Redakcia Sódy odporúča: Tieto miesta na strednom Slovensku stoja za navštívenie

Chystáte sa navštíviť stredné Slovensko? Nechajte sa inšpirovať výberom miest našej redakcie.

Redakcia Sódy sídli síce v hlavnom meste, ale takmer nikto z Bratislavy nepochádza. Často cestujeme domov aj na rôzne miesta, ktoré chceme v rámci Slovenska spoznať. Z redakčných tipov na zaujímavé miesta sme preto zostavili článok o miestach, ktoré si na strednom Slovensku určite nenechať ujsť.

Špania Dolina a Pustý hrad – Simona Lichá

Redaktorka Simona odporúča Španiu dolinu. „Pre mňa je to zakaždým prechádzka rozprávkou. Len pár kilometrov od Banskej Bystrice a pritom úplne iný svet. Chalupy, super jedlo, história, príroda aj výhľady,“ vymenúva. Ísť môžete aj po  tzv. banskom okruhu, ktorý predstavuje náučnú prechádzku.


Do pozornosti dáva aj Barborskú cestu, ktorá vznikla len v roku 2015. „Je to 190 km dlhý okruh cez banské mestá a prírodu stredného Slovenska. Stačí sledovať žlté značky na stromoch a podstúpiť ju môžete na bicykli alebo pešo,“ vysvetľuje.

Simona odporúča navštíviť aj Pustý hrad vo Zvolene, na ktorý sa jej viažu pekné spomienky z detstva. Je to miesto, ktoré sa oplatí navštíviť pre pekné výhľady a rozsiahle zrúcaniny, ktoré patria k najväčším v Európe. Niekedy tu dokonca môžete pri práci zastihnúť aj archeológov.

Jej ďalšia spomienka na detstvo sa viaže na Badínsky prales, ktorý sa pri potulkách regiónom oplatí zažiť tiež. „Tento čarovný prales je jedným z najstarších chránených území u nás. Žije v ňom veľa chránených zvierat.” Vstup na toto miesto je však obmedzený a možný len so sprievodom.

Posledným tipom od Simony na návštevu je stredoeurópsky úkaz, ktorým skalný hríb Čertova skala nepochybne je.

Martinské hole – Viktória Mirvajová

Pre editorku Viky sú jednoznačnou voľbou Martinské hole a z nich výstup na vrch Minčol.

„Nechodieva tam až tak veľa ľudí a je to pekná túra, počas ktorej idete cez les, aj pomedzi čučoriedkové kríky, aj po hrebeni a výhľad odtiaľ je naozaj parádny,“ opisuje.

Za návštevu podľa nej určite stojí aj Národná kultúrna pamiatka Kalište. „Sú to pozostatky dediny vypálenej nacistami. Tam si naozaj uvedomíš, že tá vojna sa odohrávala tu,“ dopĺňa.

Archeologický skanzen Havránok – Tomáš Beňadik

Pre editora Tomáša predstavuje nezabudnuteľné miesto Archeologický skanzen Havránok pri Liptovskej Mare.


„Je to jedno z dvoch miest v Európe, kde je doložené keltské obetisko. Súčasťou skanzenu je okrem obetiska aj zrekonštruované obydlie z mladšej doby železnej, strážna veža a na vrchole kopčeka sa nachádza pôdorys stredovekého hrádku,“ vysvetľuje.

Hrad Čabraď – Alina Grechkina

Alina, ktorá v rámci Sódy zodpovedá za témy venované mobilným zariadeniam, odporúča navštíviť zrúcaninu hradu Čabraď z 13. storočia. „Je to veľmi ambientné miesto. Keď sme ho navštívili, bolo tam úplné ticho a v okolí nikto nebol, až som sa bála, bolo to trochu ako z hororu,“ smeje sa.

Foto: Radovan Hlavatý

Zaujímavosťou je, že čabradský hradný vrch a jeho okolie je národnou prírodnou rezerváciou s najbohatším výskytom plazov na území Slovenska. Žije tu najmä veľa užoviek.

Skanzeny, kostoly aj jaskyne – Tomáš Paulík

Kolega Tomáš, ktorý sa v rámci Sódy stará o náš Facebook a venuje sa aj písaniu, vytiahol z rukáva hneď niekoľko tipov na výlety.

„Skanzen v Pribyline, kostol Svätý Kríž alebo kostol v Hronseku, historická železnica a skanzen vo Vychylovke, Demänovská jaskyňa slobody, Demänovská ľadová jaskyňa, Mlyny oblazy v Kvačianskej doline, kláštor v Hronskom Beňadiku, železnica v Čiernom Balogu, mincovňa v Kremnici, Vlkolínec, Čičmany, skanzen v Martine, Zámok vo Vígľaši, Janošíkove diery, hrad Modrý Kameň aj hrad v Slovenskej Ľupči, Harmanecká jaskyňa či Likavský hrad. Je toho veľa, čo sa dá na strednom Slovensku vidieť,” smeje sa Tomáš.

Mesto, príroda a nádherné výhľady za jediný víkend – Veronika Pilátová

Veronika, ktorá pre Sódu píše i fotí, pochádza zo stredného Slovenska a naplánovala trasu v okolí svojho rodného kraja, ktorá vás určite nebude nudiť.

„Začnite na Vršatci. Sú to skaly nachádzajúce sa v Bielych Karpatoch, kde sa vyhnete masám a zažijete krásne výhľady na starú zrúcaninu hradu a okolie. O pár kilometrov ďalej sa na hrade Lednica nachádza najvyššia prírodná rozhľadňa na Slovensku. Určite nevynechajte horskú chatu Kohútka. Majú tam tie najchutnejšie parené buchty v celom šírom kraji,” opisuje Veronika.


„Potom pokračujte Manínskou tiesňavou, najužším kaňonom na Slovensku, a nevynechajte ani Súľovské skaly, kde nedávno pribudla aj obľúbená a mimoriadne fotogenická atrakcia Zraková pyramída. Ak túžite po kultúre, zájdite do neďalekej Žiliny, kde sa okrem divadla o umelecký zážitok najnovšie stará aj Nová synagóga Žilina,” približuje.

„Za Orlojom nemusíte chodiť až do Prahy, jeho slovenská verzia sa nachádza v Starej Bystrici. Oddych a relax si užijete uprostred hôr v Rajeckých Tepliciach. Za tradíciami, jedlom a folklórom sa vyberte do Čičmian. Ak vám bude málo, obujte si turistické topánky a pokračujte do výšin na Strážov, najvyšší vrch Strážovských vrchov,” opisuje trasu.

Toto všetko sa dá podľa Veroniky stihnúť za jeden víkend. Komu sa nelení, stihne aj južnejšie položené Bojnice. „Za návštevu stojí nielen samotný zámok, ale aj Múzeum praveku, Prepoštská jaskyňa a Vyhliadková veža Bojnice s parádnym výhľadom,” uzatvára.

Objavovať krásy Slovenska je fajn, no doma je len doma. A tam teraz môžete mať aj neobmedzený a spoľahlivý O2 Internet na doma, ktorý je dostupný už pre 96 % z vás. Viac informácií nájdete na www.o2.sk/internet-na-doma.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

10 slovenských múzeí, ktoré sa oplatí preskúmať

Zvažujete menší výlet, no neviete, kam sa vybrať? Navštívte niektoré z pekných slovenských múzeí.

Keď sa vonku ochladí, neznamená to, že musíte zostať sedieť pred televízorom. Skúste dať šancu slovenským múzeám. Mnohé z nich ponúkajú zaujímavé spôsoby, ako stráviť s rodinou príjemné chvíle. Vybrali sme pre vás desiatku múzeí, ktoré určite stoja za návštevu.

Podeľte sa o svoje zážitky z návštev slovenských múzeí vďaka rýchlej 4G sieti od O2. Viac informácií

Múzeum Slovenského národného povstania v Banskej Bystrici

Múzeum Slovenského národného povstania sa nachádza v Banskej Bystrici – v meste, kde 29. augusta 1944 vypuklo druhé najväčšie protifašistické povstanie v Európe. Monumentálna budova, v ktorej sídli, je v strede symbolicky predelená a predstavuje tragický zlom v dejinách – 2. svetovú vojnu. Súčasťou múzea je aj skanzen ťažkej bojovej techniky, ktorý sa nachádza v areáli pamätníka.

Múzeum dopravy v Bratislave

Bratislavské Múzeum dopravy sleduje historický vývoj áut a ich predchodcov. V zbierke nájdete zopár skutočne pozoruhodných starých kúskov – prvé motorové vozidlá, ktoré sa ponášajú skôr na koče, krásne veterány, staré autobusy aj pretekárske tátoše. Ak vás fascinuje technika a história, toto múzeum by ste určite mali navštíviť.

Mincovňa v Kremnici

Kremnická mincovňa je jedným z najstarších nepretržite fungujúcich podnikov na svete. Mincové produkty vyrába už od roku 1328, teda takmer sedem storočí. Jej súčasťou je expozícia historických raziacich strojov, ktoré razili mince pre desiatky štátov z celého sveta.

Múzeum bábkarských kultúr a hračiek na hrade Modrý Kameň

Na hrade Modrý Kameň sa nachádza skutočne originálne múzeum, ktoré sa zameriava na históriu bábkového divadla a hračiek. Ak toto malebné miesto navštívite, môžete si prezrieť napríklad najstaršiu hračku nájdenú na území Slovenska z roku 1500 pred naším letopočtom, krásne tradičné marionety slovenských kočovných bábkarov, ale aj viaceré televízne hviezdy – Drobčeka z Matelka či Kuka z relácie Od Kuka do Kuka. Zaslúžené prázdniny si tu v skvelej spoločnosti užívajú aj obľúbené O2 maňušky.

Východoslovenské múzeum v Košiciach

Východoslovenské múzeum v Košiciach je jedno z najstarších a najvýznamnejších múzeí na Slovensku. V súčasnosti ponúka viacero pútavých expozícií ako Košický zlatý poklad v historickej budove múzea alebo výstavy Miklušovská väznica a Katov byt, Dom remesiel či Kazematy. Súčasťou múzea je aj Pamätný dom Františka II. Rákocziho – Rodošto, ktorý nájdete v areáli Katovej bašty.

Užitočný tip: Naplánujte si návštevu múzea na prvú nedeľu v mesiaci. Práve vtedy má totiž väčšina múzeí voľný vstup.

Prírodovedné múzeum v Bratislave

Prírodovedné múzeum sa nachádza na nábreží Dunaja v sídelnej budove Slovenského národného múzea. Disponuje zbierkou približne 2,5 milióna predmetov, čo ho zaraďuje medzi významné európske prírodovedné múzeá. Pútavé exponáty ako model dinosaura z Vysokých Tatier či šesťmetrová dunajská ryba vyza a množstvo ďalších určite zaujmú deti aj dospelých.

Banské múzeum v prírode v Banskej Štiavnici

Banské múzeum v prírode sa nachádza na okraji Banskej Štiavnice pod tajchom Klinger. Ako najstaršia a najrozsiahlejšia banícka expozícia na Slovensku ukazuje vývoj baníctva od stredoveku až po súčasnosť. Najzaujímavejšou časťou je unikátna podzemná prehliadka štôlne Bartolomej, ktorú návštevníci absolvujú vystrojení prilbou, plášťom a lampou.

Múzeum na zámku v Bojniciach

Bojnický zámok je jedna z najromantickejších a najnavštevovanejších kultúrnych pamiatok v strednej Európe. V súlade so želaním jej posledného majiteľa grófa Pálffyho dnes zámok slúži ako múzeum, ktoré určite stojí za návštevu. Okrem nádherne zdobeného interiéru je zaujímavou súčasťou prehliadky aj návšteva travertínovej jaskyne v hradnom podzemí.

Slovenské múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva v Liptovskom Mikuláši

Celoslovenské špecializované múzeum tvoria dve základné expozície. Prvá sa venuje slovenskej prírode so zameraním na chránené druhy, druhá zase jaskyniam a jaskyniarstvu. Samostatná časť je vyhradená aktivitám človeka v prírode, či už hospodárskym alebo voľnočasovým. Súčasťou prehliadky je aj možnosť vystúpiť na rozhľadňu, odkiaľ sa ponúka malebný výhľad na dominanty Liptovského Mikuláša a na okolité hory.

Múzeum TANAP-u v Tatranskej Lomnici

Už takmer 50 rokov víta návštevníkov Múzeum Tatranského národného parku (skrátene TANAP) v budove, ktorá má svojím trojuholníkovým tvarom pripomínať štíty Tatier. Jednotlivé expozície predstavujú návštevníkom tatranskú prírodu, dejiny osídľovania Tatier, ako aj hmotnú a duchovnú kultúru ľudu z podtatranských a tatranských obcí.

Podeľte sa o svoje zážitky zo spoznávania slovenských múzeí vďaka rýchlemu a spoľahlivému mobilnému internetu od O2, ktorý je vďaka 4G sieti dostupný už pre 97 % obyvateľov Slovenska. Viac informácií nájdete na www.o2.sk/4g.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

20 skvelých darčekov z ponuky O2

Hľadáte prekvapenia pod vianočný stromček pre svojich blízkych? V ponuke O2 nájdete oveľa viac ako len mobilné telefóny a príslušenstvo. Vybrali sme pre vás to najlepšie.

Vianoce už klopú na dvere a okrem dobrého jedla a príjemne stráveného času s rodinou sú ich súčasťou aj vianočné darčeky. Ak si nakupovanie nenechávate až na deň D, chcete mať darčeky vybrané, kúpené a zabalené v dostatočnom predstihu a posledné dni pred sviatkami stráviť bez stresu, inšpirujte naším pestrým výberom.

Netrafia sa občas vaši blízki pri výbere darčeka? Pomôžte im a vytvorte si svoj wishlist. Chcem vedieť viac

Multimediálne centrum Xiaomi Mi Box S

Multimediálne centrum, ktoré rozšíri možnosti vášho televízora. Zariadenie funguje na operačnom systéme Android, takže všetky vaše obľúbené aplikácie môžete používať aj na TV. Nechýba ani funkcia zrkadlenia obsahu z mobilného telefónu či notebooku. Xiaomi Mi Box S je navyše vybavený špičkovým dekodérom, ktorý sa postará o obraz v 4K rozlíšení.

TV Sony Bravia 49″

Smart televízia Sony Bravia 49″ s rozlíšením 4K HDR a technológiou 4K X-RealityTM PRO vtiahne do sveta realistických a živých farieb naozaj každého. Čistý zvuk zaručí funkcia ClearAudio+, vďaka ktorej si ho užijete aj pri počúvaní hudby cez aplikáciu YouTube.

Herná konzola Xbox One S

Herná konzola a multimediálne zariadenie v jednom. Xbox One S je menšia ako ostatné konzoly, no výkonom nezaostáva. Okrem perfektného herného zážitku, ktorý si vďaka HDR technológii vychutnáte v živých farbách, môžete cez Xbox sledovať obľúbené videá, filmy či surfovať po internete.

Herná konzola Playstation 4

Herná konzola Playstation 4 od spoločnosti Sony je snom každého vášnivého hráča. Zaujme nielen svojím dizajnom, ale najmä technológiami. Vynikajúci výkon, špičková HDR grafika a ergonomický ovládač DualShock 4 vás prenesú do bohatého sveta hier a exkluzivít dostupných výhradne pre túto hernú konzolu. Navyše cez ňu môžete sledovať videá, filmy a surfovať po internete.

Herný notebook Lenovo Legion Y540

Nadupaný herný notebook Lenovo Legion Y540 nadchne každého vášnivého hráča. Špičkový procesor Intel Core i5, 4 GB grafická karta NVIDIA GeForce GTX 1650 a 16 GB operačná pamäť vytvoria perfektné prostredie aj pre tie najnovšie herné tituly.

Notebook Lenovo IdeaPad S145-15AST

Štýlový notebook Lenovo IdeaPad S145-15AST s ľahkou konštrukciou ponúka dostatočný výkon na každodenné používanie. Napriek hmotnosti len 1,8 kg disponuje veľkou batériou, ktorá zabezpečí výdrž 4,5 hodiny, čo oceníte najmä pri cestovaní.

Bezdrôtové slúchadlá Sony WH-XB900N

Špičkové bezdrôtové slúchadlá Sony WH-XB900N ešte viac zintenzívnia zážitok z počúvania hudby a pri sledovaní filmu alebo seriálu vás doslova vtiahnu do deja. Vďaka svojej dynamickej konštrukcii perfektne držia na hlave. Ak by ste chceli slúchadlá použiť pri zariadení bez podpory Bluetooth, oceníte aj pribalený kábel s 3,5 mm jackom.

Bezdrôtový reproduktor JBL Flip 5

Robustný bezdrôtový reproduktor JBL Flip 5 s výkonom až 20 W sa vyznačuje elegantným dizajnom a veľmi precíznou reprodukciou zvuku. Na jedno dobitie vám zabezpečí hudbu až na 12 hodín a vďaka podpore rýchleho dobíjania ho na 100 % dobijete za necelé 2,5 hodiny. Použitie v akýchkoľvek podmienkach zaistí certifikát IPX7, vďaka ktorému je reproduktor vodoodolný.

Holiaci strojček Xiaomi Mi Electric Shaver

Elektrický holiaci strojček Xiaomi Mi Electric Shaver je určený na mokré aj suché holenie. Perfektné 360° holenie dosiahnete vďaka 135 zubom a 15 súpravám čepieľok. Okrem holenia je jednoduchá aj údržba. Vďaka certifikátu IPX7 ho môžete umyť pod tečúcou vodou.

Apple Watch Series 5

Nová generácia štýlových hodiniek Watch Series 5 prináša režim Always On, ktorý zachováva takmer nezmenenú čitateľnosť Retina displeja, aj keď má úplne vypnuté podsvietenie. Vďaka technológii LTPO majú hodinky aj napriek zvýšenej energetickej záťaži rovnakú životnosť batérie ako predchádzajúce verzie.

Huawei Watch GT2

Okrem nadčasového vzhľadu vám smart hodinky Huawei Watch GT2 prinesú aj všestrannosť. Hodia sa na každodenné nosenie aj na aktívny život vďaka funkciám ako merač tepu, spánku či fitnes aktivít. Navyše vydržia až 14 dní na jedno nabitie.

Xiaomi Amazfit GTR

Originálne a mierne športovo zamerané smart hodinky Xiaomi Amazfit GTR ponúkajú skvelý displej, výdrž aj výbavu za príjemnú cenu. Odolnosť proti vode majú až 5 ATM, takže sa s nimi môžete ponoriť až do hĺbky 50 m.

Xiaomi Ninebot Mini

Dvojkolesový prostriedok Xiaomi Ninebot Mini vám umožní prejsť na jedno dobitie vzdialenosť maximálne 22 km pri najvyššej rýchlosti 16 km/h. Stačí sa nakloniť vpred a jazda sa môže začať. Ovládanie je jednoduché a bezpečné vďaka kombinácii presných senzorov, ovládacích algoritmov a výkonných procesorov.

Ninebot by Segway KickScooter ES1

Ľahká a vďaka hliníkovej konštrukcii pevná hi-end elektrokolobežka Ninebot by Segway KickScooter ES1, ktorú si zamilujete. Na jedno dobitie prejdete vzdialenosť maximálne 25 km pri najvyššej rýchlosti 20 km/h. Vo výbave nájdete LED osvetlenie, nastaviteľný tempomat či dokonca elektronickú brzdu s ABS systémom.

Lego Strašidelná stredná škola v Newbury

Interaktívna stavebnica Lego Strašidelná stredná škola v Newbury prinesie vašim deťom nové dobrodružstvá. Stačí postaviť stavebnicu, stiahnuť si mobilnú aplikáciu a zábava sa môže začať. V aplikácii budú vaše deti sledovať, ako svet stavebnice ožije – vďaka nej budú riešiť rôzne záhady a hlavolamy či chytať duchov.

Lego Technic RC Extrémny teréniak 4 × 4

Zabudnite na bežné auto na ovládanie. Tento RC Extrémny teréniak 4 × 4 od Lego Technic si budú musieť vaše deti najskôr zložiť z takmer tisíc dielov stavebnice. Jej súčasťou sú aj veľké pneumatiky na zdolanie akéhokoľvek terénu a inteligentný rozbočovač s tromi motormi a pohonom 4 × 4. Auto možno plne ovládať cez mobilnú aplikáciu.

Zubná kefka Xiaomi Sonic Electric

Šikovná sonická zubná kefka Xiaomi Sonic Electric sa postará o kvalitné hĺbkové čistenie zubov s vysokým komfortom. Vďaka šiestim senzorom dokáže rozpoznať gestá, oblasť a dĺžku čistenia zubov. Na konci vyhodnotí dáta, vďaka čomu sa dozviete, ako dobre ste si zuby vyčistili a ktoré miesta ste pri čistení vynechali.

Robotický vysávač Xiaomi Mi

Šikovný robotický vysávač Xiaomi Mi s vysokým výkonom na čistenie podláh a kobercov. Jeho plne automatická prevádzka vám ušetrí veľa času a celý byt povysávate bez kvapky potu. Poteší ovládanie pomocou mobilnej aplikácie.

Dron Dji Tello Ryze

Cenovo dostupný dron Dji Tello Ryze s kompaktnými rozmermi má hmotnosť len 80 g. O stabilný a kvalitný prenos obrazu sa starajú dve antény SmartSwitch 2. Dron je vhodný aj pre začiatočníkov a na jedno dobitie vydrží letieť až 13 minút.

Xiaomi Mi Drone Mini

Malý, kompaktný a odolný dron Xiaomi Mi Drone Mini, vhodný aj pre začiatočníkov, disponuje 720p kamerou, ktorá poskytuje prenos v reálnom čase. Je vhodný aj na lietanie v interiéri, pričom dosah ovládania je do 50 m. Maximálna výška letu je 25 m a čas letu 9 až 10 minút.

Netrafia sa občas vaši blízki pri výbere darčeka? Pomôžte im. Vyberte si z ponuky O2 svoj vysnívaný darček a modrý operátor im naznačí, po čom túžite.

Aj tieto darčeky môžete mať k akémukoľvek O2 SMART Paušálu alebo k O2 Dátam na začiatok od 0 €. Kompletnú ponuku nájdete na www.o2.sk.


5 smartfónov, ku ktorým dostanete v O2 aj druhý mobil

Čítaj viac

Nové tváre O2 Luddo a Moya spoznávajú svet ľudí

Čítaj viac

Vyskúšali sme štýlový Honor 9X s vysúvacou selfie kamerou. Komu sa najviac oplatí?

Čítaj viac