Cestovateľka Veronika Šebová: Cestovanie vám otvorí oči ako nič iné

Viete si predstaviť rozpredať všetok majetok a prejsť celý svet? Cestovatelia z blogu MatoVeve have gone mad môžu byť inšpiráciou pre každého, kto má obavy vydať sa na cesty.

Veronika Šebová a Maťo Grman tvoria pár nielen v súkromí, ale aj na cestách. Ich cieľom je precestovať celý svet, pričom svoje zážitky zdieľajú prostredníctvom blogu MatoVeve have gone mad. O tom, ako sa vydali do sveta, o prvotnom strachu i devízach cestovania, ale aj o tom, čomu by sa mali Slováci ešte priučiť, sme sa porozprávali s Veronikou, dynamickejšou časťou tejto veselej dvojice.

Chystáte sa do sveta? Aktivujte si inteligentné poistenie od O2, ktoré vám šetrí čas. Viac informácií

Vy dvaja ste pozitívnym príkladom toho, že človek nemusí zostať len pri rečiach, ale môže sa naozaj pobaliť a vydať do sveta. Čo predchádzalo tomuto rozhodnutiu a kam smerovali vaše prvé kroky?

Precestovať celý svet bolo naším snom dávno predtým, ako sme sa vôbec stretli. Chceli sme všetko vidieť a zažiť, akurát sme na to nikdy nemali peniaze.

Pri najväčšom soľnom jazere Salar de Uyuni v Bolívii

Vďaka programu celoživotného vzdelávania EÚ Leonardo da Vinci sme však dostali možnosť vycestovať a získať zahraničnú prax. Po dvoch rokoch v Írsku sme mali čo to našetrené a boli sme pripravení začať veľkú cestu okolo sveta. Naše prvé kroky viedli do Austrálie.

Čomu ste sa venovali predtým, ako ste sa vybrali do sveta?

Maťo mal stále angažmán v nitrianskom Starom divadle Karola Spišáka. Ja som dokončila manažment na Univerzite Komenského a zároveň som pracovala ako personálny konzultant. Vtedy sme mali pocit, že odchodom zo Slovenska si ničíme kariéru a zahadzujeme roky strávené štúdiom. Dnes vieme, že to bola najlepšia investícia nášho života.

Obaja sme zmenili smerovanie. Z herca sa stal režisér, ktorý rozbehol vlastnú produkčnú spoločnosť. Z personalistky sa stala obchodná riaditeľka v softvérovej spoločnosti.

V bolívijskej bani Potosí, stopovanie v Argentíne

V Austrálii nikoho nezaujímal náš pôvod, náš prízvuk alebo naše vierovyznanie. Zaujímalo ich iba to, čo dokážeme a či sme dobrí ľudia. Bola to pre nás riadna facka, ale v tom najlepšom zmysle slova.

Na cestách ste už 12 rokov. Nikdy ste nemali nutkanie vrátiť sa domov?

Jasné. Odišli sme krátko po výške, naše spomienky na život na Slovensku sa spájajú s bezstarostnými rokmi na intrákoch v Bratislave, kde sme zažili najväčšiu zábavu. Len doma máme kamarátov, s ktorými sme vyrastali, ktorí majú rovnaký zmysel pre humor ako my a narodili sa v Československu. To už nikde inde nenájdeme.

Vtedy sme mali pocit, že odchodom zo Slovenska si ničíme kariéru a zahadzujeme roky strávené štúdiom. Dnes vieme, že to bola najlepšia investícia nášho života.  

Napriek tomu ale cítime, že pobyt v Austrálii alebo teraz na cestách nám dáva stále viac ako nalinajkovaný život, ktorý od nás možno očakáva spoločnosť.

Čo by ste poradili tým, ktorí sa boja vycestovať?

Prestaňte pozerať televíziu, počúvať senzácie vyvolávajúce správy a zapnite kritické myslenie. Na každú negatívnu situáciu vo svete existujú tisíce pozitívnych, o ktorých nikto nepíše. Keby sme počúvali všetky dobre mienené rady od kamarátov, ktorí v krajinách ako Kolumbia, Bolívia, Nikaragua, India či Turecko nikdy neboli, tak by sme sa báli vystrčiť nohy z domu.

Ľudia vo svete sú rovnakí ako doma a v drvivej väčšine aj naozaj skvelí. Úsmevom sa dorozumiete všade na cestách a cestovanie vám otvorí oči ako nič iné.

Prečo ste sa rozhodli zakotviť na dlhší čas práve v Austrálii?

Nerozhodli, Austrália nás opantala. Mali sme zostať rok a bolo z toho osem. V Austrálii sme zažili pravý prímorský život, darilo sa nám kariérne, dostali sme nenormálne pracovné príležitosti.

Národný park Torotoro v Bolívii

Po ôsmich rokoch zabehnutého života v Austrálii ste však všetko predali a rozhodli ste sa cestovať. Aj názov vášho blogu MatoVeve have gone mad (Maťo a Veve sa zbláznili) odkazuje na to, že vaše rozhodnutie bolo takpovediac bláznivé. Nemali ste strach?

Samozrejme. Všetko, čo sme získali a vybudovali, sme predali, rozdali alebo darovali na charitu. Bol to brutálny stres, ale stálo to za to. Opäť raz sme sami sebe dokázali, že nie je problém zbaliť sa, odísť a začať niekde inde odznova.

Z čoho žijete na cestách?

Na cestu sme sa pripravovali zopár rokov, našetrili sme a investovali tak, aby nám financie vydržali čo najdlhšie. Okrem toho počas ciest využívame Maťove filmárske a moje predajné zručnosti.

V Austrálii nikoho nezaujímal náš pôvod, náš prízvuk alebo naše vierovyznanie. Zaujímalo ich iba to, čo dokážeme a či sme dobrí ľudia. Bola to pre nás riadna facka, ale v tom najlepšom zmysle slova.

Vďaka tomu sme mali zopár zaujímavých kolaborácií, napríklad s jogovými centrami v Brazílii, luxusnými hotelmi v Nikaragui, turistickými agentúrami aj školami. Cestujeme ako také malé pojazdné filmárske štúdio. Vláčime aspoň 10 kg techniky vrátane dronu, profesionálnej kamery, laptopu a podvodnej kamery.

Dôležité je tiež poznamenať, že život na ceste je často omnoho lacnejší ako bežný život doma. Naše náklady enormne klesli, odkedy nechodíme do práce. (smiech)

Čítajte aj: 14 šikovných rád, vďaka ktorým si cestovanie užijete ešte viac

Myslíte počas ciest aj na bezpečnosť? Máte poistenie v prípade nehôd či nečakaných udalostí?

Sme tzv. zodpovední pankáči a cestovné poistenie máme vždy. Problémy s bezpečnosťou sme nikdy nemali, ale je pravda, že zbytočne nedráždime. Nenosíme šperky a malý ruksak s cennosťami (laptop, pas a telefón) nepustíme z rúk. Úplná normálka. Svet je parádne miesto plné skvelých ľudí.

Hostitelia, u ktorých Veronika a Maťo nocovali pri jazere Titikaka
Lagúna 69 v Peru

Rozhovor realizujeme v júni, keď na Slovensku zasiahli horúčavy. Kde sa aktuálne nachádzate vy a kam smerujú vaše kroky?

Práve sme sa po šiestich mesiacoch vrátili z Latinskej Ameriky. Ešte stále máme vo vlasoch prach z Guatemaly. Leto plánujeme stráviť v Európe. Najväčšia „pecka“ bude cyklotrip z Amsterdamu do Bratislavy spolu s naším novým miláčikom – s 1,5-ročnou sučkou minijazvečíka menom Eli, ktorú sme si práve adoptovali.

Cestovateľských blogov je aj u nás pomerne dosť, čím sa podľa vás líši ten váš od zvyšných? Aké s ním máte ďalšie plány?

Píšeme pre tzv. pomalých cestovateľov, ktorí majú čas miesto si vychutnať a spoznať ho, ktorí investujú svoj čas a nielen odfajknú miesto na zozname.

Máme obrovský potenciál a, chvalabohu, aj kopu mladých ľudí, ktorí sa snažia zmeniť každodennú slovenskú realitu. Doma nám však chýba ľudskosť, súcit a porozumenie.

Líšime sa tým, že kombinujeme Maťove cestovateľské videá a vlogy s mojimi radami, ako si cesty naplánovať bez organizovaných zájazdov. A veľký dôraz kladieme na mapovanie jedla.

Ste spolu 24 hodín 7 dní v týždni, čo nemusí byť vždy jednoduché. Máte nejaké rady, ako to zvládnuť a nezblázniť sa?

My sa aj po 14 spoločných rokoch strašne ľúbime a máme veľkú chuť za náš vzťah bojovať v akejkoľvek situácii. Robíme kompromisy, hlavne čo sa aktivít a celkovej rýchlosti cestovania týka.

Máte množstvo skúseností s tým, čo majú inde a ako to funguje za hranicami Slovenska. Čo majú vo svete a u nás to chýba?

More? Dobré služby? Akceptáciu rozdielov? Radšej sa spýtajme, čo máme doma my a inde to nemajú.

Na púšti v Bolívii

Máme obrovský potenciál a chvalabohu aj kopu mladých ľudí, ktorí sa snažia zmeniť každodennú slovenskú realitu a to je paráda. Doma nám ale chýba ľudskosť, súcit a porozumenie.

Vo svete ste to všetko našli?

Použijem príklad. Keď v Južnej alebo Strednej Amerike sedíte v autobuse tzv. chicken bus a šofér uvidí pri ceste mimo zastávky babku, bez váhania zastaví a odvezie ju tých 500 m, ktoré majú na spoločnej trase. Ani mu nenapadne vypýtať si peniaze. Jednoducho pomôže, lebo je to ľudské a robí to automaticky 30-krát za deň.

Chceli by sme, aby sa ľudskosť a záujem jeden o druhého vrátili do každodenného života u nás tak, ako to vidíme všade vo svete. Bez rozdielu príjmov, vierovyznania alebo sociálneho statusu.

Chystáte sa na cesty mimo Slovenska? Šikovnú vychytávku predstavuje O2 Cestovná poistka. Prvé inteligentné cestovné poistenie sa vám automaticky aktivuje vždy, keď prekročíte hranice, a vy vďaka nemu máte o starosť menej a šetríte svoj čas. Viac informácií nájdete na www.o2.sk/sluzby-a-podpora/o2-cestovna-poistka.

banner, O2 Cestovna poistka, O2

Veronika Šebová a Maťo Grman

Tvoria pár už 14 rokov. Po dvoch spoločných rokoch na Slovensku sa rozhodli vycestovať najskôr na stáž do Írska a následne do Austrálie. U protinožcov sa im páčilo a darilo natoľko, že sa tam usadili. Po ôsmich rokoch sa rozhodli všetko predať a pokračovať v plnení si sna precestovať svet. Svoje zážitky z ciest doplnené radami a videami zdieľajú prostredníctvom blogu MatoVeve have gone mad.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Zachyťte krásne farby prírody. Vybrali sme najlepšie zariadenia jesene

Výber nového smartfónu nemusí byť náročný, keď máte správnu inšpiráciu. Ak neviete, kde ju hľadať, dajte si poradiť naším výberom top zariadení z ponuky O2.

Ako je už zvykom, aj túto sezónu sme pripravili výber tých najpopulárnejších zariadení z ponuky O2. Ak plánujete vymeniť svoj starý smartfón za nový a stále sa neviete rozhodnúť, možno vám výber uľahčíme.

Huawei P smart Z

Novinka, ktorá dopĺňa modelovú sériu P smart má niečo, čo pri iných zariadeniach bežne nenájdete. Telefón sa od ostatných líši vysúvacím predným fotoaparátom.

Predná strana telefónu je tak využitá na maximum a neposkytuje žiadne rušivé elementy ako výrez na hornej hrane či šošovku predného fotoaparátu.

Prečítajte si: Huawei P Smart Z prináša elegantnú vysúvaciu selfie kameru

Na 6,59“ displeji s Full HD+ rozlíšením si naplno užijete zábavu, resp. vybavíte pracovné povinnosti. Okrem predného 16 MPx fotoaparátu, s ktorým spravíte perfektné selfie fotografie, telefón disponuje aj zadným duálnym fotoaparátom s rozlíšením 16 Mpx + 2 Mpx s umelou inteligenciou.

Pri automatickom režime fotoaparát nastaví všetky parametre na najideálnejšie hodnoty podľa práve snímaného objektu, a tak zabezpečí výsledok v podobe dokonalej fotografie.

Xiaomi Redmi Note 7

Xiaomi už dlhodobo dokazuje, že vie, ako má vyzerať kvalitný smartfón za dostupnú cenu. Výnimkou nie je ani model Redmi Note 7.

Zaujme prémiovým dizajnom s dominantným 6,3“ IPS displejom. O bezchybný chod sa stará 8-jadrový procesor a operačná pamäť RAM 4 GB.

Čítajte aj: Xiaomi Redmi Note 7 má moderný displej ideálny na multitasking

Batéria má kapacitu 4 000 mAh a veľké plus je aj podpora rýchleho dobíjania. Ak mobilný telefón takmer nespustíte z rúk, Xiaomi Redmi Note 7 vám aj napriek tomu zabezpečí výdrž batérie na celý deň, pri bežnom používaní bez problémov na celé dva dni.

Lákadlom tohto smartfónu je aj zadný duálny fotoaparát s rozlíšením 48 Mpx + 5 Mpx a s integrovanou umelou inteligenciou. Ak hľadáte cenovo dostupný smartfón s perfektnou výbavou, Xiaomi Redmi Note 7 je ten pravý kandidát.

Motorola One Zoom

Motorola tento rok spestrila svoju ponuku modelmi zo série One. Ak hľadáte mobilný telefón hlavne na fotografovanie, Motorola One Zoom je na to ako stvorená.

Základom je zadný štvoritý fotoaparát – hlavný snímač s rozlíšením 48 Mpx, druhá šošovka s rozlíšením 8 Mpx, ktorá slúži ako 3-násobný optický zoom s optickou stabilizáciou obrazu, 16 Mpx širokouhlý snímač a 5 Mpx pomocný snímač na rozostrenie pozadia v portrétovom režime na docielenie bokeh efektu.

Prečítajte si: Chcete sa svojím smartfónom odlíšiť? Vyskúšajte prémiovú Motorolu One Zoom

Perfektné snímky zhotovíte aj za zlých svetelných podmienok vďaka nočnému režimu. Telefón disponuje 6,4“ Amoled displejom s pomerom strán 19 : 9 s Full HD + rozlíšením.

Honor 20

Smartfón Honor 20 si zamilujete vďaka jeho prémiovému dizajnu a 6,26“ displeju, ktorý zaberá až 96 % z celkovej plochy jeho prednej strany.

O špičkový výkon sa postará 8-jadrový procesor s čipom Kirin 980, ktorý nájdeme napr. aj v aktuálnej vlajkovej lodi spoločnosti Huawei. Sekunduje mu operačná pamäť RAM s kapacitou až 6 GB. Batéria má kapacitu 3 750 mAh.

Čítajte aj: Honor 20 kombinuje špičkový dizajn so skvelým výkonom

Vďaka úspornému procesoru s umelou inteligenciou vám zabezpečí výdrž na celý deň aj pri náročnom vyťažení a slušná kapacita batérie ostane aj na ďalší deň.

Ak radi fotíte, oceníte až 5 fotoaparátov – jeden na prednej strane a štvoricu na zadnej strane telefónu.

Samsung Galaxy A50

Šikovný smartfón v strednej cenovej kategórii vás očarí 6,4“ Infinity-U Super Amoled displejom s vysokým rozlíšením 2 340 x 1 080 pixlov. Dokonalý kontrast a živé realistické farby vás pri sledovaní akéhokoľvek digitálneho obsahu úplne pohltia.

Srdce telefónu tvorí 8-jadrový procesor a operačná pamäť RAM 4 GB. Vo výbave nájdete aj trojitý zadný fotoaparát s rozlíšením 25 Mpx + 8 Mpx + 5 Mpx a predný fotoaparát s rozlíšením 25 Mpx. Kvalitné fotografie zhotovíte aj vďaka širokej ponuke rôznych pokročilých funkcií a režimov.

Prečítajte si: Výhodou Samsungu Galaxy A50 sú bohaté skúsenosti výrobcu

Interné úložisko s veľkosťou 128 GB zabezpečí dostatok miesta na všetko, čo v mobilnom telefóne potrebujete. Ak to stačiť nebude, prostredníctvom pamäťovej karty možno kapacitu rozšíriť o ďalších až 512 GB.

Huawei Mediapad T5 10

Ak hľadáte ideálny tablet na sledovanie filmov, videí alebo hranie hier, s týmto modelom nič nepokazíte. Vďaka veľkému 10“ Full HD displeju má kompaktné rozmery a ľahko ho zabalíte do kufra či ruksaku.

Napriek kovovej, no tenkej konštrukcii má hmotnosť len 480 gramov. Batéria s kapacitou 5 100 mAh zabezpečí dostatočnú výdrž aj vďaka úspornému 8-jadrovému procesoru, ktorý umožní bezchybný a plynulý chod všetkých aplikácií.

Prečítajte si: Praktický pomocník s pekným displejom. Milan Bez Mapy hodnotí Huawei Mediapad T5 10

Rozhodli ste sa zakúpiť si jedno z top zariadení tejto jesene? Môžete tak urobiť napríklad ku ktorémukoľvek O2 Paušálu na začiatok už od 0 €.

Ak chcete svoj nový smartfón ochrániť, môžete si k mesačnej platbe zobrať aj akékoľvek príslušenstvo v hodnote aspoň 12 €.


Zachyťte krásne farby prírody. Vybrali sme najlepšie zariadenia jesene

Čítaj viac

Vyhrajte Playstation 4 alebo robotický vysavač s kartou O2 Voľnosť

Čítaj viac

Ušetrite pri nákupe nového Samsungu. Opäť máte šancu vymeniť starý za nový

Čítaj viac