S týmito 5 smartfónmi budete mať perfektné dovolenkové fotky

Na výletoch a cestách oceníte aj vysokú kapacitu batérie alebo možnosť smartfónom platiť.

Najkrajšie momenty sú tie, ktoré zažívame v prítomnosti. No nebudeme si klamať, práve v januári nás dokáže zahriať fotka slnkom zaliatej pláže či vtipná festivalová videospomienka, alebo výhľad z práve zdolaného tatranského štítu. Čo však z takej fotky, na ktorej nič dobre nevidieť? Nové modely telefónov našťastie fotovýbavu posúvajú na ďalšiu úroveň a farby, ostrenie či stabilizácia foťáka zabezpečia výstupy ako z profi zariadenia.

Viete, ako urobiť tú najkreatívnejšiu fotku z dovolenky? Pozrite si naše tipy na fotenie mobilom 

Vyberte si smartfón s fotoaparátom, ktorý má minimálne 48 Mpx, a urobiť dobrú nočnú fotku už nebude žiaden problém. Na výletoch, festivaloch a dovolenkách pomôže NFC čip, ktorý zjednoduší platenie. Možnosť mať aktívne dve SIM karty súčasne bude fungovať ako rezerva pre každý prípad. 5 000 mAh batéria je skôr povinná výbava, ktorú oceníte aj po letnej sezóne, keďže vám telefón vydrží bez nabíjania viac ako 24 hodín. Aby ste dlho nehľadali, ktoré smartfóny tieto kritériá spĺňajú, pripravili sme pre vás výber 5 modelov, ktoré ani nezaťažia rodinný rozpočet. 

Samsung Galaxy A33 5G

Samsung Galaxy A33 5G búra všetky predsudky, ktoré by ste proti strednej triede smartfónov mohli mať. Medzigeneračný posun je v tomto prípade taký výrazný, že nám výrobca ponúkol takmer nový smartfón. Najväčšou novinkou je vodoodolnosť, ktorá je certifikovaná na IP67. Inými slovami, smartfón vydrží do hĺbky 1 metra pod vodou celých 30 minút.

Ak vám záleží na váhe smartfónu, potom vás poteší, že Samsung Galaxy A33 5G v porovnaní so svojím predchodcom „schudol“ o 19 gramov na príjemných 186 gramov. Pribudli stereo reproduktory a čítačka odtlačkov prstov je integrovaná do displeja. V predošlej generácii bola umiestnená v tlačidle.

Samostatnou kapitolou je nový displej s uhlopriečkou 6,4 palca. Pýši sa prívlastkom Super AMOLED, je perfektne plynulý vďaka schopnosti zobraziť 90 obrázkov za sekundu a jeho rozlíšenie postúpilo na 1 080 x 2 400 pixelov, vďaka čomu si užijete viac detailov.

Novinkou hlavného 48 Mpx fotoaparátu je optická stabilizácia obrazu, ktorú oceníte pri točení (nielen) 4K videa. Fotovýbava ďalej zahŕňa 8 Mpx širokouhlý fotoaparát so zorným uhlom 123 stupňov, 5 Mpx makro fotoaparát a 2 Mpx senzor hĺbky ostrosti, vďaka ktorému bude pozadie na portrétoch prirodzene rozmazané. Selfie kamera má 13 Mpx.

Čip Exynos 1280 sa postará o veľmi príjemný výkon, 5 000 mAh batéria zasa o výdrž dva dni na jedno nabitie a vďaka 25 W rýchlonabíjaniu si ani nestihnete všimnúť, že bol smartfón na kábli. Nechýba NFC čip pre bezhotovostné platby či možnosť pripojiť slúchadlá cez 3,5 mm jack konektor.

Samsung Galaxy A53 5G

Trieda A výrobcu Samsung preberá novinky najlepších telefónov do strednej kategórie medzi prvými. Aj preto sa modely Galaxy tešia takej obľube. Samsung Galaxy A53 5G ponúka 120 Hz Super AMOLED displej, má lepší čip či väčší objem batérie. 

No poďme po poriadku: najsilnejší z Á-čkových bratov najnovšej generácie ponúka odolnosť certifikovanú na úroveň IP67. V praxi to znamená, že ak vám náhodou padne do vody (maximálne do hĺbky 1 metra) a vytiahnete ho do 30 minút, nič sa mu nestane. V porovnaní s predošlou generáciou mu však chýba možnosť pripojiť slúchadlá cez 3,5 mm jack. Na A53 musíte používať bezdrôtové.

6,5-palcový Super AMOLED displej má rozlíšenie 1 080 x 2 400 pixelov, ukáže naozaj pekné detaily. Zobrazovaciu frekvenciu displeja 120 Hz ocenia najmä hráči, ale aj všetci milovníci dokonale plynulého zobrazovania. O to sa postará aj nový čip Exynos 1280, vďaka ktorému smartfón nezaváha ani pri náročnejších úlohách.

Batéria má kapacitu 5 000 mAh, čo je v porovnaní s predošlou generáciou nárast o 500 mAh, takže napriek jeho vylepšeniam neprídete o výdrž na jedno nabitie. To sa rovná dvom dňom používania, a pritom nechýba ani 25 W rýchlonabíjanie. Ako bonus môžete smartfónom platiť vďaka NFC čipu.

Zo zadnej strany Samsungu Galaxy A53 5G veľmi decentne, no najmä dizajnovo vystupuje sústava fotoaparátov, ktorej velí 64 Mpx objektív s optickou stabilizáciou obrazu a schopnosťou zaznamenať video v 4K kvalite. Populárny širokouhlý fotoaparát má v tomto prípade 13 Mpx a zorný uhol 123 stupňov. Na hromadnej fotografii sa teda nebudete musieť tisnúť jeden na druhého. Sústavu dopĺňa 5 Mpx makro fotoaparát a 5 Mpx senzor hĺbky ostrosti, vďaka ktorému bude pozadie na portrétoch prirodzene rozmazané. Selfie kamera má 32 Mpx.

Xiaomi Redmi 10 5G

Ak sa vo svete smartfónov môžete na niečo skutočne spoľahnúť, tak na to, že v ponuke Xiaomi nájdete tie najlepšie smartfóny v pomere cena – výkon. Tento trend potvrdzuje aj Xiaomi Redmi 10 5G.

Okrem ceny je jeho najväčšou prednosťou 50 Mpx hlavný fotoaparát, ktorému sekunduje 8 Mpx širokouhlý so 120-stupňovým zorným uhlom. Nechýba ani dvojica 2 Mpx senzorov – jeden je určený na makro zábery, druhý zaistí rozmazanie pozadia na portrétových fotografiách. 8 Mpx selfie kamera z displeja ukrojí minimum, pretože je riešená priestrelom.

Esom v rukáve Xiaomi Redmi 10 5G sú detailne vyladené fotografické režimy. Obzvlášť veľkú pozornosť si zaslúži nočný režim, ktorý oceníte aj počas dovolenkovej sezóny. Vďaka nemu budete mať perfektné fotky aj v zlých svetelných podmienkach. 

6,5-palcový Full HD+ AdaptiveSync displej sa môže pochváliť schopnosťou zobraziť až 90 obrázkov za sekundu, zobrazovanie je teda perfektne plynulé. Je odolný vďaka použitiu tvrdeného skla Gorilla Glass a pokrýva viac ako 80 % prednej strany displeja.

Čip Mediatek Dimensity 700 s 5G zabezpečí plynulý chod smartfónu, ale aj prehrávanie videa. O maximálny zážitok sa postará aj výdrž na jedno nabitie, vďaka 5 000 mAh batérii telefón utiahne aj dva dni. K dispozícii máte aj príjemne svižné 18 W nabíjanie. Xiaomi Redmi 10 5G okrem toho ponúka NFC čip na platenie mobilom a možnosť pripojiť slúchadlá cez kábel pomocou 3,5 mm jacku.

Za novými zážitkami nemusíte chodiť ďaleko. Spoznajte severné Slovensko cez nenápadné obce, ktoré vás prekvapia

Motorola Moto G82 5G

Modelová séria Moto G je overeným radom Motoroly a Moto G82 5G je jedným z jej vrcholov. Smartfón ponúka 6,55-palcový OLED displej, ktorý má prívlastok Full HD a dokáže vám ukázať 120 obrázkov za sekundu. Zobrazovanie je teda také plynulé, že spokojný úsmev na tvári vyčarí aj náročným hráčom.

Zážitok z hier, ale aj filmov umocnia integrované stereo reproduktory s technológiou Dolby Atmos. Nechýba však ani možnosť pripojiť slúchadlá cez 3,5 mm jack alebo bezdrôtovo cez bluetooth. Výdrž batérie na jedno nabitie je takmer dva dni, aj keď patríte do kategórie „heavy userov“. Batéria má kapacitu 5 000 mAh a je podporená 30 W rýchlym nabíjaním.

Fotovýbava Motoroly Moto G82 5G začína 50 Mpx hlavným fotoaparátom, pokračuje 8 Mpx širokouhlým fotoaparátom, ktorý má zorný uhol 118 stupňov, a o fotografie detailov sa postará 2 Mpx senzor. Selfie kamera má 16 Mpx. Nechýba optická stabilizácia obrazu pre dokonalú ostrosť záberov alebo možnosť fotografovať hlavným a selfie fotoaparátom súčasne.

Čítačka odtlačkov prstov je v tomto prípade umiestnená v bočnom tlačidle, smartfónom zaplatíte vďaka NFC čipu a o možnosť používať dve SIM karty súčasne neprídete ani vtedy, ak potrebujete pamäť rozšíriť microSD kartou.

realme GT2

Čínsky výrobca realme je známy tým, že prináša prednosti špičkových telefónov za cenu strednej kategórie, a inak to nie je ani s realme GT2. Veľmi pekný dizajn dopĺňa výnimočná technická špecifikácia. 

O výkon sa stará čip Snapdragon 888, ktorý zabezpečí plynulý chod smartfónu aj pri náročnom používaní. Napríklad pri skúšaní toho, čo dokážete s nadupanou fotovýbavou realme GT2.

Jej hlavným predstaviteľom je 50 Mpx fotoaparát, ktorý dokáže zaznamenať 4K video, ponúka optickú stabilizáciu obrazu a PDAF zaostrovanie, dopĺňa ho 8 Mpx širokouhlý fotoaparát so zorným uhlom 119 stupňov, makrofotoaparát s 2 Mpx a zostavu objektívov uzatvára selfie kamera so 16 Mpx.

Bezchybnosť fotiek skontrolujete na 6,62-palcovom AMOLED displeji, ktorý je podporený HDR10+ technológiou a svietivosťou až do 1 300 nitov. Inými slovami, užijete si obraz s krásnymi farbami a detailmi, ktorý bude dobre čitateľný aj na veľmi ostrom slnku. Plynulosť displeja zabezpečí obnovovacia frekvencia 120 Hz.

Prekvapením je umiestnenie čítačky odtlačkov prstov, ktorá sa nachádza pod displejom. Rovnako na ňom nehľadajte ani port pre 3,5 mm jack, nahradili ho stereo reproduktory. V aktivitách na telefóne ani pri počúvaní hudby sa nemusíte nijako obmedzovať, a to nielen vďaka veľkému výkonu – realme GT2 disponuje 5 000 mAh batériou, ktorá vydrží aj dva dni a nabijete ju na 100 % za príjemných 33 minút.

___________________________________________________________________________

Smartfóny, ktoré oceníte nielen cez letné mesiace, ale celoročne, si môžete kúpiť k akémukoľvek O2 SMART paušálu na začiatok už od 0 €.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Ako dostať do života viac pohybu? Skúste týchto 7 tipov pre smart športovanie

Niekedy stačí jedna appka a 7 minút denne, aby ste si do každodennej rutiny pridali trocha športovej aktivity.

Pri športových začiatkoch väčšinou netreba hneď profi výbavu. Udržiavať sa vo forme sa predsa dá aj pomocou vlastného tela. Dnešná doba nám však ponúka množstvo vychytávok, ktoré môžu športové aktivity zatraktívniť alebo vám pomôžu dostať zdravý pohyb do dennej rutiny. 

Rozhodujete sa medzi smart náramkom a smart hodinkami? Toto by ste mali vedieť

Väčšina technologických vychytávok to za vás síce neodmaká, ale pomôže vám vidieť výsledky a prekonať úvodné prekážky. Vybrali sme preto 4 appky a 3 zariadenia na smart športovanie.

Začnite smart hodinkami

Priebežne sledovať štatistiky a čoraz lepšie výsledky je skvelý spôsob, ako si udržať motiváciu. Ak chcete do svojich športových aktivít pridať smart prvky, múdre hodinky sú ideálnym začiatkom. 

Napríklad nové Samsung Galaxy Watch4 sú na šport ako stvorené. Vedia vám merať kroky, tlak, okysličenie krvi a poskytnúť prehľad o telesnom tuku či množstve vody v tele. Pri zaznamenávaní tréningov máte na výber až 90 športov. Vďaka NFC čipu si môžete pri behaní nechať mobil doma a v prípade potreby pohodlne zaplatiť hodinkami.

Praktická appka pre bežcov, ale aj iných športovcov

Ak radi behávate a smart hodinkami už sledujete svoje výsledky, odporúčame k nim dopasovať praktickú bežeckú appku. Našou voľbou je Map My Run od značky Under Armour.

Appka ponúka všetko, čo športovci potrebujú a ocenia. Detekcia behu zachádza do detailov ako dĺžka kroku, uhol dopadu chodidla alebo čas kontaktu so zemou. Okrem toho má používateľ možnosť sledovať viac ako 600 ďalších športových aktivít vrátane bicyklovania, plávania či jogy. Samozrejmosťou je aj možnosť vytvoriť si vlastné tréningové plány na mieru. 

Týždeň som behal s osobným trénerom na zápästí. Naučil ma behať rozumnejšie a relaxovať

Map My Run ocenia aj športovci, ktorí posúvajú svoje vybavenie na vyššiu úroveň so smart obuvou. Čoraz populárnejšiu športovú vychytávku si s appkou môžu synchronizovať.

Stiahnite si Map My Run z App Store alebo Google Play.

Praktický e-bike zložíte do pol minúty

Ak sa rozhodnete vymeniť nohy za niečo s kolesami, je len málo spoločníkov, ktorí môžu svojimi kvalitami konkurovať elektrickému bicyklu. Nech už vyrážate do mestských ulíc z akýchkoľvek dôvodov, skladací bicykel Samebike SMBK2020WHT vás nikdy nesklame.

Ľahká hliníková konštrukcia s nosnosťou 120 kg v sebe ukrýva 48 V batériu s kapacitou 10 Ah a s dojazdom 40 km, ktorú plne nabijete za 4 až 6 hodín.

Samebike SMBK2020WHT má 2 hlavné prednosti. Okrem toho, že ide o ekologický variant dopravy, dá sa aj poskladať za menej ako 25 sekúnd a za taký istý čas opäť rozložiť. Nebudete tak musieť riešiť, kam ho odstaviť – jednoducho si ho vezmete so sebou, kamkoľvek chcete ísť.

Rýchle a intenzívne cvičenie priamo v appke

Po tom, čo prebrázdite mesto na elektrickom bicykli a vybavíte všetky potrebné veci, je čas na poriadny workout. A na to postačí jediná appka – HIIT & Tabata: Fitness App, v ktorej tím profesionákololnych športovcov vyskladal rôzne cvičenia umožňujúce pracovať na vašej fyzičke kdekoľvek a kedykoľvek.

Ako už hovorí samotný názov, appka zahŕňa 2 druhy špeciálnych cvičení. Prvým je HIIT, čo je skratka pre high-intensity interval training (vysoko intenzívny intervalový tréning). Ide o tvrdý tréning, pri ktorom spálite veľa tuku a zároveň naberiete svalovú hmotu. Odporúča sa však vykonávať ho najdlhšie pol hodiny.

Druhým typom je tabata, ktorá je v princípe blízka HIIT tréningu, no s jedným základným rozdielom. Pri tabate 20 sekúnd cvičíte a 10 sekúnd oddychujete. Toto cvičenie je preto vhodné pre ľudí, ktorí sa pri workoute radi orientujú podľa času.

Stiahnite si HIIT & Tabata: Fitness App z App Store alebo Google Play

Cvičte s profi športovcami

Ak skôr ako tabatu alebo intenzívny tréning preferujete klasickejšie cvičenie, appka Peloton bude vaším skvelým spoločníkom s užitočnými návodmi na cvičenia pre začiatočníkov aj pokročilých.

V appke si môžete vyberať z tisícov lekcií, prípadne získať lekciu na požiadanie. O výučbové záznamy sa stará viac ako 30 profesionálnych športovcov. Appka je známa aj svojou vysokou kompatibilitou s rôznymi zariadeniami – ľahko ju prepojíte so svojím smartfónom, smart televíziou alebo stacionárom.

Stiahnite si Peloton v App Store alebo Google Play.

Bez hudby sa športuje ťažšie

Cvičenie môže byť aj skvelou príležitosťou spoznávať novú hudbu alebo sa vzdelávať pri podcastoch. Ak si neviete predstaviť šport bez obľúbeného soundtracku, oplatí sa vybrať si vhodné bezdrôtové slúchadlá. 

Aké slúchadlá si vybrať k smartfónu? Poradíme vám, na čo všetko treba myslieť

Našou voľbou sú Samsung Galaxy Buds2, ktorých čistý zvuk a hlboké basy vydržia pri športovaní sprevádzať až 29 hodín. Slúchadlá s odľahčenou konštrukciou disponujú funkciou potlačenia okolitého hluku – čo je do fitka ako stvorené, ale pri behu buďte opatrní, aby ste vnímali svoje okolie.

Appka pre chronických nestíhačov

Ak vás tlačí čas a na šport vám ho ostane vždy málo, na udržiavanie sa vo forme vám postačí aj 7 minút denne. S appkou Seven: 7 Minute Daily Workout za krátky čas prestriedate viacero praktických cvikov.

Seven: 7 Minute Daily Workout vám zároveň umožňuje vytvoriť si personalizovaný tréningový program a každý deň tak cvičiť podľa vašich potrieb. Či už chcete schudnúť alebo nabrať svalovú hmotu, máte možnosť vybrať si z 200 cvičení, ktoré si namiešate podľa seba. Appka na dennej báze monitoruje vašu aktivitu, zaznamenáva progres a vyhodnocuje efektivitu vašich cvičení.

Stiahnite si Seven: 7 Minute Daily Workout z App Store alebo Google Play


Smart vychytávky na športovanie môžete mať aj k svojmu O2 SMART Paušálu na začiatok už od 0 €.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Koordinátorka Novinárskej ceny: Poctivý autor sa pod článok vždy podpíše, konšpirátor nie

Novinári budú vždy obľúbeným cieľom konšpirácií, hovorí Miroslava Širotníková, ktorá pracovala aj pre New York Times.

Na Slovensku rastie vplyv konšpiračných médií a viac ako polovica ľudí si myslí, že novinárov riadi niekto v pozadí. Ako lepšie pochopiť prácu novinárov a začať im veriť? Porozprávali sme sa s Miroslavou Širotníkovou, ktorá ako novinárka na voľnej nohe pracovala pre svetové médiá a dnes koordinuje aktivity Novinárskej cenyFondu na podporu investigatívnej žurnalistiky, ktorý dlhodobo podporuje aj spoločnosť O2.

V rozhovore sa ďalej dočítate:

  • s akými predsudkami sa novinári stretávajú najčastejšie,
  • ako prácu novinárov u nás ovplyvnila vražda Jána Kuciaka,
  • prečo je mediálna výchova dôležitá,
  • aké trendy možno vnímať v súčasnej žurnalistike.

Čítajte aj: Korupčné kauzy pomáhajú odhaliť všetci, ktorí si predplácajú médiá, hovorí publicista a aktivista Goda

Stretávaš sa s predsudkami, keď ľuďom povieš, že si novinárka?

Väčšinou si vypočujem, že si nevedia predstaviť, ako moja práca vyzerá. Často si myslia, že novinári a novinárky pracujú doma z Bratislavy, od počítača a nevedia nič o vonkajšom svete.

Stretávam sa aj s množstvom reakcií, ktoré poznáme zo sociálnych sietí, podľa ktorých sú novinári platení „tajnými silami“, že sú zahraničnými agentmi, že im niekto diktuje, čo majú písať, že sa do ničoho nerozumejú a zverejnia čokoľvek, čo im niekto pošle.

Práca novinárov je neustále na očiach. Prečo im však veľká časť verejnosti nedôveruje? 

Myslím si, že najmä preto, lebo píšu o veciach, ktoré sa nie všetkým páčia. Pozerajú sa mocným na prsty, odhaľujú prepojenia biznisu a politiky, a tým niekomu môžu ohroziť živobytie. Nie každému vyhovuje, čo číta, a mnohí potom útočia na novinársku prácu bez toho, aby dôverovali tomu, čo čítajú.

Novinári a novinárky sú okrem toho obľúbeným cieľom konšpirácií. Treba si však uvedomiť, že robia svoju prácu nezávisle od toho, kto si čo myslí. Opierajú sa o fakty a vedu a hľadajú pravdu, nech je kdekoľvek, nedajú sa zahnať do kúta ani sa zastrašiť.

Pracovala si ako novinárka na voľnej nohe, ako vznikali tvoje články? 

Keďže som ako freelancer nemala zázemie stálej redakcie, pracovala som z domu, podobne ako teraz veľa ľudí počas pandémie. Za každou témou som však vždy vycestovala „do terénu“ a za odborníkmi, ktorí k nej mali čo povedať, či už som písala o extrémizme, alebo o ekonomike.

Novinári sa pozerajú mocným na prsty, odhaľujú prepojenia biznisu a politiky, a tým niekomu môžu ohroziť živobytie. Nie každému vyhovuje, čo číta, a mnohí potom útočia na novinársku prácu bez toho, aby dôverovali tomu, čo čítajú.

Keď som pripravovala článok o segregácii rómskych detí v školách, išla som sa pozrieť do škôl v rómskych osadách na východe Slovenska, keď som písala o krajnej pravici, vyhľadala som si ich predvolebný míting a vycestovala za nimi, prípadne išla hľadať ich podporovateľov v obciach, kde majú tradične najväčšiu podporu.

Niektoré dni som strávila rešeršom štúdií a materiálov pri počítači, iné pri rozhovoroch s expertmi z univerzít, potom som zas 3-4 dni cestovala za príbehom do regiónov a rozprávala sa s bežnými ľuďmi na ulici, s miestnymi politikmi či s aktivistami.

Mix tohto všetkého potom skončil v konečnom článku. A či už som reportáž pripravovala sama, alebo s kolegom z amerických, britských alebo holandských novín, vždy sme na nej pracovali priamo na mieste, nie na diaľku.

Spomínaš si na nejaký článok, ktorým si ovplyvnila veľa ľudí?

Mala som asi len jeden, ktorý sa skutočne dostal do politického diskurzu, hoci úplnou náhodou. Pred rokmi sme s kolegom Rickom Lymanom pripravovali článok pre New York Times o Spišskom Hrhove. Páčil sa mi príbeh obce, ktorej sa úspešne podarilo integrovať rómsku komunitu, a chcela som ho dostať do sveta, aby bol inšpiráciou.

Tento text vyšiel aj na titulnej strane novín. Niekedy v tom čase mal bývalý prezident Andrej Kiska počas zasadania OSN v New York stretnutie s finančníkom Georgeom Sorosom. O návšteve písal Kiska na Facebooku a spomenul, že na titulke New York Times vyšiel článok o Slovensku a že sa o tom so Sorosom rozprávali, pretože ho zaujímajú vylúčené komunity. O niekoľko mesiacov na Slovensku prebehli protesty Za slušné Slovensko a v jednej z prvých reakcií predseda vtedy najsilnejšej politickej strany spomenul stretnutie v New Yorku a postavil na tom konšpiráciu, že zhromaždenia sú riadené zo zahraničia. Vtedy som sa veľmi smiala, že som to so svojím textom dotiahla ďaleko.

Samozrejme, na celej konšpirácii nebolo nič pravdivé, náš článok opisoval príbeh, ktorý bol už vtedy na Slovensku známy, takže nešlo o nič prevratné, a ocitol sa v tom náhodou. Prezidenta ani protesty, samozrejme, nikto zo zahraničia neriadil.

Po smrti Jána a Martiny sa práca novinárov ešte viac dostala do verejnej debaty. Zmenilo sa vnímanie verejnosti?

Bezprostredne po vražde asi áno a veľká časť spoločnosti pochopila, ako naša práca vyzerá a že novinári a novinárky môžu byť pre svoju prácu aj vo fyzickom ohrození.

Podpora verejnosti mne a kolegom dodávala energiu v časoch, keď sme sa možno aj báli alebo sme boli demotivovaní. Postupne sa však vraciame k pôvodnému stavu a nedôvere, ktorú cítiť najviac na sociálnych sieťach.

Ak v nás niečo vzbudzuje pochybnosť či postranný úmysel, pozrime sa na vlastníkov. Z mojich skúseností sa každá redakcia snaží minimalizovať ich vplyv. Horšie je, keď sú vlastníci utajení.

Novinári a novinárky sú prenasledovaní v mnohých krajinách. Tým, že pôsobíš medzinárodne, poznáš niekoho, kto sa ocitol pre svoju prácu v ohrození života?

Nedávno som sa dozvedela, že kolegyňa Emilie van Outeren z holandských novín NRC písala o protestoch proti bieloruskej vláde a po zásahu projektilom skončila v nemocnici. Bola na operácii a dlho sa zotavovala. Nedala sa však zastrašiť a už znova pracuje.

Zrejme si uvedomila, do akých nebezpečných situácií sa dostávajú bežní ľudia, keď sa niečo také vážne stalo jej, a je dôležité zastať sa ich. Z New York Times som zase poznala viacerých vojnových reportérov, ktorí boli v Iraku a v Afganistane a priniesli si odtiaľ hrozné skúsenosti. Tu na Slovensku je najhorší prípad Jána Kuciaka, svoje si zažili aj viacerí novinári a novinárky v 90. rokoch.

V súčasnosti sa obávame, ako na novinárov budú reagovať fanúšikovia extrémnej pravice, ktorých nenávistné výroky čítame na sociálnych sieťach. Dúfam však, že už žiadne násilie nezažijeme.

Ako tvoji kolegovia v zahraničí reagovali na správu o smrti slovenského novinára?  V ten deň sa mi ozývali kolegovia zo všetkých novín, z agentúr a televízií, s ktorými som kedy spolupracovala. Hneď ráno som písala editorom New York Times a vysvetlila im, čo sa stalo. Najprv nikto z nás nechcel veriť, že by smrť mohla súvisieť s jeho prácou.

Aj ja som si hovorila, že sme na Slovensku, v Európskej únii a hádam sa nikto nepokúsil o úkladnú vraždu. Ešte v ten deň však na udalosť reagoval policajný prezident, ktorý ju spojil s novinárčinou a odvtedy sme mali všetci jasno. Na prvé zhromaždenie Za slušné Slovensko prišiel aj môj kolega z Varšavy a snažil sa chodiť na všetky protesty so mnou. Bola to veľká vec aj vo svetovom meradle, žiaľ.

Na Slovensku v posledných rokoch rastie vplyv konšpiračných médií. Ako si to vysvetľuješ? 

Vplyv konšpiračných médií súvisí s vysokou mierou nedôvery v inštitúcie. Ľudia potom neveria pravde ani faktom, a to u nich podporuje pocit, že sa nedá veriť nikomu. Na tom stavajú dezinformačné kampane. Hovoria, že svet ovládajú tajné skupiny, že nikto nejde protestovať z vlastnej vôle, že médiá niekto ovláda z pozadia.

Slovensko má v regióne výnimočné postavenie, v nedávnom prieskume organizácie Globsec sa ukázalo, že až takmer 60 % spoločnosti sa prikláňa ku konšpiráciám. Myslím si, že ich rozšíreniu výrazne pomohlo nastavenie sociálnych sietí, u nás hlavne Facebook.

Prečítajte si: Ako rozpoznať hoax? Základom je overiť si, či už o tom nepísali inde

Ako sa v tom dá zorientovať? Ako odlíšiť kvalitné médiá a poctivých novinárov od konšpirátorov? V prvom rade treba hľadať zdroj informácií a zamyslieť sa, kto mi čo hovorí a prečo. Ak sa napríklad hovorí o koronavíruse, pozrime sa, či sa vyjadruje virológ, ktorý má za sebou odbornú skúsenosť, stavbár či zubár. Hoci je aj zubár lekár, neznamená to, že je odborník na vírusy.

Pri štandardných médiách si tiež vieme ľahko zistiť, kto v nich pracuje. Čím má médium známejšie meno, tým je väčšia istota, že ponúka overené informácie a dá sa na ne spoľahnúť.

Skúste si o novinách nájsť základné údaje, pozrieť si, kto ich vedie, kto ich sponzoruje, ako sú financované.

Používa médium priveľa anonymných zdrojov? Novinári nemajú problém podpísať sa pod svoje články, dezinformačná scéna však robí opak. Aj keď tradičné noviny nezverejnia meno zdroja, aspoň uvedú, že ho poznajú. Tradičné médiá sa skrátka snažia čo najmenej skrývať.

Veľa sa hovorí o financovaní médií. Mala si niekedy pochybnosť o článku kvôli vlastníkom novín, v ktorých vyšiel?

Keď som niekedy mala pochybnosti, stalo sa mi to pri médiách preukázateľne vlastnených finančnými skupinami. Na Slovensku je to veľký problém, ktorý ovplyvňuje kvalitu a slobodu médií. Na druhej strane, aspoň o vlastníkoch vieme, a môžeme si pri každom článku spraviť názor.

Ak v nás niečo vzbudzuje pochybnosť či postranný úmysel, pozrime sa na vlastníkov. Z mojich skúseností sa každá redakcia snaží minimalizovať ich vplyv. Horšie je, keď sú vlastníci utajení.

Oddelili sme tradičné médiá od konšpiračných. Kam zaradiť bulvár, ktorý tiež často pracuje s neoverenými informáciami? 

Bulvár vnímam ako samostatnú kategóriu, ktorá slúži skôr na pobavenie než na získanie serióznych informácií. Snaží sa šokovať, píše o celebritách a medzitým prináša aj správy o politike. Ak však chcete čítať o spoločnosti alebo o zahraničnej politike, odporúčam kvalitnejšie zdroje. Na druhej strane bulvár je stále o niečo lepší zdroj informácií než konšpiračné médiá.

Pochopeniu novinárov a kritickému mysleniu by na Slovensku určite pomohlo zavedenie mediálnej výchovy, a to na všetkých úrovniach škôl.

Zastrešuješ aktivity Fondu na podporu investigatívnej žurnalistiky. Prečo takýto fond u nás potrebujeme?

Fond vznikol v roku 2018 ako reakcia na vraždu Jána a Martiny s cieľom poskytnúť novinárom a novinárkam podporu. Hoci má každá redakcia vlastný biznis model, nie vždy dokáže zaplatiť dlhodobejšiu investigatívnu prácu.

Pochopeniu novinárov a kritickému mysleniu by na Slovensku určite pomohlo zavedenie mediálnej výchovy, a to na všetkých úrovniach škôl.

Ak chcú novinári robiť na zložitejších témach, ktoré si vyžadujú viac času, často si musia znížiť úväzok, prípadne to robia na úkor voľného času a nemajú prostriedky napríklad na cestovanie, hlbšie analýzy. Redakcie v tomto smere nie sú bohaté a v týchto situáciách môžu pomôcť naše granty.

Fond je zároveň podprogramom Novinárskej ceny, ktorou chceme vyslať signál, že u nás vzniká veľa kvalitnej žurnalistiky a že novinárom a novinárkam sa dá veriť.

Aktuálne prebieha hodnotenie súťažných príspevkov v rámci Novinárskej ceny, kde si tento rok aj v porote. Dajú sa z nich vyčítať nejaké trendy v súčasnej žurnalistike?  V Novinárskej cene síce pôsobím prvý rok, ale nejaké trendy som si všimla. Napríklad, že kvalitná žurnalistika nevymrela a na Slovensku je veľa dobrého, čo čítať, čo vidieť, čo počúvať.

Novinári a novinárky tiež využívajú nové prostriedky, ako informácie podať, rozvíjajú dátovú žurnalistiku, k článkom prikladajú videá, podcasty, zvukové stopy, mapy či grafy. V redakciách sa presadzujú čoraz mladší autori, rastie nám silná nová generácia. Ukazuje sa, že podcastová scéna je u nás veľmi bohatá, že ideme s dobou a inšpirujeme sa vo svete.


Tento článok vznikol pri príležitosti Svetového dňa slobody tlače, ktorý si pripomíname 3. mája. Spoločnosti O2 záleží na slobode slova, preto prostredníctvom Férovej Nadácie O2 dlhodobo podporuje aktivity Fondu investigatívnej žurnalistiky a jeho prínos pri otváraní dôležitých tém. 

Miroslava Širotníková

Je novinárka a koordinátorka Novinárskej ceny a jej podprogramu Fondu na podporu investigatívnej žurnalistiky, ktoré patria k aktivitám Nadácie otvorenej spoločnosti. Pochádza z Trebišova, študovala žurnalistiku na Univerzite Komenského v Bratislave. Približne 10 rokov pôsobila na voľnej nohe a o Slovensku písala pre svetové médiá, ako sú New York Times, Balkan Insight, Channel 4 či Financial Times, spolupracovala aj so slovenskou tlačovou agentúrou SITA. 


Skladačka, novinka s AI vychytávkami aj obrovský tablet. Vybrali sme 5 zariadení, na ktorých displej je radosť sa pozerať

Čítaj viac

Hudobník a spisovateľ Braňo Jobus: Dospelosť ma nezomlela, v mojich knižkách pre deti si stále žmýkam srdce

Čítaj viac

Šetrenie nám dáva slobodu aj priestor zlyhať. Simona a Gréta vedú projekt o peniazoch a poradia, ako si nastaviť vlastnú finančnú rovnováhu

Čítaj viac