6 zážitkov, za ktoré vás budú deti po výlete do Košíc milovať

Na zábavnú rodinnú dovolenku netreba chodiť ďaleko. Košice ponúkajú viacero možností, ako uchvátiť deti aj dospelých.

Nech už sú vaše deti v akomkoľvek veku, o príležitosti, ako ich na čerstvom vzduchu zabaviť a unaviť, v Košiciach jednoznačne nie je núdza.

Plánujete romantický víkend? Máme 5 tipov, kam ísť na rande v Košiciach

Pri prechádzkach v prírode si môžu vyskúšať korčuľovanie v obľúbenom lesoparku, spoznať zvieratká a dinosaury z miestnej zoo, zdolať časť Cesty hrdinov SNP, zajazdiť si na norikovi muránskom alebo na detskej železnici. Niektoré aktivity si môžete užiť už dnes, pri ostatných sa oplatí počkať na uvoľnené opatrenia a budete mať čo robiť, aby ste všetko stihli za jeden víkend.

Ľahko dostupná príroda v obľúbenom lesoparku

Na víkendovom výlete vám vyšlo počasie a láka vás opustiť brány Starého Mesta a širšieho centra. Vyvezte sa autobusom 71 alebo 72 na konečnú a vystúpte na zastávke Lingov, odkiaľ sa za približne desať minút dostanete k vstupu do vychýreného furčianskeho lesoparku.

3,5 kilometrovú trasu s viacerými posedeniami na opekanie si užijete v každom ročnom období. Asfaltový chodník je tiež skvelou voľbou pre rodičov s kočíkom, ktorí si chcú voľný deň užiť na čerstvom vzduchu. Naším tipom je sedemkilometrová prechádzka na Zelený dvor a späť na sídlisko Furča.

Staršie deti sa v lesoparku môžu zdokonaľovať v cyklistike alebo korčuľovaní – málokde nájdete taký skvelý priestor na bezpečný a ničím nerušený pohyb v prírode. V lesoparku sa zoznámite aj so širokou škálou rastlín, húb a drevín a nezabudnite si všimnúť okrasnú tabuľu vyrezávanú košickým rezbárom.

Tajuplná cesta s výhľadom za odmenu a vzácne kone

Ak máte na prechádzke radi cestu za konkrétnym cieľom, vyberte sa z malebného údolia Čermeľ na Chatu Hrešná po červenej značke. Tajuplná cesta v sebe schováva hneď niekoľko výziev – zdolanie strmej záhradkárskej časti, prechod lesnou cestou s rôznymi náboženskými vyobrazeniami na stromoch až po nádherné kavečianske lúky.

Už samotná päťkilometrová túra vás určite uchváti, obzvlášť ak sa na púť vyberiete počas jasného dňa, no odmenou na konci bude najpopulárnejšia chata nad mestom – Hrešná, ktorú prevádzkuje sympatický párik Tomi a Vera.

Poseďte si, nazbierajte sily a obdivujte ďaleké kopce a kameňolom Hradová. Hrešná je navyše domovom výnimočného plemena koní – norika muránskeho, s ktorým sa môžete bližšie zoznámiť v rámci vychádzkovej hodiny. Nezabudnite preto deťom zbaliť do ruksakov malý úplatok – výmenou za kúsok mrkvy si ľahko nájdu nového štvornohého kamoša.

Lesmír cyklistických možností

Dobrodružným rodičom odporúčame vyskúšať sieť lesných cyklotrás, ktorú dobre pozná každý poriadny bajker v meste. Stará sa o ňu občianske združenie KE.CY – Košické cyklotraily – a jeho podporovatelia, ktorí usilovne zveľadujú jazdenie nad mestom.

Vôbec neprekáža, ak ste na víkend prišli bez bicyklov. Pre celú rodinu si ich môžete prenajať napríklad v cyklopredajni Bikere a zajazdiť si na singletrackových cyklotrasách na území slávnej rekreačnej časti Košíc, na Bankove.

Nájdete tu 25 kilometrov značených cyklotrás rôznych obtiažností. Ak si nie ste úplne istí, ako na trailové jazdenie, pokojne kontaktujte KE.CY prostredníctvom ich sociálnych sietí alebo smelo oslovte niekoho priamo na mieste v lese. Košickí bajkeri vždy ochotne poradia.

