Stratili ste smartfón? Takto ho nájdete

29. 7. 2016; Autor: Ivan Štubniak, O2 Guru

Kde zas ten mobil je? Nuž, v tom lepšom prípade v gauči medzi matracmi. Ak nie, poďme sa pozrieť na to, čo robiť, keď smartfón nie a nie nájsť.

Aj keď to nerád píšem, a ani  vy to radi čítať nebudete, cez mobilného operátora zariadenie nehľadajte. V predajni či na zákazníckom centre radi poradíme, no lokalizovať váš stratený telefón v našich silách nie je. Mám pre vás ale dobrú správu. Viete si ho lokalizovať sami, bez poplatkov, a námahy.

Výrobcovia zariadení ako je Apple, Google alebo Microsoft mysleli aj na prípadnú stratu zaradení a poskytujú služby, ktoré môžu váš mobilný telefón nielen lokalizovať, ale aj prezvoniť, uzamknúť, či v najnutnejšom prípade vymazať jeho obsah.

Potrebné sú však kroky ešte pred prípadnou stratou zariadenia. Predpokladom je poznať prihlasovacie údaje do účtu, s ktorým zariadenie používate (Gmail, Live konto, Apple ID), a nastaviť povolenie pre lokalizáciu zariadenia v menu mobilného telefónu.

Android

Pre OS Android vám poslúži Správca zariadení od Google. Jeho webové rozhranie nájdete na tejto stránke, no môžete si ho nainštalovať aj ako appku cez obchod Play.

Aplikácia je skvelým pomocníkom, ak používate dve zariadenia. Do Správcu zariadení sa prihlásite cez Váš Google účet.

Lokalizovanie zariadenia

Nastavenie odosielania údajov o polohe vášho smartfónu nájdete v Nastaveniach – Umiestnenie – História polohy Google. S týmto nastavením bude váš mobilný telefón odosielať informácie o jeho polohe, aby ste ho v prípade potreby mohli lokalizovať. Ak je nastavenie správne, po prihlásení sa do Správcu zariadení sa vám poloha zariadenia zobrazí na mapke.

Urobme test. Skúsim lokalizovať môj mobil na základe GPS:

Takže sme zistili, že môj telefón bude niekde v kancelárii, teda minimálne na adrese našej kancelárie.

Prezvonenie, uzamknutie, alebo vymazanie obsahu zariadenia

Nakoľko zvonenia mám vypnuté, aby som kolegov nerušil, zavolanie na moje číslo nepomôže. Správca zariadení myslí aj na túto možnosť. Jeho funkcia „Prezvoniť“ dá pokyn mobilnému telefónu, aby päť minút zvonil vyzváňacím tónom na najvyššej hlasitosti.

Po tom, ako sa celkom hlasne zvonenie ozvalo od stolu kolegu Michala, je jasné, že Michal je buď kleptoman, alebo si chcel zo mňa vystreliť. ;) Toto je ten lepší príklad.

Ak lokalizácia zariadenia nebola úspešná, alebo ho skrátka nájsť neviete, je tu možnosť zablokovania tohto zariadenia. Pred uzamknutím zariadenia zadáte heslo pre odblokovanie mobilného telefónu, správu pre nálezcu a môžete nastaviť číslo, na ktoré môže nálezca priamo zavolať.

Ak ani takýmto spôsobom zariadenie nezískate späť, alebo sa bojíte o citlivé údaje, ktoré v smartfóne nosíte, máte možnosť zariadenie na diaľku vymazať a obnoviť mu továrenské nastavenia. Výber možností vymazania obsahu si veľmi dobre rozmyslite a siahnite po nej, ak ste sa s vašim smartfónom definitívne rozlúčili. Ako vidíte v upozorňujúcej správe od Google, po vymazaní údajov už nebude možné zariadenie lokalizovať.

Prezvonenie, presná lokalizácia, uzamknutie či vymazanie údajov je možné len v prípade, že je zariadenie prihlásené k dátovým službám. Ak zariadenie nemá zapnuté dátové služby, uzamknutie, alebo vymazanie zariadenia prebehne až po prihlásení sa zariadenia na internet.

Apple a ich iPhone

Pre majiteľov Apple zariadení máme tiež riešenie. Apple integrovalo lokalizáciu zariadenia priamo do služby iCloud na stránke www.icloud.com. Taktiež je potrebné nastaviť a povoliť zdieľanie polohy v zariadení. Túto možnosť nájdete v Nastaveniach – Súkromie – Zdieľanie mojej polohy

Možnosti rozhrania

Tak ako pri Androide, aj pri iOS máte možnosť svoje zariadenie lokalizovať na mape na základe poslednej známej polohy smartfónu. Rozhranie je podobné ako to od Google. Zaujímavosťou je, že iCloud zobrazí aj stav batérie vášho iPhonu, aby ste vedeli, ako dlho ešte zariadenie bude schopné, s ohľadom na batériu, zdieľať svoju polohu.

Prehrať zvuk, režim straty a vymazanie iPhonu

Iný názov, rovnaká funkcionalita. Názov v podstate hovorí za všetko. Pri prehraní zvuku, okrem zvukovej notifikácie, zobrazí zariadenie aj dôvod spustenia zvuku.

Pri zvolení režimu straty vás stránka prevedie jednoduchým sprievodcom, pri ktorom vyplníte vaše kontaktné číslo, správu pre nálezcu a po potvrdení sa zariadenie uzamkne. Ak je zariadenie zablokované kódom, tento kód sa nemení.

No a pri zvolení možnosti vymazať iPhone vás služba iCloud varuje takýmto pekným oznamom.

Všetky tieto funkcie sú však podmienené zapnutými mobilnými dátami v zariadení. Bez prihlásenia zariadenia na mobilné dáta nie je možné zariadenie prezvoniť a uzamknutie či jeho vymazanie prebehne až keď sa smartfón prihlási k internetu.

Windows Phone

Ani majitelia smartfónu s operačným systémom z dielne Microsoftu nemusia zúfať, ak stratia zariadenia. Microsoft taktiež ponúka službu lokalizácie. Možná je cez Microsoft konto. Takže hlavne nezabudnúť prihlasovacie údaje. Pre správne lokalizovanie zariadenia je potrebné rovnako v nastavení smartfónu povoliť možnosť Zabezpečenie – Nájsť moje zariadenie (Security – Find my phone), kde povolíte obe možnosti.

Správcu zariadení nájdeme na webe, prostredníctvom tejto stránky. Základný jazyk je Angličtina, no v spodnej časti obrazovky môžete jazyk zmenit na slovenčinu.

Zvoniť, zamknúť, vymazať…

Aj nástroj od Microsoftu sa nesie v duchu troch možností. Zobrazovaná mapa je o niečo menšia, no stále plní svoj účel.

Vypnuté zvonenia neprekážajú ani v prípade Windows Phone zariadení. Zariadenie bude zvoniť na najvyššej hlasitosti, až kým nestlačíte tlačidlo napájania.

Microsoft nezanedbal ani blokovanie smartfónu. Pri výbere tejto možnosti vyplníte heslo pre odomknutie zariadenia, ktoré nahradí aj prípadné aktívne heslo na zariadení. Ďalej môžete vyplniť správu pre nálezcu a vaše kontaktné číslo. Žiaľ, na rozdiel od Apple alebo Google, nálezca nemá možnosť kontaktovať vás na zadanom čísle priamo z nájdeného zariadenia.

Vymazanie zariadenia funguje rovnako ako pri ostatných dvoch výrobcoch, teda mala by to byť až posledná voľba, nakoľko po vymazaní zariadenia nebude možná jeho lokalizácia.

Aj keď by sa mohlo zdať, že Microsoft trochu funkciu lokalizácie zariadenia zanedbal, ako jediný spomedzi výrobcov dokáže „prezvoniť“ alebo uzamknúť smartfón aj v prípade, že zariadenie nie je prihlásené k dátam.

Verím, že informácie v tomto článku nebudete musieť využiť v praxi, a ak aj áno, snáď dopadnete lepšie ako ja…

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Raz týždenne posielame výber toho najlepšieho zo Sódy.

,

Lenovo K6 Note: Prémiový smartfón za cenu strednej triedy

Dostupná cena, dlhá výdrž batérie a nadpriemerný výkon.

čítaj viac