Pozrite sa, ako v 3D tlačiarni vzniká prívesok s vaším slovom

15. 2. 2016; Autor: Sóda, Foto: Viktor Szemzö

3D tlač je jedna z najnovších technológii posledných dekád, ktorá mala pôvodne slúžiť na zjednodušenie tzv. prototypovania, prípravou vzorových modelov pre sériovú výrobu. 3D tlačiarne dnes vedia pomerne rýchlo vyprodukovať presnú repliku navrhnutého objektu. Po celom svete sa touto technológiou vytlačili predmety od darčekov, protéz kĺbov, bikín, akustickej gitary až po celý obytný dom.

Táto technológia funguje na princípe nanášania a spájania tenkých vrstiev špeciálneho materiálu tlačovými hlavami.

Jedna vrstva je tenšia ako 0.1 mm, preto je povrch výsledného modelu dokonale hladký. Nevidno takmer žiadny rozdiel od prototypu, ktorý je vyrobený inými, často drahšími technológiami.

3D tlač je preto čoraz rozšírenejšou formou výroby. V priebehu niekoľkých hodín sa pomocou nej dá rýchlo vyrobiť hotový model, na milimeter identický s jeho návrhom.

V priemysle sa technológia používa na vytváranie prototypov produktov, v medicíne napríkad na výrobu protéz a implantátov, v architektúre pomáha pri vizualizáciách.

Teraz máte možnosť nahrať vaše obľúbené slová a darovať ich niekomu v podobe originálneho prívesku. Pozrite sa, ako v 3D tlačiarni tento prívesok vzniká:

1.Hlasová nahrávka slova

zvuková stopa mp3

Nahrajte si vami zvolené slovo. Môžete niekomu poďakovať, darovať vtipné slovíčko ako budzogáň, alebo nechať si vytlačiť svoje meno. Každá nahrávka predstavuje jedinečnú zvukovú stopu vášho hlasu pri jeho vyslovovaní.

TIP: Zvoľte radšej kratšie slovíčka, nie dlhé vety. Dĺžka prívesku je 5cm a šírka 1cm. Ak nahráte príliš dlhú vetu, bude sa musieť v 3D modeli na danú dĺžku stlačiť a vlnové dĺžky (určujúce tvar prívesku) budú menej výrazné ako pri krátkom slove.

2. Modelovanie zvukovej stopy do kriviek

3D prívesok O2

Nahraná zvuková stopa slova v mp3 formáte sa zobrazí sa vo forme zvukových vĺn. V počítačovom programe sa prekreslí do kriviek a pripraví sa návrh 3D modelu, ktorý pôjde do tlače. Klesajúce a stúpajúce krivky zvukovej vlny vytvoria pri každom slove tvarovo odlišný model.

3. Vytvorenie 3D modelu slova

3D prívesok O2 modelácia

3D zvuková stopa

Zvuková stopa sa v počítačovom programe zrotuje o 360 stupňov, čím vznikne jej trojrozmerný model. Skontroluje sa, či v návrhu nie sú príliš tenké časti, ktoré by sa mohli ľahko zlomiť. Najtenšie časti zvukovej stopy musia mať minimálnu hrúbku 2mm. Potom sa finálne dáta môžu poslať do 3D tlačiarne.

4. Tlač prívesku v 3D tlačiarni

3D prívesok tlačiareň

3D tlač funguje na princípe vrstvenia – na tlačovú plochu sa pomocou tlačových hláv nanáša materiál po vrstvách hrubých 0,1 milimetra. Následne sa len do miest, v ktorých vzniká model, nanesie lepidlo na spevnenie a výsledná farba. Pokračuje sa vrstvou po vrstve až pokým model nemá stanovenú výšku. Model postupne rastie. Tlač jednej zvukovej vlny trvá 20min.

3D prívesok O2

Pri 3D tlači sa používajú rôzne materiály:  plasty ABS (Akrylonitrilbutadiénstyrén) a PLA (polylaktid), sádrový kompozit, fotopolymér alebo polyamid. Náš prívesok vzniká na báze práškovej výroby zo sádrového kompozitu.

5. Očistenie hotového modelu

3D prívesok O2 čistenie

3D prívesok O2

Hotový model prívesku sa vyberie z tlačovej komory, kde ostane nespotrebovaný práškový materiál, ktorý treba povysávať. Materiál sa recykluje a používa pri ďalšej tlači. Model sa následne ofúkava vzduchovou pištolou, ktorá ho očistí od zbytkového prášku. Výrobok je po vytlačení stále veľmi krehký.

7. Finalizácia modelu

3D prívesok O2 epoxid

Model sa namáča do nádoby so špeciálnym sekundovým lepidlom, ktoré ho povrchovo spevní a zároveň zvýrazní farby. Až v tomto momente ich vidíme vo finálnej podobe – zvukové výšky sú znázornené modrou a hĺbky bielou farbou. 3D tlač je jediná technológia, ktorá vie vytlačiť výrobok v presne takom farebnom rozlíšení, v akom sa v programoch navolí (farebnosť CMYK).

8. Balenie prívesku

3D prívesok O2 balenie

Hotový prívesok schne približne 30 minút. Následne sa zabalí a pošle novému majiteľovi, ktorý si slovo nahral.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Raz týždenne posielame výber toho najlepšieho zo Sódy.

IKEA triky, ktoré potrebujete a ani ste o tom nevedeli

Niekedy stačí naozaj málo na to, aby ste oživili kus starého nábytku či vylepšili váš domov kreatívnym detailom.

čítaj viac