Apple opäť vylepšil iPhone. Najnovšia generácia je dokonca míľnikom pre technologickú spoločnosť

Skvalitniť funkčný produkt nie je jednoduché, aj preto sa novinky na iPhone 15 môžu zdať ako kozmetické, no sú zásadné.

Každoročné prestavenie novej generácie iPhonov a ďalších Apple vychytávok je významná udalosť nielen technologického sveta. iPhone od spoločnosti Apple začal novú éru, v ktorej kraľuje USB-C. Čo všetko nová séria prináša a akých vylepšení sa dočkali Apple Watch, Apple Watch Ultra a Apple AirPods Pro?

Chvíľka nepozornosti a z telefónu sa môžu stať spomienky. Poradíme vám, ako predchádzať poškodeniam smartfónu

Hoci vás vylepšenia zariadení až tak nenadchýnajú, môže vás fascinovať, ako Apple dokáže aj po toľkých rokoch strhnúť na seba toľkú pozornosť. iPhone 15, nové hodinky či slúchadlá sú totiž opäť krokom vpred. Čo nové prinášajú?

Vlastnému Apple konektoru už definitívne odzvonilo

Séria iPhonov s číslom 15 sa už tradične delí na základnú a Pro líniu. Každá línia má menší a väčší, teda Max, model. Veľkosti uhlopriečok sú 6,1 a 6,7 palcov ako v základnej, tak aj v Pro línii. Fanúšikov modelu Mini zrejme už nebolo dosť, pretože sa výrobca rozhodol tento variant vynechať.

Zásadnou a pomerne búrlivo diskutovanou novinkou je USB-C konektor. Apple sa tak definitívne rozlúčil so svojím vlastným riešením – konektorom Lightning. Čo to pre používateľov znamená? Budete mať doma menej káblov a iPhone 15 (ktorýkoľvek) môžete nabíjať aj nabíjačkou kolegu, ktorý má Android.

iPhone 15

Spoločnosť Apple zostáva verná dizajnu, ktorý predstavila s modelom iPhone 12. Zadné sklo je matné, Pro línia má titánové obvodové rámiky. Certifikácia odolnosti zostala na úrovni IP68, teda ak sa vám nový iPhone ponorí do vody, nemalo by sa mu nič stať. Len pre istotu pripomeňme, že testovanie prebiehalo v sladkej vode.

Opäť lepší fotoaparát? Dá sa to

Pri bližšom pohľade na líniu Pro okrem spomenutých prémiových materiálov zaujme vylepšenie fotoaparátu. Úprimne, Apple už ide do takých riešení, ktoré sú naozaj lákavé pre profi fotografov a filmárov. Pre laika sú však o niečo zložitejšie na pochopenie.

Dôležité je však vedieť, že iPhone 15 Pro má hlavný 48 Mpx fotoaparát s 24 mm objektívom a svetelnosťou f/1.78. Takúto svetelnosť majú zväčša tie najdrahšie profesionálne objektívy. Snímač je, samozrejme, stabilizovaný a podporuje okrem hlavného rozlíšenia aj 24 Mpx.

iPhone 15

iPhone 15 Max ponúka až 5-násobné optické priblíženie, čo znamená, že ak pri fotení budete zoomovať v tomto rozpätí, fotky budú pekne ostré a bez chýb typických pre digitálny zoom. Na toto fotografovanie používa iPhone 15 Pro a Pro Max 24 Mpx snímač. Podporované ohniskové vzdialenosti sú 13, 24, 28, 35, 48 a pri modeli Max aj 120 mm.

Zásadným plusom by mal byť režim makro fotografie, ktorý by mal byť skutočne použiteľný. Dnes je to už bežná funkcia smartfónov, treba však úprimne povedať, že v drvivej väčšine ide len o doplnkovú povinnú výbavu, ktorá neposkytuje výsledky, ktoré by nás potešili.

Vychytávka, ktorá vám zdokonalí Instagram

Apple dokáže vďaka výkonu svojich čipov doslova čarovať s fotografiami a naozaj vo veľkom sa sústrediť na výpočtovú fotografiu. V prípade iPhone 15 Pro a Pro Max to znamená, že smartfón dokáže automaticky rozpoznávať objekty na fotografii a fotku až po vyfotografovaní prepnúť do režimu Portrét. Ten je známy tým, že rozmazáva pozadie a ostrí na tvár, postavu či predmet.

