Školy zabojovali o extra hodinu telesnej. Učitelia hovoria, ako nadchli tisíce ľudí pre viac pohybu

Šport vedie k zodpovednosti, vyrovnanosti a spolupráci, hovorí učiteľka zo školy, ktorá sa zapojila do súťaže O2 Športovej akadémie Mateja Tótha.

Spomínate si, ako sa vám alebo vašim spolužiakom na hodine telesnej výchovy nechcelo cvičiť? Určite sa aj dnes nájdu takí, ktorí v pohybe zatiaľ pôžitok nevidia. No existujú deti, triedy aj celé školy, ktoré pre športové vyučovanie dokážu urobiť doslova čokoľvek.

Učiteľka a trénerka: Deti sa na hodine lepšie sústreďujú, ak si tri minúty zacvičíme

O2 Športová akadémia Mateja Tótha (ŠAMT) organizuje súťaž o viac hodín telesnej výchovy, do ktorej sa každoročne zapájajú stovky škôl z celého Slovenska. Oslovili sme troch učiteľov z víťazných škôl, ktorí nám prezradili, ako sa im podarilo získať 80-tisíc hlasov, prečo sa na ulici nezdravili „dobrý deň“, ale „hlasoval som“ a ako súťaž vyhlasovali v dedinskom rozhlase. 

O O2 Športovej akadémii Mateja Tótha

O2 Športová akadémia Mateja Tótha každoročne organizuje súťaž pre materské a základné školy, ktoré môžu vyhrať tréningy pre svojich žiakov počas celého roka zadarmo. Princípom súťaže je školu prihlásiť a potom za ňu denne hlasovať. Rodičia, deti, učitelia sa tak musia zomknúť – vytvoriť si vlastnú stratégiu a spolupracovať.

Do akadémie olympijského víťaza sa v aktuálnom štvrtom ročníku zapojilo 445 škôl, čo je každá 5. základná škola na Slovensku. Viac pohybu v školách sa za šesť rokov podarilo uskutočniť aj vďaka 500 vyškoleným učiteľom. Za toto obdobie sa ŠAMT vypracovala na najväčšiu celonárodnú organizáciu, ktorá systematicky prináša všeobecnú pohybovú prípravu do škôl.

Hlasy zbierali po dedine s transparentmi
Linda Mesíková, ZŠ s MŠ Podkonice, okres Banská Bystrica

„ŠAMT sa nám pre našu malotriedku už raz v roku 2018 podarilo získať. Keď sme sa dozvedeli, že je opäť možnosť zapojiť sa do hlasovacej súťaže, ani chvíľku sme neváhali. Len čo bolo hlasovanie spustené, hlasovali sme hneď od prvého dňa. Vedeli sme, čo pre to musíme urobiť, a tak sa nám podarilo získať oproti iným školám v našej kategórii dobrý náskok. 

Zložitejšie to bolo v roku 2018, keď sme o hlasy doslova bojovali. Vedeli sme, že okrem rodičov a rodinných príslušníkov, ktorí hlasovali pravidelne, musíme získať aj hlasy navyše. Deti sa samy rozhodli, že vytvoria transparenty, s ktorými budú chodiť po dedine a zbierať hlasy. Dokonca sa samy zhodli na vytvorení menších skupiniek a určili si, ktorá skupinka pôjde do ktorej ulice. Počet hlasov sme kontrolovali každý deň a nakoniec sme súťaž aj vyhrali.

Deti si medzi sebou pripomínali hlasovanie a každý odchádzal zo školy domov s vetou: ‚Večer poviem mame, nech nezabudne hlasovať.

Celkovo sa deti na viac hodín telesnej výchovy vždy tešia, tréningy ich bavia, a keď sa hodina končí, čudujú sa, ako rýchlo ubehla. Na hodinách je skvelé, že popri tom, ako sa učia obratnosti, koordinácii, správnemu dýchaniu či držaniu tela, sa aj zabavia a pohrajú. Pohyb je pre deti veľmi dôležitý, obzvlášť v dnešnej dobe a počas dištančného vyučovania, keď telesné výchovy fungujú vo veľmi obmedzenom režime. 

Čítajte aj: Psychologička: Keď dieťa vylezie na strom, neposilňuje len svalstvo, učí sa aj kriticky myslieť

Tento rok sme sa my tréneri, ale aj samotné deti tešili ešte viac, pretože sme presne vedeli, do čoho ideme. Každý deň si deti medzi sebou cez prestávky pripomínali hlasovanie a každý z nich odchádzal zo školy domov s vetou: ,Večer poviem mame, nech nezabudne hlasovať.‘ Už teraz vieme, že ak bude možnosť zapojiť sa znova, ideme do toho.“

Do hlasovania zapojili polovicu Oravy
Ľubomír Rehák, ZŠ s MŠ Rudolfa Dilonga, Trstená, okres Tvrdošín

„Každá jedna činnosť, ktorú vykonávame, súvisí s pohybom. Hýbeme sa stále, dokonca aj v noci, keď spíme. Ak niektoré svalové partie neprecvičujeme a zanedbávame, človeku môžu spôsobovať bolesť aj pri jednoduchej fyzickej aktivite, ako je chôdza či sed. V našej škole veríme, že je veľmi dôležité dbať na pravidelný pohyb už od detského veku. 

Počas školského roka 2020 nám pandémia tréningy prerušila a veľmi som si prial, aby sme si ich niekedy mohli zopakovať. Ako učiteľ som v ŠAMT-e videl veľký potenciál, a len čo prišla šanca opäť sa zapojiť, neváhali sme. 

Pôvodne sme si mysleli, že sa do súťaže zapojíme, oznámime to žiakom, ich rodičom a vyhráme. No v našej kategórii sme mali veľmi silného súpera z Martina, preto sme museli vymyslieť hlasovaciu kampaň. Do kampane sme zapojili nielen školu a ľudí v meste, ale takmer polovicu Oravy. Kampaň sa ukázala až taká efektívna, že sa mi rodičia v meste začiatkom decembra už nezdravili ‚dobrý deň‘, ale ‚hlasujeme, pán učiteľ‘. 

Sme hrdí, že škola z malého mesta dokázala získať najviac hlasov. Keď sa stretne správna partia ľudí, dá sa veľa dosiahnuť.

Na sociálnych sieťach sme vytvorili skupinu ľudí ochotných každý deň posielať hlasy. So žiakmi sme nahrávali videá, tvorili básničky, oslovili sme okolité školy a dokonca sme to skúsili aj vo firmách, čo nám v konečnom dôsledku veľmi pomohlo. 

Jeden z rodičov nám vytváral grafy, kde mapoval denný priebeh hlasovania a porovnával ho s naším hlavným súperom. Keď sa stalo, že zvyšovali náskok, nemohol som ani dopozerať zápas svojho obľúbeného tímu v Lige majstrov a utekal som podporiť ľudí, aby hlasovali,  aby nám hlavný súper veľmi neunikol.

Najviac ma na celej kampani tešilo, ako sme dokázali spolupracovať. Ako sa dokázali zmobilizovať rodičia našich žiakov, ktorí nám veľmi pomáhali, a aj keď bolo najťažšie, vždy verili, že vyhráme. Sme hrdí, že taká malá škola z takého malého mestečka dokázala získať najviac hlasov na Slovensku. Svedčí to o tom, že keď sa stretne správna partia ľudí, dá sa veľa dosiahnuť.“

Súťaž vyhlasovali v miestnom rozhlase
Riaditeľka Jana Krajčírová, ZŠ Zbehy, okres Nitra

„Prioritou našej školy je posilňovať rozvoj pohybového potenciálu detí už v útlom veku, preto bola naša motivácia prihlásiť sa do súťaže jednoznačná. Mladší školský vek je kľúčovým obdobím na vytváranie správnych návykov, koordinácie, obratnosti či držania tela. Prvoradé je, aby sa dieťa naučilo vnímať pohyb ako niečo prirodzené, čo ho robí šťastným, sebavedomým, čo buduje jeho cieľavedomosť a dobré návyky. 

Do hlasovania sme sa pustili optimisticky naladení. Verili sme, že budeme úspešní, no museli sme zvoliť správnu taktiku. Nestačilo osloviť našich najbližších, preto mnohí z nás oprášili svoje dávne kontakty po celom Slovensku a v Čechách. Hlasovali deti, rodičia, kuchárky, školník, upratovačky, ujovia, susedky, priatelia známych, kolegovia našich partnerov, babky a dedkovia. Aj pán farár. Jedno dievča každý večer bicyklovalo k svojim starým rodičom, aby mohli zahlasovať z jej mobilu.

Verili sme, že nehlasujeme pre seba, ale pre zmenu životného štýlu detí. Šport vedie k zodpovednosti, vyrovnanosti, spolupráci a dáva pocit šťastia.

Okrem online kampane oznam opakovane vyhlasovali v miestnom rozhlase. Plagát bol vyvesený v každých potravinách v obci. Pri návšteve známych sme sa pýtali, či už hlasovali. Viem, že už sme boli niekedy až únavní, ale vyplatilo sa. Milé bolo, že nám ľudia písali, ako nám držia palce, ako aj to, že vznikol priestor na komunikáciu s ľuďmi, ktorých sme dlho nepočuli a nevideli. V decembri sme mali naplánované poďakovanie formou spoločnej kapustnice, ktorá sa však z dôvodu pandémie presunula.  

Najväčšiu radosť nám robil pocit, že ľudia sa zomkli a hlasovanie sa stalo súčasťou našich životov. Niekto by mohol povedať, že čo z toho má, keď sa ho to netýka, ale dedina – obzvlášť tá naša – je úžasná v tom, že je ako jedna veľká rodina. Každý vnímal školu ako súčasť obce a všetci verili, že nehlasujeme za seba, ale za zmenu životného štýlu detí. Tým chceme ukázať, že šport je dobrá voľba, ktorá vedie k zodpovednosti, vyrovnanosti, spolupráci a dáva pocit šťastia.“ 


ŠAMT prináša do škôl aj digitalizáciu, materiálne vybavenie a efektívnu metodiku vzdelávania 

O2 Športová akadémia Mateja Tótha nedávno otvorila prvú digitálnu hybridnú učebňu na ZŠ Radka Kaufmana v Partizánskom v hodnote viac ako 30-tisíc eur. Takáto učebňa môže byť aj v ďalších štyroch základných školách, ktoré si vysúťažia najviac hlasov.

O2 Radostná škola Daniela Heviera zas vzdeláva učiteľov, ako učiť moderne a efektívne. V O2 Radostnej škole sa používa metodika vzdelávania pre zmenu zdola, ktorá si vyžaduje aktívnu účasť učiteľov, žiakov, rodičov a špecialistov.

O2 Športová akadémia Mateja Tótha prináša do škôl aj materiálne vybavenie, ktoré na školách často chýba. Súprava športových pomôcok pestrých farieb poteší mnoho víťazných škôl.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Aké slúchadlá si vybrať k smartfónu? Poradíme vám, na čo všetko treba myslieť

Bezdrôtové slúchadlá sú perfektným doplnkom vášho smartfónu pri práci, pri športe aj relaxe.

Slúchadlá boli vždy verným pomocníkom smartfónov, no dnes už získavajú status nevyhnutného doplnku každého inteligentného telefónu. Funkcie a schopnosti bezdrôtových slúchadiel sa neustále rozširujú a čoraz väčší zmysel dávajú aj tým, ktorí cez svoj smartfón hudbu nepočúvajú. 

S novými slúchadlami si užijete pozeranie obľúbeného seriálu či filmu na smartfóne kdekoľvek budete. O to viac, ak máte Netflix v cene vášho O2 Paušálu

Telefonovať bez nutnosti mať smartfón bezprostredne pri sebe, vyťahovať ho z vrecka či kabelky, ovládať hlasového asistenta, prepínať hudbu v playliste alebo sa sústrediť na prácu potlačením hluku okolitého sveta. Kombo slúchadlá + smartfón toho dnes dokáže naozaj veľa, preto sme si pre vás pripravili niekoľko rád, ktoré vám pomôžu vybrať si ideálne slúchadlá pre vaše potreby.

Zvuk nie je jediné kritérium

Vybrať si perfektne vyhovujúce slúchadlá môže byť rovnako zložité ako nájsť dokonalý smartfón. Aj v tomto prípade ide o otázku osobných preferencií a kompromisov. Je však zopár vecí, ktoré by ste pred výberom mali vedieť.

Prirodzene a logicky sa núka, že najdôležitejšou charakteristikou slúchadiel je zvuk. Povedzme si však úprimne, hľadať slúchadlá s hi-fi zvukom ako doplnok k smartfónu je úplne zbytočné. Dokonalý zvuk si totiž najlepšie vychutnáte v pohodlí, keď sa naň sústredíte a máte samotné skladby v dostatočnej kvalite. Obmedzenie kvality pre vás neplatí, ak máte ako súčasť svojho O2 Paušálu predplatné na TIDAL, službu, cez ktorú môžete streamovať hudbu v nekomprimovanom formáte FLAC.

Uniformita má logický dôvod

Samozrejme, rozdiel v kvalite zvuku medzi 30- a 180-eurovými slúchadlami budete počuť, no nebude až taký zásadný. A to aj z toho dôvodu, že výrobcovia dnes vedia veľa vecí vyladiť softvérovo.

Dôvod, prečo sú takmer všetky slúchadlá ladené do prebasovaného zvuku, ktorý dokáže vytiahnuť každý jeden detail skladby, je ten, že takýto zvuk je pomerne univerzálny v mainstreamovej hudbe a najmä funkčný. Cez slúchadlá totiž čoraz viac telefonujeme, ovládame nimi smartfón a počúvame hovorené slovo v podcastoch.

Aj preto pri smartfónových slúchadlách argumentovať v prospech lepšieho zvuku pripojením cez 3,5 mm jack konektor nie je práve presné. Najmä ak máte k dispozícii pripojenie Bluetooth 5.0 a viac. Možnosť použiť kábel na pripojenie slúchadiel k smartfónu sa vám však hodí, ak na smartfóne hráte hry, veľa cestujete, pozeráte filmy, prípadne striháte videá.

Výdrž batérie bezdrôtových slúchadiel na úrovni 6 a viac hodín môže pôsobiť postačujúco, no nie je to vždy tak. Samozrejme, záleží najmä na tom, či aj váš smartfón má ešte možnosť pripojiť slúchadlá cez 3,5 mm jack.

Pri práci nepodceňujte kvalitný mikrofón

Buďme však konkrétnejší. Ste manažér, pre ktorého je smartfón v prvom rade pracovný nástroj? Potom je pre vás dôležité, aby ste mohli mať slúchadlá pohodlne nasadené v ušiach aj celý deň bez toho, aby vás obťažovali.

Presne pre takéto použitie sú vhodné štuple. Či sa rozhodnete pre tie s nožičkou, ako majú napríklad Xiaomi FlipBuds Pro, alebo bez nožičky, ako napríklad Samsung Galaxy Buds2, je len vecou osobnej preferencie.

Dôležité pre vás je, aby mali slúchadlá dostatočne dlhú výdrž batérie na jedno nabitie, prípadne ponúkali puzdro, ktoré ich dokáže nabiť. Ako napríklad Apple AirPods (2022), ktoré vďaka puzdru bez nabíjacieho kábla vydržia okolo 30 hodín počúvania hudby a 24 hodín telefonovania.

Pre podnikateľov, študentov či manažérov je dôležitý parameter ANC, teda aktívne potláčanie okolitého ruchu, čo je veľmi užitočné, keď sa treba sústrediť. Preto sa zamerajte na to, aby výrobca kládol dôraz aj na zapracovanie kvalitných mikrofónov. Užitočnou funkciou je aj schopnosť slúchadiel automaticky sa prepnúť z jedného zariadenia na druhé. Napríklad po príchode do kancelárie zo smartfónu na notebook.

Hľadáte niečo univerzálne?

Nemáte na slúchadlá špeciálne požiadavky? V tom prípade bude výber o niečo jednoduchší a aj lacnejší. Dnes už vyložene zlé a nekvalitné slúchadlá kúpite, len ak sa rozhodne pre nejakú úplne neznámu značku v niektorom z čínskych online marketov. 

Konkurenčný boj je čoraz intenzívnejší, a preto aj známe značky dnes dokážu za pár desiatok eur pripraviť zaujímavú ponuku. Jedným z veľmi milých prekvapení sú nové bezdrôtové slúchadlá O2 pods.

Za skutočne priaznivú cenu ponúkajú výbavu, o ktorej by ste v dostupnej kategórii ani len nesnívali. O2 pods majú dobrý zvuk, na telefonovanie sú priam ideálne. Okrem integrovaného mikrofónu aj pre pohodlné dotykové ovládanie.

Párovanie so zariadením – smartfónom, tabletom alebo notebookom – je viac ako spoľahlivé a rýchle. Prirodzene si slúchadlá rozumejú ako s operačným systémom Android, tak s iOS a aj Windows či MacOS. 

Nabíjacie puzdro sa postará o 20-hodinovú výdrž na jediné nabitie, vybavené je aj technológiou na bezdrôtové nabíjanie. Inak je k dispozícii aj USB-C konektor.

Ak preferujete skôr klasickú konštrukciu slúchadiel a nie „štuple“, zaujímavou voľbou sú bezdrôtové slúchadlá Music Hero s mäkkými náušníkmi, zabudovaným mikrofónom a multifunkčnými tlačidlami na ovládanie hudby a vybavovanie telefonických hovorov.

Sú štuple vhodné pre športovcov?

Napriek tomu, že výrobcovia často tvrdia, že bežné štupľové slúchadlá sú vhodné aj na šport, poobzerajte sa radšej po tých s prívlastkom športové. Líšia sa konštrukciou, na štupľoch sú napríklad malé ramienka, ktoré lepšie držia. Aktívne potláčanie hluku je v tomto prípade skôr zbytočné, možno až nebezpečné. Ak behávate v meste popri ceste, je určite lepšie, ak môžete vnímať svoje okolie.

Pre športovcov nemusí byť vždy ideálne ovládanie dotykom na štupli. Keď máte dotykovú plochu vlhkú od potu, nemusí správne reagovať, preto je praktickejšie ovládanie na šnúrkach na krku. Zaujímavým tipom na športovanie sú napríklad flexibilné a mäkké Sony WIC200.

Pre milovníkov dizajnu

Ak je pre vás dôležitý dizajn a väčšiu dôveru máte skôr k tradičným výrobcom zvukovej techniky, nebojte sa vyskúšať niektorú z overených značiek, ako je napríklad Bang & Olufsen. Aj firmy z hi-fi sveta totiž vidia potenciál v praktických štupľoch.

S dobrými slúchadlami a šikovnými apkami budú tréningy ľahšie. Tréneri a trénerky odporúčajú tieto smart aplikácie

Pravda však je, že aj v prípade smartfónových slúchadiel sa sústredia primárne na zvuk, preto môžu ponúkať o generáciu starší Bluetooth alebo nemajú aktívne potláčanie hluku.

Nie je to však prípad dizajnových SONY LinkBuds, ktorých netradičný dizajn dopĺňajú 12 mm meniče, Bluetooth 5.2 alebo 17,5-hodinová výdrž batérie, samozrejme, v spojení s puzdrom. Nechýbajú ani kodeky SBC a AA.

Ani klasiky nie sú krokom vedľa

Dôvodov, prečo vám nemusia vyhovovať štuple a radšej siahnete po klasických slúchadlách, je veľa a všetky sú legitímne. Aj tu ide o vec osobných preferencií. Klasické slúchadlá sú väčšie, prekryjú ucho, čím môžu do určitej miery suplovať funkciu potláčania hluku a pasívne ucho izolovať od okolitých ruchov a zvukov.

Pre mnohých ľudí sú pohodlnejšie na nosenie, ale nie na dlhé hodiny. S veľkými slúchadlami vám môže byť teplo a sú oproti štupľom ťažšie.

Klasické veľké slúchadlá ocenia skôr hráči, pre ktorých sú dôležité rôzne zvukové kodeky. Samozrejme, spokojnejší budú aj milovníci hudby, keďže pri takýchto slúchadlách sa so zvukom už pracuje inak, dôkazom čoho sú napríklad aj slúchadlá  SONY WHCH510, ktoré okrem kvalitného zvuku ponúkajú výdrž batérie na jedno nabitie 35 hodín.


Bohatú ponuku bezdrôtových slúchadiel na rôzne účely nájdete aj v e-shope O2.


Ak nechcete pre dieťa smartfón, môžete skúsiť detské smarthodinky. 5 dôvodov, prečo sú lepšie riešenie

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Ako platiť menej za internet? Spojte si služby na jednu faktúru a získajte zľavu až 100 %

Čítaj viac