Fotografovanie po západe slnka je pre väčšinu z nás veľkou výzvou. Na výber máme dve riešenia − skryť mobil a vzdať to alebo sa pokúsiť využiť dostupné možnosti. Fotenie večer má svoje čaro a netreba sa toho obávať.
Ukážeme vám niekoľko základných tipov, ktoré možno uplatniť práve pri fotení v noci. Stačí iba experimentovať, kreativite sa medze nekladú. Všetky nočné snímky sme nafotili s Honorom 20 Lite, ktorý je vďaka inteligentnému trojitému fotoaparátu a nočnému režimu skvelou voľbou na fotenie pri slabšom osvetlení.
Využite autentickú svetelnú atmosféru
Rôzne miesta majú špecifické svetelné podmienky a aj vďaka tomu pôsobia autenticky. Toto môžete jednoducho preniesť aj do vašej fotky. Stačí vypnúť automatické použitie blesku, ktorý potláča efekt prirodzene dostupného svetla.
Pracujte s dostupnými svetelnými zdrojmi
Večerné osvetlenie ponúka veľa priamych možností, ako ho zapojiť do scény. Stačí nájsť výrazný svetelný zdroj, ktorý dá vašej fotografii dostatok svetla. Napríklad výklad obchodu, pouličná lampa či svetlá áut. Takto vytvorené fotografie dokážu vyvolať sugestívny dojem.
Použite statív
Niekedy je na vytvorenie nerozmazanej snímky príliš málo svetla. Ak nechcete použiť blesk, najlepším riešením je stabilizácia telefónu na statíve alebo vypodloženie o niečo stabilné. Potom už len stačí zaostriť a na elimináciu akéhokoľvek možného pohybu zariadenia použiť časovač automatickej spúšte.
Ide to aj bez blesku
Ďalšou možnosťou, ako vynechať blesk, je zvoliť pokročilý mód snímania PRO, umožňujúci plne manuálne nastavenie expozície. V kombinácii s použitím nižšieho clonového čísla (napr. f/2,8 a menej) a vyššej citlivosti (ISO napr. 800 a vyššie) možno dostať do telefónu viac svetla. To následne ovplyvní veličinu času, ktorého hodnoty vplývajú na to, či je ešte možné fotografovať z ruky, aby fotografia nebola rozmazaná, a to bez nutnosti stabilizácie. Najnižšia bežne udržateľná hodnota je 1/30 s.
Kreatívne využitie blesku
Blesk ako autonómny zdroj svetla dokáže okrem základnej podpornej funkcie dodať fotografii netradičný ráz. Svojou intenzitou eliminuje prichádzajúce svetlo z pozadia a zvýrazní objekt v popredí. Ak budete chcieť regulovať intenzitu tohto efektu, musíte meniť vzdialenosť telefónu od fotografovaného objektu alebo zmeniť už spomínané hodnoty clony, citlivosti a času.
Zaujímavé svetelné efekty
Zaujímavé efekty môžete dosiahnuť zmenou rýchlosti „uzávierky”, ktorá súvisí s veličinou času. V podstate ide o dĺžku času, počas ktorého môže svetlo dopadať na čip prístroja (10 s a viac, čím výraznejší efekt, tým treba dlhší čas), pričom pri pohybujúcich sa objektoch vzniká záznam ich „svetelnej stopy”. Pri tvorbe tohto efektu v závislosti od zámeru môžeme aj nemusíme využiť statív.
Inteligentný fotoaparát
Trojitý fotoaparát Honoru 20 Lite spolupracuje s umelou inteligenciou. Základnú 24 Mpx šošovku dopĺňa 2 Mpx širokouhlá šošovka a tretia 8 Mpx šošovka, ktorá meria hĺbku scény a rozmazáva pozadie. Výsledné fotky sú ostré a farebne dobre vyvážené, či už fotíte klasické scény, portréty alebo široké scény. Ako ste mohli vidieť na fotkách Dominiky Behulovej, na fotenie v noci má Honor 20 Lite samostatný nočný režim s dlhšou clonou pri uzávierke. Do šošovky sa tak dostáva viac svetla a fotky sú výrazne jasnejšie.