Portrét novej generácie navyše umožňuje meniť zaostrenie aj po nasnímaní fotografie. Inými slovami, ak si budete prezerať fotky v galérii a bude sa vám zdať, že by bol obrázok krajší, keby nebol zaostrený na osobu v popredí, ale na tú v pozadí, môžete zaostrenie veľmi jednoducho zmeniť. Nových nástrojov na ovládanie hĺbky ostrosti je však viac, rovnako Apple opäť vylepšil nočný režim.

Veľmi sľubne pôsobí aj Smart HDR režim, ktorý rieši problém s výraznými svetlenými kontrastmi. Iste to poznáte napríklad z dovolenky. Krásny západ slnka nad morom a vy sa s ním chcete odfotiť. Musíte sa však rozhodnúť, či budete tmaví vy a bude vidno farbami hrajúci západ slnka, alebo bude vidno vás a obloha bude „prepálená“. iPhone 15 Pro a Pro Max dokáže spraviť fotografiu, kde bude všetko vidno, a zachytí všetky krásne farby.

iPhone 15 Pro udrží status najrýchlejšieho smartfónu

V Pro línii nájdete čip 3 nm A17 Pro. Zablúďme trošku do technickej hantýrky a spomeňme, že obsahuje 19 miliárd tranzistorov s veľkosťou 12 atómov kremíka. V porovnaní s predchádzajúcou generáciou tak ide o dvojnásobnú rýchlosť. Jadrá čipu A17 sú zasa o 10 % rýchlejšie. Ak vám po týchto informáciách vybuchla hlava a neviete ich úplne dešifrovať, tak v skratke to znamá, že iPhone si upevnil pozíciu najrýchlejšieho smartfónu na svete.

iPhone 15 Pro

Z tých viditeľných zmien sme sa dočkali nahradenia tlačidla hlasitosti tlačidlom Action Button. Poznať ho môžete z Apple Watch Ultra. Na čo slúži? To si môžete nastaviť podľa vlastných preferencií. Môžete ho premeniť na tlačidlo fotoaparátu, nahrávanie (record) na diktafóne alebo ho nastaviť ako spúšť baterky. O kapacite batérie Apple zbytočne nerozpráva, no nabíjať ju môžete 20 W nabíjačkou a výdrží bez problémov celý deň, zrejme aj viac, aj keď ju budete doslova žmýkať.

Displej  Super Retina XDR má bežný jas 1 000 nitov (dostať sa môže až na dvojnásobok), obnovovaciu frekvenciu 120 Hz a jemnosť zobrazenia je na úrovni 460 ppi. Inými slovami, keďže vám Apple „servíruje“ zariadenie, ktorého stále silnejšou zbraňou je fotenie a točenie, musí ponúknuť aj displej, na ktorom si svoje zábery adekvátne užijete. A to sa, samozrejme, deje.

A čo iPhone 15 a iPhone 15 Max?

Línia bez prívlastku Pro stavila na Retina OLED displej, ktorý ponúka maximálnu svietivosť 2 000 nitov, rýchlosť zobrazovania 60 Hz, ale nedočkali sme sa Always-On displeja. Vítanou novinkou je však Dynamic Island výrez, ktorý bol doménou Pro modelov. Z nich dostala tohtoročná základná línia aj procesor Apple A16 Bionic. Nemusíte sa ničoho obávať, aj keď ide o rok staré riešenie, stále má výkonu na rozdávanie.

Vylepšenia sa dočkali fotoaparáty, ktoré ponúkajú 48 Mpx a 12 Mpx. Samozrejme, ide o kombináciu hlavného a ultraširokouhlého. Fotoaparáty sú vylepšenými verziami minuloročných Pro modelov, nechýba ani vylepšený portrétový režim. Len zopakujeme, že aj v tejto línii už nenájdete Lightning, ale USB-C konektor.

20 W nabíjanie batérie je možné pomocou kábla, 15 W bezkáblovo. Nechýba MagSafe a nová technológia Qi2. V špecifikácii tiež nájdete čip U2 a zaujímavou správou je, že sa satelitné SOS správy určené na núdzovú komunikáciu, napríklad do hôr, kde často nie je signál, rozšírili aj do Európy – nie však do celej a zadarmo sú k dispozícii len na dva roky. Apple túto možnosť predstavil už minulý rok, no bola k dispozícii len v USA a Kanade.

Apple Watch Serie 9 sú uhlíkovo neutrálny produkt

iPhone je jednoznačne najvýraznejším produktom z dielne Apple, no smart hodinky Apple Watch rozhodne nezaostávajú a aj tie sa dočkali vylepšení. Ako Apple Watch, tak aj extrémne Apple Watch Ultra.

Výrobca bol však pri Apple Watch Series 9 s vylepšeniami trochu opatrnejší, možno si zásadné zmeny šetrí na budúci rok a pre okrúhlu 10. generáciu. Aktuálna novinka tak zostala bez zmeny dizajnu, ale má ísť o prvý uhlíkovo neutrálny produkt.

Apple Watch Series 9

Deviatky majú už tradične dve veľkosti, 41 a 45 mm, hliníkové alebo oceľové telo, predstavené boli aj nové remienky. Použiť však môžete aj tie z predchádzajúcej generácie, rovnako tak aj nové zo spolupráce s Nike a Hermés.

Výkonnejšie a s novým gestom

Novinkou je čip S9, ktorý je o 30 % výkonnejší než jeho predchodca. V praxi sa tak dočkáme vyššej rýchlosti hodiniek, lepšej výdrže batérie a kratších časov načítania. Ďalší nový čip je ten s označením U2 a na starosti má lepšie určovanie polohy. Nesmieme zabudnúť na nový optický snímač srdcovej frekvencie s vylepšenou účinnosťou a výkonom.

Apple Watch Series 9

Milovníci gest najnovšie môžu prijať hovor, ovládať hudbu či fotografovať dvojitým poklepaním prstov o seba.

Apple Watch Ultra 2 len s kozmetickými úpravami?

Pomerne struční budeme aj pri Apple Watch Ultra 2. Zrejme najvýraznejším vylepšením novej generácie je 1,92″ LTPO OLED displej, ktorého jas sa vyšplhal až na parádnych 3 000 nitov. Chráni ho zafírové sklíčko.

Recyklované materiály sú heslom Ultra 2. Telo je z 95 % z recyklovaného titánu, pričom aj ďalšie časti hodiniek sú z recyklovaných materiálov. Apple zostal pri jednej veľkosti hodiniek, a to 49 mm, čo dáva zmysel.

Apple Watch Ultra 2

Aj v prípade Apple Watch Ultra 2 je použitý nový čip S9, vďaka čomu sú hodinky 2-krát rýchlejšie ako predchádzajúca generácia. Výdrž na jedno nabitie je podľa výrobcu 36 hodín, ak zapnete úsporný režim bez nabíjačky, vydržíte 72 hodín.

Ako pri Apple Watch 9, aj v prípade Ultra 2 pribudol snímač U2 na lepšiu lokalizáciu, presnejší optický snímač srdcovej frekvencie či gesto na prijatie hovoru, ovládanie hudby alebo spustenie fotoaparátu. Za zmienku stojí tiež nový ciferník, vylepšený nočný režim či technológia na prenos informácií medzi dvoma Apple Watch.

Aj slúchadlá dostali USB-C

Nádielku noviniek Apple uzavrel s AirPods Pro 2. Hardvérovou novinkou je USB-C port na krabičke slúchadiel. Aj tu sa výrobca rozlúčil s Lightning konektorom.

Apple AirPods Pro 2

Slúchadlá teraz môžete nabiť akoukoľvek Qi nabíjačkou, ale aj káblom z iPhone zo série 15.  Zvýšila sa tiež odolnosť, a to na certifikáciu IP54. Slúchadlá tak odolajú postriekaniu vodou aj potu. Spolu s novým iOS 17 pribudnú aj 3 nové funkcie Apple AirPods Pro 2 – Adaptive Audio, Conversation AwarenessPersonalized Volume s využitím umelej inteligencie.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Za takýto portrét by sa nehanbil ani profi fotograf. Vybrali sme 5 smartfónov, s ktorými budete fotiť jedna radosť

Umelo rozmazané pozadie je už minulosť. Tieto telefóny robia uveriteľné portréty bez prefiltrovaného efektu.

Smartfónmi už dnes dokážete urobiť také fotky, na ktoré by ste pred pár rokmi potrebovali samostatný fotoaparát. Jeden typ fotiek je však stále žiadaný viac ako iné – portrét. Je to pomerne náročná fotografia, ktorá veľmi prirodzeným spôsobom zvýrazní tvár, postavu či predmet na fotke. Aby ste si pri fotení portrétov nemuseli lámať hlavu (ani ruky), vybrali sme smartfóny, ktoré portrétovanie zvládajú skoro samy.

Fotogenickosť nehrá pri selfie žiadnu rolu, je to najmä o správnej technike. Vyskúšajte týchto 11 tipov na dokonalú svojku

Možno ste si niekedy povedali: „Aká pekná fotka by to bola, keby ma bolo viac vidno.“ K vašej spokojnosti by stačilo len jemne rozmazané pozadie, vďaka ktorému by ste vystúpili do popredia. Aj preto je bokeh efekt taký populárny.

Dnes je fotografický režim, ktorý vám rozmaže pozadie, štandardnou výbavou smartfónov. Niektoré ho však majú prepracovaný o niečo viac buď vďaka zabudovanému teleobjektívu, alebo vymakanému softvéru. 

Vybrali sme 5 smartfónov, ktoré dokážu spraviť vynikajúci portrét, ktorý si môžete rovno vytlačiť a zavesiť na stenu.   

Xiaomi Redmi 12 5G

Prémiovo pôsobiaci a takmer bez rámikov. Xiaomi Redmi 12 5G si doslova pýta, aby ste si ho obzreli a ohmatali. 6,79-palcový Full HD AdaptiveSync displej s ochranou Corning Gorilla Glass zobrazí 90 obrázkov za sekundu, vďaka čomu dopraje zážitok aj hráčom či milovníkom filmov.

Samozrejme, plynulosť je kombinácia displeja s procesorom, v tomto prípade je to Snapdragon 4 Gen 1. Pripojenie na 5G sieť je dnes takmer štandardom, preto nechýba ani v tomto smartfóne. Je to opäť element, ktorý pridáva na rýchlosti, tentokrát sťahovania či streamovania.

Xiaomi Redmi 12 5G má 2 fotoaparáty – hlavný sa pýši 50 Mpx a sekundárny 2 Mpx. Výrobca upriamuje pozornosť najmä na fotovýkon pri nočných fotografiách a fotografiách s umelým osvetlením. Portrétová fotografia má ulahodiť vášmu oku prirodzene rozmazaným pozadím, ktoré príjemne vytiahne osobu alebo predmet z prostredia.

Selfie kamera má 5 Mpx a z displeja ukrojila len najnevyhnutnejšie minimum. Na uchovanie fotiek, videí a, samozrejme, všetkých dokumentov môžete použiť pamäťovú kartu do veľkosti až 1 TB.

Elegantne štíhly a prekvapivo ľahký Xiaomi Redmi 12 5G len so 199 gramami skrýva batériu s kapacitou 5 000 mAh a s možnosťou rýchleho 18 W nabíjania. Inými slovami, pri šetrnejšom zaobchádzaní vydrží smartfón na jedno nabitie pokojne aj dva dni, ak budete nabíjať priebežne, výdrž je takmer nekonečná. Smartfón odolá postriekaniu vodou, no nie ponoreniu.

Motorola Razr 40

Kam až sa s ohybnými smartfónmi dá zájsť? Možnosti sú zrejme takmer neobmedzené, čo dokazuje aj Motorola Razr 40. „Otvorený“ smartfón vám ponúkne 6,9-palcový FHD+ P-OLED displej s pomerom strán 22 : 9. Nechýba certifikácia HDR10+, maximálny jas 140 nitov a obnovovacia frekvencia až 144 Hz. Čokoľvek si budete na tomto displeji prezerať, bude to zážitok. Vonkajší displej má 1,5-palcovú uhlopriečku, pomer strán 2 : 1 a OLED panel. Je farebný a napriek svojej veľkosti umožňuje efektívne ovládať mnohé aplikácie.

Ohybná konštrukcia a dva displeje nahrávajú kreatívnym fotografom. Tí majú k dispozícii hlavnú 64 Mpx šošovku s optickou stabilizáciou, laserovým zaostrovaním a so senzorom okolitého osvetlenia. Pravou fotorukou Motoroly Razr 40 je 13 Mpx objektív, ktorý kombinuje širokouhlé a makro snímanie, zorný uhol je 120 stupňov. Selfie kamera dostala do vienka až 32 Mpx.

Milovníci portrétnej fotografie tak ocenia možnosť smartfón kamkoľvek položiť a spraviť snímku gestom ruky. Rovnako ako použiť menší displej ako náhľadový pri fotení. Nechýba režim videoportrét, automatické zachytenie úsmevu či dokonca animácia autoportrétu. 

Batéria s kapacitou 4 200 mAh a podporou TurboPower nabíjania s výkonom 30 W vydrží bez problémov celý deň. Chcete nabíjať bezdrôtovo? Potom máte k dispozícii 5 W nabíjanie. Srdcom tohto smartfónu je Snapdragon 7 Gen1 a k dispozícii máte 256 GB úložného priestoru. Smartfón odomknete odtlačkom prsta aj tvárou. Ako je dobrým zvykom Motoroly, nechýbajú ani rýchle gestá.

Samsung Galaxy Z Flip5

Zatiaľ čo Motorola je so svojou skladačkou považovaná za klasiku, Samsung si plným právom zaslúži prívlastok inovátora tejto kategórie. Keď je Samsung Galaxy Z Flip5 otvorený, ponúka 6,7-palcový Dynamic AMOLED 2X displej s obnovovacou frekvenciou 120 Hz, certifikáciou HDR10+ či svietivosťou až do 1 750 nitov.

Všetky tieto úžasné čísla však neudržia vašu pozornosť. Dôvodom je vonkajší displej Samsungu Galaxy Z Flip5 so špecifikáciou 3,4 palca Super AMOLED – umožňuje totiž plnohodnotné ovládanie skladačky, aj keď je zatvorená.

Ohybný displej umožňuje robiť si svojky aj hlavným fotoaparátom – teda dvojicou hlavných fotoaparátov. Tie majú zhodne po 12 Mpx, jeden zastáva úlohu toho klasického hlavného s optickou stabilizáciou obrazu, ten druhý superširokého so zorným uhlom 123 stupňov. Video v kvalite 4K natočíte s 30 snímkami za sekundu, čo umožňuje mierne spomalenie obrazu videa. Tradičná selfie kamera má 10 Mpx. Dokonale pohodlné ovládanie fotoaparátu je podľa výrobcu pomocou smart hodiniek Samsung.

Batéria v Samsungu Galaxy Z Flip5 má kapacitu 3 700 mAh, čo bohato stačí na celodennú výdrž. Bezkáblové nabíjanie má výkon 15 W, káblové 25 W. O celkový výkon vyklápačky Samsung Galaxy Z Flip5 sa v smartfóne stará procesor Snapdragon 8 Gen 2, čo je skutočne výkonná záležitosť.

Čo všetko ponúkajú ohybné novinky Samsung Galaxy Z piatej generácie?

Honor 90 Lite

Honor si takticky upevňuje pozíciu výrobcu tých skutočne krásnych smartfónovHonor 90 Lite je toho jasným dôkazom, navyše za veľmi príjemnú cenu. V tomto prípade dostanete  6,7-palcový IPS LCD displej, ktorý zobrazí 90 obrázkov za sekundu a má takmer neviditeľné rámiky.  Okrem toho sa pýši dynamickým stmavovaním HONOR a technológiou nočného cirkadiánneho displeja. Veľmi dobrému pomeru zobrazovacej plochy k celkovej ploche smartfónu pomohla aj selfie kamera, ktorá z displeja Honor 90 Lite ubrala absolútne minimum a má 16 Mpx. Srdcom smartfónu je príjemne výkonný Mediatek Dimensity 6020.

Pri hlavnom fotoaparáte Honor 90 Lite doslova svieti hodnota 100 Mpx. Takáto pixelizácia ponúka obrovské množstvo detailov vo fotografii, čo sa perfektne hodí napríklad na výrezy. Skutočnú silu toľkých Mpx však pocítite aj pri portrétnej fotografii. Hlavný fotoaparát je doplnený o 5 Mpx superširoký a 2 Mpx makro snímač.

Nechýbajú ani softvérové vychytávky na vlogovanie, ako napríklad duálne snímanie, teda snímanie prednou aj zadnou kamerou súčasne, alebo podpora fotografií a videa pomocou AI.

4 500 mAh kapacita batérie jasne signalizuje viac ako jednodňovú výdrž.Vďaka 35 W HONOR SuperCharge si však môžete užívať smartfón takmer nepretržite. Technológia totiž dokáže podľa výrobcu nabiť smartfón za 30 minút až na 55 % kapacity batérie. DualSIM smartfón ponúka aj čip NFC, čítačku odtlačkov prstov či wi-fi 5.1.

OPPO Reno10 5G

Displej takmer bez rámikov sme už spomenuli a inak to nie je ani v prípade smartfónu OPPO Reno10 5G, ktorý ponúka veľmi štedrú zobrazovaciu plochu s uhlopriečkou 6,7 palca s 3D AMOLED zobrazovacím panelom. Rýchlosť zobrazovania je 120 Hz, teda na dokonalú plynulosť sa môžete spoľahnúť. Nechýba certifikácia HDR10+ a možnosť zobrazenia až 1,07 miliardy farieb. Krásny obraz dopĺňa krásny výkon, v tomto prípade vďaka čipu MediaTek Dimensity 7050. Batéria má kapacitu 5 000 mAh a nabíjať ju môžete výkonom až 67 W.

Skutočným esom v rukáve tohto smartfónu je portrétová fotografia. Fotovýbava, s ktorou budete robiť nielen dokonalé portréty, sa skladá z hlavného 64 Mpx senzora, 32 Mpx teleobjektívu a 8 Mpx širokouhlého fotoaparátu so zorným poľom 112 stupňov. Nechýba 2-násobný hybridný optický zoom, 20-násobný digitálny zoom či automatické ostrenie pomocou zaostrovacieho motora s otvorenou slučkou.

Selfie kamera má 32 Mpx a zorný uhol veľmi príjemných 89 stupňov. Na perfektné portréty vám poslúži práve teleobjektív, ktorý je vybavený snímačom SONY IMX709 a dokáže prijať veľa svetla. Vďaka tomu spravíte pekné portréty aj za horšieho svetla, fotografie nebudú zašumené a pozadie bude krásne a prirodzene rozostrené.

OPPO Reno10 5G je navyše DualSIM smartfón vybavený wi-fi 6 pre rýchlejší prenos dát, energeticky nenáročným bluetoothom 5.3 alebo aj NFC čipom, ktorý umožní bezkontaktné platby alebo veľmi rýchle a pohodlné spárovanie s tlačiarňou, keď budete chcieť tlačiť nafotené portréty.


Hľadáte ešte výhodnejšie zariadenia? Do 18. 10. 2023 môžete získať na vybrané smartfóny a tech doplnky extra zľavy

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Fyzioterapeut Mateja Tótha radí rodičom: Všímajte si, ako vaše dieťa sedí, aj ako sa hrá

„Ak sa dieťa venuje rôznym pohybovým aktivitám, v centrálnej nervovej sústave si vytvára programy, z ktorých neskôr môže ťažiť práve v špecializovanej príprave,“ hovorí Denis Freudenfeld.

Denis Freudenfeld pôsobil ako dvorný fyzioterapeut biatlonistky Naste Kuzminovej a dlhodobo spolupracuje s atlétom Matejom Tóthom, ktorého sprevádzal na nejednej olympiáde. Porozprávali sme sa s ním o dôležitosti pohybu pre dnešné deti aj o zdravotných problémoch, ktoré ich trápia.

V rozhovore sa ďalej dozviete:

  • ako pandémia ovplyvnila pohyb detí,
  • na ktoré signály tela by rodičia mali u detí dávať pozor,
  • kedy treba vyhľadať fyzioterapeuta,
  • prečo treba venovať pozornosť správnemu dýchaniu.

Ako rozhýbať deti doma? Zacvičte si spolu s nimi podľa videí O2 Športovej akadémie Mateja Tótha

Ste fyzioterapeutom najúspešnejších slovenských športovcov. V čom presne spočíva vaša práca?

Pracujem vo Vojenskom športovom centre DUKLA v Banskej Bystrici ako fyzioterapeut, ktorý sa stará o talentovaných športovcov. V centre zabezpečujeme prípravu štátnej športovej reprezentácie Slovenska na rôznych súťažiach a olympiádach.

Mojou úlohou ako fyzioterapeuta je diagnostika, liečba a prevencia rôznych pohybových problémov. To znamená, že občas pomasírujem alebo ponaprávam a ak za mnou príde športovec s nejakým problémom, diagnostikou sa snažím zistiť, z ktorej časti tela pochádza. Často sa totiž stáva, že problém je prenesený. To znamená, že niekoho bolí koleno, no v skutočnosti bolesť spočíva v zlom postavení chodidla, v posunutej panve alebo jej príčinou môžu byť aj kríže.

Niekedy je to taká detektívka, pri ktorej vyšetrujem konkrétneho športovca, a po následnej diagnostike sa cvičeniami snažíme uvoľniť alebo posilniť určité svalové partie na tele, ktoré jeho problém vyvolávajú.

Vychádzate pri svojej práci z konkrétnej metodiky?

Pracujem najmä s dynamickou neuromuskulárnou stabilizáciou. Je to metodika založená na dýchacích cvičeniach, pri ktorých sa svaly uvoľňujú. Dokonca aj bez toho, aby ich bolo nutné stláčať či klasicky masírovať. Pri práci so športovcami sa venujeme riadeniu ich pohybu. To znamená, že sa učíme novému pohybu alebo ho naprávame a dávame mu iný rozsah.

S Matejom spolu cvičíme, a keď treba, poskytujem mu regeneračné procedúry. Často pozeráme jeho videá z tréningu a na základe nich sa snažíme zdokonaliť jeho techniku, aby bol jeho pohyb ekonomickejší a rýchlejší a aby svoje telo čo najmenej preťažoval.

Mnohým rodičom by som odporučil, aby po skončení pandémie so svojimi deťmi navštívili pediatra. Dieťa sa nemusí sťažovať na bolesť, ale je možné, že diagnostikou sa odhalí, že niečo naozaj nie je v poriadku.

Fyzioterapia upozorňuje na dôležitosť správneho pohybu. Ako veľmi je dôležitý pohyb pre deti a ako ho ovplyvnila pandémia?

Každé dieťa sa potrebuje hýbať – pohyb je pre jeho vývoj nesmierne dôležitý. Keď sú deti v škole, hýbu sa často. Po skončení hodiny vstanú, vyjdú na chodbu, naháňajú sa, majú hodinu telesnej výchovy, jednoducho stále niečo robia.

Je dôležité uvedomiť si, že kostra dieťaťa potrebuje pre svoj zdravý vývoj určité antigravitačné zaťaženie – nielen chrbtice, ale aj končatín. Tak ako sa vyvíja kostra, menia sa aj uhly v kĺboch. Bedrové i ramenné kĺby sa u malých detí vždy prispôsobujú záťaži, u väčších detí kosti zosilňujú.

Keď dieťa stojí alebo sa pohybuje, má zaťažené dolné končatiny i kardiovaskulárny aparát. Pri dištančnej výučbe sa to nedeje, pretože deti presedia celé hodiny doma pri počítači a mobile a nemajú zabezpečený dostatočný pohyb. Ten veľmi ovplyvňuje aj psychika, ktorá sa premieta do tela a pohybového aparátu detí.

Dôležitá je aj socializácia detí a správna dávka súťaživosti. Svoje tu zohráva už len to, že človek rozpráva a gestikuluje, používa reč tela. Zdravý vývoj dieťaťa značne ovplyvňuje aj obezita, ktorá neraz obmedzuje jeho pohyb, pričom dôsledky sa prejavia až o rok alebo o dva.

Čo by si mali všímať rodičia na svojich deťoch? 

Najdôležitejšie je všímať si guľatý chrbátik, kolienka a chodidlá. V prvom rade by mali sledovať, ako ich dieťa sedí. Či má guľatý, alebo vystretý chrbát, či nemá predsunutú hlavu, alebo či jeho krčná chrbtica nie je veľmi zaklonená.

Keď sa dieťa hrá a čupne si, je dôležité všímať si, či mu idú kolienka k sebe, alebo či nemá vytočené chodidlá do strany.

Kedy je čas vyhľadať fyzioterapeuta?

Ak napríklad rodič upozorní dieťa na zlé držanie tela a aj napriek tomu ho nedokáže korigovať, je to jasný signál, že niečo nie je v poriadku. Ak mu odstávajú rebrá, má preliačený hrudník alebo sa mu prepadáva klenba chodidiel, prípadne má nohy do X (kolená vbočené dovnútra k sebe), je čas vyhľadať odborníka.

Mnohým rodičom by som odporučil, aby po skončení pandémie so svojimi deťmi navštívili pediatra. Dieťa sa nemusí sťažovať na bolesť, ale je možné, že diagnostikou sa odhalí, že niečo naozaj nie je v poriadku. Vtedy mu dokáže pomôcť práve fyzioterapeut, ktorý mu nastaví potrebné cvičenia.

Dieťaťu nestačí kúpiť kolobežku a povedať si, že to stačí. Potrebuje aj hrať sa s loptou, šplhať po strome, bicyklovať sa a robiť rôzne iné aktivity. Pohyb by mal preň byť predovšetkým zábavou.

Veľa hovoríte aj o správnom dýchaní a potrebe bránicového dýchania, ku ktorému vediete aj športovcov. V čom je takéto dýchanie prínosné?

Rodič si niekedy môže myslieť, ako veľmi je jeho dieťa ohybné a flexibilné a ako dobre trénuje, pričom nevidí, že jeden pohyb nahrádza druhým alebo k nemu pridružuje ďalšie pohyby. Dýchanie u detí sa dnes mení, preto je nesmierne dôležité venovať mu pozornosť.

U nás pracujeme s vývojovou kineziológiou, ktorú cvičíme aj spolu s Matejom. Ide o jednoduché cviky, pri ktorých sa napodobňujú vývojové fázy dieťaťa a ktorých základom má byť bránicové dýchanie, treba teda správne dýchať do brucha. Bránica totiž nemá len dychovú, ale aj stabilizačnú posturálnu funkciu. Stabilizuje telo, čím pomáha, aby bol pohyb človeka jednoduchší a efektívnejší.

Dýchanie do brucha zabezpečuje pevnosť celej pohybovej sústavy. Pohyb je tak oveľa menej závislý od svalov a energeticky menej náročný.

Koľko času by mali deti tráviť pohybom?

Je to veľmi individuálne a závisí to od mnohých faktorov. Určite by však športové aktivity nemali rodičia deťom nanucovať. Treba brať do úvahy, či ide o malé dieťa, alebo tínedžera. Malé deti by mali mať zabezpečenú rôznorodosť pohybu, nemali by sme ich však dlhodobo zaťažovať. Staršie deti potrebujú viac trénovať.

Dôležitú úlohu v tom zohráva aj psychika, ktorú treba rešpektovať. Najlepšia je zlatá stredná cesta, ktorá sa u detí prejavuje príjemnou únavou, keď už nemajú chuť vymýšľať nič iné.

Čítajte aj: Príklad rodičov je pre deti dôležitý nielen v čase pandémie, hovorí detský tréner

Dieťa by malo robiť to, čo ho baví, rodič by sa preto nemal sústrediť iba na konkrétny šport. Potrebuje prirodzený pohyb. Nestačí mu kúpiť kolobežku a povedať si, že to stačí. Dieťa potrebuje aj hrať sa s loptou, šplhať po strome, bicyklovať sa a robiť rôzne iné aktivity. Pohyb by mal preň byť predovšetkým zábavou.

Ak dieťa robí nejaký šport v mladom veku, malo by ho robiť pre radosť, určite neodporúčam ťažké tréningy. Dieťa by si v prvom rade malo šport užívať. Nemalo by preň byť povinnosťou tvrdo sa orientovať na výkon.

Veľkou témou je špecializácia detí na konkrétny šport, s ktorou sa často začína veľmi skoro. Kedy by s ňou dieťa malo začať?

Závisí od druhu športu, ktorému sa dieťa venuje. Odporúčam s ním však začať až na druhom stupni základnej školy. Ak dieťa robí nejaký šport v mladom veku, malo by ho robiť pre radosť, určite neodporúčam ťažké tréningy. Dieťa by si v prvom rade malo šport užívať. Nemalo by preň byť povinnosťou tvrdo sa orientovať na výkon.

Ak je dieťa malé, je dobré, aby malo zabezpečenú rôznorodosť pohybu. Môže sa naučiť niečo z gymnastiky a z koordinačných cvičení pri rôznych druhoch športu, môže si precvičovať vytrvalosť i rýchlosť.

Dieťa je ako špongia − od útleho veku nasáva informácie. Ak sa venuje rôznym pohybovým aktivitám, v centrálnej nervovej sústave si vytvára programy, z ktorých neskôr môže ťažiť práve v špecializovanej príprave.

Deti sa veľa učia pozorovaním alebo napodobňovaním, keď im niekto niečo vysvetľuje. Počúvajú, vidia, vnímajú, premietajú si to do tela a daný pohyb napodobňujú a kreujú. Voláme to motorické učenie, ktoré pomáha aj pri rozvoji koordinácie a iných pohybových kvalít. Čím viac sa teda dieťa učí, tým viac to zužitkuje v budúcnosti.

Na pohyb detí je zameraná aj O2 Športová akadémia Mateja Tótha, ktorá v čase zatvorených škôl a prerušených krúžkov začala zverejňovať videá na cvičenie doma. V čom vidíte ich hlavný prínos?

Akadémia je zameraná predovšetkým na deti na prvom stupni základných škôl, kde sa venujeme všeobecnému pohybovému rozvoju dieťaťa. Deti prostredníctvom hravých online videí Telesnej na doma môžu získať správny športový základ, ale aj pozitívny vzťah k pohybu.

Je to skvelá pomôcka pre rodičov i pre deti, ktoré počas pandémie nemohli chodiť do školy, a tak boli odrezané od pohybových aktivít, na ktoré boli zvyknuté. Cvičiť tak môžu v domácom prostredí. Tu je dôležité podotknúť, že nestačí iba cvičiť, treba aj vedieť, ako správne cvičiť, ako pri cvičení funguje telo, a to všetko Akadémia deti učí.

Denis Freudenfeld

Je jedným z najuznávanejších slovenských fyzioterapeutov. Fyzioterapii sa venuje od roku 2000, od roku 2005 pôsobí vo Vojenskom športovom centre DUKLA v Banskej Bystrici. Na konte má veľa úspechov so špičkovými slovenskými športovcami. Pri svojej práci kladie dôraz na dynamickú neuromuskulárnu stabilizáciu, ktorej priekopníkom bol český fyzioterapeut Pavel Kolář. Pochádza zo Žiliny, momentálne žije v Banskej Bystrici, má dve deti.


Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac