Fero Joke, Laci Strike aj Daniel Hevier odpovedajú, prečo je pre nich sloboda dôležitá

Možnosť slobodne tvoriť a baviť ľudí, pracovať tak, ako to človeku najviac vyhovuje, a ráno si dlhšie pospať. Známe tváre a naši spolupracovníci nám prezradili, prečo hrá sloboda v ich životoch významnú rolu.

Venovať sa práci, ktorá človeku dáva zmysel, a slobodne si zvoliť, ako bude vyzerať jeho život, nebolo vždy samozrejmé. Pri príležitosti výročia 17. novembra 1989 sme sa ľudí, s ktorými sme tento rok pri príprave Sódy spolupracovali, opýtali, prečo je pre nich sloboda dôležitá. 

Vypočujte si: 9 pesničiek o slobode, ktoré si treba pripomínať 

Fero Joke
komik

Sloboda pre mňa znamená veľmi veľa, pretože bez slobody by som dnes nemohol baviť ľudí. Kedysi som učil a rovnako si neviem predstaviť, že by som v neslobodných časoch musel vyučovať niečo, s čím sa nestotožňujem.

Sloboda je každému človeku prirodzená a nemyslím tým len slobodu, ktorú si pripomíname každý rok 17. novembra. Sloboda je dôležitá aj v kamarátskych a partnerských vzťahoch. Ľudia sa neradi viažu. A ak niekto potrebuje byť niekým alebo niečím oklieštený, tak v sebe nemá vyrovnané isté veci a vnútorne po slobode netúži, aj keď navonok môže pôsobiť, že ju chce.

Teší ma, že žijem v časoch, keď sa môžem slobodne prejaviť, a budem rád, keď sa to bude meniť aj v iných častiach sveta.

Daniel Hevier
spisovateľ

Sloboda je pre mňa ako pre každého nutnosťou, podmienkou existencie, kľúčom k tvoreniu… Je však sloboda vonkajšia, ktorú vám môžu vziať, a sloboda vnútorná, o ktorú môžete prísť iba vlastným rozhodnutím. Tú druhú som nikdy nestratil. Keby som sa tej vzdal, cítil by som sa ako rozbitý človek, ktorý si nemôže vážiť sám seba.

Daniel Hevier napísal pre O2 Rozprávku o slobode, aby sa téma slobody a Novembra 89 dostala aj k deťom. Prečítať alebo vypočuť si ju môžete na tomto mieste.

Kristína Převrátil Alexy
odborníčka na komunikáciu a autorka projektu Ideology

Sloboda je pre mňa dôležitá, lebo mám rada odvážne výzvy. Sloboda vyžaduje odvahu, lebo je v nej veľa neistoty, robia sa v nej chyby, neustále sa reviduje a mení, všetci v nej strácame a opäť nachádzame vieru a koniec zostáva stále otvorený.

Opak slobody je pre mňa nedostatok viery v širokom zmysle, nielen v náboženskom. V momente, keď v niečo neveríme, napríklad neveríme dieťaťu, ktoré sa niečo učí, začíname si veci vynucovať. Dieťa začneme kontrolovať, trestať a odmeňovať. Vynucovanie znamená, že vnútorný potenciál, všetky možnosti a zdroje dieťaťa už považujeme za definitívne vyčerpané. Neistú, nepredvídateľnú, hoc bohatú a jedinečnú slobodu dieťaťa nahradíme istotou limitu, miestom vo výkonovej tabuľke.

Naša rodina žije v mnohom atypicky, nezmestí sa do škatuliek. Nechodíme do práce a napriek tomu pracujeme, syn nechodí do školy, a predsa sa vzdeláva. Keby sme sa niekam mali zmestiť, asi by nás to tlačilo. Práve vďaka možnosti slobodne sa rozhodovať, meniť sa a napredovať, bez limitov v hierarchii korporátu či budovy školy, sme nielen výkonní, ale aj šťastní.

To je ten najpodstatnejší dôvod, prečo je pre mňa sloboda dôležitá. Cítim v nej šťastie, ale nie vďaka niekomu inému, kto mi to šťastie vyrobí, predá či zabezpečí. Vďaka mne samej.

Som veľmi vďačná, že nie sme len ostrov sami pre seba, ale darí sa nám okolo seba vytvárať komunitu ľudí, pre ktorých je sloboda rovnako existenčná. Nežijeme rovnako, a predsa žijeme slobodne s rešpektom k sebe navzájom. A so zmyslom pre humor, ktorý bez slobody hynie.

Laci Strike
tanečník a choreograf

Pre mňa je sloboda veľmi dôležitá. Najväčší úspech pre mňa je, že nemusím ráno vstávať. Neznamená to však, že málo pracujem. Len to mám jednoducho posunuté od dopoludnia do večerných hodín. A nemám problém pracovať aj cez víkendy.

Som však ochotný zo slobody aj zľaviť, keď viem, že je to pre dobro niečoho. Pre prácu, pre rodinu alebo pre spoločnosť, ak je to nutné.

Sloboda je dôležitá, ale nepleťme si ju s anarchiou. Jej prítomnosť paradoxne najviac pocítime, keď ju stratíme. A stratiť ju aj čiastočne je dosť boľavé. V tomto roku sme nemohli príliš cestovať, zabávať sa na podujatiach a ventilovať tak stres z práce. Myslím si, že to bola škola pre nás všetkých. Snáď ju precítime tak ako predtým čo najskôr. Pevne v to verím. Som slobodný optimista.

Hedviga Gutierrez
ilustrátorka

Nedokážem si predstaviť život bez slobody, ktorú máme. Mňa ako umelca by sa obmedzenie slobody dotklo najviac. Z myšlienok o kontrole, dokonca cenzúre mojich ilustrácií mi behá mráz po chrbte. Sloboda je pre mňa dôležitá aj pri cestovaní a formovaní identity.

Marek Madro
psychológ a zakladateľ internetovej poradne pre mladých IPčko

Sloboda znamená, že môžeme existovať, že človek má právo prežívať čokoľvek, čo chce. Má právo byť jednotlivcom, ktorý je úplne iný ako ostatní ľudia a na jeho jedinečnosti záleží. Má právo na krásne momenty, no aj na tie, keď je mu ťažko. Má právo povedať, že potrebuje pomoc.

Sloboda pre mňa znamená mať možnosť. Možnosť, ako s našou slobodou naložíme. Je veľmi dôležité žiť vo svete, kde sa sloboda stavia na prvé miesto. Je skvelé, keď ju máme, no je nutné uvedomiť si, že má svoju cenu. So slobodou totiž prichádza aj zodpovednosť za to, ako s ňou naložíme.

Čítajte aj: Slobodu potrebujem, aby som mohol tvoriť a existovať, hovorí Daniel Hevier

Či budeme solidárni voči ostatným a budeme slobodu používať na to, aby sme zlepšili svet okolo nás, alebo ju budeme používať spôsobom, ktorý je prospešný iba pre nás.

Sloboda pre nás znamená veľa. Vytvára priestor, kde ľudia môžu dobrovoľne obetovať svoj čas iným. Vytvára priestor robiť dobro vo svojom okolí. Vytvára priestor, kde ľudia vedia nájsť pomoc a majú slobodu ju vyhľadať.

Silvia Yoder Križanová
organizátorka konferencie Slovakia going Zero Waste

Keď prišiel November 89, mala som 11 rokov. Moji rodičia boli aktívni „štrngači kľúčmi“ a hoci som si v tom čase nemohla naplno uvedomiť dosah zmeny režimu, ten intenzívny pocit z prechodu od neslobody k slobode v sebe nosím dodnes. Patrila som ku generácii, pre ktorú kedysi dávno platilo: nedá sa, nemôžeš, nesmieš a 17. november to pre mňa zmenil.

Napriek tomu, že v súčasnosti žijeme v spoločnosti, kde všetky základné slobody máme, čoraz častejšie si kladiem otázku, či sme ako spoločnosť neopomenuli potrebu zodpovednosti, ktorú so sebou sloboda neodlúčiteľne prináša.

Za pár desiatok rokov sme sa prehupli z jedného extrému do druhého. Nič si neupierame, „slobodne“ prijímame, berieme si, až drancujeme. Sloboda neobmedzeného konzumu totiž vyžaduje neobmedzené čerpanie prírodných zdrojov a zároveň rovnakú produkciu znečistenia a odpadu.

Prajem si, aby sme boli slobodní vedome, aby spôsob, akým existujeme na tejto planéte, prinášal blaho. A, prosím, nezamieňajme si toto slovo s blahobytom. Je to moje osobné „štrnganie kľúčmi“.


Spoločnosť O2 si už opäť pripomína výročie Nežnej revolúcie a skutočnosť, že sloboda nie je samozrejmosť, ako si často mylne myslíme. Aj tento rok sme pre vás v Sóde pripravili špeciálny obsah vrátane Rozprávky o slobode od Daniela Heviera, prostredníctvom ktorej chceme tému slobody a dôležitosť Novembra 89 priblížiť aj deťom. Prečítať si ju môžete na tomto mieste.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Splatnosť faktúry vypršala a peniaze stále nikde. Čo teraz?

Ak vám klient nezaplatí, neváhajte a využite všetky kroky od prvého upozornenia až po žalobu

Za neuhradenou faktúrou nemusí byť vždy zlý úmysel. Poradíme vám, čo robiť, keď chyba nastane už pri vystavovaní alebo keď sa faktúra zasekne v procese. Ak ste vyčerpali všetky možnosti a klient stále nezaplatil, prevedieme vás krok za krokom postupom vymáhania peňazí.

Dokončili ste svoju prácu, odovzdali ju, neprišli pripomienky, tak ste vystavili a poslali faktúru. Lehota splatnosti faktúry vypršala a peniaze stále nikde. V takom prípade musíte zachovať chladnú hlavu, nie je nutné hneď alarmovať právnikov. Aj keď zo zákona na to právo máte.

