Samsung Galaxy A53 5G je selfie špecialista s extrémnou výdržou batérie

Novinku od Samsungu ocenia najmä tínedžeri, ale vďaka superbaterke sa stane miláčikom za dobrú cenu aj pre bežných používateľov.

Juhokórejský výrobca Samsung priniesol nového nástupcu svojich najpredávanejších modelov A51 a A52 – Samsung Galaxy A53 5G. Už na prvý pohľad sa odlišuje zlepšeným dizajnom, ale prekvapí aj výbavou, najmä foťákom.

Lepšie pokrytie, výhodnejšia cena. Samsung Galaxy A53 5G máte teraz v O2 s extra 5G zľavou

Čo sa na Samsungu Galaxy A53 5G vydarilo?

Nápaditý dizajn. Zadný extravagantný kryt je síce plastový, no to neznamená nič zlé, práve naopak, plast pôsobí robustne a jeho matná úprava predchádza nechceným odtlačkom alebo škrabancom.

Nová A53-ka sa môže pochváliť aj veľkým AMOLED displejom, s ktorým sú farby jasné a čitateľnosť displeja vynikajúca. Obnovovaciu frekvenciu displeja si môžete používateľsky nastaviť: nižšia frekvencia síce šetrí batériu, no obetovať plynulosť a dynamickosť 120 Hz sa pre zanedbateľné percento batérie neoplatí, preto odporúčam využívať ju naplno. Príjemným prekvapením pod displejom je aj čítačka odtlačkov prstov, ktorá zabezpečí rýchly prístup do smartfónu.

Selfie kamera svojou kvalitou predbehla svoju triedu a aj omnoho drahšie smartfóny. Testoval som aj vyššie kategórie telefónov, ktoré nemali takú kvalitnú selfie kameru, akú má Samsung Galaxy A53 5G.

Ani zadná zostava fotoaparátov sa nemusí hanbiť. Hlavný fotoaparát má vysoké rozlíšenie, optickú stabilizáciu obrazu na dobrú ostrosť fotografií a aj nízku svetelnosť, ktorú oceníte pri slabšom osvetlení. Zvyšok štvorice foťákov dopĺňa ultraširokouhlý objektív, makro objektív a snímač hĺbky obrazu, s ktorými nebude problém zachytiť čokoľvek a kdekoľvek.

V čom mohol byť Samsung Galaxy A53 5G lepší?

Samsungu Galaxy A53 5G chýba bezdrôtové nabíjanie aj podpora rýchleho nabíjania. Navyše obsah balenia zahŕňa len nutné minimum, teda zariadenie a USB-C kábel bez adaptéra. 

Počas leta je silná batéria povinnou výbavou. Pozrite sa, ktoré smartfóny vás nesklamú pri vašich letných dobrodružstvách

Čím Samsung Galaxy A53 5G prekvapil?

Prekvapila ma neuveriteľná výdrž batérie. Na konci dňa batéria ukazovala niečo pod 50 %, takže šetrnejšiemu používateľovi vydrží smartfón bez nabíjania aj 2 dni. 

Veľmi poteší aj kvalita stereo reproduktorov – sú dostatočne hlasné na sledovanie filmov a seriálov cez streamovacie služby, ako HBO Max alebo VOYO, ktoré môžete mať na smartfóne Samsung Galaxy A53 5G k O2 Smart Paušálu zadarmo. Vodoodolnosť do 1 m na 30 minút je tiež veľké plus, takže náhodné utopenie smartfónu nehrozí. 

Hodnotenie O2 Guru: Miláčik mladšieho publika 

Vzhľadom na konkurenčný boj v strednej triede smartfónov sa každý výrobca snaží niečím zaujať. Samsung Galaxy A53 5G stavil na skvelú používateľskú skúsenosť. Je to vynikajúci smartfón najmä pre tínedžera, ktorý rád fotí, strihá videá, počúva hudbu a často browsuje na sociálnych sieťach. Navyše jeho cena výraznejšie nezaťaží rodinný rozpočet.


