O svojej babke s modrými vlasmi vytvoril populárny profil. Jej humor a dobrota baví tisíce Slovákov

„Moja babka je moja najlepšia kamarátka,“ hovorí fotograf Marek Pupák.

Môže vzťah so starými rodičmi prerásť do hlbokého priateľstva? Marek Pupák a jeho babka sú živým dôkazom. Dokumentárny fotograf začal o svojej babke s charakteristickými modrými vlasmi a ich vzťahu tvoriť počas pandémie instagramový profil, ktorý často vytvára úsmev na tvári aj nám v redakcii Sódy. Porozprávali sme sa o tom, ako profil vznikal, aj o komunite, ktorá sa okolo neho vytvorila.

V rozhovore s Marekom Pupákom sa dozviete:

 • ako pandémia ovplyvnila ich vzťah,
 • v čom je preňho babka najväčšou inšpiráciou,
 • ako spolu najradšej trávia čas,
 • či príbehy o blue.grandma vyjdú aj knižne.

Čítajte aj: Lockdown otvoril aj to, čomu sme sa vedeli elegantne vyhýbať, hovorí párová terapeutka

Vaša babka je dôkazom toho, že aj vo vyššom veku môže život človeka tešiť. Je aj to dôvod, prečo profil blue.grandma vznikol? Pôvodne totiž boli príspevky o babke a vašom vzťahu na vašom osobnom profile. 

Keď som pridával babkine fotky na svoj profil, videl som, že ľudia to vnímajú pozitívne, a postupne sa zrodila myšlienka odčleniť to. Nosil som ju v hlave veľmi dlho, no pustil som sa do toho až minulý rok.

Profil vznikol v júni minulého roka, aktuálne má viac ako 18 000 sledovateľov a v podstate absolútne pozitívnu spätnú väzbu. Postupne vznikla komunita ľudí, ktorá vaše príbehy pravidelne sleduje. Očakávali ste, že bude mať taký úspech?

Nečakal som to vôbec. Určitý čas to, samozrejme, trvalo, bolo potrebné, aby ľudia pochopili, o čo ide. Počet followerov môže v ľuďoch vzbudzovať pocit, že je to úspešné. Nie vždy je však počet sledovateľov zrkadlom úspechu, mnohé profily majú neaktívnych používateľov, preto som naozaj rád, že u nás tá komunita funguje a ľudia sú aktívni.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Blue Grandma (@blue.grandma)


Píšu, že im sledovanie profilu pomáha, že im spríjemňuje deň, za čo som úprimne rád. Aj keby mal babkin profil povedzme len tisíc používateľov a 5-6 z nich by napísalo, že im to zlepšuje náladu, považoval by som to za veľký úspech.

Zaujímavé je, že na profile ste spočiatku komunikovali v angličtine a slovenské popisky ste pridali neskôr. Od začiatku tam teda bola ambícia získať medzinárodné publikum? 

Aj názov účtu je v angličtine, zámer tu teda bol, a naozaj máme aj zahraničné publikum. Neskôr som si však uvedomil, že profil sledujú aj ľudia, ktorí možno po anglicky dobre nevedia, a začal som pridávať popisy aj v slovenčine.

O preklady do angličtiny sa stará moja snúbenica a na jej preklady dostávam od ľudí z Ameriky alebo z iných anglicky hovoriacich krajín pravidelne veľmi dobré reakcie. Snúbenica je síce na prvý pohľad neviditeľná, ale je dôležitou súčasťou nášho tímu.

Aj keby mal babkin profil povedzme len tisíc používateľov a 5-6 z nich by napísalo, že im to zlepšuje náladu, považoval by som to za veľký úspech.

V komentároch pod príspevkami ku koncu minulého roka veľa ľudí písalo, že váš profil je to najkrajšie, čo v roku 2020 objavili. Nevnímate to tak trochu ako záväzok? 

Nechcem to brať ako záväzok. Nešiel som do toho s tým, že idem vytvoriť profil, ktorý bude populárny, dôležitá je pre mňa autenticita a toho sa snažím stále držať. Úspech sme si možno zachovali aj vďaka tomu, že sme sa bezhlavo nepustili do spoluprác.

Stále sa snažím pridávať fotografie, ktoré sú v mojich očiach vkusné a dopĺňať ich príbehmi, ktoré majú ľuďom čo povedať. Nechcem však nijako kalkulovať ani sa štylizovať.

Minulý rok do našich životov zasiahla pandémia. Keďže každý žijete v inom meste, možnosť tráviť spolu čas sa obmedzila. Ovplyvnilo to nejakým spôsobom váš vzťah s babkou?

Bola to pre nás nová situácia tak ako pre každého. Začali sme si viac volávať, aj viackrát za deň, snažili sme sa navzájom povzbudzovať, rozprávali sme sa o tom, ako to celé prežívame. Fungovali sme ďalej, život sa nezastavil. Babka to zvládala a stále zvláda perfektne.

Najmä minulý rok na Veľkú noc, keď sa to všetko začínalo, nám bolo ľúto, že sme sa nemohli stretnúť, ale pristupovali sme k tomu zodpovedne a dodržiavali všetky nariadenia.

Keď sa potom v lete zase uvoľnili, opäť sme sa začali stretávať. Verili sme, že to všetko zvládneme, a snažili sme sa vidieť svetlo na konci tunela. Často sme sa bavili o úplne iných veciach, aby sa nám to celé nedostalo príliš pod kožu.

Dnes sa veľa hovorí o tom, ako technológie priblížiť starším ľuďom. Aký vzťah k nim má vaša babka?

Babka síce vníma Instagram a sociálne siete, ale je to človek z úplne inej doby. Snažím sa jej vysvetľovať, čo je like a kto je follower, ale nie všetko je pre ňu jasné, napríklad ako funguje zdieľanie. Vníma však spätnú väzbu od ľudí, odovzdávam jej odkazy od fanúšikov.

Odbremeňte starých rodičov od platieb za telefón a zoberte si ich aj s paušálom od O2 k sebe na faktúru. Získate tak možnosť mať O2 Internet na doma výhodnejšie. Viac o ponuke O2 Spolu

Ona nerozumie mechanizmu technológií, ja zase nerozumiem, ako dokáže pripraviť také brutálne jedlo a pritom je to pre mnohých vrátane nej normálna vec. Každý z nás rozumie niečomu inému.

Aj s ohľadom na fungovanie technológií obsah na profil vždy vyberám veľmi citlivo, aby som jej neuškodil. Cením si naše súkromie a vždy zvažujem, ktoré momenty z nášho života zverejním.

Stále sa snažím pridávať fotografie, ktoré sú v mojich očiach vkusné a dopĺňať ich príbehmi, ktoré majú ľuďom čo povedať. Nechcem však nijako kalkulovať ani sa štylizovať.

Na profile vidno, ako sa snažíte babke vymyslieť program a tráviť s ňou čas aktívne, idete sa prejsť, hráte petang. Vnímate, že babka je aj vďaka tomu čulejšia a spokojnejšia?

Osobne si nemyslím, že to vychádza z aktivít ako petang. Babka je veľmi aktívny človek celý život a je v pohybe každý deň od prebudenia. Dopraje si veľmi málo takého oddychu, že by nič nerobila a vyložila si nohy. Neustále sa drží so svojom tempe – umyje podlahu a potom ide variť, keď dovarí, ide robiť niečo iné.

Vyslovene nemá rada, keď sa jej ponúknem, že niečo spravím za ňu, napríklad navarím alebo povysávam. Samozrejme, sú veci, pri ktorých pomoc prijme, napríklad keď potrebuje nakúpiť ťažké veci.

Má rada, keď stále niečo robí, zamestnáva jej to hlavu a vďaka tomu prirodzene pôsobí veľmi čiperne. Je navyše veľmi zvedavá.

Rada trávi čas vonku a často ma vyslovene ťahá, aby sme išli na výlet. Má rada, keď ideme autom a môže sledovať krajinu. Chodíme spolu na hríby a na bylinky. Mali sme to tak celý život, aj keď som bol malý. Keď som ešte nemal auto, chodili sme autobusom.

Často sa stáva, že vzťah vnúčat a starých rodičov postupom času ochladne, vnúčatá napríklad odídu študovať do väčšieho mesta a väzby sa prerušia. Vám sa nikdy nič také nestalo?

Možno tie vzťahy nikdy neboli také silné a nikdy úplne nefungovali. Môžete sa presťahovať aj do Austrálie, ale niektoré veci pretrvajú, lebo si ich chcete zachovať, sú vašou súčasťou. Pre mňa je vzťah s babkou taká silná väzba ako moja vlastná existencia.

Babka má rada, keď stále niečo robí, zamestnáva jej to hlavu a vďaka tomu prirodzene pôsobí veľmi čiperne. Je navyše veľmi zvedavá.

Babka je moja najlepšia kamarátka, potrebujem ju, aby som sa cítil dobre a pri nej sa tak cítim. Keď za ňou prídem a otvorí dvere bytu, tak sa to všetko dobro a radosť na mňa doslova vyleje. A keď ešte vidíte, ako vaša prítomnosť spôsobuje niekomu inému takú radosť, je to puto. A také puto si treba udržať. Mne to príde úplne prirodzené, lebo sme to tak mali vždy, ale uvedomujem si, že to tak nemá každý.

Kým v detstve sa o nás starí rodičia zvyknú starať a často nahrádzajú rodičov, ktorí trávia dlhé hodiny v práci, v dospelosti sa to otočí. Na fotkách vidno, ako pomáhate babke napríklad pri strihaní vlasov alebo farbení vlasov na typický modrý odtieň, čo pôsobí až intímne. Je aj toto vec, čo vás možno ešte viac zblížila?

Nevnímam to tak, k strihaniu sme sa dostali po vypuknutí pandémie, keď sa zatvorili kaderníctva a babka sa sťažovala, že má dlhé vlasy. Ja som sa viackrát v živote strihal sám, mám v tomto smere určité sebavedomie, takže som sa jej ponúkol. Ona vedela, že sa občas strihám a výsledok nebýva najhorší, preto sa nebála.

Babka teda súhlasila, povedala, že pre koronu aj tak nikam nechodí a výsledok nemusí byť úplne dokonalý. Už som ju strihal viackrát a vždy povedala, že sa jej to páči a je spokojná.

Podobne som sa dostal aj k farbeniu. Človek to síce zvládne aj sám, ale babka to chcela mať pekne urobené aj vzadu, tak som jej s tým pomohol. Áno, opäť je to možno intímna chvíľa, ale robíme to bežne. Keď sa nad tým teraz zamýšľam, je to možno naozaj moment, kde istým spôsobom cítiť, že sa rola vymenila.

Viac ako v tomto momente to však cítim, keď jej idem nakúpiť a môžem ten nákup zafinancovať, že viem sám zarobiť peniaze a kúpiť niečo pre ňu. Celé detstvo bola ona tým človekom, ktorý to robil pre mňa.

Babka je zaujímavá aj tým, že hovorí, že jej život je spokojný, aj keď žije skromne. Je to zaujímavý kontrast s množstvom influencerov, ktorí na Instagrame propagujú luxus a hojnosť. V čom je pre vás najväčšou inšpiráciou?

Na babke sa mi páči, že je neustále optimisticky naladená. Samozrejme, mnohé veci sa jej dokážu dotknúť, vie súcitiť s ľuďmi, ktorým sa deje niečo zlé, ale je v podstate stále veselá a optimistická. Myslím, že táto jej pečať sa odrazila aj na mne, lebo aj ja som pomerne optimistický.

Babka a jej generácia zažili veci, ktoré si my poriadne ani nevieme predstaviť, a veľmi si cením, že nie je zatrpknutá, že sa teší z toho, čo má, je to pre mňa veľká škola.

Páči sa mi tá jej spomínaná skromnosť, ako sa dokáže tešiť, keď ideme na obyčajný výlet. Takéto nastavenie by som si rád udržal aj ja a posunul ho raz, keď tu už ona možno nebude, na svoje deti.

Ďalšou rovinou je jej humor, podľa mňa je neuveriteľne vtipná a na množstve jej vyjadrení sa bavia nielen fanúšikovia, ale aj ja.

Nedávno ste otvorili aj tému očkovania proti koronavírusu. Zdieľali ste fotku, keď babka dostala prvú dávku vakcíny, informovali ste o druhej dávke. Dnes je to veľká a pomerne citlivá téma, prečo ste sa rozhodli priniesť na profil aj tento rozmer?

Nebol v tom žiaden veľký zámer. Profil dokumentuje babkin život a náš vzťah, dal som to von, lebo sme to práve zažívali. Možno je to istým spôsobom veľké, lebo teraz sa očkuje a všetci to riešime, ale cieľom nebolo meniť mienku ľudí. Profil je o tom, ako žijeme a teraz sme zažili aj toto.

Bola to pomerne neobvyklá situácia, a keďže profil je pre mňa najmä o fotkách, chcel som to mať zachytené, rovnako ako som si babku odfotil, keď bola voliť. Aj preto, lebo si pamätá časy, keď ešte voliť nemohla.

S babkou a celým profilom sa spájajú rôzne vtipné momenty, od toho, ako vám vyvára, čo je typické pre mnohé babky až po to, ako so susedou „bojujú“ o umiestnenie papúč vo vstupnom priestore, ktorý majú spoločný. Aká udalosť s ňou spojená vás naposledy pobavila?

Z rukáva asi nevysypem nič super vtipné, momentálne je však babka na výlete, ona to volá dovolenka, u mojej krstnej mamy, kde si vždy dobre oddýchne. Volali sme spolu a hovorila mi, že bola u kaderníčky. Kaderníctva sú už otvorené a mala pocit, že vlasy už má dlhé, tak išla. Rozprávala mi, že kaderníčke hovorila o tom, ako ju strihám a že je s tým spokojná. Tak mi tam spravila reklamu.

Pri príležitosti 86. narodenín babky vznikla vydarená grafika. Máte v tomto smere ďalšie plány? Neuvažujete o knižke, ktorá by váš vzťah dokumentovala?

Určite plánujem ďalšie grafiky, rád by som z toho spravil zberateľskú vec a vždy sa spojil s iným grafikom.


Blue.grandma je pre mňa v prvom rade fotografický projekt, o knižnom spracovaní tiež uvažujem už pomerne dlho, akurát ešte neviem, akú formu by malo mať. Ľudia si napríklad často pýtajú babkine recepty, možno by sa to dalo spojiť aj s nimi. Chcel by som však, aby si to zachovalo aj estetický rozmer a pôsobilo to ucelene.


Uľahčite svojim starým rodičom a rodičom fungovanie a ušetrite. Ak si svojich blízkych s paušálom od O2 vezmete k sebe na faktúru, môžete získať spoľahlivý O2 Internet na doma so zľavou až 100 %. Všetko o ponuke O2 Spolu nájdete na tomto mieste.

Marek Pupák

Je slovenský dokumentárny fotograf, ktorý má na konte viacero ocenení. V júni 2020 vytvoril na Instagrame profil blue.grandma, kde zachytáva život svojej babky a ich vzájomný vzťah. 

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

5 hier, pre ktoré sa oplatí zapojiť do našej súťaže o PlayStation 5

Herné konzoly mnohí poznáme, ale PlayStation 5 prináša z hrania úplne nový zážitok. Napíšte nám, čo by ste si na nej zahrali, a novú PS5 môžete vyhrať.

PlayStation 5 sa herným svetom prehnala ako tornádo, túžia po nej aj menej vášniví hráči, a preto je celosvetovo nedostatkovým tovarom. Nám sa podarilo pre vás čitateľov Sódy jeden kus zohnať, a tak si môžete o novú konzolu zasúťažiť. 

PlayStation 5 je konečne tu a toto sú 4 dôvody, prečo sme sa na novú konzolu tak tešili

Piata generácia obľúbenej konzoly od Sony je vybavená superrýchlymi SSD diskmi, vďaka ktorým sa otravné načítavanie hier stáva prežitkom. Tok dát je taký rýchly, že ani pri graficky najnáročnejších hrách nebudete musieť na nič čakať. 4K je pri PlayStation 5 štandardom, ak ste skutočný fajnšmeker, môžete si zapnúť aj rozlíšenie 4 320p, teda 8K, a zobrať týždeň voľna, aby vás pri hraní nič nerušilo.

Práve skvelý obraz a plynulosť hier robia z PlayStation 5 revolučnú konzolu. Náročným hráčom ponúka nový herný vesmír aj nový ovládač DualSense, ktorého adaptívne spúšte vytvoria pocit  ako pri napínaní tetivy luku či stláčaní pedála počas pretekov v uliciach mesta.

Aby ste si mohli všetky vymoženosti užiť naplno, v hernom katalógu PlayStation 5 nájdete exkluzívne tituly práve pre túto konzolu. My sme pre vás pripravili výber piatich hier ďalšej generácie, na konci ktorého nájdete návod, ako PlayStation 5 vyhrať a ako si niektorú z nich vyskúšať na vlastnej koži.

Demon’s souls − nový zážitok zo starej hry

Kultovú klasiku z roku 2009, ktorá má celý zástup verných fanúšikov, prepracovanú do 4K, hráči označujú za jednu z najlepšie pôsobiacich hier na novom PlayStation 5. Hra Demon’s souls sa teší obrovskej popularite a mnohí hráči zážitok z nej opisujú ako niečo nové, aj napriek tomu, že originál opakovane hrali.

Nadšenie je o to prekvapivejšie, že herné štúdio FromSoftware nespravilo žiadne zásadné zmeny. Hra sa až na pár drobností drží originálu. Drobné vylepšenia, zopár nových predmetov, brnení a zbraní alebo množstvo liečivých bylín sú pre mnohých len kozmetické úpravy. Napriek tomu hru pre prepracovanú grafiku vychvaľujú.

Sackboy: A big adventure − milá skákačka pre všetkých

Sackboyove dobrodružstvá sú roztomilá skákačka, ktorú si zamilujú všetky vekové kategórie. S hlavným hrdinom navštívite rôzne planéty, na ktorých sa budete snažiť prekaziť plány hrôzostrašného zloducha Vexa. Nemusíte sa však báť, že by ste od napätia nemohli zaspať. Táto hra je v prvom rade o zábave.

Celá hra vyzerá, akoby ju navrhoval majiteľ handmade obchodu, čo jej pridáva jedinečný šmrnc. Nechýbajú rôzne vychytávky, ako napríklad topánky, vďaka ktorým budete chodiť po stene, či dizajnové bumerangy. Ako bonus môžete zbierať zvončeky, ktoré viete vymeniť za oblečenie pre svojho Sackboya a spraviť z roztomilej postavičky punkového horolezca.

Spider-Man: Miles Morales − ideálny relax na konci náročného dňa

Najnovšia generácia obľúbeného Spidermana zrejme spôsobí jednu smutnú udalosť. Pri mene Peter Parker sa ľudia začnú pýtať: Kto je to? Miles Morales je totiž vďaka jemnému haptickému ohlasu nového ovládača DualSense taký zážitkový, že len málokto sa bude chcieť vrátiť k predošlým vydaniam populárneho marvelovského hrdinu.

Miles Morales nás v najnovšom Spidermanovi vezme do rodného Harlemu, kde nás zasype kopou tínedžerských problémov. Nechýbajú rôzne novinky, napríklad bioelektrický jed. Spider-Man: Miles Morales môže byť v niektorých momentoch napínavý, no zároveň je relaxom, ktorý potrebujete na konci náročného dňa.

Assassin’s Creed Valhalla − nový rozmer vikinských hier

Obľúbená séria dostala zásadné vikinské pokračovanie. Budete sa udomácňovať v starom Anglicku, zvrhnete miestnych kráľov, vytvoríte  strategické partnerstvá a, samozrejme, budete drancovať mestá a kláštory.

Prečo je Valhalla výnimočným kúskom obľúbenej série? Komplikovaná povaha hlavného hrdinu Eivora, až prekvapivá brutalita a možnosti úprav od tetovania na tvári až po štýl boja. Hry s Vikingmi majú svoje zvláštne čaro a vďaka Assassin’s Creed Valhalla získavajú zase trochu iný rozmer.

Astro’s Playroom

Po prvom pohľade na túto hru sa zrejme budete pýtať, prečo je v tipoch k PlayStation 5. Astro’s Playroom je totiž typ skákačky, ktorá pamätníkov nostalgicky vráti k začiatkom PlayStation.

Čo je na nej potom výnimočné? Mnohí označujú Astro’s Playroom skôr za technologické demo než za plnohodnotnú hru. Je to preto, lebo jej cieľom je popri roztomilej a relaxačnej zábave ukázať v plnej miere, čo dokáže DualSense ovládač. Ťažko sa ten zážitok opisuje. Jednoducho, ak chcete zažiť haptickú extázu, zapnite si Astro’s Playroom.

Ako vyhrať novú PlayStation 5

Na zapojenie do súťaže postačí, keď nám napíšete, ktorú hru by ste si ako prvú zahrali na novej PlayStation 5. Môžete sa inšpirovať priamo v tomto článku, ale akákoľvek hra dostupná na PlayStation 5 je platná. Odpoveď napíšte do pripraveného formulára a uveďte svoje kontaktné údaje.

Ak chcete zvýšiť svoju šancu na výhru, začnite sledovať Sódu aj na našom Instagrame a v losovaní budete dvakrát.

Aby ste sa do súťaže mohli zapojiť, musíte spĺňať aj nasledujúce podmienky:

 • Musíte byť fyzická osoba, ktorá dovŕšila vek 16 rokov.
 • Musíte súhlasiť s podmienkami súťaže a so spracovaním osobných údajov.
          array(4) {
 [0]=>
 array(8) {
  ["field"]=>
  string(15) "campaign_data_1"
  ["required"]=>
  bool(true)
  ["textarea"]=>
  bool(false)
  ["type"]=>
  string(4) "text"
  ["name"]=>
  string(62) "Ktorú hru by ste si ako prvú zahrali na novej PlayStation 5?"
  ["text"]=>
  string(0) ""
  ["error_hlaska"]=>
  string(32) "Najskôr uveďte svoju odpoveď."
  ["options"]=>
  bool(false)
 }
 [1]=>
 array(8) {
  ["field"]=>
  string(4) "name"
  ["required"]=>
  bool(true)
  ["textarea"]=>
  bool(false)
  ["type"]=>
  array(0) {
  }
  ["name"]=>
  string(19) "Uveďte svoje meno:"
  ["text"]=>
  string(0) ""
  ["error_hlaska"]=>
  string(31) "Nezabudnite uviesť svoje meno."
  ["options"]=>
  bool(false)
 }
 [2]=>
 array(8) {
  ["field"]=>
  string(5) "email"
  ["required"]=>
  bool(true)
  ["textarea"]=>
  bool(false)
  ["type"]=>
  array(0) {
  }
  ["name"]=>
  string(20) "Uveďte svoj e-mail:"
  ["text"]=>
  string(0) ""
  ["error_hlaska"]=>
  string(32) "Nezabudnite uviesť svoj e-mail."
  ["options"]=>
  bool(false)
 }
 [3]=>
 array(8) {
  ["field"]=>
  string(9) "podmienky"
  ["required"]=>
  bool(true)
  ["textarea"]=>
  bool(false)
  ["type"]=>
  array(0) {
  }
  ["name"]=>
  string(0) ""
  ["text"]=>
  string(309) "Súhlasím s podmienkami súťaže a so spracovaním osobných údajov."
  ["error_hlaska"]=>
  string(92) "Najskôr potvrďte svoj súhlas s podmienkami súťaže a so spracovaním osobných údajov."
  ["options"]=>
  bool(false)
 }
}
        

Vyhrajte revolučnú hernú konzolu PlayStation 5

Najskôr uveďte svoju odpoveď.
Nezabudnite uviesť svoje meno.
Zadajte svoj e-mail v tvare nieco@nieco.sk
Najskôr potvrďte svoj súhlas s podmienkami súťaže a so spracovaním osobných údajov.

Odpovede posielajte do nedele 13. júna 2021. V pondelok 14. júna 2021 spomedzi všetkých odpovedí vyžrebujeme jedného výhercu, ktorého budeme o spôsobe odovzdania výhry informovať prostredníctvom e-mailu.


Ak si spojíte viac paušálov na jednu faktúru, môžete získať zľavu na stabilný internet až do 100 % a užívať si nové hry na PS5 bez sekania a čakania aj online.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Nestrácajte čas a energiu. Týchto 5 smartfónov vás poteší rýchlym nabíjaním

Čítaj viac

Aké slúchadlá si vybrať k smartfónu? Poradíme vám, na čo všetko treba myslieť

Čítaj viac

Ako platiť menej za internet? Spojte si služby na jednu faktúru a získajte zľavu až 100 %

Čítaj viac