5 najzaujímavejších slovenských TEDx prednášok, ktoré sa oplatí vidieť

Konferencie, ktoré sa po celom svete nesú v duchu “myšlienok hodných šírenia”. Výnimkou nie je ani Slovensko.

Konferencie TEDx sa po celom svete nesú v duchu “myšlienok hodných šírenia”. Výnimkou nie je ani Slovensko, kde sa vo viacerých slovenských mestách pravidelne každý rok predstavia zaujímaví hostia z rôznorodých oblastí od umenia a kultúry, cez vedu či podnikanie, až po odborníkov na seriózne globálne otázky, s ktorými zápasí ľudstvo.

S trochou zveličenia by sa dalo povedať, že je to festival, ktorý oslavuje ľudského ducha. Zábavnou formou má prezentovať názory ľudí, ktorí sú výnimoční vo svojich názoroch a inšpiratívni v spôsobe, akým ich aplikujú na svoje okolie.

Pozreli sme si viacero vystúpení a vybrali sme tie, ktoré nás zaujali najviac, aj keď to bol veľmi ťažký výber.

5. Tomáš Gríger – Cesty na sever a minimalizmus

Tomáš Gríger je dobrodruh, ktorý sa rozhodol opustiť pohodlný život a istú kariéru vo veľkej marketingovej spoločnosti v Londýne a vydal sa objavovať svet na svojom červenom skútri Vespa, ktorý familiárne oslovuje Malina. Zážitky z ciest po celej Európe poctivo zaznamenáva na svojom blogu viamalina.com.

Jeho rozprávanie má priam poetický nádych. Kritizuje našu uponáhľanú dobu, umelo vytvorenú konzumnou a dravou spoločnosťou, kde si často skutočný život zamieňame za honbu za statkami. Vo svojom úniku do prírody vidí v širšom meradle cestu, akou by sa civilizácia mohla uberať, teda smerom k zjednodušovaniu života a návratu k prírode spojenom s rozumným využívaním technológií.

4. Josef Schovanec – Ťažky život neautistu

Josef Schovanec je Francúz, ale jeho rodičia pochádzajú z Čiech. Má aspergerov syndróm, ľahšiu formu autizmu. Svoj život zasvätil osvete ľudí, snaží sa upozorňovať verejnosť na problémy ľudí s týmto ochorením.

Ovláda desať jazykov, medzi inými napríklad aj takú exotiku ako sanskrt či perzštinu. Vyštudoval na prestížnej francúzskej univerzity Sciences PO a má doktorát z filozofie.

Na TEDx v Bratislave prednášal minulý rok. Sám o autistoch hovorí ako o menšine, ktorá “pochádza z krajiny Autistan” a vysvetľoval ako jej príslušníci vnímajú “normálny svet”. Publikum dojal svojim humorom, ľudskosťou a otvorenosťou s akou hovoril o problémoch, s ktorými sa stretáva v každodennom živote.

3. Ján Šlinský – Revolučné organické pestovanie zeleniny

Prednáška z úplne prvého ročníka TEDx Bratislava z roku 2010, na ktorej Ján Šlinský predstavil svoju myšlienku Agrokruhu – trvalo urdžateľnú technológiu pestovania, ktorá sa zaobíde bez agrochemikálií, nezasahuje príliš hlboko do pôdy a nepoškodzuje baktérie, vďaka ktorým je pôda hodnotná. Plodiny podľa jeho slov nesmú byť pestované s použitím jedov, hrubej sily a bezcitnej vypočítavosti.

2. Fero Pauliny – O nezvyčajných hrdinoch medzi nami

Prednáška o ľuďoch, ktorí sa už nemohli prizerať tomu, ako sa páchajú neprávosti a upozornili na ne, aj za cenu toho, že sa sami dostali do problémov. Fero vysvetľuje prečo konáme dobro a zlo, a čo nám bráni v tom byť odvážnejšími, keď sa treba postaviť za dobrú vec. Naozaj donúti človeka zamyslieť sa.

Fero dlhé roky pracuje v Aliancii Fair-play a vždy bolo jeho snom pôsobiť v podobnej oblasti. Je taktiež organizátorom podujatia Biela vrana, ktoré oceňuje ľudí za ich snahu postaviť sa proti nefér praktikám.

1. Jakub Ptačin – OPKS

Jakub je asi najrýchlejšie rozprávajúci rečník, aký na TEDx vystupoval. Hlavu však má plnú inšpiratívnych myšlienok a navyše ich vie podať s nezameniteľným šarmom a humorom.

Živí sa dizajnom, pochádza z Námestova a podieľal sa na viacerých úspešných projektoch ako UniCamp, Poctivo a By Design. Možno si ho pamätáte aj z relácie o férovom podnikaní. Časopis Forbes ho zaradil do tridsiatky Slovákov pod tridsať rokov so svetovým potenciálom.

Na TEDx v Bratislave v roku 2013 vystúpil ako najmladší rečník a predstavil svoj Operačný program pre krajšie Slovensko. Odvtedy sa video stalo asi najznámejšou slovenskou TEDx prednáškou.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Kúpte si lístky na Horkýže Slíže a Monkey Business skôr ako ostatní

Príďte si zaskákať na dvojkoncert československých kapiel v seneckom amfiteáteri.

Vo štvrtok štvrtého augusta sa dve legendárne kapely, Monkey Business a Horkýže Slíže, stretnú v Senci na dvojkoncerte, kde predstavia najlepšie kúsky zo svojej tvorby.

Horkýže slíže sú punk rocková kapela, ktorá u nás pôsobí od roku 1992 a stihla tak svojou hudbou zasiahnuť už viacero šťastných generácií. Humor, ktorý hádže do publika už s ňou úplne zrástol a je neoddeliteľnou súčasťou ich šou. Tento punk rozhodne nie je o triednej vojne.

Monkey Business je popová a punková kapela, ktorá pôsobí medzinárodne a spolupracovala už s hudobníkmi, ktorí majú v portfóliu mená ako B.B. King, Michael Jackson, Madonna či Deep Purple.

Využite možnosť kúpy lístkov v predpredaji

Od 3.6 do 5.6.2016 máte ako zákazník O2 vďaka O2 Momentom možnosť kúpiť si lístky na koncert Horkýže Slíže & Monkey Business v prednostnom predaji skôr, než všetci ostatní.

Stačí počas týchto dní zadať svoje O2 telefónne číslo do formulára Extra výhod a lístky na koncert budú vaše. Pošleme vám špeciálny kód, vďaka ktorému môžete získať vstupenky cez Ticketportal už teraz.


Za účasť v Novembri 89 ju chceli vyhodiť zo školy. Ako revolučné dni prežívala tvár študentského hnutia?

Čítaj viac

Lifetech: Čo je nové