Na počesť majstrovstiev sveta či Európy vo futbale vzniká hudba na mieru. Oficiálne skladby šampionátu sa zo štadiónov skoro okamžite presunú na prvé priečky hitparád, odkiaľ ich pozná celý svet. No či sa pieseň stane skutočnou futbalovou hymnou, rozhodnú až fanúšikovia a fanúšičky – vďaka nim zažívajú aj rôzne staršie piesne športovo-hudobnú renesanciu.
Spoznajte príbehy najznámejších skladieb zo štadiónov, ktoré vyvolávajú pocit, akoby v danej chvíli nezáležalo na ničom inom, len na vzájomnej súdržnosti:
Hudba, ktorá zľudovela na štadiónoch
Na futbalových štadiónoch zľudoveli viaceré ikonické hudobné hity. Fanúšikovia ich prevzali v pôvodnej verzii alebo si ich textovo prispôsobili.
Gala
Freed from desire
Keď talianska speváčka Gala skladala pieseň Freed From Desire, mala v hlave budhistické princípy odmietnutia konzumu a chamtivosti. Diskotékový hit z 90. rokov však prekročil hranice hitparád a dostal sa na futbalové štadióny. Fanúšikovia ho prevzali a mená futbalistov rýmovali do textu pôvodnej skladby.
Najznámejšia je verzia Will Grigg’s On Fire, ktorá odkazuje na útočníka Willa Grigga. Uchytila sa medzi fanúšikmi anglického futbalového klubu Wigan Athletic F.C. a neskôr úplne ovládla aj európsky šampionát v roku 2016, kde Grigg napriek tomu, že bol na súpiske Severného Írska, neodohral ani minútu.
Remix fanúšikovského pokriku napokon dostal túto skladbu opäť skoro až na vrchol britskej hitparády a dodnes zaznieva nielen na anglických tribúnach.
The Lightning Seeds
Three Lions
Keď Angličania v roku 1996 organizovali majstrovstvá Európy vo futbale, pripomínali si 30 rokov, odkedy naposledy vyhrali titul majstrov sveta. Frustráciu z neúspechov národného tímu reflektovala satirická skladba Three Lions, známa aj ako Three Lions (Football’s Coming Home).
Vytvorili ju komici z BBC David Baddiel a Frank Skinner v spolupráci so skupinou The Lightning Seeds. Pieseň mužstvu napokon nepomohla k víťazstvu a anglická reprezentácia skončila na treťom mieste. O dva roky skladbu obnovili s upraveným textom v rámci svetového šampionátu vo Francúzsku. Three Lions sa tak stala neoficiálnou hymnou anglického reprezentačného tímu.
Gerry & The Pacemakers
You’ll Never Walk Alone
Pred každým dôležitým zápasom fanúšikovia FC Liverpool spievajú jednu z najväčších hymien svetového futbalu, no pieseň You’ll Never Walk Alone pôvodne zložili Richard Rodgers a Oscar Hammerstein pre muzikál Carousel, ktorý mal premiéru v roku 1945. Odvtedy ju hrávali a preberali interpreti rôznych žánrov, napríklad Frank Sinatra, Elvis Presley, Johnny Cash či Barbra Streisand.
Liverpoolska skupina Gerry & The Pacemakers ju tiež upravila a urobila z nej hit v roku 1963, vtedy sa vyšplhala na prvé miesto britskej hitparády. V tom istom desaťročí ju začali spievať fanúšikovia Liverpoolu na znak svojej vernosti klubu, až sa stala klubovou hymnou. Privlastnili si ju aj ďalšie mužstvá, napríklad škótsky Celtic Glasgow či nemecká Borussia Dortmund.
Neil Diamond
Sweet Caroline
Pôvod skladby Sweet Caroline jej autor a americký interpret Neil Diamond dlhé roky tajil. Napokon sa priznal, že je venovaná jeho vtedajšej manželke Marcii, ale potreboval trojslabičné ženské meno, ktoré by sedelo do melódie, tak sa inšpiroval Caroline Kennedyovou, dcérou zosnulého Johna F. Kennedyho.
Medzitým jeho hit z roku 1969 prespievali napríklad aj U2 alebo David Hasselhoff. Z hudobných rebríčkov sa skladba dostala do športu a znela na tribúnach amerického bejzbalu, ľadového hokeja, ale zarezonovala najmä u severoírskej a anglickej futbalovej reprezentácie.
Prelomovým bolo osemfinálové víťazstvo Anglicka nad Nemeckom na európskom šampionáte v roku 2020. Vtedy ju spievalo 40-tisícové publikum na štadióne Wembley v Londýne. Po neúspešnom finále sa Angličania v tom istom roku tešili aspoň zo zisku tenisového grandslamu US Open, a tak po víťazstve Emmy Raducanuovej na tribúnach v New Yorku znela Sweet Caroline opäť.
The White Stripes
Seven Nation Army
Kariéra americkej rockovej dvojice The White Stripes sa dá rozdeliť na dve obdobia: pred a po vydaní legendárnej skladby Seven Nation Army. Pieseň zložil spevák Jack White a vyšla v marci 2003 na štvrtom albume s názvom Elephant.
V októbri toho roku sa na štadióne San Siro hral zápas Ligy majstrov medzi AC Miláno a FC Bruggy. Belgickí fanúšikovia na pieseň zrejme narazili v bare tesne pred zápasom a vstúpili na štadión s jej skandovaním. O tri roky neskôr si ju privlastnili Taliani na svojej ceste za titulom majstra sveta v roku 2006.
