Máte malé deti? Tu je 10 dôvodov, prečo by ste mali skúsiť coworking

Pri deťoch je pracovný čas vzácnosťou. V prostredí prispôsobenom na prácu využijete čas na maximum.

Práca z domu je pre niekoho voľbou, pre iného nutnosťou. Na jednej strane máte viac času na rodinu, no nie vždy sa dá zvládnuť oboje naraz. Hlavne, keď máte deti vo veku dvoch až piatich rokov.

Ak popri výchove pracujete na diaľku pre klienta, a pritom nechcete rodine vyhradiť iba posledné dve unavené hodiny, potrebujete svoj obmedzený pracovný čas využiť na maximum. V tom prípade je skutočne najlepšie na chvíľu odísť, a nechať deti niekomu, kto sa o ne na chvíľu postará.

Kto nemá rád kaviarenský ruch, coworking pre neho bude asi najlepšia možnosť. Takéto zdieľané kancelárske priestory sa dnes u nás dajú nájsť už v každom väčšom meste. Ak môžete na pár hodín odbehnúť od detí, v coworkingu urobíte kusisko práce.  

1. Coworking je nastavený na produktivitu

Kreslo, stôl, kávovar a vizuálne ticho – úplný opakom domácnosti. Všetko má svoju funkciu podriadenú pracovnému výkonu. Žiadny neporiadok, žiadne rozhádzané hračky.

2. Vybavenie nemusíte kupovať domov

Je veľmi pravdepodobné, že budete sedieť na kvalitných ergostoličkách alebo sa budete môcť vyvaliť do tulivakov. Tlačiareň a skener budú tiež zrejme lepšie, než by ste si kúpili domov. Koniec koncov, ak vám treba tlačiť pár strán denne, ani sa vám to neoplatí.

Samozrejmosťou coworkingov je aj tiché miesto na Skype hovory, kde môžete v pokoji telefonovať s klientom. Nerušíte ostatných, a ak máte videohovor, nemusíte riešiť, ktorým smerom otočiť monitor, aby nebolo vidieť neporiadok.

3. Nemá vašu osobnú históriu

Nejde o žiadne osobné údaje, ale o spúšťače, ktoré vám budú pripomínať inú rolu (napr. mama). Tu ste iba kvôli práci. Vzhľad, ruch, dokonca aj vôňa sú iné, vďaka čomu sa mozog odpúta od toho, čo je doma.

Budete sa tak vedieť lepšie sústrediť na prácu. Tým sa uvoľnuje obrovské množstvo tvorivej energie. Žiadne rozmýšľanie o tom, či ešte nestihnete poskladať pár vecí a upratať rozhádzané hračky.

4. Pracovné rituály a rutina

Všetko je vždy na rovnakom mieste. Nič netreba dlho hľadať a prerušovať vzácne minúty plného sústredenia. Dieťa, ktoré s obľubou chytí a schová všetko, čo nájde, ste nechali doma.

5. Pracovná disciplína

V coworkingu sa toho, okrem práce, nedá robiť príliš veľa. Maximálne si urobíte kávu, vystriete chrbát a možno prehodíte pár slov s ostatnými.

Ak by ste sa chceli aj zarozprávať, vedzte, že aj ostatní majú svoje povinnosti a chcú sa večer vrátiť čím skôr domov. Po niekoľkých oddychových minútach to každého začne ťahať späť k svojej obrazovke.

Nepísaným pravidlom coworkingov je, že toho, kto má na ušiach slúchadlá, treba nechať v pokoji pracovať.

6. Pôžitok z práce

Keďže tam iba pracujete, skutočne aj plníte jednotlivé úlohy. Preškrtnutie dokončenej položky zo zoznamu je niečim, čo si skutočne vychutnáte, a spokojne postúpite k ďalšiemu bodu v zozname. Po dobre využitom čase je aj návrat k deťom úplne iný.

7. Práca a súkromie sú oddelené

Doma je hranica medzi pracovným a osobným životom veľmi tenká. Práca vám ide od ruky, sústredíte sa, no prečo je v detskej izbe zrazu také ticho? Coworking je priestor určený na prácu a nič iné vás tam nemusí zaujímať.

8. Deň je jednoznačne ohraničený

Otváracia doba nepustí, na prácu máte jasne vymedzený časový interval. Všetko, čo vám treba, si prinesiete so sebou, ostatné ostáva doma. Deň sa tak nezlieva do série cyklických pokusov o prácu a výchovu.

9. Príjemná zmena

Väčšinou ho nájdete na nejakých zaujímavých miestach -v parku, v centre mesta, v historickej budove. Je to príjemná zmena oproti starým známym štyrom stenám doma.

Budete si môcť poľahky vybehnúť medzi ľudí, naobedovať sa či nakúpiť, a potom sa znovu občerstvení vrátiť.

10. Coworking je iba možnosť

Nie je to nutnosť a neznamená návrat ku kancelárskemu typu práce. Na druhý deň sa tam môžete a nemusíte vrátiť . Nie vždy potrebujete absolútny pokoj.

Väčšinou máte možnosť predplatiť si členstvo, v ktorom máte stôl na pár hodín mesačne, takže nemusíte mať strach, že miesto nevyužijete.  Občas sa dá zostať v obývačke a sústrediť sa, kým decká stavajú lego.

 

Tento článok vznikol v spolupráci s coworkingom co-Šicke, ktorý začínajúcim podnikateľom v Košiciach vytvára podmienky pre ich každodennú prácu.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Raz týždenne posielame výber toho najlepšieho zo Sódy.


Stres v práci? Načerpajte trochu pokoja zo slovenských lazov

Čo tak si dať na chvíľu prestávku a nadýchať sa atmosféry osamelých domov uprostred prírody?

Lazy sa stali neodmysliteľnou súčasťou jesene fotografky. Každoročne odchádza na víkendy mimo mesta a trávi ich dlhými prechádzkami  po chodníkoch aj mimo chodníkov, prechádzkami okolo starých opustených domov a cez lúky.

Objektívom zachytáva ospalú atmosféru lazov, kde sa zdá, že čas plynie akosi pomalšie.

Lazy sú plné opustených a chátrajúcich domov.

Raz týždenne posielame výber toho najlepšieho zo Sódy.


O2 má hovory za 10 centov. Tu je spôsob, ako si ich aktivujete

Čítaj viac

Lifetech: Čo je nové