Pretože nám záleží | O2 Pretože nám záleží | O2

Valden: TikTok by ma dnes uživil, ale byť hasičom je moje poslanie

Rýchlo rastúca sociálna sieť môže byť pre našu spoločnosť zrkadlom, aký obsah baví súčasnú generáciu mladých ľudí. Ako to vníma najúspešnejší Slovák na TikToku Patrik Vaľko?

Ak používate TikTok, meno Valden vám bude známe. Valden, teda Patrik Vaľko, natáča na sociálnu sieť krátke vtipné videá o živote v páre, ktoré často zveličujú bežné situácie až stereotypizujú realitu. Patrik tvrdí, že TikTok má napriek predsudkom aj veľa hodnotného obsahu.

TikTok vás môže nielen pobaviť, ale aj veľa naučiť. Vybrali sme 9 účtov, ktoré vás zaujmú

TikTok objavil z nudy. Po rozchode s partnerkou mal priveľa voľného času a rozhodol sa tvoriť pre seba a svojich kamarátov. Začínal s 20 sledovateľmi, dnes má na hlavnom profile viac ako 1,7 milióna fanúšikov. Jeho videá si ľudia pozerajú nielen na Slovensku či v Česku, ale aj v iných európskych mestách a aj v Amerike. Ľudia ho už spoznávajú aj v uliciach – keď ide do obchodu, štyria tínedžeri ho zastavia cestou, ďalší štyria medzi regálmi. Niektorí prekračujú hranice a zvonia mu do bytu. 

Pod prezývkou Valden nakrúca skeče o vzťahoch, no upozorňuje, že ich robí s cieľom pobaviť, nie vzdelávať. 

V rozhovore s Valdenom sa dočítate:

  • prečo začal robiť videá na TikToku, 
  • kedy sa mu podarilo preraziť v zahraničí,
  • ako na TikToku nájsť hodnotný obsah, 
  • ako pri tvorbe videí rozmýšľa nad stereotypmi,
  • či tvorba kontentu na sociálnych sieťach môže byť plnohodnotnou prácou. 

Znamená prezývka Valden niečo špeciálne?  

Asi od pätnástich rokov som hrával s kamošmi hru Counter Strike a v nej som používal prezývku Valden, nesúvisí s TikTokom, viac sa viaže na moje priezvisko Vaľko. Nemá hlbší význam, len som nechcel na TikToku vystupovať iba ako Patrik.

Ako si sa dostal k TikToku? 

TikTok bola reakcia na rozchod s vtedajšou frajerkou. Potreboval som nejako zaplniť čas, ktorý mi zostával popri práci. Keď som si ho stiahol, aplikácia sa volala Musical.ly a bola úplne iná ako dnes – chýbala na nej veková skupina ľudí 18+ a videá boli celkom nenáročné, skoro všetci robili to isté a k tomu nekvalitne.

Na Musical.ly vtedy tvorili tínedžeri od 11 do 16 rokov, zväčša zo zahraničia, natáčali sa pri tancovaní alebo playbackovom spievaní. Kvalita chýbala aj spracovaniu videa – často si len sadli pred telefón a naprázdno otvárali ústa, ani to nesedelo do zvuku.

Mal som pocit, že táto platforma má potenciál dotiahnuť to ďalej. Sám som mal viac rokov ako väčšina na TikToku, veľa voľného času a zastúpenie Slovenska bolo slabé, tak som si povedal, že to využijem. 

TikTok som mal na zábavu a vyplnenie voľného času. No ak by som sa nestretol s dobrou spätnou väzbou od ľudí, asi by som v robení videí už nepokračoval.

Mnohí ho stále vnímajú ako sociálnu sieť pre deti alebo tínedžerov. Keďže si na TikToku skoro od úplného začiatku, vieš posúdiť, ako to s ním vyzerá teraz? 

Jeho predchodca Musical.ly bol pôvodom z Ameriky, dnešnú verziu vlastní Čína a určite sa zmenila aj kvalitou obsahu, aj používateľmi. Viem to posúdiť aj podľa svojho meniaceho sa publika: najskôr ma sledovali hlavne 10- až 14-roční, teraz skôr 18- až 25-roční. Podľa mňa je to práve naopak – ak majú používatelia pod 13 rokov, mali by sledovať videá pod kontrolou rodičov. Častokrát je tam obsah, ktorý by deti vidieť nemali. 

Bežne riešime nudu športom, videohrami, čítaním a podobne. Ty si sa rozhodol natáčať krátke videá. 

Sociálne siete som predtým prakticky nepoužíval, na Facebooku som mal asi tridsať priateľov a priateliek dokopy a TikTok som mal výhradne na zábavu. Myslel som si, že keď natočím nejaké video, uloží sa do môjho profilu a zobrazí sa to maximálne mojim kamarátom v zmysle „aha, čo som vymyslel“. Nechápal som, keď v jedno ráno malo moje video 6-tisíc pozretí, veď som tvoril len zo srandy pre kamošov. 

Keď som sa rozišiel, mal som extrémne veľa voľného času, to bolo celé. Pracujem ako hasič a po jednej celodennej 24-hodinovej službe mám vždy dva dni voľno. Nie je to bežné, väčšinou ľudia pracujú od pondelka do piatka. 

Myslím si, že ak by mali mladí ľudia viac času, nejaký obsah na sociálnych sieťach by určite tvorili, sám poznám veľa ľudí, ktorí chcú točiť, ale nemajú čas. Z práce sa vrátia až večer, keď je tma, nemajú osvetlenie a iné technické možnosti. K tomu sú uťahaní, cez víkend majú iné plány. V porovnaní s nimi mám ja po jednom odpracovanom dni dva dni voľno. Navyše som mal dobrú spätnú väzbu od ľudí, čo ma motivovalo točiť videá ďalej. 

@valden

When you’re single way too long 😔

♬ Xxxtentacion Jocelyn Flores – Keyto

Tvoriť a publikovať stále nový obsah môže byť aj veľmi stresujúce. Vnímaš TikTok ako svoju povinnosť?

Tlak od ľudí nevnímam, skôr si ho vytváram sám. Ak mi tri-štyri dni nič nenapadlo, pociťoval som tlak „dať niečo von“ a často som vymýšľal nasilu, len aby niečo bolo. Presne takto môže vzniknúť zbytočné video, ktoré ani nemá dostatočný úspech. Z toho som bol ešte viac podráždený. 

Kedysi to bolo ešte horšie, snažil som sa vydávať niečo každý deň. Už to tak nerobím, tvorenie nasilu ide na úkor kvality a zbytočne ma to stresuje. Zmenil som aj typ kontentu na partnerské situácie, na ktoré mám dostatok inšpirácie. Navyše teraz sa vo videách môžu nájsť aj tínedžeri a aj veková kategória nad 20 rokov – lepšie som uchopil tému, a tak sa mi aj lepšie tvorí. 

Aktuálne teda vo videách zobrazuješ a paroduješ najmä situácie zo života párov. Dá sa robiť zábava tak, aby nikoho neurazila?

Často nad tým rozmýšľam, ale nie, nedá sa to. Ani v bežnom živote nemôžeš vyhovieť úplne všetkým. Niektorí moje vtipy vo videách ocenia, dobre sa pobavia, niektorí vôbec a možno si myslia, že je to trápne. Aj followeri mi občas napíšu, že som prestrelil.

Na TikToku ma však sledujú ľudia, ktorým sa môj obsah všeobecne páči – nie je to sociálna sieť, na ktorej dáš follow len tak, aby si vedel, čo niekto robí.

Keďže som mal veľa sledovateľov z Rumunska, nahral som jedno ďakovné video v rumunčine. Dostalo 100-tisíc lajkov a 10-tisíc komentárov. Vtedy som si uvedomil, akú môžu mať videá na TikToku silu.

Uvažuješ nad tým, ako vo videách neukazovať negatívne rodové stereotypy, napríklad o ženách?

Už som sa stretol s názorom, že ženy škatuľkujem. Vo videách sa snažím balansovať, aby som ukazoval v rovnakom svetle aj mužov. Sú to videá o vzťahoch, zobrazujem aj mužov, aj ženy, nechcem ich hádzať do jedného vreca. Vo vzťahoch máme každý „svoje muchy“ a toto je môj pohľad. 

Vo videách vystupuje aj tvoja partnerka Sara. Beriete tvorbu videí ako také partnerské hobby?

Do videí som si pozýval viacero dievčat, kamaráti sa ma potom pýtali: „Koľko máš vlastne frajeriek?“  Na spoluprácu som oslovil aj Saru, no preskočila medzi nami iskra a dali sme sa dokopy. Natáčanie ju veľmi bavilo a stále baví, ako aj mňa, no v istom bode sa influencerstvo a tvorba kontentu stali aj našou prácou. Niekedy to zaberie aj päť hodín denne – preto to vnímam skôr ako druhú prácu. 

Nie tak dávno si hovoril, že neveríš, že by si mohol mať 10-tisíc sledovateľov, teraz ich má tvoj hlavný profil viac ako 1,7 milióna. Kedy si zažil najväčší skok v počte sledovateľov a čím si si ho vysvetľoval?

Nevedel som si predstaviť, že by sa moje videá ukazovali v Poľsku, Maďarsku či v Amerike. Raz som nahral video k pesničke Despacito, jazyk v ňom nebol na porozumenie pointy dôležitý, takže mu rozumeli všetci. Video malo zrazu 15 miliónov videní a ja som mal 30-tisíc nových sledovateľov – toto všetko sa stalo počas jednej noci. 

Na podobných videách som nabral ďalších sledovateľov a zakaždým rýchlo získavali milióny videní. Spomezi 1,7 milióna sledovateľov je 1,3 milióna zahraničných. No asi pred rokom som si uvedomil, že mnohí mi dali follow len na základe jedného videa a ďalej ich už môj obsah až tak nezaujímal. 

@valden

♬ The Good Part – AJR

Tak som sa rozhodol založiť si nový účet, ktorý som nazval @valden.sk, kde mám len slovenské a české publikum. V štatistikách vidím, že sa mi to aj darí plniť, takže keď ma oslovia na nejakú komerčnú spoluprácu, odporúčam im tento „slovenský“ profil. Môj druhý „miliónový“ účet trochu chátra, aktuálne sa viac starám o ten „slovenský“.

Z ktorých krajín máš najviac fanúšikov?

Veľa účtov je z Rumunska – nejako som sa dostal do rumunskej For You stránky a začali ma sledovať. Nahral som vtedy aj ďakovné video po rumunsky a dostalo 100-tisíc lajkov a 10-tisíc komentárov – vtedy som pochopil, akú má TikTok silu. 

Asi 6 % sledovateľov mám z USA, zvyšok z okolitých európskych krajín. Nejaké percento som mal aj v Indii, kým tam TikTok nezakázali.

Sociálne siete sa mi zdajú nestabilné, nechcem všetko stavať na takej neistej práci. Hasičstvo vnímam ako svoju istotu, ale aj ako svoje poslanie, prácu, ktorá ma baví.

Sú videá na TikToku len na pobavenie alebo sa vďaka nemu dá tvoriť aj niečo hodnotné?

Jasné, že sa dá. Ja však nerobím hodnotný kontent, chcem, aby sa človek na mojich videách zabavil. Na TikToku nájdeš aj náučné videá, aj také, ktoré sa zaoberajú varením, aj také, ktoré rozprávajú rôzne príbehy, upozorňujú a vysvetľujú svetové problémy. Záleží len na tom, na čo človek kliká a čo lajkuje. 

Mne sa preto veľmi páči algoritmus siete. Ak budeš lajkovať futbalové videá, bude ti ukazovať veľa iných futbalových videí. Ak budeš sledovať mačky a psy, bude ti ukazovať veľa zvieratiek. Otestoval som si to už na rôznych telefónoch a používateľoch. Ak chcete používať TikTok na sledovanie edukatívnych vecí, tak tam nelajkujte „ženy v plavkách“, lebo vám bude ďalej odporúčať takýto obsah. 

Môžete sledovať napríklad profil Dávida Kajúcha, vychádzajúcej hviezdy TikToku – tvorí skvelé videá o cvičení.

TikTok učty, ktoré Valden odporúča sledovať

Ak hľadáš inšpiráciu na cvičenie a zdravý životný štýl:

Ak sa chceš zabaviť: 

Ak si chceš dobre navariť:

Ak chceš vidieť krásne filmové videá:

Sociálne siete produkujú aj veľa negatívneho, útočného a toxického obsahu. Je tvoje odporúčanie aj spôsob, ako sa mu vyhnúť?

Už som to vlastne povedal, ale ak nechceš sledovať toxický obsah, nevenuj mu čas a pozornosť. Na TikToku sú prvé sekundy videa rozhodujúce, aký obsah ti bude ďalej ponúkať – od nich sa odvíja celý algoritmus. 

Ak sa ti zobrazí video, ktoré ťa nezaujíma, rýchlo preklikni na ďalšie alebo označ, že ťa nezaujíma. Ak sa však na videu zastavíš, bude ti to ukazovať samé podobné veci. TikTok je v podstate zrkadlom, akému obsahu venujeme čas. 

Odborník na umelú inteligenciu: Našu pozornosť na sociálnych sieťach zaujme najmä obsah, ktorý je veľmi emocionálny a negatívny

Pre mňa je napríklad toxickou aj politika, mám jej dosť už aj na Instagrame, z takýchto videí rýchlo idem na ďalšie video. 

Ak trávime na sociálnych sieťach veľa času, do veľkej miery nás to formuje. Rozmýšľal si nad tým, že začneš robiť aj iné než len zábavné videá?

Musím priznať, že nad týmto som sa ešte nezamýšľal. Niečo na tom, čo hovoríš, však určite bude. Slovo influencer vychádza zo slova „vplývať na niečo/ovplyvňovať niečo“, a teda ako influenceri nemusíme mať len dobrý vplyv. 

O svojej tvorbe často vravím: „Neberte to vážne, je to len zábavné video.“ Keď niečo natočím o žiarlivosti, nechcem tým povedať, že všetci ľudia ju musia zažívať, ani sa k sebe nemusia žiarlivo správať. Asi záleží aj na veku sledovateľov. Ja mám 32 rokov, no ak moje videá sleduje tínedžer, vzťahy asi vníma trochu inak. 

No úprimne, ak by som mal pri každom videu uvažovať, ako ovplyvňujem každého jedného človeka, asi by som sa zbláznil. Ja proste tvorím pre zábavu a treba to brať s rezervou. 

Ak chcete používať TikTok na sledovanie edukatívnych vecí, tak nelajkujte „ženy v plavkách“. Algoritmus TikToku vyberá ďalšie odporúčané videá podľa toho, čomu venujeme v appke pozornosť.

Spomínal si, že tvorbu videí a influencerstvo už vnímaš ako druhú prácu. Rozmýšľal si, či preto opustíš aj hasičský zbor? Vedel by si sa uživiť len tvorbou obsahu na TikToku?

Momentálne zarábam viac na videách, uživiť by ma to teda dokázalo, no hasičom nie som pre peniaze a pre ne by som zbor určite neopustil. Je to práca, ktorú som robiť chcel, baví ma a vnímam ju ako svoje poslanie. Kým neurobím nejakú hlúposť, budem ju môcť robiť aj naďalej. 

Sociálne siete sa mi navyše zdajú nestabilné, neviem, ako budú vyzerať o rok. Možno mi niekto vymaže účet, nechcem všetko stavať na takej neistej práci. Hasičstvo preto vnímam ako svoju istotu, videá ako svoj koníček. 

@o2slovakia Kto to má doma rovnako? 😅 Čo už, keď je na @hbomax toľko dobrých filmov a seriálov. 🍿 V O2 máš inak HBO Max v cene O2 SMART Paušálu. Viac info cez link v profile. #hbomax #o2slovakia #o2smartpausal #movienight @valden ♬ Monkeys Spinning Monkeys – Kevin MacLeod & Kevin The Monkey

No nikdy som si nemyslel, že sa decká budú chcieť so mnou fotiť na ulici, v mojom živote je to niečo nové. Myslím si totiž, že každému, kto má na Slovensku TikTok, už moje videá vyskočili. Netvrdím, že ma každý obľubuje, ale dovolím si tvrdiť, že ak používa túto aplikáciu, tak ma zachytil. V reálnom živote keď idem napríklad do obchodu, hneď ma štyria ľudia zastavia po ceste a ďalší štyria v obchode. A to som reálne „nikto“, nie som žiadna celebrita.

Obťažuje ťa to niekedy?

Ak mám povedať pravdu, v poslednom čase to začína byť aj otravné, no snažím sa to nedať najavo. Som rád, keď môžem ľudí na ulici rozveseliť, vždy sa im snažím vyhovieť, odfotiť sa, porozprávať sa, no prídem domov vyčerpaný. Ak máš starších fanúšikov, zväčša sa na teba len pozrú, možno sa pousmejú, niečo si pošuškajú a to je všetko. No ak máš mladších, ako ja,  začnú kričať, zvoniť do bytu, klopať na dvere. Nemyslel som si, že niečo také budem zažívať v súvislosti s TikTokom.

Chcel si s tým aj seknúť?

Bavil som sa o tom aj s rodičmi, vraveli mi: „Vedel si, čo to bude zahŕňať, vedel si, čo sa stane, keď budeš mať ešte väčšie čísla.“ Pre stratu súkromia by som s tým však určite nechcel skončiť. Veľmi ma to baví, zaujímam sa aj o techniku, dal som do nej nejaké peniaze. Sledujem, ako sa moje videá menia aj v zmysle filmárčiny.

Patrik Vaľko

Páčil sa vám článok?
12345
Loading...

Páči sa vám, čo práve čítate?

Rôzne pohľady na celospoločenské otázky, vzťahy aj duševné zdravie a pohyb, popkultúru či technológie si môžete nájsť v mailovej schránke každý druhý týždeň.

TikTok vás môže niečo aj naučiť. Vybrali sme 9 účtov, ktoré vás o tom presvedčia

Ako si nastaviť TikTok a koho sledovať, aby sme z neho vyťažili čo najviac?

Aplikácia plná krátkych videí na výšku navždy zmenila náš prístup k sociálnym sieťam. TikTok od čínskej spoločnosti ByteDance vyvolal v roku 2017 globálnu revolúciu v konzumovaní (video) obsahu tvoreného používateľmi na internete. Ak ho ešte nemáte alebo len neviete, ako ho používať, pripravili sme si pre vás tiktokového sprievodcu. 

Aby sa vám dobre pozeral kvalitný obsah na TikToku, k O2 SMART Paušálu získate balík extra dát na túto appku 

Na videá rôzneho druhu sme si mohli už pred niekoľkými rokmi zvyknúť vďaka YouTubu, ktorý definitívne zmenil blogerský svet na vlogerský. TikTok však videoformát skrátil a zdynamizoval, od prvej sekundy zaplnil celú obrazovku a vytvoril viac virálnych skečov, ako sa dovtedy podarilo celému internetu. 

Používateľskej základni TikToku dominujú predovšetkým mladšie ročníky, najväčšie zastúpenie (celosvetovo) má kategória 19 až 29 rokov. Najrýchlejšie rastúca sociálna sieť na planéte prešla za posledných päť rokov vývojom a niečo pre seba si na nej môže nájsť naozaj každý.

Predchodca TikToku

TikTok sa vyvinul z aplikácie Musical.ly, v ktorej sme si vytvárali videá na základe zvukového podkladu. Aj TikToku dominujú rôzne (najmä hudobné) trendy. To znamená, že jedna pesnička môže prepojiť niekoľko desiatok tisíc videí s rovnakou tematikou, no predsa sa ich obsah bude líšiť.

Sociálna sieť Musical.ly bola populárna najmä pre ročníky 10- až 14-ročných, aj z tohto dôvodu môžeme mať v sebe zakorenené, že starší používatelia sa na nej budú nudiť. No je to skôr naopak: ak TikTok používajú napríklad vaše deti pod vekovou hranicou 12 rokov, mali by ste mať nad sociálnou sieťou väčšiu kontrolu. Môžu tam častokrát nájsť obsah neprístupný mládeži.

Triky na TikTok len pre vás 

Prvé otvorenie TikToku môže spôsobiť mierny kultúrny šok. Automaticky generovaný playlist najpopulárnejších videí na Slovensku naozaj nemusí byť každému pochuti. To všetko môžete zmeniť jednoduchým kliknutím na ikonu lupy vpravo hore – otvorí sa pred vami možnosť vyhľadávania na základe kľúčového slova, používateľského mena alebo hashtagu, či dokonca hudby. 

TikTok sa vyznačuje intuitívnym algoritmom a vaša história vyhľadávaní mu pomôže vybrať preferovaný obsah, ktorý chcete pozerať. Ak teda hľadáte tipy na pekné výlety, skúste hľadať slová ako „turistika“ alebo „cestovanie“, ak chcete načerpať inšpiráciu, čo si ukuchtiť na večeru, zadajte „recepty“ alebo „varenie“. Na relax pred obrazovkou môžete vyskúšať „humor“ alebo „meme“. 

Aj algoritmus potrebuje čas

Dôležité je oddeliť zrno od pliev: videá, ktoré vás ani trošku nezaujali, musíte označiť ako nezaujímavé. Stačí, ak dlhšie podržíte prst na videu (kdekoľvek na obrazovke) a vyberiete voľbu „Not interested“. TikTok vám bude takýto obsah ukazovať v budúcnosti menej, neskôr ho obmedzí úplne.  

Pomôže aj to, ak budete sledovať tie správne účty alebo dávať srdiečka videám, ktoré sa vám naozaj páčili. Na pozitívne hodnotenie slúži aj dvojklik na video, presne ako na Instagrame, prípadne ikonka srdiečka na videu. Okrem toho môžete pod videami komentovať kliknutím na bublinu s tromi bodkami, uložiť si video na neskôr alebo ho preposlať svojim kamarátom na TikToku a iných sociálnych sieťach. 

Ak máte známych na TikToku, dajte si vzájomné sledovanie. Algoritmu pomôže, ak vám budú kamaráti posielať dobrý obsah, pokiaľ máte podobný vkus. V takomto prípade nezabudnite „osrdiečkovať“ aj správy s videami. Každá jedna interakcia pomôže algoritmu, aby sa vám lepšie prispôsobil a odporúčal videá aj účty na mieru. Istý čas to potrvá, ale môžete sa spoľahnúť, že „TikTok presne pre vás“ vás bude baviť pri každom otvorení. 

Hoci TikToku vládnu vtipné scénky či pranky a tanečné videá, aj na tejto sieti sa môžete rýchlo a ľahko vzdelávať v mnohých oblastiach, ktoré využijete každý deň. 

Umelcom alebo polyglotom za 15 sekúnd

Chcete rozvíjať svoju dušu umelca alebo sa naučiť nový jazyk? Ak nejakú vec dotiahol TikTok do dokonalosti, je to tvorba informačne nabitých krátkych videí. Na malom priestore sa tak dokážete naučiť veľmi veľa, a to tvárou v tvár s profesionálmi, ktorí vám poradia s každou drobnosťou. 

Cudzí jazyk rýchlo a ľahko? Jazykom internetu je angličtina a práve tú si môžete precvičiť s English with Geet. Tiktokerka Geet pochádza z Indie a na sociálnych sieťach vyučuje viac ako 7 miliónov divákov. 

Okrem praktickej slovnej zásoby si s ňou môžete precvičiť frazeologizmy, naučiť sa viac o najčastejších chybách v angličtine alebo spoznať rozdiely medzi americkou a britskou verziou jazyka. 

@englishwithgeet Learn English Slang ❤️ #learnontiktok #englishwithgeet #dailyuseenglish #hinditoenglish #speakenglish #dailyusesentences #learnenglish #learnslang ♬ original sound – English with Geet

Chcete kresliť ako profesionálny ilustrátor? Vezmite do ruky ceruzku a vyhľadajte účet umelca menom Mirco Cavicchi. Tento taliansky tvorca vám v krátkych videách názorne ukáže, ako kresliť anatómiu, naskicovať Spidermana alebo namaľovať od fotografie nerozpoznateľný portrét. 

Mirco zároveň pripravil sériu populárnych cvičení na kreslenie. Stačí vám ceruzka alebo pero, malý kúsok papiera a pár minút. 

@drawmedefault Childhood memories ❤️✍️😉 #relax #learnwithtiktok #howtodraw #couragethecowardlydog #quicksketch #fypツ ♬ suono originale – Mirco Cavicchi

Túžite mať hlas ako operná speváčka? V tom vám pomôže učiteľka spevu Camille van Niekerk. Jej filozofia „každý sa môže naučiť spievať“ sa pretavuje do videí, v ktorých vysvetľuje rôzne aspekty: či už je to spev v harmónii, cvičenie hudobného sluchu, alebo spevácke etudy. Camille pomáha viac ako 320 tisícom nádejných spevákov a speváčok. 

@camillevanniekerk.music #stitch with @kandaceduke #singing #riff #riffchallenge #rifftutorial #riffs #riffsandruns #runchallenge #singer #voicelesson #voiceteacher #sing ♬ original sound – Camille van Niekerk

Zlepšováky na každý deň

Ako sa stať kráľom alebo kráľovnou kuchyne? Skvelé tipy a triky na varenie ponúka šéfkuchárka Kelly Scott, ktorej TikTok vás prevedie všetkým, čo patrí k vareniu – od úplných základov cez prehľady rôznych typov prísad a nástrojov až po kompletné recepty na dokonalé pochúťky. 

Šéfkuchárku Kelly sleduje na TikToku viac ako pol milióna sledovateľov a s jej gastronomickými tipmi určite zabodujete. 

@kellyscleankitchen Replying to @chasing_saturns_suns how to dice an onion like a pro 👩🏼‍🍳 #knifeskills #cooking101 #cooking #cooktok #cookingbasics ♬ original sound – Chef Kelly Scott

Ručne robený nábytok? Dizajnérka Shara z Woodshop Diaries vás naučí, ako zmajstrovať knižnicu s tajným priečinkom, nainštalovať posuvné dvere, ale aj vyrobiť nočný stolík. 

Shara vám okrem dizajnov na úplne nové kusy nábytku ukáže aj skvelé tipy na domáce opravy, ako aj veľa inšpirácie na majstrovanie vo vašej domácnosti. 

@woodshopdiaries Let’s tackle a Krazy easy DIY with @krazyglueofficial #ad Simply cut some scraps to any size you want, drill some „dimples,“ into the wood, then glue some wooden feet (in this case, some simple wooden balls worked perfect!) in these holes using Krazy Glue Fast Dry Wood Glue! Use as a plant stand, a decorative tray, or anything else you can think of! #KrazyDIY #KrazyGlueAmbassador #ItTakesALittleKrazy ♬ Strawberry – Prod by Rose

Ako na udržateľnosť v roku 2022? Dnes si nevieme predstaviť domov bez kompostéra alebo recyklácie. Ako posunúť ekologickú domácnosť ešte ďalej? Veľa tipov nájdete pod kľúčovými slovami „udržateľnosť“ alebo „sustainability“. 

O udržateľnej móde a živote vám povie viac environmentálna aktivistka Natália Pažická, ktorej iniciatíva #everyindividualmatters pomáha aj zaujímavým projektom na Slovensku. 

@nataliapazicka

Lebo aj dobre veci sa dejú🥳

♬ original sound – nataliapazicka

Smiech lieči

Humor je ústrednou témou TikToku, všetky najčerstvejšie virálne scénky nájdete práve tam. Najznámejším tiktokovým komikom na Slovensku je František Košarišťan, známy aj pod prezývkou Fero Joke. Jeho vtipné stvárnenia učiteliek a zdravotníčok privádzajú Slovensko do popuku už od roku 2018 a na TikToku ho sleduje viac ako 100-tisíc ľudí. 

@fero.joke Keď je príliš sucho, ako počas uplynulých týždňov, na mnohých miestach, sa vyskytuje problém s nedostatkom pitnej vody. 💧@bvs aj Maja preto odporúčajú nenapúšťať bazény, neumývať autá a nepolievať trávniky či záhrady. Keď totiž nebude dosť vody pre všetkých, ako si vôbec správna gazdiná urobí turka do skla? ☕️ #majasauznastvala ♬ original sound – fero.joke

Najobľúbenejším videožánrom internetu sú vtipné a rozkošné zvieratká. TikTok nezaostáva ani v tejto oblasti: stačí vyhľadať „cute animals“. Príkladom je účet Chipmunks of TikTok, ktorý vám určite vyčaruje úsmev na tvári. Videá zvedavých čipmankov rozveseľujú viac ako 14 miliónov divákov.

@chipmunksoftiktok Introducing Baby Mooshy, fill the cheeks my sweet baby #fyp #cuteanimals #cute #chipmunks #babymooshy ♬ original sound – Chipmunks of TikTok

Najúspešnejší slovenský tiktoker Valden: Ak nechceš sledovať toxický alebo zbytočný obsah, nevenuj mu svoj čas

Pozor na tiktokový bizár 

Na TikToku nájdete všeličo. Aj nádejných tvorcov, ktorí využívajú možnosť jednoduchého livestreamovania, aj rôzne ASMR účty, ktoré niekoľko hodín naživo napodobňujú zvuky alebo šepocú. Svoj čas na TikToku preto skutočne venujte len účtom a videám, ktoré vás bavia a ideálne aj niečo naučia – stačí si uvedomiť, že pozeraním ich aj podporujete.  

@sharontrathen #stitch with @omg.randi #fyp#asmr #drivesmecrazy #boring ♬ original sound – Sharon Trathen

Priestor pre značky

Na TikToku tvoria dobrý a zábavný obsah aj veľké značky. Svetovo najsledovanejšie kanály značiek otvárajú Guinnesove svetové rekordy, veľkej obľube sa tešia aj NBA, letecká spoločnosť Ryanair či energetické nápoje Red Bull.

@o2slovakia Život O2 Guru na Predajni prináša rôzne zážitky. 🤭✨🤌 #ilikeitpicasso #picasso #o2slovakia #fyp ♬ Whats this I like it Picasso Yeah datway – ReefaTV

Na Slovensku aktívne robí TikTok aj O2. Sledovať sa ich oplatí, lebo budete vidieť, ako to v zákulisí mobilného operátora funguje. Napríklad, čo vidí O2 Guru, keď chcete nový „paušálik“ alebo aké prekvapenia im v predajni nechávajú zákazníci.

Páčil sa vám článok?
12345
Loading...

Páči sa vám, čo práve čítate?

Rôzne pohľady na celospoločenské otázky, vzťahy aj duševné zdravie a pohyb, popkultúru či technológie si môžete nájsť v mailovej schránke každý druhý týždeň.