Koľko nepotrebných vecí prekladáte doma z miesta na miesto, lebo je vám ich ľúto vyhodiť? Bratislavské centrum opätovného použitia KOLO prišlo s ekologickým riešením aj so sociálnym rozmerom. Môžete k nim odniesť všetky svoje nepoužívané veci a rovno aj odísť s inými, ktoré sa vám zídu.
Reportáž v KOLO sme robili začiatkom mája. Tesne pred vydaním textu, 14. mája 2023 v skorých ranných hodinách vznikol požiar z vonkajšej časti budovy OC Korzo, ktorý zasiahol aj vnútorné priestory KOLO. Bratislavské centrum opätovného použitia je z tohto dôvodu dočasne zatvorené, predpokladajú, že znova otvoria o 2 mesiace.
Keď niekomu spomeniete, že idete nakupovať veci do domácnosti k bratislavskému letisku, len málokomu napadne, že idete do KOLO. Hneď oproti predajni IKEA sa totiž skrýva inšpiratívny koncept z dielne firmy OLO, ktorý patrí pod magistrát hlavného mesta.
Okrem toho, že tu nájdete poklady z druhej ruky, môžete svoje nepotrebné veci aj priniesť – knihy, spoločenské hry, hudobné nástroje, dekorácie, domáce potreby, bicykle, tašky a iné. Pri vstupe ich od vás personál preberie a v prípade ťažkého nábytku môžete auto priparkovať k skladu.
Veci od vás neodkupujú, hlavnou myšlienkou je predchádzanie vzniku odpadu, aby funkčné veci KOLOvali ďalej. Za odporúčané príspevky si môžete zadovážiť prakticky všetko od cestovných kufrov až po vaničky pre bábätká.
O tom, ako KOLO funguje, sme sa rozprávali s Martinou Čechovou, manažérkou cirkulárnej ekonomiky OLO.
Prajem dobrú plavbu
Pozeráme sa na pekne zabalený gumový čln, na prvý pohľad na ňom nie je nič zvláštne. Čaro veci z druhej ruky spoznáme až po otvorení – pôvodný majiteľ k nemu totiž zabalil aj odkaz, v ktorom opisuje všetky splavené cesty: Balaton, Hron, Morava či Dunaj. Čln zažil viacero dobrodružstiev.
„Nemá chybu, no treba ho chrániť pred slnkom,“ píše sa v úvode listu. „Namontujte si aj kormidlo, ja som to už nestihol. Prišli roky, staroba a síl je už menej. Zoberte si tento čln, je naozaj výborný,“ odkazuje prvý majiteľ a na rozlúčku praje dobrú plavbu.
Zber „nepotrebných“ vecí
„Príbeh člna vznikol ešte na bratislavskom mestskom bazári, kde sme začínali so zberom nepotrebných vecí. Keď sme videli, koľko ľudí má záujem posunúť svoje staré veci, vznikol projekt KOLO,“ začína rozprávanie manažérka cirkulárnej ekonomiky OLO Martina Čechová.
Sedíme v jej kancelárii, ktorá presne vystihuje atmosféru tohto miesta. Nenájdete v nej dve rovnaké veci – všetky kvetináče, rámy či sošky sú úplne jedinečné. Projekt KOLO otvoril svoje dvere v októbri minulého roku. Za necelý polrok sa im podarilo presvedčiť Bratislavčanov a Bratislavčanky aj ľudí z neďalekého okolia, aby dali veciam druhú šancu. Bez „zelených naratívov“ – tak, aby návšteva nekončiaceho sa centra bola zážitkom.
Od otvorenia KOLO navštívilo vyše 80-tisíc ľudí. Neziskovú organizáciu spravuje zberová spoločnosť OLO, ktorej vlastníkom je mesto: „My sme takí smetiari, ktorí chcú predchádzať odpadu,“ smeje sa Martina.
Ale mne je to ľúto vyhodiť
V centre opätovného použitia KOLO sa zozbiera množstvo funkčných vecí, ktoré by inak skončili v odpade – až 15 ton mesačne. Z nich sa až 70 % opätovne navráti do ďalších domácností.
„Hlavným cieľom nášho projektu je predchádzanie vzniku odpadu v meste. Je to v podstate edukatívno-cirkulárna záležitosť – dávame obyvateľom a obyvateľkám mesta možnosť aktívne sa zapojiť do mestskej cirkulárnej ekológie a zamyslieť sa nad tým, aký odpad vytvárajú,“ hovorí manažérka.
Manažérka Martina Čechová hovorí, že na Slovensku je mnoho ľudí, ktorí majú v hlave ukotvené nevyhadzovať veci. A tak si funkčné, no nepoužívané predmety hromadia doma: „Často si vravíme, že nám je ľúto niečo vyhodiť. KOLO môže byť riešením tohto problému.“
Hlavným cieľom nášho projektu je predchádzanie vzniku odpadu v meste.
Tieto taniere mala moja babka
Martina Čechová priznáva, že ich prekvapilo, aký populárny je projekt KOLO medzi obyvateľmi: „Prichádzajú k nám ľudia, ktorí koncept opätovného použitia poznajú a tešia sa, že aj v Bratislave máme niečo podobné. Chodia sem však aj ľudia, ktorí o podobných ekoriešeniach veľa nevedia, no zaujme ich náš ekonomický aspekt. V KOLO totiž nájdete veci, ktoré posúvame za odporúčané príspevky, teda sú v minimálnej cene,“ hovorí.
Prechádzame sa medzi regálmi a s nadšením sa zastavujeme pri každej váze či soške. Zaujme nás zdobená polievková misa, retro termosky, drevený nábytok, kočíky, drobné porcelánové sloníky, nekonečný zástup dévedečiek a platní, ale aj rôzne praktické vychytávky do domácnosti. Z vecí môžete zariadiť celý byt.
„Aha, tieto taniere mali moji starí rodičia,“ ozýva sa v hale. Centrum rozprestierajúce sa na 1200 metroch štvorcových môže byť aj príjemnou nostalgickou exkurziou. Možno aj preto sa teší takej veľkej popularite – len počas našej návštevy v piatok dopoludnia tu boli desiatky nadšencov.
Druhá šanca pre veci, ale aj pre ľudí
V hale re-use centra si môžete všetko ohmatať, vyskúšať aj pofotiť a nikto sa na vás nenahnevá ani sa len škaredo nepozrie. Príjemnú atmosféru miesta dotvára personál, ktorý je vysmiaty od ucha k uchu. A nielen porcelánové taniere, aj srdečnosť pracovníkov pripomína návštevu u starých rodičov.
„V tíme pracuje 11 ľudí, ktorí pre projekt žijú. Myslím si, že práve oni dodávajú miestu tú bezprostrednú a prívetivú atmosféru. Aktívne spolupracujeme s občianskym združením Vagus, vďaka čomu sa nám podarilo zamestnať ľudí bez domova. KOLO je jednoducho miesto, kde dostávajú druhú šancu nielen veci, ale aj ľudia,“ opisuje Martina. Dodáva, že zamestnanci cítia obrovskú angažovanosť a záleží im na ekologickom rozmere projektu.
Nie sú to len prázdne slová, sami sa o tom presvedčíte do piatich minút v hale. Pán v sklade pilne a s úsmevom zaraďuje veci do rôznych kategórií a teší sa, že môže „z predaja“ stiahnuť lyžiarky. Dáma pri pokladnici každým slovom zlepšuje návštevníkom deň a po predajni sa prechádza aj architekt, ktorý sleduje, ako ním navrhnuté dielo ožíva.
Pomoc pre znevýhodnených
KOLO od firmy OLO je mestský projekt, ktorý dokazuje, že komunálne sa nám často mylne spája s pomalým a nefunkčným.
Sme v úzkom kontakte s magistrátom mesta, so sekciou sociálnych vecí. Z predmetov v KOLO sme pomohli zariadiť celý krízový byt.
„Mesto Bratislava je naším hlavným partnerom a v poslednom čase sme čoraz viac v kontakte s inými mestami, dokonca s niektorými aj v Česku, ktoré by chceli zaviesť podobné centrá. Tešíme sa, že môžeme byť dobrým príkladom,“ opisuje rozvoj zelených riešení manažérka.
Spolupráca s neziskovým sektorom je pre KOLO veľmi dôležitá. Materiálnu pomoc poskytujú ľuďom bez domova, Slovenskej katolíckej charite, Človeku v ohrození a ďalším.
Nedávno posunuli 27 kočíkov, 15 postieľok a vaničiek pre bábätká rodičom, ktorí utiekli pred vojnou z Ukrajiny. „Sme v úzkom kontakte s magistrátom mesta, so sekciou sociálnych vecí. Z predmetov v KOLO sme pomohli zariadiť celý krízový byt,“ dodáva.
Dielňa aj miesto pre študentov
V budúcnosti chce centrum začať prevádzkovať vlastnú dielňu, kam by si ľudia mohli prísť opraviť svoje veci, a uvažujú aj nad pravidelnými zbermi v niektorých mestských častiach. V centre je už teraz miestnosť, ktorú volajú „osvetová miestnosť“. KOLO tu pripravuje žiakom a žiačkam prednášky na rôzne zelené témy.
„Prednášky sú spojené s návštevou centra, vnímame to ako školu hrou. Deti recyklácia zaujíma a často po prednáškach pozitívne ovplyvnia aj svojich rodičov doma,“ vysvetľuje manažérka. Dodáva, že si všímajú aj spoločenský posun vo vnímaní udržateľnosti – zatiaľ čo kedysi bolo nakupovanie v „sekáči“ hanbou, dnes je trendom.
Tisíce príbehov, ktoré nezostali bez povšimnutia
Bratislavské centrum opätovného použitia KOLO je príkladom zodpovedného konceptu bez ekologických naratívov. Ukazuje nám krajší svet, v ktorom, ako oni sami hovoria, dostávajú ľudia aj predmety druhú šancu.
Nadácia Pontis ocenením Via Bona Slovakia každoročne zviditeľňuje inšpiratívne príklady zodpovedného podnikania firiem na Slovensku. Za 23 rokov existencie ocenenia poukázala na viac ako 160 nasledovaniahodných projektov.
Za rok 2022 ocenili firmy v týchto kategóriách:
- Zodpovedná veľká firma: Whirlpool
- Zodpovedná malá/stredná firma: HerbaDrug
- Zelená firma: OLO s projektom KOLO
- Výnimočný zamestnávateľ: Curaprox s projektom Zamestnávanie zdravotne znevýhodnených
- Spoločensky inovatívna firma: New School Communication s projektom Elfovia.sk
- Dobrý partner komunity: BILLA s projektom Zdravé oči už v škôlke
- Férový hráč na trhu: Orange s projektom Bez nástrah online
„Musím povedať, že je to nečakané. Veľmi sa tešíme, o to viac, že sme mestský podnik a nie sme súkromná firma. Mám dojem, že v našom tíme narástol aj taký pocit zodpovednosti. Teraz vieme, že ľudia majú náš projekt radi, a chceme sa ďalej zlepšovať. Je to radosť aj záväzok,“ dodáva s úsmevom Martina.
Na záver nás ešte sprevádza skladom, ukazuje takmer dokončenú dielňu. Smeje sa, že je tu toľko krásnych a funkčných vecí, že si aj ona musí dávať pozor, aby „nakupovala“ udržateľne, teda veci, ktoré naozaj potrebuje.
„Je to tu skvelé, za nič by som to nemenila. S kolegami a kolegyňami stále hovoríme, že sme súčasťou tisícky príbehov,“ uzatvára manažérka cirkulárnej ekonomiky OLO Martina Čechová.