Fero Joke, Laci Strike aj Daniel Hevier odpovedajú, prečo je pre nich sloboda dôležitá

Možnosť slobodne tvoriť a baviť ľudí, pracovať tak, ako to človeku najviac vyhovuje, a ráno si dlhšie pospať. Známe tváre a naši spolupracovníci nám prezradili, prečo hrá sloboda v ich životoch významnú rolu.

Venovať sa práci, ktorá človeku dáva zmysel, a slobodne si zvoliť, ako bude vyzerať jeho život, nebolo vždy samozrejmé. Pri príležitosti výročia 17. novembra 1989 sme sa ľudí, s ktorými sme tento rok pri príprave Sódy spolupracovali, opýtali, prečo je pre nich sloboda dôležitá. 

Vypočujte si: 9 pesničiek o slobode, ktoré si treba pripomínať 

Fero Joke
komik

Sloboda pre mňa znamená veľmi veľa, pretože bez slobody by som dnes nemohol baviť ľudí. Kedysi som učil a rovnako si neviem predstaviť, že by som v neslobodných časoch musel vyučovať niečo, s čím sa nestotožňujem.

Sloboda je každému človeku prirodzená a nemyslím tým len slobodu, ktorú si pripomíname každý rok 17. novembra. Sloboda je dôležitá aj v kamarátskych a partnerských vzťahoch. Ľudia sa neradi viažu. A ak niekto potrebuje byť niekým alebo niečím oklieštený, tak v sebe nemá vyrovnané isté veci a vnútorne po slobode netúži, aj keď navonok môže pôsobiť, že ju chce.

Teší ma, že žijem v časoch, keď sa môžem slobodne prejaviť, a budem rád, keď sa to bude meniť aj v iných častiach sveta.

Daniel Hevier
spisovateľ

Sloboda je pre mňa ako pre každého nutnosťou, podmienkou existencie, kľúčom k tvoreniu… Je však sloboda vonkajšia, ktorú vám môžu vziať, a sloboda vnútorná, o ktorú môžete prísť iba vlastným rozhodnutím. Tú druhú som nikdy nestratil. Keby som sa tej vzdal, cítil by som sa ako rozbitý človek, ktorý si nemôže vážiť sám seba.

Daniel Hevier napísal pre O2 Rozprávku o slobode, aby sa téma slobody a Novembra 89 dostala aj k deťom. Prečítať alebo vypočuť si ju môžete na tomto mieste.

Kristína Převrátil Alexy
odborníčka na komunikáciu a autorka projektu Ideology

Sloboda je pre mňa dôležitá, lebo mám rada odvážne výzvy. Sloboda vyžaduje odvahu, lebo je v nej veľa neistoty, robia sa v nej chyby, neustále sa reviduje a mení, všetci v nej strácame a opäť nachádzame vieru a koniec zostáva stále otvorený.

Opak slobody je pre mňa nedostatok viery v širokom zmysle, nielen v náboženskom. V momente, keď v niečo neveríme, napríklad neveríme dieťaťu, ktoré sa niečo učí, začíname si veci vynucovať. Dieťa začneme kontrolovať, trestať a odmeňovať. Vynucovanie znamená, že vnútorný potenciál, všetky možnosti a zdroje dieťaťa už považujeme za definitívne vyčerpané. Neistú, nepredvídateľnú, hoc bohatú a jedinečnú slobodu dieťaťa nahradíme istotou limitu, miestom vo výkonovej tabuľke.

Naša rodina žije v mnohom atypicky, nezmestí sa do škatuliek. Nechodíme do práce a napriek tomu pracujeme, syn nechodí do školy, a predsa sa vzdeláva. Keby sme sa niekam mali zmestiť, asi by nás to tlačilo. Práve vďaka možnosti slobodne sa rozhodovať, meniť sa a napredovať, bez limitov v hierarchii korporátu či budovy školy, sme nielen výkonní, ale aj šťastní.

To je ten najpodstatnejší dôvod, prečo je pre mňa sloboda dôležitá. Cítim v nej šťastie, ale nie vďaka niekomu inému, kto mi to šťastie vyrobí, predá či zabezpečí. Vďaka mne samej.

Som veľmi vďačná, že nie sme len ostrov sami pre seba, ale darí sa nám okolo seba vytvárať komunitu ľudí, pre ktorých je sloboda rovnako existenčná. Nežijeme rovnako, a predsa žijeme slobodne s rešpektom k sebe navzájom. A so zmyslom pre humor, ktorý bez slobody hynie.

Laci Strike
tanečník a choreograf

Pre mňa je sloboda veľmi dôležitá. Najväčší úspech pre mňa je, že nemusím ráno vstávať. Neznamená to však, že málo pracujem. Len to mám jednoducho posunuté od dopoludnia do večerných hodín. A nemám problém pracovať aj cez víkendy.

Som však ochotný zo slobody aj zľaviť, keď viem, že je to pre dobro niečoho. Pre prácu, pre rodinu alebo pre spoločnosť, ak je to nutné.

Sloboda je dôležitá, ale nepleťme si ju s anarchiou. Jej prítomnosť paradoxne najviac pocítime, keď ju stratíme. A stratiť ju aj čiastočne je dosť boľavé. V tomto roku sme nemohli príliš cestovať, zabávať sa na podujatiach a ventilovať tak stres z práce. Myslím si, že to bola škola pre nás všetkých. Snáď ju precítime tak ako predtým čo najskôr. Pevne v to verím. Som slobodný optimista.

Hedviga Gutierrez
ilustrátorka

Nedokážem si predstaviť život bez slobody, ktorú máme. Mňa ako umelca by sa obmedzenie slobody dotklo najviac. Z myšlienok o kontrole, dokonca cenzúre mojich ilustrácií mi behá mráz po chrbte. Sloboda je pre mňa dôležitá aj pri cestovaní a formovaní identity.

Marek Madro
psychológ a zakladateľ internetovej poradne pre mladých IPčko

Sloboda znamená, že môžeme existovať, že človek má právo prežívať čokoľvek, čo chce. Má právo byť jednotlivcom, ktorý je úplne iný ako ostatní ľudia a na jeho jedinečnosti záleží. Má právo na krásne momenty, no aj na tie, keď je mu ťažko. Má právo povedať, že potrebuje pomoc.

Sloboda pre mňa znamená mať možnosť. Možnosť, ako s našou slobodou naložíme. Je veľmi dôležité žiť vo svete, kde sa sloboda stavia na prvé miesto. Je skvelé, keď ju máme, no je nutné uvedomiť si, že má svoju cenu. So slobodou totiž prichádza aj zodpovednosť za to, ako s ňou naložíme.

Čítajte aj: Slobodu potrebujem, aby som mohol tvoriť a existovať, hovorí Daniel Hevier

Či budeme solidárni voči ostatným a budeme slobodu používať na to, aby sme zlepšili svet okolo nás, alebo ju budeme používať spôsobom, ktorý je prospešný iba pre nás.

Sloboda pre nás znamená veľa. Vytvára priestor, kde ľudia môžu dobrovoľne obetovať svoj čas iným. Vytvára priestor robiť dobro vo svojom okolí. Vytvára priestor, kde ľudia vedia nájsť pomoc a majú slobodu ju vyhľadať.

Silvia Yoder Križanová
organizátorka konferencie Slovakia going Zero Waste

Keď prišiel November 89, mala som 11 rokov. Moji rodičia boli aktívni „štrngači kľúčmi“ a hoci som si v tom čase nemohla naplno uvedomiť dosah zmeny režimu, ten intenzívny pocit z prechodu od neslobody k slobode v sebe nosím dodnes. Patrila som ku generácii, pre ktorú kedysi dávno platilo: nedá sa, nemôžeš, nesmieš a 17. november to pre mňa zmenil.