Prečítajte si: Najbližšie si zoberte na noc do Košíc bicykel a spoznajte mesto týmito trasami.

Navštívte zvieratá, mláďatá a dinosaury

Čo by to bol za rodinný výlet, ak by ste sa nevybrali pozrieť zvieratká do zoo? ZOO Košice je najväčšou zoologickou záhradou na Slovensku a treťou najväčšou v Európe.

Okrem obľúbených tučniakov, tuleňov, tigrov, levov a rôznych opíc sa v poslednom období košická zoo teší aj z nových prírastkov. Nájdete tu napríklad mláďatá antilopy nilgau alebo rozkošných súrodencov medveďa hnedého – pomenovali ich Máša a Filip. Zvieratá môžete pravidelne vidieť aj v akcií a zúčastniť sa kŕmenia surikát a tučniakov, alebo tréningu tuleňov.

V ZOO Košice môžete celý deň pohodlne spoznávať až 285 druhov zvierat, asfaltové chodníky po celom areáli potešia aj rodičov s kočíkmi a na každom rohu nájdete aj stánky s občerstvením či preliezky pre trochu akrobatické odreagovanie.

Výletom do zoo zabodujú aj rodičia detí, ktoré momentálne viac lákajú živočíchy z čias minulých. Súčasťou košickej zoo je aj DinoPark plný prehistorických výjavov a zážitkov. Nevedeli ste deťom doteraz vysvetliť, aký veľký bol taký stegosaurus? Nelámte si viac hlavu, po tejto prehliadke na to zaručene nezabudnú.

Ak už ste videli všetky zvieratká a dinosaury, no deťom sa ešte nechce odísť, môžete celodenný program zakončiť jazdou na neďalekej bobovej dráhe. No a ak sa im stále nebude chcieť odísť, najodvážnejší návštevníci majú dokonca možnosť stráviť noc v zoo v drevenom stane. Trúfli by ste si?

Motivujte deti na výlet do prírody palacinkami

Ak potrebujete deti na vychádzku v prírode podplatiť, prichádza na rad obľúbená turistická lokalita v okolí Košíc. Stredisko Jahodná je magické miesto, kde sa takmer každý Košičan aspoň raz v živote učil lyžovať.

Tento výlet preto odporúčame primárne v zime, no počas iného ročného obdobia sa na Jahodnú vyberte čarokrásnou prechádzkou z mesta, ideálne zo sídlisk Terasa alebo KVP. Ak vydržíte kráčať desať kilometrov po značke Cesty hrdinov SNP, za odmenu si na Jahodnej môžete objednať úžasné palacinky alebo klasický vyprážaný syr.

Ak je takáto prechádzka pre vás pridlhá, na Jahodnú sa pohodlne dostanete aj na bicykli. Požičajte si bicykle v spomínanom Bikere a pustite sa na výbornú trasu s rozmanitým terénom, ktorú si užijete vy aj vaše deti, a k vytúženej palacinkovej odmene sa dostanete rýchlejšie.

Detskou historickou železnicou na Alpinku

Celodenný program v rekreačnej zóne Alpinka môže mať zakaždým inú podobu. Alpinka sa turistom a návštevníkom teší už desiatky rokov, prvé zmienky o tejto oddychovej lokalite sa datujú ku koncu 19. storočia.

Dnes na Alpinke nájdete ohniská, reštauráciu, detské ihriská či lanový park Tarzania s 32 prekážkami a takmer 180 metrami lanoviek.

Do epicentra zábavy a fantázie, plnej skákacích hradov, indiánskych stanov, detskej zoo a priestorových hlavolamov, vás dovezie legendárna Detská historická železnica. Takmer štvorkilometrovú jazdu z údolia Čermeľ ťahanú parným rušňom si vaše deti určite dobre zapamätajú a pravdepodobne si ju budú chcieť okamžite zopakovať


Realizované s finančnou podporou Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Fyzioterapeut Mateja Tótha radí rodičom: Všímajte si, ako vaše dieťa sedí, aj ako sa hrá

„Ak sa dieťa venuje rôznym pohybovým aktivitám, v centrálnej nervovej sústave si vytvára programy, z ktorých neskôr môže ťažiť práve v špecializovanej príprave,“ hovorí Denis Freudenfeld.

Denis Freudenfeld pôsobil ako dvorný fyzioterapeut biatlonistky Naste Kuzminovej a dlhodobo spolupracuje s atlétom Matejom Tóthom, ktorého sprevádzal na nejednej olympiáde. Porozprávali sme sa s ním o dôležitosti pohybu pre dnešné deti aj o zdravotných problémoch, ktoré ich trápia.

V rozhovore sa ďalej dozviete:

  • ako pandémia ovplyvnila pohyb detí,
  • na ktoré signály tela by rodičia mali u detí dávať pozor,
  • kedy treba vyhľadať fyzioterapeuta,
  • prečo treba venovať pozornosť správnemu dýchaniu.

Ako rozhýbať deti doma? Zacvičte si spolu s nimi podľa videí O2 Športovej akadémie Mateja Tótha

Ste fyzioterapeutom najúspešnejších slovenských športovcov. V čom presne spočíva vaša práca?

Pracujem vo Vojenskom športovom centre DUKLA v Banskej Bystrici ako fyzioterapeut, ktorý sa stará o talentovaných športovcov. V centre zabezpečujeme prípravu štátnej športovej reprezentácie Slovenska na rôznych súťažiach a olympiádach.

Mojou úlohou ako fyzioterapeuta je diagnostika, liečba a prevencia rôznych pohybových problémov. To znamená, že občas pomasírujem alebo ponaprávam a ak za mnou príde športovec s nejakým problémom, diagnostikou sa snažím zistiť, z ktorej časti tela pochádza. Často sa totiž stáva, že problém je prenesený. To znamená, že niekoho bolí koleno, no v skutočnosti bolesť spočíva v zlom postavení chodidla, v posunutej panve alebo jej príčinou môžu byť aj kríže.

Niekedy je to taká detektívka, pri ktorej vyšetrujem konkrétneho športovca, a po následnej diagnostike sa cvičeniami snažíme uvoľniť alebo posilniť určité svalové partie na tele, ktoré jeho problém vyvolávajú.

Vychádzate pri svojej práci z konkrétnej metodiky?

Pracujem najmä s dynamickou neuromuskulárnou stabilizáciou. Je to metodika založená na dýchacích cvičeniach, pri ktorých sa svaly uvoľňujú. Dokonca aj bez toho, aby ich bolo nutné stláčať či klasicky masírovať. Pri práci so športovcami sa venujeme riadeniu ich pohybu. To znamená, že sa učíme novému pohybu alebo ho naprávame a dávame mu iný rozsah.

S Matejom spolu cvičíme, a keď treba, poskytujem mu regeneračné procedúry. Často pozeráme jeho videá z tréningu a na základe nich sa snažíme zdokonaliť jeho techniku, aby bol jeho pohyb ekonomickejší a rýchlejší a aby svoje telo čo najmenej preťažoval.

Mnohým rodičom by som odporučil, aby po skončení pandémie so svojimi deťmi navštívili pediatra. Dieťa sa nemusí sťažovať na bolesť, ale je možné, že diagnostikou sa odhalí, že niečo naozaj nie je v poriadku.

Fyzioterapia upozorňuje na dôležitosť správneho pohybu. Ako veľmi je dôležitý pohyb pre deti a ako ho ovplyvnila pandémia?

Každé dieťa sa potrebuje hýbať – pohyb je pre jeho vývoj nesmierne dôležitý. Keď sú deti v škole, hýbu sa často. Po skončení hodiny vstanú, vyjdú na chodbu, naháňajú sa, majú hodinu telesnej výchovy, jednoducho stále niečo robia.

Je dôležité uvedomiť si, že kostra dieťaťa potrebuje pre svoj zdravý vývoj určité antigravitačné zaťaženie – nielen chrbtice, ale aj končatín. Tak ako sa vyvíja kostra, menia sa aj uhly v kĺboch. Bedrové i ramenné kĺby sa u malých detí vždy prispôsobujú záťaži, u väčších detí kosti zosilňujú.

Keď dieťa stojí alebo sa pohybuje, má zaťažené dolné končatiny i kardiovaskulárny aparát. Pri dištančnej výučbe sa to nedeje, pretože deti presedia celé hodiny doma pri počítači a mobile a nemajú zabezpečený dostatočný pohyb. Ten veľmi ovplyvňuje aj psychika, ktorá sa premieta do tela a pohybového aparátu detí.

Dôležitá je aj socializácia detí a správna dávka súťaživosti. Svoje tu zohráva už len to, že človek rozpráva a gestikuluje, používa reč tela. Zdravý vývoj dieťaťa značne ovplyvňuje aj obezita, ktorá neraz obmedzuje jeho pohyb, pričom dôsledky sa prejavia až o rok alebo o dva.

Čo by si mali všímať rodičia na svojich deťoch? 

Najdôležitejšie je všímať si guľatý chrbátik, kolienka a chodidlá. V prvom rade by mali sledovať, ako ich dieťa sedí. Či má guľatý, alebo vystretý chrbát, či nemá predsunutú hlavu, alebo či jeho krčná chrbtica nie je veľmi zaklonená.

Keď sa dieťa hrá a čupne si, je dôležité všímať si, či mu idú kolienka k sebe, alebo či nemá vytočené chodidlá do strany.

Kedy je čas vyhľadať fyzioterapeuta?

Ak napríklad rodič upozorní dieťa na zlé držanie tela a aj napriek tomu ho nedokáže korigovať, je to jasný signál, že niečo nie je v poriadku. Ak mu odstávajú rebrá, má preliačený hrudník alebo sa mu prepadáva klenba chodidiel, prípadne má nohy do X (kolená vbočené dovnútra k sebe), je čas vyhľadať odborníka.

Mnohým rodičom by som odporučil, aby po skončení pandémie so svojimi deťmi navštívili pediatra. Dieťa sa nemusí sťažovať na bolesť, ale je možné, že diagnostikou sa odhalí, že niečo naozaj nie je v poriadku. Vtedy mu dokáže pomôcť práve fyzioterapeut, ktorý mu nastaví potrebné cvičenia.

Dieťaťu nestačí kúpiť kolobežku a povedať si, že to stačí. Potrebuje aj hrať sa s loptou, šplhať po strome, bicyklovať sa a robiť rôzne iné aktivity. Pohyb by mal preň byť predovšetkým zábavou.

Veľa hovoríte aj o správnom dýchaní a potrebe bránicového dýchania, ku ktorému vediete aj športovcov. V čom je takéto dýchanie prínosné?

Rodič si niekedy môže myslieť, ako veľmi je jeho dieťa ohybné a flexibilné a ako dobre trénuje, pričom nevidí, že jeden pohyb nahrádza druhým alebo k nemu pridružuje ďalšie pohyby. Dýchanie u detí sa dnes mení, preto je nesmierne dôležité venovať mu pozornosť.

U nás pracujeme s vývojovou kineziológiou, ktorú cvičíme aj spolu s Matejom. Ide o jednoduché cviky, pri ktorých sa napodobňujú vývojové fázy dieťaťa a ktorých základom má byť bránicové dýchanie, treba teda správne dýchať do brucha. Bránica totiž nemá len dychovú, ale aj stabilizačnú posturálnu funkciu. Stabilizuje telo, čím pomáha, aby bol pohyb človeka jednoduchší a efektívnejší.

Dýchanie do brucha zabezpečuje pevnosť celej pohybovej sústavy. Pohyb je tak oveľa menej závislý od svalov a energeticky menej náročný.

Koľko času by mali deti tráviť pohybom?

Je to veľmi individuálne a závisí to od mnohých faktorov. Určite by však športové aktivity nemali rodičia deťom nanucovať. Treba brať do úvahy, či ide o malé dieťa, alebo tínedžera. Malé deti by mali mať zabezpečenú rôznorodosť pohybu, nemali by sme ich však dlhodobo zaťažovať. Staršie deti potrebujú viac trénovať.

Dôležitú úlohu v tom zohráva aj psychika, ktorú treba rešpektovať. Najlepšia je zlatá stredná cesta, ktorá sa u detí prejavuje príjemnou únavou, keď už nemajú chuť vymýšľať nič iné.

Čítajte aj: Príklad rodičov je pre deti dôležitý nielen v čase pandémie, hovorí detský tréner

Dieťa by malo robiť to, čo ho baví, rodič by sa preto nemal sústrediť iba na konkrétny šport. Potrebuje prirodzený pohyb. Nestačí mu kúpiť kolobežku a povedať si, že to stačí. Dieťa potrebuje aj hrať sa s loptou, šplhať po strome, bicyklovať sa a robiť rôzne iné aktivity. Pohyb by mal preň byť predovšetkým zábavou.

Ak dieťa robí nejaký šport v mladom veku, malo by ho robiť pre radosť, určite neodporúčam ťažké tréningy. Dieťa by si v prvom rade malo šport užívať. Nemalo by preň byť povinnosťou tvrdo sa orientovať na výkon.

Veľkou témou je špecializácia detí na konkrétny šport, s ktorou sa často začína veľmi skoro. Kedy by s ňou dieťa malo začať?

Závisí od druhu športu, ktorému sa dieťa venuje. Odporúčam s ním však začať až na druhom stupni základnej školy. Ak dieťa robí nejaký šport v mladom veku, malo by ho robiť pre radosť, určite neodporúčam ťažké tréningy. Dieťa by si v prvom rade malo šport užívať. Nemalo by preň byť povinnosťou tvrdo sa orientovať na výkon.

Ak je dieťa malé, je dobré, aby malo zabezpečenú rôznorodosť pohybu. Môže sa naučiť niečo z gymnastiky a z koordinačných cvičení pri rôznych druhoch športu, môže si precvičovať vytrvalosť i rýchlosť.

Dieťa je ako špongia − od útleho veku nasáva informácie. Ak sa venuje rôznym pohybovým aktivitám, v centrálnej nervovej sústave si vytvára programy, z ktorých neskôr môže ťažiť práve v špecializovanej príprave.

Deti sa veľa učia pozorovaním alebo napodobňovaním, keď im niekto niečo vysvetľuje. Počúvajú, vidia, vnímajú, premietajú si to do tela a daný pohyb napodobňujú a kreujú. Voláme to motorické učenie, ktoré pomáha aj pri rozvoji koordinácie a iných pohybových kvalít. Čím viac sa teda dieťa učí, tým viac to zužitkuje v budúcnosti.

Na pohyb detí je zameraná aj O2 Športová akadémia Mateja Tótha, ktorá v čase zatvorených škôl a prerušených krúžkov začala zverejňovať videá na cvičenie doma. V čom vidíte ich hlavný prínos?

Akadémia je zameraná predovšetkým na deti na prvom stupni základných škôl, kde sa venujeme všeobecnému pohybovému rozvoju dieťaťa. Deti prostredníctvom hravých online videí Telesnej na doma môžu získať správny športový základ, ale aj pozitívny vzťah k pohybu.

Je to skvelá pomôcka pre rodičov i pre deti, ktoré počas pandémie nemohli chodiť do školy, a tak boli odrezané od pohybových aktivít, na ktoré boli zvyknuté. Cvičiť tak môžu v domácom prostredí. Tu je dôležité podotknúť, že nestačí iba cvičiť, treba aj vedieť, ako správne cvičiť, ako pri cvičení funguje telo, a to všetko Akadémia deti učí.

Denis Freudenfeld

Je jedným z najuznávanejších slovenských fyzioterapeutov. Fyzioterapii sa venuje od roku 2000, od roku 2005 pôsobí vo Vojenskom športovom centre DUKLA v Banskej Bystrici. Na konte má veľa úspechov so špičkovými slovenskými športovcami. Pri svojej práci kladie dôraz na dynamickú neuromuskulárnu stabilizáciu, ktorej priekopníkom bol český fyzioterapeut Pavel Kolář. Pochádza zo Žiliny, momentálne žije v Banskej Bystrici, má dve deti.


Skladačka, novinka s AI vychytávkami aj obrovský tablet. Vybrali sme 5 zariadení, na ktorých displej je radosť sa pozerať

Čítaj viac

Hudobník a spisovateľ Braňo Jobus: Dospelosť ma nezomlela, v mojich knižkách pre deti si stále žmýkam srdce

Čítaj viac

Šetrenie nám dáva slobodu aj priestor zlyhať. Simona a Gréta vedú projekt o peniazoch a poradia, ako si nastaviť vlastnú finančnú rovnováhu

Čítaj viac