Cestovateľka Veronika Šebová: Cestovanie vám otvorí oči ako nič iné

Viete si predstaviť rozpredať všetok majetok a prejsť celý svet? Cestovatelia z blogu MatoVeve have gone mad môžu byť inšpiráciou pre každého, kto má obavy vydať sa na cesty.

Veronika Šebová a Maťo Grman tvoria pár nielen v súkromí, ale aj na cestách. Ich cieľom je precestovať celý svet, pričom svoje zážitky zdieľajú prostredníctvom blogu MatoVeve have gone mad. O tom, ako sa vydali do sveta, o prvotnom strachu i devízach cestovania, ale aj o tom, čomu by sa mali Slováci ešte priučiť, sme sa porozprávali s Veronikou, dynamickejšou časťou tejto veselej dvojice.

Chystáte sa do sveta? Aktivujte si inteligentné poistenie od O2, ktoré vám šetrí čas. Viac informácií

Vy dvaja ste pozitívnym príkladom toho, že človek nemusí zostať len pri rečiach, ale môže sa naozaj pobaliť a vydať do sveta. Čo predchádzalo tomuto rozhodnutiu a kam smerovali vaše prvé kroky?

Precestovať celý svet bolo naším snom dávno predtým, ako sme sa vôbec stretli. Chceli sme všetko vidieť a zažiť, akurát sme na to nikdy nemali peniaze.

Pri najväčšom soľnom jazere Salar de Uyuni v Bolívii

Vďaka programu celoživotného vzdelávania EÚ Leonardo da Vinci sme však dostali možnosť vycestovať a získať zahraničnú prax. Po dvoch rokoch v Írsku sme mali čo to našetrené a boli sme pripravení začať veľkú cestu okolo sveta. Naše prvé kroky viedli do Austrálie.

Čomu ste sa venovali predtým, ako ste sa vybrali do sveta?

Maťo mal stále angažmán v nitrianskom Starom divadle Karola Spišáka. Ja som dokončila manažment na Univerzite Komenského a zároveň som pracovala ako personálny konzultant. Vtedy sme mali pocit, že odchodom zo Slovenska si ničíme kariéru a zahadzujeme roky strávené štúdiom. Dnes vieme, že to bola najlepšia investícia nášho života.

Obaja sme zmenili smerovanie. Z herca sa stal režisér, ktorý rozbehol vlastnú produkčnú spoločnosť. Z personalistky sa stala obchodná riaditeľka v softvérovej spoločnosti.

V bolívijskej bani Potosí, stopovanie v Argentíne

V Austrálii nikoho nezaujímal náš pôvod, náš prízvuk alebo naše vierovyznanie. Zaujímalo ich iba to, čo dokážeme a či sme dobrí ľudia. Bola to pre nás riadna facka, ale v tom najlepšom zmysle slova.

Na cestách ste už 12 rokov. Nikdy ste nemali nutkanie vrátiť sa domov?

Jasné. Odišli sme krátko po výške, naše spomienky na život na Slovensku sa spájajú s bezstarostnými rokmi na intrákoch v Bratislave, kde sme zažili najväčšiu zábavu. Len doma máme kamarátov, s ktorými sme vyrastali, ktorí majú rovnaký zmysel pre humor ako my a narodili sa v Československu. To už nikde inde nenájdeme.

Vtedy sme mali pocit, že odchodom zo Slovenska si ničíme kariéru a zahadzujeme roky strávené štúdiom. Dnes vieme, že to bola najlepšia investícia nášho života.  

Napriek tomu ale cítime, že pobyt v Austrálii alebo teraz na cestách nám dáva stále viac ako nalinajkovaný život, ktorý od nás možno očakáva spoločnosť.

Čo by ste poradili tým, ktorí sa boja vycestovať?

Prestaňte pozerať televíziu, počúvať senzácie vyvolávajúce správy a zapnite kritické myslenie. Na každú negatívnu situáciu vo svete existujú tisíce pozitívnych, o ktorých nikto nepíše. Keby sme počúvali všetky dobre mienené rady od kamarátov, ktorí v krajinách ako Kolumbia, Bolívia, Nikaragua, India či Turecko nikdy neboli, tak by sme sa báli vystrčiť nohy z domu.

Ľudia vo svete sú rovnakí ako doma a v drvivej väčšine aj naozaj skvelí. Úsmevom sa dorozumiete všade na cestách a cestovanie vám otvorí oči ako nič iné.

Prečo ste sa rozhodli zakotviť na dlhší čas práve v Austrálii?

Nerozhodli, Austrália nás opantala. Mali sme zostať rok a bolo z toho osem. V Austrálii sme zažili pravý prímorský život, darilo sa nám kariérne, dostali sme nenormálne pracovné príležitosti.

Národný park Torotoro v Bolívii

Po ôsmich rokoch zabehnutého života v Austrálii ste však všetko predali a rozhodli ste sa cestovať. Aj názov vášho blogu MatoVeve have gone mad (Maťo a Veve sa zbláznili) odkazuje na to, že vaše rozhodnutie bolo takpovediac bláznivé. Nemali ste strach?

Samozrejme. Všetko, čo sme získali a vybudovali, sme predali, rozdali alebo darovali na charitu. Bol to brutálny stres, ale stálo to za to. Opäť raz sme sami sebe dokázali, že nie je problém zbaliť sa, odísť a začať niekde inde odznova.

Z čoho žijete na cestách?

Na cestu sme sa pripravovali zopár rokov, našetrili sme a investovali tak, aby nám financie vydržali čo najdlhšie. Okrem toho počas ciest využívame Maťove filmárske a moje predajné zručnosti.

V Austrálii nikoho nezaujímal náš pôvod, náš prízvuk alebo naše vierovyznanie. Zaujímalo ich iba to, čo dokážeme a či sme dobrí ľudia. Bola to pre nás riadna facka, ale v tom najlepšom zmysle slova.

Vďaka tomu sme mali zopár zaujímavých kolaborácií, napríklad s jogovými centrami v Brazílii, luxusnými hotelmi v Nikaragui, turistickými agentúrami aj školami. Cestujeme ako také malé pojazdné filmárske štúdio. Vláčime aspoň 10 kg techniky vrátane dronu, profesionálnej kamery, laptopu a podvodnej kamery.

Dôležité je tiež poznamenať, že život na ceste je často omnoho lacnejší ako bežný život doma. Naše náklady enormne klesli, odkedy nechodíme do práce. (smiech)

Čítajte aj: 14 šikovných rád, vďaka ktorým si cestovanie užijete ešte viac

Myslíte počas ciest aj na bezpečnosť? Máte poistenie v prípade nehôd či nečakaných udalostí?

Sme tzv. zodpovední pankáči a cestovné poistenie máme vždy. Problémy s bezpečnosťou sme nikdy nemali, ale je pravda, že zbytočne nedráždime. Nenosíme šperky a malý ruksak s cennosťami (laptop, pas a telefón) nepustíme z rúk. Úplná normálka. Svet je parádne miesto plné skvelých ľudí.

Hostitelia, u ktorých Veronika a Maťo nocovali pri jazere Titikaka
Lagúna 69 v Peru

Rozhovor realizujeme v júni, keď na Slovensku zasiahli horúčavy. Kde sa aktuálne nachádzate vy a kam smerujú vaše kroky?

Práve sme sa po šiestich mesiacoch vrátili z Latinskej Ameriky. Ešte stále máme vo vlasoch prach z Guatemaly. Leto plánujeme stráviť v Európe. Najväčšia „pecka“ bude cyklotrip z Amsterdamu do Bratislavy spolu s naším novým miláčikom – s 1,5-ročnou sučkou minijazvečíka menom Eli, ktorú sme si práve adoptovali.

Cestovateľských blogov je aj u nás pomerne dosť, čím sa podľa vás líši ten váš od zvyšných? Aké s ním máte ďalšie plány?

Píšeme pre tzv. pomalých cestovateľov, ktorí majú čas miesto si vychutnať a spoznať ho, ktorí investujú svoj čas a nielen odfajknú miesto na zozname.

Máme obrovský potenciál a, chvalabohu, aj kopu mladých ľudí, ktorí sa snažia zmeniť každodennú slovenskú realitu. Doma nám však chýba ľudskosť, súcit a porozumenie.

Líšime sa tým, že kombinujeme Maťove cestovateľské videá a vlogy s mojimi radami, ako si cesty naplánovať bez organizovaných zájazdov. A veľký dôraz kladieme na mapovanie jedla.

Ste spolu 24 hodín 7 dní v týždni, čo nemusí byť vždy jednoduché. Máte nejaké rady, ako to zvládnuť a nezblázniť sa?

My sa aj po 14 spoločných rokoch strašne ľúbime a máme veľkú chuť za náš vzťah bojovať v akejkoľvek situácii. Robíme kompromisy, hlavne čo sa aktivít a celkovej rýchlosti cestovania týka.

Máte množstvo skúseností s tým, čo majú inde a ako to funguje za hranicami Slovenska. Čo majú vo svete a u nás to chýba?

More? Dobré služby? Akceptáciu rozdielov? Radšej sa spýtajme, čo máme doma my a inde to nemajú.

Na púšti v Bolívii

Máme obrovský potenciál a chvalabohu aj kopu mladých ľudí, ktorí sa snažia zmeniť každodennú slovenskú realitu a to je paráda. Doma nám ale chýba ľudskosť, súcit a porozumenie.

Vo svete ste to všetko našli?

Použijem príklad. Keď v Južnej alebo Strednej Amerike sedíte v autobuse tzv. chicken bus a šofér uvidí pri ceste mimo zastávky babku, bez váhania zastaví a odvezie ju tých 500 m, ktoré majú na spoločnej trase. Ani mu nenapadne vypýtať si peniaze. Jednoducho pomôže, lebo je to ľudské a robí to automaticky 30-krát za deň.

Chceli by sme, aby sa ľudskosť a záujem jeden o druhého vrátili do každodenného života u nás tak, ako to vidíme všade vo svete. Bez rozdielu príjmov, vierovyznania alebo sociálneho statusu.

Chystáte sa na cesty mimo Slovenska? Šikovnú vychytávku predstavuje O2 Cestovná poistka. Prvé inteligentné cestovné poistenie sa vám automaticky aktivuje vždy, keď prekročíte hranice, a vy vďaka nemu máte o starosť menej a šetríte svoj čas. Viac informácií nájdete na www.o2.sk/sluzby-a-podpora/o2-cestovna-poistka.

banner, O2 Cestovna poistka, O2

Veronika Šebová a Maťo Grman

Tvoria pár už 14 rokov. Po dvoch spoločných rokoch na Slovensku sa rozhodli vycestovať najskôr na stáž do Írska a následne do Austrálie. U protinožcov sa im páčilo a darilo natoľko, že sa tam usadili. Po ôsmich rokoch sa rozhodli všetko predať a pokračovať v plnení si sna precestovať svet. Svoje zážitky z ciest doplnené radami a videami zdieľajú prostredníctvom blogu MatoVeve have gone mad.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

9 videí, ktoré vás utvrdia, že Slovensko je krásna krajina

Vybrali sme pre vás videá o Slovensku, na ktoré je radosť pozerať sa. Ukazujú, že naša krajina ponúka úchvatné miesta, aké nikde inde nenájdete.

Čo je vizuálnym symbolom našej krajiny a ktoré miesta sú pre Slovensko typické? Vybrali sme pre vás YouTube videá, ktoré mapujú slovenské unikáty a ukazujú, aká krásna a pestrá je naša krajina.

Sledujte YouTube cez O2. Súčasťou vášho O2 SMART Paušálu môže byť aj 10 GB extra dát na používanie tejto appky. Chcem vedieť viac

31 miest, ktoré musíte vidieť
Hike the World

Sympatická dvojica tvorcov pôvodne vydala video s prehľadom 12 miest na Slovensku, ktoré by ste mali vidieť. Video malo obrovský úspech a pozrelo si ho množstvo ľudí na celom svete. Pridali ďalšie zábery a zostrihali ich do tohto videa vyrážajúceho dych. Striedajú sa v ňom najkrajšie pohľady na našu krajinu vo všetkých ročných obdobiach.

Slovensko z dronu
HolyCity Drones

V rámci tohto videa tvorcovia putujú z východu Slovenska na západ a pozerajú sa na krajinu z výšky. S dronom prelietajú ponad ikonické miesta v prírode aj ponad mestá. Najsilnejšou stránkou tohto videa sú tesné prelety ponad hrady a zámky.

Časozberné zábery Slovenska
Matúš Lašan

Video s časozbernými zábermi krajiny plynie v pokojnom tempe. Hlavnú úlohu v ňom hrá čarovná príroda, počasie a svetlo, zážitok ešte viac umocňuje príjemná hudba. Vo videu nájdete očarujúce zábery inverzie, pri ktorých stál autor videa Matúš Lašan na kopci a pod ním sa valili husté oblaky.

Naše Slovensko
David Haring

Ktoré symboly krajiny alebo miesta vo vás vyvolávajú clivotu za domovom? Mladý tvorca David Haring vo svojom videu z cesty okolo Slovenska zhrnul množstvo symbolov, ktoré sú pre našu krajinu charakteristické – od vlajky cez unikátne stavby až po zábery našej prírody.

Sledujte filmy cez O2. Vybrali sme pre vás komédie, pri ktorách si skvelo oddchýchnete. 

Nasleduj ma po Slovensku
Patrik Paulinyi

Toto dynamické video je natočené z perspektívy človeka, ktorého vedie za ruku mladá žena. Môžete si predstavovať, že spolu s ňou bežíte naprieč celým Slovenskom a prechádzate cez hory, námestia miest, termálne pramene aj letné festivaly. Po tomto videu sme okamžite dostali chuť vyraziť von a spoznávať krásy našej krajiny.

Pulzujúca Bratislava
BeOnMind

Oficiálne promo video Bratislavy vám ukáže krásy našej metropoly z netradičných uhlov pohľadu. Preleťte ponad Bratislavský hrad, Kamzík či Dunaj. Nazrite do galérií, záhrad aj športovísk a užite si atmosféru pulzujúceho mesta plného života.

Čarovný Liptov
Region Liptov

Oficiálne video Liptova zachytáva ducha tohto regiónu. Rozmanitá a malebná príroda ponúka nespočetné množstvo príležitostí na športové vyžitie. Na malom území tu nájdete vysoké štíty, zelené pasienky, akvaparky, zjazdovky aj cyklistické cesty, pokojnú priehradu, jaskyne, hrady i čarovné skanzeny. Niet divu, že Liptov patrí medzi najnavštevovanejšie regióny Slovenska.

Potulky po Vysokých Tatrách
Roman Málik

Vysoké Tatry sú naším národným klenotom. Mladí tvorcovia zhrnuli pár mesiacov potuliek po veľhorách do videa, plného nádherných záberov zo všetkých oficiálne dostupných vrcholov. Z videa vidieť, že putovanie po tatranských štítoch nie je bez námahy, ale entuziazmus účastníkov je nákazlivý a my máme chuť vyraziť na ďalší výstup s nimi.

Časozberné video z okolia Zázrivej
Pavol Láštic

Časozberné video je výsledkom troch rokov túlania sa tvorcu Pavla Láštica po jeho rodnej dedinke Zázrivej a jej priľahlých kopcoch i dolinách. Očarujúce zábery z okolia Zázrivej prinášajú radosť a pokoj v duši. Video obsahuje aj technicky náročné nočné zábery hviezdnej oblohy a mesiaca nad oravskou prírodou.

Vyberte si svoj O2 SMART Paušál a získajte extra dáta na obľúbené aplikácie. Ak sa rozhodnete pre Strieborný O2 SMART Paušál, získate nielen neobmedzené volania, SMS a MMS a 3 GB dát, ale aj 2 × 10 GB na dve aplikácie podľa vášho výberu. Vybrať si môžete napríklad streamovaciu službu HBO GO aj s predplatným a Instagram alebo Facebook. Viac o nových O2 SMART Paušáloch a ich možnostiach sa dozviete na www.o2.sk.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

9 videí, ktoré vás utvrdia, že Slovensko je krásna krajina

Vybrali sme pre vás videá o Slovensku, na ktoré je radosť pozerať sa. Ukazujú, že naša krajina ponúka úchvatné miesta, aké nikde inde nenájdete.

Čo je vizuálnym symbolom našej krajiny a ktoré miesta sú pre Slovensko typické? Vybrali sme pre vás YouTube videá, ktoré mapujú slovenské unikáty a ukazujú, aká krásna a pestrá je naša krajina.

Sledujte YouTube cez O2. Súčasťou vášho O2 SMART Paušálu môže byť aj 10 GB extra dát na používanie tejto appky. Chcem vedieť viac

31 miest, ktoré musíte vidieť
Hike the World

Sympatická dvojica tvorcov pôvodne vydala video s prehľadom 12 miest na Slovensku, ktoré by ste mali vidieť. Video malo obrovský úspech a pozrelo si ho množstvo ľudí na celom svete. Pridali ďalšie zábery a zostrihali ich do tohto videa vyrážajúceho dych. Striedajú sa v ňom najkrajšie pohľady na našu krajinu vo všetkých ročných obdobiach.

Slovensko z dronu
HolyCity Drones

V rámci tohto videa tvorcovia putujú z východu Slovenska na západ a pozerajú sa na krajinu z výšky. S dronom prelietajú ponad ikonické miesta v prírode aj ponad mestá. Najsilnejšou stránkou tohto videa sú tesné prelety ponad hrady a zámky.

Časozberné zábery Slovenska
Matúš Lašan

Video s časozbernými zábermi krajiny plynie v pokojnom tempe. Hlavnú úlohu v ňom hrá čarovná príroda, počasie a svetlo, zážitok ešte viac umocňuje príjemná hudba. Vo videu nájdete očarujúce zábery inverzie, pri ktorých stál autor videa Matúš Lašan na kopci a pod ním sa valili husté oblaky.

Naše Slovensko
David Haring

Ktoré symboly krajiny alebo miesta vo vás vyvolávajú clivotu za domovom? Mladý tvorca David Haring vo svojom videu z cesty okolo Slovenska zhrnul množstvo symbolov, ktoré sú pre našu krajinu charakteristické – od vlajky cez unikátne stavby až po zábery našej prírody.

Sledujte filmy cez O2. Vybrali sme pre vás komédie, pri ktorách si skvelo oddchýchnete. 

Nasleduj ma po Slovensku
Patrik Paulinyi

Toto dynamické video je natočené z perspektívy človeka, ktorého vedie za ruku mladá žena. Môžete si predstavovať, že spolu s ňou bežíte naprieč celým Slovenskom a prechádzate cez hory, námestia miest, termálne pramene aj letné festivaly. Po tomto videu sme okamžite dostali chuť vyraziť von a spoznávať krásy našej krajiny.

Pulzujúca Bratislava
BeOnMind

Oficiálne promo video Bratislavy vám ukáže krásy našej metropoly z netradičných uhlov pohľadu. Preleťte ponad Bratislavský hrad, Kamzík či Dunaj. Nazrite do galérií, záhrad aj športovísk a užite si atmosféru pulzujúceho mesta plného života.

Čarovný Liptov
Region Liptov

Oficiálne video Liptova zachytáva ducha tohto regiónu. Rozmanitá a malebná príroda ponúka nespočetné množstvo príležitostí na športové vyžitie. Na malom území tu nájdete vysoké štíty, zelené pasienky, akvaparky, zjazdovky aj cyklistické cesty, pokojnú priehradu, jaskyne, hrady i čarovné skanzeny. Niet divu, že Liptov patrí medzi najnavštevovanejšie regióny Slovenska.

Potulky po Vysokých Tatrách
Roman Málik

Vysoké Tatry sú naším národným klenotom. Mladí tvorcovia zhrnuli pár mesiacov potuliek po veľhorách do videa, plného nádherných záberov zo všetkých oficiálne dostupných vrcholov. Z videa vidieť, že putovanie po tatranských štítoch nie je bez námahy, ale entuziazmus účastníkov je nákazlivý a my máme chuť vyraziť na ďalší výstup s nimi.

Časozberné video z okolia Zázrivej
Pavol Láštic

Časozberné video je výsledkom troch rokov túlania sa tvorcu Pavla Láštica po jeho rodnej dedinke Zázrivej a jej priľahlých kopcoch i dolinách. Očarujúce zábery z okolia Zázrivej prinášajú radosť a pokoj v duši. Video obsahuje aj technicky náročné nočné zábery hviezdnej oblohy a mesiaca nad oravskou prírodou.

Vyberte si svoj O2 SMART Paušál a získajte extra dáta na obľúbené aplikácie. Ak sa rozhodnete pre Strieborný O2 SMART Paušál, získate nielen neobmedzené volania, SMS a MMS a 3 GB dát, ale aj 2 × 10 GB na dve aplikácie podľa vášho výberu. Vybrať si môžete napríklad streamovaciu službu HBO GO aj s predplatným a Instagram alebo Facebook. Viac o nových O2 SMART Paušáloch a ich možnostiach sa dozviete na www.o2.sk.


5 smartfónov, ku ktorým dostanete v O2 aj druhý mobil

Čítaj viac

Nové tváre O2 Luddo a Moya spoznávajú svet ľudí

Čítaj viac

Vyskúšali sme štýlový Honor 9X s vysúvacou selfie kamerou. Komu sa najviac oplatí?

Čítaj viac