Samsung Galaxy A53 5G si môžete kúpiť k akémukoľvek O2 SMART Paušálu na začiatok už od 0 €, teraz navyše s extra 5G zľavou až 60 €.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Smartfón na dovolenke? Viac pohodlia a aj záchrana v krízových situáciách

V zahraničí môže byť váš telefón neoceniteľným pomocníkom, pred vycestovaním mu však nastavte „dovolenkový“ mód.

Pri balení na dovolenku alebo výlet si okrem batožiny nezabudnite pripraviť aj svoj smartfón. Každodenný pomocník vám bude počas zaslúženého oddychu nápomocný viac ako v bežné dni, dokonca môže letný relax ešte viac spríjemniť. Oceníte ho aj vtedy, ak sa ocitnete v nepríjemnej situácii, ktoré počas dovoleniek môžu nastať.

Či je leto alebo zima, mozog treba zamestnávať aj počas oddychu. S týmito appkami ho udržíte v kondícii za každých okolností

Pripravili sme zoznam toho najnevyhnutnejšieho a pridali zopár užitočných extra tipov, ako smartfón pripraviť, čím ho vybaviť a ako s ním na dovolenke zaobchádzať, aby vám bol nápomocným letným sprievodcom. Vyhraďte si jeden večer čas a venujte svojmu smartfónu trochu pozornosti, aby ste ho prepli do dovolenkového módu. Oplatí sa to.

Bezpečnosť na prvom mieste

Ak patríte k približne tretine používateľov, ktorá smartfón nezamyká, na cestu do zahraničia sa prekonajte a ochranu zamykania smartfónu si v nastaveniach telefónu aktivujte. Môžete použiť číselný kód, kreslenie znaku alebo odtlačok prsta, respektíve biometriu tváre.

Takéto zabezpečenie chráni dáta v telefóne. Ak ste aj tak presvedčení o tom, že žiadne citlivé údaje sa z vášho smartfónu vytiahnuť nedajú, tak verte, že čoraz častejšie krádeže identity sú možné. Práve na prvý pohľad bezcenné a nesúvisiace informácie zo smartfónov zlodejom a hekerom úplne postačia.

Vďaka ukradnutej identite si na váš účet môže zlodej brať pôžičky, hypotéku alebo nakupovať cez internet. Dokázať, že niekto cudzí míňal peniaze na „vaše triko“, je poriadne náročné. Obzvlášť ak sa tak dialo napríklad v Chorvátsku, Španielsku či Turecku.

Ak zamknutý smartfón stratíte, je vyššia pravdepodobnosť, že sa vám vráti späť. Ak nepoctivý nálezca zistí, že smartfón je zamknutý, nebude sa zbytočne trápiť jeho odomykaním a nechá ho tak. Vy ho potom vďaka lokalizačným službám môžete rýchlo nájsť – použiť môžete napríklad službu Find My, ak ste používateľom iPhonu.

Malý pomocník, ktorý veľa zachráni

S hľadaním strateného smartfónu, batožiny či kľúčov môže pomôcť aj inteligentný prívesok Samsung Galaxy SmartTag. Vyhľadávacie či lokalizačné prívesky sú šikovnými pomocníkmi aj do bežných dní. Ak však chcete takýmto spôsobom hľadať stratený smartfón, musíte použiť prívesok spárovaný s iným telefónom, ako je ten váš.

V prípade, že si dáte lokalizačný prívesok do batožiny, môžete v aplikácii sledovať jej polohu. To je užitočné napríklad vtedy, ak vám prepravca stratí batožinu, ale poslúži aj na neprehľadných letiskách, kde sú zle označené batožinové pásy.

VPN? Zoznámte sa!

Zabezpečiť by ste si mali nielen smartfón ako taký, ale aj jeho dátové pripojenie. To je dôležité najmä v prípade využívania bezplatných a hotelových wi-fi sietí, lebo zväčša sú zabezpečené len veľmi slabo.

Stačí, aby bol na rovnakej wi-fi sieti pripojený trochu šikovnejší zlodej a bez problémov prečíta vašu online komunikáciu, v ktorej nájde aj číslo rezervácie, a tak ju môže prebookovať na vlastné meno. Verejné wi-fi siete by ste nemali používať vôbec, dokonca ani doma, no nie vždy to bez nich ide.

Proti útokom na slabo zabezpečených internetových sieťach vás ochráni VPN. Veľmi zjednodušene povedané, je to riešenie, ktoré vás v online priestore urobí (takmer) neviditeľnými. Okrem bezpečného scrollovania na internete vám VPN umožní prekonať blokovanie stránok podľa geolokácie – v zahraničí tak budete môcť pozerať napríklad televíziu RTVS či predplatené streamovacie služby (ak sú blokované podľa krajiny, z ktorej uhrádzate predplatné).

VPN sú prístupné cez aplikácie. Tie vždy sťahujte len z oficiálnych obchodov, teda z AppStore, AppGallery a Google Play, a priplatiť sa v tomto prípade skutočne oplatí. Nastavenia sa líšia aplikácia od aplikácie, no nikdy nie sú také náročné, aby ste ich nezvládli. Medzi tie najznámejšie a najpoužívanejšie patria NordVPN, ExpressVPN alebo SurfShark.

Platiť smartfónom je bezpečnejšie

Ak máte smartfón s NFC čipom, aktivujte si Google Pay alebo Apple Pay a plaťte smartfónom. Hoci sa vám to môže zdať ako pravý opak bezpečného správania, je to naozaj spoľahlivé.

Pri platbe smartfónom totiž nikdy neplatíte pomocou svojich skutočných platobných údajov, vždy sa vygeneruje jednorazový platobný token s obmedzenou platnosťou. Ak by aj útočník počas platenia „prečítal“ vaše údaje, nič mu to nepomôže, pretože na opakované použitie už nebudú platné. Dokonca ani obchodník, u ktorého nakupujete, nemá k dispozícii vaše skutočné údaje.

Pri letnom oddychu si radšej nechajte upozornenie vypnuté, aby vás nikto nerušil. V rámci relaxu si môžete s nami zaspomínať na legendárne zvonenia

Smartfónom zaplatíte rovnako jednoducho ako platobnou kartou. Ak máte smartfón s operačným systémom Android, stačí smartfón odomknúť a priložiť k terminálu, aplikáciu Google Pay nemusíte otvárať. Ak používate iPhone, stačí dvakrát rýchlo za sebou stlačiť tlačidlo na prebudenie smartfónu a priložiť ho k platobnému terminálu. Rovnako jednoducho môžete platiť aj smart hodinkami, ako napríklad Samsung Galaxy Watch4

Ušetrite dáta vďaka dvom SIM kartám

V prípade, že sa práve pred dovolenkovou sezónou rozhodujete o kúpe nového smartfónu, zvážte model s možnosťou používať dve SIM karty, teda DualSIM. Ak to znie veľmi draho, upokojíme vás – nie je to žiadna špeciálna funkcia, za ktorú sa extra pripláca. Smartfóny bežne ponúkajú možnosť používať dve SIM karty súčasne, no o tejto vychytávke sa nerozpráva často.

Do DualSIM smartfónu môžete okrem svojej bežnej SIM karty vložiť aj SIM-ku na kredit, napríklad O2 voľnosť. Vďaka takejto vychytávke sa vám nestane, že stratíte prehľad o minutých dátach. Po návrate z dovolenky vás teda určite nezaleje studený pot pri pohľade na faktúru za mobilné služby.

Na kreditnú SIM kartu si nabijete taký kredit na dáta, aký ste ochotní na dovolenke minúť. Po jeho prečerpaní vás SIM karta jednoducho od dát odpojí. Ak budete potrebovať viac kreditu, ľahko si ho dobijete.

Dual SIM smartfóny, ktorým sa určite oplatí venovať pozornosť, sú napríklad OPPO Reno7 Lite 5G alebo Xiaomi Redmi Note 11 Pro 5G.

Obyčajné poznámky sú extra užitočné

Všetky informácie potrebné na príjemnú dovolenku – od rezervácie ubytovania, leteniek, trasy jazdy cez núdzové kontakty až po tipy pre dovolenkovú lokalitu – uložte v smartfóne na jedno miesto. Vďaka predinštalovanej aplikácii poznámky je to maximálne jednoduché.

Stačí všetko kopírovať do jednej poznámky, prípadne do viacerých, ak vám záleží na prehľadnosti. Na pár klikov potom rýchlo nájdete všetko, čo potrebujete. Na bezpečnosť však dbajte aj v tomto prípade.

V nastaveniach vášho Android zariadenia otvorte časť súkromie a vyberte zámok aplikácií. Zo zoznamu aplikácií vyberte apku poznámky. Aplikáciu ste práve zamkli heslom svojho smartfónu alebo odtlačkom prsta, respektíve biometriou tváre.

Ďalšie apky? Stavte na overené klasiky

Na zahodenie nie je ani doplniť si do smartfónu aj zopár ďalších aplikácií. Chýbať by vám nemala aplikácia poisťovne, od ktorej ste si kúpili cestovné poistenie. V aplikácii máte nielen celé znenie poistnej zmluvy, ale najmä samotnú poistku a jej číslo.

Google Maps sú najpoužívanejšou všeobecnou mapovou aplikáciou. Na cestu do zahraničia by nemala chýbať ani vo vašom smartfóne. Aby vám mapy a navigovanie zbytočne nemíňali dáta, uložte si mapu cieľovej destinácie do smartfónu. Takto ju môžete používať, aj keď budete bez internetu.

V aplikácii len vyhľadajte cieľovú destináciu. Po jej zobrazení kliknite na symbol krížika v pravej časti vyhľadávacieho riadka, ďalej klik na fotku vášho Google profilu, v ktorom z menu vyberte offline mapy. Otvorte možnosť vybrať vlastnú mapu.

Teraz na displeji vidíte výber mapy, ktorý sa vám uloží do smartfónu. Ak chcete uložiť väčšiu časť, položte dva prsty na displej a potiahnite ich od seba. Na spodnej časti displeja zvoľte možnosť stiahnuť a potvrďte. Mapy odporúčame sťahovať s pripojením na wi-fi, môžu byť veľké. Počkajte, kým sa mapy stiahnu, a hotovo, môžete ich používať aj bez internetového pripojenia. 

Cestujete do krajiny, v ktorej nepoužívajú euro? Potom sa vám hodí aplikácia XE Currency Converter na prepočet meny. Kurzy sa aktualizujú každú minútu a nechýba ani šikovná kalkulačka, takže sa nebudete trápiť prepočtami.

Máte v smartfóne aplikáciu Google Translator a ešte ste ju neotvorili? Je najvyšší čas. Aplikácia totiž dokáže prekladať aj nasnímané texty. Využijete to napríklad pri preklade jedálneho lístka alebo informačnej tabule. Pod poľom, kam vpisujete text na preklad, vyberte ikonku s fotoaparátom a smartfónom zamierte na text, ktorý chcete preložiť. Preklad sa automaticky objaví na displeji, dokonca nemusíte ani spraviť fotografiu.

Možnosť konverzácia (hneď vedľa fotoaparátu) zasa využijete v krajinách, ktorých jazyk vám je úplne cudzí a anglická výslovnosť miestnych je pre vás hlavolam. Stačí podržať tlačidlo so symbolom mikrofónu a smartfón dostatočne blízko pri človeku, s ktorým sa potrebujete porozprávať.

Jedinou nevýhodou je, že tieto vychytávky potrebujú internet. Ak ste offline, môžete prekladať len písaný text. Aj na túto možnosť si potrebujete stiahnuť slovník, to je však jednoduché. Do vyhľadávacieho riadka napíšte jazyk, ktorý chcete preložiť, a kliknite na symbol šípky smerom nadol, ktorý je hneď vedľa.

Tip na túto aplikáciu je síce otrepaný, ale Tripadvisor je vďaka masívnemu globálnemu používaniu stále apkou s najaktuálnejšími a najširšími informáciami pre cestovateľov. Nájdete tu odporúčania skoro na všetko aj s recenziami a fotkami od používateľov. Možnosti filtrovania výsledkov sú naozaj bohaté, aplikácia vám teda pomôže bez ohľadu na to, či si chcete dopriať luxusný zážitok alebo si užiť nízkorozpočtovú dovolenku.

Nezabudnite, že potrebujete dostatok energie

Všetky tieto aj nasledujúce tipy sú užitočné, pokiaľ má váš smartfón dostatok energie. Žiaľ, zariadenia zatiaľ stále nie sú dokonalé a ich fungovanie je obmedzené výdržou batérie. Našťastie sa proti vybitej batérii môžete poistiť externým zdrojom: nezabudnite si preto na dovolenku pribaliť aj externú batériu. Nielen pre prípad núdze, je to naozaj užitočný pomocník.

Komfort vám dopraje napríklad Powerbank mini 10 000 mAh s USB-A a USB-C portmi a možnosťou dobíjať dve zariadenia súčasne. Takto veľká externá baterka nabije váš smartfón približne 1,5-krát. Ide však o veľmi hrubý odhad, pretože závisí aj od kapacity batérie vášho smartfónu.

Našou špeciálnou radou je nekupovať väčšiu externú batériu ako 20 000 mAh. Dôvodom je, že čím má externá batéria väčšiu kapacitu, tým je ťažšia a počas cestovania, špeciálne pri letoch, nie je ťažká baterka ideálna voľba. A navyše v prípade dovolenky, keď leňošíte na pláži a bývate v hoteli, je veľká kapacita externej batérie úplne zbytočná.

Takto o smartfón neprídete

Zabudnite na nosenie telefónu v zadnom vrecku nohavíc a nikdy ho nenechávajte len tak položený bez dozoru! Buďte obzvlášť opatrní v situáciách, keď by vám smartfón mohol spadnúť a rozbiť sa. Takáto vec sa stane veľmi ľahko. 

S dodržiavaním týchto základných pravidiel vám až prekvapivo efektívne pomôže SBS – náhrdelník na smartfón. V podstate ide o šnúrku, vďaka ktorej si smartfón zavesíte na krk alebo cez rameno a máte ho vždy poruke, vždy pri sebe, v bezpečí.

Aby sa vám smartfón nerozbil v tej najnevhodnejšej chvíli alebo ste ho hneď v prvý deň dovolenky neutopili, zaobstarajte si odolné puzdro. Ak chcete len tú najnevyhnutnejšiu ochranu, postačí silikónové.

Naším tipom však je vodoodolné puzdro na smartfón. S takouto ochranou využijete fotoaparát vo svojom smartfóne aj bazéne či v mori. Bola by škoda nevyužiť potenciál fotoaparátu, ktorý váš smartfón ponúka, keď na novú dimenziu fotenia potrebujete len obal.

Veríme, že smartfón bude na dovolenke vaším verným spoločníkom a leto si užijete naplno! 

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Fyzioterapeut Mateja Tótha radí rodičom: Všímajte si, ako vaše dieťa sedí, aj ako sa hrá

„Ak sa dieťa venuje rôznym pohybovým aktivitám, v centrálnej nervovej sústave si vytvára programy, z ktorých neskôr môže ťažiť práve v špecializovanej príprave,“ hovorí Denis Freudenfeld.

Denis Freudenfeld pôsobil ako dvorný fyzioterapeut biatlonistky Naste Kuzminovej a dlhodobo spolupracuje s atlétom Matejom Tóthom, ktorého sprevádzal na nejednej olympiáde. Porozprávali sme sa s ním o dôležitosti pohybu pre dnešné deti aj o zdravotných problémoch, ktoré ich trápia.

V rozhovore sa ďalej dozviete:

  • ako pandémia ovplyvnila pohyb detí,
  • na ktoré signály tela by rodičia mali u detí dávať pozor,
  • kedy treba vyhľadať fyzioterapeuta,
  • prečo treba venovať pozornosť správnemu dýchaniu.

Ako rozhýbať deti doma? Zacvičte si spolu s nimi podľa videí O2 Športovej akadémie Mateja Tótha

Ste fyzioterapeutom najúspešnejších slovenských športovcov. V čom presne spočíva vaša práca?

Pracujem vo Vojenskom športovom centre DUKLA v Banskej Bystrici ako fyzioterapeut, ktorý sa stará o talentovaných športovcov. V centre zabezpečujeme prípravu štátnej športovej reprezentácie Slovenska na rôznych súťažiach a olympiádach.

Mojou úlohou ako fyzioterapeuta je diagnostika, liečba a prevencia rôznych pohybových problémov. To znamená, že občas pomasírujem alebo ponaprávam a ak za mnou príde športovec s nejakým problémom, diagnostikou sa snažím zistiť, z ktorej časti tela pochádza. Často sa totiž stáva, že problém je prenesený. To znamená, že niekoho bolí koleno, no v skutočnosti bolesť spočíva v zlom postavení chodidla, v posunutej panve alebo jej príčinou môžu byť aj kríže.

Niekedy je to taká detektívka, pri ktorej vyšetrujem konkrétneho športovca, a po následnej diagnostike sa cvičeniami snažíme uvoľniť alebo posilniť určité svalové partie na tele, ktoré jeho problém vyvolávajú.

Vychádzate pri svojej práci z konkrétnej metodiky?

Pracujem najmä s dynamickou neuromuskulárnou stabilizáciou. Je to metodika založená na dýchacích cvičeniach, pri ktorých sa svaly uvoľňujú. Dokonca aj bez toho, aby ich bolo nutné stláčať či klasicky masírovať. Pri práci so športovcami sa venujeme riadeniu ich pohybu. To znamená, že sa učíme novému pohybu alebo ho naprávame a dávame mu iný rozsah.

S Matejom spolu cvičíme, a keď treba, poskytujem mu regeneračné procedúry. Často pozeráme jeho videá z tréningu a na základe nich sa snažíme zdokonaliť jeho techniku, aby bol jeho pohyb ekonomickejší a rýchlejší a aby svoje telo čo najmenej preťažoval.

Mnohým rodičom by som odporučil, aby po skončení pandémie so svojimi deťmi navštívili pediatra. Dieťa sa nemusí sťažovať na bolesť, ale je možné, že diagnostikou sa odhalí, že niečo naozaj nie je v poriadku.

Fyzioterapia upozorňuje na dôležitosť správneho pohybu. Ako veľmi je dôležitý pohyb pre deti a ako ho ovplyvnila pandémia?

Každé dieťa sa potrebuje hýbať – pohyb je pre jeho vývoj nesmierne dôležitý. Keď sú deti v škole, hýbu sa často. Po skončení hodiny vstanú, vyjdú na chodbu, naháňajú sa, majú hodinu telesnej výchovy, jednoducho stále niečo robia.

Je dôležité uvedomiť si, že kostra dieťaťa potrebuje pre svoj zdravý vývoj určité antigravitačné zaťaženie – nielen chrbtice, ale aj končatín. Tak ako sa vyvíja kostra, menia sa aj uhly v kĺboch. Bedrové i ramenné kĺby sa u malých detí vždy prispôsobujú záťaži, u väčších detí kosti zosilňujú.

Keď dieťa stojí alebo sa pohybuje, má zaťažené dolné končatiny i kardiovaskulárny aparát. Pri dištančnej výučbe sa to nedeje, pretože deti presedia celé hodiny doma pri počítači a mobile a nemajú zabezpečený dostatočný pohyb. Ten veľmi ovplyvňuje aj psychika, ktorá sa premieta do tela a pohybového aparátu detí.

Dôležitá je aj socializácia detí a správna dávka súťaživosti. Svoje tu zohráva už len to, že človek rozpráva a gestikuluje, používa reč tela. Zdravý vývoj dieťaťa značne ovplyvňuje aj obezita, ktorá neraz obmedzuje jeho pohyb, pričom dôsledky sa prejavia až o rok alebo o dva.

Čo by si mali všímať rodičia na svojich deťoch? 

Najdôležitejšie je všímať si guľatý chrbátik, kolienka a chodidlá. V prvom rade by mali sledovať, ako ich dieťa sedí. Či má guľatý, alebo vystretý chrbát, či nemá predsunutú hlavu, alebo či jeho krčná chrbtica nie je veľmi zaklonená.

Keď sa dieťa hrá a čupne si, je dôležité všímať si, či mu idú kolienka k sebe, alebo či nemá vytočené chodidlá do strany.

Kedy je čas vyhľadať fyzioterapeuta?

Ak napríklad rodič upozorní dieťa na zlé držanie tela a aj napriek tomu ho nedokáže korigovať, je to jasný signál, že niečo nie je v poriadku. Ak mu odstávajú rebrá, má preliačený hrudník alebo sa mu prepadáva klenba chodidiel, prípadne má nohy do X (kolená vbočené dovnútra k sebe), je čas vyhľadať odborníka.

Mnohým rodičom by som odporučil, aby po skončení pandémie so svojimi deťmi navštívili pediatra. Dieťa sa nemusí sťažovať na bolesť, ale je možné, že diagnostikou sa odhalí, že niečo naozaj nie je v poriadku. Vtedy mu dokáže pomôcť práve fyzioterapeut, ktorý mu nastaví potrebné cvičenia.

Dieťaťu nestačí kúpiť kolobežku a povedať si, že to stačí. Potrebuje aj hrať sa s loptou, šplhať po strome, bicyklovať sa a robiť rôzne iné aktivity. Pohyb by mal preň byť predovšetkým zábavou.

Veľa hovoríte aj o správnom dýchaní a potrebe bránicového dýchania, ku ktorému vediete aj športovcov. V čom je takéto dýchanie prínosné?

Rodič si niekedy môže myslieť, ako veľmi je jeho dieťa ohybné a flexibilné a ako dobre trénuje, pričom nevidí, že jeden pohyb nahrádza druhým alebo k nemu pridružuje ďalšie pohyby. Dýchanie u detí sa dnes mení, preto je nesmierne dôležité venovať mu pozornosť.

U nás pracujeme s vývojovou kineziológiou, ktorú cvičíme aj spolu s Matejom. Ide o jednoduché cviky, pri ktorých sa napodobňujú vývojové fázy dieťaťa a ktorých základom má byť bránicové dýchanie, treba teda správne dýchať do brucha. Bránica totiž nemá len dychovú, ale aj stabilizačnú posturálnu funkciu. Stabilizuje telo, čím pomáha, aby bol pohyb človeka jednoduchší a efektívnejší.

Dýchanie do brucha zabezpečuje pevnosť celej pohybovej sústavy. Pohyb je tak oveľa menej závislý od svalov a energeticky menej náročný.

Koľko času by mali deti tráviť pohybom?

Je to veľmi individuálne a závisí to od mnohých faktorov. Určite by však športové aktivity nemali rodičia deťom nanucovať. Treba brať do úvahy, či ide o malé dieťa, alebo tínedžera. Malé deti by mali mať zabezpečenú rôznorodosť pohybu, nemali by sme ich však dlhodobo zaťažovať. Staršie deti potrebujú viac trénovať.

Dôležitú úlohu v tom zohráva aj psychika, ktorú treba rešpektovať. Najlepšia je zlatá stredná cesta, ktorá sa u detí prejavuje príjemnou únavou, keď už nemajú chuť vymýšľať nič iné.

Čítajte aj: Príklad rodičov je pre deti dôležitý nielen v čase pandémie, hovorí detský tréner

Dieťa by malo robiť to, čo ho baví, rodič by sa preto nemal sústrediť iba na konkrétny šport. Potrebuje prirodzený pohyb. Nestačí mu kúpiť kolobežku a povedať si, že to stačí. Dieťa potrebuje aj hrať sa s loptou, šplhať po strome, bicyklovať sa a robiť rôzne iné aktivity. Pohyb by mal preň byť predovšetkým zábavou.

Ak dieťa robí nejaký šport v mladom veku, malo by ho robiť pre radosť, určite neodporúčam ťažké tréningy. Dieťa by si v prvom rade malo šport užívať. Nemalo by preň byť povinnosťou tvrdo sa orientovať na výkon.

Veľkou témou je špecializácia detí na konkrétny šport, s ktorou sa často začína veľmi skoro. Kedy by s ňou dieťa malo začať?

Závisí od druhu športu, ktorému sa dieťa venuje. Odporúčam s ním však začať až na druhom stupni základnej školy. Ak dieťa robí nejaký šport v mladom veku, malo by ho robiť pre radosť, určite neodporúčam ťažké tréningy. Dieťa by si v prvom rade malo šport užívať. Nemalo by preň byť povinnosťou tvrdo sa orientovať na výkon.

Ak je dieťa malé, je dobré, aby malo zabezpečenú rôznorodosť pohybu. Môže sa naučiť niečo z gymnastiky a z koordinačných cvičení pri rôznych druhoch športu, môže si precvičovať vytrvalosť i rýchlosť.

Dieťa je ako špongia − od útleho veku nasáva informácie. Ak sa venuje rôznym pohybovým aktivitám, v centrálnej nervovej sústave si vytvára programy, z ktorých neskôr môže ťažiť práve v špecializovanej príprave.

Deti sa veľa učia pozorovaním alebo napodobňovaním, keď im niekto niečo vysvetľuje. Počúvajú, vidia, vnímajú, premietajú si to do tela a daný pohyb napodobňujú a kreujú. Voláme to motorické učenie, ktoré pomáha aj pri rozvoji koordinácie a iných pohybových kvalít. Čím viac sa teda dieťa učí, tým viac to zužitkuje v budúcnosti.

Na pohyb detí je zameraná aj O2 Športová akadémia Mateja Tótha, ktorá v čase zatvorených škôl a prerušených krúžkov začala zverejňovať videá na cvičenie doma. V čom vidíte ich hlavný prínos?

Akadémia je zameraná predovšetkým na deti na prvom stupni základných škôl, kde sa venujeme všeobecnému pohybovému rozvoju dieťaťa. Deti prostredníctvom hravých online videí Telesnej na doma môžu získať správny športový základ, ale aj pozitívny vzťah k pohybu.

Je to skvelá pomôcka pre rodičov i pre deti, ktoré počas pandémie nemohli chodiť do školy, a tak boli odrezané od pohybových aktivít, na ktoré boli zvyknuté. Cvičiť tak môžu v domácom prostredí. Tu je dôležité podotknúť, že nestačí iba cvičiť, treba aj vedieť, ako správne cvičiť, ako pri cvičení funguje telo, a to všetko Akadémia deti učí.

Denis Freudenfeld

Je jedným z najuznávanejších slovenských fyzioterapeutov. Fyzioterapii sa venuje od roku 2000, od roku 2005 pôsobí vo Vojenskom športovom centre DUKLA v Banskej Bystrici. Na konte má veľa úspechov so špičkovými slovenskými športovcami. Pri svojej práci kladie dôraz na dynamickú neuromuskulárnu stabilizáciu, ktorej priekopníkom bol český fyzioterapeut Pavel Kolář. Pochádza zo Žiliny, momentálne žije v Banskej Bystrici, má dve deti.


Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac