Prvé kroky s počítačom či so smartfónom? 6 tipov pre ľudí, ktorí s technológiami len začínajú

Chcete pomôcť starým rodičom porozumieť svetu technológií? V spolupráci s IT Learning Slovakia sme pre vás pripravili sumár rád, vďaka ktorým im pomôžete prekonať strach aj ozrejmiť základné pravidlá fungovania.

Technológie sa stali súčasťou bežného života mnohých z nás, túžba po komunikácii s blízkymi či potreba získavať informácie však môže byť lákavá aj pre ľudí, ktorí ešte počítače ani smartfóny neokúsili. Ako pomôcť staršej generácii osvojiť si prácu s technológiami, nám prezradil riaditeľ firmy IT Learning Slovakia Peter Hecht, ktorá organizuje rôzne vzdelávacie kurzy.

Odbremeňte starých rodičov od platieb za telefón a zoberte si ich aj s paušálom od O2 k sebe na faktúru. Získate tak možnosť mať O2 Internet na doma výhodnejšie. Viac o ponuke O2 Spolu

Pomôžte blízkym prekonať strach

Starým rodičom treba hneď v úvode vysvetliť, že digitálnych technológií sa netreba báť, a zdôrazniť, že im dokážu uľahčiť život. Pre mnohých sú však aj v súčasnosti počítače a smartfóny neznámym vesmírom, preto je prirodzené, že pred nimi majú rešpekt či dokonca strach.

„Základom je naučiť blízkych, aby sa technológií nebáli. Čím sú ľudia starší, tým viac sa boja skúšať a učiť sa nové veci. Treba ich motivovať, ukázať im, čo počítač vie, a snažiť sa ich zbaviť strachu, že niečo pokazia. Práca s počítačom sa dá učiť aj klikaním, kreslením či otváraním a zatváraním okien. Ak ten strach prekonajú, budú sebestačnejší a prácu s počítačom si osvoja rýchlejšie,“ vysvetľuje IT školiteľ Peter Hecht.

Pokúste sa teda svojim blízkym vysvetliť, že počítače ani iné technologické zariadenia nie sú žiadnym strašiakom, a povzbuďte ich, aby sa pýtali, keď niečomu nerozumejú. V príjemnej atmosfére vám to pôjde ľahšie.

Buďte pre nich aktívnou oporou

Prekonaním prvotného strachu sa však práca nekončí. Aby ste starým rodičom technológie priblížili, je potrebná aktívna participácia, pretože pracovať s počítačom alebo iným zariadením sa nenaučia sami. Technológie sa navyše rýchlo menia a vzhľad stránok sa môže zo dňa na deň zmeniť. Preto je dôležité byť v tejto fáze s blízkym v priamom kontakte a reagovať na vznikajúce podnety.

„Tieto veci sa nedajú naučiť z videa ani z knihy. Jediný spôsob, ako niekoho naučiť používať technológie, je sedieť vedľa neho. Buď na vzdelávacom kurze, alebo doma. Je potrebné, aby si človek našiel čas a venoval sa blízkemu na pravidelnej báze,“ približuje Peter Hecht skúsenosti z praxe.

IT školiteľ upozorňuje na to, že nie je dobré spoliehať sa na vysvetľovanie cez telefón, pretože človek nemusí všetko pochopiť a môže to byť preňho zbytočne stresujúce. „Ak budete pre svojich starých rodičov stálou oporou a svet technológií im priblížite osobne, bude to pre nich podstatne jednoduchšie,“ dopĺňa.

Zamerajte sa na konkrétne potreby

Uvedomte si, že svojmu blízkemu nemusíte vysvetliť úplne všetko, čo sa na počítači alebo smartfóne dá robiť. Postupujte pomaly a dbajte na to, čo daný človek potrebuje. Spýtajte sa, či ho láka skôr práca s textovými dokumentmi, online kartové hry, alebo chce technológie využívať na kontakt s rodinou.

„V minulosti sa ľudia na kurzoch najčastejšie chceli naučiť pracovať s balíkom Office. Dnes je to skôr o využívaní internetu a komunikácii s blízkymi. Zábava a informácie sú dnes v popredí. Ľudí lákajú aj sociálne siete, pretože vidia, že ich využíva takmer každý,” hovorí riaditeľ firmy IT Learning Slovakia.

