Niečo na tom Netflixe je. Prečo sa The Crown, Stranger Things alebo Squid Game stali takými populárnymi?

Ak sa rozhodujete, čo si pozrieť, pripravili sme niekoľko filmárskych lahôdok z Netflixu.

Každý z nich je iný, ale jedno majú spoločné: ich sledovanosť vyletela raketovou rýchlosťou na najvyššie priečky po celom svete. Ak chcete byť zorientovaní v súčasnom popkultúrnom svete, tieto seriály by ste mali mať vo svojom rebríčku „idem, pozriem“. O kvalitu filmárskeho zážitku sa nemusíte obávať – sú výborne napísané, zrežírované a ponúkajú jedinečné herecké výkony aj atmosféru. 

Filmové a seriálové zážitky z Netflixu môžete mať teraz v cene svojho O2 Paušálu. Tu sa dozviete, ako na to

Odporúča vám ich kamarátka či kamarát, hovorí sa o nich ešte aj v MHD, a ak ich raz začnete pozerať, pri jednej epizóde neskončíte. V ďalšom desaťročí o nich možno budeme počuť ako o kultových dielach, ktoré ovplyvnili strieborné plátno. Nás v redakcii baví (nielen) ich rôznorodosť a rovnako ako celý svet, aj my ich odporúčame: 

Vo veľkom štýle
The Crown

Čo sa skrýva za múrmi sídiel britskej kráľovskej rodiny? Dramatický seriál z produkcie Netflixu zachytáva všetky dôležité udalosti od ranej vlády kráľovnej Alžbety II., ktorá nastúpila na trón ako 25-ročná, až po jej posledné roky na čele krajiny. Môžete sledovať odkrývanie všetkých rodinných drám, kríz v monarchii aj neúprosných kráľovských povinností, ktoré sú zabalené vo vznešených konverzáciách. 

Seriál The Crown získal obrovskú popularitu aj vďaka skvelému scenáru od Petra Morgana, ktorý je známy svojím talentom vdýchnuť život a vznešenosť historickým udalostiam. Fanúšikovia ocenili aj zobrazenie vysokého životného štandardu rodiny s honosnými zámkami, autami, lietadlami a cestovaním po celom svete, ako aj herecké výkony aristokratických dvojníkov. 

V prvej sérii napríklad ako mladá kráľovná Alžbeta II. bodovala Claire Foy, ktorá si za tento výkon odniesla aj Zlatý glóbus. Nedá sa nespomenúť ani výkon Elizabeth Debicki, ktorá v 5. sérii stvárnila obľúbenú princeznú Dianu.

Láskavé pletky bohatej smotánky 
Bridgeton

Od kráľovskej rodiny sa presunieme ešte hlbšie do minulosti, aby sme pochopili, že večierky v 18. storočí boli riadne žúry – a to ani nemuseli byť o hudbe či tanci, ale skôr o spoločenskej prezentácii a hľadaní toho vyvoleného alebo vyvolenej. 

Seriál Bridgeton vás pohltí oslnivými dobovými kostýmami, prepracovanými scénami aj pompéznym dvorením či štipľavými klebetami. Lebo keď sa súrodenci z bohatej a významnej rodiny Bridgetonovcov pokúšajú nájsť osudovú lásku a partnera, tak to je vždy veľkolepá párty. 

Zmyselnú atmosféru dopĺňajú nielen intímne scény z novomanželského života, ale aj popové piesne v klasickej orchestrálnej podobe. Môžete tam započuť skladby od Taylor Swift, Ariany Grande alebo Miley Cyrus. 

Návrat do 80. rokov
Stranger Things

Čítali ste niekedy knižnú sériu Traja pátrači? Tento seriál je síce o niekoľko úrovní vyššie, ale pocit, ktorý pri ňom budete mať, vám môže pripomenúť to sladké napínavé čítanie dobrodružného príbehu v detstve. Seriál Stranger Things si získal množstvo fanúšikov v rôznom veku aj vďaka svojej multižánrovosti – má aj prvky hororu, aj trileru, aj sci-fi, ale najmä dobrodružstva.

Presuniete sa s ním do 80. rokov, keď je skupina mladých kamošov svedkom nadprirodzených síl. A z toho už niet cesty späť, túžbe hľadať a odhaľovať mimoriadne záhady sa nedá odolať. Stranger Things odkazuje na filmové klasiky ako Návrat do budúcnosti, Terminátor či Krotitelia duchov. Tvorcovia sa pohrali aj s detailmi a môžete si všimnúť obľúbené značky z 80. rokov, napríklad plechovku New Coke

Odvážny a veľmi dôležitý
Sex Education

Ako vyplýva z jeho názvu, tento seriál je o tabuizovanej téme, a to o potrebe sexuálnej výchovy pre mladých. Nie je zvrátený ani neslušný, ale dokonale skutočný a prvý, ktorý sa snaží zabaviť a zároveň aj vzdelávať publikum v tejto intímnej, ale dôležitej oblasti. Lebo spoločnosťou akceptovaná nevedomosť v mladom veku môže spôsobiť traumy na celý život. 

Diváci sa môžu stotožniť s postavami, ktoré majú rozličnú sexuálnu orientáciu, a ľahšie sa tak nájsť v ich problémoch, radostiach aj starostiach. Dôležitú tému odľahčuje pohotový humor a oku lahodiace kostýmy. Postavy aj prostredie vyzerajú ako z obdobia 90. rokov, dokonca odkazujú aj na niektoré populárne seriály z tohto obdobia, no napriek tomu žijú v roku 2021. 

Poznáte červenú kombinézu a masku Salvadora Dalího?
Money Heist (La casa de papel)

Španielsky kriminálny seriál Money Heist patrí medzi najsledovanejšie neanglické série. „Profesor“, hlava gangu v červených kombinézach, má v pláne uskutočniť obrovskú lúpež v španielskej kráľovskej mincovni a potrebuje na to ďalších schopných zlodejov.

La casa de papel je bohatá na rozličné psychologické hry, konflikty a symbolizuje aj silný odpor proti systému a posolstvá, ktoré sa v minulosti používali na vzdor proti vládnucej sile: 

  • Červená farba kombinéz reprezentuje revolúcie a je aj farbou marxistickej ideológie.
  • Ani maska umelca Salvadora Dalího tam nie je náhodou – Dalí maľoval obrazy, ktoré odmietali moderný kapitalistický systém. 
  • Talianska ľudová pieseň Bella ciao, ktorá je so seriálom spätá, sa v minulosti používala ako hymna protifašistického odboja počas druhej svetovej vojny.

Ak vyhráš, budeš boháč, ak nie, umrieš
Squid Game

Squid Game je prvý seriál z Južnej Kórey, ktorý prerazil v západnej kinematografii a stal sa seriálovým fenoménom na začiatku jesene 2021. Na prvý pohľad má jednoduchú zápletku: čo všetko sme schopní a ochotní vymeniť za lepšie materiálne podmienky. 

Hráčov naverbovali do hry „na život a na smrť“ z najchudobnejších vrstiev spoločnosti. Snažia sa o veľkú peňažnú výhru s ešte väčším rizikom – prehra znamená smrť. Krvilačné hry o život využívajú v disciplínach jednoduché detské hry a scény žiaria farbami: schodisko vo farbe ružovej cukrovej vaty, zelené kombinézy hráčov a vojaci v purpurových uniformách. 

Silné príbehy sa skrývajú aj v pozadí pesničiek o láske. Čo sa skrýva za pesničkou With or Without You od U2? 

Podľa odborníkov pomohla seriálu k popularite najmä jednoduchosť a pestrá vizuálna stránka, ktorá je v kontraste s vážnosťou situácie – je to taká videohra pre dospelých, kde sa mieša brutálnosť s klamlivou nevinnosťou.

Zahráme si šach?
Queen’s Gambit

Silný príbeh šachistky, nádherné vizuálne spracovanie s kostýmami v kombinácii čiernej a bielej, napätie a dej, ktorý využíva princípy šachu – to všetko nájdete v dych berúcej minisérii Queen’s Gambit. 

Hlavná postava, sirota Beth, má neuveriteľný talent na šach. V seriáli zosobňuje tak trochu superhrdinku, ktorej najväčším nepriateľom nie sú jej súperi na súťažiach, ale ona sama, resp. jej závislosti. 

Queen’s Gambit je seriál plný odhodlania, objavovania a výborných hereckých výkonov Anye Taylor-Joy.

Gerald z Rivie k vašim službám
The Witcher 

Fanúšikovia poznali príbeh Witchera už z videohry, no seriál si získal aj tých, ktorí o ňom predtým nepočuli. Dielu zaručil úspech hlavný trojuholník hercov a ich príbehy, ktoré sa navzájom pretli. 

Seriál však nie je o naháňaní príšer a ich zabíjaní – je o túžbe po niečom, čo nemôžeme mať, o komplikovaných rozhodnutiach aj nasledovaní osudu. Všetko to podčiarkujú silné emócie, vďaka ktorým máte pocit, že ste súčasťou deja a tak súcitíte s Ciri, ktorá stratila celú rodinu, alebo s Geraldom, ktorý nemôže nikoho milovať, a predsa miluje. Dielo získalo popularitu aj vďaka dokonalému stvárneniu Zaklínača, ktorého zahral herec Henry Cavill.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Začať treba malými krokmi. Psychologička vysvetľuje, ako funguje naša motivácia

Čo robiť, aby sme zostali zdravo motivovaní počas celého roka, a čo, ak sa nám „nechce“ a ľahko strácame pozornosť?

Naše správanie do veľkej miery ovplyvňuje motivácia – dáva mu smerovanie. Je kľúčová aj pri napĺňaní nových cieľov. Prečo máme občas problém ich (s)plniť? Psychologička Simona Belovičová z podcastu Potulky psychológiou vysvetľuje, ako funguje motivácia a ako si ju udržiavať, ale aj to, prečo sa niekedy cítime demotivovaní a ako to prekonať.

Psychologička: Keď príde na oddych, nevieme, čo skôr. Zrazu je toho veľa a chceli by sme stihnúť všetko

Bez motivácie to nejde

„Motivácia je psychická sila, ktorá nás poháňa vpred – ako potrebuje auto benzín, tak my potrebujeme motiváciu. Je to naše hnacie palivo k vykonávaniu činností a k dosahovaniu cieľov. Motiváciu potrebuje každý, je nevyhnutná pre štúdium, prácu, výchovu detí, vzťahy i pre riešenie konfliktov.

Ak má byť motivácia trvalá, musí vychádzať z hĺbky našej psychiky. Keď napríklad hovoríme o motivácii pre celoživotný vzťah, tak závisí od hĺbky rozhodnutia, ktoré jeden pre druhého učinil. Predstavme si to takto – ak sa pre seba manželia rozhodnú, ich vnútorná motivácia je silnejšia ako aktuálne nezhody. Sú motivovaní v drobnejších každodenných úkonoch, viac sa o seba navzájom zaujímajú a riešia nezhody, pretože majú na zreteli konštantnú motiváciu – zotrvať vo vzťahu.“

Vnútorná a vonkajšia motivácia

„Keď rodičia podporujú dieťa v tom, čo ho baví a na čo má talent, naučia ho tak robiť veci pre vnútorný zisk. Pod vnútornou motiváciou sa nachádzajú všetky veci, ktoré nás bavia a dávajú nám zmysel. Naopak, vonkajšia motivácia je vykonávanie vecí len pre (vonkajšiu) odmenu. Napríklad keď niekto robí svoju prácu len pre výplatu.   

Raz som mala klienta, ktorý mi potvrdil, že ho po čase takto vykonávaná práca, hoci aj s  vysokou plácou, prestala napĺňať. Ideálne je teda byť motivovaný vnútorne. Vonkajšia motivácia, napríklad vo forme uznania od ostatných, je len čerešničkou na torte.“

Dôraz na vzťahy a záľuby

„Častým problémom je, že ľudia stavia všetko na jednu kartu – idú tvrdo za kariérou, záľuby alebo vzťahy nechajú bokom a trpia nedostatkom rôznorodých podnetov. Chýba im stretávanie s priateľmi, pestovanie záľub, pri ktorých sa uvoľnia.

Ak niekto potrebuje namotivovať, odporúčam porozprávať sa so psychológom. Mala som klienta, ktorý stratil motiváciu do štúdia, ale napokon ju v našom poradenskom procese obnovil väčším dôrazom na kvalitné vzťahy a záľuby. Podľa výskumov je na zachovanie motivácie ideálny pohyb, či už vo forme športu, alebo prechádzok a tanca, alebo aj práce v záhrade, či čítanie beletrie.“

Neodkladajte to na neskôr

„Netreba čakať, či má na to človek chuť – vezmite knihu a čítajte, po chvíli sa začítate. Netreba myslieť na to, že sa nám nechce športovať – treba urobiť prvý cvik a už to ide. Tento proces funguje pri problémoch s motiváciou u väčšiny ľudí.

Ak však tento postup nestačí, môže ísť o prípad ťažkého vyhorenia, ktoré by ste mali riešiť s klinickým psychológom, prípadne psychiatrom.“

Oddych je kľúčový aj pri motivácii

„Americký psychológ Abraham Harold Maslow vytvoril hierarchiu potrieb, v ktorých je predpokladom naplnenia vyšších potrieb naplnenie tých nižších. V praxi to funguje takto: musíme mať dostatok spánku (nižšia potreba), aby sme vedeli podať pracovný výkon (vyššia potreba).

Do nižších potrieb patrí aj oddych, ktorý je predpokladom efektívneho fungovania vo vzťahoch i v práci. Pravidelný relax je základnou prevenciou vyhorenia. Kto vyhorí, stráca motiváciu aj do činností, z ktorých bol predtým nadšený. Naopak, kto myslí na svoju regeneráciu, zostáva stále prospešný.“

Keď sa predsavzatia nedarí plniť 

„Aj predsavzatia môžu stroskotať na nedostatočnej motivácii. Ideálne je preto nastaviť si čo najkonkrétnejšie predsavzatie. Cieľ schudnúť alebo naučiť sa cudzí jazyk je príliš všeobecný. Môže človeka držať prvé týždne, ale ľahko upadne do zabudnutia.

Treba ho formulovať konkrétne, napríklad že schudnem každý týždeň kilo alebo prečítam denne 2 strany v cudzom jazyku a podobne. Odporúčam aj to, aby ste o tomto predsavzatí povedali blízkemu, ktorému budete referovať, ako sa vám darí. Trénujeme si tak aj emočnú inteligenciu.“

Potlačenie nepríjemných pocitov nevedie k ich riešeniu. Jana Balážová vysvetľuje, ako pristupovať ku konfliktom na pracovisku

Aj demotivácia má riešenie

„Mnohí sa stretávajú s pocitom, že ich zasiahne ‚nulová‘ motivácia – to je stav, keď ich nič nebaví a idú ‚na zotrvačnosť‘. V takomto prípade je zrejme problém v tom, že motivácia bola skôr vonkajšia. Skúste sa opýtať samého seba v rámci reflexie: Študujem preto, že ma to baví, alebo preto, aby som splnil sny rodičov? Pracujem preto, aby som niečo priniesol spoločnosti, alebo preto, aby som zarobil?

Potom je tu aj druhá možnosť. Ak cítime, že sa nám nechce, ide o normálny stav regenerácie organizmu. To má iba jediné riešenie, treba si oddýchnuť. Aj 15 minút správneho oddychu môže doplniť energiu na niekoľko hodín. Okrem spomínaného pohybu a čítania odporúčam aj pobyt na čerstvom vzduchu, ideálne v prírode. Môžeme si tiež pustiť obľúbenú hudbu alebo sa s niekým porozprávať.“

Všetkého veľa škodí

„Podľa Yerksovho-Dodsonovho zákona je motivácia prínosná iba do istej miery. Je vedecky dokázané, že ak je človek premotivovaný, jeho výkon klesá. Náš výkon je najvyšší, ak je motivácia optimálna a udržateľná.

Keď si spomeniete na svoj cieľ, nemalo by vás to deprimovať alebo stresovať. Ak ste sa rozhodli športovať, stačí si dať na začiatok menšiu frekvenciu, ak ju udržíte, postupne ju zvyšujte. Vraví sa, že pomaly ďalej zájdeš, a platí to aj pri dosahovaní cieľov, lebo primeraný cieľ vás motivuje sám osebe.“

Pravidlo 80/20

„Menej je niekedy viac. Ak budete v práci alebo v rodine (toxicky) motivovaní na 120 %, nenecháte priestor ostatným. Pri motivácii aplikujem Paretovo pravidlo 80/20, ktoré hovorí o tom, že väčšinu vecí, ako je napríklad varenie, upratovanie, šport či aj diakritika v mailoch, je psychologicky správne robiť ‚len‘ na 80 %.“ 

Simona Belovičová

Psychológiu študovala na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre, kde získala magisterský titul z klinickej a poradenskej psychológie a doktorát z pedagogickej, školskej a poradenskej psychológie. Pôsobila na viacerých univerzitách, dnes pracuje v ambulancii klinickej psychológie a tvorí vlastný podcast Potulky psychológiou.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Aké slúchadlá si vybrať k smartfónu? Poradíme vám, na čo všetko treba myslieť

Bezdrôtové slúchadlá sú perfektným doplnkom vášho smartfónu pri práci, pri športe aj relaxe.

Slúchadlá boli vždy verným pomocníkom smartfónov, no dnes už získavajú status nevyhnutného doplnku každého inteligentného telefónu. Funkcie a schopnosti bezdrôtových slúchadiel sa neustále rozširujú a čoraz väčší zmysel dávajú aj tým, ktorí cez svoj smartfón hudbu nepočúvajú. 

S novými slúchadlami si užijete pozeranie obľúbeného seriálu či filmu na smartfóne kdekoľvek budete. O to viac, ak máte Netflix v cene vášho O2 Paušálu

Telefonovať bez nutnosti mať smartfón bezprostredne pri sebe, vyťahovať ho z vrecka či kabelky, ovládať hlasového asistenta, prepínať hudbu v playliste alebo sa sústrediť na prácu potlačením hluku okolitého sveta. Kombo slúchadlá + smartfón toho dnes dokáže naozaj veľa, preto sme si pre vás pripravili niekoľko rád, ktoré vám pomôžu vybrať si ideálne slúchadlá pre vaše potreby.

Zvuk nie je jediné kritérium

Vybrať si perfektne vyhovujúce slúchadlá môže byť rovnako zložité ako nájsť dokonalý smartfón. Aj v tomto prípade ide o otázku osobných preferencií a kompromisov. Je však zopár vecí, ktoré by ste pred výberom mali vedieť.

Prirodzene a logicky sa núka, že najdôležitejšou charakteristikou slúchadiel je zvuk. Povedzme si však úprimne, hľadať slúchadlá s hi-fi zvukom ako doplnok k smartfónu je úplne zbytočné. Dokonalý zvuk si totiž najlepšie vychutnáte v pohodlí, keď sa naň sústredíte a máte samotné skladby v dostatočnej kvalite. Obmedzenie kvality pre vás neplatí, ak máte ako súčasť svojho O2 Paušálu predplatné na TIDAL, službu, cez ktorú môžete streamovať hudbu v nekomprimovanom formáte FLAC.

Uniformita má logický dôvod

Samozrejme, rozdiel v kvalite zvuku medzi 30- a 180-eurovými slúchadlami budete počuť, no nebude až taký zásadný. A to aj z toho dôvodu, že výrobcovia dnes vedia veľa vecí vyladiť softvérovo.

Dôvod, prečo sú takmer všetky slúchadlá ladené do prebasovaného zvuku, ktorý dokáže vytiahnuť každý jeden detail skladby, je ten, že takýto zvuk je pomerne univerzálny v mainstreamovej hudbe a najmä funkčný. Cez slúchadlá totiž čoraz viac telefonujeme, ovládame nimi smartfón a počúvame hovorené slovo v podcastoch.

Aj preto pri smartfónových slúchadlách argumentovať v prospech lepšieho zvuku pripojením cez 3,5 mm jack konektor nie je práve presné. Najmä ak máte k dispozícii pripojenie Bluetooth 5.0 a viac. Možnosť použiť kábel na pripojenie slúchadiel k smartfónu sa vám však hodí, ak na smartfóne hráte hry, veľa cestujete, pozeráte filmy, prípadne striháte videá.

Výdrž batérie bezdrôtových slúchadiel na úrovni 6 a viac hodín môže pôsobiť postačujúco, no nie je to vždy tak. Samozrejme, záleží najmä na tom, či aj váš smartfón má ešte možnosť pripojiť slúchadlá cez 3,5 mm jack.

Pri práci nepodceňujte kvalitný mikrofón

Buďme však konkrétnejší. Ste manažér, pre ktorého je smartfón v prvom rade pracovný nástroj? Potom je pre vás dôležité, aby ste mohli mať slúchadlá pohodlne nasadené v ušiach aj celý deň bez toho, aby vás obťažovali.

Presne pre takéto použitie sú vhodné štuple. Či sa rozhodnete pre tie s nožičkou, ako majú napríklad Xiaomi FlipBuds Pro, alebo bez nožičky, ako napríklad Samsung Galaxy Buds2, je len vecou osobnej preferencie.

Dôležité pre vás je, aby mali slúchadlá dostatočne dlhú výdrž batérie na jedno nabitie, prípadne ponúkali puzdro, ktoré ich dokáže nabiť. Ako napríklad Apple AirPods (2022), ktoré vďaka puzdru bez nabíjacieho kábla vydržia okolo 30 hodín počúvania hudby a 24 hodín telefonovania.

Pre podnikateľov, študentov či manažérov je dôležitý parameter ANC, teda aktívne potláčanie okolitého ruchu, čo je veľmi užitočné, keď sa treba sústrediť. Preto sa zamerajte na to, aby výrobca kládol dôraz aj na zapracovanie kvalitných mikrofónov. Užitočnou funkciou je aj schopnosť slúchadiel automaticky sa prepnúť z jedného zariadenia na druhé. Napríklad po príchode do kancelárie zo smartfónu na notebook.

Hľadáte niečo univerzálne?

Nemáte na slúchadlá špeciálne požiadavky? V tom prípade bude výber o niečo jednoduchší a aj lacnejší. Dnes už vyložene zlé a nekvalitné slúchadlá kúpite, len ak sa rozhodne pre nejakú úplne neznámu značku v niektorom z čínskych online marketov. 

Konkurenčný boj je čoraz intenzívnejší, a preto aj známe značky dnes dokážu za pár desiatok eur pripraviť zaujímavú ponuku. Jedným z veľmi milých prekvapení sú nové bezdrôtové slúchadlá O2 pods.

Za skutočne priaznivú cenu ponúkajú výbavu, o ktorej by ste v dostupnej kategórii ani len nesnívali. O2 pods majú dobrý zvuk, na telefonovanie sú priam ideálne. Okrem integrovaného mikrofónu aj pre pohodlné dotykové ovládanie.

Párovanie so zariadením – smartfónom, tabletom alebo notebookom – je viac ako spoľahlivé a rýchle. Prirodzene si slúchadlá rozumejú ako s operačným systémom Android, tak s iOS a aj Windows či MacOS. 

Nabíjacie puzdro sa postará o 20-hodinovú výdrž na jediné nabitie, vybavené je aj technológiou na bezdrôtové nabíjanie. Inak je k dispozícii aj USB-C konektor.

Ak preferujete skôr klasickú konštrukciu slúchadiel a nie „štuple“, zaujímavou voľbou sú bezdrôtové slúchadlá Music Hero s mäkkými náušníkmi, zabudovaným mikrofónom a multifunkčnými tlačidlami na ovládanie hudby a vybavovanie telefonických hovorov.

Sú štuple vhodné pre športovcov?

Napriek tomu, že výrobcovia často tvrdia, že bežné štupľové slúchadlá sú vhodné aj na šport, poobzerajte sa radšej po tých s prívlastkom športové. Líšia sa konštrukciou, na štupľoch sú napríklad malé ramienka, ktoré lepšie držia. Aktívne potláčanie hluku je v tomto prípade skôr zbytočné, možno až nebezpečné. Ak behávate v meste popri ceste, je určite lepšie, ak môžete vnímať svoje okolie.

Pre športovcov nemusí byť vždy ideálne ovládanie dotykom na štupli. Keď máte dotykovú plochu vlhkú od potu, nemusí správne reagovať, preto je praktickejšie ovládanie na šnúrkach na krku. Zaujímavým tipom na športovanie sú napríklad flexibilné a mäkké Sony WIC200.

Pre milovníkov dizajnu

Ak je pre vás dôležitý dizajn a väčšiu dôveru máte skôr k tradičným výrobcom zvukovej techniky, nebojte sa vyskúšať niektorú z overených značiek, ako je napríklad Bang & Olufsen. Aj firmy z hi-fi sveta totiž vidia potenciál v praktických štupľoch.

S dobrými slúchadlami a šikovnými apkami budú tréningy ľahšie. Tréneri a trénerky odporúčajú tieto smart aplikácie

Pravda však je, že aj v prípade smartfónových slúchadiel sa sústredia primárne na zvuk, preto môžu ponúkať o generáciu starší Bluetooth alebo nemajú aktívne potláčanie hluku.

Nie je to však prípad dizajnových SONY LinkBuds, ktorých netradičný dizajn dopĺňajú 12 mm meniče, Bluetooth 5.2 alebo 17,5-hodinová výdrž batérie, samozrejme, v spojení s puzdrom. Nechýbajú ani kodeky SBC a AA.

Ani klasiky nie sú krokom vedľa

Dôvodov, prečo vám nemusia vyhovovať štuple a radšej siahnete po klasických slúchadlách, je veľa a všetky sú legitímne. Aj tu ide o vec osobných preferencií. Klasické slúchadlá sú väčšie, prekryjú ucho, čím môžu do určitej miery suplovať funkciu potláčania hluku a pasívne ucho izolovať od okolitých ruchov a zvukov.

Pre mnohých ľudí sú pohodlnejšie na nosenie, ale nie na dlhé hodiny. S veľkými slúchadlami vám môže byť teplo a sú oproti štupľom ťažšie.

Klasické veľké slúchadlá ocenia skôr hráči, pre ktorých sú dôležité rôzne zvukové kodeky. Samozrejme, spokojnejší budú aj milovníci hudby, keďže pri takýchto slúchadlách sa so zvukom už pracuje inak, dôkazom čoho sú napríklad aj slúchadlá  SONY WHCH510, ktoré okrem kvalitného zvuku ponúkajú výdrž batérie na jedno nabitie 35hodín.


Bohatú ponuku bezdrôtových slúchadiel na rôzne účely nájdete aj v e-shope O2. Ak sa zastavíte v O2 Predajni kdekoľvek na Slovensku, môžete získať nové bezdrôtové slúchadlá O2 pods 1+1, teda dvoje slúchadlá za výhodnú cenu 36 €.


Osviežte si svoju smart výbavu: vybrali sme najvýhodnejšie zariadenia na prácu, fotenie, športovanie aj každodenné používanie

Čítaj viac

Kto si ešte ani raz neurobil zlú selfie, nech hodí kameňom. Vyskúšajte týchto 11 tipov a stane sa z vás selfie špecialista

Čítaj viac

Ako platiť menej za internet? Spojte si služby na jednu faktúru a získajte zľavu až 100 %

Čítaj viac