Na európskom šampionáte v roku 2008 v Rakúsku a vo Švajčiarsku, ale aj o štyri roky neskôr, v roku 2012, v Poľsku a na Ukrajine už táto hymna, inak označovaná aj za jeden z najväčších hitov nultých rokov, nesmela chýbať.
Hity na futbalovú zákazku
S príchodom každého svetového alebo európskeho pohára vznikajú aj oficiálne piesne, ktoré si objednali organizátori väčšinou u popových hviezd – poznáme ich najmä z hitparád a po rokoch si možno len matne spomíname, že tieto piesne vznikali pre majstrovstvá.
Ricky Martin
La copa de la vida
Vo februári 1998 vyšla pieseň La copa de la vida, ktorá sa stala oficiálnou hymnou Majstrovstiev sveta vo futbale 1998 vo Francúzsku. V tom období latino hudba nebola vo svete ešte v móde tak ako dnes a Ricky Martin bol len vychádzajúcou hviezdou.
Pieseň sa nachádza na jeho albume Vuelve z roku 1997, ale intenzívne nasadzovanie skladby počas futbalových majstrovstiev ju posunulo na vrchol. Portoričan túto pieseň zaspieval naživo aj na finálovom zápase. Po šampionáte sa z neho stal jeden z najpopulárnejších latino spevákov na svete.
Nelly Furtado
Força
Druhý štúdiový album kanadskej speváčky Nelly Furtado s názvom Folklore je návratom k jej portugalským koreňom. Vydala ho v roku 2003, ale nezaznamenal veľký komerčný úspech. Medzi osobnými až intímnymi piesňami sa nachádza skladba Força, ktorá zarezonovala u fanúšikov a o rok nato sa stala aj oficiálnou hymnou Majstrovstiev Európy vo futbale 2004. Furtado so skladbou v anglicko-portugalskej verzii vystúpila naživo na finálovom zápase v Lisabone, kde domáce Portugalsko prekvapivo podľahlo gréckej reprezentácii.
Bob Sinclair
Love Generation
Od začiatku roka 2006 bola pieseň Boba Sinclaira Love Generation nasadená v playlistoch rádiostaníc aj na obrazovkách hudobných kanálov. Ako predzvesť Majstrovstiev sveta 2006 v Nemecku sa stala hudobným podkladom pre videoklip, v ktorom blonďavý chlapec jazdí na bicykli po rôznych mestách Spojených štátov a sprevádza ho oficiálny maskot FIFA 2006 – lev Goleo VI., ktorý sa hrá s loptou.
Vo videoklipe si zahral aj samotný autor, francúzsky hudobný producent a DJ Bob Sinclair, a to suseda, ktorý v úvode máva chlapcovi na pozdrav. Skladba sa dostala na svetový šampionát nie ako oficiálna hymna, ale ako prvá hymna maskota.
Kritici tvorcom videoklipu vyčítali, že zobrazuje len miesta v USA a maskotom je spotvorený lev, ktorý v Nemecku nežije vo voľnej prírode, a má oblečené len tričko.
Shakira
Waka Waka (This Time for Africa)
Ak by ste si mali spomenúť len na jednu pesničku, ktorá sa vám spája s futbalom, prečo by to bola práve Waka Waka od Shakiry? Aj podľa časopisu Billboard je to najlepšia hymna v histórii majstrovstiev sveta vo futbale.
Waka Waka má afro-kolumbijské a afro-karibské prvky, refrén vychádza z populárneho kamerunského popevku, ktorý sa používal na afrických vojenských základniach Zamina mina (Zangaléwa). Zvyšok skladby Shakira zložila sama a naspievala v spolupráci s juhoafrickou kapelou Freshlyground.
Waka Waka priniesla kolumbijskej speváčke pozitívnu zmenu nielen po finančnej stránke (celosvetovo sa jej predalo viac ako 15 miliónov kópií), ale aj v osobnom živote, keďže sa v rok vydania zoznámila so svojím budúcim (aktuálne už aj minulým) manželom, barcelonským futbalistom Gerardom Piquém.
K’naan
Wavin Flag: Coca-Cola Celebration Mix
Okrem skladby Waka Waka v podaní Shakiry na rovnakom šampionáte v Južnej Afrike zarezonoval aj ďalší hit – Wavin Flag z dielne somálsko-kanadského umelca K’naana.
Prvá verzia skladby, ktorá hovorí o túžbe somálskeho ľudu po slobode, bodovala v domácom rebríčku a neskôr sa stala aj charitatívnym singlom po ničivom zemetrasení na Haiti.
Rok po vydaní skladby autora oslovila spoločnosť Coca-Cola, sponzor futbalového šampionátu, a chcela použiť jeho pieseň v reklamnej kampani. Hudobník súhlasil. V piesni došlo k zmenám aranžmánu a textu, ktorý oslavoval spojenie ľudí s výzvou, aby boli silní tvárou v tvár nepriazni osudu. Futbalový remix získal popularitu po celom svete a vzniklo viacero jazykových variantov v spolupráci s lokálnymi spevákmi.
Zaspomínajte si na všetky dramatické momenty z futbalu cez najznámešie hity zo štadiónov: