4 miesta v Banskej Bystrici, na ktorých vám ľudia zaručene zlepšia deň

Kaviareň, kultúrne centrum či kníhkupectvo. Spolu s O2 vám prinášame tipy na miesta v metropole stredného Slovenska, kde stretnete ľudí, ktorí majú svoju prácu naozaj radi.

Banská Bystrica je mesto mnohých tvárí, no výrazný vplyv v ňom má aj kultúra. Spojili sa tu viaceré kreatívne skupiny a vytvorili množstvo unikátnych projektov. Vládne medzi nimi súdržnosť a úprimný vzťah k tomu, čo robia. S O2 sme navštívili niekoľko zaujímavých miest, ktoré si vás pri návšteve návštevu tohto mesta zaručene získajú. 

Užite si rýchly 4G internet počas svojich ciest po Slovensku vďaka novej sieti od O2. Viac informácií

Tipy na miesta, kde zaručene stretnete milých ľudí, nám pomohli vybrať aj O2 Guru zo Zákazníckeho centra O2, ktoré v meste sídli.

Beniczky Cafe & Wine Bar

Po príchode do Banskej Bystrice sme si v ranných hodinách chceli vychutnať šálku dobrej kávy v centre mesta. Zašli sme teda k Beniczkemu, kaviarni, ktorá nás hneď po vstupne oslovila svojím moderným, no útulným priestorom. Farebnosť interiéru zdôrazňovali slnečné lúče, ktoré dnu prenikali cez veľké okná.

Obsluha bola príjemná aj napriek tomu, že bola sobota a väčšina ľudí by si najradšej užívala pokoj domova. Po preštudovaní ponukového lístka, ktorý nebol preplnený zbytočnosťami, sme si dali sladké raňajky s kávou a vychutnávali si pokojnú atmosféru tohto príjemného miesta.

V kaviarni sa v čase našej návštevy nachádzal aj jej vedúci Martin Teplan. Pomáhal obsluhe za barom, čo bol pre nás ďalší sympatický znak toho, že Beniczky ponúka nielen vkusný interiér a dobrú kávu, ale aj férový prístup k práci a rodinnú atmosféru, pre ktorú sa tam chcete vrátiť.

Beniczky Cafe & Wine Bar nájdete aj vďaka veľkej terase, ktorú v poobedňajších hodinách zaplavuje slnko, a vy si tak môžete vychutnať kávu s poctivým koláčom na čerstvom vzduchu.

Záhrada – Centrum nezávislej kultúry

Záhrada, ako ju domáci v skratke nazývajú, vznikla aj vďaka skupine mladých oddaných umelcov, miestnych ľudí, študentov a dobrovoľníkov, ktorí veria tomu, čo robia. Centrum nezávislej kultúry tak vďaka ich úsiliu funguje už 8 rokov.

„Budova na začiatku vyzerala ako stavenisko, na ktorom ste mohli nájsť iba kopu odpadu. Postupné svojpomocné prerábanie dávalo priestoru čoraz reálnejšie kontúry,” zaspomínala si Kristína Chmeliková, ktorá nám celý koncept predstavila. ,,Striedajú sa tu naozaj všetky vekové kategórie či komunity, čo dáva miestu slobodu. Aj napriek tomu sa však stále snažíme ľudí akýmsi spôsobom aj vychovávať,” ozrejmila.

Záhrada ponúka počas celého roka zaujímavý program, ktorý tvoria prevažne performatívne predstavenia, teda divadlo, tanec a hudba. Kolektív umelcov, ktorí toto centrum vedie, neustále nadväzuje spolupráce s ďalšími skupinami a kreatívcami. Úzku spolupracujú napríklad s miestnym Artforom, ale aj s občianskym združením SKOK!, ktoré sa zameriava najmä na súčasný tanec a fyzické divadlo.

V letnom období centrum prevádzkuje aj reálnu záhradu, v ktorej si môžete oddýchnuť. Ak by ste sa chceli do banskobystrickej Záhrady niekedy pozrieť, nájdete ju v Beniczkého pasáži, ktorá má vstup aj z Námestia SNP.

Artforum Banská Bystrica

V tesnej blízkosti Záhrady si v zelenom domčeku našlo svoje miesto aj kníhkupectvo Artforum. To banskobystrické vzniklo v roku 2015, keď si skupina milovníkov literatúry povedala, že im v meste chýba miesto s výberovou literatúrou a špecifickým prístupom k zákazníkom. Po oslovení známej siete kníhkupectiev a necelom roku sa ich sen splnil.

