Aj taký je príbeh internetu – technológie, ktorá po vynálezoch ako telegraf, telefón, rádio či televízia spôsobila novú informačnú revolúciu a ohromným spôsobom zmenila naše životy. Prečítajte si o významných míľnikoch v 50-ročnej histórii najdôležitejšej komunikačnej siete.
1967 „lo” a vznik internetu
„Pán Watson, príďte sem, chcem vás vidieť.“ Tak znela prvá veta, ktorú povedal Alexander Graham Bell do telefónu pri jeho predstavení. Začiatok komunikácie cez internet bol podstatne stručnejší. Predchodcom dnešného internetu bola sieť ARPANET, ktorá začala vznikať v 60. rokoch 20. storočia ako projekt Kalifornskej univerzity v Los Angeles a výskumného inštitútu v Stanforde.
Pri prvom praktickom teste sa výskumníci pokúsili odoslať správu s textom „login“. Nový systém si však poradil len so začiatočnými dvoma písmenami a prvou správou tak bolo „lo“.
1978 Prvé sociálne siete
Za prvú sociálnu sieť je považovaný systém BBS (Bulletin Board System). Išlo o súbor elektronických násteniek v klasickej DOS „grafike“, ktorý pracoval len s textovými súbormi a spájal používateľov podľa záujmových skupín.
Mal však jeden podstatný problém a tým bola rýchlosť. Proces bol taký pomalý, že prihlásený mohol byť vždy len jeden používateľ. O desať rokov neskôr vytvoril Jarkko Oikarinen na univerzite v Oulu prvú IRC (Internet Relay Chat) aplikáciu s názvom OuluBos. Aplikácia už umožňovala komunikovať cez internet v reálnom čase.
1992 Internet na Slovensku
O 25 rokov neskôr sa o rozvoj internetovej siete na Slovensku postarali mladíci, ktorých fenomén internetu očaril na talianskej konferencii. Ich nadšenie prerástlo do vytvorenia Združenia používateľov Slovenskej akademickej dátovej siete SANET, ktoré začalo budovať vlastnú internetovú infraštruktúru. Úplne prvá linka viedla z Banskej Bystrice do Prahy, a to rýchlosťou 9,6 kb/s.
Zaujímavosťou je, že pred rozdelením Česko-Slovenska sa uvažovalo o spoločnej federálnej internetovej sieti, ktorá mala mať názov FERNET. Tento zámer po rozdelení upadol do zabudnutia a každá krajina si budovala vlastnú internetovú sieť.
Aj prvá slovenská webová stránka vznikla v rodisku slovenského internetu – v Banskej Bystrici. Na jej vytvorení sa podieľala skupina nadšencov, ktorej členom bol aj legendárny hudobník Jaro Filip.
1998 Nástup Googlu
Za vznikom najznámejšieho vyhľadávača Google stojí dvojica Larry Page a Sergey Brin. Vtedy len 21-roční študenti informatiky na Stanfordovej univerzite sa rozhodli zmeniť dejiny internetového vyhľadávania. Najskôr rozbehli vyhľadávač BackRub, ktorý postupne modernizovali. Chceli dosiahnuť, aby boli výsledky vyhľadávania všeobecne prístupné, relevantné a prehľadné.
Po piatich rokoch intenzívnej práce sa im podarilo prísť s prelomovým vyhľadávačom Google, ktorý je dnes neodmysliteľnou súčasťou sveta internetu. V roku 2001 spustili aj funkciu Google Obrázky a o rok neskôr sa zrodil Gmail. Postupne pribudli ďalšie služby ako Google Earth či operačný systém Android.
1999 Domáca internetová linka
Možno si ešte spomínate na domáce pripojenie dial-up, ktoré bolo viazané na pevnú linku. Ak ste niekedy počuli známe vytáčanie čísla a zvuk praskajúceho modemu, boli ste určite svedkom fungovania tejto technológie. V roku 1999 ste mohli surfovať rýchlosťou 14,4 až 56 kb/s, pričom čas strávený na internete bol slušne spoplatnený. Deň používania by vás na dnešné pomery stál približne 50 €.
Do domácností začalo v roku 2003 postupne prichádzať DSL pripojenie, ktorého rýchlosť bola už vyššia – 768 kb/s. Cena však bola stále veľmi vysoká, v prepočte by ste zaň zaplatili 220 € mesačne.
2002 Prichádza Friendster, MySpace a Facebook
V roku 2002 založil Jonathan Abrams sociálnu sieť Friendster, ktorá počas prvých troch mesiacov zaznamenala na tie časy neuveriteľné 3 milióny aktívnych používateľov. V roku 2003 bola spustená ďalšia úspešná sociálna sieť MySpace, ktorá počas svojej existencie prekonala 100 miliónov registrovaných používateľov.
Celé to zaklincoval študent Harvardu Mark Zuckerberg, ktorý spolu s Dustinom Moskovitzom, Chrisom Hughesom a s Eduardom Saverinom založil školskú internetovú ročenku Thefacebook.com. V roku 2006 sa Facebook.com otvoril aj verejnosti a doslova dobyl celý svet. Denná návštevnosť siete sa postupne vyšplhala už na 1,2 miliardy.
2005 Mobilný internet
V 21. storočí sa internet konečne začal šíriť vzduchom. Prvým veľkým míľnikom bol rok 2005 a platforma mobilného internetu EDGE v sieti 2G. Hoci sa na obálkach časopisov objavovali titulky ako EDGE – ultrarýchly mobilný internet, skutočná rýchlosť internetu v mobile bola približne 100 kb/s, nad čím sa dnes zrejme už len pousmejete.
V roku 2009 sa vďaka 3G sieti rýchlosť internetu zvýšila na 384 kb/s, čo umožňovalo surfovať približne 3-krát rýchlejšie. Fotku ste teda v tomto období sťahovali už „len“ pol minúty. Revolúcia 3G siete postupne pokračovala a v súčasnosti dokáže poskytnúť internet s rýchlosťou 14,4 Mb/s, pri ktorej vám sťahovanie fotky zaberie približne sekundu.
2012 Predzvesť rýchleho internetu pre všetkých
Hoci možnosti 2G a 3G sietí priniesli revolúciu vo využívaní mobilného internetu, kvalitou a rýchlosťou sa nemohli porovnávať s dostupnými technológiami pevného pripojenia.
Skutočnosť, že ani surfovanie v mobile nemusí trvať večnosť, mohli u nás ako prví na vlastnej koži vyskúšať obyvatelia Bernolákova, Ivanky pri Dunaji a Zálesia v auguste 2012, keď O2 spustilo prvú komerčne dostupnú testovaciu prevádzku 4G LTE na Slovensku.
2018 Nová 4G LTE sieť od O2
O2 sa pustilo do zdokonaľovania siete po celom Slovensku a po dvoch rokoch intenzívnej práce došlo k vybudovaniu novej siete, prostredníctvom ktorej môže od februára 2018 už viac ako 93 % Slovákov využívať rýchly mobilný 4G LTE internet.
V súčasnosti je to najrýchlejší možný spôsob, ako pripojiť telefón na mobilný internet a užiť si nerušené surfovanie. Na pripojenie k 4G LTE internetu s maximálnou teoretickou rýchlosťou 73 Mb/s vám postačí smartfón a SIM karta s podporou 4G.
Rýchly internet od O2 dnes môže využívať 5 miliónov obyvateľov vo viac ako 2 000 obciach po celom Slovensku a surfovať tak 7 300-krát rýchlejšie ako v sieti 2G.
Tento článok je súčasťou víkendového vydania Sódy o efektívnom využití internetu. O2 až do konca júna ponúka každému 5 GB dát zadarmo na vyskúšanie novej 4G LTE siete s rýchlym mobilným internetom, ktorý si môže naplno užiť viac ako 93 % obyvateľov Slovenska.