Pozrite si najlepšie čiernobiele filmy všetkých čias

Tieto kultové čiernobiele snímky položili základy modernej kinematografie. Farby a slová sú občas úplne zbytočné. Stačí čistá esencia filmového umenia v tom najlepšom zmysle slova.

Čiernobiele filmy a fotky majú spoločné to, že dokážu výrazne lepšie zachytiť atmosféru a emócie. Vybrali sme pre vás niekoľko prelomových čiernobielych filmov, ktoré by mal vidieť každý skutočný filmový fanúšik. Tieto snímky svojou kvalitou a formálnym spracovaním dokážu hravo zatieniť aj väčšinu súčasných filmov so stámiliónovými rozpočtami.

Schindlerov zoznam (1993)

Schindlerov zoznam patrí bez akýchkoľvek pochybností do zlatého fondu svetovej kinematografie. V tomto filme sa naplno ukázalo režisérske umenie Stevena Spielberga. Dej zachytáva skutočný príbeh nemeckého podnikateľa Oskara Schindlera, člena NSDAP, pre ktorého Židia spočiatku predstavovali len lacnú pracovnú silu. Počas najhoršej fázy holokaustu sa mu však podarilo 1 100 z nich zachrániť. Snímka je plná ťaživej atmosféry (ktorú čiernobiele vyobrazenie dokonale umocňuje) a ukazuje to najhoršie, a zároveň najlepšie, čo sa v ľuďoch nachádza.

Siedma pečať (1957)

Ingmar Bergman, génius švédskej filmovej školy v Siedmej pečati vyrozprával príbeh rytiera, ktorý prišiel v živote o všetky ilúzie. Z krížových výprav sa vracia do rodného Švédska, ktoré sužuje mor, pričom si krátko nato poňho príde smrť. Svoj čas sa pokúsi predĺžiť tým, že s ňou (Ním) rozohrá šachovú partiu. Je jasné, že nemôže zvíťaziť, no so Smrtkou vedie filozofické dialógy o zmysle života, smrti a viere. Skvelé herecké výkony, kamera, dialógy a samozrejme Bergmanova réžia. Práve pre túto výnimočnú kombináciu je Siedma pečať považovaná za jeden z najlepších filmov v histórii.

Psycho (1960)

Mnohými je film Psycho od Alfreda Hitchcocka vnímaný ako prelomový v rámci hororovného žánru. Dej filmu je jednoduchý – mladá sekretárka Marion spreneverí peniaze, aby mohla žiť so svojím milencom Samom. Ukryje sa v moteli, ktorého majiteľ má však desivé tajomstvo… Pocity úzkosti, ťažoby a strachu, čo divák prežíva, sú vyvolané bez použitia akýchkoľvek odpudivých efektov. Na všetko stačí vynikajúca réžia a dokonalý strih. Hitchcock je majstrom prekvapenia a strachu. Aj preto patrí scéna samotnej vraždy v sprche k najkultovejším a v mnohých ďalších snímkach sa ňu odkazuje, alebo sa nejakým spôsobom využíva.

Casablanca (1942)

Romantická dráma Casablanca sa odohráva počas druhej svetovej vojny v marockom meste s rovnakým názvom. Napriek tomu, že bol tento film natočený už pred 75 rokmi, dodnes dokáže divákov očariť. To má na svedomí najmä herecký výkon Humpreyho Bogarta (Rick Blaine) a Ingrid Bergmanovej (Ilsa Lund), medzi ktorými to na plátne skutočne iskrí. Film je zaujímavý aj napínavou réžiou, scenárom a zameraním sa na celkovú atmosféru – za čo si vyslúžil hneď troch Oscarov. Casablanca je skutočnou filmovou klasikou, ktorá je plná dnes už kultových dialógov a scén, ktoré mnohí z nás poznajú naspamäť.

Metropolis (1926)

Snímka režiséra Fritza Langa položila základy žánru sci-fi na filmovom plátne. Treba tiež povedať, že mnohé novšie filmy sa Metropolisom výrazne inšpirovali (napr. Blade Runner), najmä z hľadiska scenáru. Vo filme je zobrazená dystopická spoločnosť mestského megaštátu rozdelená na chudobných robotníkov a bohatú elitu, ktorá vládne. Ako to však zvykne bývať, všetko naruší láska na spôsob Rómea a Júlie. Na svoju dobu išlo o film s vynikajúcimi vizuálnymi efektmi a obrovským rozpočtom. Výprava aj kulisy sú doslova megalomanské a z hľadiska formalizmu predstavuje Metropolis na svoju dobu vskutku dokonalý film. A to všetko aj napriek tomu, že je nemý!

Občan Kane (1941)

Občan Kane je považovaný za jeden z najlepších filmov vôbec. Pritom sa jedná o režisérsky debut vtedy len 25-ročného Orsona Wellsa, ktorý si vo svojom filme strihol aj hlavnú úlohu. Dej je sústredený okolo osoby zosnulého mediálneho magnáta. O jeho živote sa snaží získať ucelený obraz novinár Thompson, pomocou rozhovorov s ľuďmi, ktorí ho poznali. Tento film je však prelomový najmä z hľadiska “filmárskeho remesla”. Abolútne inovatívna totiž bola Wellsova práca s kamerou a strihom. Prvý krát tu bola použitá napr. technika subjektívnej kamery, zábery bez akýchkoľvek strihov, pohľad zo žabej perspektívy, či rozmanitosť osvetlenia.

Krížnik Potemkin (1925)

Sovietsky film, ktorý sa bežne radí medzi päticu najvýznamnejších v histórii kinematografie. Dej filmu sa odohráva v revolučnom roku 1905 a hovorí o vzbure na lodi ruskej čiernomorskej flotily s názvom Knieža Potemkin Tauridský. Film je rozdelený do piatich kapitol podľa vzoru antickej drámy. Najlegendárnejšou je sekvencia masakru na odeskom schodišti, s množstvom detailov, na ktorú odkazujú režiséri v mnohých ďalších filmoch. Po prvý krát sa tu použila pohyblivá filmová kamera a novinkou bolo aj to, že takmer celý dej filmu sa odehráva v exteriéri. V tomto filme sa režisér Ejzenštejn spoľahol tiež na masové scény plné komparzistov, ktoré nemali obdobu.

Pozrite si svoj obľúbený film kdekoľvek

Odteraz už aj pozeranie filmov online cez mobilné dáta nie je ničím nemysliteľným. Ak ste aj vy z tých, ktorí strávia viac času online, než s telefónom pri uchu, poďte si pozrieť ponuku nových dátových paušálov od O2 a už sa v ničom neobmedzujte.

Modré O2 Dáta

4 GBdát/mes.
15 €mes.
 • 72 € na zariadenie
 • 5 GB dát / mes.
 • Bez viazanosti
 • Volania zo SR a z ČR do EÚ 0,10 € / min.
 • 0,06 € / SMS
Skryť
Zobraziť viac
4 GB
 dát / mes.
+
72 €
na zariadenie
alebo
5 GB
dát / mes.
Navýšenie o 1 GB
za 3 €
Bez viazanosti
Volania zo SR a ČR do EÚ
0,10 € / min.
0,06 € / SMS
15 €
/ mes.

Strieborné O2 Dáta

8 GBdát/mes.
20 €mes.
 • 120 € na zariadenie
 • 10 GB dát / mes.
 • Bez viazanosti
 • Volania zo SR a z ČR do EÚ 0,10 € / min.
 • 0,06 € / SMS
Skryť
Zobraziť viac
8 GB
 dát / mes.
+
120 €
na zariadenie
alebo
10 GB
dát / mes.
Navýšenie o 1 GB
za 3 €
Bez viazanosti
Volania zo SR a ČR do EÚ
0,10 € / min.
0,06 € / SMS
20 €
/ mes.

Zlaté O2 Dáta

16 GBdát/mes.
30 €mes.
 • 168 € na zariadenie
 • 20 GB dát / mes.
 • Bez viazanosti
 • Volania zo SR a z ČR do EÚ 0,10 € / min.
 • 0,06 € / SMS
Skryť
Zobraziť viac
16 GB
 dát / mes.
+
168 €
na zariadenie
alebo
20 GB
dát / mes.
Navýšenie o 1 GB
za 3 €
Bez viazanosti
Volania zo SR a ČR do EÚ
0,10 € / min.
0,06 € / SMS
30 €
/ mes.

 

Potrebujete poradiť s výberom
programu O2 Dáta?

Nechajte nám vaše telefónne číslo,
my vám zavoláme v priebehu najbližšieho
pracovného dňa a ochotne vám pomôžeme
vybrať najvýhodnejšiu možnosť.

Ďakujeme. Zavoláme vám.
Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Legendárne filmy, v ktorých hrali obľúbené postavy roboti

Roboti všetkých tvarov, veľkostí, inteligencie aj významu dokázali z mnohých filmov a seriálov urobiť skutočné chuťovky, na ktoré sa nezabúda.

Roboti majú vo filme pevné miesto už desiatky rokov. Od vypočítavých zabijakov bez citu, cez ochrancov ľudstva, roztomilých a charizmatických parťákov až po dekadentných bohémov. Získali si srdcia divákov a v mnohých prípadoch sa stali kultovými postavami, bez ktorých si mnohé filmy a seriály vôbec nedokážeme predstaviť. Tu je prehľad tých najvýnimočnejších.

Johnny 5 (Číslo 5 žije)

Každý kto videl film Číslo 5 žije si Johnnyho okamžite zamiloval. Predstavoval armádneho robota, ktorý sa “pokazil” – začal si sám seba uvedomovať a cítiť. Napriek tomu, že je jeho zjav vskutku robotický, dokázal byť zábavný, správne bláznivý a hlavne ľudskejší ako mnohí ľudia.

T-800 (Terminátor 1, 2)

Model T-800 v podaní Arnieho Schwarzeneggera patrí k absolútnym kultom akčného sci-fi. Neľútostný kyborg vyslaný v čase, ktorý má za úlohu zlikvidovať budúceho vodcu (Johna Connora) odporu ľudí proti strojom, ktorý nakoniec zmení strany. Arnold povie v každom dieli Terminátora len zopár viet, no každá z nich má cenu zlata. „Hasta la Vista, baby!“

Wall-E (Wall-E)

Wall-E (Waste Allocation Load Lifter — Earth Class), patrí k najroztomilejším robotom, akí kedy boli zachytení na filmovom plátne. Tento samotár, ktorý s nevyčerpateľným entuziazom čistí planétu Zem od odpadu, síce nedokáže rozprávať, no dokáže cítiť a samostne myslieť. Tým úspešne narúša nalinkovaný systém, vďaka čomu sa mu nakoniec podarí ľudstvo vrátiť domov.

R2D2 (Hviezdne Vojny)

Hviezdne Vojny by bez tohto modro-sivého sympaťáka prišli o veľa. R2D2 má totiž charizmy na rozdávanie. Je neuveriteľne šikovný, odvážny, dokáže sa prispôsobiť novým situáciám a hlavne zaručene vytiahne z „priekaku“ permanentne bedákajúceho parťáka s označením C3PO. O hlavných hrdinoch ani nehovoriac. Skrátka, R2 je jedným z najcoolovejších robotov filmovej histórie.

Bender (Futurama)


Bender zo seriálu Futurama absolútne vybočuje zo štandardnej predstavy o robotoch. Pije, fajčí, gembluje, miluje rýchle dopravné prostriedky a povoľné ženy. Je to starý cynik, čo si rád vyhodí z kopýtka a urobí všetko preto, aby náhodou nemusel pracovať, alebo nebodaj využiť svoje schopnosti na niečo dobré. Tento štýlový povaľač s hlasom Joea Cockera rozhodne patrí k najvýnimočnejším robotom na televíznej obrazovke.

Sonny NS-5 (Ja, robot)

Sonny je príkladom dokonalého robota humanoida. Okrem toho, že je rýchlejší, silnejší, inteligentnejší ako ktorýkoľvek človek má tiež naviac jeden malý detail. Tým je vedomie a schopnosť nezávisle sa rozhodovať. Práve vďaka tomu je jedinou šancou ľudstva pred zotročením umelou inteligenciou.

HAL 9 000 (2001: Vesmírna odysea)

Robotická logika pozostávajúca iba z nekonečného radu jednotiek a núl, to je umelá inteligencia s názvom HAL 9 000. Tá by mala byť neomylná, lenže akosi prestane správne fungovať. Posádka ju chce vypnúť, no stroj vyhodnotí situáciu trošku inak. Odstráni posádku, aby splnil misiu a vytýčený cieľ. Stanley Kubrick a vysoká škola svetovej kinematografie.

Optimus Prime (Transformers)

Vznešený vodca Autobotov, ktorý je stelesnením rešpektu, úcty, sily, spravodlivosti a morálky. Jedným slovom plnohodnotný líder, ktorý stojí na strane utláčaných a nerobí mu problém sa preň nich obetovať. Robot, ktorý je pre mnohých príťažlivým vzorom a to aj bez toho, aby sršal prvoplánovým humorom.

Pozrite si svoj obľúbený film kdekoľvek

Odteraz už aj pozeranie filmov online cez mobilné dáta nie je ničím nemysliteľným. Ak ste aj vy z tých, ktorí strávia viac času online, než s telefónom pri uchu, poďte si pozrieť ponuku nových dátových paušálov od O2 a už sa v ničom neobmedzujte.

Modré O2 Dáta

4 GBdát/mes.
15 €mes.
 • 72 € na zariadenie
 • 5 GB dát / mes.
 • Bez viazanosti
 • Volania zo SR a z ČR do EÚ 0,10 € / min.
 • 0,06 € / SMS
Skryť
Zobraziť viac
4 GB
 dát / mes.
+
72 €
na zariadenie
alebo
5 GB
dát / mes.
Navýšenie o 1 GB
za 3 €
Bez viazanosti
Volania zo SR a ČR do EÚ
0,10 € / min.
0,06 € / SMS
15 €
/ mes.

Strieborné O2 Dáta

8 GBdát/mes.
20 €mes.
 • 120 € na zariadenie
 • 10 GB dát / mes.
 • Bez viazanosti
 • Volania zo SR a z ČR do EÚ 0,10 € / min.
 • 0,06 € / SMS
Skryť
Zobraziť viac
8 GB
 dát / mes.
+
120 €
na zariadenie
alebo
10 GB
dát / mes.
Navýšenie o 1 GB
za 3 €
Bez viazanosti
Volania zo SR a ČR do EÚ
0,10 € / min.
0,06 € / SMS
20 €
/ mes.

Zlaté O2 Dáta

16 GBdát/mes.
30 €mes.
 • 168 € na zariadenie
 • 20 GB dát / mes.
 • Bez viazanosti
 • Volania zo SR a z ČR do EÚ 0,10 € / min.
 • 0,06 € / SMS
Skryť
Zobraziť viac
16 GB
 dát / mes.
+
168 €
na zariadenie
alebo
20 GB
dát / mes.
Navýšenie o 1 GB
za 3 €
Bez viazanosti
Volania zo SR a ČR do EÚ
0,10 € / min.
0,06 € / SMS
30 €
/ mes.

 

Potrebujete poradiť s výberom
programu O2 Dáta?

Nechajte nám vaše telefónne číslo,
my vám zavoláme v priebehu najbližšieho
pracovného dňa a ochotne vám pomôžeme
vybrať najvýhodnejšiu možnosť.

Ďakujeme. Zavoláme vám.

Lifetech: Čo je nové