Ako vybrať mobilný telefón pre seniora

Poradíme vám, čo si všímať pri výbere zariadenia pre starších ľudí a prinášame aj prehľad zariadení, s ktorými neurobíte krok vedľa.

Vianoce sa blížia a s nimi aj každoročná dilema spojená s výberom vhodného darčeka. Svojich rodičov či starých rodičov môžete potešiť aj vhodným mobilným telefónom, vďaka ktorému budete v neustálom kontakte.

Vzájomná komunikácia je často tým najkrajším darčekom, dôležité však je uvedomiť si, že starší ľudia majú na mobilné zariadenia úplne iné nároky. Pripravili sme si preto pre vás stručný návod, ako vybrať mobilný telefón pre seniora.

5 parametrov, ktoré si treba všímať pri výbere mobilu pre seniora

Batéria

Kapacita batérie hrá pri výbere zariadenia pre seniora dôležitú úlohu. Všímajte si preto tento parameter, aby sa vám nestalo, že vaši starí rodičia ostanú s vybitým mobilným telefónom v momente, keď ho naozaj potrebujú.

Odolnosť

Dobré je, ak je mobilný telefón odolný nielen proti vode či prachu, ale aj proti nárazom. Ak je zariadenie dostatočne odolné, predlžuje sa jeho životnosť.

Jednoduchosť ovládania

Myslite na to, že starší ľudia nepotrebujú vreckový počítač s množstvom doplnkových funkcií. Výberom tlačidlového telefónu, ktorý často ponúka len základné funkcie, preto nič nepokazíte.

Dobrý zvuk

Chcete mať istotu, že volaná osoba vždy zareaguje na prichádzajúci hovor? Vyberajte mobilný telefón s dobrým zvukom a dostatočne hlasitým reproduktorom.

Displej

Ak vyberáte telefón pre seniora, displej by mal byť dostatočne veľký a dobre čitateľný aj na priamom slnku. V prípade tlačidlového zariadenia by mali byť dostatočne veľké aj jednotlivé tlačidlá.

5 mobilných telefónov z ponuky O2 vhodných aj pre seniora:

Caterpillar B30

Mobilný telefón Caterpillar B30 bol navrhnutý tak, aby zvládol aj tie najextrémnejšie podmienky. Certifikát IP67 zabezpečuje odolnosť proti vode a prachu, pričom zariadenie bez problémov zvládne aj pád na tvrdú zem z výšky 1,8 m. Kvalitný reproduktor sa postará o dostatočne silný zvuk, batéria s kapacitou 1 000 mAh zabezpečí v pohotovostnom režime výdrž až 240 hodín.

Winner WG8

Winner WG8 má kompaktné rozmery, veľký displej aj tlačidlá a práca s ním je vďaka dobre zvoleným základným funkciám telefónu úplne jednoduchá. Disponuje SOS tlačidlom, pomocou ktorého si môže jeho majiteľ privolať pomoc rozposlaním SMS na predvolené telefónne čísla. Okrem informácie, že majiteľ telefónu potrebuje pomoc, sa príjemcovi správy zobrazí aj poloha zariadenia.

Motorola Moto C Plus

Ak sa vaši rodičia či starí rodičia cítia na to odložiť tlačidlový telefón, Motorola Moto C Plus je ideálna voľba na prvé zoznámenie sa so smartfónmi. Je vyrobený z odolného plastu, takže sa nešmýka v rukách. Zariadenie ponúka 5-palcový displej, batériu s kapacitou 4 000 mAh a práca s operačným systémom Android je veľmi jednoduchá. Internet v mobile navyše prináša veľa nového a vďaka podpore LTE si ho majiteľ zariadenia môže vychutnať v plnej paráde.

Nokia 3310 (2017)

Pôvodný model Nokia 3310 je verejnosti dobre známy a ani jeho nová verzia z roku 2017 vôbec nezaostáva. Tlačidlové zariadenie má pekný dizajn, veľký farebný displej, ktorý je dobre čitateľný aj na slnku, a fotoaparát, ktorý vystačí na zhotovenie základných fotografií. Gro tohto zariadenia však tvorí výkonná batéria. Pri nepretržitom volaní vydrží až 22 hodín a v pohotovostnom režime až 31 dní.

Nokia 230

Aj Nokia 230 predstavuje klasický tlačidlový model. Disponuje však veľkým 2,8-palcovým displejom, ktorý je dobre čitateľný aj na priamom slnku. Vďaka základným funkciám je jeho ovládanie intuitívne a naozaj jednoduché. Mobilný telefón umožňuje využívať dve SIM karty, zadný fotoaparát s rozlíšením 2 Mpx sa postará o zhotovenie základných fotografií.

Každý z uvedených mobilných telefónov môžete mať s ľubovoľným O2 Paušálom na začiatok od 2 €.

Ak sa rozhodnete pre Strieborný O2 Paušál, získate neobmedzené volania a SMS do všetkých sietí v rámci celej EÚ, vďaka čomu budete so svojimi blízkymi v neustálom spojení. Nechýba ani dátový balík s objemom 500 MB.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Ako by malo vyzerať vzdelávanie v 21. storočí

Aby boli deti dobre pripravené na život, nie sú potrebné len vedomosti, ku ktorým patrí gramatika či počítanie, ale aj mnohé zručnosti, na ktoré domáce školstvo nie vždy pamätá.

Na Slovensku však vzniklo množstvo inšpiratívnych projektov, ktoré na nedostatky súčasného školstva nielen poukazujú, ale ponúkajú aj riešenia či čiastkové kroky, ktoré môžu viesť k zlepšeniu vzdelávania u nás a prispieť tak k lepšej pripravenosti našich detí na rýchlo sa meniace podmienky. A práve im sme sa rozhodli venovať v ďalšom víkendovom vydaní magazínu Sóda.

Partnerom tohto vydania je Férová Nadácia O2, ktorá sa v rámci svojich aktivít okrem iného zameriava aj na podporu vzdelávania a vyhľadáva práve projekty a organizácie, ktoré sa snažia vzdelávanie chápať inak. Venujú sa rozvoju kritického myslenia, podpore kreatívnych nápadov, výchove mladých lídrov či zlepšeniu komunikačných schopností.

Práve s ľuďmi, ktorí stoja za projektmi podporenými nadáciou v rámci tohtoročného grantu, sme spolupracovali pri príprave článkov v tomto vydaní.

V tomto vydaní nájdete:

Tereza Molnár z Férovej Nadácie O2: Vzdelanie má deťom ukazovať nielen stromy, ale aj les. Šéfka Komunikácie O2 vysvetľuje, prečo nadácia podporuje vzdelávacie projekty a aký prístup je podľa nej pri získavaní vedomostí najprínosnejší.

Stĺpček Norberta Maura z Nadácie Pontis: Rodičia, buďme prísni nielen na učiteľov, ale aj na seba. Prečítajte si zamyslenie, ktoré približuje, že kritickému mysleniu či vzájomnej spolupráci treba deti učiť aj doma.

Spisovateľ Daniel Hevier: Chcel by som, aby deti pri učení ani nezbadali, že sa učia. Známy spisovateľ a textár sa veľkú časť svojho života venuje aj vzdelávaniu. V rozhovore nám prezradil, ako by podľa neho malo vyzerať vzdelávanie v 21. storočí.

6 zručností, bez ktorých sa dnešné deti nezaobídu. Len teoretické vedomosti deťom do života nestačia, v spolupráci s projektom mladých inovátorov iKid sme si pre vás pripravili sumár zručností, ktoré im výrazne uľahčia život.

Anketa: Čo je najdôležitejšie pri vzdelávaní v 21. storočí? Opýtali sme sa Juraja Hipša, Daniela Heviera, Zuzany Saturovej a ďalších zástupcov združení, ktoré pomáhajú pripravovať mladých ľudí na výzvy budúcnosti.


O2 vylepšilo balíky dát pre kartu O2 Voľnosť. 1 GB dát môže byť váš už za 1 €

Čítaj viac

Fotografka radí, ako aj v noci urobiť dobré fotky so smartfónom

Čítaj viac

Notebook na dovolenke netreba, ak máte jeden z týchto 6 tabletov

Čítaj viac