Napriek tomu, že v súčasnosti žijeme v spoločnosti, kde všetky základné slobody máme, čoraz častejšie si kladiem otázku, či sme ako spoločnosť neopomenuli potrebu zodpovednosti, ktorú so sebou sloboda neodlúčiteľne prináša.

Za pár desiatok rokov sme sa prehupli z jedného extrému do druhého. Nič si neupierame, „slobodne“ prijímame, berieme si, až drancujeme. Sloboda neobmedzeného konzumu totiž vyžaduje neobmedzené čerpanie prírodných zdrojov a zároveň rovnakú produkciu znečistenia a odpadu.

Prajem si, aby sme boli slobodní vedome, aby spôsob, akým existujeme na tejto planéte, prinášal blaho. A, prosím, nezamieňajme si toto slovo s blahobytom. Je to moje osobné „štrnganie kľúčmi“.


Spoločnosť O2 si už opäť pripomína výročie Nežnej revolúcie a skutočnosť, že sloboda nie je samozrejmosť, ako si často mylne myslíme. Aj tento rok sme pre vás v Sóde pripravili špeciálny obsah vrátane Rozprávky o slobode od Daniela Heviera, prostredníctvom ktorej chceme tému slobody a dôležitosť Novembra 89 priblížiť aj deťom. Prečítať si ju môžete na tomto mieste.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Aké slúchadlá si vybrať k smartfónu? Poradíme vám, na čo všetko treba myslieť

Bezdrôtové slúchadlá sú perfektným doplnkom vášho smartfónu pri práci, pri športe aj relaxe.

Slúchadlá boli vždy verným pomocníkom smartfónov, no dnes už získavajú status nevyhnutného doplnku každého inteligentného telefónu. Funkcie a schopnosti bezdrôtových slúchadiel sa neustále rozširujú a čoraz väčší zmysel dávajú aj tým, ktorí cez svoj smartfón hudbu nepočúvajú. 

S novými slúchadlami si užijete pozeranie obľúbeného seriálu či filmu na smartfóne kdekoľvek budete. O to viac, ak máte Netflix v cene vášho O2 Paušálu

Telefonovať bez nutnosti mať smartfón bezprostredne pri sebe, vyťahovať ho z vrecka či kabelky, ovládať hlasového asistenta, prepínať hudbu v playliste alebo sa sústrediť na prácu potlačením hluku okolitého sveta. Kombo slúchadlá + smartfón toho dnes dokáže naozaj veľa, preto sme si pre vás pripravili niekoľko rád, ktoré vám pomôžu vybrať si ideálne slúchadlá pre vaše potreby.

Zvuk nie je jediné kritérium

Vybrať si perfektne vyhovujúce slúchadlá môže byť rovnako zložité ako nájsť dokonalý smartfón. Aj v tomto prípade ide o otázku osobných preferencií a kompromisov. Je však zopár vecí, ktoré by ste pred výberom mali vedieť.

Prirodzene a logicky sa núka, že najdôležitejšou charakteristikou slúchadiel je zvuk. Povedzme si však úprimne, hľadať slúchadlá s hi-fi zvukom ako doplnok k smartfónu je úplne zbytočné. Dokonalý zvuk si totiž najlepšie vychutnáte v pohodlí, keď sa naň sústredíte a máte samotné skladby v dostatočnej kvalite. Obmedzenie kvality pre vás neplatí, ak máte ako súčasť svojho O2 Paušálu predplatné na TIDAL, službu, cez ktorú môžete streamovať hudbu v nekomprimovanom formáte FLAC.

Uniformita má logický dôvod

Samozrejme, rozdiel v kvalite zvuku medzi 30- a 180-eurovými slúchadlami budete počuť, no nebude až taký zásadný. A to aj z toho dôvodu, že výrobcovia dnes vedia veľa vecí vyladiť softvérovo.

Dôvod, prečo sú takmer všetky slúchadlá ladené do prebasovaného zvuku, ktorý dokáže vytiahnuť každý jeden detail skladby, je ten, že takýto zvuk je pomerne univerzálny v mainstreamovej hudbe a najmä funkčný. Cez slúchadlá totiž čoraz viac telefonujeme, ovládame nimi smartfón a počúvame hovorené slovo v podcastoch.

Aj preto pri smartfónových slúchadlách argumentovať v prospech lepšieho zvuku pripojením cez 3,5 mm jack konektor nie je práve presné. Najmä ak máte k dispozícii pripojenie Bluetooth 5.0 a viac. Možnosť použiť kábel na pripojenie slúchadiel k smartfónu sa vám však hodí, ak na smartfóne hráte hry, veľa cestujete, pozeráte filmy, prípadne striháte videá.

Výdrž batérie bezdrôtových slúchadiel na úrovni 6 a viac hodín môže pôsobiť postačujúco, no nie je to vždy tak. Samozrejme, záleží najmä na tom, či aj váš smartfón má ešte možnosť pripojiť slúchadlá cez 3,5 mm jack.

Pri práci nepodceňujte kvalitný mikrofón

Buďme však konkrétnejší. Ste manažér, pre ktorého je smartfón v prvom rade pracovný nástroj? Potom je pre vás dôležité, aby ste mohli mať slúchadlá pohodlne nasadené v ušiach aj celý deň bez toho, aby vás obťažovali.

Presne pre takéto použitie sú vhodné štuple. Či sa rozhodnete pre tie s nožičkou, ako majú napríklad Xiaomi FlipBuds Pro, alebo bez nožičky, ako napríklad Samsung Galaxy Buds2, je len vecou osobnej preferencie.

Dôležité pre vás je, aby mali slúchadlá dostatočne dlhú výdrž batérie na jedno nabitie, prípadne ponúkali puzdro, ktoré ich dokáže nabiť. Ako napríklad Apple AirPods (2022), ktoré vďaka puzdru bez nabíjacieho kábla vydržia okolo 30 hodín počúvania hudby a 24 hodín telefonovania.

Pre podnikateľov, študentov či manažérov je dôležitý parameter ANC, teda aktívne potláčanie okolitého ruchu, čo je veľmi užitočné, keď sa treba sústrediť. Preto sa zamerajte na to, aby výrobca kládol dôraz aj na zapracovanie kvalitných mikrofónov. Užitočnou funkciou je aj schopnosť slúchadiel automaticky sa prepnúť z jedného zariadenia na druhé. Napríklad po príchode do kancelárie zo smartfónu na notebook.

Hľadáte niečo univerzálne?

Nemáte na slúchadlá špeciálne požiadavky? V tom prípade bude výber o niečo jednoduchší a aj lacnejší. Dnes už vyložene zlé a nekvalitné slúchadlá kúpite, len ak sa rozhodne pre nejakú úplne neznámu značku v niektorom z čínskych online marketov. 

Konkurenčný boj je čoraz intenzívnejší, a preto aj známe značky dnes dokážu za pár desiatok eur pripraviť zaujímavú ponuku. Jedným z veľmi milých prekvapení sú nové bezdrôtové slúchadlá O2 pods.

Za skutočne priaznivú cenu ponúkajú výbavu, o ktorej by ste v dostupnej kategórii ani len nesnívali. O2 pods majú dobrý zvuk, na telefonovanie sú priam ideálne. Okrem integrovaného mikrofónu aj pre pohodlné dotykové ovládanie.

Párovanie so zariadením – smartfónom, tabletom alebo notebookom – je viac ako spoľahlivé a rýchle. Prirodzene si slúchadlá rozumejú ako s operačným systémom Android, tak s iOS a aj Windows či MacOS. 

Nabíjacie puzdro sa postará o 20-hodinovú výdrž na jediné nabitie, vybavené je aj technológiou na bezdrôtové nabíjanie. Inak je k dispozícii aj USB-C konektor.