O2 vám spolu s novým SMART paušálom a ďalšími produktmi na mieru pre svojich biznis klientov prináša aj inšpiratívny obsah, ktorý vás posunie vo férovom podnikaní. Sú pre vás pripravené praktické rady a manuály, podcasty aj rozhovory s fér podnikateľmi z celého Slovenska. Viac článkov nájdete na www.soda.o2.sk/biznis.

Dôvodov, prečo vám odberateľ neuhradil faktúru, môže byť hneď niekoľko a nie vždy musí byť problém na opačnej strane. Pochybiť je totiž ľudské a aj vy ste sa z nepozornosti mohli dopustiť chybičky, pre ktorú zatiaľ márne čakáte na svoju odmenu.

Chyba môže byť aj na vašej strane

Najčastejšie dôvody, pre ktoré vám odberateľ neuhradil faktúru, nájdete v článku Nezaplatené faktúry od odberateľov – ako sa im vyhnúť? My ponúkame rýchly prehľad, ktorý vám pomôže neuhradenej faktúre predísť.

Idete vystavovať faktúru? Zhrnuli sme všetko, čo potrebujete vedieť

Ideálna situácia by bola, keby vám odberateľ faktúru zaplatil hneď, ako mu príde. To môže fungovať pri malých firmách alebo SZČO, no pri stredných, veľkých a nadnárodných firmách o takomto scenári ani nesnívajte.

Bežný postup spracovania vašej faktúry vo firme odberateľa je takýto:

 1. zaevidovanie faktúry,
 2. kontrola a schvaľovací proces,
 3. zaúčtovanie faktúry,
 4. výber faktúry na úhradu,
 5. úhrada.

Je jasné, že pri takomto procese môže nastať chyba v ktoromkoľvek kroku. Preto si vždy dajte záležať na tom, aby sa faktúra dostala do správnych rúk. Teda na oddelenie, ktoré faktúry spracúva. Papierovú faktúru posielajte poštou priamo na oddelenie, rovnako aj elektronickú. Nezabudnite v kópii e-mailu uviesť aj osobu, s ktorou ste o práci komunikovali.

Najčastejšie chyby, pre ktoré vám faktúru neuhradia načas

 • Faktúru ste poslali neskoro – ak pošlete faktúru na poslednú chvíľu, takmer s istotou odberateľ dátum splatnosti nedodrží. Preto faktúru posielajte hneď, neodkladajte vystavenie a poslanie na neskôr.
 • Vo faktúre sú chyby – ak urobíte vo faktúre akúkoľvek chybu, od formálnych chýb cez chýbajúce číslo objednávky, nesprávne uvedenú cenu až po zlú sadzbu DPH, oddiali to uhradenie faktúry. Faktúru pre istotu aj trikrát skontrolujte a nevystavujte ju o druhej v noci.
 • Boli ste pasívni – priebežne sledujte, ktoré faktúry máte uhradené, ktoré nie a koľko času zostáva na ich uhradenie. Ak si všimnete, že splatnosť niektorej faktúry nastane o pár dní, neváhajte sa odberateľovi pripomenúť. Ideálne je informovať sa priamo na finančnom oddelení, či faktúru zaregistrovali a či je všetko v poriadku. Nebuďte otravní, no majte veci pod kontrolou.

Určite si pravidlá reklamácií, aby ste sa vyhli prieťahom

Úhrada vašej faktúry môže meškať aj vtedy, keď sa odberateľovi na vašej práci niečo nepozdáva, chce ju reklamovať, lenže v návale povinností na to zabudol. Spomenie si až vtedy, keď sa pár dní pred dátumom splatnosti pripomeniete a odbije vás s tým, že objednávka nie je naplnená.

Aby ste podobnej situácii predišli, je dobré vopred sa poistiť a uzavrieť s klientom zmluvu, napríklad zmluvu o dielo. Vďaka zmluve ani reklamácia nemusí odďaľovať zaplatenie faktúry.

Pri uzatváraní zmluvy myslite na to, že odberateľ s vašou prácou nemusí byť spokojný. A to aj napriek tomu, že sa vám to predtým nikdy nestalo. Pre takéto prípady je dobré mať v zmluve formulku o tom, že odberateľ je povinný uhradiť faktúru a vašou povinnosťou je čo najskôr chyby odstrániť. Bežnou praxou je tiež mať v zmluve informáciu o tom, že reklamáciu prijímate najneskôr 5 dní od prevzatia objednávky.

Fakturujete do zahraničia? Je to jednoduchšie, než to vyzerá

Odberateľ váš dátum splatnosti môže ignorovať

Vaša práca reklamovaná nebola. Informovali ste sa na ekonomickom oddelení, či faktúru spracovali, a odpoveď bola „áno“, no peniaze stále nikde? Faktúra zrejme bude v stave rozhodovania o úhrade. Znamená to jednu z nasledujúcich situácií:

 • odberateľ má nastavené vlastné štandardizované platobné podmienky. Znie to síce zvláštne, no najmä pri nadnárodných spoločnostiach je bežnou praxou, že faktúry sa uhrádzajú len v konkrétny deň v týždni alebo sú splatnosti nastavené na štandardizované obdobia, bohužiaľ často v trvaní niekoľkých mesiacov,
 • odberateľ využil, že ste pasívny a jednoducho s vyplatením vyčkáva,
 • odberateľ aktívne riadi financie vo svojej firme. To v preklade znamená, že podľa aktuálnej finančnej situácie, budovania vzťahov s inými klientmi a pre ďalšie dôvody určuje prioritu uhrádzania faktúr majiteľ firmy

Čas na ťažké kalibre: upomienku, pokus o zmier a predžalobnú výzvu

Najhoršou situáciou je, keď odberateľ nie je schopný faktúru uhradiť, pretože jednoducho nemá peniaze. Tento stav môže byť dočasný, ale aj dlhodobý.

Ak ide o dočasný stav, je dôležité dostať od odberateľa všetky potrebné informácie a byť trpezlivý. V lepšom prípade vám faktúru vyplatí o týždeň neskôr, v horšom o pár mesiacov.

Ak ide o dlhodobý stav a odberateľ s vami nekomunikuje, prípadne vás až zavádza, máte k dispozícii:

 • upomienku,
 • pokus o zmier,
 • predžalobnú výzvu.

Tieto nástroje nemajú právne predpísanú formu, ich formulácia je teda na vás. Dôležité však je, že každý jeden z dokumentov musí obsahovať všetky potrebné informácie, aby bolo jasné, o ktorú neuhradenú faktúru ide.

Výstražné dokumenty musíte odberateľovi doručiť v poradí, v akom sme ich vymenovali. Portál podnikajte.sk veľmi podrobne každý z nástrojov vysvetľuje a uvádza príklady ich možného znenia v článku s názvom Upomienka na zaplatenie faktúry, pokus o zmier a predžalobná výzva.

Poslednou možnosťou je žaloba

Ak odberateľ neuhradí faktúru po využití upomienky, pokusu o zmier ani predžalobnej výzvy, zostáva vám už len podanie žaloby na súd o zaplatenie faktúry.

Po kontaktovaní právnika mu budete musieť poskytnúť všetky potrebné doklady k vykonaniu právneho úkonu. Treba počítať so súdnym poplatkom, ktorý tvorí 6 % sumy nezaplatenej faktúry, najmenej však 16,50 €. Služby právnika sa platia zvlášť. Podrobnejšie informácie nájdete v článku s názvom Postup pri vymáhaní splatnej pohľadávky.

Neuhradenú faktúru v účtovníctve vyriešite opravnou položkou

Neuhradená faktúra má vplyv aj na základ dane, preto je dobré upozorniť na ňu aj vášho účtovníka. Ak máte jednoduché účtovníctvo, faktúra základ dane ovplyvňuje až po jej úhrade, v prípade podvojného účtovníctva má faktúra vplyv na základ dane hneď po jej vystavení.

Ak ste sa dostali do situácie, keď predpokladáte, že odberateľ vám faktúru nezaplatí v plnej výške alebo vôbec, musíte vykonať zmenu v účtovníctve opravnou položkou. Opravné položky k neuhradeným faktúram sú komplexnou účtovnou témou.

Prečítajte si aj ďalšie časti sprievodcu faktúrami


 

          array(4) {
 [0]=>
 array(8) {
  ["field"]=>
  string(5) "phone"
  ["required"]=>
  bool(true)
  ["textarea"]=>
  bool(false)
  ["type"]=>
  array(0) {
  }
  ["name"]=>
  string(24) "Vaše telefónne číslo"
  ["text"]=>
  string(0) ""
  ["error_hlaska"]=>
  string(53) "Zadajte vaše telefónne číslo v tvare 09XX XXX XXX"
  ["options"]=>
  bool(false)
 }
 [1]=>
 array(8) {
  ["field"]=>
  string(3) "ico"
  ["required"]=>
  bool(true)
  ["textarea"]=>
  bool(false)
  ["type"]=>
  array(0) {
  }
  ["name"]=>
  string(18) "Zadajte vaše IČO"
  ["text"]=>
  string(0) ""
  ["error_hlaska"]=>
  string(35) "Zadajte vaše IČO v tvare 99999999"
  ["options"]=>
  bool(false)
 }
 [2]=>
 array(8) {
  ["field"]=>
  string(15) "campaign_data_1"
  ["required"]=>
  bool(true)
  ["textarea"]=>
  bool(false)
  ["type"]=>
  string(6) "select"
  ["name"]=>
  string(5) "Okres"
  ["text"]=>
  string(0) ""
  ["error_hlaska"]=>
  string(26) "Zadajte okresZadajte okres"
  ["options"]=>
  array(79) {
   [0]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(21) "Bánovce nad Bebravou"
    ["option_value"]=>
    string(21) "Bánovce nad Bebravou"
   }
   [1]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(16) "Banská Bystrica"
    ["option_value"]=>
    string(16) "Banská Bystrica"
   }
   [2]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(18) "Banská Štiavnica"
    ["option_value"]=>
    string(18) "Banská Štiavnica"
   }
   [3]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(8) "Bardejov"
    ["option_value"]=>
    string(8) "Bardejov"
   }
   [4]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(12) "Bratislava I"
    ["option_value"]=>
    string(12) "Bratislava I"
   }
   [5]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(14) "Bratislava II	"
    ["option_value"]=>
    string(14) "Bratislava II	"
   }
   [6]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(15) "Bratislava III	"
    ["option_value"]=>
    string(15) "Bratislava III	"
   }
   [7]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(14) "Bratislava IV	"
    ["option_value"]=>
    string(14) "Bratislava IV	"
   }
   [8]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(13) "Bratislava V	"
    ["option_value"]=>
    string(13) "Bratislava V	"
   }
   [9]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(7) "Brezno	"
    ["option_value"]=>
    string(7) "Brezno	"
   }
   [10]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(7) "Bytča	"
    ["option_value"]=>
    string(7) "Bytča	"
   }
   [11]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(7) "Čadca	"
    ["option_value"]=>
    string(7) "Čadca	"
   }
   [12]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(6) "Detva	"
    ["option_value"]=>
    string(6) "Detva	"
   }
   [13]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(14) "Dolný Kubín	"
    ["option_value"]=>
    string(14) "Dolný Kubín	"
   }
   [14]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(17) "Dunajská Streda	"
    ["option_value"]=>
    string(17) "Dunajská Streda	"
   }
   [15]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(8) "Galanta	"
    ["option_value"]=>
    string(8) "Galanta	"
   }
   [16]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(8) "Gelnica	"
    ["option_value"]=>
    string(8) "Gelnica	"
   }
   [17]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(9) "Hlohovec	"
    ["option_value"]=>
    string(9) "Hlohovec	"
   }
   [18]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(9) "Humenné	"
    ["option_value"]=>
    string(9) "Humenné	"
   }
   [19]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(6) "Ilava	"
    ["option_value"]=>
    string(6) "Ilava	"
   }
   [20]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(10) "Kežmarok	"
    ["option_value"]=>
    string(10) "Kežmarok	"
   }
   [21]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(9) "Komárno	"
    ["option_value"]=>
    string(9) "Komárno	"
   }
   [22]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(10) "Košice I	"
    ["option_value"]=>
    string(10) "Košice I	"
   }
   [23]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(11) "Košice II	"
    ["option_value"]=>
    string(11) "Košice II	"
   }
   [24]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(12) "Košice III	"
    ["option_value"]=>
    string(12) "Košice III	"
   }
   [25]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(11) "Košice IV	"
    ["option_value"]=>
    string(11) "Košice IV	"
   }
   [26]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(15) "Košice-okolie	"
    ["option_value"]=>
    string(15) "Košice-okolie	"
   }
   [27]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(8) "Krupina	"
    ["option_value"]=>
    string(8) "Krupina	"
   }
   [28]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(21) "Kysucké Nové Mesto	"
    ["option_value"]=>
    string(21) "Kysucké Nové Mesto	"
   }
   [29]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(7) "Levice	"
    ["option_value"]=>
    string(7) "Levice	"
   }
   [30]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(8) "Levoča	"
    ["option_value"]=>
    string(8) "Levoča	"
   }
   [31]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(21) "Liptovský Mikuláš	"
    ["option_value"]=>
    string(21) "Liptovský Mikuláš	"
   }
   [32]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(9) "Lučenec	"
    ["option_value"]=>
    string(9) "Lučenec	"
   }
   [33]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(8) "Malacky	"
    ["option_value"]=>
    string(8) "Malacky	"
   }
   [34]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(7) "Martin	"
    ["option_value"]=>
    string(7) "Martin	"
   }
   [35]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(13) "Medzilaborce	"
    ["option_value"]=>
    string(13) "Medzilaborce	"
   }
   [36]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(11) "Michalovce	"
    ["option_value"]=>
    string(11) "Michalovce	"
   }
   [37]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(7) "Myjava	"
    ["option_value"]=>
    string(7) "Myjava	"
   }
   [38]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(11) "Námestovo	"
    ["option_value"]=>
    string(11) "Námestovo	"
   }
   [39]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(6) "Nitra	"
    ["option_value"]=>
    string(6) "Nitra	"
   }
   [40]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(23) "Nové Mesto nad Váhom	"
    ["option_value"]=>
    string(23) "Nové Mesto nad Váhom	"
   }
   [41]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(13) "Nové Zámky	"
    ["option_value"]=>
    string(13) "Nové Zámky	"
   }
   [42]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(13) "Partizánske	"
    ["option_value"]=>
    string(13) "Partizánske	"
   }
   [43]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(8) "Pezinok	"
    ["option_value"]=>
    string(8) "Pezinok	"
   }
   [44]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(11) "Piešťany	"
    ["option_value"]=>
    string(11) "Piešťany	"
   }
   [45]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(8) "Poltár	"
    ["option_value"]=>
    string(8) "Poltár	"
   }
   [46]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(7) "Poprad	"
    ["option_value"]=>
    string(7) "Poprad	"
   }
   [47]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(20) "Považská Bystrica	"
    ["option_value"]=>
    string(20) "Považská Bystrica	"
   }
   [48]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(8) "Prešov	"
    ["option_value"]=>
    string(8) "Prešov	"
   }
   [49]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(10) "Prievidza	"
    ["option_value"]=>
    string(10) "Prievidza	"
   }
   [50]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(8) "Púchov	"
    ["option_value"]=>
    string(8) "Púchov	"
   }
   [51]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(8) "Revúca	"
    ["option_value"]=>
    string(8) "Revúca	"
   }
   [52]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(17) "Rimavská Sobota	"
    ["option_value"]=>
    string(17) "Rimavská Sobota	"
   }
   [53]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(10) "Rožňava	"
    ["option_value"]=>
    string(10) "Rožňava	"
   }
   [54]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(12) "Ružomberok	"
    ["option_value"]=>
    string(12) "Ružomberok	"
   }
   [55]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(8) "Sabinov	"
    ["option_value"]=>
    string(8) "Sabinov	"
   }
   [56]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(6) "Senec	"
    ["option_value"]=>
    string(6) "Senec	"
   }
   [57]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(7) "Senica	"
    ["option_value"]=>
    string(7) "Senica	"
   }
   [58]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(8) "Skalica	"
    ["option_value"]=>
    string(8) "Skalica	"
   }
   [59]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(6) "Snina	"
    ["option_value"]=>
    string(6) "Snina	"
   }
   [60]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(9) "Sobrance	"
    ["option_value"]=>
    string(9) "Sobrance	"
   }
   [61]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(20) "Spišská Nová Ves	"
    ["option_value"]=>
    string(20) "Spišská Nová Ves	"
   }
   [62]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(17) "Stará Ľubovňa	"
    ["option_value"]=>
    string(17) "Stará Ľubovňa	"
   }
   [63]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(9) "Stropkov	"
    ["option_value"]=>
    string(9) "Stropkov	"
   }
   [64]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(9) "Svidník	"
    ["option_value"]=>
    string(9) "Svidník	"
   }
   [65]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(7) "Šaľa	"
    ["option_value"]=>
    string(7) "Šaľa	"
   }
   [66]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(12) "Topoľčany	"
    ["option_value"]=>
    string(12) "Topoľčany	"
   }
   [67]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(10) "Trebišov	"
    ["option_value"]=>
    string(10) "Trebišov	"
   }
   [68]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(10) "Trenčín	"
    ["option_value"]=>
    string(10) "Trenčín	"
   }
   [69]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(7) "Trnava	"
    ["option_value"]=>
    string(7) "Trnava	"
   }
   [70]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(20) "Turčianske Teplice	"
    ["option_value"]=>
    string(20) "Turčianske Teplice	"
   }
   [71]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(11) "Tvrdošín	"
    ["option_value"]=>
    string(11) "Tvrdošín	"
   }
   [72]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(16) "Veľký Krtíš	"
    ["option_value"]=>
    string(16) "Veľký Krtíš	"
   }
   [73]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(19) "Vranov nad Topľou	"
    ["option_value"]=>
    string(19) "Vranov nad Topľou	"
   }
   [74]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(15) "Zlaté Moravce	"
    ["option_value"]=>
    string(15) "Zlaté Moravce	"
   }
   [75]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(7) "Zvolen	"
    ["option_value"]=>
    string(7) "Zvolen	"
   }
   [76]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(11) "Žarnovica	"
    ["option_value"]=>
    string(11) "Žarnovica	"
   }
   [77]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(17) "Žiar nad Hronom	"
    ["option_value"]=>
    string(17) "Žiar nad Hronom	"
   }
   [78]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(8) "Žilina	"
    ["option_value"]=>
    string(8) "Žilina	"
   }
  }
 }
 [3]=>
 array(8) {
  ["field"]=>
  string(9) "podmienky"
  ["required"]=>
  bool(true)
  ["textarea"]=>
  bool(false)
  ["type"]=>
  string(6) "select"
  ["name"]=>
  string(5) "Okres"
  ["text"]=>
  string(276) "Súhlasím so spracovaním vyššie uvedených osobných údajov na marketingové
        účely. "
  ["error_hlaska"]=>
  string(52) "Musíte súhlasiť so spracovaním osobných údajov"
  ["options"]=>
  array(79) {
   [0]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(21) "Bánovce nad Bebravou"
    ["option_value"]=>
    string(21) "Bánovce nad Bebravou"
   }
   [1]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(16) "Banská Bystrica"
    ["option_value"]=>
    string(16) "Banská Bystrica"
   }
   [2]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(18) "Banská Štiavnica"
    ["option_value"]=>
    string(18) "Banská Štiavnica"
   }
   [3]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(8) "Bardejov"
    ["option_value"]=>
    string(8) "Bardejov"
   }
   [4]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(12) "Bratislava I"
    ["option_value"]=>
    string(12) "Bratislava I"
   }
   [5]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(14) "Bratislava II	"
    ["option_value"]=>
    string(14) "Bratislava II	"
   }
   [6]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(15) "Bratislava III	"
    ["option_value"]=>
    string(15) "Bratislava III	"
   }
   [7]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(14) "Bratislava IV	"
    ["option_value"]=>
    string(14) "Bratislava IV	"
   }
   [8]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(13) "Bratislava V	"
    ["option_value"]=>
    string(13) "Bratislava V	"
   }
   [9]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(7) "Brezno	"
    ["option_value"]=>
    string(7) "Brezno	"
   }
   [10]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(7) "Bytča	"
    ["option_value"]=>
    string(7) "Bytča	"
   }
   [11]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(7) "Čadca	"
    ["option_value"]=>
    string(7) "Čadca	"
   }
   [12]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(6) "Detva	"
    ["option_value"]=>
    string(6) "Detva	"
   }
   [13]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(14) "Dolný Kubín	"
    ["option_value"]=>
    string(14) "Dolný Kubín	"
   }
   [14]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(17) "Dunajská Streda	"
    ["option_value"]=>
    string(17) "Dunajská Streda	"
   }
   [15]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(8) "Galanta	"
    ["option_value"]=>
    string(8) "Galanta	"
   }
   [16]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(8) "Gelnica	"
    ["option_value"]=>
    string(8) "Gelnica	"
   }
   [17]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(9) "Hlohovec	"
    ["option_value"]=>
    string(9) "Hlohovec	"
   }
   [18]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(9) "Humenné	"
    ["option_value"]=>
    string(9) "Humenné	"
   }
   [19]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(6) "Ilava	"
    ["option_value"]=>
    string(6) "Ilava	"
   }
   [20]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(10) "Kežmarok	"
    ["option_value"]=>
    string(10) "Kežmarok	"
   }
   [21]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(9) "Komárno	"
    ["option_value"]=>
    string(9) "Komárno	"
   }
   [22]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(10) "Košice I	"
    ["option_value"]=>
    string(10) "Košice I	"
   }
   [23]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(11) "Košice II	"
    ["option_value"]=>
    string(11) "Košice II	"
   }
   [24]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(12) "Košice III	"
    ["option_value"]=>
    string(12) "Košice III	"
   }
   [25]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(11) "Košice IV	"
    ["option_value"]=>
    string(11) "Košice IV	"
   }
   [26]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(15) "Košice-okolie	"
    ["option_value"]=>
    string(15) "Košice-okolie	"
   }
   [27]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(8) "Krupina	"
    ["option_value"]=>
    string(8) "Krupina	"
   }
   [28]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(21) "Kysucké Nové Mesto	"
    ["option_value"]=>
    string(21) "Kysucké Nové Mesto	"
   }
   [29]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(7) "Levice	"
    ["option_value"]=>
    string(7) "Levice	"
   }
   [30]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(8) "Levoča	"
    ["option_value"]=>
    string(8) "Levoča	"
   }
   [31]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(21) "Liptovský Mikuláš	"
    ["option_value"]=>
    string(21) "Liptovský Mikuláš	"
   }
   [32]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(9) "Lučenec	"
    ["option_value"]=>
    string(9) "Lučenec	"
   }
   [33]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(8) "Malacky	"
    ["option_value"]=>
    string(8) "Malacky	"
   }
   [34]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(7) "Martin	"
    ["option_value"]=>
    string(7) "Martin	"
   }
   [35]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(13) "Medzilaborce	"
    ["option_value"]=>
    string(13) "Medzilaborce	"
   }
   [36]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(11) "Michalovce	"
    ["option_value"]=>
    string(11) "Michalovce	"
   }
   [37]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(7) "Myjava	"
    ["option_value"]=>
    string(7) "Myjava	"
   }
   [38]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(11) "Námestovo	"
    ["option_value"]=>
    string(11) "Námestovo	"
   }
   [39]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(6) "Nitra	"
    ["option_value"]=>
    string(6) "Nitra	"
   }
   [40]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(23) "Nové Mesto nad Váhom	"
    ["option_value"]=>
    string(23) "Nové Mesto nad Váhom	"
   }
   [41]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(13) "Nové Zámky	"
    ["option_value"]=>
    string(13) "Nové Zámky	"
   }
   [42]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(13) "Partizánske	"
    ["option_value"]=>
    string(13) "Partizánske	"
   }
   [43]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(8) "Pezinok	"
    ["option_value"]=>
    string(8) "Pezinok	"
   }
   [44]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(11) "Piešťany	"
    ["option_value"]=>
    string(11) "Piešťany	"
   }
   [45]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(8) "Poltár	"
    ["option_value"]=>
    string(8) "Poltár	"
   }
   [46]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(7) "Poprad	"
    ["option_value"]=>
    string(7) "Poprad	"
   }
   [47]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(20) "Považská Bystrica	"
    ["option_value"]=>
    string(20) "Považská Bystrica	"
   }
   [48]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(8) "Prešov	"
    ["option_value"]=>
    string(8) "Prešov	"
   }
   [49]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(10) "Prievidza	"
    ["option_value"]=>
    string(10) "Prievidza	"
   }
   [50]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(8) "Púchov	"
    ["option_value"]=>
    string(8) "Púchov	"
   }
   [51]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(8) "Revúca	"
    ["option_value"]=>
    string(8) "Revúca	"
   }
   [52]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(17) "Rimavská Sobota	"
    ["option_value"]=>
    string(17) "Rimavská Sobota	"
   }
   [53]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(10) "Rožňava	"
    ["option_value"]=>
    string(10) "Rožňava	"
   }
   [54]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(12) "Ružomberok	"
    ["option_value"]=>
    string(12) "Ružomberok	"
   }
   [55]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(8) "Sabinov	"
    ["option_value"]=>
    string(8) "Sabinov	"
   }
   [56]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(6) "Senec	"
    ["option_value"]=>
    string(6) "Senec	"
   }
   [57]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(7) "Senica	"
    ["option_value"]=>
    string(7) "Senica	"
   }
   [58]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(8) "Skalica	"
    ["option_value"]=>
    string(8) "Skalica	"
   }
   [59]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(6) "Snina	"
    ["option_value"]=>
    string(6) "Snina	"
   }
   [60]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(9) "Sobrance	"
    ["option_value"]=>
    string(9) "Sobrance	"
   }
   [61]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(20) "Spišská Nová Ves	"
    ["option_value"]=>
    string(20) "Spišská Nová Ves	"
   }
   [62]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(17) "Stará Ľubovňa	"
    ["option_value"]=>
    string(17) "Stará Ľubovňa	"
   }
   [63]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(9) "Stropkov	"
    ["option_value"]=>
    string(9) "Stropkov	"
   }
   [64]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(9) "Svidník	"
    ["option_value"]=>
    string(9) "Svidník	"
   }
   [65]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(7) "Šaľa	"
    ["option_value"]=>
    string(7) "Šaľa	"
   }
   [66]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(12) "Topoľčany	"
    ["option_value"]=>
    string(12) "Topoľčany	"
   }
   [67]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(10) "Trebišov	"
    ["option_value"]=>
    string(10) "Trebišov	"
   }
   [68]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(10) "Trenčín	"
    ["option_value"]=>
    string(10) "Trenčín	"
   }
   [69]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(7) "Trnava	"
    ["option_value"]=>
    string(7) "Trnava	"
   }
   [70]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(20) "Turčianske Teplice	"
    ["option_value"]=>
    string(20) "Turčianske Teplice	"
   }
   [71]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(11) "Tvrdošín	"
    ["option_value"]=>
    string(11) "Tvrdošín	"
   }
   [72]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(16) "Veľký Krtíš	"
    ["option_value"]=>
    string(16) "Veľký Krtíš	"
   }
   [73]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(19) "Vranov nad Topľou	"
    ["option_value"]=>
    string(19) "Vranov nad Topľou	"
   }
   [74]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(15) "Zlaté Moravce	"
    ["option_value"]=>
    string(15) "Zlaté Moravce	"
   }
   [75]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(7) "Zvolen	"
    ["option_value"]=>
    string(7) "Zvolen	"
   }
   [76]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(11) "Žarnovica	"
    ["option_value"]=>
    string(11) "Žarnovica	"
   }
   [77]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(17) "Žiar nad Hronom	"
    ["option_value"]=>
    string(17) "Žiar nad Hronom	"
   }
   [78]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(8) "Žilina	"
    ["option_value"]=>
    string(8) "Žilina	"
   }
  }
 }
}
        

Ušetrite čas a nechajte si od O2 vypracovať komplexnú ponuku služieb na mieru

Zadajte vaše telefónne číslo v tvare 09XX XXX XXX
Zadajte vaše IČO v tvare 99999999
Zadajte okresZadajte okres
Musíte súhlasiť so spracovaním osobných údajov

Ak máte tipy na ďalšie témy, ktoré by vám pomohli v podnikaní, alebo nám chcete poslať spätnú väzbu, či upozorniť na vylepšenie, napíšte nám na . Ďakujeme.

Podnikajte.sk

Podnikajte.sk je špecializovaný podnikateľský portál, ktorý na jednom mieste prináša inšpiratívne príbehy, reálne podnikateľské skúsenosti, praktické príklady a know-how od skúsených odborníkov. Vznikol v roku 2007 a dlhodobo si medzi čitateľmi drží vysokú kredibilitu. Obľúbenosť portálu potvrdzuje aj nezávislé meranie IAB, podľa ktorého je Podnikajte.sk jednotkou v kategórii podnikatelia a živnostníci.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Nestrácajte čas a energiu. Týchto 5 smartfónov vás poteší rýchlym nabíjaním

Čítaj viac

Menej chrápania, viac čítania: 6 nových appiek, ktoré odporúčame vyskúšať

Čítaj viac

Ako platiť menej za internet? Spojte si služby na jednu faktúru a získajte zľavu až 100 %

Čítaj viac