Každý rok nám prinesie množstvo vydarených filmov – a možno by ste sa čudovali, ale často medzi ne patria aj slovenské a české filmy. Debutové filmy mladej generácie, nové snímky oceňovaných režisérov alebo originálne námety či filmy, ktoré boli uvedené na medzinárodných festivaloch. S čistým svedomím môžeme konštatovať, že slovenskej a českej kinematografii sa mimoriadne darí, a aj prostredníctvom tohto výberu by sme vám chceli ukázať, že na ňu netreba zanevrieť.
Invalid
Najlepší slovenský film minulého roka
Čierna komédia Invalid získala množstvo ocenení Slnko v sieti aj rekordnú divácku návštevnosť v kinách. Sleduje príbeh nenápadného údržbára Laca (Gregor Hološka), ktorému sa život obráti hore nohami, keď zostane pripútaný na invalidný vozík. No miesto toho, aby vzlykal nad svojím osudom, berie všetko do vlastných rúk – aj vytúženú pomstu.
Režisérovi Jonášovi Karáskovi sa podarilo na slovenskú scénu priniesť originálne a nadčasové dielo na pomedzí akčného filmu, spoločenskej satiry a absurdného až nekorektného humoru.
Invalid však nie je len povrchnou zábavou, ale kritickou správou o stave slovenskej spoločnosti, rasizme a predsudkoch voči zdravotne znevýhodneným osobám. Okrem toho, že hlavné postavy sú sprevádzané autentickými hereckými výkonmi, vo filme sa objaví aj zopár dobre zamaskovaných známych osobností.
BANGER.
Surová dráma o dospievaní natočená na iPhone
Nazrite do backstagu českej rapovej scény a drogového podsvetia pražských ulíc. Mladý drogový díler Alex (Adam Mišík) má vo svojom živote len jediný cieľ – preraziť v hudobnom priemysle, získať „fíčuring“ s rapperom Barracudom a nahrať ten najväčší „banger“ všetkých čias.
Počas jednej noci však so svojím kamarátom Láďom (Marsell Bendig, ktorý za túto rolu získal aj prestížne ocenenie Český lev) rozohrá nebezpečnú hru s drogami, ambíciami a ilúziami o sláve.
Film BANGER. režiséra Adama Sedláka je rýchly a dravý – rovnako ako najmladšia generácia, ktorá žije na pomedzí sociálnych sietí a túžby po instantnom úspechu. Často na ňu však čaká drsná realita, ktorú svojím nedokonalým, no autentickým obrazom zdôrazňuje aj dynamická kamera – celý film bol totiž natočený na iPhone. Ak vás teda už nebavia šablónovité české komédie, dajte šancu tomu najsviežejšiemu, čo na českej scéne za posledné roky vzniklo.
Obeť
Dráma o zložitosti ľudstva a medziľudských vzťahov
Veľkým úspechom pre slovenskú kinematografiu je uvedenie filmu na prestížnych filmových festivaloch, patrí medzi ne aj festival v Benátkach. A práve na ňom bol pred dvomi rokmi uvedený aj debutový film Michala Blaška s názvom Obeť. Ide o silnú a emotívnu drámu, ktorá sa ponára do tém xenofóbie, spravodlivosti a zložitých medziľudských vzťahov.
Tematizuje príbeh Iriny (Vita Smachelyuk), ukrajinskej matky žijúcej v Česku, ktorá sa musí vyrovnať s brutálnym útokom na svojho syna. Zranený chlapec obviní z útoku skupinu Rómov a začína sa mašinéria boja za spravodlivosť, do ktorej sa zapojí aj miestna komunita, médiá či politici. No nikto v zápale predsudkov nerátal s tým, že pravda môže byť o kúsok vedľa.
Herečka Vita Smachelyuk v hlavnej úlohe matky podáva mimoriadne autentický výkon, ktorý zdôrazňuje vnútorný boj medzi materskou láskou a potrebou hľadať pravdu. Obeť je filmom, ktorý nás núti zamýšľať sa nad tým, ako ľahko dokážu emócie prevážiť nad rozumom.
Hranice lásky
Kde sú hranice nevery a kto ich určuje?
Odvážna snímka Hranice lásky ponúka intímny pohľad do reality modernej lásky a zložitých (ne)monogamných vzťahov. Režisér Tomasz Wiński skúma krehkú hranicu medzi dôverou a slobodou vo vzťahu, nevinným a ničivým pokušením či fyzickou a psychickou intimitou.
Emocionálne vypäté kontrasty ukazuje na vývoji otvoreného vzťahu Hany (Hana Vagnerová) a Petra (Matyáš Řezníček), ktorým sa tento experiment trochu vymkne z rúk.
Hranice lásky sú nekompromisne úprimným skúmaním sexuality a moderných vzťahov, a to aj vďaka podmanivým hereckým výkonom a vydarenému scenáru, na ktorom sa podieľala aj Hana Vagnerová.
Počas 1,5-hodinovej stopáže nám film ukazuje, aký môže byť jeden vzťah v rôznych vývojových etapách: láskyplný, vzrušujúci a plný dôvery, ale aj ničivý, únavný a plný sklamaní či odcudzenia. Tento film však nie je len o láske a sexualite, je predovšetkým hlbokou úvahou o tom, ako ďaleko sme ochotní zájsť, aby sme pochopili sami seba a našich partnerov.
Okupace
Príbeh jedného večera v období normalizácie
Keď skupina divadelníkov oslavuje po predstavení v miestnom bare, ich pokojný večer naruší príchod bývalého sovietskeho dôstojníka (Alexej Gorbunov), ktorý prichádza „na pohárik“. Situácia sa rýchlo zmení na klaustrofobickú hru o moc, strach a odvahu postaviť sa za vlastné ideály.
Komorná dráma s odvahou riešiť ťažké témy od režiséra Michala Nohejla Okupace sa môže pochváliť výborným scenárom a prenikavou atmosférou, ktorá balansuje medzi napätím a groteskou.
V minimalistickom prostredí jedného baru sa jej úspešne darí evokovať metaforu bezmocnosti i vzdoru, ktoré charakterizovali naše životy pod sovietskou okupáciou. Nechýbajú jej ani skvelé herecké výkony, medzi ktorými sa do filmového prostredia úspešne zapísala aj herečka Antonie Formanová.
Správa
Rekonštrukcia jedného z najodvážnejších príbehov druhej svetovej vojny
Peter Bebjak je jedným z najlepších slovenských režisérov súčasnosti a svedčí o tom aj jeho silná historická dráma Správa. Film je inšpirovaný skutočnými udalosťami – sleduje útek dvoch slovenských židov z koncentračného tábora Auschwitz, ktorých cieľom je podať svetu svedectvo o hrôzach nacistického vyhladzovacieho tábora.
Bebjakova Správa predstavuje realistické zobrazenie temnej reality a využíva surové, takmer dokumentárne scény, ktoré podčiarkujú brutalitu doby. No zároveň je aj silným príbehom odvahy, priateľstva, nezlomnej túžby po spravodlivosti a odvahy riskovať svoj vlastný život v mene odhalenia pravdy.
Správa nie je len historickou rekonštrukciou – je aj dôležitou pripomienkou toho, aké dôležité je nikdy nezabudnúť na minulosť, aby sa jej hrôzy nikdy viac neopakovali.
#annaismissing
Temné tajomstvá, ktoré zmenia nejeden život
Česko-slovenská koprodukcia v réžii Pavla Soukupa sa zameriava na udalosti, ktoré nasledujú po zmiznutí mladej influencerky Anny, ktorá bola známa svojím kontroverzným obsahom na sociálnych sieťach, ale aj snahou odhaľovať sexuálnych predátorov na internete.
Napriek tomu, že môžu lajky a tisícky followerov znamenať veľkú moc, v skutočnom svete sme všetci rovnako bezmocní. Kde sú v dnešnej dobe hranice medzi súkromím a verejne zdieľaným obsahom? A aké to môže mať následky v realite?
Ľahko thrillerové rozprávanie však nekončí len pri úvahách o tom, prečo Anna odrazu prestala postovať na sociálne siete. Stáva sa investigatívnym pátraním Niny, ktorá v mobile svojho otca nájde obnažené fotografie nezvestnej influencerky. So strachom sa vydáva odhaliť pravdu, ktorá jej pravdepodobne zmení celý život.