Redakcia Sódy odporúča: Tieto miesta na strednom Slovensku stoja za navštívenie

Chystáte sa navštíviť stredné Slovensko? Nechajte sa inšpirovať výberom miest našej redakcie.

Redakcia Sódy sídli síce v hlavnom meste, ale takmer nikto z Bratislavy nepochádza. Často cestujeme domov aj na rôzne miesta, ktoré chceme v rámci Slovenska spoznať. Z redakčných tipov na zaujímavé miesta sme preto zostavili článok o miestach, ktoré si na strednom Slovensku určite nenechať ujsť.

Špania Dolina a Pustý hrad – Simona Lichá

Redaktorka Simona odporúča Španiu dolinu. „Pre mňa je to zakaždým prechádzka rozprávkou. Len pár kilometrov od Banskej Bystrice a pritom úplne iný svet. Chalupy, super jedlo, história, príroda aj výhľady,“ vymenúva. Ísť môžete aj po  tzv. banskom okruhu, ktorý predstavuje náučnú prechádzku.


Do pozornosti dáva aj Barborskú cestu, ktorá vznikla len v roku 2015. „Je to 190 km dlhý okruh cez banské mestá a prírodu stredného Slovenska. Stačí sledovať žlté značky na stromoch a podstúpiť ju môžete na bicykli alebo pešo,“ vysvetľuje.

Simona odporúča navštíviť aj Pustý hrad vo Zvolene, na ktorý sa jej viažu pekné spomienky z detstva. Je to miesto, ktoré sa oplatí navštíviť pre pekné výhľady a rozsiahle zrúcaniny, ktoré patria k najväčším v Európe. Niekedy tu dokonca môžete pri práci zastihnúť aj archeológov.

Jej ďalšia spomienka na detstvo sa viaže na Badínsky prales, ktorý sa pri potulkách regiónom oplatí zažiť tiež. „Tento čarovný prales je jedným z najstarších chránených území u nás. Žije v ňom veľa chránených zvierat.” Vstup na toto miesto je však obmedzený a možný len so sprievodom.

Posledným tipom od Simony na návštevu je stredoeurópsky úkaz, ktorým skalný hríb Čertova skala nepochybne je.

Martinské hole – Viktória Mirvajová

Pre editorku Viky sú jednoznačnou voľbou Martinské hole a z nich výstup na vrch Minčol.

„Nechodieva tam až tak veľa ľudí a je to pekná túra, počas ktorej idete cez les, aj pomedzi čučoriedkové kríky, aj po hrebeni a výhľad odtiaľ je naozaj parádny,“ opisuje.

Za návštevu podľa nej určite stojí aj Národná kultúrna pamiatka Kalište. „Sú to pozostatky dediny vypálenej nacistami. Tam si naozaj uvedomíš, že tá vojna sa odohrávala tu,“ dopĺňa.

Archeologický skanzen Havránok – Tomáš Beňadik

Pre editora Tomáša predstavuje nezabudnuteľné miesto Archeologický skanzen Havránok pri Liptovskej Mare.


„Je to jedno z dvoch miest v Európe, kde je doložené keltské obetisko. Súčasťou skanzenu je okrem obetiska aj zrekonštruované obydlie z mladšej doby železnej, strážna veža a na vrchole kopčeka sa nachádza pôdorys stredovekého hrádku,“ vysvetľuje.

Hrad Čabraď – Alina Grechkina

Alina, ktorá v rámci Sódy zodpovedá za témy venované mobilným zariadeniam, odporúča navštíviť zrúcaninu hradu Čabraď z 13. Storočia. „Je to veľmi ambientné miesto. Keď sme ho navštívili, bolo tam úplné ticho a v okolí nikto nebol, až som sa bála, bolo to trochu ako z hororu,“ smeje sa.

Foto: Radovan Hlavatý

Zaujímavosťou je, že čabradský hradný vrch a jeho okolie je národnou prírodnou rezerváciou s najbohatším výskytom plazov na území Slovenska. Žije tu najmä veľa užoviek.

Skanzeny, kostoly aj jaskyne – Tomáš Paulík

Kolega Tomáš, ktorý sa v rámci Sódy stará o náš Facebook a venuje sa aj písaniu, vytiahol z rukáva hneď niekoľko tipov na výlety.

„Skanzen v Pribyline, kostol Svätý Kríž alebo kostol v Hronseku, historická železnica a skanzen vo Vychylovke, Demänovská jaskyňa slobody, Demänovská ľadová jaskyňa, Mlyny oblazy v Kvačianskej doline, kláštor v Hronskom Beňadiku, železnica v Čiernom Balogu, mincovňa v Kremnici, Vlkolínec, Čičmany, skanzen v Martine, Zámok vo Vígľaši, Janošíkove diery, hrad Modrý Kameň aj hrad v Slovenskej Ľupči, Harmanecká jaskyňa či Likavský hrad. Je toho veľa, čo sa dá na strednom Slovensku vidieť,” smeje sa Tomáš.

Mesto, príroda a nádherné výhľady za jediný víkend – Veronika Pilátová

Veronika, ktorá pre Sódu píše i fotí, pochádza zo stredného Slovenska a naplánovala trasu v okolí svojho rodného kraja, ktorá vás určite nebude nudiť.

„Začnite na Vršatci. Sú to skaly nachádzajúce sa v Bielych Karpatoch, kde sa vyhnete masám a zažijete krásne výhľady na starú zrúcaninu hradu a okolie. O pár kilometrov ďalej sa na hrade Lednica nachádza najvyššia prírodná rozhľadňa na Slovensku. Určite nevynechajte horskú chatu Kohútka. Majú tam tie najchutnejšie parené buchty v celom šírom kraji,” opisuje Veronika.


„Potom pokračujte Manínskou tiesňavou, najužším kaňonom na Slovensku, a nevynechajte ani Súľovské skaly, kde nedávno pribudla aj obľúbená a mimoriadne fotogenická atrakcia Zraková pyramída. Ak túžite po kultúre, zájdite do neďalekej Žiliny, kde sa okrem divadla o umelecký zážitok najnovšie stará aj Nová synagóga Žilina,” približuje.

„Za Orlojom nemusíte chodiť až do Prahy, jeho slovenská verzia sa nachádza v Starej Bystrici. Oddych a relax si užijete uprostred hôr v Rajeckých Tepliciach. Za tradíciami, jedlom a folklórom sa vyberte do Čičmian. Ak vám bude málo, obujte si turistické topánky a pokračujte do výšin na Strážov, najvyšší vrch Strážovských vrchov,” opisuje trasu.

Toto všetko sa dá podľa Veroniky stihnúť za jeden víkend. Komu sa nelení, stihne aj južnejšie položené Bojnice. „Za návštevu stojí nielen samotný zámok, ale aj Múzeum praveku, Prepoštská jaskyňa a Vyhliadková veža Bojnice s parádnym výhľadom,” uzatvára.

Objavovať krásy Slovenska je fajn, no doma je len doma. A tam teraz môžete mať aj neobmedzený a spoľahlivý O2 Internet na doma, ktorý je dostupný už pre 96 % z vás. Viac informácií nájdete na www.o2.sk/internet-na-doma.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

10 slovenských múzeí, ktoré sa oplatí preskúmať

Zvažujete menší výlet, no neviete, kam sa vybrať? Navštívte niektoré z pekných slovenských múzeí.

Sneh a dážď ešte nemusia znamenať, že musíte zostať sedieť pred televízorom. Ak počasie vonku neveští nič dobré, dajte šancu slovenským múzeám. Mnohé z nich ponúkajú zaujímavé spôsoby, ako stráviť s rodinou príjemné chvíle. Vybrali sme pre vás desiatku múzeí, ktoré určite stoja za návštevu.

Užite si rýchly a spoľahlivý O2 Internet na doma aj v mestách, v ktorých sa nachádzajú zaujímavé múzeá. Viac informácií

Múzeum Slovenského národného povstania v Banskej Bystrici

Múzeum Slovenského národného povstania sa nachádza v Banskej Bystrici – v meste, kde 29. augusta 1944 vypuklo druhé najväčšie protifašistické povstanie v Európe. Monumentálna budova, v ktorej sídli, je v strede symbolicky predelená a predstavuje tragický zlom v dejinách – 2. svetovú vojnu. Súčasťou múzea je aj skanzen ťažkej bojovej techniky, ktorý sa nachádza v areáli pamätníka.

 • Otváracie hodiny: utorok až nedeľa (9.00 až 16.00 hod.)
 • Základné vstupné: 2 €

Múzeum dopravy v Bratislave

Bratislavské Múzeum dopravy sleduje historický vývoj áut a ich predchodcov. V zbierke nájdete zopár skutočne pozoruhodných starých kúskov – prvé motorové vozidlá, ktoré sa ponášajú skôr na koče, krásne veterány, staré autobusy aj pretekárske tátoše. Ak vás fascinuje technika a história, toto múzeum by ste určite mali navštíviť.

 • Otváracie hodiny: utorok až nedeľa (10.00 až 17.00 hod.)
 • Základné vstupné: 4 €

Mincovňa v Kremnici

Kremnická mincovňa je jedným z najstarších nepretržite fungujúcich podnikov na svete. Mincové produkty vyrába už od roku 1328, teda takmer sedem storočí. Jej súčasťou je expozícia historických raziacich strojov, ktoré razili mince pre desiatky štátov z celého sveta.

 • Otváracie hodiny: celá expozícia pondelok až piatok (vstupy o 9.00, 11.00 a o 12.30 hod.), stará raziareň aj počas víkendu (vstupy o 9.00, 10.00 a o 11.00 hod.)
 • Základné vstupné: 2,70 €

Múzeum bábkarských kultúr a hračiek na hrade Modrý Kameň

Na hrade Modrý Kameň sa nachádza skutočne originálne múzeum, ktoré sa zameriava na históriu bábkového divadla a hračiek. Ak toto malebné miesto navštívite, môžete si prezrieť napríklad najstaršiu hračku nájdenú na území Slovenska z roku 1500 pred naším letopočtom, krásne tradičné marionety slovenských kočovných bábkarov, ale aj viaceré televízne hviezdy – Drobčeka z Matelka či Kuka z relácie Od Kuka do Kuka. Zaslúžené prázdniny si tu v skvelej spoločnosti užívajú aj obľúbené O2 maňušky.

 • Otváracie hodiny: pondelok až piatok (8.00 až 15.00 hod.)
 • Kompletná prehliadka: 5,40 €

Východoslovenské múzeum v Košiciach

Východoslovenské múzeum v Košiciach je jedno z najstarších a najvýznamnejších múzeí na Slovensku. V súčasnosti ponúka viacero pútavých expozícií ako Košický zlatý poklad v historickej budove múzea alebo výstavy Miklušovská väznica a Katov byt, Dom remesiel či Kazematy. Súčasťou múzea je aj Pamätný dom Františka II. Rákocziho – Rodošto, ktorý nájdete v areáli Katovej bašty.

 • Otváracie hodiny: utorok až sobota (9.00 až 17.00 hod.), nedeľa (14.00 až 18.00 hod.)
 • Základné vstupné: Košický zlatý poklad 3 €, expozície v areáli Katovej bašty 3 €

Užitočný tip: Naplánujte si návštevu múzea na prvú nedeľu v mesiaci. Práve vtedy má totiž väčšina múzeí voľný vstup.

Prírodovedné múzeum v Bratislave

Prírodovedné múzeum sa nachádza na nábreží Dunaja v sídelnej budove Slovenského národného múzea. Disponuje zbierkou približne 2,5 milióna predmetov, čo ho zaraďuje medzi významné európske prírodovedné múzeá. Pútavé exponáty ako model dinosaura z Vysokých Tatier či šesťmetrová dunajská ryba vyza a množstvo ďalších určite zaujmú deti aj dospelých.

 • Otváracie hodiny: utorok až nedeľa (9.00 až 17.00 hod.)
 • Základné vstupné: 4 €

Banské múzeum v prírode v Banskej Štiavnici

Banské múzeum v prírode sa nachádza na okraji Banskej Štiavnice pod tajchom Klinger. Ako najstaršia a najrozsiahlejšia banícka expozícia na Slovensku ukazuje vývoj baníctva od stredoveku až po súčasnosť. Najzaujímavejšou časťou je unikátna podzemná prehliadka štôlne Bartolomej, ktorú návštevníci absolvujú vystrojení prilbou, plášťom a lampou.

 • Otváracie hodiny: streda až nedeľa o 9.00, 12.00 a o 15.00 hod.
 • Základné vstupné: 6 €

Múzeum na zámku v Bojniciach

Bojnický zámok je jedna z najromantickejších a najnavštevovanejších kultúrnych pamiatok v strednej Európe. V súlade so želaním jej posledného majiteľa grófa Pálffyho dnes zámok slúži ako múzeum, ktoré určite stojí za návštevu. Okrem nádherne zdobeného interiéru je zaujímavou súčasťou prehliadky aj návšteva travertínovej jaskyne v hradnom podzemí.

 • Otváracie hodiny: utorok až nedeľa (9.00 až 15.00 hod.)
 • Kompletná prehliadka: 9 €

Slovenské múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva v Liptovskom Mikuláši

Celoslovenské špecializované múzeum tvoria dve základné expozície. Prvá sa venuje slovenskej prírode so zameraním na chránené druhy, druhá zase jaskyniam a jaskyniarstvu. Samostatná časť je vyhradená aktivitám človeka v prírode, či už hospodárskym alebo voľnočasovým. Súčasťou prehliadky je aj možnosť vystúpiť na rozhľadňu, odkiaľ sa ponúka malebný výhľad na dominanty Liptovského Mikuláša a na okolité hory.

 • Otváracie hodiny: pondelok až piatok okrem utorka (9.00 až 17.00 hod.), sobota (10.00 až 16.00 hod.), nedeľa (9.00 až 11.00 – len na objednávku pre min. 20 osôb)
 • Základné vstupné: 7 €

Múzeum TANAP-u v Tatranskej Lomnici

Už takmer 50 rokov víta návštevníkov Múzeum Tatranského národného parku (skrátene TANAP) v budove, ktorá má svojím trojuholníkovým tvarom pripomínať štíty Tatier. Jednotlivé expozície predstavujú návštevníkom tatranskú prírodu, dejiny osídľovania Tatier, ako aj hmotnú a duchovnú kultúru ľudu z podtatranských a tatranských obcí.

 • Otváracie hodiny: denne (8.30 až 16.00 hod.)
 • Základné vstupné: 2,50 €

Pevný internet, ktorý vás nesklame

Hľadáte neobmedzený pevný internet, na ktorý sa budete môcť spoľahnúť? Stavte na O2 Internet na doma, ktorý je teraz dostupný pre viac ako 96 % obyvateľov Slovenska. Pripojíte sa aj vo všetkých mestách, kde nájdete zaujímavé múzeá z nášho výberu. Rýchle pripojenie, ktoré sa vyrovná optike, môžete mať už od 10 € mesačne a bez poplatku za inštaláciu.

 


Video: Ako správne a bezpečne predbiehať

Rasťo Chvála pripravil sériu videí, ktoré z vás spravia lepšieho vodiča. Tentoraz sa pozrel na to, ako predbiehať tak, aby ste neohrozili seba ani ostatných účastníkov cestnej premávky.

Motoristický novinár Rasťo Chvála v rámci seriálu Chvála bezpečnej jazde prináša vodičom nielen cenné rady, ale aj skvelé zľavy v podobe O2 Extra výhod. Vo videu sa tentoraz zameral na manéver, ktorý patrí pri riadení vozidla medzi najriskantnejšie.

Jazdite zodpovedne, naištalujte si appku O2 Extra výhody a získajte navigáciu zadarmo aj 5 GB dát k tomu. Viac informácií

Aby ste mohli bezpečne predbiehať, musíte si byť istý sami sebou aj svojím autom. Rasťo Chvála vysvetľuje, ako správne predbiehať s autom, ktoré má pod kapotou veľa koní, aj s takým, ktoré je staré či slabšie.

Pozrite si video a presvedčte sa, ako správne predbiehať:

Oslovilo vás toto video? Pozrite si ďalšie:

Jazdite zodpovedne, pozrite si Rasťove odporúčania na bezpečnú jazdu a staňte sa lepším vodičom. Navyše môžete získať 5 GB dát a využiť špeciálnu ponuku O2 Extra výhod a uplatniť si skvelé zľavy na tankovanie, autoškolu aj kondičné jazdy. Viac informácií nájdete na www.extravyhody.o2.sk.


Predobjednajte si nový Samsung Galaxy Note10 a získajte naspäť až 580 €

Čítaj viac

Výkon, výdrž aj výborné fotky. Pozrite si aktuálny výber top zariadení

Čítaj viac

O2 vylepšilo balíky dát pre kartu O2 Voľnosť. 1 GB dát môže byť váš už za 1 €

Čítaj viac