Redakcia Sódy odporúča: Tieto miesta na strednom Slovensku stoja za navštívenie

Chystáte sa navštíviť stredné Slovensko? Nechajte sa inšpirovať výberom miest našej redakcie.

Redakcia Sódy sídli síce v hlavnom meste, ale takmer nikto z Bratislavy nepochádza. Často cestujeme domov aj na rôzne miesta, ktoré chceme v rámci Slovenska spoznať. Z redakčných tipov na zaujímavé miesta sme preto zostavili článok o miestach, ktoré si na strednom Slovensku určite nenechať ujsť.

Špania Dolina a Pustý hrad – Simona Lichá

Redaktorka Simona odporúča Španiu dolinu. „Pre mňa je to zakaždým prechádzka rozprávkou. Len pár kilometrov od Banskej Bystrice a pritom úplne iný svet. Chalupy, super jedlo, história, príroda aj výhľady,“ vymenúva. Ísť môžete aj po  tzv. banskom okruhu, ktorý predstavuje náučnú prechádzku.


Do pozornosti dáva aj Barborskú cestu, ktorá vznikla len v roku 2015. „Je to 190 km dlhý okruh cez banské mestá a prírodu stredného Slovenska. Stačí sledovať žlté značky na stromoch a podstúpiť ju môžete na bicykli alebo pešo,“ vysvetľuje.

Simona odporúča navštíviť aj Pustý hrad vo Zvolene, na ktorý sa jej viažu pekné spomienky z detstva. Je to miesto, ktoré sa oplatí navštíviť pre pekné výhľady a rozsiahle zrúcaniny, ktoré patria k najväčším v Európe. Niekedy tu dokonca môžete pri práci zastihnúť aj archeológov.

Jej ďalšia spomienka na detstvo sa viaže na Badínsky prales, ktorý sa pri potulkách regiónom oplatí zažiť tiež. „Tento čarovný prales je jedným z najstarších chránených území u nás. Žije v ňom veľa chránených zvierat.” Vstup na toto miesto je však obmedzený a možný len so sprievodom.

Posledným tipom od Simony na návštevu je stredoeurópsky úkaz, ktorým skalný hríb Čertova skala nepochybne je.

Martinské hole – Viktória Mirvajová

Pre editorku Viky sú jednoznačnou voľbou Martinské hole a z nich výstup na vrch Minčol.

„Nechodieva tam až tak veľa ľudí a je to pekná túra, počas ktorej idete cez les, aj pomedzi čučoriedkové kríky, aj po hrebeni a výhľad odtiaľ je naozaj parádny,“ opisuje.

Za návštevu podľa nej určite stojí aj Národná kultúrna pamiatka Kalište. „Sú to pozostatky dediny vypálenej nacistami. Tam si naozaj uvedomíš, že tá vojna sa odohrávala tu,“ dopĺňa.

Archeologický skanzen Havránok – Tomáš Beňadik

Pre editora Tomáša predstavuje nezabudnuteľné miesto Archeologický skanzen Havránok pri Liptovskej Mare.


„Je to jedno z dvoch miest v Európe, kde je doložené keltské obetisko. Súčasťou skanzenu je okrem obetiska aj zrekonštruované obydlie z mladšej doby železnej, strážna veža a na vrchole kopčeka sa nachádza pôdorys stredovekého hrádku,“ vysvetľuje.

Hrad Čabraď – Alina Grechkina

Alina, ktorá v rámci Sódy zodpovedá za témy venované mobilným zariadeniam, odporúča navštíviť zrúcaninu hradu Čabraď z 13. Storočia. „Je to veľmi ambientné miesto. Keď sme ho navštívili, bolo tam úplné ticho a v okolí nikto nebol, až som sa bála, bolo to trochu ako z hororu,“ smeje sa.

Foto: Radovan Hlavatý

Zaujímavosťou je, že čabradský hradný vrch a jeho okolie je národnou prírodnou rezerváciou s najbohatším výskytom plazov na území Slovenska. Žije tu najmä veľa užoviek.

Skanzeny, kostoly aj jaskyne – Tomáš Paulík

Kolega Tomáš, ktorý sa v rámci Sódy stará o náš Facebook a venuje sa aj písaniu, vytiahol z rukáva hneď niekoľko tipov na výlety.

„Skanzen v Pribyline, kostol Svätý Kríž alebo kostol v Hronseku, historická železnica a skanzen vo Vychylovke, Demänovská jaskyňa slobody, Demänovská ľadová jaskyňa, Mlyny oblazy v Kvačianskej doline, kláštor v Hronskom Beňadiku, železnica v Čiernom Balogu, mincovňa v Kremnici, Vlkolínec, Čičmany, skanzen v Martine, Zámok vo Vígľaši, Janošíkove diery, hrad Modrý Kameň aj hrad v Slovenskej Ľupči, Harmanecká jaskyňa či Likavský hrad. Je toho veľa, čo sa dá na strednom Slovensku vidieť,” smeje sa Tomáš.

Mesto, príroda a nádherné výhľady za jediný víkend – Veronika Pilátová

Veronika, ktorá pre Sódu píše i fotí, pochádza zo stredného Slovenska a naplánovala trasu v okolí svojho rodného kraja, ktorá vás určite nebude nudiť.

„Začnite na Vršatci. Sú to skaly nachádzajúce sa v Bielych Karpatoch, kde sa vyhnete masám a zažijete krásne výhľady na starú zrúcaninu hradu a okolie. O pár kilometrov ďalej sa na hrade Lednica nachádza najvyššia prírodná rozhľadňa na Slovensku. Určite nevynechajte horskú chatu Kohútka. Majú tam tie najchutnejšie parené buchty v celom šírom kraji,” opisuje Veronika.


„Potom pokračujte Manínskou tiesňavou, najužším kaňonom na Slovensku, a nevynechajte ani Súľovské skaly, kde nedávno pribudla aj obľúbená a mimoriadne fotogenická atrakcia Zraková pyramída. Ak túžite po kultúre, zájdite do neďalekej Žiliny, kde sa okrem divadla o umelecký zážitok najnovšie stará aj Nová synagóga Žilina,” približuje.

„Za Orlojom nemusíte chodiť až do Prahy, jeho slovenská verzia sa nachádza v Starej Bystrici. Oddych a relax si užijete uprostred hôr v Rajeckých Tepliciach. Za tradíciami, jedlom a folklórom sa vyberte do Čičmian. Ak vám bude málo, obujte si turistické topánky a pokračujte do výšin na Strážov, najvyšší vrch Strážovských vrchov,” opisuje trasu.

Toto všetko sa dá podľa Veroniky stihnúť za jeden víkend. Komu sa nelení, stihne aj južnejšie položené Bojnice. „Za návštevu stojí nielen samotný zámok, ale aj Múzeum praveku, Prepoštská jaskyňa a Vyhliadková veža Bojnice s parádnym výhľadom,” uzatvára.

Tento článok je súčasťou víkendového vydania magazínu Sóda o strednom Slovensku. Partnerom vydania je nová sieť od O2, ktorá prináša rýchly 4G internet už vyše 94 % obyvateľom Slovenska a umožňuje tak spoznávať Slovensko inak a objavovať rôzne nepoznané zákutia. Viac informácií o novej sieti nájdete na www.o2.sk/4g alebo sa zastavte v ktorejkoľvek O2 Predajni, kde vám s jej nastavením radi pomôžu.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Víkendové čítanie: Objavte s nami krásu stredného Slovenska

Patríte k ľuďom, ktorí radi cestujú, no pred domovinou uprednostňujete zahraničie? Spoznajte s nami ďalšiu časť našej krajiny.

Neporušená príroda, pamiatky, o ktorých ste možno ani nechyrovali, pohostinní ľudia a mnoho iného. Po víkendovom vydaní venovanom východnému Slovensku sme sa tentoraz rozhodli zamerať sa na ďalšiu časť našej krajiny a viac vám predstaviť stredné Slovensko.

Ukážeme vám, že aj naša domovina ponúka množstvo miest, ktoré sa určite oplatí navštíviť a na ktoré často zabúdame. Pri príprave tohto víkendového vydania sme sa spojili so šikovnými ľuďmi, ktorí v tomto regióne žijú a snažia sa pozdvihnúť a spraviť z neho lepšie a krajšie miesto.

Toto vydanie vzniklo v spolupráci s novou sieťou od O2, ktorá prináša rýchly 4G internet už vyše 94 % obyvateľom Slovenska. Možno sa to na prvý pohľad nezdá, ale smartfón s mobilným internetom sa môže stať skvelým pomocníkom pri spoznávaní krás našej krajiny a objavovaní nepoznaných zákutí. Viac informácií nájdete na www.o2.sk/4g alebo sa zastavte v ktorejkoľvek O2 Predajni, kde vám s nastavením 4G siete radi pomôžu.

V tomto vydaní nájdete:

Stĺpček Michala Hrčku: Pestrá stredozem. Venuje sa obnove historických pamiatok a vďaka tomu pozná stredné Slovensko ako málokto. Vo svojom stĺpčeku zhrnul hrady, kaštiele aj kostoly, ktoré si vás svojou jedinečnou atmosférou určite získajú.

Ivana Rešutíková: Stredné Slovensko je výnimočné rozmanitosťou prírodných krás, znamenitým folklórom a srdečnosťou. Prečítajte si rozhovor so sympatickou ženou, ktorá sa po návrate na Slovensko rozhodla prinášať ľuďom nevšedné zážitky.

O výnimočnosti tohto regiónu sa môžete presvedčiť v článkoch s tipmi na zaujímavé miesta a prevádzky, kde stretnete naozaj milých ľudí. V rámci našich potuliek stredným Slovenskom sme zavítali do Banskej Bystrice, LučencaRimavskej Soboty.

Redakcia Sódy odporúča: Tieto miesta na strednom Slovensku stoja za navštívenie. Plánujete dovolenku alebo len krátky výlet a neviete, ktoré miesta navštíviť? Pripravili sme pre vás výber tých, ktoré si získali nás v redakcii.

Ako dobre poznáte stredné Slovensko? Otestujte sa v našom kvíze. Veľké mestá, ale aj malé dediny majú bohatú históriu a ukrývajú veľa pamiatok a zaujímavostí. Zistite, čo všetko o nich viete.


5 cenovo dostupných smartfónov, s ktorými si užijete rýchle surfovanie

Čítaj viac

Lifetech: Čo je nové