Čítajte aj: O svojej babke s modrými vlasmi vytvoril populárny profil. Jej humor a dobrota baví tisíce Slovákov

Keď budete vedieť, čo človeka zaujíma, ľahšie si nastavíte priority pri vysvetľovaní. Bolo by naozaj zbytočné trápiť ho s vytváraním tabuliek v Exceli alebo s inými špecifickými službami, ak ho zaujímajú skôr funkcie e-mailovej schránky. „Pokúste sa im veci čo najviac zjednodušiť,” odporúča Peter Hecht.

Zvážte, ktoré zariadenie je vhodné

Ak budete vedieť, čo seniora v online prostredí zaujíma, lepšie odhadnete aj výber vhodného zariadenia. Kúpa počítača nie je najlacnejšou záležitosťou, preto si treba zvážiť všetky možnosti a zvoliť tú najvhodnejšiu.

„Otázka znie, či je počítač tým správnym zariadením. Tablety sú napríklad jednoduchšie na ovládanie a pravdepodobnosť komplikácií je v ich prípade oveľa menšia. Tablety sú určené skôr na komunikáciu a zábavu, počítače zase na produktivitu. Ak niekto počítač vyslovene nepotrebuje, odporúčal by som zvážiť iné možnosti,” radí IT odborník.

Podobne treba postupovať aj pri výbere mobilu. Smartfón nabitý množstvom funkcií a zaujímavých ovládacích prvkov, ktoré prácu s ním uľahčujú, sa môže zdať ako dobrá voľba. Pre človeka, ktorý však s takýmto typom zariadení nemá veľa skúseností, môžu byť skôr na príťaž.

Venujte pozornosť správnemu vyhľadávaniu a overovaniu informácií

Internet ľudí láka nielen pre možnosť spojiť sa s blízkymi, ale aj pre vyhľadávanie informácií, ktoré ich zaujímajú. Preto venujte adekvátnu pozornosť aj vyhľadávaniu. Vysvetlite starým rodičom, ako používať kľúčové slová, a ukážte im, ako jednoducho sa môžu preklikať k rozličným webovým stránkam. Nezabúdajte však ani na úskalia, ktoré so sebou obrovské množstvo informácií prináša.

„Čím ľahší prístup k informáciám máme, tým menej ich overujeme. Ak máme o informácii pochybnosti, je dobré radšej si ju preveriť na viacerých stránkach. Pozor treba dávať na rôzne pochybné stránky, ktoré vznikli pred týždňom a neobsahujú dohľadateľný kontakt,” varuje Peter Hecht.

Nekonečný počet webstránok môže na starších ľudí pôsobiť mätúco. Preto je dôležité naučiť ich pracovať s hodnovernými zdrojmi a vysvetliť im, čo sú to dezinformácie a základné pravidlá, ako ich odhaliť.

Nezabúdajte na bezpečnosť na internete

Motiváciou na využívanie internetu môže byť aj možnosť nakupovať online prostredníctvom e-shopov. Človeka preto treba oboznámiť aj s ich rizikami a priblížiť mu, ako si vybrať e-shop, cez ktorý si produkt alebo službu objedná. Upozorniť treba aj na možnosť zneužitia osobných údajov, ktoré so sebou môže priniesť celý rad problémov.

„Základom online nakupovania je overovanie. Pri nákupoch cez e-shop si vždy treba skontrolovať sekciu s kontaktmi, pozrieť si, kde firma sídli, prečítať si recenzie a hodnotenia. Odporúčam nenakupovať z webov, ktoré neuvádzajú dostatok kontaktných informácií, aj keď ponuka tovarov a služieb a ich ceny môžu byť atraktívne. Ak vám nejaká firma už pri objednávke neponúka potrebný servis, zaváňa to problémom či podvodom,” vysvetľuje riaditeľ firmy IT Learning Slovakia Peter Hecht.

Opatrnosť pri nakupovaní a zadávaní údajov je podľa odborníka kľúčová a treba ju starým rodičom prízvukovať. Podceniť netreba ani použitie antivírusového systému, ktorý používané zariadenie ochráni. V ponuke dnes nájdete aj viacero bezplatných programov, ktoré predstavujú dobrú prevenciu.


Uľahčite svojim starým rodičom a rodičom fungovanie a ušetrite. Ak si svojich blízkych s paušálom od O2 vezmete k sebe na faktúru, môžete získať spoľahlivý O2 Internet na doma so zľavou až 100 %. Všetko o ponuke O2 Spolu nájdete na tomto mieste

Peter Hecht

Odborník na profesionálne vzdelávanie v oblasti IT sa aktívnemu lektorovaniu venuje už od vysokej školy. V roku 2007 založil firmu IT Learning Slovakia, ktorá reagovala na nedostatok kvalitnej digitálnej výučby u nás. Spoločnosť sa rýchlo rozrástla a v súčasnosti školí viac ako 6 000 ľudí ročne. Veľký dôraz v nej kladú na vysokú kvalifikáciu a skúsenosti lektorov, priamy kontakt so zákazníkmi a aktuálnosť ponúkaných kurzov.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

O svojej babke s modrými vlasmi vytvoril populárny profil. Jej humor a dobrota baví tisíce Slovákov

„Moja babka je moja najlepšia kamarátka,“ hovorí fotograf Marek Pupák.

Môže vzťah so starými rodičmi prerásť do hlbokého priateľstva? Marek Pupák a jeho babka sú živým dôkazom. Dokumentárny fotograf začal o svojej babke s charakteristickými modrými vlasmi a ich vzťahu tvoriť počas pandémie instagramový profil, ktorý často vytvára úsmev na tvári aj nám v redakcii Sódy. Porozprávali sme sa o tom, ako profil vznikal, aj o komunite, ktorá sa okolo neho vytvorila.

V rozhovore s Marekom Pupákom sa dozviete:

  • ako pandémia ovplyvnila ich vzťah,
  • v čom je preňho babka najväčšou inšpiráciou,
  • ako spolu najradšej trávia čas,
  • či príbehy o blue.grandma vyjdú aj knižne.

Čítajte aj: Lockdown otvoril aj to, čomu sme sa vedeli elegantne vyhýbať, hovorí párová terapeutka

Vaša babka je dôkazom toho, že aj vo vyššom veku môže život človeka tešiť. Je aj to dôvod, prečo profil blue.grandma vznikol? Pôvodne totiž boli príspevky o babke a vašom vzťahu na vašom osobnom profile. 

Keď som pridával babkine fotky na svoj profil, videl som, že ľudia to vnímajú pozitívne, a postupne sa zrodila myšlienka odčleniť to. Nosil som ju v hlave veľmi dlho, no pustil som sa do toho až minulý rok.

Profil vznikol v júni minulého roka, aktuálne má viac ako 18 000 sledovateľov a v podstate absolútne pozitívnu spätnú väzbu. Postupne vznikla komunita ľudí, ktorá vaše príbehy pravidelne sleduje. Očakávali ste, že bude mať taký úspech?

Nečakal som to vôbec. Určitý čas to, samozrejme, trvalo, bolo potrebné, aby ľudia pochopili, o čo ide. Počet followerov môže v ľuďoch vzbudzovať pocit, že je to úspešné. Nie vždy je však počet sledovateľov zrkadlom úspechu, mnohé profily majú neaktívnych používateľov, preto som naozaj rád, že u nás tá komunita funguje a ľudia sú aktívni.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Blue Grandma (@blue.grandma)


Píšu, že im sledovanie profilu pomáha, že im spríjemňuje deň, za čo som úprimne rád. Aj keby mal babkin profil povedzme len tisíc používateľov a 5-6 z nich by napísalo, že im to zlepšuje náladu, považoval by som to za veľký úspech.

Zaujímavé je, že na profile ste spočiatku komunikovali v angličtine a slovenské popisky ste pridali neskôr. Od začiatku tam teda bola ambícia získať medzinárodné publikum? 

Aj názov účtu je v angličtine, zámer tu teda bol, a naozaj máme aj zahraničné publikum. Neskôr som si však uvedomil, že profil sledujú aj ľudia, ktorí možno po anglicky dobre nevedia, a začal som pridávať popisy aj v slovenčine.

O preklady do angličtiny sa stará moja snúbenica a na jej preklady dostávam od ľudí z Ameriky alebo z iných anglicky hovoriacich krajín pravidelne veľmi dobré reakcie. Snúbenica je síce na prvý pohľad neviditeľná, ale je dôležitou súčasťou nášho tímu.

Aj keby mal babkin profil povedzme len tisíc používateľov a 5-6 z nich by napísalo, že im to zlepšuje náladu, považoval by som to za veľký úspech.

V komentároch pod príspevkami ku koncu minulého roka veľa ľudí písalo, že váš profil je to najkrajšie, čo v roku 2020 objavili. Nevnímate to tak trochu ako záväzok? 

Nechcem to brať ako záväzok. Nešiel som do toho s tým, že idem vytvoriť profil, ktorý bude populárny, dôležitá je pre mňa autenticita a toho sa snažím stále držať. Úspech sme si možno zachovali aj vďaka tomu, že sme sa bezhlavo nepustili do spoluprác.

Stále sa snažím pridávať fotografie, ktoré sú v mojich očiach vkusné a dopĺňať ich príbehmi, ktoré majú ľuďom čo povedať. Nechcem však nijako kalkulovať ani sa štylizovať.

Minulý rok do našich životov zasiahla pandémia. Keďže každý žijete v inom meste, možnosť tráviť spolu čas sa obmedzila. Ovplyvnilo to nejakým spôsobom váš vzťah s babkou?

Bola to pre nás nová situácia tak ako pre každého. Začali sme si viac volávať, aj viackrát za deň, snažili sme sa navzájom povzbudzovať, rozprávali sme sa o tom, ako to celé prežívame. Fungovali sme ďalej, život sa nezastavil. Babka to zvládala a stále zvláda perfektne.

Najmä minulý rok na Veľkú noc, keď sa to všetko začínalo, nám bolo ľúto, že sme sa nemohli stretnúť, ale pristupovali sme k tomu zodpovedne a dodržiavali všetky nariadenia.

Keď sa potom v lete zase uvoľnili, opäť sme sa začali stretávať. Verili sme, že to všetko zvládneme, a snažili sme sa vidieť svetlo na konci tunela. Často sme sa bavili o úplne iných veciach, aby sa nám to celé nedostalo príliš pod kožu.

Dnes sa veľa hovorí o tom, ako technológie priblížiť starším ľuďom. Aký vzťah k nim má vaša babka?

Babka síce vníma Instagram a sociálne siete, ale je to človek z úplne inej doby. Snažím sa jej vysvetľovať, čo je like a kto je follower, ale nie všetko je pre ňu jasné, napríklad ako funguje zdieľanie. Vníma však spätnú väzbu od ľudí, odovzdávam jej odkazy od fanúšikov.

Odbremeňte starých rodičov od platieb za telefón a zoberte si ich aj s paušálom od O2 k sebe na faktúru. Získate tak možnosť mať O2 Internet na doma výhodnejšie. Viac o ponuke O2 Spolu

Ona nerozumie mechanizmu technológií, ja zase nerozumiem, ako dokáže pripraviť také brutálne jedlo a pritom je to pre mnohých vrátane nej normálna vec. Každý z nás rozumie niečomu inému.

Aj s ohľadom na fungovanie technológií obsah na profil vždy vyberám veľmi citlivo, aby som jej neuškodil. Cením si naše súkromie a vždy zvažujem, ktoré momenty z nášho života zverejním.

Stále sa snažím pridávať fotografie, ktoré sú v mojich očiach vkusné a dopĺňať ich príbehmi, ktoré majú ľuďom čo povedať. Nechcem však nijako kalkulovať ani sa štylizovať.

Na profile vidno, ako sa snažíte babke vymyslieť program a tráviť s ňou čas aktívne, idete sa prejsť, hráte petang. Vnímate, že babka je aj vďaka tomu čulejšia a spokojnejšia?

Osobne si nemyslím, že to vychádza z aktivít ako petang. Babka je veľmi aktívny človek celý život a je v pohybe každý deň od prebudenia. Dopraje si veľmi málo takého oddychu, že by nič nerobila a vyložila si nohy. Neustále sa drží so svojom tempe – umyje podlahu a potom ide variť, keď dovarí, ide robiť niečo iné.

Vyslovene nemá rada, keď sa jej ponúknem, že niečo spravím za ňu, napríklad navarím alebo povysávam. Samozrejme, sú veci, pri ktorých pomoc prijme, napríklad keď potrebuje nakúpiť ťažké veci.

Má rada, keď stále niečo robí, zamestnáva jej to hlavu a vďaka tomu prirodzene pôsobí veľmi čiperne. Je navyše veľmi zvedavá.

Rada trávi čas vonku a často ma vyslovene ťahá, aby sme išli na výlet. Má rada, keď ideme autom a môže sledovať krajinu. Chodíme spolu na hríby a na bylinky. Mali sme to tak celý život, aj keď som bol malý. Keď som ešte nemal auto, chodili sme autobusom.

Často sa stáva, že vzťah vnúčat a starých rodičov postupom času ochladne, vnúčatá napríklad odídu študovať do väčšieho mesta a väzby sa prerušia. Vám sa nikdy nič také nestalo?

Možno tie vzťahy nikdy neboli také silné a nikdy úplne nefungovali. Môžete sa presťahovať aj do Austrálie, ale niektoré veci pretrvajú, lebo si ich chcete zachovať, sú vašou súčasťou. Pre mňa je vzťah s babkou taká silná väzba ako moja vlastná existencia.

Babka má rada, keď stále niečo robí, zamestnáva jej to hlavu a vďaka tomu prirodzene pôsobí veľmi čiperne. Je navyše veľmi zvedavá.

Babka je moja najlepšia kamarátka, potrebujem ju, aby som sa cítil dobre a pri nej sa tak cítim. Keď za ňou prídem a otvorí dvere bytu, tak sa to všetko dobro a radosť na mňa doslova vyleje. A keď ešte vidíte, ako vaša prítomnosť spôsobuje niekomu inému takú radosť, je to puto. A také puto si treba udržať. Mne to príde úplne prirodzené, lebo sme to tak mali vždy, ale uvedomujem si, že to tak nemá každý.

Kým v detstve sa o nás starí rodičia zvyknú starať a často nahrádzajú rodičov, ktorí trávia dlhé hodiny v práci, v dospelosti sa to otočí. Na fotkách vidno, ako pomáhate babke napríklad pri strihaní vlasov alebo farbení vlasov na typický modrý odtieň, čo pôsobí až intímne. Je aj toto vec, čo vás možno ešte viac zblížila?

Nevnímam to tak, k strihaniu sme sa dostali po vypuknutí pandémie, keď sa zatvorili kaderníctva a babka sa sťažovala, že má dlhé vlasy. Ja som sa viackrát v živote strihal sám, mám v tomto smere určité sebavedomie, takže som sa jej ponúkol. Ona vedela, že sa občas strihám a výsledok nebýva najhorší, preto sa nebála.

Babka teda súhlasila, povedala, že pre koronu aj tak nikam nechodí a výsledok nemusí byť úplne dokonalý. Už som ju strihal viackrát a vždy povedala, že sa jej to páči a je spokojná.

Podobne som sa dostal aj k farbeniu. Človek to síce zvládne aj sám, ale babka to chcela mať pekne urobené aj vzadu, tak som jej s tým pomohol. Áno, opäť je to možno intímna chvíľa, ale robíme to bežne. Keď sa nad tým teraz zamýšľam, je to možno naozaj moment, kde istým spôsobom cítiť, že sa rola vymenila.

Viac ako v tomto momente to však cítim, keď jej idem nakúpiť a môžem ten nákup zafinancovať, že viem sám zarobiť peniaze a kúpiť niečo pre ňu. Celé detstvo bola ona tým človekom, ktorý to robil pre mňa.

Babka je zaujímavá aj tým, že hovorí, že jej život je spokojný, aj keď žije skromne. Je to zaujímavý kontrast s množstvom influencerov, ktorí na Instagrame propagujú luxus a hojnosť. V čom je pre vás najväčšou inšpiráciou?

Na babke sa mi páči, že je neustále optimisticky naladená. Samozrejme, mnohé veci sa jej dokážu dotknúť, vie súcitiť s ľuďmi, ktorým sa deje niečo zlé, ale je v podstate stále veselá a optimistická. Myslím, že táto jej pečať sa odrazila aj na mne, lebo aj ja som pomerne optimistický.

Babka a jej generácia zažili veci, ktoré si my poriadne ani nevieme predstaviť, a veľmi si cením, že nie je zatrpknutá, že sa teší z toho, čo má, je to pre mňa veľká škola.

Páči sa mi tá jej spomínaná skromnosť, ako sa dokáže tešiť, keď ideme na obyčajný výlet. Takéto nastavenie by som si rád udržal aj ja a posunul ho raz, keď tu už ona možno nebude, na svoje deti.

Ďalšou rovinou je jej humor, podľa mňa je neuveriteľne vtipná a na množstve jej vyjadrení sa bavia nielen fanúšikovia, ale aj ja.

Nedávno ste otvorili aj tému očkovania proti koronavírusu. Zdieľali ste fotku, keď babka dostala prvú dávku vakcíny, informovali ste o druhej dávke. Dnes je to veľká a pomerne citlivá téma, prečo ste sa rozhodli priniesť na profil aj tento rozmer?

Nebol v tom žiaden veľký zámer. Profil dokumentuje babkin život a náš vzťah, dal som to von, lebo sme to práve zažívali. Možno je to istým spôsobom veľké, lebo teraz sa očkuje a všetci to riešime, ale cieľom nebolo meniť mienku ľudí. Profil je o tom, ako žijeme a teraz sme zažili aj toto.

Bola to pomerne neobvyklá situácia, a keďže profil je pre mňa najmä o fotkách, chcel som to mať zachytené, rovnako ako som si babku odfotil, keď bola voliť. Aj preto, lebo si pamätá časy, keď ešte voliť nemohla.

S babkou a celým profilom sa spájajú rôzne vtipné momenty, od toho, ako vám vyvára, čo je typické pre mnohé babky až po to, ako so susedou „bojujú“ o umiestnenie papúč vo vstupnom priestore, ktorý majú spoločný. Aká udalosť s ňou spojená vás naposledy pobavila?

Z rukáva asi nevysypem nič super vtipné, momentálne je však babka na výlete, ona to volá dovolenka, u mojej krstnej mamy, kde si vždy dobre oddýchne. Volali sme spolu a hovorila mi, že bola u kaderníčky. Kaderníctva sú už otvorené a mala pocit, že vlasy už má dlhé, tak išla. Rozprávala mi, že kaderníčke hovorila o tom, ako ju strihám a že je s tým spokojná. Tak mi tam spravila reklamu.

Pri príležitosti 86. narodenín babky vznikla vydarená grafika. Máte v tomto smere ďalšie plány? Neuvažujete o knižke, ktorá by váš vzťah dokumentovala?

Určite plánujem ďalšie grafiky, rád by som z toho spravil zberateľskú vec a vždy sa spojil s iným grafikom.


Blue.grandma je pre mňa v prvom rade fotografický projekt, o knižnom spracovaní tiež uvažujem už pomerne dlho, akurát ešte neviem, akú formu by malo mať. Ľudia si napríklad často pýtajú babkine recepty, možno by sa to dalo spojiť aj s nimi. Chcel by som však, aby si to zachovalo aj estetický rozmer a pôsobilo to ucelene.


Uľahčite svojim starým rodičom a rodičom fungovanie a ušetrite. Ak si svojich blízkych s paušálom od O2 vezmete k sebe na faktúru, môžete získať spoľahlivý O2 Internet na doma so zľavou až 100 %. Všetko o ponuke O2 Spolu nájdete na tomto mieste.

Marek Pupák

Je slovenský dokumentárny fotograf, ktorý má na konte viacero ocenení. V júni 2020 vytvoril na Instagrame profil blue.grandma, kde zachytáva život svojej babky a ich vzájomný vzťah. 

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Aké slúchadlá si vybrať k smartfónu? Poradíme vám, na čo všetko treba myslieť

Bezdrôtové slúchadlá sú perfektným doplnkom vášho smartfónu pri práci, pri športe aj relaxe.

Slúchadlá boli vždy verným pomocníkom smartfónov, no dnes už získavajú status nevyhnutného doplnku každého inteligentného telefónu. Funkcie a schopnosti bezdrôtových slúchadiel sa neustále rozširujú a čoraz väčší zmysel dávajú aj tým, ktorí cez svoj smartfón hudbu nepočúvajú. 

Menej chrápania, viac čítania: 6 nových appiek, ktoré odporúčame vyskúšať

Telefonovať bez nutnosti, mať smartfón bezprostredne pri sebe, vyťahovať ho z vrecka či kabelky, ovládať hlasového asistenta, prepínať hudbu v playliste alebo sa sústrediť na prácu potlačením hluku okolitého sveta. Kombo slúchadlá + smartfón toho dnes dokážu naozaj veľa, preto sme si pre vás pripravili niekoľko rád, ktoré vám pomôžu vybrať si ideálne slúchadlá pre vaše potreby.

Zvuk nie je jediné kritérium

Vybrať si perfektne vyhovujúce slúchadlá môže byť rovnako zložité, ako nájsť dokonalý smartfón. Aj v tomto prípade ide o otázku osobných preferencií a kompromisov. Je však zopár vecí, ktoré by ste pred výberom mali vedieť.

Prirodzene a logicky sa núka, že najdôležitejšou charakteristikou slúchadiel je zvuk. Povedzme si však úprimne, hľadať slúchadlá s hi-fi zvukom ako doplnok k smartfónu, je úplne zbytočné. Dokonalý zvuk si totiž najlepšie vychutnáte v pohodlí, keď sa naň sústredíte a máte samotné skladby v dostatočnej kvalite. Obmedzenie kvality pre vás neplatí, ak máte ako súčasť svojho O2 SMART Paušálu predplatné na TIDAL, službu, cez ktorú môžete streamovať hudbu v nekomprimovanom formáte FLAC.

Uniformita má logický dôvod

Samozrejme, rozdiel v kvalite zvuku medzi 30- a 180-eurovými slúchadlami budete počuť, no nebude až taký zásadný. A to aj z toho dôvodu, že výrobcovia dnes vedia veľa vecí vyladiť softvérovo.

Dôvod, prečo sú takmer všetky slúchadlá ladené do prebasovaného zvuku, ktorý dokáže vytiahnuť každý jeden detail skladby, je ten, že takýto zvuk je pomerne univerzálny v mainstreamovej hudbe a najmä funkčný. Cez slúchadlá totiž čoraz viac telefonujeme, ovládame nimi smartfón a počúvame hovorené slovo v podcastoch.

Aj preto pri smartfónových slúchadlách argumentovať v prospech lepšieho zvuku pripojením cez 3,5 mm jack konektor nie je práve presné. Najmä, ak máte k dispozícii pripojenie Bluetooth 5.0 a viac. Možnosť použiť kábel na pripojenie slúchadiel k smartfónu sa vám však hodí, ak na smartfóne hráte hry, veľa cestujete, pozeráte filmy, prípadne striháte videá.

Výdrž batérie bezdrôtových slúchadiel na úrovni 6 a viac hodín môže pôsobiť postačujúco, no nie je to vždy tak. Samozrejme, záleží najmä na tom, či aj váš smartfón má ešte možnosť pripojiť slúchadlá cez 3,5 mm jack.

Pri práci nepodceňujte kvalitný mikrofón

Buďme však konkrétnejší. Ste podnikateľ, pre ktorého je smartfón v prvom rade pracovný nástroj? Potom je pre vás dôležité, aby ste mohli mať slúchadlá pohodlne nasadené v ušiach aj celý deň bez toho, aby vás obťažovali.

Presne pre takéto použitie sú vhodné štuple. Či sa rozhodnete pre tie s nožičkou, ako majú napríklad Huawei Free Buds 4i, alebo bez nožičky, ako napríklad Xiaomi Mi Ture Wireless Ear Buds Basic 2, je len vecou osobnej preferencie.

Huawei Free Buds 4i, Xiaomi Mi Ture Wireless Ear Buds Basic 2, OnePlus Buds

Dôležité pre vás je, aby mali slúchadlá dostatočne dlhú výdrž batérie na jedno nabitie, prípadne ponúkali puzdro, ktoré ich dokáže nabiť. Ako napríklad OnePlus Buds, ktoré vďaka puzdru bez nabíjacieho kábla vydržia okolo 30 hodín.

Pre podnikateľov, študentov či manažérov je dôležitý parameter ANC, teda aktívne potláčanie okolitého ruchu, čo je veľmi užitočné, keď sa treba sústrediť. Preto sa zamerajte na to, aby výrobca kládol dôraz aj na zapracovanie kvalitných mikrofónov. Užitočnou funkciou je aj schopnosť slúchadiel automaticky sa prepnúť z jedného zariadenia na druhé. Napríklad po príchode do kancelárie zo smartfónu na notebook.

Sú štuple vhodné pre športovcov?

Napriek tomu, že výrobcovia často tvrdia, že bežné štupľové slúchadlá sú vhodné aj na šport, poobzerajte sa radšej po tých s prívlastkom športové. Líšia sa konštrukciou, na štupľoch sú napríklad malé ramienka, ktoré lepšie držia. Aktívne potláčanie hluku je v tomto prípade skôr zbytočné, možno až nebezpečné. Ak behávate v meste popri ceste, je určite lepšie, ak môžete vnímať svoje okolie.

SBS BT501, Sturdo Pro Sport

Pre športovcov nemusí byť vždy ideálne ovládanie dotykom na štupli. Keď máte dotykovú plochu vlhkú od potu, nemusí správne reagovať, preto je praktickejšie ovládanie na šnúrkach na krku. Zaujímavým tipom na športové štuple sú SBS BT501 alebo Sturdo Pro Sport, ktoré majú odnímateľný fixačný nadstavec do ucha.

Pre milovníkov dizajnu

Ak je pre vás dôležitý dizajn a väčšiu dôveru máte skôr k tradičným výrobcom zvukovej techniky, nebojte sa vyskúšať niektorú z overených značiek, ako je napríklad Bang & Olufsen. Aj firmy z hi-fi sveta totiž vidia potenciál v praktických štupľoch.

Ako ulahodiť fanúšikom kvalitného zvuku a dizajnu? Slúchadlami dnes už legendárnej značky Bang & Olufsen

Pravda však je, že aj v prípade smartfónových slúchadiel sa sústredia primárne na zvuk, preto môžu ponúkať o generáciu starší Bluetooth alebo nemajú aktívne potláčanie hluku.

Model B & O Beoplay E8 je výborným príkladom toho, ako si hi-fi spoločnosti predstavujú smartfónové slúchadlá. Prémiové materiály, pekný dizajn, v tomto prípade aj aktuálne Bluetooth 5.1 pripojenie a komfortné ovládanie, no chýba spomenuté potláčanie hluku a nižšia odolnosť proti vode.

Ani klasiky nie sú krokom vedľa

Dôvodov, prečo vám nemusia vyhovovať štuple a radšej siahnete po klasických slúchadlách, je veľa a všetky sú legitímne. Aj tu ide o vec osobných preferencií. Klasické slúchadlá sú väčšie, prekryjú ucho, čím môžu do určitej miery suplovať funkciu potláčania hluku a pasívne ucho izolovať od okolitých ruchov a zvukov.

Pre mnohých ľudí sú pohodlnejšie na nosenie, ale nie na dlhé hodiny. S veľkými slúchadlami vám môže byť teplo a sú oproti štupľom ťažšie.

Klasické veľké slúchadlá ocenia skôr hráči, pre ktorých je dôležitý kodek AptX. Ten sa stará o zníženie latencie zvuku voči obrazu. Samozrejme, spokojnejší budú aj milovníci hudby, keďže pri týchto slúchadlách sa so zvukom už pracuje inak, dôkazom čoho sú napríklad aj slúchadlá Sony WH-XB900N, ktoré okrem kvalitného zvuku ponúkajú aj ANC alebo výdrž batérie na jedno nabitie 30 hodín.


Bohatú ponuku bezdrôtových slúchadiel na rôzne účely nájdete aj v e-shope O2, k akémukoľvek O2 SMART Paušálu ich môžete mať na začiatok už od 0 €.


Nestrácajte čas a energiu. Týchto 5 smartfónov vás poteší rýchlym nabíjaním

Čítaj viac

Aké slúchadlá si vybrať k smartfónu? Poradíme vám, na čo všetko treba myslieť

Čítaj viac

Ako platiť menej za internet? Spojte si služby na jednu faktúru a získajte zľavu až 100 %

Čítaj viac