Plánujete romantický víkend? Máme 5 tipov, kam ísť na rande v Košiciach

Košice sú mesto, kde sa človek zamiluje každý deň. Zoberte sem na víkend svoju polovičku a užívajte si jeden druhého pri objavovaní nových zákutí.

Košice sú vychýrenou destináciou pre dvojice, ktoré chcú na pár dní zmeniť vzduch, oddýchnuť si a zároveň spoločne objavovať nové zákutia a zdieľať zážitky.

Čo robiť v Košiciach, kým padne noc? Vydajte sa po stopách miestneho Gaudího alebo objavujte Malú Budapešť

Ak už pred sebou vidíte koniec lockdownu a plánujete prvý romantický výlet po uvoľnení opatrení, odporúčame vám zobrať svoju polovičku na rande do Košíc a užiť si aspoň jednu z týchto aktivít.

Sicílske ráno na Dominikánskom námestí

Rande neznamená vždy len večerné stretnutie pod rúškom tajomna. Ukážkovým príkladom sú slnečné sobotné rána na Dominikánskom námestí, ku ktorému vás navedie najvyššia kostolná veža v meste.

Sadnite si na kávu vo vychýrenej kaviarni San Domenico a zblízka sledujte miestne babičky a predajcov ovocia a zeleniny na obľúbenom trhu na „Domine“. Slnko, domáce cestoviny, marhuľové džemy, maďarské melóny. Farby, chute, láska – zoznámte sa s Košicami.

Ak náhodou pri tom všetkom vyhladnete, taliansku atmosféru trhoviska vymeňte za japonské Koshi Sushi alebo pivovar Golem s pražským nádychom, takmer 20-ročnou históriou a široko-ďaleko najlepším nakladaným hermelínom.

Barčiansky park a labutie jazero bez Čajkovského

Niekedy to chce aj trochu klasickej romantiky. Nalaďte sa, sviatočne sa oblečte a spoznajte mestskú časť Barca a jej bizarnosti – večne zaliate podzemné schodisko, známe ako košické metro, či strieborného Jána Pavla II. pred električkovým depom.

Hlavným bodom programu je prechádzka Barčianskym parkom, kde môžete pokojne stráviť celý deň meditáciou, hraním frisbee, cvičením jogy alebo rozjímaním nad životnými múdrosťami pod korunami chránených stromov.

Poobede sa môžete pustiť aj do kŕmenia labutích mláďat v priľahlom jazierku, ktoré sa v kŕdli presúvajú z jednej strany na druhú. Niektoré vám budú steblá trávy doslova zobať z ruky, ale treba na ne ísť pomaly a nežne.

Betón a zapadajúce slnko na Miami

Predstavte si večer v teplotnej škále od 15 do 25 °C. Nápady na niečo originálne sa vám minuli, na buržoáznu večeru na Hlavnej sa necítite. Prahnete po netradičnej alternatíve – po rande ako z filmu, na ktoré len tak nezabudnete.

Zájdite si na bicykloch alebo električkou na sídlisko Nad jazerom a vystúpte na zastávke Levočská. Košické jazero žije najmä vďaka Trixen: Wake & Ski Parku, kde môžete celé popoludnia sledovať, ako sa predvádzajú miestni športovci.

Romantika sa tu dá dosiahnuť pomerne jednoducho. Spravíte si piknik na výbežkovom polostrovčeku s lavičkami, zasnene pozorujte drsné paneláky a červenkasté plamene zapadajúceho slnka na hladine jazera a máte pocit, že ste sa teleportovali z Košíc do Miami. Pozorujte kačky, sčerené vlny a debatujte, až kým vám hviezdy nepripomenú pokročilú hodinu a čas vrátiť sa do centra.

Najbližšie si zoberte na noc do Košíc bicykel a spoznajte mesto týmito trasami

Ak máte guráž, môžete sa pridať k lokálnym otužilcom z klubu Košické tulene alebo poklábosiť so štamgastmi v Hostinci Splav, v rodinnom podniku U Taťka alebo v Pohostinstve Pláž.

Súkromná prehliadka centra po stopách židovských pamiatok

Potulky po centre môžete spojiť s odkrývaním lokálnej histórie. Spravte si súkromnú prehliadku židovských pamiatok a ponorte sa do dialógov o témach, ktoré v nás cibria súcit a nastavujú zrkadlo našej empatii.

Prechádzku začnite rannou kávou z kaviarne Kávy sveta na Hlavnej ulici a vyberte sa podchodom na Zvonársku, ktorý v minulosti tvoril akúsi bránu do židovskej obce. Dnes je tu zaoblená tichá ulica, uprostred ktorej tróni ortodoxná synagóga v maurskom štýle – nevyužívaná a zvnútra pomerne rozsiahlo poškodená.

Približne po piatich minútach chôdze natrafíte na Puškinovej ulici na ďalšiu synagógu, ktorá (podobne ako iné ružové budovy v Košiciach) pochádza z dielne architekta Ľudovíta Oelschlägera, známeho aj ako košický Gaudí.

Skúste si vopred dohodnúť prehliadku tejto zrekonštruovanej budovy aj vedľajšej Galérie Ľudovíta Felda, umelca, ktorému sa podarilo vrátiť do Košíc z Osvienčimu. Zatají sa vám dych pri pohľade na hviezdnatú kupolu a pôvodný nápis na stene napísaný ľuďmi, ktorí sa tu v roku 1944 schovávali pred deportáciou.

Nočný lesný zostup z vyhliadkovej veže Hradová

Padli prvé večerné tiene, centrum už ste preskúmali a radi by ste objavili aj ďalšie časti mesta? Ideálny čas vydať sa na dobrodružný večer autobusom 29 až na zastávku Vyhliadková veža.

Nemusíte sa báť. Uprostred lesa nájdete osvetlenú aleju, ktorá sa vinie k pozostatkom Košického hradu. Aj keď sú to dnes už len ruiny, nad hradom sa nachádza slávna vyhliadková veža Hradová. Z výšky 466 m n. m. si užijete pohľad na celé mesto, najvzdialenejšie kopce dokonca siahajú za hranice krajiny a Slanských vrchov.

Vyfoťte sa samospúšťou, štrngnite si a užite si intímne debaty uprostred ticha. Naspäť do mesta sa prejdite lesnou cestičkou a výhľad vás bude sprevádzať do posledných krokov na sídlisko Podhradová. Z nočného výstupu vám ostane v spomienkach smiech, vôňa lesa a neobyčajné nazretie pod povrch mesta.


Realizované s finančnou podporou Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Aké slúchadlá si vybrať k smartfónu? Poradíme vám, na čo všetko treba myslieť

Bezdrôtové slúchadlá sú perfektným doplnkom vášho smartfónu pri práci, pri športe aj relaxe.

Slúchadlá boli vždy verným pomocníkom smartfónov, no dnes už získavajú status nevyhnutného doplnku každého inteligentného telefónu. Funkcie a schopnosti bezdrôtových slúchadiel sa neustále rozširujú a čoraz väčší zmysel dávajú aj tým, ktorí cez svoj smartfón hudbu nepočúvajú. 

S novými slúchadlami si užijete pozeranie obľúbeného seriálu či filmu na smartfóne kdekoľvek budete. O to viac, ak máte Netflix v cene vášho O2 Paušálu

Telefonovať bez nutnosti mať smartfón bezprostredne pri sebe, vyťahovať ho z vrecka či kabelky, ovládať hlasového asistenta, prepínať hudbu v playliste alebo sa sústrediť na prácu potlačením hluku okolitého sveta. Kombo slúchadlá + smartfón toho dnes dokáže naozaj veľa, preto sme si pre vás pripravili niekoľko rád, ktoré vám pomôžu vybrať si ideálne slúchadlá pre vaše potreby.

Zvuk nie je jediné kritérium

Vybrať si perfektne vyhovujúce slúchadlá môže byť rovnako zložité ako nájsť dokonalý smartfón. Aj v tomto prípade ide o otázku osobných preferencií a kompromisov. Je však zopár vecí, ktoré by ste pred výberom mali vedieť.

Prirodzene a logicky sa núka, že najdôležitejšou charakteristikou slúchadiel je zvuk. Povedzme si však úprimne, hľadať slúchadlá s hi-fi zvukom ako doplnok k smartfónu je úplne zbytočné. Dokonalý zvuk si totiž najlepšie vychutnáte v pohodlí, keď sa naň sústredíte a máte samotné skladby v dostatočnej kvalite. Obmedzenie kvality pre vás neplatí, ak máte ako súčasť svojho O2 Paušálu predplatné na TIDAL, službu, cez ktorú môžete streamovať hudbu v nekomprimovanom formáte FLAC.

Uniformita má logický dôvod

Samozrejme, rozdiel v kvalite zvuku medzi 30- a 180-eurovými slúchadlami budete počuť, no nebude až taký zásadný. A to aj z toho dôvodu, že výrobcovia dnes vedia veľa vecí vyladiť softvérovo.

Dôvod, prečo sú takmer všetky slúchadlá ladené do prebasovaného zvuku, ktorý dokáže vytiahnuť každý jeden detail skladby, je ten, že takýto zvuk je pomerne univerzálny v mainstreamovej hudbe a najmä funkčný. Cez slúchadlá totiž čoraz viac telefonujeme, ovládame nimi smartfón a počúvame hovorené slovo v podcastoch.

Aj preto pri smartfónových slúchadlách argumentovať v prospech lepšieho zvuku pripojením cez 3,5 mm jack konektor nie je práve presné. Najmä ak máte k dispozícii pripojenie Bluetooth 5.0 a viac. Možnosť použiť kábel na pripojenie slúchadiel k smartfónu sa vám však hodí, ak na smartfóne hráte hry, veľa cestujete, pozeráte filmy, prípadne striháte videá.

Výdrž batérie bezdrôtových slúchadiel na úrovni 6 a viac hodín môže pôsobiť postačujúco, no nie je to vždy tak. Samozrejme, záleží najmä na tom, či aj váš smartfón má ešte možnosť pripojiť slúchadlá cez 3,5 mm jack.

Pri práci nepodceňujte kvalitný mikrofón

Buďme však konkrétnejší. Ste manažér, pre ktorého je smartfón v prvom rade pracovný nástroj? Potom je pre vás dôležité, aby ste mohli mať slúchadlá pohodlne nasadené v ušiach aj celý deň bez toho, aby vás obťažovali.

Presne pre takéto použitie sú vhodné štuple. Či sa rozhodnete pre tie s nožičkou, ako majú napríklad Xiaomi FlipBuds Pro, alebo bez nožičky, ako napríklad Samsung Galaxy Buds2, je len vecou osobnej preferencie.

Dôležité pre vás je, aby mali slúchadlá dostatočne dlhú výdrž batérie na jedno nabitie, prípadne ponúkali puzdro, ktoré ich dokáže nabiť. Ako napríklad Apple AirPods (2022), ktoré vďaka puzdru bez nabíjacieho kábla vydržia okolo 30 hodín počúvania hudby a 24 hodín telefonovania.

Pre podnikateľov, študentov či manažérov je dôležitý parameter ANC, teda aktívne potláčanie okolitého ruchu, čo je veľmi užitočné, keď sa treba sústrediť. Preto sa zamerajte na to, aby výrobca kládol dôraz aj na zapracovanie kvalitných mikrofónov. Užitočnou funkciou je aj schopnosť slúchadiel automaticky sa prepnúť z jedného zariadenia na druhé. Napríklad po príchode do kancelárie zo smartfónu na notebook.

Hľadáte niečo univerzálne?

Nemáte na slúchadlá špeciálne požiadavky? V tom prípade bude výber o niečo jednoduchší a aj lacnejší. Dnes už vyložene zlé a nekvalitné slúchadlá kúpite, len ak sa rozhodne pre nejakú úplne neznámu značku v niektorom z čínskych online marketov. 

Konkurenčný boj je čoraz intenzívnejší, a preto aj známe značky dnes dokážu za pár desiatok eur pripraviť zaujímavú ponuku. Jedným z veľmi milých prekvapení sú nové bezdrôtové slúchadlá O2 pods.

Za skutočne priaznivú cenu ponúkajú výbavu, o ktorej by ste v dostupnej kategórii ani len nesnívali. O2 pods majú dobrý zvuk, na telefonovanie sú priam ideálne. Okrem integrovaného mikrofónu aj pre pohodlné dotykové ovládanie.

Párovanie so zariadením – smartfónom, tabletom alebo notebookom – je viac ako spoľahlivé a rýchle. Prirodzene si slúchadlá rozumejú ako s operačným systémom Android, tak s iOS a aj Windows či MacOS. 

Nabíjacie puzdro sa postará o 20-hodinovú výdrž na jediné nabitie, vybavené je aj technológiou na bezdrôtové nabíjanie. Inak je k dispozícii aj USB-C konektor.

Ak preferujete skôr klasickú konštrukciu slúchadiel a nie „štuple“, zaujímavou voľbou sú bezdrôtové slúchadlá Music Hero s mäkkými náušníkmi, zabudovaným mikrofónom a multifunkčnými tlačidlami na ovládanie hudby a vybavovanie telefonických hovorov.

Sú štuple vhodné pre športovcov?

Napriek tomu, že výrobcovia často tvrdia, že bežné štupľové slúchadlá sú vhodné aj na šport, poobzerajte sa radšej po tých s prívlastkom športové. Líšia sa konštrukciou, na štupľoch sú napríklad malé ramienka, ktoré lepšie držia. Aktívne potláčanie hluku je v tomto prípade skôr zbytočné, možno až nebezpečné. Ak behávate v meste popri ceste, je určite lepšie, ak môžete vnímať svoje okolie.

Pre športovcov nemusí byť vždy ideálne ovládanie dotykom na štupli. Keď máte dotykovú plochu vlhkú od potu, nemusí správne reagovať, preto je praktickejšie ovládanie na šnúrkach na krku. Zaujímavým tipom na športovanie sú napríklad flexibilné a mäkké Sony WIC200.

Pre milovníkov dizajnu

Ak je pre vás dôležitý dizajn a väčšiu dôveru máte skôr k tradičným výrobcom zvukovej techniky, nebojte sa vyskúšať niektorú z overených značiek, ako je napríklad Bang & Olufsen. Aj firmy z hi-fi sveta totiž vidia potenciál v praktických štupľoch.

S dobrými slúchadlami a šikovnými apkami budú tréningy ľahšie. Tréneri a trénerky odporúčajú tieto smart aplikácie

Pravda však je, že aj v prípade smartfónových slúchadiel sa sústredia primárne na zvuk, preto môžu ponúkať o generáciu starší Bluetooth alebo nemajú aktívne potláčanie hluku.

Nie je to však prípad dizajnových SONY LinkBuds, ktorých netradičný dizajn dopĺňajú 12 mm meniče, Bluetooth 5.2 alebo 17,5-hodinová výdrž batérie, samozrejme, v spojení s puzdrom. Nechýbajú ani kodeky SBC a AA.

Ani klasiky nie sú krokom vedľa

Dôvodov, prečo vám nemusia vyhovovať štuple a radšej siahnete po klasických slúchadlách, je veľa a všetky sú legitímne. Aj tu ide o vec osobných preferencií. Klasické slúchadlá sú väčšie, prekryjú ucho, čím môžu do určitej miery suplovať funkciu potláčania hluku a pasívne ucho izolovať od okolitých ruchov a zvukov.

Pre mnohých ľudí sú pohodlnejšie na nosenie, ale nie na dlhé hodiny. S veľkými slúchadlami vám môže byť teplo a sú oproti štupľom ťažšie.

Klasické veľké slúchadlá ocenia skôr hráči, pre ktorých sú dôležité rôzne zvukové kodeky. Samozrejme, spokojnejší budú aj milovníci hudby, keďže pri takýchto slúchadlách sa so zvukom už pracuje inak, dôkazom čoho sú napríklad aj slúchadlá  SONY WHCH510, ktoré okrem kvalitného zvuku ponúkajú výdrž batérie na jedno nabitie 35 hodín.


Bohatú ponuku bezdrôtových slúchadiel na rôzne účely nájdete aj v e-shope O2.


Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac