Cestovateľka Veronika Šebová: Cestovanie vám otvorí oči ako nič iné

Viete si predstaviť rozpredať všetok majetok a prejsť celý svet? Cestovatelia z blogu MatoVeve have gone mad môžu byť inšpiráciou pre každého, kto má obavy vydať sa na cesty.

Veronika Šebová a Maťo Grman tvoria pár nielen v súkromí, ale aj na cestách. Ich cieľom je precestovať celý svet, pričom svoje zážitky zdieľajú prostredníctvom blogu MatoVeve have gone mad. O tom, ako sa vydali do sveta, o prvotnom strachu i devízach cestovania, ale aj o tom, čomu by sa mali Slováci ešte priučiť, sme sa porozprávali s Veronikou, dynamickejšou časťou tejto veselej dvojice.

Chystáte sa do sveta? Aktivujte si inteligentné poistenie od O2, ktoré vám šetrí čas. Viac informácií

Vy dvaja ste pozitívnym príkladom toho, že človek nemusí zostať len pri rečiach, ale môže sa naozaj pobaliť a vydať do sveta. Čo predchádzalo tomuto rozhodnutiu a kam smerovali vaše prvé kroky?

Precestovať celý svet bolo naším snom dávno predtým, ako sme sa vôbec stretli. Chceli sme všetko vidieť a zažiť, akurát sme na to nikdy nemali peniaze.

Pri najväčšom soľnom jazere Salar de Uyuni v Bolívii

Vďaka programu celoživotného vzdelávania EÚ Leonardo da Vinci sme však dostali možnosť vycestovať a získať zahraničnú prax. Po dvoch rokoch v Írsku sme mali čo to našetrené a boli sme pripravení začať veľkú cestu okolo sveta. Naše prvé kroky viedli do Austrálie.

Čomu ste sa venovali predtým, ako ste sa vybrali do sveta?

Maťo mal stále angažmán v nitrianskom Starom divadle Karola Spišáka. Ja som dokončila manažment na Univerzite Komenského a zároveň som pracovala ako personálny konzultant. Vtedy sme mali pocit, že odchodom zo Slovenska si ničíme kariéru a zahadzujeme roky strávené štúdiom. Dnes vieme, že to bola najlepšia investícia nášho života.

Obaja sme zmenili smerovanie. Z herca sa stal režisér, ktorý rozbehol vlastnú produkčnú spoločnosť. Z personalistky sa stala obchodná riaditeľka v softvérovej spoločnosti.

V bolívijskej bani Potosí, stopovanie v Argentíne

V Austrálii nikoho nezaujímal náš pôvod, náš prízvuk alebo naše vierovyznanie. Zaujímalo ich iba to, čo dokážeme a či sme dobrí ľudia. Bola to pre nás riadna facka, ale v tom najlepšom zmysle slova.

Na cestách ste už 12 rokov. Nikdy ste nemali nutkanie vrátiť sa domov?

Jasné. Odišli sme krátko po výške, naše spomienky na život na Slovensku sa spájajú s bezstarostnými rokmi na intrákoch v Bratislave, kde sme zažili najväčšiu zábavu. Len doma máme kamarátov, s ktorými sme vyrastali, ktorí majú rovnaký zmysel pre humor ako my a narodili sa v Československu. To už nikde inde nenájdeme.

Vtedy sme mali pocit, že odchodom zo Slovenska si ničíme kariéru a zahadzujeme roky strávené štúdiom. Dnes vieme, že to bola najlepšia investícia nášho života.  

Napriek tomu ale cítime, že pobyt v Austrálii alebo teraz na cestách nám dáva stále viac ako nalinajkovaný život, ktorý od nás možno očakáva spoločnosť.

Čo by ste poradili tým, ktorí sa boja vycestovať?

Prestaňte pozerať televíziu, počúvať senzácie vyvolávajúce správy a zapnite kritické myslenie. Na každú negatívnu situáciu vo svete existujú tisíce pozitívnych, o ktorých nikto nepíše. Keby sme počúvali všetky dobre mienené rady od kamarátov, ktorí v krajinách ako Kolumbia, Bolívia, Nikaragua, India či Turecko nikdy neboli, tak by sme sa báli vystrčiť nohy z domu.

Ľudia vo svete sú rovnakí ako doma a v drvivej väčšine aj naozaj skvelí. Úsmevom sa dorozumiete všade na cestách a cestovanie vám otvorí oči ako nič iné.

Prečo ste sa rozhodli zakotviť na dlhší čas práve v Austrálii?

Nerozhodli, Austrália nás opantala. Mali sme zostať rok a bolo z toho osem. V Austrálii sme zažili pravý prímorský život, darilo sa nám kariérne, dostali sme nenormálne pracovné príležitosti.

Národný park Torotoro v Bolívii

Po ôsmich rokoch zabehnutého života v Austrálii ste však všetko predali a rozhodli ste sa cestovať. Aj názov vášho blogu MatoVeve have gone mad (Maťo a Veve sa zbláznili) odkazuje na to, že vaše rozhodnutie bolo takpovediac bláznivé. Nemali ste strach?

Samozrejme. Všetko, čo sme získali a vybudovali, sme predali, rozdali alebo darovali na charitu. Bol to brutálny stres, ale stálo to za to. Opäť raz sme sami sebe dokázali, že nie je problém zbaliť sa, odísť a začať niekde inde odznova.

Z čoho žijete na cestách?

Na cestu sme sa pripravovali zopár rokov, našetrili sme a investovali tak, aby nám financie vydržali čo najdlhšie. Okrem toho počas ciest využívame Maťove filmárske a moje predajné zručnosti.

V Austrálii nikoho nezaujímal náš pôvod, náš prízvuk alebo naše vierovyznanie. Zaujímalo ich iba to, čo dokážeme a či sme dobrí ľudia. Bola to pre nás riadna facka, ale v tom najlepšom zmysle slova.

Vďaka tomu sme mali zopár zaujímavých kolaborácií, napríklad s jogovými centrami v Brazílii, luxusnými hotelmi v Nikaragui, turistickými agentúrami aj školami. Cestujeme ako také malé pojazdné filmárske štúdio. Vláčime aspoň 10 kg techniky vrátane dronu, profesionálnej kamery, laptopu a podvodnej kamery.

Dôležité je tiež poznamenať, že život na ceste je často omnoho lacnejší ako bežný život doma. Naše náklady enormne klesli, odkedy nechodíme do práce. (smiech)

Čítajte aj: 14 šikovných rád, vďaka ktorým si cestovanie užijete ešte viac

Myslíte počas ciest aj na bezpečnosť? Máte poistenie v prípade nehôd či nečakaných udalostí?

Sme tzv. zodpovední pankáči a cestovné poistenie máme vždy. Problémy s bezpečnosťou sme nikdy nemali, ale je pravda, že zbytočne nedráždime. Nenosíme šperky a malý ruksak s cennosťami (laptop, pas a telefón) nepustíme z rúk. Úplná normálka. Svet je parádne miesto plné skvelých ľudí.

Hostitelia, u ktorých Veronika a Maťo nocovali pri jazere Titikaka
Lagúna 69 v Peru

Rozhovor realizujeme v júni, keď na Slovensku zasiahli horúčavy. Kde sa aktuálne nachádzate vy a kam smerujú vaše kroky?

Práve sme sa po šiestich mesiacoch vrátili z Latinskej Ameriky. Ešte stále máme vo vlasoch prach z Guatemaly. Leto plánujeme stráviť v Európe. Najväčšia „pecka“ bude cyklotrip z Amsterdamu do Bratislavy spolu s naším novým miláčikom – s 1,5-ročnou sučkou minijazvečíka menom Eli, ktorú sme si práve adoptovali.

Cestovateľských blogov je aj u nás pomerne dosť, čím sa podľa vás líši ten váš od zvyšných? Aké s ním máte ďalšie plány?

Píšeme pre tzv. pomalých cestovateľov, ktorí majú čas miesto si vychutnať a spoznať ho, ktorí investujú svoj čas a nielen odfajknú miesto na zozname.

Máme obrovský potenciál a, chvalabohu, aj kopu mladých ľudí, ktorí sa snažia zmeniť každodennú slovenskú realitu. Doma nám však chýba ľudskosť, súcit a porozumenie.

Líšime sa tým, že kombinujeme Maťove cestovateľské videá a vlogy s mojimi radami, ako si cesty naplánovať bez organizovaných zájazdov. A veľký dôraz kladieme na mapovanie jedla.

Ste spolu 24 hodín 7 dní v týždni, čo nemusí byť vždy jednoduché. Máte nejaké rady, ako to zvládnuť a nezblázniť sa?

My sa aj po 14 spoločných rokoch strašne ľúbime a máme veľkú chuť za náš vzťah bojovať v akejkoľvek situácii. Robíme kompromisy, hlavne čo sa aktivít a celkovej rýchlosti cestovania týka.

Máte množstvo skúseností s tým, čo majú inde a ako to funguje za hranicami Slovenska. Čo majú vo svete a u nás to chýba?

More? Dobré služby? Akceptáciu rozdielov? Radšej sa spýtajme, čo máme doma my a inde to nemajú.

Na púšti v Bolívii

Máme obrovský potenciál a chvalabohu aj kopu mladých ľudí, ktorí sa snažia zmeniť každodennú slovenskú realitu a to je paráda. Doma nám ale chýba ľudskosť, súcit a porozumenie.

Vo svete ste to všetko našli?

Použijem príklad. Keď v Južnej alebo Strednej Amerike sedíte v autobuse tzv. chicken bus a šofér uvidí pri ceste mimo zastávky babku, bez váhania zastaví a odvezie ju tých 500 m, ktoré majú na spoločnej trase. Ani mu nenapadne vypýtať si peniaze. Jednoducho pomôže, lebo je to ľudské a robí to automaticky 30-krát za deň.

Chceli by sme, aby sa ľudskosť a záujem jeden o druhého vrátili do každodenného života u nás tak, ako to vidíme všade vo svete. Bez rozdielu príjmov, vierovyznania alebo sociálneho statusu.

Chystáte sa na cesty mimo Slovenska? Šikovnú vychytávku predstavuje O2 Cestovná poistka. Prvé inteligentné cestovné poistenie sa vám automaticky aktivuje vždy, keď prekročíte hranice, a vy vďaka nemu máte o starosť menej a šetríte svoj čas. Viac informácií nájdete na www.o2.sk/sluzby-a-podpora/o2-cestovna-poistka.

banner, O2 Cestovna poistka, O2

Veronika Šebová a Maťo Grman

Tvoria pár už 14 rokov. Po dvoch spoločných rokoch na Slovensku sa rozhodli vycestovať najskôr na stáž do Írska a následne do Austrálie. U protinožcov sa im páčilo a darilo natoľko, že sa tam usadili. Po ôsmich rokoch sa rozhodli všetko predať a pokračovať v plnení si sna precestovať svet. Svoje zážitky z ciest doplnené radami a videami zdieľajú prostredníctvom blogu MatoVeve have gone mad.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Zabudnite na plastové SIM karty. Špičkové smartfóny už majú v sebe zabudovanú eSIM

O2 je druhým operátorom na Slovensku, ktorý spúšťa možnosť eSIM kariet.

Zaužívané plastové SIM karty postupne vymeníme za elektronické. Týka sa to všetkých smartfónov alebo len najnovších modelov? Aké výhody získam, ak prejdem z klasickej SIM na eSIM?

Ako si správne čistiť smartfón a chrániť sa proti koronavírusu? Chcem vedieť viac

Čo je SIM karta?

Ak chcete využívať mobil, musíte byť účastníkom mobilnej siete. A každý takýto účastník sa potrebuje niečím identifikovať. Na identifikáciu slúži každému dobre známa SIM karta, ktorú ste museli vložiť do mobilu, kým ste ho mohli začať používať.

SIM karta má pridelené unikátne číslo, ktoré slúži na identifikáciu účastníka vo svete a tiež ďalšie MSISDN alebo telefónne číslo. SIM karta je zároveň akýmsi srdcom každého mobilného telefónu a slúži na komunikáciu a prenos dát. Aby nedošlo k zneužitiu SIM karty, chráni ju PIN kód a PUK kód.

Prvé SIM karty mali veľkosť približne ako bankomatová karta, no na podnet výrobcov zariadení museli výrobcovia SIM kariet veľkosť zmenšiť. Vznikla tak SIM karta vo formáte mini, ktorú už väčšina z vás dobre pozná. Keďže každé ušetrené miesto v smartfóne sa počíta, formát SIM kariet sa postupne zmenšoval a z formátu mini vznikol formát mikro a následne ešte menší formát nano.

S postupným zmenšovaním SIM kariet prichádzali aj ich vylepšenia. Postupne sa zvyšovala pamäť SIM karty, čo používateľovi umožnilo uloženie viacerých kontaktov alebo SMS správ.

Čo je eSIM a aké má výhody?

Čoraz viac smartfónov má okrem slotu na nano SIM už aj slot pre integrovanú elektronickú SIM kartu (eSIM), ktorá nahrádza staré plastové SIM karty.

Najväčší rozdiel je v tom, že výrobca integruje čip SIM karty priamo do telefónu, čím zaniká nutnosť  vkladať do zariadenia plastovú SIM kartu.

Pri zakúpení eSIM karty u operátora dostanete unikátny QR kód, ktorého nasnímaním sa do telefónu stiahne jej profil – v podstatne digitálna verzia vkladania plastovej SIM karty do telefónu. Potom už môžete okamžite využívať služby operátora.

Prechodom na eSIM kartu vznikajú hneď dve veľké výhody. Prvá je, že sa už nemusíte obávať poškodenia SIM karty. V takom prípade by ste museli fyzicky zájsť do predajne, požiadať o výmenu SIM karty, ktorá je spoplatnená, a v tom lepšom prípade, keď si zálohujete údaje v telefóne, neprídete o kontakty uložené na SIM karte.Toto pri eSIM karte nehrozí, pretože ju nemáte ako poškodiť.

Druhá veľká výhoda je, že nemusíte používať slot na SIM kartu. Veľká časť reklamácií je spojených práve s nefunkčnou čítačkou SIM kariet. Karty eSIM bude možné používať okrem mobilného telefónu aj v tabletoch, smart hodinkách a iných zariadeniach s podporou eSIM.

Aby ste mohli využívať eSIM, potrebujete dve veci: eSIM aktivovať u svojho mobilného operátora a mobilný telefón s integrovanou SIM kartou. V O2 ponuke sú k dispozícii tieto zariadenia s podporou eSIM.

Samsung Galaxy S20

Nová vlajková loď Samsungu nerobí žiadne kompromisy a momentálne ponúka jeden z najlepších fotoaparátov na trhu. V modeli Samsung Galaxy S20 nájdeme trojitý zadný fotoaparát s hlavným 12-megapixelovým snímačom, 12-megapixelovým ultra širokým snímačom64-megapixelovým snímačom s teleobjektívom. Trojnásobný hybridný zoom môžete kombinovať s 30-násobným Super Resolution zoomom s vylepšenou umelou inteligenciou. Výsledkom sú ostré a čisté fotografie aj takých detailov, ktoré bez zoomu voľným okom len tak ľahko nezachytíte.

Galaxy S20 disponuje aj prepracovaným režimom Bright Night, vďaka ktorému zachytíte snímky aj v tme v takmer rovnakej kvalite ako za bieleho dňa.

Okrem špičkového fotoaparátu poteší aj perfektný výkon. Osemjadrový procesor s novým čipom Exynos 990 v porovnaní so svojím predchodcom zvyšuje výkon zariadenia až o 15 %. Kapacita batérie je 4 000 mAh.

Vo všetkých troch modeloch – Galaxy S20, Galaxy S20+ aj Galaxy S20 Ultra 5G – nájdete hybridný slot a integrovaný slot pre eSIM.

Apple iPhone 11 Pro

Mobilný telefón iPhone 11 Pro možno prirovnať k vreckovému počítaču. O mimoriadny výkon sa v ňom postará čip A13 Bionic, ktorý patrí medzi najvýkonnejšie mobilné čipy súčasnosti. Je navyše úsporný, takže vám ušetrí aj čo-to z kapacity batérie. Tento smartfón je vhodný vďaka svojmu výkonu aj ako pracovný nástroj. Ak potrebujete pracovať v dvoch aplikáciách naraz, stačí zapnúť funkciu splitscreen, ktorá rozdelí obrazovku na dve.

V porovnaní so svojím predchodcom má ešte lepší displej – Super Retina XDR. Vyznačuje sa perfektnou viditeľnosťou a dvomi hodnotami jasu. Bežná svietivosť je 800 nitov a pri sledovaní HDR obsahu je to 1 200 nitov. No a keďže je to smartfón, hodnotu jasu si nastaví automaticky podľa toho, čo na ňom práve prezeráte. Sledovaný obsah tak bude vždy perfektne viditeľný, dokonca aj na slnku.

Okrem slotu pre štandardnú nano SIM kartu disponuje aj vstavaným slotom pre eSIM. Ak hľadáte mobilný telefón, na ktorý sa potrebujete vždy spoľahnúť a očakávate od neho 100% spoľahlivosť, iPhone 11 Pro je ideálna voľba.

Samsung Galaxy Z Flip

Pozrite sa na svoj smartfón a predstavte si, že ho prehnete na polovicu a odložíte do vrecka. Samsung Galaxy Z Flip je smartfón, ako ho dnes poznáme, no s konštrukciou ako staré véčko, ktoré prešlo úplným redizajnom.

Okrem svojho vzhľadu zaujme aj krásnym 6,7“ AMOLED displejom, ktorý má nízku spotrebu, rýchlu spätnú väzbu a ostrejšie farby. Perfektný výkon zabezpečuje 8-jadrový procesor8 GB operačná pamäť RAM. Vďaka kapacite batérie 3 300 mAh si môžete prácu a funkcie tohto smartfónu užívať naplno počas celého dňa. Na všetok obsah a obľúbené aplikácie je k dispozícii interné úložisko s veľkosťou až 256 GB.

V dizajnovej vychytávke samozrejme nemôže chýbať ani najnovšia technológia eSIM.

Motorola Razr

Aj futuristická novinka Motorla Razr svojou konštrukciou pripomína staré vyklápacie mobilné telefóny, no stále ide o smartfón, ako ho poznáme.

Okrem svojho vzhľadu zaujme dvojitým displejom – vonkajším 2,7“ displejom, s ktorým pracujeme po zaklapnutí telefónu, a druhým displejom cez takmer celú dĺžku zariadenia po jeho otvorení.

Hlavný flexibilný 6,2“ displej disponuje technológiou CinemaVision a filmy či videá si užijete v ultra širokouhlom rozmere. Perfektný výkon zabezpečuje 8-jadrový procesor6 GB operačná pamäť RAM. Batéria má kapacitu len 2 510 mAh, no vďaka nabíjaniu TurboPower batériu dobijete na 100 % rýchlejšie, ako by ste očakávali, a to za niekoľko minút.

Hlavný fotoaparát má len jednu šošovku s rozlíšením 16 megapixelov, no výsledné snímky sú kvalitné. Pri zhotovovaní fotografií oceníte elektronickú stabilizáciu obrazu či laserové zaostrovanie.

V extravagantnej novinke už nenájdete miesto na starú plastovú SIM kartu, Motorola Razr má iba integrovaný slot na eSIM kartu.

eSIM so sebou prináša množstvo výhod

Karta eSIM prináša v porovnaní s pôvodnými plastovými SIM kartami iba výhody. Okrem ušetreného priestoru pre výrobcov v zariadeniach, možnosti mať viac SIM kariet v jednom telefóne, či zníženiu reklamácií čítačiek SIM kariet sa svet zbaví aj veľkého množstva plastového odpadu vzhľadom na nefunkčné SIM karty.


Všetky spomínané smartfóny s podporou eSIM môžete mať k akémukoľvek O2 SMART Paušálu na začiatok už od 0 €.


Tieto dva smartfóny stoja menej ako stovku a majú čím prekvapiť

Čítaj viac

Ako udržiavať bezpečnosť a hygienu smartfónu? Vyberte si z tohto príslušenstva

Čítaj viac

Férová nadácia O2 podporila online vzdelávanie žiakov a učiteľov sumou 60 000 €

Čítaj viac