5 rád, ako jednoducho synchronizovať zariadenia Applu, Windowsu, či Androidu

Presun dát medzi rôznymi operačnými systémami zvládnete bez komplikácií pomocou appiek a cloudov.

Chcete svoj iPhone smartfón zameniť za Android alebo plánujete inú kombináciu operačných systémov? Dnes ich synchronizácii pomáhajú cloudy, aplikácie alebo riešenia priamo od autorov operačných systémov. Pozreli sme sa na to, či je presun dát medzi zariadeniami od rôznych výrobcov naozaj taký náročný, ako sa hovorí.

 Aplikácie, tablety alebo obyčajný papier? Vybrali sme 6 tipov na efektívnejšie poznámkovanie

Komunikácia medzi zariadeniami s rovnakým operačným systémom je okamžitá, prirodzená a často bez nutnosti čokoľvek nastavovať, no dnes už ani kombinovanie rôznych operačných systémov nie je problém.

Spárovanie iPhonu s Windows notebookom alebo Android smartfónu s Macom pomôže vyriešiť pár klikov alebo šikovný výber aplikácií. Ak patríte medzi používateľov, ktorí sa pre kombináciu operačných systémov rozhodli, zistite, ako ich efektívne synchronizovať. 

Pri fotkách stavte na cloud

Mnohí sme sa niekedy poriadne zapotili, kým sme sa k svojim fotkám v dvoch rôznych operačných systémoch dostali, poslali ich, zálohovali alebo si ich len prezreli.  

Je to vôbec také jednoduché, ak mám iPhone, ale používam Windows notebook, alebo, naopak, používam Android smartfón a mám Mac od Applu? Najpraktickejším riešením je cloudová služba. Jedinou podmienkou je byť online a od určitej kapacity si za online úložisko zaplatiť. 

S aplikáciami ako Google fotky, Dropbox, OneDrive, iCloud alebo Mega budú vaše fotografie zálohované a dostupné odkiaľkoľvek a kedykoľvek. Všetky spomenuté aplikácie a mnohé ďalšie sú prispôsobené na používanie na Apple, Windows aj Android zariadeniach. Dokonca ani nepotrebujete sťahovať aplikáciu, stačí vám webový prehliadač. 

Bonusom je, že zálohovaním fotiek na cloud predídete situácii, keď o smartfón alebo notebook prídete a na fotky vám zostanú len spomienky. Ideálne je nastaviť si automatické zálohovanie, dajte však pozor, aby ste vybrali možnosť zálohovať len počas pripojenia na Wi-Fi. Inak by sa vám mohli nepríjemne rýchlo minúť predplatené dáta.

Ak máte iPhone a fotografie zálohujete do iCloudu, rovnako ľahko si ich môžete pozrieť na Windows notebooku.

Stačí otvoriť prehliadač, ísť na adresu icloud.com a zadať vaše Apple ID a heslo. Po prihlásení do Apple ID na Windowse budete mať pred sebou dobre známe ikonky z vášho iPhonu, ako fotky, mail, poznámky alebo iCloud Drive, cez ktorý sa môžete dostať aj k iným uloženým dátam. 

Nezabudnite, že keď máte nastavenú dvojfaktorovú ochranu, budete na prihlásenie potrebovať aspoň jedno svoje Apple zariadenie a zároveň na svojom iPhone povoliť synchronizáciu s iCloudom.

Automatické zálohovanie zachráni  texty, poznámky aj dokumenty 

Rovnaký postup so zálohovaním odporúčame spraviť so všetkými dátami, ktoré máte uložené na disku zariadenia – texty, PDF súbory, videá a iný obsah vášho smartfónu. 

Ak používate wordové a excelové dokumenty, pri oboch operačných systémoch je dobré ukladať ich priamo a uložiť ich automaticky na OneDrive.

V ľavom hornom rohu označíte možnosť automatického ukladania. Keď si budete chcieť Word alebo Excel otvoriť na zariadení s odlišným operačným systémom, appka vám rovno ponúkne zoznam nedávno uložených dokumentov. 

Aplikácie na hudbu, filmy či podcasty fungujú na všetkých operačných systémoch

Ak používate Spotify, Netflix či HBO Max, tieto služby majú aplikácie na všetky operačné systémy. Stačí si aplikáciu stiahnuť do zariadenia alebo otvoriť domovskú stránku streamovacej služby a prihlásiť sa menom a heslom. 

Pozeráte filmy na mobile? Poradíme vám, ako si vybrať vhodný smartfón

Ak používate na iPhone Apple Music alebo podcasty, riešenie je podobne jednoduché. Stačí si na Windows notebook stiahnuť iTunes pre Windows, kde budete mať po prepojení iPhonu s notebookom všetko synchronizované. Pre notebooky Windows sa nič nezmenilo a spôsob, ako sa dostať k hudbe a iným multimédiám cez iTunes, je teda naďalej jednoduchý. 

Prenos kontaktov vám zjednoduší synchronizácia cez Google 

Ak ste v minulosti riešili prechod z iPhonu na Android zariadenie a potrebovali ste preniesť kontakty, potom je vám dôverne známe vytvorenie tzv. vCard. Ide o vytvorenie súboru, ktorý dokáže prečítať akýkoľvek smartfón vrátane vašich kontaktov. Tento postup sa môže zdať zbytočne komplikovaný, keďže ide o jedno z najstarších riešení prenosu kontaktov. 

Oveľa rýchlejšie je, ak svoje kontakty priebežne synchronizujete so svojím Google účtom. Na Android zariadeniach si v nastaveniach nájdite synchronizáciu kontaktov Google a otvorte spravovať nastavenia. Na iPhone v nastaveniach nájdite kontakty a zvoľte možnosť účty. Tu vyberte Gmail a povoľte synchronizáciu kontaktov.

Takto budete mať kontakty vždy na každom smartfóne, na ktorom sa prihlásite pomocou svojho Google účtu. 

Z iPhonu na Android a naopak pomocou jednej apky

V prípade, že ste sa rozhodli vymeniť svoj Android smartfón za iPhone alebo naopak, s prenesením obsahu zo zariadenia na zariadenie vám pomôžu šikovné aplikácie. Pripravte sa však na to, že budú platené, no väčšinou ide o jednorazové a cenovo pomerne prijateľné nákupy. 

Aplikácia Move to iOS dokáže preniesť kontakty, správy, fotky a videá, webovú históriu, mailové účty a kalendáre napríklad z vášho iPhonu na Windows alebo Mac počítač. Vyžaduje Wi-Fi pripojenie.

Droid transfer zas ľahko prenáša údaje z Android zariadenia do Windows PC. Prenos je cez Wi-Fi alebo bluetooth. Aplikácia Smart Transfer prenesie kontakty, fotky, videá a údaje z kalendára priamo zo smartfónu do smartfónu, a to cez Wi-Fi alebo vytvorením priameho spojenia medzi zariadeniami. Cena týchto aplikácií sa pohybuje od nula cez päť až po tridsať eur. 


iOS aj Android zariadenia v ponuke O2 si môžete kúpiť k akémukoľvek O2 SMART paušálu na začiatok už od 0 €.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

8 tipov, ako si zlepšiť pozornosť a nedať sa vyrušiť každou drobnosťou na obrazovke

Niekedy stačí aj málo, aby sa vaša pozornosť nedala vyrušiť. Pozrite sa s nami, ako môže pár klikov v nastaveniach vášho telefónu zlepšiť váš pracovný aj voľný čas.

S kým a ako trávime svoj čas, si v bežnom dni väčšinou pozorne vyberáme, no v online svete sa nám plánovanie času môže ľahko vymknúť z rúk. Na kontrolu si vôbec nespomenieme a niet divu – obrazovky sú technológiou aj obsahom čoraz lákavejšie. 

Plynulý displej ocenia aj vaše oči. Vybrali sme 6 smartfónov pre pohodlnejšie hranie aj skrolovanie

Nastaviť si telefón tak, aby vás nevyrušoval a zároveň ste nezmeškali tie najdôležitejšie správy dňa, nie je žiadnou vedou, no väčšinou nám ani nenapadne, že riešenie sa skrýva priamo v mobile. Pripravili sme pre vás pár tipov, ktoré môžu zlepšiť vašu pozornosť pri práci či vo voľnom čase. 

Zistite, pri ktorých aplikáciách trávite najviac času

Vedieť, ako dlho ste „na mobile“ a pri ktorých aplikáciách, vám v budúcnosti môže pomôcť lepšie si rozdeliť čas aj medzi iné aktivity. S kontrolou vám môže pomôcť priamo váš smartfón. 

Či už ste zvyknutí na iOS, alebo Android, v oboch systémoch sa vám zobrazí prehľad o tom, ktoré aplikácie používate najviac a koľko času s nimi počas dňa strávite. Možno budete dĺžkou času prekvapení, no neľakajte sa, pretože práve tieto informácie vám môžu získať viac času na jednu vychádzku do prírody navyše. 

Ak si nastavíte správnu stratégiu, môžete na svojom smartfóne spraviť všetko, čo potrebujete, za výrazne menej času. Ušetrenú pozornosť môžete venovať napríklad cvičeniu, meditácii, vzdelávaniu, čítaniu alebo inej relaxačnej činnosti. 

Ako na to: Ak používate iPhone, otvorte položku nastavenia a do vyhľadávacieho riadka napíšte formulku čas pred obrazovkou.
Ak máte Android, v nastaveniach nájdite digitálna rovnováha a rodičovská ochrana a zvoľte časť zobraziť údaje.

Nastavte si limity času stráveného na sociálnych sieťach 

Ak vám štatistiky používania smartfónu na prvú priečku umiestnili aplikácie sociálnych sietí, je dôležité uvedomiť si, prečo na nich trávite toľko času. Ak ste social media specialist, marketér alebo influencer, s najväčšou pravdepodobnosťou pre vás budú aj zdrojom príjmu.

Pokiaľ siete na svoju prácu priamo alebo aktívne nevyužívate, hodinové prehliadanie reelsov alebo skrolovanie na Instagrame môžu byť slušným plytvaním času, aj keď vás občas môžu inšpirovať alebo niečomu priučiť. Od sociálnych sietí si nemusíte dať hneď detox, s nastavením času vám pomôže váš smartfón.

Čítajte aj: Pomohlo by nám, keby sme sa na sociálne siete nechodili hádať, hovorí odborník na umelú inteligenciu

Pri systémoch iOS aj Android si môžete na aplikáciu nastaviť maximálny čas, ktorý chcete za deň na sociálnej sieti stráviť. Keď ho vyčerpáte, smartfón vás na to upozorní a môže znemožniť prístup do aplikácie. Ak by bolo používanie aplikácie nevyhnutné, môžete limit priamo na notifikácii o uplynutí času vypnúť. Časový limit si môžete nastaviť aj na konkrétne webstránky. 

Ako na to: Používatelia iPhonu majú v položke čas pred obrazovkou možnosť nastaviť limity pre appky. Vyberte pridať limit, potom kategóriu a zvoľte konkrétnu aplikáciu. Ak máte Android zariadenie, v nastaveniach nájdite digitálna rovnováha, vyberte limity aplikácie a postupujte podľa pokynov.

Upracte si v mailoch a určite si v nich priority 

Aby vám mailová schránka dovolila smartfón odložiť z ruky, ako prvé si v nej treba spraviť poriadok. Zbavte sa všetkých reklamných emailov, ktoré vám neslúžia a ktoré sotva niekedy otvoríte.Vyčleňte si na to aspoň pol hodiny a prejdite si adresátov nikdy neotvorených mailov. Notifikácií o doručených správach bude zrazu výrazne menej – rovnako ako času so smartfónom v ruke. 

Ako na to: Na konci každého, aj reklamného mailu je možnosť odhlásiť sa z odberu alebo upraviť nastavenia odoberania emailov. Nevyžiadanú poštu môžete označiť ako spam. Notifikácie v podobe mailov zo sociálnych sietí vám aj tak zbytočne zaberajú miesto. Tie môžete upraviť priamo na stránke danej sociálnej siete v nastaveniach

Neodpisujte na všetko hneď, dôležité správy si vás nájdu

Ďalší trik, ktorý vám pomôže s efektívnym kontrolovaním mailov, je nastavenie notifikácií o prijatí mailu. Aby smartfón neustále nestrhával vašu pozornosť, spravte si poriadok vo všetkých notifikáciách vrátane mailových. Povypínajte všetky nepotrebné a verte, že tie najurgentnejšie správy si k vám cestu aj tak nájdu, napríklad telefonicky. Na zvyšné správy si vyhraďte jednu hodinu v dni, keď odpíšete na všetky. 

Ako na to: Pri oboch operačných systémoch si môžete veľmi podrobne vybrať, ako a kde všade sa vám notifikácia o prijatej emailovej správe zobrazí. Ak používate mailového klienta na iPhone, otvorte nastavenia a vyberte možnosť hlásenia. Ak sa rozhodnete maily kontrolovať len v určitých časoch, potom stačí zapnúť časť odznaky. V Android zariadeniach vyberte v nastaveniach položku upozornenia. Aj tu nájdete bohaté možnosti personalizácie upozornení. 

Naučte sa nepoužívať smartfón, keď sa potrebujete sústrediť

Sústavné pípanie notifikácií nám počas dňa čoraz viac rozbíja pozornosť a odpútava od dôležitých veci. Čo s tým? Najideálnejšie by bolo, keby sme na čas hlbokého sústredenia smartfón jednoducho vypli alebo prepli do lietadlového režimu. Ak sa vám to nezdá ako najlepšie riešenie, existuje celá paleta aplikácií, ktoré vám so sústredením pomôžu. Ich princíp je zväčša rovnaký. Na vami zvolený čas, napríklad 40 minút, appka vypne notifikácie a takmer všetko, čo by vás na smartfóne mohlo rušiť. 

Ako na to: Za zmienku stojí napríklad Focus Keeper (Android, iOS), Engross alebo Forest. Ich nevýhodou môže byť, že sú od istého momentu spoplatnené. Mnohí na načasovanie úloh používajú voľne dostupnú a jednoduchú webovú platformu Pomodoro

Upravte svoju dostupnosť tlačidlom nerušiť aj vo voľnom čase 

Digitálna rovnováha je dôležitá aj mimo pracovných hodín, najmä večer. Mnohí odborníci tvrdia, že by sme nemali spať v rovnakej izbe ako smartfón. Jednoducho, ak nebudete mať smartfón poruke, nebude vás až tak lákať. 

Smartfóny už viac nie sú zariadenia, ktoré používame. Je to miesto, kde žijeme. — Profesor londýnskej univerzity UCL Daniel Miller 

Apple, ale aj mnohé zariadenia Android nedávno pridali do svojho operačného systému možnosť vybrať si, ktorí ľudia a aplikácie vás môžu počas jednotlivých častí dňa vyrušiť alebo ktoré notifikácie a odznaky sa vám budú zobrazovať. Môžete si takto vytvoriť vlastný denný rozvrh, v ktorom sa miera notifikácií a vašej dostupnosti bude meniť.

Ako na to: V nastaveniach klepnite na položku môj čas, čo je v podstate sofistikovanejšia funkcia nerušiť. Podobné riešenia ponúkajú aj zariadenia Android, no možnosti sa líšia podľa výrobcu. Vo väčšine prípadov však nastavenia režimu nerušiť nájdete v nastaveniach zvuk a vibrovanie, kde otvoríte časť režim bez vyrušení

Vypnite modré svetlo a bude sa vám lepšie zaspávať

Hodinu a pol pred tým, než si ľahnete spať, by ste nemali používať žiadne displeje. Vyžarujú veľa modrého svetla zabraňujúceho vyplavovaniu melatonínu, ktorý nám pomáha pri zaspávaní. Ak bez smartfónu pred spaním nevydržíte, môžete si stiahnuť aplikáciu, ktorá modré svetlo potlačí na minimum. 

Populárne aplikácie na úpravu modrého svetla sú napríklad Night Owl – Screen Dimmer alebo Twilight. Pripravte sa však na to, že váš displej bude takmer červený. 

Ako na to: Nastavte si automatické spustenie funkcie nerušiť na čas, keď bežne spíte. O notifikácie neprídete, všetky sa ráno zobrazia. Ak sa bojíte, že by sa vám v prípade núdze v noci nedovolali vaši blízki, tak na ich kontakt pridajte výnimku. V nastaveniach smartfónu nájdite možnosť nerušiť a v možnostiach hľadajte povolené hlásenia

Čo s ušetreným časom? Meditujte, vnímajte, dýchajte

Energiu, ktorú získate rozumným používaním smartfónu, môžete znásobiť. Čoraz populárnejšie je meditovanie, pomocou ktorého si oddýchnete a dokáže vytrénovať svoju pozornosť. 

Ako na to: Veľmi dobrým sprievodcom pre začiatočníkov je aplikácia Calmio (Android, iOS) dostupná aj v češtine. Ak vás láka aj iná forma meditácie, vyskúšajte mindfulness, teda trénovanie vnímania prítomného okamihu. S touto metódou vám pomôže veľmi populárna aplikácia Headspace.

V neposlednom rade vám môže pomôcť aj vedomé dýchanie, ktoré sa hodí na takmer akúkoľvek dennú situáciu. Ráno vám pomôže prebrať sa, počas dňa pomôže so sústredením a večer s lepším zaspávaním. Favoritom v tejto kategórii je aplikácia Breathwrk


Aby ste mohli využiť všetky tipy na digitálnu rovnováhu naplno, vyberte si niektorý z modelov v ponuke O2, ktorý môžete mať k svojmu O2 SMART Paušálu na začiatok už od 0 €

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Zdravý životný štýl s pomocou smartfónu? Tréneri a trénerky odporúčajú tieto apky

Čítaj viac

Kto si ešte ani raz neurobil zlú selfie, nech hodí kameňom. Vyskúšajte týchto 11 tipov a stane sa z vás selfie špecialista

Čítaj viac

Ako platiť menej za internet? Spojte si služby na jednu faktúru a získajte zľavu až 100 %

Čítaj viac