciach však má ideálnu polohu na založenie základového tábora na vyrážanie za zážitkami. Priamo nad mestom je nová rozhľadňa Tábor, odkiaľ je pekný vyhľad na široké okolie. Na skok je dobre známa Terchová a Vrátna dolina, pre turisticky zdatnejších Jánošíkove diery či Veľký Rozsutec.

Ak máte chuť navštíviť väčšie mesto, „za rohom“ sa nachádza väčšia Žilina, autom ste do hodinky aj v susednom Poľsku. Svoju Dovolenku tam pritom môžete stráviť tiež v tradičnej drevenici.

Hrabovo a okolie

Dolina Hrabovo pri Ružomberku je celoročne jednou z najobľúbenejších oblastí na prežitie aktívnej dovolenky. Len pár minút od centra Ružomberka sa ocitnete v tichej doline Veľkej Fatry. Nájdete tam náučný chodník aj bikepark, môžete sa člnkovať a v lete si užiť aquazorbing a príjemnú letnú pláž.

Počas sezóny miestni rybári na brehu dokonca predávajú svoje úlovky a za poplatok si môžete rybu tiež vlastnoručne uloviť. Od leta 2015 má pre vás Hrabovo pripravenú aj najdlhšiu lanovú atrakciu na Slovensku.

Slnečné jazerá

Iba 25 km od Bratislavy, v Senci nájdete Slnečné jazerá, ktoré predstavujú skvelé miesto na strávenie voľných dní. Toto populárne miesto čoraz viac pripomína zahraničné dovolenkové destinácie. Je ideálne pre milovníkov kúpania a vodných športov, má však čo ponúknuť aj mimo hlavnej sezóny.

Ponuka ubytovacích služieb je tam naozaj bohatá, môžete sa napríklad ubytovať v bungalovoch, ktoré sú inšpirované Polynéziou.

Podeľte sa o svoje zážitky s blízkymi

Aby ste sa o svoje cestovateľské zážitky pri spoznávaní našej krajiny mohli podeliť so svojimi blízkymi, stavte na rýchly a spoľahlivý mobilný internet od O2, ktorý je vďaka 4G sieti dostupný už pre 96 % obyvateľov Slovenska. Viac informácií nájdete na www.o2.sk/4g.


Lifetech: Čo je nové