Pretože nám záleží | O2 Pretože nám záleží | O2

5 najzaujímavejších slovenských TEDx prednášok, ktoré sa oplatí vidieť

Konferencie, ktoré sa po celom svete nesú v duchu “myšlienok hodných šírenia”. Výnimkou nie je ani Slovensko.

Konferencie TEDx sa po celom svete nesú v duchu “myšlienok hodných šírenia”. Výnimkou nie je ani Slovensko, kde sa vo viacerých slovenských mestách pravidelne každý rok predstavia zaujímaví hostia z rôznorodých oblastí od umenia a kultúry, cez vedu či podnikanie, až po odborníkov na seriózne globálne otázky, s ktorými zápasí ľudstvo.

S trochou zveličenia by sa dalo povedať, že je to festival, ktorý oslavuje ľudského ducha. Zábavnou formou má prezentovať názory ľudí, ktorí sú výnimoční vo svojich názoroch a inšpiratívni v spôsobe, akým ich aplikujú na svoje okolie.

Pozreli sme si viacero vystúpení a vybrali sme tie, ktoré nás zaujali najviac, aj keď to bol veľmi ťažký výber.

5. Tomáš Gríger – Cesty na sever a minimalizmus

Tomáš Gríger je dobrodruh, ktorý sa rozhodol opustiť pohodlný život a istú kariéru vo veľkej marketingovej spoločnosti v Londýne a vydal sa objavovať svet na svojom červenom skútri Vespa, ktorý familiárne oslovuje Malina. Zážitky z ciest po celej Európe poctivo zaznamenáva na svojom blogu viamalina.com.

Jeho rozprávanie má priam poetický nádych. Kritizuje našu uponáhľanú dobu, umelo vytvorenú konzumnou a dravou spoločnosťou, kde si často skutočný život zamieňame za honbu za statkami. Vo svojom úniku do prírody vidí v širšom meradle cestu, akou by sa civilizácia mohla uberať, teda smerom k zjednodušovaniu života a návratu k prírode spojenom s rozumným využívaním technológií.

4. Josef Schovanec – Ťažky život neautistu

Josef Schovanec je Francúz, ale jeho rodičia pochádzajú z Čiech. Má aspergerov syndróm, ľahšiu formu autizmu. Svoj život zasvätil osvete ľudí, snaží sa upozorňovať verejnosť na problémy ľudí s týmto ochorením.

Ovláda desať jazykov, medzi inými napríklad aj takú exotiku ako sanskrt či perzštinu. Vyštudoval na prestížnej francúzskej univerzity Sciences PO a má doktorát z filozofie.

Na TEDx v Bratislave prednášal minulý rok. Sám o autistoch hovorí ako o menšine, ktorá “pochádza z krajiny Autistan” a vysvetľoval ako jej príslušníci vnímajú “normálny svet”. Publikum dojal svojim humorom, ľudskosťou a otvorenosťou s akou hovoril o problémoch, s ktorými sa stretáva v každodennom živote.

3. Ján Šlinský – Revolučné organické pestovanie zeleniny

Prednáška z úplne prvého ročníka TEDx Bratislava z roku 2010, na ktorej Ján Šlinský predstavil svoju myšlienku Agrokruhu – trvalo urdžateľnú technológiu pestovania, ktorá sa zaobíde bez agrochemikálií, nezasahuje príliš hlboko do pôdy a nepoškodzuje baktérie, vďaka ktorým je pôda hodnotná. Plodiny podľa jeho slov nesmú byť pestované s použitím jedov, hrubej sily a bezcitnej vypočítavosti.

2. Fero Pauliny – O nezvyčajných hrdinoch medzi nami

Prednáška o ľuďoch, ktorí sa už nemohli prizerať tomu, ako sa páchajú neprávosti a upozornili na ne, aj za cenu toho, že sa sami dostali do problémov. Fero vysvetľuje prečo konáme dobro a zlo, a čo nám bráni v tom byť odvážnejšími, keď sa treba postaviť za dobrú vec. Naozaj donúti človeka zamyslieť sa.

Fero dlhé roky pracuje v Aliancii Fair-play a vždy bolo jeho snom pôsobiť v podobnej oblasti. Je taktiež organizátorom podujatia Biela vrana, ktoré oceňuje ľudí za ich snahu postaviť sa proti nefér praktikám.

1. Jakub Ptačin – OPKS

Jakub je asi najrýchlejšie rozprávajúci rečník, aký na TEDx vystupoval. Hlavu však má plnú inšpiratívnych myšlienok a navyše ich vie podať s nezameniteľným šarmom a humorom.

