O2 Športová akadémia Mateja Tótha vznikla pred 8 rokmi a postupne sa rozšírila na celé Slovensko s cieľom rozhýbať všetky deti. Benefity pohybu však prekračujú hranice fyzickej zdatnosti – podporujú psychickú odolnosť, väčšiu trpezlivosť či spoluprácu. A tak sme sa spýtali rodičov, ktorých deti na ŠAMT chodia, aké zmeny v ich správaní vidia.
Ako vyzerajú tréningy v Športovej akadémii Mateja Tótha?
Akadémia vyvinula špeciálnu metodiku prispôsobenú veku detí a zároveň školí trénerov a trénerky, aby sa kvalitný pohyb dostal aj do tých najmenších obcí. Tréningy sú priamo v školách, aby deti nemuseli za športom ďaleko cestovať.
Každý tréning je pripravený odborníkmi a skladá sa z rozohriatia, rozcvičky a hlavnej časti. „Začíname rozohriatim, pričom používame Matejove kartičky s rôznymi cvikmi zameranými na vývojovú kineziológiu – teda na pohyby, ktoré sú dôležité pre správny vývoj tela.
Počas bežného dňa sa k takýmto aktivitám tela nedostaneme, deti tak vraciame späť do čias batoliat, keď bol zoznam denných pohybov omnoho pestrejší,“ vysvetľuje trénerka Zuzana Poliačik.
Ďalej pokračujú rozcvičkou – vždy vo forme hry, nie súťaže. „Je dôležité, aby si deti uvedomili, že pri športe nejde len o výhru. Osobne si myslím, že športová príprava by nemala byť o najlepších a najhorších deťoch. Ide nám o radosť z pohybu a chceme, aby si ju deti zobrali so sebou až do dospelosti,“ hovorí trénerka Zuzana.
Po rozcvičke nasleduje hlavná cvičebná časť, kde si deti občas aj zasúťažia, no učia sa najmä pracovať v tíme, pretože na Akadémii ide aj o rôzne ďalšie veci, nielen o pohyb samotný.
Čo všetko deťom prináša Športová akadémia Mateja Tótha?
Rodičia Lindovci
Naše deti nás už upozorňujú, keď robíme drepy nesprávne
„Páči sa nám, že ide o systematickú a celoročnú prácu s deťmi po vývojovej, fyzickej, ale aj mentálnej stránke. Pre naše deti – synov Adamka a Matejka – je motivujúce, že za programom stojí úspešný olympionik. Sme však radi, že Akadémia deti učí, že šport je omnoho viac ako len vrcholové súťaže – učí ich, že je to bežná súčasť nášho života.
Keď sa naše deti hrajú v záhrade, vidíme na nich, že sa snažia byť férovejšie. Počas záhradného futbalu sa nerozdeľujú do tímov podľa toho, kto je najlepší, ale naopak, snažia sa vytvoriť vyrovnané tímy – mladších párujú so staršími. Aj toto im dala Akadémia. Rovnako sa aj v záhrade hrajú zmysluplné aktivity, ktoré sa naučili od svojho trénera.
Už sa nám dokonca stalo, že nás náš mladší syn upozorňoval, že robíme drepy nesprávne – nejde teda len o cvičenie, ale aj o správne cvičenie.
Priali by sme všetkým deťom, aby mali možnosť aspoň jeden rok absolvovať takúto športovú prípravu. V spoločnosti by sme mali zdravšie a šťastnejšie deti, ktoré majú z pohybu radosť a neberú to ako predmet v škole.”
Pohľad psychologičky Andrey Antalovej
Deti, najmä v pubertálnom veku, majú svoje vzory, ktoré sa snažia napodobňovať. Je preto dobré, ak takýto vzor vedie zdravý životný štýl, súčasťou ktorého je aj fyzická aktivita. Ak človek začne so športom už v detstve, pohyb sa často stane prirodzenou súčasťou jeho života.
V Akadémii deťom nastavujeme v rámci pohybovej aktivity pravidlá, aby sa cítili a hýbali bezpečne. Pravidlá u detí budujú aj férovosť, zodpovednosť a spoluprácu.
Dôležitým aspektom Akadémie je rôznorodosť aktivít – do tréningov kombinujeme aj hry, pri ktorých deti relaxujú, upokoja sa. To prispieva k ich tzv. wellbeingu. K benefitom rôznorodosti hier patrí napríklad zlepšenie sústredenosti, kooperácie, kritického myslenia či kreativity.
Mamina Zuzana Poliačik
Tréning deti učí väčšej zodpovednosti a pohyb vytvára zdravé psychohygienické návyky
„Ako trénerka a mama v jednom viem, že Akadémia je zmysluplné trávenie času, preto som tam prihlásila aj svojho 9-ročného syna Martina, ktorého v škole aj trénujem. Niekedy ma omylom nazve trénerka aj doma, vždy ma to rozosmeje – no cvičí sa nám spolu naozaj skvele.
Je pre mňa ako mamu naozaj dôležité, aby mal dostatok pohybu, samozrejme, páči sa mi, že je vďaka Akadémii aj v kolektíve kamarátov, s ktorými sa počas vyučovania nemá priestor porozprávať.
Všimla som si, že odkedy navštevuje Akadémiu je zodpovednejší – sám si zapisuje, kedy má aký tréning. Zodpovednosť, férovosť a nadšenie zo športu – to sa snažím vštepovať všetkým deťom v Akademii. Na pozadí športu sa tiež učíme, že výsledky sa dostavia, keď budeme trpezliví a konzistentní, a to v akejkoľvek oblasti života.
Okrem správneho držania tela, rozvoja pľúc a svalovej hmoty, vývoja metabolizmu či zdravého rastu kostí je šport vhodný liek aj na naše mentálne zdravie. Je preto veľmi dôležité, aby sme už deťom ukazovali zdravé formy psychohygieny – to pohyb určite je. Ak si v detstve vytvoria pohybový návyk, v dospelosti sa ľahšie vyhnú rôznym závislostiam.“
Pohľad psychologičky Andrey Antalovej
Čím menšie dieťa, tým väčšiu silu má rodič pri motivácii k pohybu – ak rodič športuje, dieťa je tiež aktívne.
Dôležitým benefitom športu je hormón oxytocín, ktorý sa vylučuje aj pri fyzickej aktivite. Dieťa upokojuje, znižuje jeho strach a pomáha tomu, aby samo seba vnímalo v sociálnych situáciách pozitívnejšie. Oxytocín v deťoch zanecháva spokojnosť a pozitívne pôsobí aj na vytváranie ich vzťahových väzieb.
Šport u detí buduje aj zodpovednosť, vytrvalosť a disciplínu. Všetky tieto benefity sa, samozrejme, prenášajú aj do iných oblastí života.
Rodičia Šillerovci
Zábava je základ úspechu
„Keď sa syna opýtame, ako bolo na tréningu, odpovie, že veselo. Po dvoch rokoch strávených v Akadémii už vieme, že vždy má hravý tréning a zároveň sa aj niečo nové naučí.
Ani jeden z nás nemal športové detstvo, oboch nás viac baví hudba a umenie. No vieme, že pohyb je dôležitý, sme preto radi, že Adamko si k nemu buduje vzťah už odmala a našiel v ňom radosť. Aj vďaka nemu sa ľahšie namotivujeme, aby sme boli aktívnejší aj my, šli spoločne napríklad na plaváreň či na bicykle.
Vnímame, že v súčasnej pretechnizovanej dobe sa ľudia hýbu čoraz menej a negatívne to ovplyvňuje ich fyzické aj psychické zdravie. Možno by si niekto mohol povedať, že sme syna ako 6-ročného prihlásili na športové tréningy priskoro, no my si myslíme, že pohyb sa dá prispôsobiť každej vekovej kategórii.
Páči sa nám, že Akadémia je všestranne zameraná. To je skvelý základ, ak by sa Adamko v budúcnosti rozhodol pre nejaký konkrétny šport. Určite však platí, že čím je dieťa mladšie, tým by na tréningoch mala nad súťaživosťou prevládať hra a zábava.
Boli by sme radi, keby si najmä toto Adamko z Akadémie odniesol – že je dôležité sa zabávať, samozrejme v zdravej miere. Pri športe, v škole, neskôr aj v práci – lebo keď nás akákoľvek činnosť baví, motivácia nám vydrží dlhšie, dotiahneme to ďalej a sme úspešnejší.
Učíme ho, že nezáleží na výsledku, ale na snahe. A ak sa k tomu primieša aj trochu zábavy, tak je to skutočná výhra. Sme radi, že Akadémia v silu zábavy a hry verí rovnako ako my.“
Pohľad psychologičky Andrey Antalovej
Pokiaľ je v športe zakomponovaná zábavná stránka, dieťa si k nemu vytvára pozitívny vzťah. Čím mladšie dieťa, tým je dôležitejšie, aby bol preň vykonávaný pohyb zábavný.
Ak bude mať pocit, že ho do športu tlačíme, nebude z neho môcť ani ťažiť všetky benefity. Hrozí, že v momente, keď si dieťa bude samo vyberať voľnočasové aktivity, zlé spomienky na šport budú viesť k zámernému obmedzeniu pohybovej aktivity.
V Akadémii deti vedieme primárne k tomu, aby sa z pohybu tešili a v zdravej miere prekonávali samy seba – nedelíme ich na šikovné či nešikovné, lebo každé dieťa je jedinečné a individuálne.
Aj tento rok školy súťažia o tréningy od O2 Športovej akadémie Mateja Tótha na svojej škole. Zahlasujte a rozhodnite, na ktorých školách sa deti rozhýbu pod vedením olympionika Mateja Tótha. Základné školy súťažia tento rok o 40 tréningov v Akadémii, pričom v každom kraji vyhrá 5 škôl.