Pozrite si najlepšie čiernobiele filmy všetkých čias

Tieto kultové čiernobiele snímky položili základy modernej kinematografie. Farby a slová sú občas úplne zbytočné. Stačí čistá esencia filmového umenia v tom najlepšom zmysle slova.

Čiernobiele filmy a fotky majú spoločné to, že dokážu výrazne lepšie zachytiť atmosféru a emócie. Vybrali sme pre vás niekoľko prelomových čiernobielych filmov, ktoré by mal vidieť každý skutočný filmový fanúšik. Tieto snímky svojou kvalitou a formálnym spracovaním dokážu hravo zatieniť aj väčšinu súčasných filmov so stámiliónovými rozpočtami.

Schindlerov zoznam (1993)

Schindlerov zoznam patrí bez akýchkoľvek pochybností do zlatého fondu svetovej kinematografie. V tomto filme sa naplno ukázalo režisérske umenie Stevena Spielberga. Dej zachytáva skutočný príbeh nemeckého podnikateľa Oskara Schindlera, člena NSDAP, pre ktorého Židia spočiatku predstavovali len lacnú pracovnú silu. Počas najhoršej fázy holokaustu sa mu však podarilo 1 100 z nich zachrániť. Snímka je plná ťaživej atmosféry (ktorú čiernobiele vyobrazenie dokonale umocňuje) a ukazuje to najhoršie, a zároveň najlepšie, čo sa v ľuďoch nachádza.

Siedma pečať (1957)

Ingmar Bergman, génius švédskej filmovej školy v Siedmej pečati vyrozprával príbeh rytiera, ktorý prišiel v živote o všetky ilúzie. Z krížových výprav sa vracia do rodného Švédska, ktoré sužuje mor, pričom si krátko nato poňho príde smrť. Svoj čas sa pokúsi predĺžiť tým, že s ňou (Ním) rozohrá šachovú partiu. Je jasné, že nemôže zvíťaziť, no so Smrtkou vedie filozofické dialógy o zmysle života, smrti a viere. Skvelé herecké výkony, kamera, dialógy a samozrejme Bergmanova réžia. Práve pre túto výnimočnú kombináciu je Siedma pečať považovaná za jeden z najlepších filmov v histórii.

Psycho (1960)

Mnohými je film Psycho od Alfreda Hitchcocka vnímaný ako prelomový v rámci hororovného žánru. Dej filmu je jednoduchý – mladá sekretárka Marion spreneverí peniaze, aby mohla žiť so svojím milencom Samom. Ukryje sa v moteli, ktorého majiteľ má však desivé tajomstvo… Pocity úzkosti, ťažoby a strachu, čo divák prežíva, sú vyvolané bez použitia akýchkoľvek odpudivých efektov. Na všetko stačí vynikajúca réžia a dokonalý strih. Hitchcock je majstrom prekvapenia a strachu. Aj preto patrí scéna samotnej vraždy v sprche k najkultovejším a v mnohých ďalších snímkach sa ňu odkazuje, alebo sa nejakým spôsobom využíva.

Casablanca (1942)

Romantická dráma Casablanca sa odohráva počas druhej svetovej vojny v marockom meste s rovnakým názvom. Napriek tomu, že bol tento film natočený už pred 75 rokmi, dodnes dokáže divákov očariť. To má na svedomí najmä herecký výkon Humpreyho Bogarta (Rick Blaine) a Ingrid Bergmanovej (Ilsa Lund), medzi ktorými to na plátne skutočne iskrí. Film je zaujímavý aj napínavou réžiou, scenárom a zameraním sa na celkovú atmosféru – za čo si vyslúžil hneď troch Oscarov. Casablanca je skutočnou filmovou klasikou, ktorá je plná dnes už kultových dialógov a scén, ktoré mnohí z nás poznajú naspamäť.

Metropolis (1926)

Snímka režiséra Fritza Langa položila základy žánru sci-fi na filmovom plátne. Treba tiež povedať, že mnohé novšie filmy sa Metropolisom výrazne inšpirovali (napr. Blade Runner), najmä z hľadiska scenáru. Vo filme je zobrazená dystopická spoločnosť mestského megaštátu rozdelená na chudobných robotníkov a bohatú elitu, ktorá vládne. Ako to však zvykne bývať, všetko naruší láska na spôsob Rómea a Júlie. Na svoju dobu išlo o film s vynikajúcimi vizuálnymi efektmi a obrovským rozpočtom. Výprava aj kulisy sú doslova megalomanské a z hľadiska formalizmu predstavuje Metropolis na svoju dobu vskutku dokonalý film. A to všetko aj napriek tomu, že je nemý!

Občan Kane (1941)

Občan Kane je považovaný za jeden z najlepších filmov vôbec. Pritom sa jedná o režisérsky debut vtedy len 25-ročného Orsona Wellsa, ktorý si vo svojom filme strihol aj hlavnú úlohu. Dej je sústredený okolo osoby zosnulého mediálneho magnáta. O jeho živote sa snaží získať ucelený obraz novinár Thompson, pomocou rozhovorov s ľuďmi, ktorí ho poznali. Tento film je však prelomový najmä z hľadiska “filmárskeho remesla”. Abolútne inovatívna totiž bola Wellsova práca s kamerou a strihom. Prvý krát tu bola použitá napr. technika subjektívnej kamery, zábery bez akýchkoľvek strihov, pohľad zo žabej perspektívy, či rozmanitosť osvetlenia.

Krížnik Potemkin (1925)

Sovietsky film, ktorý sa bežne radí medzi päticu najvýznamnejších v histórii kinematografie. Dej filmu sa odohráva v revolučnom roku 1905 a hovorí o vzbure na lodi ruskej čiernomorskej flotily s názvom Knieža Potemkin Tauridský. Film je rozdelený do piatich kapitol podľa vzoru antickej drámy. Najlegendárnejšou je sekvencia masakru na odeskom schodišti, s množstvom detailov, na ktorú odkazujú režiséri v mnohých ďalších filmoch. Po prvý krát sa tu použila pohyblivá filmová kamera a novinkou bolo aj to, že takmer celý dej filmu sa odehráva v exteriéri. V tomto filme sa režisér Ejzenštejn spoľahol tiež na masové scény plné komparzistov, ktoré nemali obdobu.

Pozrite si svoj obľúbený film kdekoľvek

Odteraz už aj pozeranie filmov online cez mobilné dáta nie je ničím nemysliteľným. Ak ste aj vy z tých, ktorí strávia viac času online, než s telefónom pri uchu, poďte si pozrieť ponuku nových dátových paušálov od O2 a už sa v ničom neobmedzujte.

Modré O2 Dáta

4 GBdát/mes.
15 €mes.
 • 72 € na zariadenie
 • 5 GB dát / mes.
 • Bez viazanosti
 • Volania zo SR a z ČR do EÚ 0,10 € / min.
 • 0,06 € / SMS
Skryť
Zobraziť viac
4 GB
 dát / mes.
+
72 €
na zariadenie
alebo
5 GB
dát / mes.
Navýšenie o 1 GB
za 3 €
Bez viazanosti
Volania zo SR a ČR do EÚ
0,10 € / min.
0,06 € / SMS
15 €
/ mes.

Strieborné O2 Dáta

8 GBdát/mes.
20 €mes.
 • 120 € na zariadenie
 • 10 GB dát / mes.
 • Bez viazanosti
 • Volania zo SR a z ČR do EÚ 0,10 € / min.
 • 0,06 € / SMS
Skryť
Zobraziť viac
8 GB
 dát / mes.
+
120 €
na zariadenie
alebo
10 GB
dát / mes.
Navýšenie o 1 GB
za 3 €
Bez viazanosti
Volania zo SR a ČR do EÚ
0,10 € / min.
0,06 € / SMS
20 €
/ mes.

Zlaté O2 Dáta

16 GBdát/mes.
30 €mes.
 • 168 € na zariadenie
 • 20 GB dát / mes.
 • Bez viazanosti
 • Volania zo SR a z ČR do EÚ 0,10 € / min.
 • 0,06 € / SMS
Skryť
Zobraziť viac
16 GB
 dát / mes.
+
168 €
na zariadenie
alebo
20 GB
dát / mes.
Navýšenie o 1 GB
za 3 €
Bez viazanosti
Volania zo SR a ČR do EÚ
0,10 € / min.
0,06 € / SMS
30 €
/ mes.

 

Potrebujete poradiť s výberom
programu O2 Dáta?

Nechajte nám vaše telefónne číslo,
my vám zavoláme v priebehu najbližšieho
pracovného dňa a ochotne vám pomôžeme
vybrať najvýhodnejšiu možnosť.

Ďakujeme. Zavoláme vám.
Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Vybrali sme 10 najlepších smartfónov z júnovej ponuky

Potrebujete s príchodom leta smartfón s kvalitným fotoaparátom alebo dlhou výdržou batérie? Pozrite si to najlepšie z aktuálnej ponuky O2.

Jar pomaly končí a s ňou aj obdobie, kedy výrobcovia tradične predstavujú novinky. Ak ste nestihli sledovať nové zariadenia na trhu a obzeráte sa po novom smartfóne, uľahčíme vám výber. Pripravili sme pre vás prehľad 10 zariadení, ktoré by nemali uniknúť vašej pozornosti.

V ponuke O2 nájdete nielen množstvo skvelých smartfónov, ale aj praktické príslušenstvo. Poďte si vybrať.

Huawei P30 Pro

Vlajkovú loď od čínskeho výrobcu Huawei P30 Pro netreba veľmi predstavovať. Ide o to najlepšie, čo značka ponúka. Tešiť sa môžete na bezrámikový displej, ktorý tvorí celú prednú stranu zariadenia, čítačku odtlačkov prstov priamo v displeji a štvoricu fotoaparátov na zadnej strane.

Práve fotoaparát je to, čím si vás tento model získa. Okrem primárneho 40 Mpx fotoaparátu na zadnej strane prináša aj širokouhlý objektív, teleobjektív pre päťnásobné optické priblíženie a objektív na zaznamenanie hĺbky fotenej scény. Ak sa rozhodnete pre Huawei P30 Pro, môžete pokojne nechať svoj kompaktný fotoaparát doma.

Huawei P30 Pro vám odporúčame knižkové puzdro od Smart Vie.

Huawei P30

Modelu Huawei P30, menšiemu bratovi vlajkovej lode Huawei P30 Pro, možno chýba niečo z jeho výbavy, no určite sa nemá za čo hanbiť. Vďaka kovovému telu a displeju, ktorý tvorí celú prednú stranu, pôsobí elegantne a prémiovo. Horný výrez pre fotoaparát sa scvrkol na veľkosť dažďovej kvapky, a tak si naň veľmi rýchlo zvyknete.

S trojitým zadným fotoaparátom vytvoríte skutočne krásne a ostré fotografie. Huawei v tomto prípade stavil na primárny 40 Mpx fotoaparát, širokouhlý objektív a teleobjektív pre trojnásobné optické priblíženie.

Huawei P30 vám odporúčame praktické puzdro od Smart View.

Motorola One Lite

Lenovo pri značke Motorola používa operačný systém Android s minimálnym zásahom do systému. Rovnaký prístup použili aj pri novinke Motorola One a jej menšom súrodencovi Motorola One Lite. Model Lite s viac ako príjemnou cenovkou ponúka 5,9-palcový displej na takmer celej prednej strane s výrezom na reproduktor a fotoaparát v hornej časti.

Vďaka duálnemu fotoaparátu vytvoríte zaujímavé zábery, pričom sekundárny fotoaparát rozpoznáva hĺbku záberu. Samozrejmosťou je režim HDR. Skvelou pomôckou je nabíjanie Turbopower, ktoré umožňuje nabiť zariadenie za 20 minút na ďalších 6 hodín používania.

Motorola One Lite má klasický 3,5mm audio jack, vďaka ktorému si môžete obľúbené skladby vychutnať cez slúchadlá Strudo.

Huawei P30 Lite

V strednej triede smartfónov sme si už pri niektorých funkciách zvykli na kompromisy. V prípade zariadenia Huawei P30 Lite je tých kompromisov o čosi menej. Elegantný dizajn a displej na celej prednej strane s minimálnym výrezom na fotoaparát neprezrádza, že ide „iba“ o strednú triedu.

Na zadnej strane smartfónu sa nachádzajú až tri fotoaparáty. Primárny fotoaparát má rozlíšenie 48 Mpx, druhý je širokouhlý a tretí slúži na zachytenie hĺbky záberu. Vedľa fotoaparátov je intuitívne umiestnená čítačka odtlačkov prstov.

Displej zariadenia Huawei P30 Lite najlepšie ochráni sklo Panzer Glass.

iPhone Xr

Spoločnosť Apple predstavila popri top modeloch iPhone Xs a iPhone Xs Max aj lacnejší variant iPhone Xr. Pri tomto zariadení výrobca pristúpil na kompromis ceny a funkcií. Dizajn je však rovnako príťažlivý ako pri jeho drahších súrodencoch a model je navyše dostupný v zaujímavých farebných verziách.

Najciteľnejší rozdiel je v displeji, ktorý má menšie rozlíšenie a absentuje mu funkcia 3D touch. Zadný fotoaparát predstavuje špičku vo svojej triede. Aj napriek absencii sekundárneho fotoaparátu zvláda portrétové fotografie s rozostreným pozadím. Predná kamera okrem videohovorov a selfie slúži aj na odomknutie zariadenia. Tomu dopomáha infračervená kamera pre čo najvyšší stupeň zabezpečenia.

Na ochranu displeja zariadenia iPhone Xr odporúčame ochranné sklo PanzerGlass.

Huawei P Smart 2019

Novinka Huawei P Smart 2019 má našliapnuté stať sa bestsellerom tohto roku. Za rozumnú cenu ponúka všetko, čo hľadá bežný používateľ. Keďže ide o strednú triedu, je vyrobená z plastu, no pôsobí ako prémiové sklo. Konštrukcia je naozaj pevná, preto sa nemusíte obávať žiadneho vŕzgania plastov.

Displej zaberá celú prednú stranu a jeho rám je minimálny. Výrez sa scvrkol na veľkosť kvapky, po pár hodinách používania ho vôbec nebudete vnímať. Na zadnej strane zariadenia nájdete dvojitý fotoaparát, ktorý vďaka umelej inteligencii automaticky nastaví režim podľa snímanej scény.

Na ochranu smartfónu Huawei P Smart 2019 sa určite zíde knižkové puzdro Huawei.

Huawei Y7 2019

Huawei nič nenecháva na náhodu ani v nižších triedach, čoho dôkazom je smartfón Huawei Y7. Funkcionalita tohto zariadenia je v porovnaní s jeho cenou priam neuveriteľná. Duálny fotoaparát s rozlíšením 13 + 2 Mpx vytvorí viac ako slušné zábery aj pri slabšom osvetlení.

Predný displej je natiahnutý na celú prednú stranu s malým výrezom v hornej časti. Ide o Dual SIM zariadenie s hybridným slotom na sekundárnu SIM alebo pamäťovú kartu. Na ochranu osobných údajov môžete použiť odomykanie tvárou alebo snímač odtlačkov prstov na zadnej strane zariadenia.

Na ochranu smartfónu Huawei Y7 2019 pred náhodným poškodením môžete použiť ochranné sklo SBS.

Huawei Y5 2019

Najlacnejšie zariadenie od Huawei vás prekvapí pekným dizajnom. V tejto cenovej kategorií je to príjemné osvieženie, najmä kvôli farebným prevedeniam. Oprosti drahším zariadeniam od Huawei je rámček okolo displeju výraznejší. V hornej časti nájdete výrez pre prednú 5 Mpx kameru na selfie. Hlavný fotoaparát má rozlíšenie 13 Mpx. V horších svetelných podmienkach mu sekunduje LED blesk. Ide o Dual SIM zariadenie s hybridným slotom. Môžete si teda vybrať, či budete používať druhú SIM kartu, alebo si vnútornú 16 GB pamäť rozšírite prostredníctvom SD karty.

Na vychutnávanie hudby môžete použiť slúchadlá Strudo Pro Sport.

Honor 20 Lite

V našom výbere nesmie chýbať ani novinka v strednej triede od značky Honor. Ak hľadáte výkonný smartfón, Honor 20 Lite predstavuje skvelý výber, z ktorého ceny sa vám nezakrúti hlava. Vďaka osemjadrovému procesoru a operačnej pamäti RAM s kapacitou 4 GB je chod operačného systému plynulý a zariadenie zvládne aj náročnejšie aplikácie či hry.

Najväčším lákadlom je však trojitý fotoaparát, ktorý pozostáva z hlavného 24 Mpx fotoaparátu, širokouhlého objektívu a objektívu na určovanie hĺbky záberu. Predná 32 Mpx kamera je skvelá na selfie. Tento fotografický výkon pomáha do maximálnej možnej miery využiť umelá inteligencia, ktorá sama zvolí správny režim, či už vytvárate skupinovú fotku, alebo záber scenérie.

Rozšírte pamäť smartfónu Honor 20 Lite o ďalších 128 GB s pamäťovou kartou Kingston.

Huawei P20 Pro

Aj napriek tomu, že ide o minuloročný model, Huawei P20 Pro má stále čo ponúknuť. Nie je to len taký hocijaký smartfón, jeho trojitý fotoaparát začal revolúciu mobilnej fotografie, ktorá dnes beží naplno.

Svojím elegantným dizajnom vám ulahodí aj rok po uvedení na trh. V hornej časti displeja nájdete malý výrez, ktorý však môžete softvérovo „ukryť“. Čerešničkou na torte je rýchle nabíjanie až 4 000 mAh batérie, ktorá vás nezradí ani počas náročného dňa.

puzdrom Smart View ochránite displej smartfónu Huawei P20 Pro naplno.

Získajte mesiac poistenia zadarmo

Spoločnosť O2 ochráni váš nový telefón práve vtedy, keď je najzraniteľnejší. Ak si teraz v O2 poistíte svoj nový smartfón, prvý mesiac máte O2 Poistku zadarmo.


Vybrali sme 10 najlepších smartfónov z júnovej ponuky

Čítaj viac

Huawei 1+1: získajte k smartfónu Huawei aj druhý telefón alebo hodinky

Čítaj viac

Moje O2: Vybavte všetko dôležité z pohodlia svojho domova

Čítaj viac