Ako získať 100 % dotáciu na nájomné? Dobrou dohodou s prenajímateľom

Oprášte svoje diplomatické schopnosti a získajte príspevok, ktorý pokryje výdavky na nájomné počas pandémie COVID-19. Prečítajte si, v akej výške a za akých podmienok vám ho štát poskytne.

Ste podnikateľ alebo firma, ktorá musela zavrieť alebo obmedziť svoju prevádzku v prenajatých priestoroch počas pandémie? Štát vám podáva pomocnú ruku a za toto obdobie ponúka príspevok na nájomné. Výška príspevku však závisí od toho, akú zľavu vám z nájomného poskytol prenajímateľ. Rátajte ale s tým, že maximálna výška nemôže prekročiť 50 % nájomného. Je čas si sadnúť za okrúhly stôl a dohodnúť sa.

O2 vám spolu s novým SMART paušálom a ďalšími produktmi na mieru pre svojich biznis klientov prináša aj inšpiratívny obsah, ktorý vás posunie v podnikaní. Sú pre vás pripravené praktické rady a manuály aj rozhovory s fér podnikateľmi z celého Slovenska. Viac článkov nájdete na www.soda.o2.sk/biznis.

Základom je rozumná dohoda

Dobrá dohoda s prenajímateľom vás môže úplne zbaviť platby nájomného za „koronové“ mesiace, keď musela byť prevádzka povinne zatvorená. Závisí to od vašich vyjednávacích schopností a ochoty prenajímateľa. Pokiaľ ste sa dohodli s prenajímateľom na 20 % zľave z nájmu, v takej istej sume vám prispeje aj štát. Ak vám prenajímateľ poskytol 50 % zľavu alebo o niečo vyššiu, dotáciu získate iba vo výške 50 % a nie viac. A presne to je prípad, ku ktorému sa budete chcieť dopracovať – vaše nájomné pokryje zľava prenajímateľa a príspevok od štátu.

Ak patríte k emotívnym ľuďom, rozhovor s prenajímateľom absolvujte radšej v prítomnosti niekoho pokojného a rozvážneho, komu dôverujete. Pre mnohé prevádzky je odpustenie nájmu kľúčové pre prežitie biznisu a práve dohoda s prenajímateľom o mnohom rozhoduje. Nepokazte si to.

Ako požiadať o štátnu dotáciu na nájomné? Pozrite si tento detailný návod. Pozrite si tento detailný návod

Ako to funguje v praxi?

Predstavte si obchodné centrum, ktoré má uzatvorenú nájomnú zmluvu s obchodom na elektroniku. Obchod sa s centrom dohodne na 50 % zľave z nájomného v hodnote 10 000 eur v čase, keď musel byť povinne zatvorený. Jeho nájomné sa za príslušné obdobie zníži o 5 000 eur. Ak štát obchodu schváli dotáciu, jej výška bude predstavovať 50 % z nájomného, čo je 5 000 eur mesačne. Pre obchod s elektronikou to znamená, že za obdobie, keď musel byť povinne zatvorený, nebude musieť zaplatiť žiadne nájomné.

Ďalším príkladom môže byť súkromná škôlka, ktorá funguje ako občianske združenie a svoju činnosť vykonáva v prenajatých priestoroch. Pre opatrenia súvisiace s koronavírusom musela byť zatvorená. Škôlka sa na toto obdobie dohodla s prenajímateľom na 20 % zľave z nájomného vo výške 1 000 eur. Tým pádom bude zľava 200 eur a škôlka môže získať rovnakú dotáciu aj od štátu. Ak jej žiadosť schvália, za nájom zaplatí len 600 eur.

Výška príspevku závisí od dohody s prenajímateľom:

Príspevok sa viaže iba na nájomné

Štát za nájomné považuje iba prenájom priestorov, v ktorých podnikáte. Nespadajú doň žiadne ďalšie úhrady:

  • energie,
  • upratovanie,
  • internet,
  • stráženie objektu,
  • obratová zložka,
  • iné.

Ak ich napriek tomu nie je možné oddeliť, predstavujú 5 % z nájomného.

Príkladom môže byť reštaurácia, ktorá platí svojmu prenajímateľovi platby pozostávajúce z dvoch častí. Prvou je samotné nájomné za užívanie priestorov v sume 1 000 eur, druhú časť tvoria poplatky za energie, ktorých výška sa odvíja od ich skutočnej spotreby. V mesiaci, keď bola reštaurácia v obmedzenom režime, spotrebovala pri príprave jedál na energie 200 eur.

S prenajímateľom si pritom dohodla zľavu z prenájmu 30 %, takže výška dotácie od štátu bude taká istá. Reštaurácia tak zaplatí prenajímateľovi iba 600 eur a platby za energie vo výške 200 eur, na ktoré jej nemohla byť poskytnutá dotácia. Namiesto 1 200 eur takto reštaurácia zaplatí 800 eur – každá pomoc sa ráta a aj pár stoviek vám môže pomôcť ľahšie dýchať.

Čo robiť, keď energie a nájom platíte spoločne?

Ak obchod s textilom platí prenajímateľovi 1 000 eur a zahŕňa aj platby za energie, v takom prípade sa suma rozdelí na dve časti – jedna vo výške 5 % a zvyšná vo výške 95 %, ktorá zahŕňa právo za užívanie nehnuteľnosti. To znamená, že nájomné predstavuje 950 eur a od tejto sumy sa odvíja aj štátny príspevok. Ak prenajímateľ poskytne obchodu zľavu vo výške 10 % z nájomného (čiže 95 eur), rovnakú dotáciu poskytne obchodu aj štát. Zvyšnú časť fixnej platby už musí obchod uhradiť prenajímateľovi bez dotácie.

Ako dotácia ovplyvní vaše daňové povinnosti a účtovníctvo? Prinášame všetky odpovede

Ako splácať neuhradené nájomné

Ak prenajímateľ poskytne firme zľavu z nájomného a štát jej schváli dotáciu, zvyšnú časť nájomného už musí doplatiť sama. Výhodou je, že neuhradenú časť nájomného môže splácať v 48 rovnakých mesačných splátkach. Táto informácia poteší každého podnikateľa, ktorý si prenajíma priestor, obzvlášť ak ide o väčšie sumy za nájom. Splácanie neuhradeného nájomného počas štyroch rokov totiž rozloží vaše výdavky, kým sa nedostanete do zelených čísel.

Rovnaká možnosť platí aj pre podnikateľov a firmy, ktorým prenajímateľ neposkytol žiadnu zľavu z nájomného. Splátky sú vždy splatné k 15. dňu príslušného kalendárneho mesiaca. Ako to vyzerá v praxi?

Prevádzkovateľ kina v obchodnom centre musel zatvoriť od 16. marca do 19. mája 2020. Prenajímateľ mu na toto obdobie poskytol zľavu 30 % z nájomného, pričom kino získalo rovnakú dotáciu od štátu. Mesačné nájomné priestorov predstavuje 6 000 eur. Zvyšných 40 % neuhradeného nájomného, čo je 2 400 eur, môže prevádzkovateľ kina splatiť v 48 rovnakých splátkach, a to vo výške 50 eur mesačne.

Ako by sa zmenila situácia, ak by prenajímateľ neposkytol prevádzkovateľovi kina žiadnu zľavu z nájomného? Aj v tomto prípade môže prevádzkovateľ využiť štvorročný splátkový kalendár na neuhradenú časť nájomného. V tomto prípade mesačná splátka nájomného predstavuje 125 eur.

Čo robiť, ak ste už nájomné uhradili?

V prípade, že ste už nájomné za celé obdobie alebo časť obdobia, keď ste nemohli využívať svoje priestory, uhradili a s prenajímateľom ste sa dohodli na zľave z budúceho nájomného, platia tu tie isté pravidlá. Dotácia od štátu sa tak započíta do budúcich platieb.


Prečítajte si aj ďalšie časti sprievodcu štátnym príspevkom na nájomné:

Ak máte tipy na ďalšie témy, ktoré by vám pomohli v podnikaní, alebo nám chcete poslať spätnú väzbu či upozorniť na vylepšenie, prosím, napíšte na . Ďakujeme.

Podnikajte.sk je špecializovaný podnikateľský portál, ktorý na jednom mieste prináša inšpiratívne príbehy, reálne podnikateľské skúsenosti, praktické príklady a know-how od skúsených odborníkov. Vznikol v roku 2007 a dlhodobo si medzi čitateľmi drží vysokú kredibilitu. Obľúbenosť portálu potvrdzuje aj nezávislé meranie IAB, podľa ktorého je Podnikajte.sk jednotkou v kategórii podnikatelia a živnostníci.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Detailný sprievodca štátnou dotáciou na nájomné

Využite štátnu dotáciu na nájomné a zmiernite dosahy koronakrízy na svoj biznis.

Pomoci od vlády SR sa dočkali aj podnikatelia. V parlamente prešiel návrh z dielne Ministerstva hospodárstva SR, vďaka ktorému môžete získať dotáciu na nájomné za koronové mesiace, keď ste museli svoju prevádzku povinne zatvoriť. V spolupráci s odborníkmi z Podnikajte.sk vám ukážeme, ako ju získať.

Bezpečnostné nariadenia spojené s pandémiou ochorenia Covid-19 znamenali pre množstvo malých aj stredne veľkých podnikateľov obrovské straty. Prázdne ulice a zatvorené prevádzky položili na lopatky celý gastrosegment a trpeli aj všetky ostatné biznisy, ktoré skrátka nemožno presunúť online.

Každý podnikateľ má však množstvo pevných mesačných nákladov, ktoré na rozdiel od príjmov nezmizli. Patrí sem aj platba nájomného, na ktorú dnes môžete získať štátnu dotáciu. V tomto vydaní O2 pre biznis sa dozviete, ako, kde, v akej výške a za akých podmienok ju môžete získať, ako s ňou súvisí rozumná dohoda s prenajímateľom a ako ovplyvní vaše účtovníctvo a dane.

O2 vám spolu s novým SMART paušálom a ďalšími produktmi na mieru pre svojich biznis klientov prináša aj inšpiratívny obsah, ktorý vás posunie vo férovom podnikaní. Pripravené sú pre vás praktické rady a manuály aj rozhovory s fér podnikateľmi z celého Slovenska. Viac článkov nájdete na www.soda.o2.sk/biznis.

V jednotlivých článkoch tohto sprievodcu sme sa zamerali na to:

Ak máte tipy na ďalšie témy, ktoré by vám pomohli pri podnikaní, alebo nám chcete poslať spätnú väzbu či upozorniť na vylepšenie, prosím, napíšte na . Ďakujeme.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Ste pripravení na 5G? Vybrali sme 5 mobilov s rýchlym pripojením a naloženou výbavou

Čítaj viac

Rozhodujete sa medzi smart náramkom a smart hodinkami? Toto by ste mali vedieť

Čítaj viac

Ako platiť menej za internet? Spojte si služby na jednu faktúru a získajte zľavu až 100 %

Čítaj viac