Miesta, ktoré sa v predvianočnom období oplatí zažiť s blízkymi: 24 tipov na decembrové podujatia po celom Slovensku

Nákupy darčekov bez stresu, sviatočné zvyky priamo od Pálffyovcov či workshop netradičného šitia – je len na vás, čo si v adventnom čase vyberiete.

V decembri sa môžete zahriať nielen na vianočných trhoch či pri opočúvaných koledách, ale najmä pri neobyčajnom kultúrnom či športovom programe. Prinášame vám tipy na zaujímavé podujatia v každom kraji Slovenska, kam môžete vyraziť v dobrej spoločnosti ešte pred koncom roka 2023.

Všetky podujatia si lepšie užijete, keď na nich budete spolu s blízkymi či rodinou. Aj väčší balík dát či rýchlejší internet si užijete so svojimi v skupine O2 Spolu

Bratislavský kraj

Gypsy Jazz Festival (1. – 2. decembra)

Začiatkom decembra si nedajte ujsť už 12. ročník etablovaného Gypsy Jazz Festivalu. Tento medzinárodný hudobný festival je zameraný na world music, džezovú hudbu s etnickými prvkami, fusion music a rómsku hudbu. Renomovaní slovenskí aj zahraniční umelci obsadia počas dvoch dní malé aj veľké koncertné štúdio Slovenského rozhlasu, kde si môžete vychutnať spojenie hudobníkov svetového významu s domácimi talentmi.

Vianočný Cverna Market (2. decembra)

Prvú decembrovú sobotu budú všetky obchody, pekárne, showroomy a kníhkupectvá v bratislavskej Novej Cvernovke opäť otvorené. Na Vianočnom Cverna Markete nájdete tvorbu slovenských dizajnérov, výtvarníkov a spriatelených lokálnych značiek. Kúpite tam originálne darčeky ešte predtým, ako všetkých naokolo zachváti predvianočný ošiaľ a panika v nákupných centrách. Pripravený bude aj bohatý sprievodný program, kvalitné gastro a viacero zaujímavých workshopov.

Žijem vedu naživo (21. decembra)

Čo sa stane, keď sa slovenské vedkyne a vedci pôsobiaci doma i v zahraničí stretnú na jednom mieste? O tom sa môžete prísť presvedčiť na konferenciu Žijem vedu naživo, ktorá sa uskutoční na pôde Prírodovedeckej fakulty UK v Bratislave. Podujatie vytvára priestor na zdieľanie vedeckých príbehov, diskusií na rôzne témy či ponuku stáží a nových vedeckých spoluprác. Vítaní sú všetci milovníci vedy akéhokoľvek odboru.

Trnavský kraj

Melopoetica Live (1. decembra)

Ak ste z Piešťan a okolia, určite nepremeškajte príležitosť zažiť dobový koncert v historickej budove. Ansámbel Melopoetica prináša do Elektrárne hudobný program s názvom Talianska gestikulácia. Toto komorné hudobné teleso, ktoré dnes sídli v Piešťanoch, tvoria Bárbara Barros a Blanka Ondrejčáková s barokovými husľami a hosťujúcimi umelcami. Na koncertoch uvádzajú zaujímavé úpravy repertoáru od druhej polovice šestnásteho storočia až po klasické diela Mozarta a Haydna a sprostredkujú publiku naozaj jedinečný zážitok.

Vianočný koncert Jana Andevská a hostia (3. decembra)

Pre milovníkov hudby je v prvú decembrovú nedeľu pripravený koncert trnavskej speváčky, skladateľky a pedagogičky Jany Andevskej. V Divadle Jána Palárika zahrá vlastné autorské piesne z vianočného albumu, koledy, juhoslovanskú ľudovú pieseň, ale aj skladbu z obdobia romantizmu. Spev Jany Andevskej budú sprevádzať skvelí trnavskí hudobníci, detský zbor a husľový ansámbel, ktorý zafarbí vianočné piesne aranžmánmi s autorkiným rukopisom.

Vianoce s Pálffyovcami (17. decembra)

Ako vyzerali Vianoce u Pálffyovcov? Môžete to zistiť na Smolenickom zámku krátko pred sviatkami. Dozviete sa, aké vianočné zvyky a tradície si uctievala aristokracia, aké vidiečania, ale najmä sa môžete dať okúzliť scénickými prehliadkami v sprievode grófiek Pálffyových a ich oddaných zamestnancov. Na návštevníkov čaká aj interaktívna hra, za ktorej správne vylúštenie dostanú malí, ale aj veľkí sladkú odmenu.

Trenčiansky kraj

SĽUK – Slovenské Vianoce (1. decembra)

26 tanečníkov, 9 hudobníkov a 4 speváci zo SĽUK-u. Tí všetci vytvoria pravé slovenské Vianoce. Príďte sa pozrieť na tanečnú komédiu o stvorení sveta a o tom, čo bolo potom. Ide o nevídanú prehliadku tradičných vianočných zvykov, vinšov, kolied a hier ľudového divadla, ktoré sú obohatené ľudovými piesňami a tancami. To všetko môžete zažiť 1. decembra v KC Panorex v Novej Dubnici.

Adventné potulky mestom (3. decembra)

Prvú decembrovú nedeľu sa môžete vybrať do Nového Mesta nad Váhom na adventné potulky mestom. Otvoria sa dvory, nádvoria, múzeum, priestory kostolov, mestské kultúrne stredisko a, samozrejme, kaviarne a terasy v centre so zaujímavým kultúrnym programom. Potešiť vás môžu aj vystúpenia novomestských hudobníkov a súborov, autorské čítania, výstavy a vianočný Mestský trhík s tombolou.

Prieniky s Tomášom Eichlerom a Tomášom Kompaníkom (12. decembra)

Spoznajte známeho neurogenetika Tomáša Eichlera a oceňovaného dizajnéra Tomáša Kompaníka. Dozviete sa, ako sa im darí v ich  profesiách, ako sa k nim dostali, kto im pomohol, čo ich teší a čo čaká, aké majú záľuby a názory. To s nimi bude skúmať moderátor večera Ivan Ježík s hudobným sprievodom klaviristu Ericha Vladára v kultúrno-kreatívnom centre Hviezda v Trenčíne. Prieniky je pravidelná zábavná talkshow, ktorá vytvára priestor na vzájomné spoznávanie a zbližovanie.

Nitriansky kraj

Línia lesa (od 1. decembra)

Zmeny klimatických podmienok na Zemi spúšťajú rôznorodé procesy v prírode. Niektoré z nich sú viditeľnejšie než iné, no jedno je isté – všetko sa mení a rýchlosť zmien naberá na obrátkach. Ak je vám táto téma blízka, odporúčame navštíviť nový výstavný projekt Línia lesa v Nitrianskej galérii. Prezentuje tvorbu deviatich súčasných vizuálnych umelcov od kresby a maľby cez objekty site-specific inštalácií až po video- a audioinštalácie.

Vianočný koncert Kataríny Koščovej (3. decembra)

Speváčka Katarína Koščová je jedna z mála slovenských interpretiek, ktoré majú pripravený skutočne rýdzo vianočný repertoár. Spolu so svojimi muzikantmi originálne spracovala tradičné slovenské koledy a niekoľko svetových vianočných hitov. Na svojich koncertoch tvorí čarovnú vianočnú a sviatočnú náladu. Môžete sa o tom presvedčiť už 3. decembra v kine Junior v Leviciach.

O rastlinách, zvieratách a ľuďoch (12., 13., 14. decembra)

Už ste videli láskavú ekoinscenáciu O rastlinách, zvieratách a ľuďoch? Má ju v repertoári Nové divadlo v Nitre a v decembri ju hrá tri dni po sebe. Inscenácia je rozprávaním o prírode, ktorá je matkou všetkého živého na zemi, nebi i vo vode. Ponúka poznanie, že zvieratá, rastliny i ryby myslia, cítia bolesť, radosť i smútok, že dokážu komunikovať nielen v rámci jedného druhu, ale i medzidruhovo. Ak máte viac ako 6 rokov, ste v divadle vítaní.

Žilinský kraj

suvenir – edícia Žilina 2023 (od 12. decembra)

Nosíte si z ciest suveníry, no už ste unavení z masovo vyrábaných magnetiek na hranici gýča? Spoznajte tvorbu súčasných slovenských suvenírov s umeleckou hodnotou. Tej sa už niekoľko rokov venuje platforma contemporary_suvenir okolo sochárky Niny A. Šoškovej, ktorá tento umelecký projekt po prvý raz prináša do Žiliny. V Považskej galérii umenia uvidíte návrhy suvenírov od prizvaných umelcov, ktorí sa inšpirovali mestom a jeho okolím. Výstava, ktorú otvárajú 12. decembra, potrvá do 2. marca 2024.

Kultrh – zimná edícia (16. decembra)

V decembri sa s rodinou môžete vybrať na prvý martinský Kultrh a vybaviť tam rovno aj niekoľko pekných darčekov pre blízkych. Tento netradičný zimný trh sa uskutoční v priestoroch budovy kina Moskva. Nájdete na ňom dizajnérov, umelcov i predajcov kvalitných lokálnych potravín, ktorí pôsobia na území Martina a okolia. Čaká na vás bohatý program, gastrozóna s výberom lahôdok, umelecké diela, originálne výrobky aj program pre deti.

Koncert Kataríny Málikovej (29. decembra)

Pred odchodom do USA odohrá skladateľka a speváčka Katarína Máliková posledný koncert v Žiline a bude to zároveň posledná akcia v Novej synagóge v tomto roku. Na sólo koncerte s klavírom zaznejú skladby z jej dvoch albumov Pustvopol a Postalgia. Celé vstupné z koncertu organizátori venujú na podporu jej nákladov na štúdium na Berklee College of Music v Bostone. Príďte podporiť jeden z najvýraznejších talentov na slovenskej hudobnej scéne.

Pekné podujatie je ideálne zahájenie sviatočného času. Zdieľanie tipov na darčeky môžete vyriešiť aj online, lebo cez skupinu O2 Spolu si aj kamošmi užívate väčší balík dát

Banskobystrický kraj

ČO (NE)VIEME O VESMÍRE s Henrim Žuchom (9. decembra)

Ak sa usadíte v Štiavnickej obývačke druhú decembrovú sobotu, zistíte, koľko zaujímavých vecí na tému vesmír(ny) tresk, sily a čas dokáže obohatiť váš všeobecný vedomostný rozhľad. Toto nové komunitné centrum v Banskej Štiavnici navštívi veľký nadšenec vesmíru a vedy Henri Žucha. Dokáže veľmi zrozumiteľne a pútavo priblížiť témy, ktoré vám možno pre zložitosť dlhodobo unikali. Ide o poslednú prednášku jesenného cyklu.

Dievčatko so zápalkami (15. decembra)

Určite poznáte dojemný príbeh malého dievčatka, ktoré sa snaží prežiť v ťažkých podmienkach a hľadá svetlo a šťastie vo svojich snoch a kúzelných zápalkách. Reč je o Andersenovej rozprávke Dievčatko so zápalkami. Divadelný súbor Jána Chalupku mesta Brezno, ktorý funguje nepretržite už sto rokov, ho uvedie 15. decembra v premiére v mestskom dome kultúry ako muzikál. Inscenácia pripomína, že aj v dnešnom svete, kde vojny, siroty, chudoba a sociálna nerovnosť pretrvávajú, môžeme nájsť nádej a lásku.

Vianočné trhy v Lišove (16. decembra)

Tretiu decembrovú sobotu môžete navštíviť lokálne vianočné trhy v múzeu v Lišove v okrese Krupina. Nájdete tam najmä lokálnych predajcov z Lišova a regiónu Hont a ich unikátne ručne vyrábané predmety. Otvorená bude Galéria masiek aj kaviareň vo dvore, pre návštevníkov sa bude konať aj workshop zdobenia medovníkov. V Lišovskej chyži sa budú piecť materáky a pochutnáte si aj na dobrotách z okolia, guláši a kapustnici.

Prešovský kraj

Poloniny pod stromčekom (10. decembra)

Vyberte sa na Sninské rybníky vianočným vláčikom Máša. Táto vyhľadávaná letná rekreačná lokalita ožije aj v zime. Za zvuku kolied si dáte hrejivý punč alebo čaj, s deťmi sa zahrá plyšový vlk Ňufko, maskot Národného parku Poloniny, a spolu s ním ozdobíte vianočný stromček – z domu si môžete priniesť ručne vyrobené ozdoby. Na podujatie môžete prísť aj vlastným autom, pešo či na bicykli, otvorené bude pre každého.

Workshop radikálnej výšivky s KundyCrew (10. decembra)

Aj tradičné výšivky sa dajú poňať netradične a zároveň vyjadriť postoj k súčasnému dianiu. Príďte sa o tom presvedčiť do prešovského centra nezávislej kultúry Wave, kde kolektív KundyCrew organizuje workshop radikálnej výšivky. K dispozícii bude materiál – látky, nite, ihly s tupou špičkou aj predlohy z ich dielne. Kúzlu vyšívania môžete podľahnúť pri vymýšľaní vlastného motívu alebo pri kopírovaní nestarnúcich feministických klasík do každej domácnosti. Podujatie je súčasťou kampane 16 dní proti násiliu páchanému na ženách. 

Festum Prešov 2023

Viete o tom, že v Prešove vznikol úplne nový festival umenia? Tento rok je jeho pilotný ročník zameraný najmä na hudbu, a hoci sa začal už v novembri, v priebehu decembra ponúkne ešte tri koncerty. Priestor Solivaru, významnej technickej pamiatky, sa stane javiskom najmä pre mladých umelcov. Zaznejú rusínske piesne, cimbalová hudba v netradičnom spojení s klavírom a tesne pred sviatkami aj sakrálne a vianočné skladby.

Košický kraj

Nedeľný kreatívny ateliér (3. decembra)

Využite poslednú „galerijnú“ nedeľu v roku 2023 a navštívte Galériu umelcov Spiša v Spišskej Novej Vsi. Na programe je nedeľný kreatívny ateliér pre rodiny s deťmi aj jednotlivcov, v cene dielne je aj prehliadka výstav. Svoju tvorbu v galérii aktuálne prezentujú Ľubo Stacho, Helmut Bistika a Tomáš Cetera. Dve stále expozície Terra Gothica a Jozef Hanula ponúkajú tematické prehľady diel zo zbierky galérie.

Kvíz Aristokratické Vianoce (7. a 20. decembra)

Vypočujte si zaujímavosti o vianočných tradíciách šľachty na Gemeri pri varenom víne a vyskúšajte si svoje znalosti pri zábavnom kvíze s kurátormi Slovenského národného múzea. Stačí, keď 7. decembra navštívite kaštieľ Andrássyovcov v Betliari a zamierite do vyhrievaného stanu. Ak kvíz náhodou nestihnete, môžete ho absolvovať 20. decembra na vodnom hrade Štítnik v okrese Rožňava.

Vianočný beh (24. decembra)

Viete o tom, že v Trebišove behajú v každom ročnom období? Rezervujte si v kalendári Štedrý deň a prebehnite sa jedným z najkrajších a najväčších historických parkov v Európe. Celá trať vianočného behu nie je presne určená a dĺžku si stanovujú účastníci sami. Je to beh bez časového limitu, podstatné je dôjsť ľubovoľným tempom do cieľa v plnom zdraví. Štart je ráno na námestí pred mestským kultúrnym strediskom a v cieli bude k dispozícii unikátna 3D medaila, voňavý vianočný punč a chutný koláčik.


Máte ďalší tip na podujatie alebo milú aktivitu, ktoré sa dejú vo vašom okolí? Môžete nám o tom dať vedieť na

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Prevencia nepohody. Spoznajte miesta, na ktorých si užijete ticho a prírodu

Vymeňte na pár dní bežný život v kancelárii za prácu v záhrade. Inšpirujte sa farmami, na ktorých vás naučia žiť pokojnejšie.

Kedy naposledy ste odtrhli jablko zo stromu či kvet priamo na lúke? Alebo len tak pozorovali, ako plynie čas v prírode? Možno je to príliš pomalé na náš rýchly život,  a to aj napriek tomu, že na pracovných stretnutiach často skloňujeme balans medzi prácou a osobným životom. V dobe plnej podnetov je totiž náročné zastaviť sa a vypnúť hlavu, no slovenské farmy ponúkajú niekoľko riešení – pozývajú návštevníkov k sebe do sadov na samozber, workshopy či kempovanie v tichej prírode.

Na workshope o varení nájdete recept nielen na chutné jedlo, ale aj spomalenie. Palo a Lucia učia oveľa viac ako len variť

Porozprávali sme sa so zástupcami niekoľkých fariem, aby nám prezradili, čo sa skrýva za pokojným životom a ako si ho u nich môžete užiť.

Bylinková farma Herba Danubia v Kravanoch nad Dunajom
Pavol

Herba Danubia je rodinná farma, ktorá funguje už od roku 1925. Za socializmu bola zoštátnená, no ako prvým sa nám podarilo domôcť sa vrátenia. Na 150 hektároch pestujeme pšenicu, šípky a až 30 rôznych druhov liečivých rastlín, ako je levanduľa, rozmarín, šalvia, oregano, nechtík, rebríček a mnohé iné.

Všetko pestujeme bez herbicídov. Bez chémie je to síce prácnejšie, no vďaka prechodu na BIO systém sme si vytvorili čistejšie prostredie. Keďže naše šípky predávame aj do farmaceutického odvetvia, inak to ani nejde.

Život na farme je náročný a ťažký, no nemenil by som ho. Úprimne, už si neviem predstaviť, že by som pracoval v kancelárii, a to som vyštudoval informačné technológie. Každý deň je iný a práca rôznorodá – aj keď si naplánujete celý deň, počasie vám to môže prekaziť.

Niekedy sa nás pýtajú, či to za to vôbec stojí, no my si veľmi vážime to, čo začali generácie pred nami, a chceme v ich odkaze pokračovať. Vyrastali sme medzi včelami, vo vinohradoch, fóliovníku – prírodu máme v génoch a práve na farme sa cítime skutočne slobodní. Je skvelé, že tú slobodu môžeme ďalej prenášať na našich návštevníkov.

Keďže sme chceli našu farmu a naše produkty priblížiť ľuďom, prišli sme s možnosťou kempovania na našich lúkach. Turisti si u nás môžu oddýchnuť obklopení bylinkami, bicyklovať sa na našich cestičkách a môžu prísť aj so psíkmi. Musím priznať, že zatiaľ máme veľmi pozitívne ohlasy – návštevníci si pochvaľujú, že konečne niekde môžu vypnúť hlavu a byť v úplnej tichosti. Keď sa im už nechce leňošiť, môžu sa zapojiť aj do nášho samozberu – vždy je to taký príjemný pohľad, keď od nás odchádzajú ľudia s plnými košíkmi bylín.“

Kozia a kvetinová farma Medzi vinohrady v Horných Orešanoch
Laura

„Na začiatku sme chovali ovečky a pomaly sme prešli ku kozám. Dnes však máme na farme také netradičné spojenie – sme kozia a 2 roky už aj kvetinová farma. Presťahovali sme sa na nový pozemok, kde bola veľká lúka a môj tatino mal vždy sen, že by sa staral o kvety, tak si ho postupne začal plniť.

A tak si žijeme náš pomalý rodinný život – ráno polejeme kvety, podojíme a nakŕmime kozy, a podľa obdobia sejeme nové kvietky alebo vytrháme burinu. Deň končíme prechádzkou po farme a zbieraním úrody. Možno to znie gýčovo, ale je to oáza pokoja.

Ja som na farme popri inej práci, som živnostníčka, a naozaj si tu úplne oddýchnem, je to taká psychohygiena. Človek pri zvieratkách úplne vypne, koľkokrát sa pristihnem, že som na farme strávila hodiny namiesto plánovaných minút. Je to taký relax prácou.

Myslím si, že ľudia sú jednoducho šťastnejší, keď sú obklopení záhradou a zvieratami, aj preto sme radi, že môžeme takúto psychohygienu ponúkať verejnosti. Farma je skvelým miestom, kde sa vám úplne podarí vypnúť hlavu.

Nájdete u nás zážitkové kurzy keramiky, ktoré prebiehajú priamo v záhrade medzi kvetmi a zvieratkami – tak si aj oddýchnete a ešte si aj niečo vyrobíte. Prvý týždeň modelujeme hlinu a druhý týždeň glazujeme. Ľudia často vravia, že to nie je ani tak ich vysnený kurz ako skôr vysnený život – tiež by chceli žiť na farme, v prírode, s úplne inými starosťami, ako bežne riešia. 

A práve to bolo naším cieľom – ukázať pomalší život a naše krásne slovenské dedičstvo. Prezradím, že ešte stále máme jeden nezrealizovaný sen. Radi by sme u nás v Horných Orešanoch urobili múzeum o našom dedičstve. Niekedy si možno ani neuvedomujeme, koľko krásneho je okolo nás, a takéto múzeum by pomohlo zachovať naše orešianske tradície.“ 

Ovocná farma Bioplant v Ostraticiach
Jozef

Bioplant je štvrtá najväčšia ovocinárska firma na Slovensku. Pracujeme naozaj s obrovským množstvom ovocia, ktoré chodí anonymne do supermarketov, no stoja za ním ozajstní ľudia, ktorí milujú svoju prácu. Naša farma má svoju históriu, viacerí pracovníci si ma pamätajú ešte ako dieťa. Fungujeme ako jedna rodina, aj keď je nás každý rok viac a viac.

Postupne sme sa chceli viac priblížiť k ľuďom, a tak sme sa rozhodli, že začneme so samozberom. Po úspešnom zbere jahôd si k nám môžete prísť aj po jablká. Situácia s nimi je totiž náročná – okolité štáty majú nižšie náklady, no napriek tomu k nám chodia ľudia radi – najmä preto, že si zo stromu odtrhnú rôzne staršie odrody jabĺk, ktoré často už v obchodoch nenájdete. Navyše, keď si jabĺčko sami odtrhnete, tak chutí lepšie.

Často k nám chodia rodiny s deťmi, aby im ukázali, ako jablkový sad funguje. Pri zbere jabĺk pracujete, no je to práca iná, akú majú naši mestskí zákazníci, takže veľakrát hovoria, že si u nás oddýchnu.

Záleží nám na tom, aby deti vedeli, ako sa jabĺčko, ktoré im rodičia kupujú, dostane do obchodu. Robíme rôzne exkurzie, ukazujeme im naše sady, tiež dodávame zdravé jablká do 160 škôl so zhruba 25 tisícmi detí.

Tešíme sa, keď u nás v sadoch počuť úprimný detský smiech. Stalo sa nám napríklad, že k nám prišli škôlkári po daždi. Povedali sme im, nech naraz vyskočia a pri doskoku pozorne počúvajú syčanie pôdy, lebo to sa nadychujú dážďovky. Táto milá aktivita nám prerušila celú exkurziu – všetky deti sa rozbehli po sade hľadať dážďovky (smiech).

Keďže nás baví vymýšľať nové veci, v budúcnosti by sme chceli spustiť samozber čerešní a máme aj dopyt po firemných teambuildingoch. Naša práca je fyzicky náročná, niekedy sme naozaj prekvapení, že k nám chcú chodiť veľké korporáty trhať burinu a oberať ovocie. No pre nich je to zábava a nový zážitok, my sme veľmi radi, že sa im u nás páči.“

Sociálna farma u Felixov v Horných Mladoniciach
Anna

Farma u Felixov je kozia farma, na ktorej vyrábame najmä syry. Pred piatimi rokmi sa nám narodila dcérka s Downovým syndrómom, odvtedy sme aj sociálnou farmičkou. Na Slovensku síce sociálne farmy nie sú veľmi rozšírené, no v zahraničí je ich mnoho. Poskytujú prácu zdravotne znevýhodneným ľuďom a väčšinou na takýchto farmách nájdete aj terapie. Presne tam by sme sa chceli dostať aj my. V budúcnosti by sme radi spolupracovali s psychológmi aj inými odborníkmi, aby sa u nás venovali terapiám.

Život na farmách je osobitý a výchova s rešpektom k prírode má množstvo benefitov (nielen) pre deti

Na našej farme sme si aj tak vytvorili taký svet, aký sa nám páči. Stretávame sa s inými rodinami, ktoré majú detičky s Downovým syndrómom, robíme si spoločné syrárske dielne a v rámci muzikoterapie spolu hráme na nástroje. Sme radi, keď do tohto nášho sveta môžeme privítať aj ďalších ľudí.

Mnohí návštevníci k nám chodia kempovať a celý večer dokážu presedieť pri malých kozičkách. Na náš svet máme od návštevníkov krásne ohlasy, asi aj preto, lebo u nás nájdu úplné ticho a komorné prostredie. Sme teda taká prevencia vyhorenia. Často hostíme aj rodiny s deťmi, ktoré majú poruchy autistického spektra, a veľmi si to tu užívajú.

A nielen deti chodia k nám, ale aj my k nim – pripravujeme napríklad workshopy v škôlkach, kde sa trošku viac rozprávame o zvieratkách. Okrem týchto momentov však máme na farme takú bežnú prácu – podojiť kozičky a pracovať v syrárni.

Niekedy je to drina skĺbiť farmu a rodinu, ale nemenili sme za nič. Chovanie kôz bol náš sen ešte v čase, keď sme o nich nič nevedeli, skoro sme ani nevedeli, ako vyzerajú (smiech). Tým chcem odkázať všetkým ostatným – je skvelé realizovať svoje sny, aj keď na začiatku môžu znieť šialene.“

Ak nemáte možnosť stráviť čas na farmách, skúste sa vybrať aspoň na farmárske trhy. 

Lucia a Palo, ktorí s farmármi spolupracujú, odporúčajú:

„Zájdite na trhy. A skúste sa pozrieť ďalej za suroviny. Na ľudí, ktorí ich pestujú, chovajú a prinášajú na trh. Zastať. Sprítomniť sa. Otvoriť. Porozprávať. Nakupujte od nich pravidelne. A zrazu to nebude o paradajkách, ktoré ste kúpili na trhu, ale o tom, že ich máte od Romana z Družstva, a to mäso je od Robka Góru zo Salky, tá nátierka od Zdenky Levickej z Levíc. 

A presne budete vedieť, kto sú, prečo robia, čo robia, ako to robia a s rešpektom voči nim sa bude zrazu diať aj rešpekt voči surovinám a iné nahliadanie na varenie. Tie vzťahy a čas, ktorý do nich vložíte, vám to nakoniec určite vrátia. A trh bude miestom, kde si nakúpite, ale dostanete pri tom oveľa viac.

Naše tipy na trhy s poctivými farmármi pod strechou Slow Food Pressburg, ktoré iniciuje a vedie platforma Našich TRHOV: 

  • pravidelný sobotný potravinový Trh Piac Markt v bratislavskej Starej tržnici
  • každú sobotu Slow Food Trh Zeme v Bátovciach (v levickom okrese)
  • a ešte novovznikajúci trh v Kravanoch nad Dunajom (v okrese Komárno), zatiaľ 1x mesačne. 
Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Koordinátorka Novinárskej ceny: Poctivý autor sa pod článok vždy podpíše, konšpirátor nie

Novinári budú vždy obľúbeným cieľom konšpirácií, hovorí Miroslava Širotníková, ktorá pracovala aj pre New York Times.

Na Slovensku rastie vplyv konšpiračných médií a viac ako polovica ľudí si myslí, že novinárov riadi niekto v pozadí. Ako lepšie pochopiť prácu novinárov a začať im veriť? Porozprávali sme sa s Miroslavou Širotníkovou, ktorá ako novinárka na voľnej nohe pracovala pre svetové médiá a dnes koordinuje aktivity Novinárskej cenyFondu na podporu investigatívnej žurnalistiky, ktorý dlhodobo podporuje aj spoločnosť O2.

V rozhovore sa ďalej dočítate:

  • s akými predsudkami sa novinári stretávajú najčastejšie,
  • ako prácu novinárov u nás ovplyvnila vražda Jána Kuciaka,
  • prečo je mediálna výchova dôležitá,
  • aké trendy možno vnímať v súčasnej žurnalistike.

Čítajte aj: Korupčné kauzy pomáhajú odhaliť všetci, ktorí si predplácajú médiá, hovorí publicista a aktivista Goda

Stretávaš sa s predsudkami, keď ľuďom povieš, že si novinárka?

Väčšinou si vypočujem, že si nevedia predstaviť, ako moja práca vyzerá. Často si myslia, že novinári a novinárky pracujú doma z Bratislavy, od počítača a nevedia nič o vonkajšom svete.

Stretávam sa aj s množstvom reakcií, ktoré poznáme zo sociálnych sietí, podľa ktorých sú novinári platení „tajnými silami“, že sú zahraničnými agentmi, že im niekto diktuje, čo majú písať, že sa do ničoho nerozumejú a zverejnia čokoľvek, čo im niekto pošle.

Práca novinárov je neustále na očiach. Prečo im však veľká časť verejnosti nedôveruje? 

Myslím si, že najmä preto, lebo píšu o veciach, ktoré sa nie všetkým páčia. Pozerajú sa mocným na prsty, odhaľujú prepojenia biznisu a politiky, a tým niekomu môžu ohroziť živobytie. Nie každému vyhovuje, čo číta, a mnohí potom útočia na novinársku prácu bez toho, aby dôverovali tomu, čo čítajú.

Novinári a novinárky sú okrem toho obľúbeným cieľom konšpirácií. Treba si však uvedomiť, že robia svoju prácu nezávisle od toho, kto si čo myslí. Opierajú sa o fakty a vedu a hľadajú pravdu, nech je kdekoľvek, nedajú sa zahnať do kúta ani sa zastrašiť.

Pracovala si ako novinárka na voľnej nohe, ako vznikali tvoje články? 

Keďže som ako freelancer nemala zázemie stálej redakcie, pracovala som z domu, podobne ako teraz veľa ľudí počas pandémie. Za každou témou som však vždy vycestovala „do terénu“ a za odborníkmi, ktorí k nej mali čo povedať, či už som písala o extrémizme, alebo o ekonomike.

Novinári sa pozerajú mocným na prsty, odhaľujú prepojenia biznisu a politiky, a tým niekomu môžu ohroziť živobytie. Nie každému vyhovuje, čo číta, a mnohí potom útočia na novinársku prácu bez toho, aby dôverovali tomu, čo čítajú.

Keď som pripravovala článok o segregácii rómskych detí v školách, išla som sa pozrieť do škôl v rómskych osadách na východe Slovenska, keď som písala o krajnej pravici, vyhľadala som si ich predvolebný míting a vycestovala za nimi, prípadne išla hľadať ich podporovateľov v obciach, kde majú tradične najväčšiu podporu.

Niektoré dni som strávila rešeršom štúdií a materiálov pri počítači, iné pri rozhovoroch s expertmi z univerzít, potom som zas 3-4 dni cestovala za príbehom do regiónov a rozprávala sa s bežnými ľuďmi na ulici, s miestnymi politikmi či s aktivistami.

Mix tohto všetkého potom skončil v konečnom článku. A či už som reportáž pripravovala sama, alebo s kolegom z amerických, britských alebo holandských novín, vždy sme na nej pracovali priamo na mieste, nie na diaľku.

Spomínaš si na nejaký článok, ktorým si ovplyvnila veľa ľudí?

Mala som asi len jeden, ktorý sa skutočne dostal do politického diskurzu, hoci úplnou náhodou. Pred rokmi sme s kolegom Rickom Lymanom pripravovali článok pre New York Times o Spišskom Hrhove. Páčil sa mi príbeh obce, ktorej sa úspešne podarilo integrovať rómsku komunitu, a chcela som ho dostať do sveta, aby bol inšpiráciou.

Tento text vyšiel aj na titulnej strane novín. Niekedy v tom čase mal bývalý prezident Andrej Kiska počas zasadania OSN v New York stretnutie s finančníkom Georgeom Sorosom. O návšteve písal Kiska na Facebooku a spomenul, že na titulke New York Times vyšiel článok o Slovensku a že sa o tom so Sorosom rozprávali, pretože ho zaujímajú vylúčené komunity. O niekoľko mesiacov na Slovensku prebehli protesty Za slušné Slovensko a v jednej z prvých reakcií predseda vtedy najsilnejšej politickej strany spomenul stretnutie v New Yorku a postavil na tom konšpiráciu, že zhromaždenia sú riadené zo zahraničia. Vtedy som sa veľmi smiala, že som to so svojím textom dotiahla ďaleko.

Samozrejme, na celej konšpirácii nebolo nič pravdivé, náš článok opisoval príbeh, ktorý bol už vtedy na Slovensku známy, takže nešlo o nič prevratné, a ocitol sa v tom náhodou. Prezidenta ani protesty, samozrejme, nikto zo zahraničia neriadil.

Po smrti Jána a Martiny sa práca novinárov ešte viac dostala do verejnej debaty. Zmenilo sa vnímanie verejnosti?

Bezprostredne po vražde asi áno a veľká časť spoločnosti pochopila, ako naša práca vyzerá a že novinári a novinárky môžu byť pre svoju prácu aj vo fyzickom ohrození.

Podpora verejnosti mne a kolegom dodávala energiu v časoch, keď sme sa možno aj báli alebo sme boli demotivovaní. Postupne sa však vraciame k pôvodnému stavu a nedôvere, ktorú cítiť najviac na sociálnych sieťach.

Ak v nás niečo vzbudzuje pochybnosť či postranný úmysel, pozrime sa na vlastníkov. Z mojich skúseností sa každá redakcia snaží minimalizovať ich vplyv. Horšie je, keď sú vlastníci utajení.

Novinári a novinárky sú prenasledovaní v mnohých krajinách. Tým, že pôsobíš medzinárodne, poznáš niekoho, kto sa ocitol pre svoju prácu v ohrození života?

Nedávno som sa dozvedela, že kolegyňa Emilie van Outeren z holandských novín NRC písala o protestoch proti bieloruskej vláde a po zásahu projektilom skončila v nemocnici. Bola na operácii a dlho sa zotavovala. Nedala sa však zastrašiť a už znova pracuje.

Zrejme si uvedomila, do akých nebezpečných situácií sa dostávajú bežní ľudia, keď sa niečo také vážne stalo jej, a je dôležité zastať sa ich. Z New York Times som zase poznala viacerých vojnových reportérov, ktorí boli v Iraku a v Afganistane a priniesli si odtiaľ hrozné skúsenosti. Tu na Slovensku je najhorší prípad Jána Kuciaka, svoje si zažili aj viacerí novinári a novinárky v 90. rokoch.

V súčasnosti sa obávame, ako na novinárov budú reagovať fanúšikovia extrémnej pravice, ktorých nenávistné výroky čítame na sociálnych sieťach. Dúfam však, že už žiadne násilie nezažijeme.

Ako tvoji kolegovia v zahraničí reagovali na správu o smrti slovenského novinára?  V ten deň sa mi ozývali kolegovia zo všetkých novín, z agentúr a televízií, s ktorými som kedy spolupracovala. Hneď ráno som písala editorom New York Times a vysvetlila im, čo sa stalo. Najprv nikto z nás nechcel veriť, že by smrť mohla súvisieť s jeho prácou.

Aj ja som si hovorila, že sme na Slovensku, v Európskej únii a hádam sa nikto nepokúsil o úkladnú vraždu. Ešte v ten deň však na udalosť reagoval policajný prezident, ktorý ju spojil s novinárčinou a odvtedy sme mali všetci jasno. Na prvé zhromaždenie Za slušné Slovensko prišiel aj môj kolega z Varšavy a snažil sa chodiť na všetky protesty so mnou. Bola to veľká vec aj vo svetovom meradle, žiaľ.

Na Slovensku v posledných rokoch rastie vplyv konšpiračných médií. Ako si to vysvetľuješ? 

Vplyv konšpiračných médií súvisí s vysokou mierou nedôvery v inštitúcie. Ľudia potom neveria pravde ani faktom, a to u nich podporuje pocit, že sa nedá veriť nikomu. Na tom stavajú dezinformačné kampane. Hovoria, že svet ovládajú tajné skupiny, že nikto nejde protestovať z vlastnej vôle, že médiá niekto ovláda z pozadia.

Slovensko má v regióne výnimočné postavenie, v nedávnom prieskume organizácie Globsec sa ukázalo, že až takmer 60 % spoločnosti sa prikláňa ku konšpiráciám. Myslím si, že ich rozšíreniu výrazne pomohlo nastavenie sociálnych sietí, u nás hlavne Facebook.

Prečítajte si: Ako rozpoznať hoax? Základom je overiť si, či už o tom nepísali inde

Ako sa v tom dá zorientovať? Ako odlíšiť kvalitné médiá a poctivých novinárov od konšpirátorov? V prvom rade treba hľadať zdroj informácií a zamyslieť sa, kto mi čo hovorí a prečo. Ak sa napríklad hovorí o koronavíruse, pozrime sa, či sa vyjadruje virológ, ktorý má za sebou odbornú skúsenosť, stavbár či zubár. Hoci je aj zubár lekár, neznamená to, že je odborník na vírusy.

Pri štandardných médiách si tiež vieme ľahko zistiť, kto v nich pracuje. Čím má médium známejšie meno, tým je väčšia istota, že ponúka overené informácie a dá sa na ne spoľahnúť.

Skúste si o novinách nájsť základné údaje, pozrieť si, kto ich vedie, kto ich sponzoruje, ako sú financované.

Používa médium priveľa anonymných zdrojov? Novinári nemajú problém podpísať sa pod svoje články, dezinformačná scéna však robí opak. Aj keď tradičné noviny nezverejnia meno zdroja, aspoň uvedú, že ho poznajú. Tradičné médiá sa skrátka snažia čo najmenej skrývať.

Veľa sa hovorí o financovaní médií. Mala si niekedy pochybnosť o článku kvôli vlastníkom novín, v ktorých vyšiel?

Keď som niekedy mala pochybnosti, stalo sa mi to pri médiách preukázateľne vlastnených finančnými skupinami. Na Slovensku je to veľký problém, ktorý ovplyvňuje kvalitu a slobodu médií. Na druhej strane, aspoň o vlastníkoch vieme, a môžeme si pri každom článku spraviť názor.

Ak v nás niečo vzbudzuje pochybnosť či postranný úmysel, pozrime sa na vlastníkov. Z mojich skúseností sa každá redakcia snaží minimalizovať ich vplyv. Horšie je, keď sú vlastníci utajení.

Oddelili sme tradičné médiá od konšpiračných. Kam zaradiť bulvár, ktorý tiež často pracuje s neoverenými informáciami? 

Bulvár vnímam ako samostatnú kategóriu, ktorá slúži skôr na pobavenie než na získanie serióznych informácií. Snaží sa šokovať, píše o celebritách a medzitým prináša aj správy o politike. Ak však chcete čítať o spoločnosti alebo o zahraničnej politike, odporúčam kvalitnejšie zdroje. Na druhej strane bulvár je stále o niečo lepší zdroj informácií než konšpiračné médiá.

Pochopeniu novinárov a kritickému mysleniu by na Slovensku určite pomohlo zavedenie mediálnej výchovy, a to na všetkých úrovniach škôl.

Zastrešuješ aktivity Fondu na podporu investigatívnej žurnalistiky. Prečo takýto fond u nás potrebujeme?

Fond vznikol v roku 2018 ako reakcia na vraždu Jána a Martiny s cieľom poskytnúť novinárom a novinárkam podporu. Hoci má každá redakcia vlastný biznis model, nie vždy dokáže zaplatiť dlhodobejšiu investigatívnu prácu.

Pochopeniu novinárov a kritickému mysleniu by na Slovensku určite pomohlo zavedenie mediálnej výchovy, a to na všetkých úrovniach škôl.

Ak chcú novinári robiť na zložitejších témach, ktoré si vyžadujú viac času, často si musia znížiť úväzok, prípadne to robia na úkor voľného času a nemajú prostriedky napríklad na cestovanie, hlbšie analýzy. Redakcie v tomto smere nie sú bohaté a v týchto situáciách môžu pomôcť naše granty.

Fond je zároveň podprogramom Novinárskej ceny, ktorou chceme vyslať signál, že u nás vzniká veľa kvalitnej žurnalistiky a že novinárom a novinárkam sa dá veriť.

Aktuálne prebieha hodnotenie súťažných príspevkov v rámci Novinárskej ceny, kde si tento rok aj v porote. Dajú sa z nich vyčítať nejaké trendy v súčasnej žurnalistike?  V Novinárskej cene síce pôsobím prvý rok, ale nejaké trendy som si všimla. Napríklad, že kvalitná žurnalistika nevymrela a na Slovensku je veľa dobrého, čo čítať, čo vidieť, čo počúvať.

Novinári a novinárky tiež využívajú nové prostriedky, ako informácie podať, rozvíjajú dátovú žurnalistiku, k článkom prikladajú videá, podcasty, zvukové stopy, mapy či grafy. V redakciách sa presadzujú čoraz mladší autori, rastie nám silná nová generácia. Ukazuje sa, že podcastová scéna je u nás veľmi bohatá, že ideme s dobou a inšpirujeme sa vo svete.


Tento článok vznikol pri príležitosti Svetového dňa slobody tlače, ktorý si pripomíname 3. mája. Spoločnosti O2 záleží na slobode slova, preto prostredníctvom Férovej Nadácie O2 dlhodobo podporuje aktivity Fondu investigatívnej žurnalistiky a jeho prínos pri otváraní dôležitých tém. 

Miroslava Širotníková

Je novinárka a koordinátorka Novinárskej ceny a jej podprogramu Fondu na podporu investigatívnej žurnalistiky, ktoré patria k aktivitám Nadácie otvorenej spoločnosti. Pochádza z Trebišova, študovala žurnalistiku na Univerzite Komenského v Bratislave. Približne 10 rokov pôsobila na voľnej nohe a o Slovensku písala pre svetové médiá, ako sú New York Times, Balkan Insight, Channel 4 či Financial Times, spolupracovala aj so slovenskou tlačovou agentúrou SITA. 


Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac