Vznikol špeciálny magazín venovaný Slovenskému štátu

Denník N vydal špeciál, ktorý má priblížiť kontroverznú časť slovenských dejín. Magazín sa zadarmo dostane k tisícom študentov.

Slovenský štát patrí medzi najkontroverznejšie obdobia slovenských dejín a jeho odkaz dodnes ovplyvňuje našu spoločnosť a politiku. Pre mnohých, najmä mladých ľudí je však pomerne veľkou neznámou, preto Denník N pri príležitosti 80 rokov od jeho založenia vydal špeciálny magazín venovaný tejto téme.

„Tento rok si pripomíname 80. výročie jeho vzniku a, žiaľ, stále sme sa úplne nedokázali vyrovnať s jeho odkazom. Vysoká podpora extrémistických neofašistických politických síl medzi mladými dokonca ukazuje, že pokiaľ sa tejto téme nebudeme dostatočne venovať, môže sa situácia zhoršovať. Nejde teda zďaleka len o minulosť, o Slovenskom štáte, totalite a útlaku potrebujeme hovoriť aj s ohľadom na našu budúcnosť,“ vysvetľuje riaditeľ vydavateľstva Denníka N Lukáš Fila.

Hoci je magazín v priebehu marca aj v bežnom predaji, v stánkoch a kamenných obchodoch, cieľom vydania bolo podobne ako v prípade predchádzajúcich tém, priblížiť obdobie Slovenského štátu študentom.

Príprava magazínu odštartovala spoluprácou s pedagógmi

Magazín vznikal v priebehu januára a februára tohto roku, pričom celá príprava odštartovala intenzívnou spoluprácou s pedagógmi, ktorí do redakcie písali, načo by sa mal magazín zamerať.

„Od učiteľov sme dostali desiatky podnetov. Je množstvo tém, ktoré by chceli študentom priblížiť, či už ide o historickú úlohu Jozefa Tisa, SNP alebo deportácie,“ opisuje Fila. Zároveň dodáva, že veľký záujem škôl o túto, ale aj ďalšie témy súvisí aj s nedostatkom učebných pomôcok.

V špeciáli nájdete všetky dôležité fakty o Slovenskom štáte aj súvislosti, ktoré pomáhajú k lepšiemu pochopeniu témy. Aby sa predišlo prípadným nepresnostiam, autori konzultovali všetky použité informácie s historikmi.

Vydanie magazínu podporili čitatelia, zadarmo sa dostane k tisícom študentov

Aby mohli magazín pre študentov zabezpečiť bezplatne, poprosil Denník N o pomoc čitateľov. Vďaka ich veľkému záujmu sa podarilo vyzbierať viac ako 28 000 € a cieľovú sumu 10-násobne prevýšiť.

„Považujeme za úžasné, že ľudia sú ochotní podporiť takýto projekt a chápu, že úroveň vzdelanosti v krajine je zodpovednosťou nás všetkých. Samozrejme, v prvom rade by sa o kvalitu mal starať štát, ale je výborné, že ľudia nečakajú so založenými rukami, kým sa stav zlepší, a v rámci svojich možností sú pripravení pomôcť. Spolu s aktívnym záujmom stoviek učiteľov to dáva školstvu nádej,“ približuje Fila.

Vďaka štedrej pomoci sa tak magazín zadarmo dostane do 400 škôl po celom Slovensku a pomôže pri výučbe 36 000 študentov.

Denník N pre školy už predtým pripravil štvoricu vzdelávacích magazínov – o dezinformáciách na Facebooku, kritickom myslení, fungovaní médií a prvej ČSR, pričom záujem o ne medzi pedagógmi v školách stále rastie. „Vďaka tejto dlhodobej práci už máme v školách sieť kontaktov a verím, že sa nám podarilo spraviť si aj dobré meno, takže sa postupne hlásia ďalší,“ opisuje riaditeľ vydavateľstva.

Vydaním magazínu o Slovenskom štáte sa aktivity vydavateľstva pre študentov nekončia. V budúcnosti plánujú vydať materiály o tom, prečo ostať žiť na Slovensku, ale aj o mýtoch spojených s EÚ, o druhej svetovej vojne či o Novembri 89.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Rasťo Chvála bloguje: Darček k osemnástke

Motoristický novinár a bývalý majster Slovenska v rely spomína na svoje šoférske začiatky a ponúka rady začínajúcim šoférom a ich blízkym.

Motoristický novinár, ambasádor kampane O2 Nebuď pirát a aktivity Chvála bezpečnej jazde, ktorá motoristom prináša množstvo dobrých rád aj špeciálnu ponuku O2 Extra výhod, vo svojom blogu hovorí o svojich začiatkoch za volantom a prináša návod, ako by mal na šoférsku dráhu vstúpiť každý nový držiteľ vodičského preukazu.

Stojím o pol ôsmej ráno na zastávke autobusu a netrpezlivo prestupujem z nohy na nohu. Snáď mi tá „Polomka“ neušla, lebo je to jediný spoj, ktorý v tomto čase ide priamo cez našu obec až do Banskej Bystrice. Skôr než sa objaví legendárny autobus modrá harmonika značky Ikarus, skontrolujem si občiansky preukaz.

Tieto jarné prázdniny mi musí MDŽ klapnúť podľa plánu, pretože práve dnes mám osemnásť a v hlave veľký plán: Okolo deviatej budem v Banskej Bystrici, prebehnem pešo na inšpektorát a ak budem mať šťastie, chytím „Polomku“ cestou späť na Beňuš. Doma zoberiem rodinnú Škodu 100 a pôjdem odviezť veci na horskú chatu, kde máme ísť podvečer ako vedúci s deťmi na výlet.

„Dnes odporúčam každému absolventovi autoškoly prvé jazdy v spoločnosti skúseného šoféra. A to aj vtedy, ak už má viac ako osemnásť rokov a zákon to nepredpisuje.“

Mamina je doma, lebo je učiteľka, a hneď pochopí, prečo potrebujem auto. Akurát ja nechápem, prečo ma brzdí a chce ísť so mnou ako dozor. Naveľa som pristal na kompromis: mať auto hoci s dozorom.

Hore úzkou a ešte miestami zasneženou dolinou to nebola jazda podľa mojich predstáv, aspoň dvakrát mi ušiel zadok auta do mierneho driftu. Decká z nášho malého spoločenstva som v rámci druhej jazdy opatrne vyviezol hore a osemnástku som oslávil bez ujmy.

Keď ma dnes vezie moja dcéra, nechápavo krútim hlavou nad mojou oslavou osemnástky. Z toho, čo dnes ako ambasádor kampane Chvála bezpečnej jazde odporúčam, som mal vtedy asi jediné. Plán cesty. Všetko ostatné bolo divoké, rýchle a vášnivé. Napriek čerstvo skončenej autoškole mi síce nechýbala zručnosť, ale aj tak to bola odvaha.

„Rodičia, radšej jazdite s deťmi denne, nechajte ich šoférovať do školy alebo do práce, aby nazbierali skúsenosti radšej s vami a cez deň. Je to lepšie ako prvá ostrá v noci a cestou z diskotéky.“

Dnes odporúčam každému absolventovi autoškoly prvé jazdy v spoločnosti skúseného šoféra. A to aj vtedy, ak už má viac ako osemnásť rokov a zákon to nepredpisuje. Ideálny stav je podľa mňa vodičský preukaz v sedemnástke a povinné jazdenie so skúseným šoférom. Efektívne formovať možno jedine mladého šoféra.

Ak ste práve skončili autoškolu, začnite jazdiť v spoločnosti dobrého šoféra. Pred prvou sólo jazdou si premyslite, kam a kadiaľ pôjdete. Jazdite po známych cestách, aby sa všetka vaša pozornosť sústredila na riadenie auta. Jazdite často a pokiaľ to ide v menej exponovaných časoch. Začnite počas dňa a až po nazbieraní skúseností jazdite v noci. Aj na prvé nočné jazdy sú lepšie známe cesty.

Rodičia, radšej jazdite s deťmi denne, nechajte ich šoférovať do školy alebo do práce, aby nazbierali skúsenosti radšej s vami a cez deň. Je to lepšie ako prvá ostrá v noci a cestou z diskotéky.

Záznamy z výskumu nehôd ukazujú, že vodiči v krízovej situácii často nedostatočne brzdia alebo nevyužijú možnosti auta na vyhnutie sa kolíziám. Investujte do kurzu bezpečnej jazdy, aby ste si vyskúšali, ako sa auto správa pri krízovom brzdení. Možno sa naučíte, ako sa dá súčasne brzdiť a obísť prekážku.

„Keď ma dnes vezie moja dcéra, nechápavo krútim hlavou nad mojou oslavou osemnástky. Z toho, čo dnes ako ambasádor kampane Chvála bezpečnej jazde odporúčam, som mal vtedy asi jediné. Plán cesty.“

K veľkému počtu nehôd by vôbec nemuselo prísť, keby mal vodič správne návyky, ako zvládnuť krízovú situáciu, a keďže nikto učený z neba nespadol, tréning bude dôležitý. Ak nie v škole, aspoň na letisku.

Ak vám ide hlava prasknúť a stále neviete, aký darček svojej ratolesti kúpiť, nezúfajte a investujte do školy bezpečnej jazdy, kondičnej jazdy alebo si aspoň sadnite na sedadlo spolujazdca, ako to vtedy prezieravo urobila moja mama.

Rasťo Chvála

Prečítajte si aj ďalšie blogy:

Jazdite zodpovedne, osvojte si Rasťove tipy na bezpečnú jazdu a staňte sa lepším vodičom. Navyše môžete využiť špeciálnu ponuku O2 Extra výhod. Viac informácií nájdete na www.extravyhody.o2.sk.

Rasťo Chvála

Je motoristický novinár, ktorý už viac ako 20 rokov testuje autá. V súčasnosti sa naplno venuje vlastnému projektu na YouTube Garáž TV, ktorý môžete sledovať aj na Instagrame @garaz.tv. Je bývalý majster Slovenska v rely a svoje skúsenosti z motošportu sa snaží preniesť aj do odporúčaní pre vodičov v každodennej premávke. Stal sa ambasádorom kampane O2 Nebuď pirát, v rámci ktorej vznikla aj aktivita Chvála bezpečnej jazde. Tá vodičom prináša nielen množstvo cenných rád, ale aj špeciálnu ponuku O2 Extra výhod.


O2 vylepšilo balíky dát pre kartu O2 Voľnosť. 1 GB dát môže byť váš už za 1 €

Čítaj viac

Fotografka radí, ako aj v noci urobiť dobré fotky so smartfónom

Čítaj viac

Notebook na dovolenke netreba, ak máte jeden z týchto 6 tabletov

Čítaj viac