Ako vybrať mobilný telefón pre seniora

Poradíme vám, čo si všímať pri výbere zariadenia pre starších ľudí a prinášame aj prehľad zariadení, s ktorými neurobíte krok vedľa.

Vianoce sa blížia a s nimi aj každoročná dilema spojená s výberom vhodného darčeka. Svojich rodičov či starých rodičov môžete potešiť aj vhodným mobilným telefónom, vďaka ktorému budete v neustálom kontakte.

Vzájomná komunikácia je často tým najkrajším darčekom, dôležité však je uvedomiť si, že starší ľudia majú na mobilné zariadenia úplne iné nároky. Pripravili sme si preto pre vás stručný návod, ako vybrať mobilný telefón pre seniora.

5 parametrov, ktoré si treba všímať pri výbere mobilu pre seniora

Batéria

Kapacita batérie hrá pri výbere zariadenia pre seniora dôležitú úlohu. Všímajte si preto tento parameter, aby sa vám nestalo, že vaši starí rodičia ostanú s vybitým mobilným telefónom v momente, keď ho naozaj potrebujú.

Odolnosť

Dobré je, ak je mobilný telefón odolný nielen proti vode či prachu, ale aj proti nárazom. Ak je zariadenie dostatočne odolné, predlžuje sa jeho životnosť.

Jednoduchosť ovládania

Myslite na to, že starší ľudia nepotrebujú vreckový počítač s množstvom doplnkových funkcií. Výberom tlačidlového telefónu, ktorý často ponúka len základné funkcie, preto nič nepokazíte.

Dobrý zvuk

Chcete mať istotu, že volaná osoba vždy zareaguje na prichádzajúci hovor? Vyberajte mobilný telefón s dobrým zvukom a dostatočne hlasitým reproduktorom.

Displej

Ak vyberáte telefón pre seniora, displej by mal byť dostatočne veľký a dobre čitateľný aj na priamom slnku. V prípade tlačidlového zariadenia by mali byť dostatočne veľké aj jednotlivé tlačidlá.

5 mobilných telefónov z ponuky O2 vhodných aj pre seniora:

Caterpillar B30

Mobilný telefón Caterpillar B30 bol navrhnutý tak, aby zvládol aj tie najextrémnejšie podmienky. Certifikát IP67 zabezpečuje odolnosť proti vode a prachu, pričom zariadenie bez problémov zvládne aj pád na tvrdú zem z výšky 1,8 m. Kvalitný reproduktor sa postará o dostatočne silný zvuk, batéria s kapacitou 1 000 mAh zabezpečí v pohotovostnom režime výdrž až 240 hodín.

Winner WG8

Winner WG8 má kompaktné rozmery, veľký displej aj tlačidlá a práca s ním je vďaka dobre zvoleným základným funkciám telefónu úplne jednoduchá. Disponuje SOS tlačidlom, pomocou ktorého si môže jeho majiteľ privolať pomoc rozposlaním SMS na predvolené telefónne čísla. Okrem informácie, že majiteľ telefónu potrebuje pomoc, sa príjemcovi správy zobrazí aj poloha zariadenia.

Motorola Moto C Plus

Ak sa vaši rodičia či starí rodičia cítia na to odložiť tlačidlový telefón, Motorola Moto C Plus je ideálna voľba na prvé zoznámenie sa so smartfónmi. Je vyrobený z odolného plastu, takže sa nešmýka v rukách. Zariadenie ponúka 5-palcový displej, batériu s kapacitou 4 000 mAh a práca s operačným systémom Android je veľmi jednoduchá. Internet v mobile navyše prináša veľa nového a vďaka podpore LTE si ho majiteľ zariadenia môže vychutnať v plnej paráde.

Nokia 3310 (2017)

Pôvodný model Nokia 3310 je verejnosti dobre známy a ani jeho nová verzia z roku 2017 vôbec nezaostáva. Tlačidlové zariadenie má pekný dizajn, veľký farebný displej, ktorý je dobre čitateľný aj na slnku, a fotoaparát, ktorý vystačí na zhotovenie základných fotografií. Gro tohto zariadenia však tvorí výkonná batéria. Pri nepretržitom volaní vydrží až 22 hodín a v pohotovostnom režime až 31 dní.

Nokia 230

Aj Nokia 230 predstavuje klasický tlačidlový model. Disponuje však veľkým 2,8-palcovým displejom, ktorý je dobre čitateľný aj na priamom slnku. Vďaka základným funkciám je jeho ovládanie intuitívne a naozaj jednoduché. Mobilný telefón umožňuje využívať dve SIM karty, zadný fotoaparát s rozlíšením 2 Mpx sa postará o zhotovenie základných fotografií.

Každý z uvedených mobilných telefónov môžete mať s ľubovoľným O2 Paušálom na začiatok od 2 €.

Ak sa rozhodnete pre Strieborný O2 Paušál, získate neobmedzené volania a SMS do všetkých sietí v rámci celej EÚ, vďaka čomu budete so svojimi blízkymi v neustálom spojení. Nechýba ani dátový balík s objemom 500 MB.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Sajfa nebol za volantom prichytený náhodou, stojí za kampaňou O2

Spoločnosť O2 vyvinula aplikáciu, ktorá motivuje vodičov k tomu, aby nechali mobil počas jazdy stranou a jazdili zodpovednejšie.

Slovenský internet zaplavilo pred pár dňami video, ktoré zachytáva, ako obľúbený moderátor Matej „Sajfa“ Cifra nakrúcal lifestream za volantom a následne za svoj priestupok dostal blokovú pokutu. Moderátor však nebol prichytený náhodou. Touto udalosťou odštartovala plánovaná kampaň O2, ktorá sa v rámci platformy Dátuj zodpovedne snaží vodičov naučiť používať mobilné telefóny a dáta zodpovedným spôsobom.

Novú kampaň spustil Sajfa livestreamom za volantom

Moderátor a youtuber Matej „Sajfa“ Cifra je hlavným ambasádorom kampane. Odštartoval ju 5. apríla, keď cestou do práce vysielal livestream pre fanúšikov priamo spoza volantu. Na diaľnici ho zastavila polícia, a hoci telefón odložil, online prenos nechal bežať ďalej.

Policajtov sa síce snažil obmäkčiť, no pokutu nakoniec dostal a zaplatil. Svedkom udalosti bolo v tej chvíli až 1 000 divákov. Do dnešného dňa videlo záznam online prenosu na sociálnych sieťach viac ako 90 000 ľudí. Celá udalosť bola vopred naplánovaná a dohodnutá s políciou, pričom sa počas nej kládol dôraz na bezpečnosť zúčastnených aj ostatných účastníkov premávky. Cieľom akcie bolo rozpútať verejnú diskusiu.

Na Sajfov priestupok začali postupne reagovať slovenskí influenceri, ktorí sa zároveň začali vyjadrovať k téme bezpečného šoférovania. Medzi nimi aj raper Pil C, ktorý sa s moderátorom pustil do výmeny názorov. Viaceré známe tváre boli vopred dohoduté, časť z nich sa pridala spontánne, lebo tému považujú za dôležitú.

Do kampane sa okrem Sajfu a Pil C zapojili aj Fero Joke, Barbora Krajčírová, Braňo Deák, Matej Zrebný, LucyPug, Patra Bene, Kristína Tormová, Denisa Lipovská, Jasmina Alagič, Rytmus, Strapo, Selassie, Lukáš Frlajs, Tono S., Kveta Horváthová, Laci Strike a Ján Koleník.

Sajfa sa do tejto spolupráce rozhodol ísť aj napriek tomu, že v úvode vyvolala negatívne emócie a odsúdenie časti verejnosti.

„Táto téma sa týka 99 % z nás, ľudí, ktorí denne šoférujeme a, žiaľ, až príliš veľa svojej pozornosti venujeme displeju telefónu a nie priamo šoférovaniu. Pozor, nejde len o telefonovanie, lebo ja mám handsfree, ale predovšetkým o písanie a sledovanie sociálnych sietí priamo za volantom. Je to nebezpečné, sám to musím obmedziť, aby sa náhodou nestalo ešte niečo horšie,“ vstúpil si do svedomia moderátor.

Podľa prvých odhadov diskusia na internete zasiahla v úvodnej fáze kumulatívne viac ako 1,4 milióna ľudí.

Viac ako tretina Slovákov priznala, že používa mobil za volantom

Sajfa však zďaleka nie je jediný človek, ktorý používa mobil za volantom. V reprezentatívnom prieskume o zodpovednom šoférovaní, ktorý pre O2 pripravila agentúra KANTAR, až 96 % vodičov uviedlo, že bežne vidia, ako mobil počas šoférovania používajú iní vodiči. Viac ako tretina vodičov, konkrétne 37 %, sa pritom priznala, že počas šoférovania smartfón sami využívajú.

Výsledky prieskumu o zodpovednom šoférovaní, ktorý pre O2 pripravila agentúra KANTAR.

Z prieskumu tiež vyplýva, že telefonovanie je jedným z najčastejšie menovaných faktorov, ktoré ohrozujú bezpečnosť pri šoférovaní. Ľudia ho spomínali častejšie než nezodpovednosť, agresivitu za volantom či rýchlosť.

Sociálne siete za volantom predstavujú stále väčší problém

Kampaň chce upozorniť na to, že už dávno nie je problémom iba telefonovanie a písanie správ počas šoférovania. Najnovšie zápasíme s novým „trendom“, ktorý prišiel s nástupom sociálnych sietí. Väčšina z užívateľov chce byť neustále online, šoférovanie nevynímajúc, čo priznal aj známy moderátor.

V rámci prieskumu až 76 % vodičov uviedlo, že už videli fotku alebo video, ktoré šofér zdieľal na svojich sociálnych sieťach počas jazdy. Takmer všetci vodiči, až 95 % z nich, si myslí, že táto činnosť je nebezpečná.

Generálny riaditeľ O2: Záleží nám na tom, aby sa ľudia správali zodpovedne

Spoločnosť O2 si uvedomuje dôležitosť bezpečnosti na cestách a používania mobilu za volantom, a preto sa rozhodla na túto tému upriamiť pozornosť. O2 považuje vplyv verejne známych osôb za významný, a preto sa rozhodlo práve influencerov zapojiť do úvodu kampane a tým vyvolať diskusiu o tejto problematike medzi širokou verejnosťou, ako aj na sociálnych sieťach.

Influencerov sleduje množstvo najmä mladých ľudí, ktorým by mohli ísť príkladom. Z prieskumu tiež vyplýva, že mladí vodiči (18 až 25 rokov) používajú mobil za jazdy oveľa častejšie ako tí starší (46 a viac rokov).

„Ako mobilný operátor, samozrejme, chceme, aby ľudia čo najviac využívali naše služby, ale záleží nám na tom, aby so svojím životom kvôli ,telefónuʼ nehazardovali a správali sa počas jazdy zodpovedne. Používanie telefónu za volantom nie je zároveň ani prvou, ani poslednou témou, na ktorú v rámci iniciatívy Dátuj zodpovedne chceme upozorniť. Ale rozhodne je tou najakútnejšou,“ hovorí Peter Gažík, generálny riaditeľ O2 Slovakia.

„Taktiež sme sa rozhodli, že naša spoločnosť už od januára tohto roka nebude v rámci zodpovedného prístupu umiestňovať žiadne billboardy a bigboardy popri rýchlostných cestách, keďže vnímame, že významným spôsobom vplývajú na pozornosť vodičov počas jazdy,“ dopĺňa Gažík záväzok operátora.

O2 odmeňuje zodpovedných vodičov

Spoločnosť O2 sa rozhodla na problém používania mobilu za volantom nielen upozorniť, ale aj prispieť k jeho riešeniu. Prichádza preto s rozšírením mobilnej aplikácie O2 Extra výhody (Android, iOS) o navigáciu Sygic, ktorá je dostupná pre zákazníkov O2 zadarmo.

Okrem navigovania aplikácia súčasne sleduje aj bežné správanie sa vodiča za volantom – dokáže monitorovať prekračovanie rýchlosti aj manipuláciu s telefónom prostredníctvom dotykového displeja.

Aplikácia vyhodnocuje zodpovednosť vodiča a za každú jazdu dlhšiu ako 500 m zobrazí skóre od 0 do 100. Ak bude vodič celý mesiac jazdiť zodpovedne a so zapnutou navigáciou v aplikácii O2 Extra výhody, môže získať 1 GB dát za každý mesiac počas celého roka. Jazdiť môže buď tak, že si navolí presnú trasu, alebo použije tzv. free ride mode, v rámci ktorého cieľovú destináciu nezadáva.

Ak sa mu za mesiac podarí získať v priemere aspoň 80 bodov a počas aspoň 10 jázd odjazdí najmenej 150 km, získa 1 GB dát zadarmo.

Viac informácií o platforme Dátuj zodpovedne nájdete na www.datujzodpovedne.o2.sk.


Lifetech: Čo je nové