Ak ho raz skúsite, už nebudete chcieť nič iné. Prečo je iPhone 14 Pro taký výnimočný smartfón?

Nadupaný výkon, bezkonkurenčné fotky či prepracované možnosti v poslednom iPhone aj tento rok zmenili pravidlá vo svete technológií.

Trendsetter medzi smartfónmi iPhone 14 Pro láka na svoju overenú kvalitu s novými „fičúrkami“, ktorými uspokojí široké skupiny ľudí a aj tých najnáročnejších používateľov. Posledný rad smartfónov stavil na dlho žiadaný Always-On mód, bezkonkurenčný foťák a prináša jeden z najlepších displejov, aký sme kedy na iPhone videli.

Čože je to päťdesiatka? Podľa nás je to ideálny počet megapixelov, ktorý by mal mať fotoaparát v dobrom smartfóne

Čo sa na smartfóne Apple iPhone 14 Pro vydarilo?

Apple pri svojich zariadeniach stavia na overený dizajn, ktorý upravuje minimálne, a tak sa ani vzhľad iPhonu 14 Pro zásadne nezmenil – od predchádzajúceho modelu sa líši len väčšími snímačmi fotoaparátu na zadnej strane a tvarom výrezu prednej kamery. 

Nový výrez na selfie kameru, nazvaný Dynamic Island, prepojil hardvér s operačným systémom a stal sa súčasťou centra upozornení. V praxi to vyzerá tak, že sa výrez stal interaktívnou plochou. Zobrazuje notifikácie praktickejšie, napríklad pri nastavení časovača máte informáciu o zostávajúcom čase stále na očiach naprieč používaním iných aplikácií.

Pôsobí to tak prirodzene, že vás takáto informácia nebude zbytočne rozptyľovať. Rovnako to je aj pri spustení hudobného prehrávača – Dynamic Island sa rozšíri a premení sa na notifikačnú lištu, z ktorej môžete prehrávač ovládať. Keď na výrez kliknete, otvorí sa aplikácia.

Vylepšení sa dostalo aj fotoaparátu: má väčšie snímače a môžete si užívať aj rozšírenie o Apple Photonic Engine – teda o počítačový model, ktorý sa postará o ostrosť fotografie aj pri stredne slabom a slabom osvetlení, vďaka čomu si s iPhonom 14 Pro určite užijete aj večerné alebo nočné fotografovanie. 

V prostredí fotoaparátu sa môžete hrať s nastaveniami, filtrami a rôznymi režimami, aby ste záber vytvorili podľa svojich predstáv, no málokedy je to nutné. Automatický režim totiž spoľahlivo nastaví parametre pre skvelý záber. iPhone14 Pro vám umožní fotografie ukladať aj vo formáte ProRAW, čo oceníte pri ich dodatočnej úprave.

Vyberte si s nami tablet na mieru

Veľmi sa mi páčil aj Cinematic mode, vďaka ktorému vyzerajú videá profesionálne: iPhone automaticky zaostruje na vami zvolený bod, a ak chcete natáčať videá za pochodu či za behu, na pomoc prichádza Action mode, ktorý aktivuje optickú stabilizáciu obrazu. To znamená, že s iPhonom môžete dať definitívny koniec roztraseným videám. 

Čo mohlo byť na smartfóne Apple iPhone 14 Pro lepšie?

Len veľmi ťažko sa hľadá niečo, čo by som mohol smartfónu iPhone 14 Pro vytknúť. Používam ho už niekoľko mesiacov a úprimne, sú to drobnosti. Po toľkých rokoch prítomnosti Applu na slovenskom trhu by som privítal hlasovú asistentku Siri v slovenčine, no na to si ešte počkáme. 

Výdrž smartfónu na jedno nabitie je len jeden deň – oproti predchádzajúcim modelom to nie je žiadna zmena, no s novým modelom by som čakal dlhšiu výdrž. Aj keď na druhej strane za balíček toľkých vymožeností tých pár minút na nabíjačke oželiem.  

Čo nás na smartfóne Apple iPhone 14 Pro príjemne prekvapilo?

Displej nového iPhonu 14 Pro sa výrazne posunul k lepšiemu – farby sú živé, sýte a verne zobrazené. Displej má zároveň vysokú jasnosť, čo oceníte na priamom svetle. ProMotion displej s obnovovacou frekvenciou až 120 Hz zobrazuje absolútne plynule a bez zásekov aj pri sledovaní videí alebo hraní náročných hier. 

Okrem toho iPhone dokáže obnovovaciu frekvenciu znížiť na 1 Hz, vďaka čomu funguje Always-On displej. Zobrazuje dôležité informácie, ako aktuálny čas, dátum a notifikácie, ktoré si zvolíte. Budete ich mať vždy poruke aj bez toho, aby ste museli displej rozsvecovať či oživovať. 

Hodnotenie O2 Guru na záver: Jednoducho to najlepšie

Apple iPhone 14 Pro je výkonný smartfón s vynikajúcim fotoaparátom, skvelým displejom a vyladeným systémom v praktickom a elegantnom vyhotovení. Podčiarknuté, spočítané: je to všestranné zariadenie, ktoré sa hodí ako na prácu, tak aj na hranie hier či produkovanie kvalitného obsahu, pričom v žiadnom smere nepocítite žiaden nedostatok.

Ak navyše využívate aj iné zariadenia od značky Apple, napríklad slúchadlá či laptop, budete prekvapení, koľko možností ekosystém tohto výrobcu ponúka a ako vám to dokáže uľahčiť život. 


Objavte s iPhonom 14 Pro nielen všetky skvelé „fičúrky“, ale aj rýchlosť 5G siete, ktorá vám rovnako ako smartfón uľahčí život.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Vybrali sme 5 smartfónov s foťákom, ktorý bude robiť kvalitné zábery (skoro) sám

Smartfóny s 50 Mpx fotoaparátom znamenajú stávku na istotu. Tieto ako bonus ponúkajú aj veľkú kapacitu batérie a krásny dizajn.

Čože je to päťdesiatka? Pre nás je to ideálny počet megapixelov, ktorý by mal mať fotoaparát v dobrom smartfóne. Ak k tomu pridáme ešte dostatočne veľkú batériu, ideálne tiež s päťkou na začiatku, rýchle nabíjanie a prepracovaný dizajn, máme praktického a spoľahlivého mobilového parťáka. Vybrali sme 5 smartfónov, ktoré tieto kritériá (skoro do bodky) spĺňajú.

Dnes hľadáme smartfón s kvalitným foťákom a veľkou kapacitou batérie. V roku 2004 sme počítali znaky, ktoré môžeme odoslať v jednej esemeske

Xiaomi Redmi Note 12 Pro 5G

Keď si uvedomíte, že tento smartfón oficiálne patrí do strednej triedy, možno vám napadne, že by sa hranice tried smartfónov mali predefinovať. Xiaomi Redmi Note 12 Pro 5G totiž ponúka špecifikáciu nabitú pozoruhodnými parametrami. Navyše má skutočne krásny dizajn.

Displej má uhlopriečku 6,67 palca, prívlastok Flow AMOLED a plynulosť na úrovni 120 obrázkov za sekundu. O živé farby a celkový zážitok z obrazu sa stará aj technológia Dolby Vision®. Plynulosť Redmi Note 12 Pro 5G zasa zabezpečuje všestranný čip MediaTek Dimensity 1080, ktorý podporuje aj pripojenie do 5G siete.

Fotomodul Xiaomi Redmi Note 12 Pro 5G má lídra v podobe 50 Mpx hlavného fotoaparátu s optickou stabilizáciou obrazu, ktorá je možná vďaka populárnemu snímaču od Sony s označením IMX766. Širokouhlé zábery so zorným uhlom 119 stupňov zabezpečí 8 Mpx fotoaparát, na makro fotografie zasa môžete použiť 2 Mpx senzor.

Selfie kamera má 16 Mpx a je riešená malým priestrelom displeja, oberie vás teda o minimum zobrazovacej plochy. Kvalita záznamu je Full HD, video na zadnej kamere Redmi Note 12 Pro 5G môžete nahrávať v 4K kvalite.

Vašej pozornosti by nemalo ujsť vylepšenie filmCamera, ktoré ponúka 7 klasických filmových filtrov, výkonné prepočítavanie pixelov či náhľad v reálnom čase. Funkcia Xiaomi proCut zasa dokáže záber analyzovať a automaticky z neho ponúknuť zaujímavé výrezy. Túto funkciu oceníte najmä vtedy, keď si nie ste na 100 % istí kompozíciou záberu.

Nadstavba operačného systému MIUI 13 beží na Androide 12, vďaka čomu Redmi Note 12 Pro 5G dokáže skutočne veľa, rozumie si aj s najnovšou wi-fi 6 a bluetoothom 5.2. Konštrukcia ponúka zvýšenú odolnosť proti vode a je na úrovni odolnosti smartfónu proti ošpliechaniu vodou.

V ponuke je toho naozaj veľa, istotne však treba upozorniť na 5 000 mAh batériu, ktorú môžete nabíjať 67 W rýchlonabíjaním. Podľa výrobcu vám stačí 15 minút na nabíjačke a počas celého dňa sa pri používaní smartfónu nemusíte nijako obmedzovať.

Samsung Galaxy A54 5G

Ak sa na niečo vo svete smartfónov môžete spoľahnúť, tak je to práve séria Galaxy A od Samsungu. Dôkazom toho je aj Samsung Galaxy A54 5G, ktorý prebral dizajn z vlajkovej lode, vďaka čomu už nemá vystúpené fotoaparáty a je v ponuke aj vo sviežej limetkovej farbe.

Samsung Galaxy A54 5G ponúka trojicu fotoaparátov v zložení: 50 Mpx hlavný s vylepšenou optickou stabilizáciou a digitálnym stabilizátorom videa, 12 Mpx širokouhlý a 5 Mpx makro fotoaparát. Fanúšikovia tejto série by sa mohli pýtať, čo sa stalo so senzorom merania hĺbky ostrosti – nahradilo ho softvérové riešenie.

Videá na Samsungu Galaxy A54 5G nahráte v 4K kvalite. Novinkou je hneď niekoľko nástrojov umelej inteligencie, ktoré vylepšia vaše fotografie automaticky, napríklad ich zbavia nechcených tieňov či odrazov.

Kvalitu zhotovených záberov môžete kontrolovať na 6,4-palcovom Super AMOLED displeji s Full HD+ rozlíšením, jasom do 100 nitov a rýchlosťou zobrazovania 120 Hz. Inými slovami, displej je čitateľný aj na prudkom slnku a super plynulý za každých okolností. Navyše Samsungu Galaxy A54 5G nechýba ani pokročilá ochrana očí.

Aby všetko fungovalo skutočne hladko, Samsung použil čip Exynos 1380 a stavil na Android 13 s nadstavbou One UI 5.1. Vo výbave nechýba ani wi-fi 6, NFC umožňujúci bezkontaktné platby alebo odolnosť proti vode IP67, ktorá znamená, že zariadenie „prežije“ ponorenie do vody do hĺbky 1 metra nie dlhšie ako 30 minút.

Batéria má kapacitu 5 000 mAh, nabíjanie rýchlosť 25 W a všetko je vyladené tak, aby smartfón bez problémov vydržal na jedno nabitie celé dva dni. Ak zvyknete do telefónu ukladať veľké množstvo dát, aby ste mali všetko potrebné vždy poruke, potom môžete pamäť Samsungu Galaxy A54 5G rozšíriť pomocou microSD karty až na 1TB.

Honor 70 Lite 5G

Ani náš tretí tip sa nezaobíde bez toho, aby sme nepoukázali na pekný dizajn. Honor 70 Lite 5G v modrej farbe je na pohľad svieži, dokonca môžeme povedať, že pôsobí ako módny doplnok. Aj samotný výrobca uvádza, že Honor 70 Lite 5G je určený najmä pre mladých ľudí.

Tínedžeri a mladí sú však aj nároční, preto Honor 70 Lite 5G okrem dizajnu nezaostáva ani tým, čo ponúka vnútri. 6,5-palcový IPS displej má rozlíšenie 720 x 1 600 pixelov. S príjemnou zobrazovacou frekvenciou 90 Hz smartfón ponúka možnosť stlmiť modré svetlo pre ochranu zdravia alebo nastaviť tmavý režim, či dokonca displej prepnúť do režimu e-Knihy.

Smartfón sľubuje skutočnú rýchlosť vďaka 5G čipu Snapdragon. Ten zaručuje, že je superrýchly nielen smartfón, ale aj sťahovanie dát. Pri ideálnych podmienkach by ste v 5G sieti zvládli stiahnuť 1 GB za približne 10 sekúnd. Napríklad ak by ste si chceli stiahnuť počítačovú hru z kategórie AAA, na Honor 70 Lite 5G ju máte v mobile, kým dopijte espresso.

Hlavný fotoaparát má 50 Mpx, pričom hĺbkový a makro fotoaparát majú zhodne po 2 Mpx. Selfie kamera sa pýši 8 Mpx. K dispozícii je režim portrétu s podporou umelej inteligencie, super nočný režim či možnosť točiť duálne videá. Pri fotení a točení sa nemusíte obmedzovať, smartfón má internú pamäť až 128 GB.

Batéria modelu Honor 70 Lite 5G má kapacitu 5 000 mAh, môžete ju nabíjať rýchlosťou 22,5 W a pri bežnom používaní vydrží dva dni. Podľa výrobcu dokonca na tomto smartfóne môžete počúvať hudbu nepretržite 26 hodín, kým batériu z plného nabitia úplne miniete. Vo výbave nechýba NFC čip, 3,5 mm jack pre slúchadlá, USB-C konektor či bluetooth 5.1.

Motorola Edge 40

Zatiaľ čo predošlý smartfón svojím vizuálnym spracovaním cieli skôr na mladých, Motorola Edge 40 osloví ľudí túžiacich po elegancii. Jej zadná strana je totiž pokrytá vegánskou kožou, ktorá je na dotyk príjemne jemná. Zaujímavosťou je, že pokrýva aj vystupujúce objektívy fotoaparátov a vytvára tak skutočne pútavý detail.

6,55-palcový displej na Edge 40 je po stranách zahnutý, čo ho opticky zväčšuje. Kvalita zobrazenia je na P-OLED displeji s rozlíšením Full HD+ a certifikáciou HDR10+ živá, pričom rýchlosť zobrazovania sa vyšplhala až na 144 obrázkov za sekundu, takže je aj absolútne plynulá. Ak by ste sa chceli pri takejto špecifikácii na niečo sťažovať, ste zrejme najnáročnejší z najnáročnejších.

Spomenutý fotomodul je na prvý pohľad tandemom dvoch fotoaparátov: 50 Mpx hlavného fotoaparátu s optickou stabilizáciou obrazu a 13 Mpx fotoaparátu, ktorý kombinuje zvyšok tradičného zloženia foto ponuky dnešných smartfónov – teda širokouhlého fotoaparátu, makro fotoaparátu a senzora na meranie hĺbky. Selfie kamera má veľmi príjemných 32 Mpx.

Ako rozumne pracovať s rozpočtom na technológie a digitálne služby v časoch rastúcich mesačných výdavkov?

Motorola Edge 40 má batériu s kapacitou 4 400 mAh, ktorú nabijete rýchlosťou 68 W pomocou kábla alebo rýchlosťou 15 W bezkáblovo. V oboch prípadoch je to rýchlosť, vďaka ktorej vás výdrž batérie nebude nijako obmedzovať, aj keď smartfón zabudnete nabiť v čase, keď zvyknete nabíjať.

Stereo reproduktory majú certifikáciu Dolby Atmos, nechýba odolnosť proti vode na úrovni IP68 a množstvo ďalších šikovných vychytávok, ktoré ocenia aj nároční používatelia.

Apple iPhone 14 Pro

Panuje názor, že Apple má svoj iPhone ako hotový produkt – a tak zásadných vylepšení prichádza z roka na rok menej a menej. Na druhej strane, čo by výrobca musel do iPhonu implementovať, aby stále prinášal revolučné zmeny?

iPhone 14 Pro však aj tak dokázal ponúknuť žiadanejšie vylepšenia. Večne diskutovaný Always-on displej, ktorý je v Android zariadeniach úplne bežný, je dnes už realitou aj v iPhone 14 Pro.

Mnohí fanúšikovia volali po selfie kamere skrytej pod displejom. Apple túto požiadavku mierne prekrútil podľa technicky dostupných riešení a premenil plochu selfie kamery na Dynamic Island. Inými slovami, doteraz monoúčelová časť displeja sa zmenila na multiúčelovú, vďaka čomu vás prichádzajúce správy, hovory či ovládanie hudby už nebudú rušiť pri práci.

Kovový rám a sklo sú rukopisom iPhonu. Ako inak, použitá je vrstva Ceramic Shield, ktorá iPhone ochráni proti škrabancom. Konštrukcia má certifikát odolnosti IP68. Uhlopriečka displeja je už tradične 6,1 palca, rýchlosť displeja je 120 Hz a maximálna svietivosť až 2 000 nitov.

Trojica fotoaparátov na zadnej strane smartfónu má 48 Mpx, 12 Mpx a 12 Mpx. Tieto hodnoty patria hlavnému fotoaparátu, širokouhlému a teleobjektívu, ktorý sa pýši 3-násobným optickým priblížením. Všetky tri fotoaparáty majú optickú stabilizáciu obrazu. Nechýba LiDAR, ktorý pomáha s identifikáciou vzdialenosti. V prípade fotografií umožňuje rozmazanie pozadia aj dodatočne.


Vybrané smartfóny s kvalitným foťákom aj veľkou batériou môžete teraz získať s extra výkupnou zľavou. Stačí, ak nám do O2 Predajne prinesiete svoj starý telefón a my ho od vás vykúpime. Dostanete zaň poukážku, ktorú môžete využiť na nové zariadenie.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Fyzioterapeut Mateja Tótha radí rodičom: Všímajte si, ako vaše dieťa sedí, aj ako sa hrá

„Ak sa dieťa venuje rôznym pohybovým aktivitám, v centrálnej nervovej sústave si vytvára programy, z ktorých neskôr môže ťažiť práve v špecializovanej príprave,“ hovorí Denis Freudenfeld.

Denis Freudenfeld pôsobil ako dvorný fyzioterapeut biatlonistky Naste Kuzminovej a dlhodobo spolupracuje s atlétom Matejom Tóthom, ktorého sprevádzal na nejednej olympiáde. Porozprávali sme sa s ním o dôležitosti pohybu pre dnešné deti aj o zdravotných problémoch, ktoré ich trápia.

V rozhovore sa ďalej dozviete:

  • ako pandémia ovplyvnila pohyb detí,
  • na ktoré signály tela by rodičia mali u detí dávať pozor,
  • kedy treba vyhľadať fyzioterapeuta,
  • prečo treba venovať pozornosť správnemu dýchaniu.

Ako rozhýbať deti doma? Zacvičte si spolu s nimi podľa videí O2 Športovej akadémie Mateja Tótha

Ste fyzioterapeutom najúspešnejších slovenských športovcov. V čom presne spočíva vaša práca?

Pracujem vo Vojenskom športovom centre DUKLA v Banskej Bystrici ako fyzioterapeut, ktorý sa stará o talentovaných športovcov. V centre zabezpečujeme prípravu štátnej športovej reprezentácie Slovenska na rôznych súťažiach a olympiádach.

Mojou úlohou ako fyzioterapeuta je diagnostika, liečba a prevencia rôznych pohybových problémov. To znamená, že občas pomasírujem alebo ponaprávam a ak za mnou príde športovec s nejakým problémom, diagnostikou sa snažím zistiť, z ktorej časti tela pochádza. Často sa totiž stáva, že problém je prenesený. To znamená, že niekoho bolí koleno, no v skutočnosti bolesť spočíva v zlom postavení chodidla, v posunutej panve alebo jej príčinou môžu byť aj kríže.

Niekedy je to taká detektívka, pri ktorej vyšetrujem konkrétneho športovca, a po následnej diagnostike sa cvičeniami snažíme uvoľniť alebo posilniť určité svalové partie na tele, ktoré jeho problém vyvolávajú.

Vychádzate pri svojej práci z konkrétnej metodiky?

Pracujem najmä s dynamickou neuromuskulárnou stabilizáciou. Je to metodika založená na dýchacích cvičeniach, pri ktorých sa svaly uvoľňujú. Dokonca aj bez toho, aby ich bolo nutné stláčať či klasicky masírovať. Pri práci so športovcami sa venujeme riadeniu ich pohybu. To znamená, že sa učíme novému pohybu alebo ho naprávame a dávame mu iný rozsah.

S Matejom spolu cvičíme, a keď treba, poskytujem mu regeneračné procedúry. Často pozeráme jeho videá z tréningu a na základe nich sa snažíme zdokonaliť jeho techniku, aby bol jeho pohyb ekonomickejší a rýchlejší a aby svoje telo čo najmenej preťažoval.

Mnohým rodičom by som odporučil, aby po skončení pandémie so svojimi deťmi navštívili pediatra. Dieťa sa nemusí sťažovať na bolesť, ale je možné, že diagnostikou sa odhalí, že niečo naozaj nie je v poriadku.

Fyzioterapia upozorňuje na dôležitosť správneho pohybu. Ako veľmi je dôležitý pohyb pre deti a ako ho ovplyvnila pandémia?

Každé dieťa sa potrebuje hýbať – pohyb je pre jeho vývoj nesmierne dôležitý. Keď sú deti v škole, hýbu sa často. Po skončení hodiny vstanú, vyjdú na chodbu, naháňajú sa, majú hodinu telesnej výchovy, jednoducho stále niečo robia.

Je dôležité uvedomiť si, že kostra dieťaťa potrebuje pre svoj zdravý vývoj určité antigravitačné zaťaženie – nielen chrbtice, ale aj končatín. Tak ako sa vyvíja kostra, menia sa aj uhly v kĺboch. Bedrové i ramenné kĺby sa u malých detí vždy prispôsobujú záťaži, u väčších detí kosti zosilňujú.

Keď dieťa stojí alebo sa pohybuje, má zaťažené dolné končatiny i kardiovaskulárny aparát. Pri dištančnej výučbe sa to nedeje, pretože deti presedia celé hodiny doma pri počítači a mobile a nemajú zabezpečený dostatočný pohyb. Ten veľmi ovplyvňuje aj psychika, ktorá sa premieta do tela a pohybového aparátu detí.

Dôležitá je aj socializácia detí a správna dávka súťaživosti. Svoje tu zohráva už len to, že človek rozpráva a gestikuluje, používa reč tela. Zdravý vývoj dieťaťa značne ovplyvňuje aj obezita, ktorá neraz obmedzuje jeho pohyb, pričom dôsledky sa prejavia až o rok alebo o dva.

Čo by si mali všímať rodičia na svojich deťoch? 

Najdôležitejšie je všímať si guľatý chrbátik, kolienka a chodidlá. V prvom rade by mali sledovať, ako ich dieťa sedí. Či má guľatý, alebo vystretý chrbát, či nemá predsunutú hlavu, alebo či jeho krčná chrbtica nie je veľmi zaklonená.

Keď sa dieťa hrá a čupne si, je dôležité všímať si, či mu idú kolienka k sebe, alebo či nemá vytočené chodidlá do strany.

Kedy je čas vyhľadať fyzioterapeuta?

Ak napríklad rodič upozorní dieťa na zlé držanie tela a aj napriek tomu ho nedokáže korigovať, je to jasný signál, že niečo nie je v poriadku. Ak mu odstávajú rebrá, má preliačený hrudník alebo sa mu prepadáva klenba chodidiel, prípadne má nohy do X (kolená vbočené dovnútra k sebe), je čas vyhľadať odborníka.

Mnohým rodičom by som odporučil, aby po skončení pandémie so svojimi deťmi navštívili pediatra. Dieťa sa nemusí sťažovať na bolesť, ale je možné, že diagnostikou sa odhalí, že niečo naozaj nie je v poriadku. Vtedy mu dokáže pomôcť práve fyzioterapeut, ktorý mu nastaví potrebné cvičenia.

Dieťaťu nestačí kúpiť kolobežku a povedať si, že to stačí. Potrebuje aj hrať sa s loptou, šplhať po strome, bicyklovať sa a robiť rôzne iné aktivity. Pohyb by mal preň byť predovšetkým zábavou.

Veľa hovoríte aj o správnom dýchaní a potrebe bránicového dýchania, ku ktorému vediete aj športovcov. V čom je takéto dýchanie prínosné?

Rodič si niekedy môže myslieť, ako veľmi je jeho dieťa ohybné a flexibilné a ako dobre trénuje, pričom nevidí, že jeden pohyb nahrádza druhým alebo k nemu pridružuje ďalšie pohyby. Dýchanie u detí sa dnes mení, preto je nesmierne dôležité venovať mu pozornosť.

U nás pracujeme s vývojovou kineziológiou, ktorú cvičíme aj spolu s Matejom. Ide o jednoduché cviky, pri ktorých sa napodobňujú vývojové fázy dieťaťa a ktorých základom má byť bránicové dýchanie, treba teda správne dýchať do brucha. Bránica totiž nemá len dychovú, ale aj stabilizačnú posturálnu funkciu. Stabilizuje telo, čím pomáha, aby bol pohyb človeka jednoduchší a efektívnejší.

Dýchanie do brucha zabezpečuje pevnosť celej pohybovej sústavy. Pohyb je tak oveľa menej závislý od svalov a energeticky menej náročný.

Koľko času by mali deti tráviť pohybom?

Je to veľmi individuálne a závisí to od mnohých faktorov. Určite by však športové aktivity nemali rodičia deťom nanucovať. Treba brať do úvahy, či ide o malé dieťa, alebo tínedžera. Malé deti by mali mať zabezpečenú rôznorodosť pohybu, nemali by sme ich však dlhodobo zaťažovať. Staršie deti potrebujú viac trénovať.

Dôležitú úlohu v tom zohráva aj psychika, ktorú treba rešpektovať. Najlepšia je zlatá stredná cesta, ktorá sa u detí prejavuje príjemnou únavou, keď už nemajú chuť vymýšľať nič iné.

Čítajte aj: Príklad rodičov je pre deti dôležitý nielen v čase pandémie, hovorí detský tréner

Dieťa by malo robiť to, čo ho baví, rodič by sa preto nemal sústrediť iba na konkrétny šport. Potrebuje prirodzený pohyb. Nestačí mu kúpiť kolobežku a povedať si, že to stačí. Dieťa potrebuje aj hrať sa s loptou, šplhať po strome, bicyklovať sa a robiť rôzne iné aktivity. Pohyb by mal preň byť predovšetkým zábavou.

Ak dieťa robí nejaký šport v mladom veku, malo by ho robiť pre radosť, určite neodporúčam ťažké tréningy. Dieťa by si v prvom rade malo šport užívať. Nemalo by preň byť povinnosťou tvrdo sa orientovať na výkon.

Veľkou témou je špecializácia detí na konkrétny šport, s ktorou sa často začína veľmi skoro. Kedy by s ňou dieťa malo začať?

Závisí od druhu športu, ktorému sa dieťa venuje. Odporúčam s ním však začať až na druhom stupni základnej školy. Ak dieťa robí nejaký šport v mladom veku, malo by ho robiť pre radosť, určite neodporúčam ťažké tréningy. Dieťa by si v prvom rade malo šport užívať. Nemalo by preň byť povinnosťou tvrdo sa orientovať na výkon.

Ak je dieťa malé, je dobré, aby malo zabezpečenú rôznorodosť pohybu. Môže sa naučiť niečo z gymnastiky a z koordinačných cvičení pri rôznych druhoch športu, môže si precvičovať vytrvalosť i rýchlosť.

Dieťa je ako špongia − od útleho veku nasáva informácie. Ak sa venuje rôznym pohybovým aktivitám, v centrálnej nervovej sústave si vytvára programy, z ktorých neskôr môže ťažiť práve v špecializovanej príprave.

Deti sa veľa učia pozorovaním alebo napodobňovaním, keď im niekto niečo vysvetľuje. Počúvajú, vidia, vnímajú, premietajú si to do tela a daný pohyb napodobňujú a kreujú. Voláme to motorické učenie, ktoré pomáha aj pri rozvoji koordinácie a iných pohybových kvalít. Čím viac sa teda dieťa učí, tým viac to zužitkuje v budúcnosti.

Na pohyb detí je zameraná aj O2 Športová akadémia Mateja Tótha, ktorá v čase zatvorených škôl a prerušených krúžkov začala zverejňovať videá na cvičenie doma. V čom vidíte ich hlavný prínos?

Akadémia je zameraná predovšetkým na deti na prvom stupni základných škôl, kde sa venujeme všeobecnému pohybovému rozvoju dieťaťa. Deti prostredníctvom hravých online videí Telesnej na doma môžu získať správny športový základ, ale aj pozitívny vzťah k pohybu.

Je to skvelá pomôcka pre rodičov i pre deti, ktoré počas pandémie nemohli chodiť do školy, a tak boli odrezané od pohybových aktivít, na ktoré boli zvyknuté. Cvičiť tak môžu v domácom prostredí. Tu je dôležité podotknúť, že nestačí iba cvičiť, treba aj vedieť, ako správne cvičiť, ako pri cvičení funguje telo, a to všetko Akadémia deti učí.

Denis Freudenfeld

Je jedným z najuznávanejších slovenských fyzioterapeutov. Fyzioterapii sa venuje od roku 2000, od roku 2005 pôsobí vo Vojenskom športovom centre DUKLA v Banskej Bystrici. Na konte má veľa úspechov so špičkovými slovenskými športovcami. Pri svojej práci kladie dôraz na dynamickú neuromuskulárnu stabilizáciu, ktorej priekopníkom bol český fyzioterapeut Pavel Kolář. Pochádza zo Žiliny, momentálne žije v Banskej Bystrici, má dve deti.


Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac