Opatrne s jarným slnkom: Tipy, ako ochrániť detskú pokožku

22. 4. 2016; Autor: Mackoviahračky

Počasie nám ukazuje svoju lepšiu tvár a zdá sa, že jar to myslí naozaj vážne. Nielen v kalendári. Tento víkend sa môžete tešiť na príjemné teploty aj veľa slnka. Pozor, aby sa jarná prechádzka neskončila nepríjemnými spáleninami.

V zimných mesiacoch sa totiž väčšina kože ukrývala pod kabátmi, čiapkami a rukavicami. Preto nielen deti, ale aj vy by ste si mali dávať väčší pozor na slnečné lúče. Aj keď sa to nezdá, jarné slnko je dostatočne silné na to, aby spálilo citlivú detskú pokožku alebo vyvolalo alergickú reakciu.

Prinášame vám tipy ako chrániť deti pred jarným slnkom.

Ochrana detí pred slnkom

Praktických informácií nikdy nie je dosť. Pri väčšom počte vážnejších spálenín sa zvyšuje náchylnosť detí na rakovinu kože v neskoršom veku. Alebo to, že každá farebná zmena kože, aj obyčajné opálenie, znamená jej poškodenie? Deti nemusia byť len pri bazéne alebo na letnej dovolenke na to, aby ich koža prijala viac slnečného žiarenia, ako je zdravé.

Sezóna dlhých prechádzok v parku

Najlepší spôsob ako ochrániť jemnú pokožku detí, je slnečná ochrana vo forme kvalitného krému s UV faktorom, striedanie pobytu na slnku a v tieni, správne vzdušné oblečenie (aj jeho farba), nosenie klobúkov alebo šiltoviek, v prípade starších detí aj slnečných okuliarov.

Na nezaplatenie sú detské hračky, ktoré ich motivujú k pohybu na čerstvom vzduchu a zároveň ochránia pred silnými jarnými lúčmi. Napríklad vo forme tienidla, ktoré zastaví nebezpečné UV lúče.

Aké sú najčastejšie problémy, na ktoré si treba dať pozor?

Spálenie zámerne vynechávame, pretože nám je jasné, že tento fakt veľmi dobre poznáte.

Deti majú často problém so zapareninami

Tie nesúvisia len s nosením plienok, ale aj tesného oblečenia, v ktorom nemôže koža dýchať. Ak sa takéto miesto počas pohybu mechanicky trie a potí, nepríjemnosti sú na svete. Takéto miesto vie byť veľmi bolestivé, červené, v horších prípadoch aj opuchnuté.

Najčastejšie sa s ním stretnete na vnútorných stehnách, v podpazuší alebo v okolí tesných lemov oblečenia. Riešením je primerané obliekanie. Nesnažte sa deti vpratať do niečoho, z čoho už vyrástli. To platí aj o topánkach. Vždy prispôsobte ich oblečenie k aktivite, ktorú budú vykonávať.

Precitlivelosť na slnko

Ďalším problémom, s ktorým sa počas jari stretnete, je precitlivenosť na slnko. Koža bola počas zimy dlho zvyknutá na menej slnečných lúčov, preto sa môže brániť červeným svrbivým „ekzémom“.

Ak má vaše dieťa rovnaký problém, zvýšte ochranný faktor a regulujte jeho pobyt na slnku. Začínajte s kratšími vychádzkami a postupne ich predlžujte. Ak sa problém neopakuje, máte vyhraté. Ochranný krém by mal patriť do vašej stálej výbavy.

Alergia na slnko

Okrem precitlivenosti na slnko existuje aj alergia na slnko. Spôsobujú ju slnečné lúče, väčšinou pár minút po slnení. Príznaky sú podobné spáleniu kože, ale väčšinou vymiznú do jedného dňa. Čo sa o spálení povedať nedá.

Slnečná alergia je závažnejší problém, preto by ste mali vyhľadať lekára.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Raz týždenne posielame výber toho najlepšieho zo Sódy.

,

Citáty z detských rozprávok, ktoré sa prihovoria najmä dospelým

Vybrali sme tie najlepšie rozprávky a ich najsilnejšie myšlienky.

čítaj viac