5 životných lekcií od poctivých slovenských podnikateľov

5. 11. 2015; Autor: Sóda

Toto by mohol byť klasický motivačný článok s generickými motivačnými citátmi. Akurát nie je. Lebo za každým výrokom je jeden Slovák, ktorý poučenie získal najťažšie ako mohol – na vlastných chybách.

Minulý rok O2 a SME.sk spolu pripravili seriál o poctivých slovenských podnikateľoch – Fér: Cesty Jakuba Ptačina. Všetky diely nájdete tu, ale ak by ste chceli rekapituláciu, čo v nich zaznelo, tak vyberáme najzaujímavejšie výroky z dielov 1 až 5.

citát Fér videá Demeš

V úplne prvej časti svojho cestopisu sa Jakub Ptačin zastavil pri Vrútkach, kde na starom mlyne vybudovala rodina Demešovcov malú farmu. Michal Demeš prevzal farmu po otcovi a naučil sa pritom jednu dôležitú vec, hodnú zarámovania a zavesenia nad pracovný stôl: “Ak robíš veci dobre a poctivo, tak okolo teba budú dobrí a poctiví ľudia.” 

citát Fér videá Kubička

Potápač a vynálezca? Zvláštna kombinácia, ale práve taký je Peter Kubička. So svojimi krúžkami pre potápačov sa presadil aj v zahraničí a vo svojom podnikaní stále využíva to, čo sa naučil v podvodnom svete – kde ide doslova o život.

citát Fér videá Hrabovský

Vedeli ste, že v Prievidzi sa vyrábajú lietadlá známe po celom svete? Jeden zo zakladateľov, a teraz riaditeľ firmy Aerospool Ján Hrabovský, rozpráva celý príbeh, ako sa to podarilo. Jeho recept? Má slabú pamäť, tak pre istotu nikomu neklame, aby sa nepomýlil.

Hrcka

Firma Michala Hrčku obnovuje slovenské historické pamiatky. Keď sa ho Jakub Ptačin spýta, kedy začal byť so svojim podnikaním najviac spokojný, neodpovedá podľa toho, kedy mu firma začala najviac zarábať – lebo paradoxne vtedy mal najmenej času a najhoršie výsledky.  

Krajcik

V bratislavskej Petržalke sídli firma, ktorej produkty používa Apple alebo Pixar. Vo videu s Jakubom dali mnoho rád, ako ich úspech zopakovať, ale možno najprekvapujúcejšie znie tá od staršieho zo zakladateľov – Petra Krajčíka: nerobte všetko na 100 percent.  

 

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Raz týždenne posielame výber toho najlepšieho zo Sódy.

70 inteligentných jobov a stáží, kvôli ktorým sa oplatí vrátiť na Slovensko

Každý rok sa na Vianoce zo zahraničia vracajú tisícky mladých ľudí - za rodinou, za kamarátmi. Chceli by sme, aby čo najviac z nich tento rok zostalo doma na dlhšie.

čítaj viac