Ak preferujete skôr klasickú konštrukciu slúchadiel a nie „štuple“, zaujímavou voľbou sú bezdrôtové slúchadlá Music Hero s mäkkými náušníkmi, zabudovaným mikrofónom a multifunkčnými tlačidlami na ovládanie hudby a vybavovanie telefonických hovorov.

Sú štuple vhodné pre športovcov?

Napriek tomu, že výrobcovia často tvrdia, že bežné štupľové slúchadlá sú vhodné aj na šport, poobzerajte sa radšej po tých s prívlastkom športové. Líšia sa konštrukciou, na štupľoch sú napríklad malé ramienka, ktoré lepšie držia. Aktívne potláčanie hluku je v tomto prípade skôr zbytočné, možno až nebezpečné. Ak behávate v meste popri ceste, je určite lepšie, ak môžete vnímať svoje okolie.

Pre športovcov nemusí byť vždy ideálne ovládanie dotykom na štupli. Keď máte dotykovú plochu vlhkú od potu, nemusí správne reagovať, preto je praktickejšie ovládanie na šnúrkach na krku. Zaujímavým tipom na športovanie sú napríklad flexibilné a mäkké Sony WIC200.

Pre milovníkov dizajnu

Ak je pre vás dôležitý dizajn a väčšiu dôveru máte skôr k tradičným výrobcom zvukovej techniky, nebojte sa vyskúšať niektorú z overených značiek, ako je napríklad Bang & Olufsen. Aj firmy z hi-fi sveta totiž vidia potenciál v praktických štupľoch.

S dobrými slúchadlami a šikovnými apkami budú tréningy ľahšie. Tréneri a trénerky odporúčajú tieto smart aplikácie

Pravda však je, že aj v prípade smartfónových slúchadiel sa sústredia primárne na zvuk, preto môžu ponúkať o generáciu starší Bluetooth alebo nemajú aktívne potláčanie hluku.

Nie je to však prípad dizajnových SONY LinkBuds, ktorých netradičný dizajn dopĺňajú 12 mm meniče, Bluetooth 5.2 alebo 17,5-hodinová výdrž batérie, samozrejme, v spojení s puzdrom. Nechýbajú ani kodeky SBC a AA.

Ani klasiky nie sú krokom vedľa

Dôvodov, prečo vám nemusia vyhovovať štuple a radšej siahnete po klasických slúchadlách, je veľa a všetky sú legitímne. Aj tu ide o vec osobných preferencií. Klasické slúchadlá sú väčšie, prekryjú ucho, čím môžu do určitej miery suplovať funkciu potláčania hluku a pasívne ucho izolovať od okolitých ruchov a zvukov.

Pre mnohých ľudí sú pohodlnejšie na nosenie, ale nie na dlhé hodiny. S veľkými slúchadlami vám môže byť teplo a sú oproti štupľom ťažšie.

Klasické veľké slúchadlá ocenia skôr hráči, pre ktorých sú dôležité rôzne zvukové kodeky. Samozrejme, spokojnejší budú aj milovníci hudby, keďže pri takýchto slúchadlách sa so zvukom už pracuje inak, dôkazom čoho sú napríklad aj slúchadlá  SONY WHCH510, ktoré okrem kvalitného zvuku ponúkajú výdrž batérie na jedno nabitie 35 hodín.


Bohatú ponuku bezdrôtových slúchadiel na rôzne účely nájdete aj v e-shope O2.


Skladačka, novinka s AI vychytávkami aj obrovský tablet. Vybrali sme 5 zariadení, na ktorých displej je radosť sa pozerať

Čítaj viac

Hudobník a spisovateľ Braňo Jobus: Dospelosť ma nezomlela, v mojich knižkách pre deti si stále žmýkam srdce

Čítaj viac

Šetrenie nám dáva slobodu aj priestor zlyhať. Simona a Gréta vedú projekt o peniazoch a poradia, ako si nastaviť vlastnú finančnú rovnováhu

Čítaj viac