Slavo Sochor ako jeden zo zakladateľov miestneho Artfora nám prezradil, že pri jeho vzniku stálo približne 10 ľudí. „Ide o pestrú skupinku, ktorá literatúru dovtedy poznala len z pozície čitateľa. Nájdete medzi nami študentov umenia, projektových manažérov z tretieho sektora, ale aj zástupcu z IT biznisu,” vysvetlil.

A v čom sa práve to ich líši od ostatných? „Každé kníhkupectvo Artforum spája určitá garancia osobného prístupu ku knihám, ale aj k zákazníkom. Knihy nevnímame iba ako tovar. Vzťah medzi zákazníkom a kníhkupcom je u nás menej anonymný. Naše kníhkupectvo je možno výnimočné aj tým, že sa nám cez zakladateľov podarilo osloviť široké publikum a zároveň máme silné väzby s umeleckou a aktívnou občianskou spoločnosťou,” priblížil Slavo.

V rámci pozdvihnutia literatúry a jej vnímania intenzívne spolupracujú s projektom Literárna bašta, ktorý v minulosti podporila aj Férová Nadácia O2. Tento projekt sa usiluje o vytvorenie multifunkčného centra vhodného na rezidencie spisovateľov, ako aj kultivovanie literárneho povedomia. „Práve s touto iniciatívou pripravujeme vzdelávacie programy a verejné aktivity, ktorými chceme dobré knihy viac priblížiť ľuďom všetkých vekových kategórií,” predstavil Slavo plány do budúcna.

Amfiteáter Banská Bystrica

V rámci našej návštevy mesta sme zašli aj do miestneho stále fungujúceho Amfiteátra. Iniciatív, ktoré sa sústredili na to, aby sa zachoval, bolo v Bystrici hneď niekoľko, napríklad v rámci oživovania zabudnutých miest umením.

„Snaha oživiť amfík premietaním na jeden večer alebo pár večerov v roku však často narážala na viac či menej absurdné okolnosti. Stále viac sme videli, že Bystrica skutočne môže o svoj amfík prísť a naše kultúrne aktivity sa začali meniť na viac aktivistické,” zaspomínal si jeden z iniciátorov záchrany Juraj Havlík.

Mladí aktivisti urobili z amfiteátra verejnú tému a snažili sa o jeho rekonštrukciu a celkové zachovanie. ,,Stále sme verili, že sa stane nejaký zázrak a niekto sa k nám pridá,” spomína. A tak sa aj stalo. Amfiteáter dostala do prenájmu rodina Lánikovcov, ktorá sa oň stará doteraz.

Ich rodina je celý život úzko spätá s kočovným životom kolotočiarov a má bohatú históriu. „Im treba ďakovať za revitalizáciu a prevádzku amfiteátra. My sme nakoniec zostali v pozícii organizátorov Letného kina, máme za sebou už 3 sezóny, naši premietači zrekonštruovali pôvodnú premietaciu techniku a momentálne pomáhame Lánikovcom s digitalizáciou kina,” vysvetlil nám fungovanie spolupráce Juraj.

„Som veľmi rád, že amfiteáter prevádzkujú ľudia, ktorí majú k nemu osobný vzťah, dokážu si udržať svoje zásady a hodnoty a žijú aj preto, aby niečo rozvíjali a zveľaďovali,” približil.

Po našom osobnom stretnutí s manželmi Lánikovcami môžeme Jurajove slová len potvrdiť. Návšteva amfiteátra bola pre nás veľkým zážitkom a určite sa tam niekedy ešte vrátime.

Tento článok je súčasťou víkendového vydania magazínu Sóda o strednom Slovensku. Partnerom vydania je nová sieť od O2, ktorá prináša rýchly 4G internet už vyše 94 % Slovenska a umožňuje tak spoznávať Slovensko inak a objavovať rôzne nepoznané zákutia. Viac informácií o novej sieti nájdete na www.o2.sk/4g alebo sa zastavte v ktorejkoľvek O2 Predajni, kde vám s jej nastavením radi pomôžu.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Víkendové čítanie: Objavte s nami krásu stredného Slovenska

Patríte k ľuďom, ktorí radi cestujú, no pred domovinou uprednostňujete zahraničie? Spoznajte s nami ďalšiu časť našej krajiny.

Neporušená príroda, pamiatky, o ktorých ste možno ani nechyrovali, pohostinní ľudia a mnoho iného. Po víkendovom vydaní venovanom východnému Slovensku sme sa tentoraz rozhodli zamerať sa na ďalšiu časť našej krajiny a viac vám predstaviť stredné Slovensko.

Ukážeme vám, že aj naša domovina ponúka množstvo miest, ktoré sa určite oplatí navštíviť a na ktoré často zabúdame. Pri príprave tohto víkendového vydania sme sa spojili so šikovnými ľuďmi, ktorí v tomto regióne žijú a snažia sa pozdvihnúť a spraviť z neho lepšie a krajšie miesto.

Toto vydanie vzniklo v spolupráci s novou sieťou od O2, ktorá prináša rýchly 4G internet už vyše 94 % obyvateľom Slovenska. Možno sa to na prvý pohľad nezdá, ale smartfón s mobilným internetom sa môže stať skvelým pomocníkom pri spoznávaní krás našej krajiny a objavovaní nepoznaných zákutí. Viac informácií nájdete na www.o2.sk/4g alebo sa zastavte v ktorejkoľvek O2 Predajni, kde vám s nastavením 4G siete radi pomôžu.

V tomto vydaní nájdete:

Stĺpček Michala Hrčku: Pestrá stredozem. Venuje sa obnove historických pamiatok a vďaka tomu pozná stredné Slovensko ako málokto. Vo svojom stĺpčeku zhrnul hrady, kaštiele aj kostoly, ktoré si vás svojou jedinečnou atmosférou určite získajú.

Ivana Rešutíková: Stredné Slovensko je výnimočné rozmanitosťou prírodných krás, znamenitým folklórom a srdečnosťou. Prečítajte si rozhovor so sympatickou ženou, ktorá sa po návrate na Slovensko rozhodla prinášať ľuďom nevšedné zážitky.

O výnimočnosti tohto regiónu sa môžete presvedčiť v článkoch s tipmi na zaujímavé miesta a prevádzky, kde stretnete naozaj milých ľudí. V rámci našich potuliek stredným Slovenskom sme zavítali do Banskej Bystrice, LučencaRimavskej Soboty.

Redakcia Sódy odporúča: Tieto miesta na strednom Slovensku stoja za navštívenie. Plánujete dovolenku alebo len krátky výlet a neviete, ktoré miesta navštíviť? Pripravili sme pre vás výber tých, ktoré si získali nás v redakcii.

Ako dobre poznáte stredné Slovensko? Otestujte sa v našom kvíze. Veľké mestá, ale aj malé dediny majú bohatú históriu a ukrývajú veľa pamiatok a zaujímavostí. Zistite, čo všetko o nich viete.


Vybrali sme 10 najlepších smartfónov z júnovej ponuky

Potrebujete s príchodom leta smartfón s kvalitným fotoaparátom alebo dlhou výdržou batérie? Pozrite si to najlepšie z aktuálnej ponuky O2.

Jar pomaly končí a s ňou aj obdobie, kedy výrobcovia tradične predstavujú novinky. Ak ste nestihli sledovať nové zariadenia na trhu a obzeráte sa po novom smartfóne, uľahčíme vám výber. Pripravili sme pre vás prehľad 10 zariadení, ktoré by nemali uniknúť vašej pozornosti.

V ponuke O2 nájdete nielen množstvo skvelých smartfónov, ale aj praktické príslušenstvo. Poďte si vybrať.

Huawei P30 Pro

Vlajkovú loď od čínskeho výrobcu Huawei P30 Pro netreba veľmi predstavovať. Ide o to najlepšie, čo značka ponúka. Tešiť sa môžete na bezrámikový displej, ktorý tvorí celú prednú stranu zariadenia, čítačku odtlačkov prstov priamo v displeji a štvoricu fotoaparátov na zadnej strane.

Práve fotoaparát je to, čím si vás tento model získa. Okrem primárneho 40 Mpx fotoaparátu na zadnej strane prináša aj širokouhlý objektív, teleobjektív pre päťnásobné optické priblíženie a objektív na zaznamenanie hĺbky fotenej scény. Ak sa rozhodnete pre Huawei P30 Pro, môžete pokojne nechať svoj kompaktný fotoaparát doma.

Huawei P30 Pro vám odporúčame knižkové puzdro od Smart Vie.

Huawei P30

Modelu Huawei P30, menšiemu bratovi vlajkovej lode Huawei P30 Pro, možno chýba niečo z jeho výbavy, no určite sa nemá za čo hanbiť. Vďaka kovovému telu a displeju, ktorý tvorí celú prednú stranu, pôsobí elegantne a prémiovo. Horný výrez pre fotoaparát sa scvrkol na veľkosť dažďovej kvapky, a tak si naň veľmi rýchlo zvyknete.

S trojitým zadným fotoaparátom vytvoríte skutočne krásne a ostré fotografie. Huawei v tomto prípade stavil na primárny 40 Mpx fotoaparát, širokouhlý objektív a teleobjektív pre trojnásobné optické priblíženie.

Huawei P30 vám odporúčame praktické puzdro od Smart View.

Motorola One Lite

Lenovo pri značke Motorola používa operačný systém Android s minimálnym zásahom do systému. Rovnaký prístup použili aj pri novinke Motorola One a jej menšom súrodencovi Motorola One Lite. Model Lite s viac ako príjemnou cenovkou ponúka 5,9-palcový displej na takmer celej prednej strane s výrezom na reproduktor a fotoaparát v hornej časti.

Vďaka duálnemu fotoaparátu vytvoríte zaujímavé zábery, pričom sekundárny fotoaparát rozpoznáva hĺbku záberu. Samozrejmosťou je režim HDR. Skvelou pomôckou je nabíjanie Turbopower, ktoré umožňuje nabiť zariadenie za 20 minút na ďalších 6 hodín používania.

Motorola One Lite má klasický 3,5mm audio jack, vďaka ktorému si môžete obľúbené skladby vychutnať cez slúchadlá Strudo.

Huawei P30 Lite

V strednej triede smartfónov sme si už pri niektorých funkciách zvykli na kompromisy. V prípade zariadenia Huawei P30 Lite je tých kompromisov o čosi menej. Elegantný dizajn a displej na celej prednej strane s minimálnym výrezom na fotoaparát neprezrádza, že ide „iba“ o strednú triedu.

Na zadnej strane smartfónu sa nachádzajú až tri fotoaparáty. Primárny fotoaparát má rozlíšenie 48 Mpx, druhý je širokouhlý a tretí slúži na zachytenie hĺbky záberu. Vedľa fotoaparátov je intuitívne umiestnená čítačka odtlačkov prstov.

Displej zariadenia Huawei P30 Lite najlepšie ochráni sklo Panzer Glass.

iPhone Xr

Spoločnosť Apple predstavila popri top modeloch iPhone Xs a iPhone Xs Max aj lacnejší variant iPhone Xr. Pri tomto zariadení výrobca pristúpil na kompromis ceny a funkcií. Dizajn je však rovnako príťažlivý ako pri jeho drahších súrodencoch a model je navyše dostupný v zaujímavých farebných verziách.

Najciteľnejší rozdiel je v displeji, ktorý má menšie rozlíšenie a absentuje mu funkcia 3D touch. Zadný fotoaparát predstavuje špičku vo svojej triede. Aj napriek absencii sekundárneho fotoaparátu zvláda portrétové fotografie s rozostreným pozadím. Predná kamera okrem videohovorov a selfie slúži aj na odomknutie zariadenia. Tomu dopomáha infračervená kamera pre čo najvyšší stupeň zabezpečenia.

Na ochranu displeja zariadenia iPhone Xr odporúčame ochranné sklo PanzerGlass.

Huawei P Smart 2019

Novinka Huawei P Smart 2019 má našliapnuté stať sa bestsellerom tohto roku. Za rozumnú cenu ponúka všetko, čo hľadá bežný používateľ. Keďže ide o strednú triedu, je vyrobená z plastu, no pôsobí ako prémiové sklo. Konštrukcia je naozaj pevná, preto sa nemusíte obávať žiadneho vŕzgania plastov.

Displej zaberá celú prednú stranu a jeho rám je minimálny. Výrez sa scvrkol na veľkosť kvapky, po pár hodinách používania ho vôbec nebudete vnímať. Na zadnej strane zariadenia nájdete dvojitý fotoaparát, ktorý vďaka umelej inteligencii automaticky nastaví režim podľa snímanej scény.

Na ochranu smartfónu Huawei P Smart 2019 sa určite zíde knižkové puzdro Huawei.

Huawei Y7 2019

Huawei nič nenecháva na náhodu ani v nižších triedach, čoho dôkazom je smartfón Huawei Y7. Funkcionalita tohto zariadenia je v porovnaní s jeho cenou priam neuveriteľná. Duálny fotoaparát s rozlíšením 13 + 2 Mpx vytvorí viac ako slušné zábery aj pri slabšom osvetlení.

Predný displej je natiahnutý na celú prednú stranu s malým výrezom v hornej časti. Ide o Dual SIM zariadenie s hybridným slotom na sekundárnu SIM alebo pamäťovú kartu. Na ochranu osobných údajov môžete použiť odomykanie tvárou alebo snímač odtlačkov prstov na zadnej strane zariadenia.

Na ochranu smartfónu Huawei Y7 2019 pred náhodným poškodením môžete použiť ochranné sklo SBS.

Huawei Y5 2019

Najlacnejšie zariadenie od Huawei vás prekvapí pekným dizajnom. V tejto cenovej kategorií je to príjemné osvieženie, najmä kvôli farebným prevedeniam. Oprosti drahším zariadeniam od Huawei je rámček okolo displeju výraznejší. V hornej časti nájdete výrez pre prednú 5 Mpx kameru na selfie. Hlavný fotoaparát má rozlíšenie 13 Mpx. V horších svetelných podmienkach mu sekunduje LED blesk. Ide o Dual SIM zariadenie s hybridným slotom. Môžete si teda vybrať, či budete používať druhú SIM kartu, alebo si vnútornú 16 GB pamäť rozšírite prostredníctvom SD karty.

Na vychutnávanie hudby môžete použiť slúchadlá Strudo Pro Sport.

Honor 20 Lite

V našom výbere nesmie chýbať ani novinka v strednej triede od značky Honor. Ak hľadáte výkonný smartfón, Honor 20 Lite predstavuje skvelý výber, z ktorého ceny sa vám nezakrúti hlava. Vďaka osemjadrovému procesoru a operačnej pamäti RAM s kapacitou 4 GB je chod operačného systému plynulý a zariadenie zvládne aj náročnejšie aplikácie či hry.

Najväčším lákadlom je však trojitý fotoaparát, ktorý pozostáva z hlavného 24 Mpx fotoaparátu, širokouhlého objektívu a objektívu na určovanie hĺbky záberu. Predná 32 Mpx kamera je skvelá na selfie. Tento fotografický výkon pomáha do maximálnej možnej miery využiť umelá inteligencia, ktorá sama zvolí správny režim, či už vytvárate skupinovú fotku, alebo záber scenérie.

Rozšírte pamäť smartfónu Honor 20 Lite o ďalších 128 GB s pamäťovou kartou Kingston.

Huawei P20 Pro

Aj napriek tomu, že ide o minuloročný model, Huawei P20 Pro má stále čo ponúknuť. Nie je to len taký hocijaký smartfón, jeho trojitý fotoaparát začal revolúciu mobilnej fotografie, ktorá dnes beží naplno.

Svojím elegantným dizajnom vám ulahodí aj rok po uvedení na trh. V hornej časti displeja nájdete malý výrez, ktorý však môžete softvérovo „ukryť“. Čerešničkou na torte je rýchle nabíjanie až 4 000 mAh batérie, ktorá vás nezradí ani počas náročného dňa.

puzdrom Smart View ochránite displej smartfónu Huawei P20 Pro naplno.

Získajte mesiac poistenia zadarmo

Spoločnosť O2 ochráni váš nový telefón práve vtedy, keď je najzraniteľnejší. Ak si teraz v O2 poistíte svoj nový smartfón, prvý mesiac máte O2 Poistku zadarmo.


O2 vylepšilo balíky dát pre kartu O2 Voľnosť. 1 GB dát môže byť váš už za 1 €

Čítaj viac

Fotografka radí, ako aj v noci urobiť dobré fotky so smartfónom

Čítaj viac

Notebook na dovolenke netreba, ak máte jeden z týchto 6 tabletov

Čítaj viac