Pretože nám záleží | O2 Pretože nám záleží | O2

Stylistka Martina Karny: Spôsob, akým sa obliekame, je výsledkom mentálneho procesu spoznávania seba samého

Ak sa zaujímame o oblečenie, ktoré nosíme, neznamená to, že sme povrchní, práve naopak.

Módny vkus je veľmi individuálny – niektorí sa za oblečenie schovávajú, aby príliš nevytŕčali z davu, iní v ňom nachádzajú spôsob sebavyjadrenia. Stylistka Martina Karny žijúca v Namíbii verí, že štýl obliekania je dôležitý nástroj na spoznanie seba samého. V rozhovore prezrádza, ako sa menil jej vzťah k móde – od nezáujmu cez osobné vyjadrenie seba samej až po prácu stylistky. Pre Martinu je móda nástrojom, ktorý spája kultúry, šíri rešpekt a vyjadruje slobodu prejavu.

Dermatologička: Športovanie je zásadné pre naše zdravie, dlhý život aj vzhľad pokožky

V rozhovore so stylistkou Martinou Karny sa dočítate aj o tom:

  • čo ju po štúdiu jazykov a politológie priviedlo k móde,
  • ako seriál Sex v meste ovplyvnil jej pohľad na styling a vlastné obliekanie, 
  • prečo osobný štýl považuje za kľúčový pre sebapoznanie,
  • ako môže móda šíriť posolstvá od rôznorodosti po empatiu,
  • ako oponuje jednostrannosti a uniformite, 
  • aký vplyv majú tradície na módu na Slovensku a v Namíbii 
  • a prečo si myslí, že by sme nemali aplikovať tradície do módy bez hraníc.

Študovala si nemčinu a slovenčinu, neskôr si k tomu pridala slavistiku a politické vedy. Na prvú to neznie veľmi príbuzne s módou ani so stylingom, ktorému sa venuješ.

Moje štúdium a práca stylistky možno znie paradoxne, ale mnohé poznatky zo školy využívam aj teraz – napríklad jazyky, ktoré mi otvárajú dvere aj vo svete módy. Jazyky som študovala, pretože ma veľmi bavili, no takisto ma zaujímala politika a spoločnosť, preto tie politické vedy.

K umeniu som však vždy mala blízko – chodila som napríklad na dramatický krúžok, recitovala poéziu. Bola som v kruhu priateľov hudobníkov, výtvarníkov, a tak som bola stále obklopená kreatívnymi ľuďmi.

Ako si sa nakoniec dostala k móde?

Bol to dlhý proces – módu som najskôr vnímala veľmi povrchne. Postupne som si však začala uvedomovať, že nielen duchom je človek živý – teda môžeme dobre vyzerať a aj byť vzdelaní, empatickí a vnímať problémy v spoločnosti.

Bude to znieť ako klišé, ale k zmene postoja mi pomohol seriál Sex v meste, ktorý v tom čase fičal. Uvedomila som si, že žena môže byť atraktívna a súčasne vzdelaná, mať dobrý vzťah s priateľmi, s ktorými sa navzájom podporujú. Tak som postupne začala zisťovať, čo sa mi páči. Nešlo o značky a dizajnérov, skôr o kombinácie a štýl. 

Medzičasom som sa presťahovala do Namíbie, kde žijem spolu s manželom už 20 rokov. Stylingu som sa tu začala profesionálne venovať v roku 2019. 

Prakticky sa to celé začalo, keď ma známa namíbijská speváčka Lize spomenula v rozhovore v denníku. Pýtali sa jej, kto je jej módna inšpirácia, a ona spomenula mňa. Veľmi ma to prekvapilo – odvtedy sme začali spolu aj pracovať. 

Spolupracovali sme nielen na jej osobnom stylingu, ale aj na projektoch pre mladých začínajúcich hudobníkov. Učím ich, ako je vizuálna stránka súčasťou ich osobnej značky a ako ju budovať.

Takže móda sa pre teba stala nástrojom, ako ešte lepšie vyjadriť, kto si?

Áno, móda ma oslobodila. Dnes už viem, že móda z môjho intelektu neuberá, ale, naopak, poukazuje naň. Moja kamarátka vždy vravievala, že inteligencia človeka sa meria aj podľa toho, čo si na akú príležitosť oblečie – a ja viem posúdiť, aký styling je kedy vhodný, v čom sa cítim aj vyzerám dobre.

Myslím, že si to vyžaduje aj istú dávku odvahy. S kamarátkami sa často rozprávame, že sa napríklad na pracovné stretnutie nechceme obliekať veľmi farebne ani používať výrazný mejkap, aby sme nepútali veľa pozornosti. Výzor radšej zatlačíme do úzadia, ale aspoň máme istotu, že si o nás niekto hneď niečo nepomyslí a nezaškatuľkuje si nás.

Možno je to aj mojím charakterom, lebo mne naozaj nezáleží na tom, čo si o mne ľudia myslia. Na druhej strane, keď si niekto urobí o mne názor len na základe môjho vzhľadu bez toho, aby ma spoznal, tak to viac hovorí o ňom ako o mne. Ja sa predsa poznám, viem, aká som.

Musíme si však dovoliť cítiť sa vo svojom oblečení pekne, atraktívne, pohodlne, a to v každom veku. Je čas búrať hranice – nemôžeme sa skrývať za nevýrazné oblečenie, len aby sme iným dokázali, že sme aj dosť inteligentní.

Oblečenie je prejavom našej osobnosti a vyjadruje, kým sme. Keď si hľadáme svoj osobný štýl, je to najmä mentálny proces – musíme sa nad sebou zamyslieť, ísť hlboko a hľadať súvislosti.

Ako vníma tvoju prácu okolie?

V Namíbii už mám svoj okruh, zúčastňujem sa na módnych prehliadkach a iných akciách, takže mám pocit, že som tam ako stylistka rešpektovaná. Na Slovensku sa ma často pýtajú, čo vôbec práca osobnej stylistky znamená.

Môžeš to priblížiť aj nám?

Radím (najčastejšie) klientkam, ako nájsť oblečenie, v ktorom sa budú cítiť sebavedome a komfortne. Vždy ich najprv musím spoznať – nejde len o spoločné triedenie šatníka, ale aj o mnohé otázky: kde pracujú, čo ako kombinujú, v čom sa cítia dobre a čo im je, naopak, nepríjemné. 

Svojich klientov vnímam ako biele plátno. Konečný výzor je moja interpretácia toho, ako ich vidím a vnímam, s rešpektom k ich individuálnemu vkusu.

Vnímaš teda módu aj ako formu umenia?

Každý odev nesie rukopis nejakého dizajnéra. Ide o zdĺhavý proces – najprv musíte mať inšpiráciu a potom ju pretaviť z papiera na modela alebo modelku. Neskôr prídu stylisti a dodajú tomu dušu. Ide o kreatívu, v ktorej sa spájajú rôzne elementy výtvarného umenia.

Všimla som si, že aj o oblečení hovoríš s rešpektom. V čase neetickej rýchlej módy je dobré pripomenúť si, že napríklad pred nákupom oblečenia by sme sa mali poriadne zamyslieť, či ho naozaj vynosíme.

Mnohí moji priatelia sú dizajnéri a viem, aké je to namáhavé. Osobne sa snažím, aby bol môj šatník kombinovateľný, aby som nevlastnila oblečenie, ktoré nevynosím. No ak chceme byť udržateľní, musíme sa v prvom rade poznať – musíme vedieť, v čom sa cítime sami sebou. Toto zisťovanie môže byť niekedy aj desivé. Určite je to aj mentálna cesta. 

Cez oblečenie sa môžeme aj lepšie spoznať?

Komunikujeme nielen slovami, ale aj tým, ako sa obliekame. Oblečenie je prejavom našej osobnosti a vyjadruje, kým sme. Keď si hľadáme svoj osobný štýl, je to vlastne intelektuálny proces – musíme sa zamyslieť, ísť hlboko do seba a hľadať súvislosti. Preto si myslím, že móda sa v tomto smere veľmi podceňuje. Nie je to len povrchná záležitosť, je to spôsob, ako lepšie spoznať samého seba.

Ak dokážeme cez módu vyjadriť seba samých, môže móda pomôcť zviditeľniť aj nejaké dôležité témy? Máš s tým nejakú skúsenosť?

Mala som napríklad možnosť pracovať s kvír komunitou na projekte Miluj sám seba. Bolo to farebné a veselé fotenie, kde sme cez módu vyjadrovali rôznorodosť a radosť zo života. 

Pracovala som aj na projekte s názvom Láska je láska, ktorým fotografka vzdávala poctu svojmu strýkovi gejovi. Modelov sme obliekali do mužských aj ženských kúskov, aby sme zdôraznili, čo znamená prejavovať svoju identitu cez módu.

Vďaka týmto projektom som sa naučila aj citlivejšie pracovať so slovami, pretože slová majú veľkú silu. Napríklad keď neviem, ako chce byť človek oslovený, vždy sa opýtam, lebo je dôležité, aby sa každý cítil rešpektovaný. V Namíbii som si uvedomila aj to, že nie každý rozumie môjmu slovenskému sarkazmu. 

Bola som vychovaná tak, že všetci ľudia si zaslúžia môj rešpekt. Keď vojdem do obchodu, rovnako pozdravím predavačku či predavača aj majiteľov firmy – ľudskosť nepozná žiadnych „lepších“ a „horších“. Móda pomáha vnímať ľudí hlbšie a s väčšou empatiou, bez predsudkov.

Ako nájsť spoločnú reč, aj keď vidíme svet inak? Poradíme vám s odborníkom na komunikáci

Aké postavenie má móda v Namíbii?

Už 10 rokov máme módne dni plné prehliadok. Príležitosť dostávajú aj mladí návrhári a návrhárky, vnímam, že scéna je kvalitnejšia. Sú inovatívnejší, kreatívnejší a skvele kombinujú tradičné odievanie s modernými prvkami. Pre mňa osobne je súčasná namíbijská móda veľmi inšpiratívna.

Ak sa pozriem na majoritu, musím dodať, že väčšina ľudí je tu zameraná na známe dizajnérske značky. Je to taký statusový symbol, hlavne pri mladšej generácii.

Ak sa za oblečenie len schovávame, obmedzujeme sa a prehlbujeme si tak ďalšie traumy.

Vyzdvihla si, ako dizajnéri v Namíbii dokážu do odevov zakomponovať tradičné prvky. Mám pocit, že aj na Slovensku kroje zažívajú znovuzrodenie. Myslíš si, že tento trend môže prispieť k hlbšiemu porozumeniu tradíciám alebo to skôr vedie k ich povrchnému využívaniu?

Naše kroje sú úžasné, máme byť na čo pyšní. Aj proces ich výroby je veľmi náročný. Mrzí ma, že sa na Slovensku stretávame skôr s tou druhou možnosťou. Kroje sa často zneužívajú na vyjadrenie nejakého vlastenectva, pričom často sa aj nosia nesprávne. Tradície však patria celej spoločnosti. Treba ich zachovávať, no to neznamená, že budeme žiť ako v 15. storočí.

No myslím si, že organizácie, ktoré uchovávajú históriu krojov a rozumejú jej, by sa podľa mňa mali jasnejšie vyhraniť a učiť spoločnosť, čo jednotlivé oblečenie znamená a ako je možné preberať isté tradičné prvky krojov aj do súčasného obliekania. Verím, že raz sa o nich bude viac hovoriť, napríklad aj v súčasnej móde.

Kde je potom hranica medzi módou a tradíciou?

Toto je aktuálne dôležitá otázka aj v Namíbii. Napríklad máme kmeň Herero, ktorý má špecifické oblečenie – má základ vo viktoriánskom štýle. Ženy nosia šaty s dlhými rukávmi a sukňami a na hlave majú kúsok, ktorý pripomína rohy kravy. Ide o symbol, ktorý je pre túto komunitu dôležitý – len čo by ho prevzala iná kultúra, vytvorilo by to medzi nimi napätie. Hranica sa posúva len postupne. Napríklad je už „dovolené“ nosiť náušnice či náramky iného kmeňa.

Myslím si, že je dôležité rešpektovať tieto náležitosti, a o to viac ma teší, že dizajnéri v Namíbii viac využívajú prvky vlastnej kultúry.

A kde máš hranicu v móde ty?

Moja hranica v móde je rovnaká ako v živote – rešpektovať ostatných a tvoriť tak, aby som nikomu neublížila.

Martina Karny

Rodená Prešovčanka sa presadila ako módna stylistka v Namíbii. Študovala učiteľstvo slovenčiny a nemčiny na prešovskej univerzite, po štúdiu pracovala pre National Democratic Institute for International Affairs. Presťahovala sa do Nemecka, kde učila slovenčinu na univerzite v Mníchove, popritom študovala slavistiku a politické vedy. Od roku 2005 žije v Namíbii, kde učila nemčinu a neskôr pôsobila ako vedúca katedry jazykov a komunikácie na univerzite. Dnes sa venuje módnemu stylingu, osobnému stylingu a zaujíma sa o práva LGBTI+ ľudí a žien.

Páčil sa vám článok?
12345
(Zatiaľ žiadne hodnotenia)
Loading...

Páči sa vám, čo práve čítate?

Rôzne pohľady na celospoločenské otázky, vzťahy aj duševné zdravie a pohyb, popkultúru či technológie si môžete nájsť v mailovej schránke každý druhý týždeň.

Šetrenie nám dáva slobodu aj priestor zlyhať. Simona a Gréta vedú projekt o peniazoch a poradia, ako si nastaviť vlastnú finančnú rovnováhu

V komunite Roses and Dollars učia (najmä) ženy, ako byť s peniazmi stále v pohode.

Koľko peňazí miniete na nájom, hypotéku či jedlo? A koľko na zábavu? Niekto zarába viac, iný menej, no akokoľvek sme (ne)spokojní so svojím príjmom, mali by sme vedieť, koľko míňame. S Grétou Hreusovou a Simonou Urbanovou z projektu Roses & Dollars sme sa rozprávali o tom, ako k peniazom pristupovať a ako sa dá dosiahnuť finančná rovnováha cez mikrozmeny, aby nás premýšanie nad rozpočtom viac bavilo ako zaťažovalo.

Riaditeľka ľudských zdrojov: Mnoho problémov, ktoré v práci vnímame, vieme zmeniť, ak sa o nich budeme otvorene a úprimne rozprávať

V rozhovore so Simonou a s Grétou sa dočítate tiež aj to:

  • či je potrebné šetriť celý život,
  • ako dostať svoje výdavky pod kontrolu,
  • prečo je železná rezerva dôležitá a ako by mala vyzerať,
  • prečo zarábajú ženy menej ako muži a ako to ovplyvňuje rozpočet,
  • ako riešiť financie počas rodičovskej dovolenky, 
  • ako riešiť dlhy či hypotéku.

Na záver článku nájdete aj niekoľko modelových situácii, ktoré zasahujú do osobného rozpočtu aj s tipmi od dievčat, ako ich riešiť.


Peniaze sú súčasťou takmer každého nášho dňa, no v škole sa o nich neučí a viacerí si až v dospelosti uvedomia, že o nich veľa nevedia. Akú chybu spojenú s financiami robíme podľa vás najčastejšie?

Simona: Nakupujeme emotívne.

Gréta: Nepozeráme sa na to, čo si môžeme dovoliť. Najprv si kúpime vysnívané veci na pôžičku a až následne sa zamýšľame nad tým, ako to budeme splácať.

Takže by sme mali začať tým, že si zvedomíme, kam idú naše peniaze a obmedzíme emočné nákupy?

S: V prvom rade potrebujeme vedieť, koľko zarábame a koľko každý mesiac míňame.

Výdavky si potom treba roztriediť do kategórií, napríklad nájom, stravovanie, doprava, nakupovanie, športovanie či zábava. Následne si dať výdaje do pomeru s mesačným príjmom a vieme, na čom sme a kde sa môžeme hýbať.

Môžete sa riadiť podľa pravidla 50-30-20: 50 %, teda polovica príjmu, by malo ísť na najzákladnejšie výdavky, ktoré potrebujeme na život – jedlo, drogéria, nájom či hypotéka. 30 % môžeme investovať do zábavy, športu, záľub a 20 % by nám malo ostať na budúcnosť.

G: Možno to znie jednoducho, no keď sa to napíše na papier, mnohí zostávajú prekvapení. Často počujeme: „Ako je možné, že nemám peniaze, veď na nič nemíňam.“

No miniatúrne nákupy často robia najviac. Vzorec, ktorý opísala Simona, samozrejme, nemusí byť pre všetkých – závisí od konkrétnej situácie. No poznať svoj príjem a výdavky by sme mali všetci, ak chceme mať financie pod kontrolou.

Možno zarábate viac a viete si aj viac odložiť, alebo naopak, máte vysoké náklady na život a nedarí sa vám sporiť. Ani ja som vždy tento vzorec nedodržiavala, napríklad, keď som si tvorila železnú rezervu, tak som si odkladala omnoho viac a znížila iné položky.

Platí pri železnej rezerve nejaké pravidlo?

G: Áno, odporúča sa mať odložené tri mesiace svojho príjmu alebo aspoň trojnásobok najdôležitejších mesačných výdavkov. Niekto sa cíti lepšie, keď má našetrených šesť mesiacov, iný jeden rok.

Takže ak viem, aké mám príjmy, aké mám výdaje a usilujem sa napĺňať svoju železnú rezervu, čo potom? Mali by sme šetriť celý život?

S: To je zaujímavá otázka a každý to má inak. Určite sa to však odporúča. Je náročné šetriť, keď nemáte cieľ – samotné šetrenie totiž len málokomu prináša šťastie. Treba sa na to však pozrieť aj z druhej strany, lebo pri šetrení by nemalo ísť len o hmotné ciele. Môžeme napríklad šetriť, pretože nechceme celý život vymieňať svoj čas za peniaze.

Sme fixovaní na hmotné veci, ktoré nám však do života veľa neprinesú – často len chvíľkový dobrý pocit z nákupu novej veci.

G: Šetrenie nám do života môže vniesť istú dávku pokoja. Vďaka nemu viem, že budem mať peniaze, keď ochoriem alebo keď sa budem musieť o niekoho postarať. Presne o tom je tá železná rezerva – zrazu môžem zlyhať, vymeniť prácu, začať podnikať alebo si dať sabatikal, keď vyhorím. Šetrenie nám jednoducho dáva slobodu.

Hovoríte však o zaujímavom posune. Zrazu to nie je sporím na nové auto, ale sporím na sebarozvoj.

G: Presne tak. Boli by sme rady, ak by ľudia postupne začali chápať sporenie takto. 

Auto je však skvelým príkladom toho, aký je na Slovensku dôležitý status. Nedávno sme totiž robili anketu, aké auto by si ľudia vybrali, ak by malo odrážať výšku ich platu. Reakcie nás trošku vytrhli z bubliny, lebo mnohí si kupujú drahé autá s vysokými splátkami, len aby mohli ukázať, že majú „audinu“.

S: Ľudia na Slovensku sú fixovaní na hmotné veci, ktoré im často ani nič neprinesú. Často je to len o dobrom pocite z nákupu, ktorý však rýchlo pominie. Nepoznajú hodnotu peňazí, ale ani seba samých.

Čo znamená poznať svoju hodnotu v kontexte financií?

S: Stačí si uvedomiť, že naša práca je akýsi kontrakt – firma nám dáva peniaze, ktoré vymieňame za svoj čas a vedomosti. Napriek tomu, že sa neustále stretávame s ľuďmi, ktorí sú v tomto kontrakte nespokojní, len málokto vyjednáva o zvýšení platu.

G: Často počujeme, že sa hanbia vypýtať si viac. Chápem ich, aj ja som v minulosti zvyšovanie platu odmietala a radšej povedala, že som spokojná. To však nie je správne.

Vyjednávanie vyššej odmeny za prácu je však veľmi nekomfortná situácia pre mnohých a ani sa nemusíme stretnúť s kladnou odpoveďou zo strany vedenia.

S: Dobrým nástrojom je chodiť na pohovory a zisťovať si viac o podobných pozíciach. Na Slovensku máme výhodu, že vidíme minimálny inzerovaný plat, takže vieme ľahko zistiť, aká je naša hodnota na trhu, a vyjednávať si ju so zamestnávateľom. Nie je na tom pritom nič nelojálne, práve naopak, je normálne nezatvárať oči pred možnosťami.

G: Treba sa v práci rozprávať s nadriadenými o plate. Keď máte dlhodobo dobrú spätnú väzbu, prečo by sa vám nemal zvýšiť aj plat? Na vyjednávanie však treba myslieť ešte pred nástupom, sama som zažila množstvo pohovorov, kde sa kandidát podhodnotil.

Zo skúseností, ale aj z dát vychádza, že ide najčastejšie o ženy.

Takže firmy na Slovensku platia ženám menej ako mužom?

G: V moderných korporáciách sa nedeje, že by vám dali nižšiu mzdu len preto, že ste žena, no ide o rôzne „skryté prekážky“, ktoré majú za následok omnoho nižší plat.

Napríklad, keď sme sa rozprávali o pohovoroch, ženy si podľa štatistiky pýtajú o 20 % nižší plat. Podhodnocuju sa, pretože ich spoločnosť dostatočne nepodporuje.

S: Doplním to ďalšou štúdiou, ktorá hovorí, že muži sa prihlásia na pozíciu, keď spĺňajú 60 % jej opisu, ženy, až keď spĺňajú niečo medzi 95 a 100 %. Často teda ani neskúsia pozície, ktoré sú vyššie platené.

Ďalšou prekážkou môže byť materská, resp. rodičovská dovolenka.

G: Na Slovensku máme naozaj dlhú rodičovskú dovolenku. Keď žena odíde na tri roky z práce, prípadne pri reťazovom materstve aj na 6 rokov, tak má často po návrate do práce nižšiu kvalifikáciu. Je náročné zamestnať sa popri starostlivosti o dieťa, nieto ešte keď ste v situácii samoživiteľky. Kamarátka zo Švajčiarska mi vravela, že je tam úplne bežné, že majú rodičia 70 % úväzok – peniaze im stačia a môžu aj tráviť dostatok času s deťmi. 

Sociológ: Spoločenské normy, pri ktorých majú muži vyššie platy, znamenajú, že sa oplatí zostať na rodičovskej dovolenke viac ženám – to však nie je slobodné rozhodnutie

Na Slovensku je často práca zaškatuľkovaná ako pondelok až piatok od deviatej do piatej.

S: A to je ten problém, potrebovali by sme flexibilnejší systém, aby ženy aj muži mohli lepšie balansovať medzi prácou a životom mimo nej.

G: Keď hovoríme o rovnoprávnosti, je potrebné dodať, musíme postupne búrať stereotypy. Napríklad o tom, že svet financií je len pre mužov a že ženy sú zlé investorky, pretože sú príliš emocionálne. Nie je to pravda.

Stačí si uvedomiť, že naša práca je akýsi kontrakt – firma nám dáva peniaze za náš čas a naše vedomosti.

V našej komunite na sociálnych sieťach nám napríklad niekto raz napísal, že o peniazoch nič nevieme, pretože nás aj tak živia naši partneri. To, samozrejme, nie je pravda. No zároveň pozorujeme aj trend, keď väčšej skupine mužov záleží, aby sa napríklad ich partnerky cítili komfortnejšie pri investovaní a aby v téme peňazí nabrali sebavedomie.

To bol dôvod, prečo ste začali s Roses & Dollars?

G: Áno, začali sme si všímať, že čoraz viac žien v našom okolí má dobré pozície, no neuvedomovali si vlastnú hodnotu. Nemali čas študovať si ťažké finančné témy. Predsa len aj my dokážeme robiť rešerš pri jednom príspevku na sociálne siete tri hodiny. Chceli sme vybudovať komunitu, ktorá je podporná a motivuje ľudí – najmä ženy – vzdelávať sa o peniazoch.

S: Keď na internete vyhľadávate články o ženách a peniazoch, tak sa častokrát dopracujete k textom o zľavách a nakupovaní. Roses & Dollars je projekt, ktorý ukazuje, že ženám a rovnako aj mužom ide o omnoho viac.

Kedy ste prvýkrát začali uvažovať nad financiami?

S: Ja som študovala ekonómiu, takže financie boli prirodzenou súčasťou môjho štúdia. Moje prvé zamyslenie však bolo také praktické – ako si popri škole zarobiť peniaze a odbremeniť rodičov.

G: U mňa to prebiehalo podobne, mala som okolo dvadsať rokov a zarábala som celkom fajn, no každý mesiac som uvažovala nad tým, prečo som vždy na nule. Tak som sa začala pátrať, ako s peniazmi narábať, aby som si mohla dovoliť aj niečo viac, nielen prežívať z mesiaca na mesiac.

Gréty a Simony sme sa opýtali, ako by riešili niekoľko bežných životných situácií spojených s financiami, v ktorých sa možno nájdete a pomôžu vám:

Situácia: Čo robiť s hypotékou? Veď aj tak asi nenašetrím dosť.

To, že človek nikdy nenašetrí, nemusí byť celkom pravda. Samozrejme, záleží na tom, či máme reálny záujem si niečo ušetriť alebo to hovoríme zo zvyku. V dnešnej dobe nám vie banka bežne ponuknúť 80 % z ceny nehnuteľnosti a 90 % na výnimku. Takže nám chýba 10 až 20 % z nehnuteľnosti.

Začnite takto:

1. Urobte si prehľad vo svojich financiách – spravte si tzv. budget alebo si stiahnite rozpočtovú šablónu, ktorú sme vytvorili. Prehľadne vám ukáže, koľko zarábate a na čo míňate svoje peniaze, ale aj to, ako by ste mohli svoj rozpočet optimalizovať.

2. Zistite, na akú hypotéku máte, podľa vzorca: mesačný príjem × 12 (mesiacov) × 8 (rokov) = maximálna hypotéka.

3. Nájdite si nehnuteľnosť, ktorú si môžete dovoliť. Nezabudnite si pri nehnuteľnosti zistiť, aká bude mesačná splátka, ale aj náklady spojené s bytom.

4. V tomto kroku už viete, koľko budete pravidelne platiť a koľko si musíte odložiť na prvotnú investíciu. Na základe toho si definujete sumu, ktorú potrebujete ušetriť.

5. Pozrite sa do svojho rozpočtu a nájdite kategórie, v ktorých sa viete dočasne obmedziť.

6. Už si len urobte finančný plán a držte sa ho.

Čo sa týka 20 %, ktoré potrebujete mať našetrené, môžete sa obrátiť napríklad aj na rodinu či priateľov. Ak sa môžete zadlžovať ešte viac, banka vám poskytne aj spotrebný úver na vykrytie týchto 20 %.

V neposlednom rade, ak máte pocit, že sa to v aktuálnej finančnej situácii nedá, skúste porozmýšľať nad zmenou zamestnania alebo rekvalifikáciou. Investícia do vzdelania za to vždy stojí.

Situácia: Zrazu mi vypadol príjem, čo teraz?

V prvom rade to treba oznámiť na úrade práce, aby ste nemuseli sami hradiť zdravotné poistenie. Ak spĺňate všetky podmienky na dávky v nezamestnanosti, Sociálna poisťovňa vás bude finančne podporovať najbližších šesť mesiacov. To je priestor na hľadanie novej práce alebo rekvalifikácie.

Ideálne by ste mali mať tiež vopred pripravenú železnú rezervu. Ak nie, skúste sa začať uskromňovať, pretože nie je isté, dokedy budete bez práce. Ak máte pôžičky, ktoré neviete splácať, požiadajte o odklad splátok. Túto situáciu však berte aj ako novú výzvu – nakopnúť sa do niečoho, čo ste chceli vždy robiť, alebo odštartovať nový kariérny smer.

Situácia: Mám jeden/niekoľko dlhov. Ako ich splatiť čo najskôr?

Dôležité je najprv upresniť, že existujú nevyhnutné dlhy (hypotéka), ale aj „zbytočné“ dlhy, ku ktorým sme sa dostali neuváženými finančnými rozhodnutiami.

V prvom kroku je dôležité byť k sebe úprimný a spísať si všetky dlhy na papier. Na druhú stranu papiera je dôležité spísať si všetky výdavky s príjmom a zistiť, koľko mi ostáva. To, čo zostáva, by malo ísť v prvom rade do dlhov.

Ak nič neostáva, treba hľadať výdavky, ktoré môžem na určitý čas skresať, kým si dlhy nesplatím. Ak ani tam nič nenájdem, je potrebné pouvažovať o možnostiach zvýšenia príjmu.

Je potrebné stanoviť si cieľ, nové finančné návyky a držať sa ich. Ak máte dlhov viac, je dobré začať od toho, na ktorom máte najvyšší úrok, pretože každým mesiacom sa dlhy veľmi rýchlo zvyšujú. Ak sa človek dostane do dlhovej špirály, je veľmi náročné z nej vyjsť.

Situácia: Narodí sa nám dieťa. Ako v tejto situácii sporiť?

Najlepšie by bolo, ak by sme sa vrátili o krok späť – chcem mať dieťa, ako sa na to pripravím?

Keď je dieťa už na ceste, nie je veľa času na šetrenie. Je dôležité, aby bola žena nemocensky poistená 270 dní za posledné dva roky, ihneď tak má nárok na materskú. Jej výška sa už potom odvíja od príjmu. 

Pokiaľ rodina plánuje dieťatko, čaká ju na nejaký čas značný výpadok príjmu. Je preto dôležité uvedomiť si, koľko sú súčasné mesačné výdavky a predpokladané výdavky spojené s dieťaťom. Následne si spočítate príjem rodiča, ktorý ide na rodičovskú dovolenku, a rodiča, ktorý ostáva v zamestnaní, a budujete rezervu, ktorá pokryje tento rozdiel.

Gréta Hreusová a Simona Urbanová

Kamarátky, ktoré založili iniciatívu Roses and Dollars. Ich projekt vznikol ako odpoveď na časté otázky žien z okolia, ako si dokázali ušetriť peniaze a dokážu byť také finančne nezávislé. Obe majú ekonomické pozadie, a tak si uvedomili, že je potrebné vzdelávať (nielen) ženy vo finančnej gramotnosti. Roses and Dollars funguje ako podporná a edukatívna komunita, do ktorej prinášajú riešenia, ako reagovať na rôzne životné situácie spojené s peniazmi.

Páčil sa vám článok?
12345
Loading...

Páči sa vám, čo práve čítate?

Rôzne pohľady na celospoločenské otázky, vzťahy aj duševné zdravie a pohyb, popkultúru či technológie si môžete nájsť v mailovej schránke každý druhý týždeň.