Živí sa dizajnom, pochádza z Námestova a podieľal sa na viacerých úspešných projektoch ako UniCamp, Poctivo a By Design. Možno si ho pamätáte aj z relácie o férovom podnikaní. Časopis Forbes ho zaradil do tridsiatky Slovákov pod tridsať rokov so svetovým potenciálom.

Na TEDx v Bratislave v roku 2013 vystúpil ako najmladší rečník a predstavil svoj Operačný program pre krajšie Slovensko. Odvtedy sa video stalo asi najznámejšou slovenskou TEDx prednáškou.

Páčil sa vám článok?
12345
Loading...

Páči sa vám, čo práve čítate?

Rôzne pohľady na celospoločenské otázky, vzťahy aj duševné zdravie a pohyb, popkultúru či technológie si môžete nájsť v mailovej schránke každý druhý týždeň.

7 tipov, ako si vyčariť doma pohodu nielen počas Vianoc

Dánsky fenomén hygge sa teší popularite na celom svete. Čo to vlastne je? Dánsky pojem hygge sám o sebe nemá doslovný slovenský preklad a voľne ho môžeme preložiť ako „pohodlie, ktoré v nás vyvoláva pocit spokojnosti”.

Hygge predstavuje všetky činnosti a veci, ktorými sa obklopujeme a spôsobujú nám radosť či pocit pohodlia. Môžu to byť úplné maličkosti ako teplé pyžamo či seriálový maratón. Počas sviatkov je ten správny časna to, skryť sa pod deku a spraviť si pravú domácu pohodu ako Dáni. Tu je zopár inšpirácií, ako na to:

 

Sviečky

Podľa prieskumov sú Dáni najväčšími spotrebiteľmi sviečok v Európe (na 1 obyvateľa pripadá 6 kg sviečok). Takže šetrite energiu, všade zhasnite a zapáľte si sviečky. Pri sviečkach si môžete čítať, pozerať televíziu, večerať, pracovať či oddychovať.

 

Trávte čas s najbližšími

Byť spolu je jedným z hlavných princípov hygge. Trávte čo najviac času so svojimi najbližšími a stretávajte sa s priateľmi, pokojne kvôli ďalšej hygge aktivite – napríklad spoločnej večeri či vareniu, hrajte spoločenské hry alebo choďte na prechádzku.

 

Čítajte si

Pripravte si zoznam kníh, ktoré chcete počas zimných dní prečítať. Ideálne pri sviečkach a dobrom čaji či teplom kakau. Spravte si čitateľský denník, značte si, ktoré knihy sa vám páčili alebo si spravte vyhodnotenie, koľko kníh ste prečítali.

 

Choďte von

Aj keď sa to tak môže zdať, hygge nie je len o trávení času vo vnútri. Patria sem aj vonkajšie aktivity – prechádzky v prírode, stanovačka, na jeseň zbieranie gaštanov či hrabanie lístia, v zime stavanie snehuliaka.

 

Spravte si doma pohodlie

Naplňte svoju domácnosť pohodlím. Pekných vankúšov a diek nie je nikdy dosť. Tiež nie je nič lepšie ako bosé nohy na chlpatom koberci. Záclony a závesy zútulnia priestor a dodajú mu teplo. Sviečky zase krásne dotvoria atmosféru. Kúpte si teplé pyžamo a hrubé ponožky, v ktorých si vyložíte nohy na stôl a oddýchnete si.

 

Ručné práce

Vyšívanie, pletenie či háčkovanie sú ideálne aktivity na zimné večery pod dekou. Nielenže si tak váš mozog oddýchne, ale tiež si vytrénujete sústredenie a popritom vyrobíte peknú dekoráciu či doplnok. Motívov a inšpirácií nájdete na internete kopec.

 

Navarte si

Chutné jedlo nás všetkých napĺňa radosťou. Upečte si domáci kváskový chlebík, ktorý rozvonia vašu kuchyňu a nebudete sa vedieť dojesť jeho chrumkavej kôrky a mäkkej striedky. K teplému nápoju patrí neodmysliteľne aj sladká maškrta. Škoricové hniezda, ovocná bublanina či medovníky sú stávkou na istotu.

Akým spôsobom si pohodovú atmosféru vytvárate vy? Dajte nám vedieť na našom Facebooku.

Páčil sa vám článok?
12345
Loading...

Páči sa vám, čo práve čítate?

Rôzne pohľady na celospoločenské otázky, vzťahy aj duševné zdravie a pohyb, popkultúru či technológie si môžete nájsť v mailovej schránke každý druhý týždeň.