Stretnutie menovcov aj obrovská zbierka mobilov. Vybrali sme pre vás 10 originálnych slovenských rekordov

Ľuďom je prekonávanie rekordov blízke a Slováci nie sú výnimkou. Výsledkom sú často naozaj prehnané a originálne zápisy v Knihe slovenských rekordov.

Často odzrkadľujú dlhoročné záľuby a vášne jednotlivých rekordérov alebo sú výsledkom rôznych hromadných podujatí, ktorých hlavným cieľom je zabaviť sa.

V spolupráci s vylepšeným Zlatým a Platinovým O2 Paušálom, ktoré teraz prinášajú prehnane veľké dátové balíky, sme pre vás pripravili desiatku tých najzaujímavejších rekordov minulého roka.

S ich výberom nám pomohol komisár rekordov Igor Svítok, ktorý sa rekordom venuje už 20 rokov a stojí aj za Knihou slovenských rekordov.

Najväčšia zbierka mobilov

Unikátnu zbierku mobilných zariadení vlastní Štefan Polgári z Dobšinej. Rekordman celkovo zozbieral 1 231 rôznych mobilov od 15 výrobcov, čím vytvoril slovenský rekord. Jeho zbierku môžete vidieť v dobšinskom Múzeu Mobilov.

Najväčšie spoločné kúpanie otužilcov

Stretnutia ľadových medveďov nie sú výnimočné, začiatkom minulého roka sa ich však v nitrianskej Hangócke vykúpali takmer tri stovky. Hoci bola teplota len tesne nad bodom mrazu, do ľadovej vody sa ponorilo 267 otužilcov z 26 klubov a miest z celého Slovenska.

Najdlhší seniorský zápas

O rekordný 10-hodinový zápas bez akéhokoľvek prerušenia sa postarali basketbaloví veteráni z klubu BK Staré kone Prešov. Do najdlhšieho zápasu vo svojom živote sa s vervou pustilo 42 hráčov vo veku nad 45 rokov, rozhodcovskú píšťalku si počas neho vymenili štyria rozhodcovia a za stolíkom zapisovateľov vedúcich evidenciu o priebehu zápasu sa tiež vystriedali štyria nadšenci basketbalu.

Najviac Michalov a Michael na jednom mieste

Veľké stretnutie menovcov? Prečo nie. Aj takto môže vzniknúť nevšedný rekord. V septembri 2017 sa v Michalovciach po štyroch rokoch podarilo zlomiť rekord v stretnutí nositeľov mien Michal a Michaela na jednom mieste. Do Chemkostavu Arény si to vtedy namierilo 493 ľudí s menom Michal alebo Michaela, ktorí v ten deň zároveň oslavovali meniny.

Najdlhšia štrúdľa

Až 42,4 m dlhú štrúdľu vytvorili z jedného cesta na štrúdľovom festivale v Trhovej Hradskej ženy a muži z tejto obce. Majiteľka miestnej pekárne Kristína Bugárová so svojím tímom prekonala ich minuloročný rekord a po šiesty raz sa úspešne zapísala do Knihy slovenských rekordov.

Najviac ľudí s rozprestretými dáždnikmi

V lete minulého roka padol na bratislavskej Nedbalovej ulici mimoriadne fotogenický dáždnikový rekord. Počas festivalu Urban Art Festival sa na jednom mieste stretlo najviac ľudí s rozprestretými dáždnikmi. Zúčastnilo sa ich vtedy 267.

Najviac prichytených štipcov na perách

U Púchovčana Pavla Ďurdíka sa nevšedné rekordy stali pevnou súčasťou jeho života. Na konte ich má desiatky, pričom vlastní certifikáty z 23 svetových, národných a kontinentálnych združení, resp. vydavateľstiev kníh o rekordoch. Vo februári 2017 sa mu podaril ďalší – na pery si prichytil neuveriteľných 24 štipcov na bielizeň.

Najdlhšie nepretržité nafukovanie balónov

Turzovka sa považuje za hlavné mesto slovenských rekordov. V auguste minulého roka sa tu uskutočnil zaujímavý rekordmanský maratón v nafukovaní balónov. Balóny sa na mieste nafukovali rovných deväť hodín a do rekordu sa zapojilo 776 účastníkov.

Najviac tanečníkov s natáčkami na hlave

Aj tanečné rekordy môžu mať rôzne formy. Jeden naozaj nevšedný vznikol v Patinciach. Počas Kubánskeho večera tu na latinské rytmy tancovalo najviac ľudí s natáčkami na hlave. Na tomto nevšednom podujatí sa zúčastnilo 51 tanečníkov.

Najväčšia zbierka vešiakov

Mnohých rekordmanov sprevádza ich hobby od detstva, jedným z nich je Martin Pliešovský z Hnúšte, ktorý je zberateľom srdcom i dušou. Na výstave, ktorú pripravil v Rimavskej Sobote pod výstižným názvom Odložte si, prosím…, predstavil svoju zbierku 711 kusov vešiakov takmer z celého sveta.

Tento článok je súčasťou víkendového vydania magazínu Sóda o nevšedných slovenských rekordoch, ktorého partnermi Zlatý a Platinový O2 Paušál. O2 je operátor, ktorému je preháňanie v tom najlepšom zmysle slova naozaj blízke. Tento mesiac to prehnal s dátami, vďaka čomu ich zákazníci oboch paušálov získajú až päťkrát viac a to za nezmenenú cenu. Viac informácií o vylepšených O2 Paušáloch nájdete na www.o2.sk/volania/o2-pausal.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Čo robiť, keď verejné zdravotné poistenie nestačí?

Na zdravie svojich poistencov dala zdravotná poisťovňa Dôvera už takmer 1 000 000 € a pokračuje ďalej. Finančný príspevok na zdravie môžete získať aj vy. Vysvetlíme, ako na to.

Solidárnosť zdravotného systému na Slovensku je ohraničená prísne regulovanými zákonmi, ktoré presne stanovujú, čo je možné poistencovi z verejného zdravotného poistenia zaplatiť a čo už nie. Ich zdravie však často závisí od liekov, zdravotných pomôcok a terapií, ktoré si z vlastných prostriedkov nemôžu dovoliť a verejné zdroje na ne nestačia. Už v roku 2012 preto Dôvera spustila jednoduchý grantový program, z ktorého vzišiel už známy program  Bojovníci za zdravie. Prostredníctvom neho zlepšuje zdravie a zvyšuje kvalitu života svojich poistencov.

Len za prvý polrok 2018 pomohla v liečbe 118 poistencom v celkovej hodnote 162 650 €. O finančný príspevok v druhej polovici roka môžete požiadať ešte niekoľko dní na stránke Bojovníkov za zdravie.

Pomáha všetkým – malým deťom aj dôchodcom

Po zozbieraní všetkých žiadostí vždy dochádza k ich posúdeniu. Posúdenie prebieha vo viacerých kolách tak, aby si v poisťovni boli istí, že vybrali tých, ktorí pomoc najviac potrebujú. Práve potreba pomoci je rozhodujúcim faktorom pri výbere. O tom, že vek poistencov nezohráva žiadnu rolu, svedčí aj vekové rozpätie bojovníkov, ktorých poisťovňa podporila do dnešného dňa.

Grantový program Bojovníci za zdravie už pomohol mnohým ľuďom. Prečítajte si príbehy troch z nich. Viac informácií

Doteraz najmladším žiadateľom, ktorému grant pomohol, je František Michal Ďurmek zo Žiliny. Ani nie štvrťročnému bábätku diagnostikovali ochorenie PEC, ľudovo zvané konská noha. Nožička dieťatka je v tomto prípade nepohyblivá, smeruje nadol a rotuje dovnútra. Na jeho liečbu získali rodičia prostredníctvom grantu 2 200 €. Doteraz najstarším bojovníkom bol zase 84-ročný Tibor Rošák z Rimavskej Soboty. Vďaka grantu si mohol zaobstarať zdvíhací záves a zateplený vak k invalidnému vozíku.

Liečba, pomôcky aj operácie. O čo všetko môžete žiadať?

O podporu môže požiadať každý: človek, ktorý sa narodil s nejakým hendikepom, ten, kto začal bojovať po tom, čo ho prekvapila náhla choroba, nešťastná náhoda alebo utrpel úraz. Finančný príspevok sa poskytuje vybraným žiadateľom na liečbu, ktorú nepokrýva verejné zdravotné poistenie.

Môže ísť o liečbu v zahraničí, rehabilitácie, lieky, zdravotné či kompenzačné pomôcky, zákroky, ktoré zlepšia zdravotný stav človeka. Pri výbere bojovníkov sa Dôvera pozerá najmä na to, kto pomoc najviac potrebuje s ohľadom na jeho zdravotný stav a možnosti.

K tým, ktorých podporila v ich boji, patrí aj polročný Andrásko s vrodeným kĺbovým stuhnutím, pán Stanislav, ktorý roky žije s vážnou chorobou pľúc medzi štyrmi stenami či 32-ročný Juraj, ktorý upadol do bdelej kómy. Dôvera v rámci tohto grantového programu podporila už viac ako 758 žiadateľov sumou takmer 1 000 000 €.

O finančný príspevok môžete požiadať ešte niekoľko dní

O finančný príspevok môžete požiadať ešte niekoľko dní, prihlasovanie bude možné do 4. októbra 2018.

Prostredníctvom možnosti Požiadať o grant sa môžete prihlásiť priamo na stránke poisťovne Dôvera, kde nájdete aj detailnejšie informácie o grantovom programe.

Dôvera zdravotná poisťovňa, a. s., je najväčšia súkromná zdravotná poisťovňa na Slovensku zabezpečujúca zdravotnú starostlivosť pre 1,4 milióna poistencov. Spolupracuje so všetkými typmi zdravotníckych zariadení, nemocnicami či laboratóriami. Okrem starostlivosti zo zákona poskytuje aj množstvo nadštandardných služieb a výhod.


Rasťo Chvála bloguje o predbiehaní: Nepodceňte situáciu

Motoristický novinár a bývalý majster Slovenska v rely radí, ako správne predbiehať tak, aby ste sa vyhli nepríjemnostiam aj prípadným nehodám.

Motoristický novinár, ambasádor kampane O2 Nebuď pirát a aktivity Chvála bezpečnej jazde, ktorá motoristom prináša množstvo dobrých rád aj špeciálnu ponuku O2 Extra výhod, Rasťo Chvála v blogu približuje, ako predbiehať nielen na obojsmernej ceste. 

Jazdite zodpovedne, naištalujte si appku O2 Extra výhody a získajte navigáciu zadarmo aj 5 GB dát k tomu. Viac informácií

Občas zídem dole z rýchlostnej komunikácie R1 a len tak pre spomienky a relax brázdim cesty prvej triedy medzi Nitrou a Žiarom nad Hronom. Inokedy zas na týchto cestách urobím mojim deťom exkurziu do minulosti a rozprávam, ako sme tu jazdili v 90. rokoch.

Na takzvanej ceste smrti vtedy všetci predbiehali. Doslova to pripomínalo automobilové preteky, akurát tu išli pretekári aj v protismere. Dnes by mi to už strach nedovolil, ale vtedy to bol národný šport.

Keď prichádzal na rad úsek s krátkou rovinkou, bolo treba podradiť, aby mal motor ideálne otáčky. Potom nasledovalo nazbieranie rýchlosti, priblíženie k autu a ak za zákrutou nič nešlo, ostával len mrk do zrkadla, či náhodou nejde zozadu niekto rýchlejší, a šup, už bol predbiehací manéver hotový. Kto takto nevedel predbiehať, skončil zle.

„V dobre známom prostredí, na cestách, ktoré už poznáme naspamäť, nesmieme situáciu podceniť. Naopak, v neznámom prostredí treba na manéver oveľa väčší priestor.“

Áno, mrazí ma pri predstave, ako sa jazdilo na ceste číslo 65. Na druhej strane často sa predbiehalo ako z učebnice, dnes mnohým šoférom táto skúsenosť chýba. Často predbiehajú na nevhodnom prevodovom stupni a nepozerajú sa za seba.

V časoch rýchlych áut treba brať do úvahy, že niekto začal predbiehať skôr ako najbližšie auto za kamiónom. Predbiehací manéver na obojsmernej ceste je špecifický tým, že trvá veľmi krátko, za ten čas však treba vyhodnotiť veľa informácií: vhodný úsek, autá v protismere, autá vzadu, auto pred nami a v neposlednom rade technické danosti auta.

V dobre známom prostredí, na cestách, ktoré už poznáme naspamäť, nesmieme situáciu podceniť. Naopak, v neznámom prostredí treba na manéver oveľa väčší priestor, lebo nevieme, ako rýchlo a kde sa vystrčí oproti idúce auto. Špeciálne si všímajme horizonty alebo nenápadné odbočky, z ktorých môže na cestu vybehnúť iné auto.

Stále ostáva dôležité sledovať prostredie vôkol cesty, a tak trochu si načítať správanie šoféra pred nami. Aj keď to nevyzerá ako nutné, predbiehací manéver začnime vždy v otáčkach, pri ktorých motor začína poriadne ťahať. Oplatí sa podradiť alebo pri automatickej prevodovke stlačiť plyn na podlahu.

„Úmysel predbiehať dávajme najavo skoro, ešte pred začatím manévra, a okrem protismeru pozerajme do spätného zrkadla.“

Úmysel predbiehať dávajme najavo skoro, ešte pred začatím manévra, a okrem protismeru pozerajme do spätného zrkadla. Ak predbiehame viac áut v kolóne, počítajme s tým, že nie každý nás vidí, a tak môže začať predbiehať.

Na zaradenie späť do svojho pruhu treba tiež priestor a predbiehací manéver by sme mali začať len vtedy, ak existuje miesto na zaradenie. Nie je správne, ak miesto na zaradenie musia vytvoriť iní vodiči brzdením.

Zlé predbiehanie na obojsmernej ceste, našťastie, nepatrí medzi časté príčiny dopravných nehôd, ale pokiaľ ide o následky, je na tom najhoršie. Najmä čerství šoféri by si mali prvé predbiehania skúsiť na naozaj prehľadných cestách a nezačínať s predbiehaním kamiónov.

V začiatkoch pomôže natrénovať si pomyselný predbiehací manéver okolo kamióna na diaľnici. Aspoň zistíte, akú dráhu na to potrebujete.

Rasťo Chvála

Prečítajte si aj ďalšie blogy Rasťa Chválu:

Jazdite zodpovedne, pozrite si Rasťove odporúčania na bezpečnú jazdu a staňte sa lepším vodičom. Navyše môžete získať 5 GB dát a využiť špeciálnu ponuku O2 Extra výhod a uplatniť si skvelé zľavy na tankovanie, autoškolu aj kondičné jazdy. Viac informácií nájdete na www.extravyhody.o2.sk.


Predobjednajte si nový Samsung Galaxy Note10 a získajte naspäť až 580 €

Čítaj viac

Výkon, výdrž aj výborné fotky. Pozrite si aktuálny výber top zariadení

Čítaj viac

O2 vylepšilo balíky dát pre kartu O2 Voľnosť. 1 GB dát môže byť váš už za 1 €

Čítaj viac