Miesta, ktoré sa v predvianočnom období oplatí zažiť s blízkymi: 24 tipov na decembrové podujatia po celom Slovensku

Nákupy darčekov bez stresu, sviatočné zvyky priamo od Pálffyovcov či workshop netradičného šitia – je len na vás, čo si v adventnom čase vyberiete.

V decembri sa môžete zahriať nielen na vianočných trhoch či pri opočúvaných koledách, ale najmä pri neobyčajnom kultúrnom či športovom programe. Prinášame vám tipy na zaujímavé podujatia v každom kraji Slovenska, kam môžete vyraziť v dobrej spoločnosti ešte pred koncom roka 2023.

Všetky podujatia si lepšie užijete, keď na nich budete spolu s blízkymi či rodinou. Aj väčší balík dát či rýchlejší internet si užijete so svojimi v skupine O2 Spolu

Bratislavský kraj

Gypsy Jazz Festival (1. – 2. decembra)

Začiatkom decembra si nedajte ujsť už 12. ročník etablovaného Gypsy Jazz Festivalu. Tento medzinárodný hudobný festival je zameraný na world music, džezovú hudbu s etnickými prvkami, fusion music a rómsku hudbu. Renomovaní slovenskí aj zahraniční umelci obsadia počas dvoch dní malé aj veľké koncertné štúdio Slovenského rozhlasu, kde si môžete vychutnať spojenie hudobníkov svetového významu s domácimi talentmi.

Vianočný Cverna Market (2. decembra)

Prvú decembrovú sobotu budú všetky obchody, pekárne, showroomy a kníhkupectvá v bratislavskej Novej Cvernovke opäť otvorené. Na Vianočnom Cverna Markete nájdete tvorbu slovenských dizajnérov, výtvarníkov a spriatelených lokálnych značiek. Kúpite tam originálne darčeky ešte predtým, ako všetkých naokolo zachváti predvianočný ošiaľ a panika v nákupných centrách. Pripravený bude aj bohatý sprievodný program, kvalitné gastro a viacero zaujímavých workshopov.

Žijem vedu naživo (21. decembra)

Čo sa stane, keď sa slovenské vedkyne a vedci pôsobiaci doma i v zahraničí stretnú na jednom mieste? O tom sa môžete prísť presvedčiť na konferenciu Žijem vedu naživo, ktorá sa uskutoční na pôde Prírodovedeckej fakulty UK v Bratislave. Podujatie vytvára priestor na zdieľanie vedeckých príbehov, diskusií na rôzne témy či ponuku stáží a nových vedeckých spoluprác. Vítaní sú všetci milovníci vedy akéhokoľvek odboru.

Trnavský kraj

Melopoetica Live (1. decembra)

Ak ste z Piešťan a okolia, určite nepremeškajte príležitosť zažiť dobový koncert v historickej budove. Ansámbel Melopoetica prináša do Elektrárne hudobný program s názvom Talianska gestikulácia. Toto komorné hudobné teleso, ktoré dnes sídli v Piešťanoch, tvoria Bárbara Barros a Blanka Ondrejčáková s barokovými husľami a hosťujúcimi umelcami. Na koncertoch uvádzajú zaujímavé úpravy repertoáru od druhej polovice šestnásteho storočia až po klasické diela Mozarta a Haydna a sprostredkujú publiku naozaj jedinečný zážitok.

Vianočný koncert Jana Andevská a hostia (3. decembra)

Pre milovníkov hudby je v prvú decembrovú nedeľu pripravený koncert trnavskej speváčky, skladateľky a pedagogičky Jany Andevskej. V Divadle Jána Palárika zahrá vlastné autorské piesne z vianočného albumu, koledy, juhoslovanskú ľudovú pieseň, ale aj skladbu z obdobia romantizmu. Spev Jany Andevskej budú sprevádzať skvelí trnavskí hudobníci, detský zbor a husľový ansámbel, ktorý zafarbí vianočné piesne aranžmánmi s autorkiným rukopisom.

Vianoce s Pálffyovcami (17. decembra)

Ako vyzerali Vianoce u Pálffyovcov? Môžete to zistiť na Smolenickom zámku krátko pred sviatkami. Dozviete sa, aké vianočné zvyky a tradície si uctievala aristokracia, aké vidiečania, ale najmä sa môžete dať okúzliť scénickými prehliadkami v sprievode grófiek Pálffyových a ich oddaných zamestnancov. Na návštevníkov čaká aj interaktívna hra, za ktorej správne vylúštenie dostanú malí, ale aj veľkí sladkú odmenu.

Trenčiansky kraj

SĽUK – Slovenské Vianoce (1. decembra)

26 tanečníkov, 9 hudobníkov a 4 speváci zo SĽUK-u. Tí všetci vytvoria pravé slovenské Vianoce. Príďte sa pozrieť na tanečnú komédiu o stvorení sveta a o tom, čo bolo potom. Ide o nevídanú prehliadku tradičných vianočných zvykov, vinšov, kolied a hier ľudového divadla, ktoré sú obohatené ľudovými piesňami a tancami. To všetko môžete zažiť 1. decembra v KC Panorex v Novej Dubnici.

Adventné potulky mestom (3. decembra)

Prvú decembrovú nedeľu sa môžete vybrať do Nového Mesta nad Váhom na adventné potulky mestom. Otvoria sa dvory, nádvoria, múzeum, priestory kostolov, mestské kultúrne stredisko a, samozrejme, kaviarne a terasy v centre so zaujímavým kultúrnym programom. Potešiť vás môžu aj vystúpenia novomestských hudobníkov a súborov, autorské čítania, výstavy a vianočný Mestský trhík s tombolou.

Prieniky s Tomášom Eichlerom a Tomášom Kompaníkom (12. decembra)

Spoznajte známeho neurogenetika Tomáša Eichlera a oceňovaného dizajnéra Tomáša Kompaníka. Dozviete sa, ako sa im darí v ich  profesiách, ako sa k nim dostali, kto im pomohol, čo ich teší a čo čaká, aké majú záľuby a názory. To s nimi bude skúmať moderátor večera Ivan Ježík s hudobným sprievodom klaviristu Ericha Vladára v kultúrno-kreatívnom centre Hviezda v Trenčíne. Prieniky je pravidelná zábavná talkshow, ktorá vytvára priestor na vzájomné spoznávanie a zbližovanie.

Nitriansky kraj

Línia lesa (od 1. decembra)

Zmeny klimatických podmienok na Zemi spúšťajú rôznorodé procesy v prírode. Niektoré z nich sú viditeľnejšie než iné, no jedno je isté – všetko sa mení a rýchlosť zmien naberá na obrátkach. Ak je vám táto téma blízka, odporúčame navštíviť nový výstavný projekt Línia lesa v Nitrianskej galérii. Prezentuje tvorbu deviatich súčasných vizuálnych umelcov od kresby a maľby cez objekty site-specific inštalácií až po video- a audioinštalácie.

Vianočný koncert Kataríny Koščovej (3. decembra)

Speváčka Katarína Koščová je jedna z mála slovenských interpretiek, ktoré majú pripravený skutočne rýdzo vianočný repertoár. Spolu so svojimi muzikantmi originálne spracovala tradičné slovenské koledy a niekoľko svetových vianočných hitov. Na svojich koncertoch tvorí čarovnú vianočnú a sviatočnú náladu. Môžete sa o tom presvedčiť už 3. decembra v kine Junior v Leviciach.

O rastlinách, zvieratách a ľuďoch (12., 13., 14. decembra)

Už ste videli láskavú ekoinscenáciu O rastlinách, zvieratách a ľuďoch? Má ju v repertoári Nové divadlo v Nitre a v decembri ju hrá tri dni po sebe. Inscenácia je rozprávaním o prírode, ktorá je matkou všetkého živého na zemi, nebi i vo vode. Ponúka poznanie, že zvieratá, rastliny i ryby myslia, cítia bolesť, radosť i smútok, že dokážu komunikovať nielen v rámci jedného druhu, ale i medzidruhovo. Ak máte viac ako 6 rokov, ste v divadle vítaní.

Žilinský kraj

suvenir – edícia Žilina 2023 (od 12. decembra)

Nosíte si z ciest suveníry, no už ste unavení z masovo vyrábaných magnetiek na hranici gýča? Spoznajte tvorbu súčasných slovenských suvenírov s umeleckou hodnotou. Tej sa už niekoľko rokov venuje platforma contemporary_suvenir okolo sochárky Niny A. Šoškovej, ktorá tento umelecký projekt po prvý raz prináša do Žiliny. V Považskej galérii umenia uvidíte návrhy suvenírov od prizvaných umelcov, ktorí sa inšpirovali mestom a jeho okolím. Výstava, ktorú otvárajú 12. decembra, potrvá do 2. marca 2024.

Kultrh – zimná edícia (16. decembra)

V decembri sa s rodinou môžete vybrať na prvý martinský Kultrh a vybaviť tam rovno aj niekoľko pekných darčekov pre blízkych. Tento netradičný zimný trh sa uskutoční v priestoroch budovy kina Moskva. Nájdete na ňom dizajnérov, umelcov i predajcov kvalitných lokálnych potravín, ktorí pôsobia na území Martina a okolia. Čaká na vás bohatý program, gastrozóna s výberom lahôdok, umelecké diela, originálne výrobky aj program pre deti.

Koncert Kataríny Málikovej (29. decembra)

Pred odchodom do USA odohrá skladateľka a speváčka Katarína Máliková posledný koncert v Žiline a bude to zároveň posledná akcia v Novej synagóge v tomto roku. Na sólo koncerte s klavírom zaznejú skladby z jej dvoch albumov Pustvopol a Postalgia. Celé vstupné z koncertu organizátori venujú na podporu jej nákladov na štúdium na Berklee College of Music v Bostone. Príďte podporiť jeden z najvýraznejších talentov na slovenskej hudobnej scéne.

Pekné podujatie je ideálne zahájenie sviatočného času. Zdieľanie tipov na darčeky môžete vyriešiť aj online, lebo cez skupinu O2 Spolu si aj kamošmi užívate väčší balík dát

Banskobystrický kraj

ČO (NE)VIEME O VESMÍRE s Henrim Žuchom (9. decembra)

Ak sa usadíte v Štiavnickej obývačke druhú decembrovú sobotu, zistíte, koľko zaujímavých vecí na tému vesmír(ny) tresk, sily a čas dokáže obohatiť váš všeobecný vedomostný rozhľad. Toto nové komunitné centrum v Banskej Štiavnici navštívi veľký nadšenec vesmíru a vedy Henri Žucha. Dokáže veľmi zrozumiteľne a pútavo priblížiť témy, ktoré vám možno pre zložitosť dlhodobo unikali. Ide o poslednú prednášku jesenného cyklu.

Dievčatko so zápalkami (15. decembra)

Určite poznáte dojemný príbeh malého dievčatka, ktoré sa snaží prežiť v ťažkých podmienkach a hľadá svetlo a šťastie vo svojich snoch a kúzelných zápalkách. Reč je o Andersenovej rozprávke Dievčatko so zápalkami. Divadelný súbor Jána Chalupku mesta Brezno, ktorý funguje nepretržite už sto rokov, ho uvedie 15. decembra v premiére v mestskom dome kultúry ako muzikál. Inscenácia pripomína, že aj v dnešnom svete, kde vojny, siroty, chudoba a sociálna nerovnosť pretrvávajú, môžeme nájsť nádej a lásku.

Vianočné trhy v Lišove (16. decembra)

Tretiu decembrovú sobotu môžete navštíviť lokálne vianočné trhy v múzeu v Lišove v okrese Krupina. Nájdete tam najmä lokálnych predajcov z Lišova a regiónu Hont a ich unikátne ručne vyrábané predmety. Otvorená bude Galéria masiek aj kaviareň vo dvore, pre návštevníkov sa bude konať aj workshop zdobenia medovníkov. V Lišovskej chyži sa budú piecť materáky a pochutnáte si aj na dobrotách z okolia, guláši a kapustnici.

Prešovský kraj

Poloniny pod stromčekom (10. decembra)

Vyberte sa na Sninské rybníky vianočným vláčikom Máša. Táto vyhľadávaná letná rekreačná lokalita ožije aj v zime. Za zvuku kolied si dáte hrejivý punč alebo čaj, s deťmi sa zahrá plyšový vlk Ňufko, maskot Národného parku Poloniny, a spolu s ním ozdobíte vianočný stromček – z domu si môžete priniesť ručne vyrobené ozdoby. Na podujatie môžete prísť aj vlastným autom, pešo či na bicykli, otvorené bude pre každého.

Workshop radikálnej výšivky s KundyCrew (10. decembra)

Aj tradičné výšivky sa dajú poňať netradične a zároveň vyjadriť postoj k súčasnému dianiu. Príďte sa o tom presvedčiť do prešovského centra nezávislej kultúry Wave, kde kolektív KundyCrew organizuje workshop radikálnej výšivky. K dispozícii bude materiál – látky, nite, ihly s tupou špičkou aj predlohy z ich dielne. Kúzlu vyšívania môžete podľahnúť pri vymýšľaní vlastného motívu alebo pri kopírovaní nestarnúcich feministických klasík do každej domácnosti. Podujatie je súčasťou kampane 16 dní proti násiliu páchanému na ženách. 

Festum Prešov 2023

Viete o tom, že v Prešove vznikol úplne nový festival umenia? Tento rok je jeho pilotný ročník zameraný najmä na hudbu, a hoci sa začal už v novembri, v priebehu decembra ponúkne ešte tri koncerty. Priestor Solivaru, významnej technickej pamiatky, sa stane javiskom najmä pre mladých umelcov. Zaznejú rusínske piesne, cimbalová hudba v netradičnom spojení s klavírom a tesne pred sviatkami aj sakrálne a vianočné skladby.

Košický kraj

Nedeľný kreatívny ateliér (3. decembra)

Využite poslednú „galerijnú“ nedeľu v roku 2023 a navštívte Galériu umelcov Spiša v Spišskej Novej Vsi. Na programe je nedeľný kreatívny ateliér pre rodiny s deťmi aj jednotlivcov, v cene dielne je aj prehliadka výstav. Svoju tvorbu v galérii aktuálne prezentujú Ľubo Stacho, Helmut Bistika a Tomáš Cetera. Dve stále expozície Terra Gothica a Jozef Hanula ponúkajú tematické prehľady diel zo zbierky galérie.

Kvíz Aristokratické Vianoce (7. a 20. decembra)

Vypočujte si zaujímavosti o vianočných tradíciách šľachty na Gemeri pri varenom víne a vyskúšajte si svoje znalosti pri zábavnom kvíze s kurátormi Slovenského národného múzea. Stačí, keď 7. decembra navštívite kaštieľ Andrássyovcov v Betliari a zamierite do vyhrievaného stanu. Ak kvíz náhodou nestihnete, môžete ho absolvovať 20. decembra na vodnom hrade Štítnik v okrese Rožňava.

Vianočný beh (24. decembra)

Viete o tom, že v Trebišove behajú v každom ročnom období? Rezervujte si v kalendári Štedrý deň a prebehnite sa jedným z najkrajších a najväčších historických parkov v Európe. Celá trať vianočného behu nie je presne určená a dĺžku si stanovujú účastníci sami. Je to beh bez časového limitu, podstatné je dôjsť ľubovoľným tempom do cieľa v plnom zdraví. Štart je ráno na námestí pred mestským kultúrnym strediskom a v cieli bude k dispozícii unikátna 3D medaila, voňavý vianočný punč a chutný koláčik.


Máte ďalší tip na podujatie alebo milú aktivitu, ktoré sa dejú vo vašom okolí? Môžete nám o tom dať vedieť na

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Prevencia nepohody. Spoznajte miesta, na ktorých si užijete ticho a prírodu

Vymeňte na pár dní bežný život v kancelárii za prácu v záhrade. Inšpirujte sa farmami, na ktorých vás naučia žiť pokojnejšie.

Kedy naposledy ste odtrhli jablko zo stromu či kvet priamo na lúke? Alebo len tak pozorovali, ako plynie čas v prírode? Možno je to príliš pomalé na náš rýchly život,  a to aj napriek tomu, že na pracovných stretnutiach často skloňujeme balans medzi prácou a osobným životom. V dobe plnej podnetov je totiž náročné zastaviť sa a vypnúť hlavu, no slovenské farmy ponúkajú niekoľko riešení – pozývajú návštevníkov k sebe do sadov na samozber, workshopy či kempovanie v tichej prírode.

Na workshope o varení nájdete recept nielen na chutné jedlo, ale aj spomalenie. Palo a Lucia učia oveľa viac ako len variť

Porozprávali sme sa so zástupcami niekoľkých fariem, aby nám prezradili, čo sa skrýva za pokojným životom a ako si ho u nich môžete užiť.

Bylinková farma Herba Danubia v Kravanoch nad Dunajom
Pavol

Herba Danubia je rodinná farma, ktorá funguje už od roku 1925. Za socializmu bola zoštátnená, no ako prvým sa nám podarilo domôcť sa vrátenia. Na 150 hektároch pestujeme pšenicu, šípky a až 30 rôznych druhov liečivých rastlín, ako je levanduľa, rozmarín, šalvia, oregano, nechtík, rebríček a mnohé iné.

Všetko pestujeme bez herbicídov. Bez chémie je to síce prácnejšie, no vďaka prechodu na BIO systém sme si vytvorili čistejšie prostredie. Keďže naše šípky predávame aj do farmaceutického odvetvia, inak to ani nejde.

Život na farme je náročný a ťažký, no nemenil by som ho. Úprimne, už si neviem predstaviť, že by som pracoval v kancelárii, a to som vyštudoval informačné technológie. Každý deň je iný a práca rôznorodá – aj keď si naplánujete celý deň, počasie vám to môže prekaziť.

Niekedy sa nás pýtajú, či to za to vôbec stojí, no my si veľmi vážime to, čo začali generácie pred nami, a chceme v ich odkaze pokračovať. Vyrastali sme medzi včelami, vo vinohradoch, fóliovníku – prírodu máme v génoch a práve na farme sa cítime skutočne slobodní. Je skvelé, že tú slobodu môžeme ďalej prenášať na našich návštevníkov.

Keďže sme chceli našu farmu a naše produkty priblížiť ľuďom, prišli sme s možnosťou kempovania na našich lúkach. Turisti si u nás môžu oddýchnuť obklopení bylinkami, bicyklovať sa na našich cestičkách a môžu prísť aj so psíkmi. Musím priznať, že zatiaľ máme veľmi pozitívne ohlasy – návštevníci si pochvaľujú, že konečne niekde môžu vypnúť hlavu a byť v úplnej tichosti. Keď sa im už nechce leňošiť, môžu sa zapojiť aj do nášho samozberu – vždy je to taký príjemný pohľad, keď od nás odchádzajú ľudia s plnými košíkmi bylín.“

Kozia a kvetinová farma Medzi vinohrady v Horných Orešanoch
Laura

„Na začiatku sme chovali ovečky a pomaly sme prešli ku kozám. Dnes však máme na farme také netradičné spojenie – sme kozia a 2 roky už aj kvetinová farma. Presťahovali sme sa na nový pozemok, kde bola veľká lúka a môj tatino mal vždy sen, že by sa staral o kvety, tak si ho postupne začal plniť.

A tak si žijeme náš pomalý rodinný život – ráno polejeme kvety, podojíme a nakŕmime kozy, a podľa obdobia sejeme nové kvietky alebo vytrháme burinu. Deň končíme prechádzkou po farme a zbieraním úrody. Možno to znie gýčovo, ale je to oáza pokoja.

Ja som na farme popri inej práci, som živnostníčka, a naozaj si tu úplne oddýchnem, je to taká psychohygiena. Človek pri zvieratkách úplne vypne, koľkokrát sa pristihnem, že som na farme strávila hodiny namiesto plánovaných minút. Je to taký relax prácou.

Myslím si, že ľudia sú jednoducho šťastnejší, keď sú obklopení záhradou a zvieratami, aj preto sme radi, že môžeme takúto psychohygienu ponúkať verejnosti. Farma je skvelým miestom, kde sa vám úplne podarí vypnúť hlavu.

Nájdete u nás zážitkové kurzy keramiky, ktoré prebiehajú priamo v záhrade medzi kvetmi a zvieratkami – tak si aj oddýchnete a ešte si aj niečo vyrobíte. Prvý týždeň modelujeme hlinu a druhý týždeň glazujeme. Ľudia často vravia, že to nie je ani tak ich vysnený kurz ako skôr vysnený život – tiež by chceli žiť na farme, v prírode, s úplne inými starosťami, ako bežne riešia. 

A práve to bolo naším cieľom – ukázať pomalší život a naše krásne slovenské dedičstvo. Prezradím, že ešte stále máme jeden nezrealizovaný sen. Radi by sme u nás v Horných Orešanoch urobili múzeum o našom dedičstve. Niekedy si možno ani neuvedomujeme, koľko krásneho je okolo nás, a takéto múzeum by pomohlo zachovať naše orešianske tradície.“ 

Ovocná farma Bioplant v Ostraticiach
Jozef

Bioplant je štvrtá najväčšia ovocinárska firma na Slovensku. Pracujeme naozaj s obrovským množstvom ovocia, ktoré chodí anonymne do supermarketov, no stoja za ním ozajstní ľudia, ktorí milujú svoju prácu. Naša farma má svoju históriu, viacerí pracovníci si ma pamätajú ešte ako dieťa. Fungujeme ako jedna rodina, aj keď je nás každý rok viac a viac.

Postupne sme sa chceli viac priblížiť k ľuďom, a tak sme sa rozhodli, že začneme so samozberom. Po úspešnom zbere jahôd si k nám môžete prísť aj po jablká. Situácia s nimi je totiž náročná – okolité štáty majú nižšie náklady, no napriek tomu k nám chodia ľudia radi – najmä preto, že si zo stromu odtrhnú rôzne staršie odrody jabĺk, ktoré často už v obchodoch nenájdete. Navyše, keď si jabĺčko sami odtrhnete, tak chutí lepšie.

Často k nám chodia rodiny s deťmi, aby im ukázali, ako jablkový sad funguje. Pri zbere jabĺk pracujete, no je to práca iná, akú majú naši mestskí zákazníci, takže veľakrát hovoria, že si u nás oddýchnu.

Záleží nám na tom, aby deti vedeli, ako sa jabĺčko, ktoré im rodičia kupujú, dostane do obchodu. Robíme rôzne exkurzie, ukazujeme im naše sady, tiež dodávame zdravé jablká do 160 škôl so zhruba 25 tisícmi detí.

Tešíme sa, keď u nás v sadoch počuť úprimný detský smiech. Stalo sa nám napríklad, že k nám prišli škôlkári po daždi. Povedali sme im, nech naraz vyskočia a pri doskoku pozorne počúvajú syčanie pôdy, lebo to sa nadychujú dážďovky. Táto milá aktivita nám prerušila celú exkurziu – všetky deti sa rozbehli po sade hľadať dážďovky (smiech).

Keďže nás baví vymýšľať nové veci, v budúcnosti by sme chceli spustiť samozber čerešní a máme aj dopyt po firemných teambuildingoch. Naša práca je fyzicky náročná, niekedy sme naozaj prekvapení, že k nám chcú chodiť veľké korporáty trhať burinu a oberať ovocie. No pre nich je to zábava a nový zážitok, my sme veľmi radi, že sa im u nás páči.“

Sociálna farma u Felixov v Horných Mladoniciach
Anna

Farma u Felixov je kozia farma, na ktorej vyrábame najmä syry. Pred piatimi rokmi sa nám narodila dcérka s Downovým syndrómom, odvtedy sme aj sociálnou farmičkou. Na Slovensku síce sociálne farmy nie sú veľmi rozšírené, no v zahraničí je ich mnoho. Poskytujú prácu zdravotne znevýhodneným ľuďom a väčšinou na takýchto farmách nájdete aj terapie. Presne tam by sme sa chceli dostať aj my. V budúcnosti by sme radi spolupracovali s psychológmi aj inými odborníkmi, aby sa u nás venovali terapiám.

Život na farmách je osobitý a výchova s rešpektom k prírode má množstvo benefitov (nielen) pre deti

Na našej farme sme si aj tak vytvorili taký svet, aký sa nám páči. Stretávame sa s inými rodinami, ktoré majú detičky s Downovým syndrómom, robíme si spoločné syrárske dielne a v rámci muzikoterapie spolu hráme na nástroje. Sme radi, keď do tohto nášho sveta môžeme privítať aj ďalších ľudí.

Mnohí návštevníci k nám chodia kempovať a celý večer dokážu presedieť pri malých kozičkách. Na náš svet máme od návštevníkov krásne ohlasy, asi aj preto, lebo u nás nájdu úplné ticho a komorné prostredie. Sme teda taká prevencia vyhorenia. Často hostíme aj rodiny s deťmi, ktoré majú poruchy autistického spektra, a veľmi si to tu užívajú.

A nielen deti chodia k nám, ale aj my k nim – pripravujeme napríklad workshopy v škôlkach, kde sa trošku viac rozprávame o zvieratkách. Okrem týchto momentov však máme na farme takú bežnú prácu – podojiť kozičky a pracovať v syrárni.

Niekedy je to drina skĺbiť farmu a rodinu, ale nemenili sme za nič. Chovanie kôz bol náš sen ešte v čase, keď sme o nich nič nevedeli, skoro sme ani nevedeli, ako vyzerajú (smiech). Tým chcem odkázať všetkým ostatným – je skvelé realizovať svoje sny, aj keď na začiatku môžu znieť šialene.“

Ak nemáte možnosť stráviť čas na farmách, skúste sa vybrať aspoň na farmárske trhy. 

Lucia a Palo, ktorí s farmármi spolupracujú, odporúčajú:

„Zájdite na trhy. A skúste sa pozrieť ďalej za suroviny. Na ľudí, ktorí ich pestujú, chovajú a prinášajú na trh. Zastať. Sprítomniť sa. Otvoriť. Porozprávať. Nakupujte od nich pravidelne. A zrazu to nebude o paradajkách, ktoré ste kúpili na trhu, ale o tom, že ich máte od Romana z Družstva, a to mäso je od Robka Góru zo Salky, tá nátierka od Zdenky Levickej z Levíc. 

A presne budete vedieť, kto sú, prečo robia, čo robia, ako to robia a s rešpektom voči nim sa bude zrazu diať aj rešpekt voči surovinám a iné nahliadanie na varenie. Tie vzťahy a čas, ktorý do nich vložíte, vám to nakoniec určite vrátia. A trh bude miestom, kde si nakúpite, ale dostanete pri tom oveľa viac.

Naše tipy na trhy s poctivými farmármi pod strechou Slow Food Pressburg, ktoré iniciuje a vedie platforma Našich TRHOV: 

  • pravidelný sobotný potravinový Trh Piac Markt v bratislavskej Starej tržnici
  • každú sobotu Slow Food Trh Zeme v Bátovciach (v levickom okrese)
  • a ešte novovznikajúci trh v Kravanoch nad Dunajom (v okrese Komárno), zatiaľ 1x mesačne. 
Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Aké slúchadlá si vybrať k smartfónu? Poradíme vám, na čo všetko treba myslieť

Bezdrôtové slúchadlá sú perfektným doplnkom vášho smartfónu pri práci, pri športe aj relaxe.

Slúchadlá boli vždy verným pomocníkom smartfónov, no dnes už získavajú status nevyhnutného doplnku každého inteligentného telefónu. Funkcie a schopnosti bezdrôtových slúchadiel sa neustále rozširujú a čoraz väčší zmysel dávajú aj tým, ktorí cez svoj smartfón hudbu nepočúvajú. 

S novými slúchadlami si užijete pozeranie obľúbeného seriálu či filmu na smartfóne kdekoľvek budete. O to viac, ak máte Netflix v cene vášho O2 Paušálu

Telefonovať bez nutnosti mať smartfón bezprostredne pri sebe, vyťahovať ho z vrecka či kabelky, ovládať hlasového asistenta, prepínať hudbu v playliste alebo sa sústrediť na prácu potlačením hluku okolitého sveta. Kombo slúchadlá + smartfón toho dnes dokáže naozaj veľa, preto sme si pre vás pripravili niekoľko rád, ktoré vám pomôžu vybrať si ideálne slúchadlá pre vaše potreby.

Zvuk nie je jediné kritérium

Vybrať si perfektne vyhovujúce slúchadlá môže byť rovnako zložité ako nájsť dokonalý smartfón. Aj v tomto prípade ide o otázku osobných preferencií a kompromisov. Je však zopár vecí, ktoré by ste pred výberom mali vedieť.

Prirodzene a logicky sa núka, že najdôležitejšou charakteristikou slúchadiel je zvuk. Povedzme si však úprimne, hľadať slúchadlá s hi-fi zvukom ako doplnok k smartfónu je úplne zbytočné. Dokonalý zvuk si totiž najlepšie vychutnáte v pohodlí, keď sa naň sústredíte a máte samotné skladby v dostatočnej kvalite. Obmedzenie kvality pre vás neplatí, ak máte ako súčasť svojho O2 Paušálu predplatné na TIDAL, službu, cez ktorú môžete streamovať hudbu v nekomprimovanom formáte FLAC.

Uniformita má logický dôvod

Samozrejme, rozdiel v kvalite zvuku medzi 30- a 180-eurovými slúchadlami budete počuť, no nebude až taký zásadný. A to aj z toho dôvodu, že výrobcovia dnes vedia veľa vecí vyladiť softvérovo.

Dôvod, prečo sú takmer všetky slúchadlá ladené do prebasovaného zvuku, ktorý dokáže vytiahnuť každý jeden detail skladby, je ten, že takýto zvuk je pomerne univerzálny v mainstreamovej hudbe a najmä funkčný. Cez slúchadlá totiž čoraz viac telefonujeme, ovládame nimi smartfón a počúvame hovorené slovo v podcastoch.

Aj preto pri smartfónových slúchadlách argumentovať v prospech lepšieho zvuku pripojením cez 3,5 mm jack konektor nie je práve presné. Najmä ak máte k dispozícii pripojenie Bluetooth 5.0 a viac. Možnosť použiť kábel na pripojenie slúchadiel k smartfónu sa vám však hodí, ak na smartfóne hráte hry, veľa cestujete, pozeráte filmy, prípadne striháte videá.

Výdrž batérie bezdrôtových slúchadiel na úrovni 6 a viac hodín môže pôsobiť postačujúco, no nie je to vždy tak. Samozrejme, záleží najmä na tom, či aj váš smartfón má ešte možnosť pripojiť slúchadlá cez 3,5 mm jack.

Pri práci nepodceňujte kvalitný mikrofón

Buďme však konkrétnejší. Ste manažér, pre ktorého je smartfón v prvom rade pracovný nástroj? Potom je pre vás dôležité, aby ste mohli mať slúchadlá pohodlne nasadené v ušiach aj celý deň bez toho, aby vás obťažovali.

Presne pre takéto použitie sú vhodné štuple. Či sa rozhodnete pre tie s nožičkou, ako majú napríklad Xiaomi FlipBuds Pro, alebo bez nožičky, ako napríklad Samsung Galaxy Buds2, je len vecou osobnej preferencie.

Dôležité pre vás je, aby mali slúchadlá dostatočne dlhú výdrž batérie na jedno nabitie, prípadne ponúkali puzdro, ktoré ich dokáže nabiť. Ako napríklad Apple AirPods (2022), ktoré vďaka puzdru bez nabíjacieho kábla vydržia okolo 30 hodín počúvania hudby a 24 hodín telefonovania.

Pre podnikateľov, študentov či manažérov je dôležitý parameter ANC, teda aktívne potláčanie okolitého ruchu, čo je veľmi užitočné, keď sa treba sústrediť. Preto sa zamerajte na to, aby výrobca kládol dôraz aj na zapracovanie kvalitných mikrofónov. Užitočnou funkciou je aj schopnosť slúchadiel automaticky sa prepnúť z jedného zariadenia na druhé. Napríklad po príchode do kancelárie zo smartfónu na notebook.

Hľadáte niečo univerzálne?

Nemáte na slúchadlá špeciálne požiadavky? V tom prípade bude výber o niečo jednoduchší a aj lacnejší. Dnes už vyložene zlé a nekvalitné slúchadlá kúpite, len ak sa rozhodne pre nejakú úplne neznámu značku v niektorom z čínskych online marketov. 

Konkurenčný boj je čoraz intenzívnejší, a preto aj známe značky dnes dokážu za pár desiatok eur pripraviť zaujímavú ponuku. Jedným z veľmi milých prekvapení sú nové bezdrôtové slúchadlá O2 pods.

Za skutočne priaznivú cenu ponúkajú výbavu, o ktorej by ste v dostupnej kategórii ani len nesnívali. O2 pods majú dobrý zvuk, na telefonovanie sú priam ideálne. Okrem integrovaného mikrofónu aj pre pohodlné dotykové ovládanie.

Párovanie so zariadením – smartfónom, tabletom alebo notebookom – je viac ako spoľahlivé a rýchle. Prirodzene si slúchadlá rozumejú ako s operačným systémom Android, tak s iOS a aj Windows či MacOS. 

Nabíjacie puzdro sa postará o 20-hodinovú výdrž na jediné nabitie, vybavené je aj technológiou na bezdrôtové nabíjanie. Inak je k dispozícii aj USB-C konektor.

Ak preferujete skôr klasickú konštrukciu slúchadiel a nie „štuple“, zaujímavou voľbou sú bezdrôtové slúchadlá Music Hero s mäkkými náušníkmi, zabudovaným mikrofónom a multifunkčnými tlačidlami na ovládanie hudby a vybavovanie telefonických hovorov.

Sú štuple vhodné pre športovcov?

Napriek tomu, že výrobcovia často tvrdia, že bežné štupľové slúchadlá sú vhodné aj na šport, poobzerajte sa radšej po tých s prívlastkom športové. Líšia sa konštrukciou, na štupľoch sú napríklad malé ramienka, ktoré lepšie držia. Aktívne potláčanie hluku je v tomto prípade skôr zbytočné, možno až nebezpečné. Ak behávate v meste popri ceste, je určite lepšie, ak môžete vnímať svoje okolie.

Pre športovcov nemusí byť vždy ideálne ovládanie dotykom na štupli. Keď máte dotykovú plochu vlhkú od potu, nemusí správne reagovať, preto je praktickejšie ovládanie na šnúrkach na krku. Zaujímavým tipom na športovanie sú napríklad flexibilné a mäkké Sony WIC200.

Pre milovníkov dizajnu

Ak je pre vás dôležitý dizajn a väčšiu dôveru máte skôr k tradičným výrobcom zvukovej techniky, nebojte sa vyskúšať niektorú z overených značiek, ako je napríklad Bang & Olufsen. Aj firmy z hi-fi sveta totiž vidia potenciál v praktických štupľoch.

S dobrými slúchadlami a šikovnými apkami budú tréningy ľahšie. Tréneri a trénerky odporúčajú tieto smart aplikácie

Pravda však je, že aj v prípade smartfónových slúchadiel sa sústredia primárne na zvuk, preto môžu ponúkať o generáciu starší Bluetooth alebo nemajú aktívne potláčanie hluku.

Nie je to však prípad dizajnových SONY LinkBuds, ktorých netradičný dizajn dopĺňajú 12 mm meniče, Bluetooth 5.2 alebo 17,5-hodinová výdrž batérie, samozrejme, v spojení s puzdrom. Nechýbajú ani kodeky SBC a AA.

Ani klasiky nie sú krokom vedľa

Dôvodov, prečo vám nemusia vyhovovať štuple a radšej siahnete po klasických slúchadlách, je veľa a všetky sú legitímne. Aj tu ide o vec osobných preferencií. Klasické slúchadlá sú väčšie, prekryjú ucho, čím môžu do určitej miery suplovať funkciu potláčania hluku a pasívne ucho izolovať od okolitých ruchov a zvukov.

Pre mnohých ľudí sú pohodlnejšie na nosenie, ale nie na dlhé hodiny. S veľkými slúchadlami vám môže byť teplo a sú oproti štupľom ťažšie.

Klasické veľké slúchadlá ocenia skôr hráči, pre ktorých sú dôležité rôzne zvukové kodeky. Samozrejme, spokojnejší budú aj milovníci hudby, keďže pri takýchto slúchadlách sa so zvukom už pracuje inak, dôkazom čoho sú napríklad aj slúchadlá  SONY WHCH510, ktoré okrem kvalitného zvuku ponúkajú výdrž batérie na jedno nabitie 35 hodín.


Bohatú ponuku bezdrôtových slúchadiel na rôzne účely nájdete aj v e-shope O2.


Skladačka, novinka s AI vychytávkami aj obrovský tablet. Vybrali sme 5 zariadení, na ktorých displej je radosť sa pozerať

Čítaj viac

Hudobník a spisovateľ Braňo Jobus: Dospelosť ma nezomlela, v mojich knižkách pre deti si stále žmýkam srdce

Čítaj viac

Šetrenie nám dáva slobodu aj priestor zlyhať. Simona a Gréta vedú projekt o peniazoch a poradia, ako si nastaviť vlastnú finančnú rovnováhu

Čítaj viac