Prečítajte si, komu a prečo sa oplatia papierovačky s cesťákmi, čo všetko si môžete dať do nákladov, ak idete na pracovnú cestu, a ako vyplniť cestovný príkaz online.
O2 vám spolu s novým SMART Paušálom a ďalšími produktmi na mieru pre svojich biznis klientov prináša aj inšpiratívny obsah, ktorý vás posunie vo férovom podnikaní. Sú pre vás pripravené praktické rady a manuály, podcasty aj rozhovory s fér podnikateľmi z celého Slovenska. Viac článkov nájdete na www.soda.o2.sk/biznis.
Cestovné náhrady dostávajú od firiem ľudia, ktorí chodia na služobné cesty. Môže si ich však uplatniť aj živnostník. Tieto peniaze si môže dať do daňových nákladov.
Vďaka cestovným náhradám môžete platiť nižšie dane
Ak si ako živnostník uplatňujete paušálne výdavky, nemusíte cestovné náhrady vôbec riešiť. No ak si v daňovom priznaní odpočítavate od základu dane skutočné výdavky, cestovné náhrady vám môžu pomôcť znížiť základ dane (výmenou za trochu papierovačiek).
Výlet nie je služobná cesta
Cestovné náhrady si môžete uplatniť, ak cestujete mimo svojho pravidelného pracoviska. Na ceste musíte pracovať: musí mať súvislosť s dosahovaním, zabezpečením či udržaním príjmov firmy či podnikateľa. Môžete ísť za klientmi, za vzdelávaním, nákupom vecí na podnikanie či navštíviť dodávateľov alebo spolupracovníkov.
Čo všetko si môžete uplatniť a ako to budete dokladovať
Keď vyrazíte na služobnú cestu, môžete si preplatiť cestovné, ubytovanie, stravné, poistenie, odporúčané očkovanie aj ďalšie výdavky. Tieto položky si potom môžete odpočítať od základu dane.
Všetky výdavky budete dokladovať bločkami. Jediné, čo nimi nemusíte dokladovať, je stravné: to sa počíta paušálne. Bločky budete musieť ako živnostník prikladať aj k tankovaniu na benzínke (zamestnanec na rozdiel od vás túto povinnosť nemá a môže si hodnotu benzínu vypočítať aj bez bločka).
Náhrada za prejazdené kilometre a pohonné látky
Ak ste živnostník a na pracovnú cestu použijete vlastné auto nezahrnuté do obchodného majetku alebo auto, ktoré máte v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov, máte nárok na základnú náhradu 0,193 € za každý 1 km jazdy aj náhradu za spotrebované pohonné látky. Výšku náhrad si môžete vypočítať pomocou kalkulačky na výpočet cestovných náhrad za použitie súkromného vozidla.
Ak si auto požičiate z požičovne či od kamaráta, alebo použijete auto zahrnuté v obchodnom majetku firmy, nemáte nárok na základnú náhradu za prejazdené kilometre. Pohonné látky si môže započítať, ale trochu iným spôsobom, ako keď jazdíte vlastným autom.
Stravné, ubytovanie a vreckové
Paušály na stravné na pracovnej ceste sa pohybujú od 5,10 €, ak vaša tuzemská cesta nepresiahne 12 h. Pri dlhšom ako 12-hodinovom výjazde do Rakúska máte nárok na 45-eurovú náhradu. V prípade, ak váš hotel poskytuje raňajky, alebo ak budete mať poskytnuté bezplatné stravovanie, budete si musieť paušál znížiť.
Návody a vzorce na počítanie stravného nájdete v článku Pracovné cesty (cestovné náhrady) živnostníkov a iných SZČO v roku 2020 a 2021.
Ak si chcete zahrnúť aj ubytovanie, overte si, že ubytovacie zariadenie má oprávnenie na poskytovanie takejto služby. Ak prevádzkovateľ nemá živnosť alebo podobné oprávnenie, máte smolu, nemôžete si dať pobyt do nákladov.
Vreckové nie je pre živnostníkov daňovým výdavkom, takže si ho síce môžete vyplatiť, ale nemôžete si ho odpísať z daní.
Cesťák sa dá vyplniť aj bez hory papierov a kalkulačky v ruke
Cestovný príkaz je pre mnohých hlavolamom. Jeho podmienky upravujú tri rôzne zákony, každý ho vykladá trochu inak a miera byrokracie okolo vypočítavania náhrad, dokladovania výdavkov aj vypĺňania formulárov vás môže zaskočiť.
Ak sa chcete zoznámiť s tým, ako sa náhrady počítajú, všeobecný návod a vzorce nájdete v článku Cestovné náhrady a cestovný príkaz v roku 2021.
Podrobnejšie informácie, zamerané priamo na živnostníkov, nájdete v článku Pracovné cesty (cestovné náhrady) živnostníkov a iných SZČO v roku 2020 a 2021.
Vzorové tlačivá si môžete stiahnuť, vytlačiť a vypísať ručne – odporúča sa to iba ľuďom, ktorí majú legislatívu v malíčku, kamarátia sa s číslami a vzorcami, navyše majú pevné nervy. Na cestovnyprikaz.sk nájdete online tlačivo, ktoré vychádza z toho papierového, ale aspoň v niečom vám pomôže a vzorce vyplní za vás.
Dobrá správa je, že existujú aj aplikácie, v ktorých stačí svoje údaje zapísať do užívateľsky príjemného formulára. Systém všetko vypočíta a „vypľuje“ vám hotový cesťák.
Príkladom je služba cestaky.com od spoločnosti Assecco Solutions, ktorú môžete používať zdarma a bez nutnosti registrácie. Výpočty v nej prebiehajú automaticky, no ak sa vám niečo nezdá, môžete to dodatočne manuálne zmeniť. Hotový cesťák si môžete vytlačiť alebo vyexportovať ako PDF. Hoci ste sa neregistrovali, môžete sa k nemu vrátiť, stačí zadať jeho číslo.
Podobných služieb je viacero, napríklad eCestak.sk – tu už sa treba registrovať, aj keď používanie je bezplatné. Údaje tu vypĺňate vo viacerých menších krokoch, po prihlásení máte všetko dostupné na jednom mieste a k jednotlivým cesťákom môžete pridávať aj oskenované doklady.
Odborníci z Podnikajte.sk odporúčajú ako osvedčený softvér autoplan.sk. Podľa ich slov je špičkový, keďže je vyslovene špecializovaný na cesťáky. Má aj bezplatnú demoverziu, takže si môžete vyskúšať, či zaň budete chcieť neskôr platiť.
Ďalšou možnosťou, ako cesťák vyplniť, je ekonomický softvér. Ak ho využívate pri podnikaní, bude to pre vás možno prvá voľba. Spracovanie cesťákov ponúkajú v podstate všetky ekonomické softvéry od rôznych dodávateľov vrátane Pohody, Money, MRP či Omegy.
Nezabudnite zaplatiť daň z motorových vozidiel
Ak využívate auto na podnikanie (pracovné cesty), a pokojne to môže byť aj súkromné auto, musíte zaň zaplatiť daň. Ak ste auto využili len párkrát za rok, musíte podať daňové priznanie a zaplatiť daň z motorových vozidiel za každý mesiac, v ktorom bolo vozidlo na pracovné účely použité. Prečítajte si viac v článku Používate pri podnikaní auto? Daň stačí zaplatiť až v marci.
Ak máte tipy na ďalšie témy, ktoré by vám pomohli v podnikaní, alebo nám chcete poslať spätnú väzbu či upozorniť na vylepšenie, prosím, napíšte na . Ďakujeme.